52"" jaargang. Woensdag 30 November 1898. 9795. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J.ITrÖELANTS. BINNENLAND. "Winkels kijken. Uit de Staatscourant. Gemengd N i e uvy s. Abotobmbhtspri» voor Sahiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart, - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke Manners- 0.02 BUREAUt BftTEROTRAAT ÏO, TTelesshoon Wo. 123. jgaagaaajacmiT r, y^-rr- w. Advbmbntieprijs: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van eono Courantf 0.59 Iedere gewone regel meerq.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Slantsbegrooting 1SÖÖ. B i na enlandsclie Zaken. In zijne Memorie van. Amtw. op het voorl. verslag verdedigt de minister zich tegenover de zeer vele leden die liet eindcijfer zijner begroo ting' te hoog vonden. Van opdrijven der jaar wedden was bij deze begroobing geen sprake. Wat heb kiesrecht betreft, verklaart do mi nister dab hot aangegeven denkbeeld- om burge meesters aan te schrijven, aan belastingschuldi gen ceno circulaire te zeuden, ter herinnering aan de bepalingen omtrent de Kieswet, nader zal worden overwogen. De behoefte aan meer dere stemdistrieten in groote gemeenten is tot heden nog niet gebleken. De vraag of ecuo mechanische stemming de voorkeur verdient zal bij do aangekondigde technische herziening der Kieswet een punt van overweging uitmaken. Aanvulling van art. 242 der Gemeenteweb ligt vooralsnog niet in de bedoeling. Do herzie ning der Armenwet behoort bol de andere ge wichtige ontwerpen, die blijkens de Troonrede in staat van voorbereiding zijn. Een wetsont werp op de banken van leening is m bewerking. Het tijdstip waarop een wetsontwerp tot wet telijke regeling van liet toezicht op levensverzc- kering-maabscha.ppijen en begrafenisfondsen, do ICamer zal bereiken, kan de minister nog niet mededeelen. Te zijner tijd zal de minister blijk geven dat het hem ernst is met de wijziging van eenige bepalingen betreffendb de wetgeving op de krankzinnigen. Heb toegezegde ontwerp betreffende de drank wet zal zijn eene herziening van beperkte strek king, niet een verandering van stelsel. Tob liet overbrengen van verschillende ge meente-uitgaven naar de Staatsbcgrooting, be staat vooralsnog het voornemen met. De Regeering is aanvankelijk overtuigd van de noodzakelijkheid van liet nemen van maatre gelen tegen do verontreiniging van openbare wateren, en met belangstelling warden dienaan gaande de voorstellen van de daarvoor ingestel de Staatscommissie ta ge-moet gezien. Wanneer het ge-vraagde rapport omtrent de in den afge- loopen zomer genomen proef mot de verbeterde waierverversching van 's-Graverdiage en omge ving zal zijn ontvangen, zal de Regeering over wegen, wat door haar verder in de/ze zaak kan worden gedaan. Waar het kan, zal de mi nister medewerken om het aantal examens in te krimpen. Op de vraag, of aan den burgemeester eeno onbeperkte bevoegdheid toekomt om troepc-n te vorderen tot handhaving der openbaie orde, moet ontkennend worden beantwoord. Yan do wensehelijldieid om, waar dit noodig mocht zijn, de grenzen der gemeenten tijdig uit te zotten, is de Regeering overtuigd. Do bezoldiging van do ambtenaren ter provinciale grifficn is bij hel departement van biimelandschc zaken in onder zoek en de minister hoopt, dat hij door eene betere regeling aaai de gevoelde bezwaren zal kunnen te gemoet komen. Mot de herziening der regeling vail do bevolkingsregisters wenscht Of O O de minister to waditen tot na afloop der aan staande volkstelling. De wensehelijldieid wordt gevoeld van eene reorganisatie van de instel ling van da centrale commissie voor de statis tiek. Herziening van de wet op de schutterijen ligt niet in het voornemen der Regeering. In verband met hare plannen met betrekking tot de militie zal naar alle waarschijnlijkheid een vooibtel worden aanhangig gemaakt tot do af schaffing der schutterijen. De toeueanendo kosten voor het krankzinni- gonwezen zijn, betuigt de minister, een gevolg van de toeneming van liet aantal krankzinni gen. Behoefte aan lepra-gestichten, bestaat er, naar het oordeel der Regeering, niet. Tegen do instelling 'an Rijksbom-zen voor heb bezoek van inrichtingen van middelbaar ouderwijs bestaat ernstig financieel bezwaar. De minister erkent, dat de opleiding van leeraren in de moderne ta- en verbetering behoeft. Pogingen om heb hoo- ger onderwijs zooveel mogelijk te brengen bin nen het bereik van allo klassen dor bewolking, zullen door do Regeering gaarne worden ge leund. Opheffing van een of meer der univer siteiten is van deze Regeering niet t© wachten. De vraag, of de tijd niet is aangebroken omheb hooger onderwijs ook tot handelsonderwijs uit te breiden, durft de minister niet toestemmend beantwoorden. Eigeiiijko dierenmishandeling heeft bij de vivisectie nooit plaats. De klacht over gebrek aan uniformiteit in de leerplannen dor apenbare gymnasia'heeft een punt van on derzoek uitgemaakt. Getracht zal worden de denkbeelden omtrent het verkenen, van pen sioen aan leeraron bij onverplichte gymnasia in een wetsontwerp te belichamen. De minister heeft geen voornemen, otn weel een leerstoel in psychiatrie te Utrecht in het leven te roepen, wanneer ce Leiden in heb on derwijs is voorzien. De mogelijkheid dat eer lang do leerstoel voor da Maleische taal to Lei don weder zal worden bezet, is niet uitgesloten. Do minister heeft vooralsnog het voornemen .dot, tot herziening der wat tot regeling van het Middelbaar onderwijs vooratelLen to doen. Voor stellen tot reorganisatie der Polytoalinischo School worden voorbereid. De proef om voor liet afnemen dor examens voor Hoogere Biu-- Onlangs was ik voor zaken uit de stad ge weest. Op de terugreis ontmoette ik in den trein een paar kennissen, een Hagenaar en een Rotterdammer, en natuurlijk zaten we al spoe dig, alle drie blijde reisgezelschap te ontmoeten, an druk gesprek gewikkeld. Be gewone belangstellende vragen waren over en weer gevlogen; gezondheid, zaken, familie, vrienden waren afgehandeld, en 't ge sprek kwam vanzelf op het naderende feest, dat de groote menschen zoo graag een kinder feest noemen, maar dat oeli zooveel van de grooteren en ouderen als terugvoert naar de dagen, toen zij de nachten telden die nog zouden voorbijgaan, voordat de oude en nooit veroude rende, vriendelijke Sint weer de schuchter neet gezette schoenen zou vullen met «suikergoed ■en marsepijn". Vanzelf kwam het gesprek op het naderende feest; want gelukkig belmoren wij geen van ■drieën tot de familie Nurks, en, nog gelukkiger, geen van ons staat eenzaam in de wereld, met het leege gevoel in het hart, dat er niemand as vaD wien hij een prettigen lach zal hooren, een dankbaren blik ontmoeten, waar iedeieen blijde en dankbaar gestemd is, de een omdat hij kan geven, de ander omdat hij mag ont vangen. «En jij?" vroeg de Rotterdammer mij. «Je gaat zeker hij ons in Rotterdam je inkoopen doen?" «01 in 'tllaagie?" merkte de ander op »D'r zal bij jullie niet veel keus zijn." «Daar zou je je leelijk in vergissen," was mijn antwoord. «Ik begrijp wel dat jullie zoo denken met echte groote-stads-pedanterie, en, wat erger is, er zijn heel wat Schiedammers ■die ook zoo denken maar ik wil je wel zeggen dat ik kalm in de stad blij f om te koopen wat ik noodig heb," »Och kom," zei de Hagenaar weer. «Je zult toch zoo gek niet wezen? Kom liever naar Den Haag; dan maken we er meteen een gezellig avondje van." «Dank je lekker," ik weer. «Mijn St. Nico- laas zou me op die manier wel wat al te duur komen. Mijn reis naar Den Haag, en dan 't gezellig avondjeNeen, ik weet wat beters. Kom jij bij mij, en jij ook", voegde ik er bij aan het adres van mijn Rotterdamsehen vriend. «Jullie zijn me nog nooit komen bezoeken. Ik zal jullie dan eens laten zien dat de Schiedamsche winkelnering niet, zoo minis als jullie denken." »'t Zal wat wezen als het voor de heeren komt", waagde mijn Rotterdammer nog te spotten. «Schort je oordeel op", voegde ik hem kalm, zeker van mijn zaak, toe. «Kom en overtuig je." De dag werd bepaald. De Hagenaar moest juist dien dag voor zaken in Rotterdam wezen, en ik ging beide heeren van de tram halen. Wij slenterden de Hoogstraat in, en hier en daar een winkel binnen. Ik stoorde me niet aan goedmoedigen spot hunnerzijds, en dacht «wacht maar, jongetjes; wie !t laatst lacht, lacht het best." Onze tocht begon bij RIJNBENDE VAN HOEK, Hoogstraat 32, waar wij een inderdaad mooie collectie tatelkteeden zagen, eenvoudige en mooie, goedkoope en dure. Ik merkte dat 't meevielmaar ze zeiden natuurlijk niets. Bij P. KROMMENHOEK, no. 72 voorbij komende, kon ik niet nalaten eens even binnen te wippen en mijn vrienden op een echt stukje speculaas te onthalen. Nog geen wooid van waardeering, maar 't ging smakelijk naar binnen. Mjjn Hagenaaitje klaagde over het vochtige weer. Een mooie aanleiding om op no, 61, bij J, HOEFMAN, binnen te loopen, waar de vilten geusoliolcn provinciën met elkaar te vercenigeu, zal worden herhaald. Velschillende verhoogingon van. begrooitings- artüvelen worden door den minister nader toe- golucht. Zoocli'd mogelijk na afdoening van liet wetsontwerp op d© leerplicht wonseht de mi nister eeno wijziging van. sommige bepalingen der wet op het Lager onderwijs, waaronder eene herziening der regeling van de onderwijsjaar- wedden, aanhangig te maken. Vermindering van heb aantal cxaiiien-coinmissièn zal bij de wijziging der wet op het L. O. een punt van ernstige overweging uitmaken. Getracht zal worden do denkbeelden omtrent de pensionnec- riug van weduwen en woezen van openbare en bijzondere onderwijzers aan de lagere scholen in een wetsontwerp te fommleeron. Do noodzake lijkheid om een nieuw leervak op school in te voeren tot bestrijding van alcoholisme is den minister niet noodig voorgekomen. Wettelijke oigmiisalio van da vertegenwoordiging van den landbouw is in studio. Een begin is gemaakt mot do voorbereiding der herziening van de wettelijke regeling dor zoetwatervisscherij. De wenschelijkheici is gebleken hot getal Rijksbuinbouw-winter-scholcn nog dit jaar mot ééne t© vermeerderen. Bedoelde school zal wor den gevestigd binnen de gemeente Boskoop. Te gen paardenfokkerij van staatswege bestaan be paalde bezwaren. EvonaB met betrekking tot de paardenfokkerij wordt ook een organisatie ten aanzien van de veefokkerij voorbereid. Aan de plaatsing der „Nachtwacht" blijft de minister zijne aandacht wijden en hij zal niet in gebreke blijven mede te '.vonken tot do best mogelijke oplossing. Christ.-Historische Kiezorsboml. De Christelijke Historische Kiezorbond hield Baterdag zijne jaarvergadering te Utrecht. De voorzitter prof. dr. E. H. van Leeuwen heette de aanwezigen welkom, inzonderheid de beide Kamerleden J. N. Bastert en jlir. mr. A. P. C. van Karueibeek. Door den tweeden voorzitter, dr. J. Th. de Visser, werd eene toespraak gehouden., waarin hij, met het oog op de vrij groot© opkomst, er op wees dat samenzijn en samenwerking aller- noodigsb is om een eigen plaats te vinden te mitldon der staatkundige partijen. Spr. ging na wat de oorzaak was van de oprichting van den Bond, lil. het feit dat velen sedert lang bij geen enkele politieke partij meer voldoening konclen vinden. Niettegenstaande dö groote nuanceering telt de Bond sedert zijne oprichting, nu ander half jaar geleden, reeds duizenden loden, over het goheele land verspreid, verheugt liïj zich in een orgaan dat een flinke plaats inneemt en draagt zijn stroven een hoogst ernstig karakter. Spr. wijst er verder op dat er voor gewaakt moet worden, dat ons volle niet onttrokken wordt aan den invloed der beginselen der partij en waar hij volle sympathie betuigt voor wets- outweipen betreffende leei plicht, ontzetting van de ouderlijk» macht, pensiomiccnng van werklieden van staatswege enz, wijst hij or op dat daarbij niet alleen het stoffelijk maar oven- zeer liet geestelijk belang op den voorgrond be hoort te treden. Ten slotte doet spr. op de aan wezigen een dringend beroep om lob organisatie Conor positief christelijke protestantsche partij mede te wcikcn, en om die organisatie krachtig voort te zetten, lo vervolledigen en te voltooien en om mede te weikcn tot meerdere versprei ding van het orgaan. Ieder moot als propagan dist voor zijne beginselen naar zijne wonmg te>- rugkeoron. Do periodiek aftredende leden van het hoofd bestuur werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en tob nieuwe leden van liet hoofdbestuur oekazen do heeren prof. mr. Do mein. Nieuwenlnüs to Groningen on dr. ,T. Ora- mor, arts te Heukelom. De Minister van Fininliëri maakt bekend lat liet saldo van 's rijles schatkist op 26 (lezer bedroeg bij de Nederlandsehe Bank f22,966,088.79 bij do betaalmeesters - 3,408/i47.58 Te zam.ui f26R7Am37™ Bij Kon, besluit is benoemd tot lid van hot col lege van regenten over de strafgevangenis te Sueck J. J. Beekhuis, fabrikant aidaar. Bij Kon. besluit is aan dr. II, B. van Nes, lid van hof college van regenten over bet buis van bewaring te Xcrneuzen, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit die betrekking een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot lid van bet college van regenten over het huis van bewaring tc 'ferneuzen, J. N. J. Boom, inspecteur der directe belastingen, invoer rechten on accijnzen en kautonrechter-plaatsvervnn- gor aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kaatsheuvel, H. v. d. Mcyden. thans commies der posterijen van do 3e kl. Bij Kou. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Klundcrt, C. G. A. Janssen, thans commies der posterijen van dc2eklasso. Bij Kon. besluit is G. J. Piccardt op zijn ver zoek eervol ontslagen ais surnnnimernir hij dc registratie cn domeinon. pantoffels mijn vriend zóo bevielen dat er een paar minder in den winkel was, toen we weg- nino-en. Op den winkel van J. VAN DIGGELEN, no 81, behoefde ik n;et eens te wjjzen. Van zelf bleef het twenal staan, en al zeiden ze ook niet veel, ik merkte dat de fraaie collectie tegels en wandschoteis en photografieën hun oog aangenaam aandeed, Ook do etalage van parapluïes eenige huizen vei der, no. 89, bij F. J, SPIEKERMANN, sprak voor zichzelf. Met twee «spuiten" bij ons waren we op weg gegaan met een derde gewapend togen we verder naar Wed. 0. W. TENGELER, no. 111/113. De iantaisie-meubeltjes in de winkelkast vielen blijkbaar in den smaak en ik kon merken dat in den winkel de bureau's en boekenkasten enz. met belangstelling werden bekeken. Schuins daai tegenover was het de zaak van L. KAMP, no. 134, die de blikken tot zich trok. En 'tkon niet anders of de nickelen voorwerpen voor huishoudelijk gebruik en de even sierlijke als solide tafelmessen lokten een goedkeurende blik uit. We wandelden verder. No. 142 werd niet onopgemerkt voorbijgegaan. We moesten even naar binnen, en do collectie carlormages die de banketbakker W. F. VAN DER HEIJDEN ons liet zien, was zoo fraai dat mijn vriend uil de residentie mij een blik toewierp die als loffeljjk getuigschrift dienst moest doen. Evonz.oo ging het bij II. J, REBERS, no. 146, wiens dooz.en luxe-post om nu maar één artikel te noemen het bezichtigen overwaard is. En het koopen komt dan vanzelf wel. Ik begon er schik in te krijgen, want de belangstelling mijner vrienden klom voort durend. Bij mej. C. MONTFOORT, no. 145, gingen ze terstond binnen, blijkbaar goeds verwaeff- Afesdag's vlootrevue. Onze zeeschilder moet werkelijk mot jetngdig vuur en manndijfco doorzettingskracht gewerkt lend. Üe mooie leerwaren en de fijne byou- lerieèn stelden hen ook niet te deur." Ik ving zoo waar al een goedkeurend knikje op. Toen wij nog bij A. VAN DEN BRINK, Hoigslraat '176, den uitgebreiden vooiraad van door hem zeil vervaardigde chocolaad- werken hadden bekeken en ik wil eerlijk bekennen, dat we een heerlijk stukje gesnoept hebben ook vond ik het voorloopig welletjes. De avond was inmiddels al aardig gevor derd mijn vrienden waren nu eerst gekomen toen hun dagtaak geëindigd was. Ik stelde voor het voor vandaag hierbij te laten, en te mijnent nog een oogenblikje te babbelen. Mijn voorstel werd met ingenomenheid begroet. Weidia waren wij thuis, en 'tduurde niet lang of de punch van H. J. 0. VAN WAART, Hoogstraat 154, vulde mijn kamer met haar geur. Met zorg werd zij geproefd, geooideeld en vootreffelijk bevonden- En wat zeggen jullie nu kou ik niet na laten te vragen. «Wel", was het antwoord, «als alles zoo is, als wat wij gezien hebben Maar je weet wel waar je ons brengt «Heb je lust nog meer te zien?" vroeg ik. «Jawel. En als alles zoo is dan beken ik ongelijk." We spraken af voor den volgenden avond, en mijn vrienden gingen heen, »A propos", vroeg de een nog, «waar koop je je sigaren «Laat eens zien. O, die zijn van Jac. J. A. EN GERING, Hoogste aat 184. Als je er soms wat bestellen wilt bij hem is tevens een factory der H, IJ. S. M, gevestigd. Makkelijker kan 't wet uiet." «Nu, ik zal zien. We! te rusten". «Adieu. Wel thuis." Wnrdt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5