BINNENLAND, YL A AltDIN GEN. STADSNIEUWS. s p Q ft T ontelbars zijden brieven gekregen, waarin dit standpunt schandelijk wordt genoemd. Huma niteit en rechtvaardigheid emelmn dat, zoo het waar is, Schwartzkoppen van zijn ambtsplicht ontheven wordt en zijn ontslag neemt nis militair. Het blijkt, dat Spanje nu heeft toegegeven mvn de Amerika arische erschen betreffende de Philippijnen. Ameiika moet nu al spijt hebben niet nog meer te hebben gevraagd In vei baud hiermede beweert men, dat Jonathan aan de Spaansehe regeeiing heeft doen weten, dat het do Zoeloe eilanden (zuid-oostelijk van Mindanao) als integi eerend deel der Philippijnen beschouwt en derhalve als ook toekomend aan Amerika. Men verwacht hiertegen een protest van Duit- sclie zijdeook wordt beweerd, dat dit reeds gekomen is en dat Duitschlaad de eilanden Spanje wil alkoopen. Reeds verluidt het, dat Spanje, nu het het grootste deel zijner kolonies moet verliezen, het plan heeft om alle koloniën in de Zuidzee de Carolienen en Mariannen eo zelfs de Cana- rische eilanden te verkoopen. De koning van Griekenland heeft Zaterdag de Russische, Fransche, Engelsche en Italiaan- sche gezanten ontvangen ook de koningin was tegenwoordig evenals de kroon pi ins. De Russische gezant las het document voor, behelzende ile benoeming tan prins George tot lasthebber der mogendheden op Kreta. De prins verklaarde de benoeming te aanvaarden en be loofde te zullen doen wat hij kan om de i ust op liet eiland te herstellen. Gisteren heeft met gioote plechtigheid de ope ning van de Rumeensche Kamer plaatsgehad. De koninklijke boodschap, bij de opening voor gelezen, constateert, dat de oogst voldoende was en dat men zonder zorg de toekomst kan tege moet gaan, te meer daar de vrede nergens dreigt verstoord te worden. Turkije zal deelnemen aan het Congres voor strafrecht in 1900 te Brussel te houden. Liberale Unie. Het bestuur dor Liberale Unie heeft aan de kiesvereenigingen, leden dear Unie, kennis ge geven, dat het besloten heeft ditmaal geen algei- meene vergadering bijeen, te roepen, omdat de agenda, hij gebrek© van een meer omvangrijk onderwerp, alleen zou kunnen bevatten de huis houdelijke werkzaamheden en heb dus waar schijnlijk is, dat de vergadering zeer schaarsch bezocht zou zijn. Daarentegen hoopt het bestuur de algemeene vergadering van 1899 zoo tijdig mogelijk te be leggen. Het stelt zich voor, daarin te doen be spreken het hoogst gewichtige vraagstuk der verzekering van werklieden tegen invaliditeit en don ouden dag en vooraf, ter behoorlijke voor bereiding dier behandeling, een prao-advies over dit onderwerp aan do kiesvereenigingen te doen toekomen. Tevens zal op deee wijze het tijdstip der al gemeene vergadering weder meer in overeen stemming gebracht worden met de bepalingen van het reglement, waarvan in de laatste jaren, zij het ook door bijzondere omstandigheden, herhaaldelijk moest worden afgeweken. Gemeente-ambtenaren. De ïNedeilandscheBond van Gemeonleambte- nareri' hield Zaterdag te Amsterdam zynjaar- lijksche algemeene rergadering onder leiding van den heer J. van der Laan uit Sneek. Er zijn thans ongeveer 800 leden. Als voor zitter weid de heer Van der Laan herkozen; tol lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer Th. Pels. Aan de orde van bespreking kwam daarna de vraag welke pogingen de Bond verder zal hebben aan te wenden tot het verkrijgen van Rykspensioen voor den gemeente-ambtenaar en zijne na te laten betrekkingen. Het slot der discussies was het denkbeeld van dm heer Aalfs, burgemeester van Vries, om de gemeentebesturen tot instemming over te balen, eerst io de afdelingen besproken zal worden en het Hoofdbestuur inmiddels ter audiëntie bij den Minister de belangen van de ieden van den Bond nader zal bespreken. Nj het advies der afdeehngen zal de quaestie nog eens in de algemeene vergadering worden besproken. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. De minister van oorlog vei leent deze week geen audiëntie. Heb is editor vlot en wordt naar hier gesleept door de sleepboot Do Hoop, Hot s.s. b a. t u r n u s is nu op de Vherocdo geankerd, hot hoeft schade aan do machine en aan het schip, do deklast is overboord gewor pen en het zal trachten met oigen kracht, bin nendoor Nieuwediep to bereiken. Van Terschelling moklt men ons eveneens dato 2G November: Mon hoort aanhoudend ge fluit in de richting ton N.W. van den vuur toren. Er zit vermoedelijk in het Nieuwe Gat een stoomschip. De reddingboot is derwaarts vertrokkenhet is mistig weder. Nieuwediep, 26 November. In de richting van de Westergrondon werd hedenochtend aan houdend een stoomfluit gehoord. Vermoedelijk is een stoomschip gestrand. Sleepbootm zijn derwaarts vertrekken. Mist. tt „Olynipin". f De gymnastiek- en schermvereeniging „Olym- phia" gaf Zaterdagavond eon uitvoering voor hare leden met dames en gemtroduceerden. Voor de eerste maal trad ditmaal „Olympia" op onder leiding van haren nieuwen directeur, den heer G. van der Most, president der vor- eeniging. De heer Van der Most opende den avond met een toespraak waarin hij de welwillendheid dor aanwezigen inriep bij de. beoordeeling dctr te verrichten, oefeningen, daar de wekelijïcsoho oefeningen nog al gestoord waren door ziekte, enz., zoodat slechts eon drietal maanden gere geld is geoefend geworden. Ten slotte riep spr. allen een hartelijk welkom toe. Daarna werd het programma uitgevoerd. In heb bijzonder dient daarbij melding te worden gemaakt van le afdecling no. 3 Vrije-oefenin- gen en 2e afdeeling no. 1 staaf-oefeningen, die zeer correct werden uitgevoerd en tot eer van den directeur strekten. Een geanimeerd bal, dat enkele malen werd onderbroken door voordrachten van den heer G M., besloot den „avond"de morgenstond was reeds naderende alvorens men aan scheiden dacht. Sedert onze vorige opgave zijn 6 nieuwe ge vallen van mazelen ten sladhuize aangegeven. n Zondag voor veertien dagen had in het ^Volkshuis" een eerste „muziekavond" plaats; eenige dilettanten verleenden toen hun welwil lends hulphet bleak toen da aanwezigen spraken zich op verzoek daarover uit dat men gaarne meer van dergelijke avonden zou georganiseerd zien. Aan dit verlangen werd voldaan, en zoo had gisterenavond de tweede bescheiden uitvoering plaats, die weder zeer in den smaak viel, ten minste de talrijk opgekomen garven hunne in stemming herhaaldelijk te kennen. Indien wij eene opmerking zouden megen mar ken, dan is heb dezeis de groote voorzaal voor uitvoeringen als deze niet te benutten, èn aan het publiek èn aan de medawerkes zal dit ten goede komen. Men zal van ons natuurlijk geen uitvoerige besprdking van gisterenavond vergen; slechts ter herinnering maken wij van deze aardige avonden melding. Gevoilde en verkochte onroerende goederen. Veikociit: 26 November. Nutaris: II. B. E. Blaissc. Twee woningen, gelegen Polderstraat nrs. 10 en 14, k<ul. sectie I nrs. 473 en 474, groot 55 centiare, in veiling 1. f300, 2. f300. Edri perceel daarvoor verkocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 26 Nov, Willem, zoon van C. J. van der Toorn en A. M. Nij-s, Broersveld. Ilendiik, zoon van P. de Koning en A. Ruseier, Nieuwe Sluisstraat. Wilhelmina Martina, dochter van P, Hoogenboezem en A. Riemoml, Lange Haven. Pieter en Hendrik, zoons van J. F. Koning en E. Timmermans, Uariastraat. Overleden 26 Nov. Grjsbertje Pols, oud 8 maanden, Lange Nieuwstraat. 27 Nov. Hubertus Bernar.lus Viejjia, oud 7 weken, Nieuwe Haven. Sophia Frederic» Mathilda van der Windt, oud 18 maanden, Bleekerstraat. Twee levenlooze zoons van J. F. den Routing en J. de Bruin, Houtstraat. Bij het examen voor stuurman bij do groote stoomvaart werd het diploma voor 2den stuur man uitgereikt aan den heer J. S. Lotsy. baar middel van tusschenkomsl werd aan de hand gedaan zou de regeering niet aarzelen het to onderzoeken. Om half zos ging minister Freyc'met heen, terwijl do hoeren Dupuy en Lebret nog tot bijna half 2even bleven confereeren toen be gaven zij zich naar het ministerie van oorlog, waar de heer Freycinet zetelt. Om zeven uur keerde de heer Dupuy van het ministerie van Biunenlandsche zaken terug na een nieuw onderhoud met den minister van oorlog. Men gelooft dat het gaan van den presi dent van den ministerraad naar het ooilogs- inmhterie noodig was, omdat hij aan zijn eigen ministerie niet te beschikken had over de stuk ken, die hij wilde raadplegen en die zich onder berusting van zijn collega van oorlog bevonden. Onmogelijk, dat het kabinet Dupuy heden of morgen valt is het niet, indien het ten minste niet besluit om overste Picquart voor bet oogen- bük aan den krijgsraad te onttrekken. Omtrent de eigenlijke Dreyfuszaak doen weel de zonderlingste geruchten de ronde, die echter ten deele reeds weder officieus zijn tegenge sproken. De iSoir", een anti-Dreyfusge/ind orgaan weet te vet tellen, dat liet dossier- Picquait nieuwe bewijzen geeft van Drevfus' schuld. Het blad »Les Tablettes des Deux Charentes'' dicht een verhaal toe aan den hertog van Ven döme, zwager van don grnnf van Vlaanderen, dat eveneens Dreyfus' schuld zon bewijzen. Het verhaal komt op het volgende neer; de hertog van Vendöme zou bij een jachtpartij gezegd hebben: iWatgij twist nog altijd over Dreyfus' schuld in het buitenland is dat geen vraag fneer, er is geen kanselarij wam men dit niet als vaststaande aanueemt. Zeker, Dveylus is schuldig en het is op aanwijzing van Rusland, dat men dit heeft ontdekt. Het Kabinet te Berlijn haakte er in '1893 naar de Fransch- Russische alliantie te doen schipbreuk lijden en aaizehle niet om aan de vrienden, die het te Petersburg had de bewijzen te leveren, dat men geen staat kon maken op Frankrijk onder die bewijzen bevonden zich ook die van liet ver raad van Dreyfus." »Dü Duitsch-gezinde partij in Rusland", voegde de hertog van Vendöme er bij, Jtneeiide een on feilbaar wapen in handen te hebben tegen liet voorgestelde verbond. Het stelde den czaar er van op de hoogte, maar deze, die streefde naar het vei bond, legde het ter zijde, alleen stelde hij de Fransche eHat major er mede in kennis. Nieuw is dit verhaal niet, althans wat de strekking betreftechter en dit neemt wei iets vaa het belang weg, door het officieuse >Agence Havas" is reeds een nota gepubliceerd, dat jizonder één uitzondering de mededeeling toe geschreven aan den hertog van Vendöme on juist is". Zaterdagmiddag is het Duitsche keizerpaar weder' in de residentie Berlijn teruggekeerd. Van dit feit maakt de iReichsanzeiger" met de volgende woorden melding De souvereinen werden bij hun terugkeer te Pob-dam begroet door liet geheel voltallige staatsministerie. Uit naam van dit heeft de rijkskanselier zijn groote vreugde uitgediukt over het feit dat hem de gelukkige terugkeer van de souvereinen ver schafte. Verrolgens heeft de keizer zijne minis ters om zich verzameld en heeft hun mede deeling gedaan van de resultaten reeds verkregen en nog te verkrijgen van zyn Oostersche reis, evenals van den tegenwoordige!) politieken toe stand van de rijken aan de Midilellandsche Zee. De keizer toonde zich zeer tevreden met de verkregen resultaten. De Rijksdag is samengeroepen tegen 6 De cember. Omtient de maatregelen tegen de anarchie te nemen is men het in de Duitsche Bonds staten nog niet geheel eens. Volgens de sNord- deuteclie Algemeine Zeiiung" heeft men wel reeds besloten den inlichtingsdienst te reorga- niseeren. Men zou de verschillende bureaux en een hoofdbureau te Bei lijn langs telegraphisclien weg op de hoogte houden van de anarchistische beweging en >an het heen en weer trekken haier hoofdlieden. Ondeitu-schen is een zekere mijnheer Ol denburg, parapluientabiikant, te Altonu door de rechtbank veiooideeld tot drie jaar gevan- genisstiaf wegens majesteit-chennri. De onvoor zichtige sinjeur had uit louter grootspraak ver teld, dat hij door een geheim comité was aangewezen om Keiz -r Willwlm na zijn terug keer uit Palestina te vermooiden. De man heeft nu tijd genoeg oin zjjn onvoorzichtige en erger lijke uitlating eens op zijn gemak te overdenken. Gemengde SSedcdeelIngen. De nMatin" wii weten, dat men de vervolging vau Urbain Gohier zal staken. Het ware wen- schelïjk. Zaterdag is hij echter nog door den rechter van instructie gehoord. Buitenland<che bladen houden vol dat Ester- hazy to Amsterdam is en vooral café-chantants bezoekt. De directies maken zelfs reclame met hem, luidt het. Nu daarvan hoorden wij nog niethet ware anders geen onwaardig slot voor dezen fortuinzoeker. Men beweert, dat Schwarzkoppen de maker is van het beruchte petit bleu", maar dat hij dit niet kan zeggen, omdat zijn ambtsplicht hem dit verbiedt, Het ïBerlirier Tageblalt", dat deze opmerking had gemaakt, heeft van Het congres van den Socialistenbond zal plaats hebben le Zwolle op de twee Kerstdagen. Volgens de sN. R. Cu" heeft de Hollandsche Spoor liet voornemen eene lijn te leggen van het zuiden van Amsterdam door de Haarlem mermeer direct naar LeideD. Stranding s s Satnnms. Van Vlieland meldt men ons dato 26 No vember: In de richting der Westergrondon wordt aanhoudend een stoomfluit gehoord, zoo- dab daar vermoedelijk een stoomschip is ge strand. Een sleepboot vertrok derwaarts. Mist. Het in do Westergrondem gestrande stoom schip is het Ned. s.s. Saturnus, van Domsjö naar Schiedam met een# lading gezaagd hout. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 28 Nov. Johannes Pieter, zoon van D. Holster en M, Hoek, Achterstraat.. Johanna, dochter van IJ. Woensdregt en M. Bos, Maasstraat. Overleden '26 Nov, Levenloos aangegeven zoon van W. G. Kop en J. M. Lïbrechts, Afrol. 27 Nov. Johannes Pieter Holster, oud *1 jaar, Achterstraat. Geertruida Lekkerkeik, oud 53 jaar, echtgenoot van W. Voorend, Achterstraat. 28 Nov. Jacob van Staveren, oud 62 jaar, echtgenoot van K. Verbeek, in een schuit Alg. Ned. Wielrijders-Bond. Ia con der zalon van hot „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht werd gisteren do jnarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Algeineoneu Nedcrlandscbon Wielrijders-Bond onder voorzitterschap van üeu heer Ede ,J. Beresiun' Do notulen der vorige nlgemccno vergadering werden vastgesteld. Uit het verslag van den "pen ningmeester, ingevolge art. 15 dor grondregelen bleek o.a., dat het batig saldo niet zoo gunstiv jg ais het vorig jaar. Do oorzaak hiervan is te zoeken iu do verschillende groote uitgaven welke dit jaar zijn gedaan, zooals o.a. voor de Imlpkistcu, voor „De Kampioen", hot bloemencorso enz. Do post contributies steeg aanmerkelijk door do toename vau het ledental. Het verslag is nog niet volledig daar het loopt over de eerste 10 maanden vau het jnar. Uit het verslag van het Dag. Bestuur stippen wij hot volgende aan: Do bond nam ook in het nfgeloopen jnar weder in bloei toe. Het ledental vermeerderde met 3650. Ver leden jaar was dit 555-1. De invoering dor hulpkisten welke zeer voldoen, wordt in herinnering gebracht' evenals de oprichting van een wegen-commissie. Het aantal waarschuwingsborden vermeerderde met 19. Een der ernstige feiten die in het afgeloopen jaar voorvielen was, dat do uitgever van het orgaan plotseling in finnucieele moeilijkheden kwaiu, waar door onmiddellijk maatregelen moesten worden o-e- nomen om de geregelde uitgave vau „De Kampioen" te verzekeren. De verschillende commissien vervulden met grooten ijver hare taak. Bijzondere vermelding verdienen do afdeclingsconsuls en consuls voor de betoonde toe wijding en behartiging win de belangen der afdee- lingon. Het aantal consuls vermeerderde met 26, velo kringen werden daardoor kleiner. Het aantal Bonds- hotels en eafó's vermeerderde met 79. Klachten over deze hotels kwamen dit jaar bijna niet iu. Hot aan tal Bondsrijwielherstellers werd aanzienlijk uitge breid nl. met 105. Ook het aantal buitcnlandscho consuls werd vermeerderd en wel met 16. In liet afgeloopen jaar is ook weer zeer veel gedaan om hst passeeron der grenzen te vergemakkelijken. Do onderhandelingen jnct Zwitserland en Italië hebben o. a. zeer goede resultaten opgeleverd. Ten slotte wordt het gehouden bloemencorso iu herinnering gebracht, waarbij gewezen wordt, op hot groote succes dat daarmede is ingeoost. Hulde aan allen die tot het welslagen daarran hebben mede gewerkt. Aan de orde was daarna do verkiezing van twee leden van het Algemeen Bestuur voor" 1899, n.l. voor Afdeeling XII 1 en voor Afdeeling XIII 1. Tot candidaten worden gesteld L. 0. Steffehnr voor het buitenland, 0. M. J. Muller Massis voor Indie. De hoeren Steft'elaar en Muller Massis worden ge kozen. De voorzitter stelt voor de aftr. leden, resp. plaatsv. leden van do balanscotninissio, de hecren E. Kol, D. Rahuseii, S. Vas Dias, mr. T. A. Bijvoet en K. Ro vers te herkiezen. De vergadering vereenigt zich hiermede, terwijl bovendien wordt benoemd de heer Gratama, te Leeuwarden. Voorstel van de reglemcntscommissic om uit art. 4 van de grondregelen te doen vervallen al. e „door het regelen van de wijze waarop wedstrijden worden ge houden." Bij annueming van bovenstaand voorstel, stelt de commissie voor xeglementsherziening voor, als gevolg daaarvan, uit het huishoudelijk reglement te doen vervallende laatste alinea van att. 7, artt. 11 en 12, uit art. 21 dc woorden: „mits zij niet houders zijn van een rijbewijs als beroepsrenner", uit art. 31: „de regelaars der voorgiften" artt. 62, 77, 82 en 83, uit art. 80„do recordcommissie en de com missie voor rijbowijzen", do beide laatste alinea's van art. 99, art. 103 tot en met 152, art. 173 tot en met 188 en art. 189. Hierover ontstaan zeer uitvoerige discussies. Dc uitslag is, dat het voorstel van de Èeglements- commissie met het amendement wordt aangenomen met 92 tegen 15 stemmen. Tot leden voor de commissie tot oprichting van een nieuwen bond voor het renwezen stelt de voor zitter voor de hoeren Netscher, Qrocuoveld,Lugard, Blauw, Doornbos, Ebeling, Haantjes, Ten Hagen, Muiier Massis en Sprang. De afscheiding zal niet vóór 1 Maart plaats grijpen. Door den heer Fockema werd met een hartelijke toespraak aan den heer v. d. Maas, te Roermond, de toeimedaille uitgereikt. De heer v. d. Maas heeft ongeveer 20,090 KM. afgelegd. De heer Groencveld richtte eenige woorden tot de wielrenners in verband met de oprichting van een bond voor het renwezen. In behandeling kwamen daarop de voorstellen van den heer J. H. van Koolbergen, te Leiden, luidende als volgt Art. 15 der grondregelen van den „A. N. W. B." de tweo eerste zinnen te doen vervallen en daarvoor te lezen Jaarljjks worden twee gewone algemeene vergade ringen gehouden. In de laatste algemeene vergadering van ieder jaar wordt door hot Dagelijksch Bestuur verslag uitgebracht van zijne handelingen in het afgeloopen jaar en van deu geldelijken toestand der vcreeniging. Art. 21 laatste zin van alinea 3 te doen vervallen. Huishoudelijk reglement. Art. 90 achter den eersten zin van alinea 2 to laten volgen: „terwijl op een Zondag in Mei do gewone algemeene vergadering wordt gehouden." Art. 93 van de tweede alinea to doen vervallen „blijven van kracht. Het besluit tot goedkeuring'' en te lezen voor „treedt" „treden". Art. 1,92 te lezen voor „bet Algemeen Bestuur" „de Algemeene Vergadering". De heer Van Koolbergen lichtte zijn voorstellen nader too. De uitslag is, dat do voorstellen tot herziening der statuten werden vc> worpen met 86 tegen 11 stemmen. Do overige voorstellen waren hierdoor ver vallen. Aan de orde was daarna het voorstel van don heer mr. A. E. Haantjes, tot herziening van artikel 16 der statuten. Art. 16. Ilctgcco volgt achter de woorden: „en is verplicht dat te doen" to doen vervallen en daar voor in do plaats te stellen: „indien minstens 200 werkendo leden of ininsteos een vierde gedeelte van hen, die gerechtigd zijn ter algemeene vergadering aan de stemmingen deel te nemen, een daartoe strekkend verzoek bij afzonderlijke cn eigenhandig geschreven brieven aan den eersten voorzitter richten met opgaaf van do punten, waarvau do behandeling gcwonscht wordt". Mr. Haantjes licht zijn voorstel nader too. De hoor Lugard stolt voor* het percentage te bepalen op 1 po. Door de hoeren Goekoop en Mnlher Massis werd een amendement voorgesteldto doen vervallen vanaf „bij afzonderlijk en eigenhandig geschrevon onz." en L

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2