52"" jaargang. Zaterdag 3 December 1898. N°. 9798. Eerste Blad. w DE GELDDUIVEL I' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. py j|7 \i UITGEVERH. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. li O.**, .yf t t. "AsossEMEtwrsrRus voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart, n franco per post, p. kwartaal. tóf# Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAU EOTERSTRAAT SO, Telephoon No. 123. ADVEaïBtrnsrwjs: van 1—6 gowono regels mot inbe grip van eene Conrantƒ0.59 ïedero gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. •ki Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 2 December '98. De Eranselie Senaat is nog niet van de -aalc- Picquart af. Gisteren was het naar aanleiding van don. twijfel die er bestaat, of art. 445 Strafvordering het Hof van Cassatie wel zulk ecu uitgebreide bevoegdheid geeft als de regeering en velen denken, dat eenige senatoren, onder wie de be kende jurist Wakleok-Rousseau, de urgentie vroegen voor een voorstel om aan genoemd ar tikel een alinea toe te voegen die aan het Hof uitdrukkelijk de macht verleent elko strafver volging te schorsen voor feiten die verband hou den met een revisie-proces. Het voorstel-Constant (afschaffing der gehei me instructie voor de militaire rechtspleging in vrede) werd ongewijzigd aangenomen. De minister van justitie bestreed het voor stel maar flauwtjes. Hij vreesde dat de urgentie het voorstel tot een gelegenheidswetje zou stem pelen. En daar de stemmen staalden, was de urgentie verworpen. Ecu oogenblik deed zich een incidentje voor, toen de minister de verklaring van Charles Du- puy op zichzelf voldoende noemde, en er bij voegde „Men moet met den tekst daarvan re kening houden." Toen werd er geroepen: „Welke tekst?" waarop de voorzitter Loubet antwoordde met naar het officieel verslag te verwijzen. Do vraag die den minister werd toegewor pen, was gewettigd. Want evenals de Freycinet heeft Dupuy een verandering gebracht in de door hem voor de Ivamer afgelegde verklaring. Do Dreyfus-bladen constateeren ni. dat, ter wijl men den minister-president in de Kamer duidelijk heeft hooren zeggen: „Het Hof van Cassatie heeft een geweldige, een onbegrensde macht, mag ik wel zeggen," welke zinsnede trou wens ook in het voorloopig verslag voorkomt, die woorden in het officieele verslag zijn ge schrapt. Aan die (Onzekerheid omtrent de bevoegdheid van het Hof wil Joseph Pabre een eind 'ma ken. Volgens hem komt de verklaring der re geering hierop neer, dab deze de bevoegdheid om in te grijpen bezit, maar daarvan geen ge bruik wil makenzij laat dit over aan het Hof dat alleen door een zijner onwaardige spitsvon digheid do terechtstelling van Piequart voel den krijgsraad zou kunnen verhinderen. Ook de radieo-socialistische Kamergroepen zullen de regeering interpelleeren als het Hof niet ingrijpt ten gunste van Piequart. Deze heeft inmiddels verzocht voorloopig geen bezoekers bij hem toe te laten, omdat hij heesoli is van heb langdurig spreker voor do strafkamer van het Hof. Voor mr. Labori geldt dit natuurlijk niet. DOOK S. WQRISilÖFFER. 75) Het eerstvolgende rijtuig nam de plaats van het wegrijdende in. Erik ging naar den koetsier toe. „Naar 't Unie-hotel, vriend. Je krijgt een be hoorlijke fooi als je voortdurend vlak achter dat rijtuig blijft." Da koetsier floot even tussohen zijn tanden. „Zal gebeuren, mijnheer," meesmuilde hij. „Een lief bekje, die kleine zwarte." Erik liet den man denken wat hij wilde. Het rijtuig vloog over den bevroren grond tot het rijn voorganger had ingehaald, toen liet de koet sier het paard stappen en trok zijn schapen vacht dichter om zijn schouders. Het was dan Haar geducht koud dien nacht. Erik's hart klopto als een hamer. Als het hem gelukte .achter Adèle aan onbemerkt het hotel te bereiken, dan was hot pleit gewonnen. De rijtuigen, reden door verscheiden straten heen; teen hield het eerste stil, en een kellner ®neMe dienstvaardig toe om het portier te ope nen. Adèle ging naar binnen, terwijl Erik met rijn koetsier afrekende. „Is dat genoeg, goede vriend V' ;,u wel, mijnheer. Als u weer eens iets hee/ï-,y- ,-nheer com „vergenoegden zweepslag voltooide den zin., Erik ging naar de loge1®van den portier, vast Nieuws over de zaak-Dreyfus en de zaak-Pic- quart is er ongeveer niet. De „Figaro" zegt dat liet Hof hoogst belang rijke huiszoekingen heeft laten verrichten; tïo „Gaulois" beweert dat hot Duitsche gezant schap, door het „petib bleu" als zijn eigendom op te eisohen, middellijk de echtheid van dit stuk zal stavenoen ander blacl vertelt dat De Freycinet voordat Zurlinden eeu beslissing nam in zake Piequart, langs officieuson weg inede- deeling van het dossier heeft verzocht om dit door een rechtsgeleerde te laten onderzoeken aan het ministerie van oorlog ontkent men dezo laatste bewering. Gisteren heeft de opening der lossen van Buisson, een verwoed üreyhisard, aan do hoo- gesehool aanleiding gegeven tot betoogingen. De anti-Dreyfus-gezinden trachtten de orde te ver storen, maar worden door hun tegenstanders tot zwijgen gebracht. In het Quartier Latin was hot daarna nogal woelig. Keizer Wilhelm heeft gisteren zijn intocht ge houden in Berlijn. Langa denzelfden weg waarlangs zijn groot vader in 1S64, in 1866 en in 1871 do Pruisi sche, later de Duitsche hoofdstad Binnentrok, waren ook thans de troepen geschaard. IJn ter den Linden waren de huizen feestelijk getooidin de overige straten werd maar ma tig gevlagd. De weg was met zand bestrooid. Om bij eenen kwam de Keizer aan de Bran denburger Poort aan, waar hot gemeentebestuur deu Keizer begroette bij monde van den eerste- buvgt meester Kirsethner. Deze sprak over 's Kei zers reis als een werk des vredes en pree3 heb in de Keizerin dat zij haar gemaal daarin bij stond. Wilhelm II dankte den magistraat met een handdruk. Z. M. stipte toen de heerlijke in drukken aan dié hij op zijn reis had opgedaan. De Keizer verheugde zioh in het vaderland te rug te zijn. Daarop reed liet vorstelijk paar, de Keizer te paard, de Keizerin per rijtuig, de stad binnen. Do soldaten presenteerden de geweren, het volk juichte. Zware zorg wacht nu den Keizer. Want ern stige zaken zullen in den eersten tijd afgedaan moeten worden. 'tls niet onder bijzonder gunstige omstandig heden dat keizer Wilhelm naar Duitsohland is teruggekeerd. Meer en meer wordt uiting ge geven aan een onaangename stemming, waar voor men met echt-Duitsche gemakkelijkheid in het scheppen van nieuwe woorden, reeds de qualificatie „Reiehsverdrossenlieit" heeft uitge vonden. liet woord is niet slecht gekozen. Inderdaad doen zich hier en ginds verschijnselen voor die er op wijzen dat men ontevreden (verdrossen) is over het Duitsche rijk, of liever over zekere geringschatting der souvereine reegeeringen van Rijks-Duitscli standpunt uit. Men heeft de Lippesche quaestie, die eenigo besloten nu terstond den strijd die hem wacht te, uit te vechten. Hij werd verteerd door on geduld. „Welke kamer heeft dio dame in hot zwart gekregen?" vroeg hij. „Een-en-vijftig mijnheer, 't Was de laatste kamer die wij nog vrij hadden, op de derde ver dieping." „Goed. Ik dank u." Erik snelde de trap op en gaf den „zimmer- kcllner" zijn kaartje. „Dien mij aan bij de dame op numero een- en-vijftig." Toon bleef hij vlak bij de deur staan en wachtte. De kellner klopte. Toen hij op haar „binnen" de deur opende, stond Adèle voor den spiegel en streek heur haar glad. Zij had nauwelijks den tijd gehad hoed en mantel af te doen, nu keek zij over haar schouder heen naar de deur. „Welf „Er is een lieer die u wil spreken, juffrouw." liet was of een electrische vonk door liet lichaam van liet jonge meisje ging; Adèle werd eerst bleek, en toen gloeiend rood. „Een heer?" Zou het misschien de baron zijn die Haar gedachten warrelden dooreen. „Geef mij dat kaartje." Én toen bracht een haastige blik de teleur stelling. Wolfram? Hoe kwam die hier? Wat zou dio willen? „Zeg aan mijnheer dat ik niemand kan ont vangen." Do kellner verliet de kamer om zijn bood schap over te brengen. Erik was op een koele verkoeling heeft teweeggebracht tussclieu Lippe en Berlijn, maar ook tussehen het Saksische hof en dat van den Keizer. Immers, de scheidsrech terlijke uitspraak van koning Albert van Sak sen ontnam 's Keizers zwao-er het regentschap in Lippe. Ook in Beieren neemt, naar het schijnt, de afkeer als wij liet zoo noemen mogen te gen het Duitseho rijk toe. Eu al ontkent do „Kdln. Ztg." tegenover Noord-Duitsche ultra- montaansehe bladen, dat er in Beieren ontevre denheid bestaat, het feit aleen dat het Kcul- sche blad met oen blijkbaar geïnspireerde te genspraak aankomt, bewijst reeds dat cle lucht niet zoo geheel zuiver is. Wellicht zal cle komende zitting van don Rijksdag wel getuigenis geven van den wrevel die bij velen bestaat over het vaak autoritair optreden van keizer Wilhelm, In de eerste dagen van Januari wordt de ra tificatie verwacht van liet vredesverdrag tus- scheu Spanje on tie Vereenigde Staten. Dan zal het aan de Amerikanen zijn de Phi- lippijnen wede en orde weer te geven, een taak die waarlijk niemand den Amerikanen zal mis gunnen. Want mag men de berichten gclooven, die Madrid bereiken, dan lieerseht thans op de eilanden volslagen anarchie. Do insurgeuten, zoo verluidt uit Spaansche bron, zijri vast besloten de Aiueriknansche heer schappij niet te eikennen en den strijd tot liet uiteiste te voeren tegen dc Yankees. De op standelingen hebben nog 10,000 Spaansche sol daten in hun nra%ht, die zij willen dwingen in hun gelederen le treden voor den strijd tegen de Amerikanen, die volgens dit bericht 70,000 man zouden noodig hebben om de insurgenten te onderwerpen. Dezen zijn evenwel onderling verdeeld. Op de Visayas-eilanden is het. gezag van Aguinaldo verworpen en tussehen diens troepen en die der aanvoerders op do Visayas-eilanden moeten reeds herhaalde botsingen zijn voorgekomen. Leest men evenwel, zooals uit Pliiladelpliia wordt gemeld, dat naar Cuba 30,000, naarPor- to-Rico 7000, en naar de Philippijnen slechts 2000 man Amerikaansche troepen worden ge zonden, dan lijkt de Spaansche bron waaruit bovenaangehaalde berichten herkomstig zijn, wel eenigszins troebel. Intussehen houdt de regeering der Vereenig de Staten zich reeds druk bezig met het occo- nomiseh stelsel dat in do niouv-verworven kolo niën zal worden ingevoerd. De regeering heeft het nieuwe stelsel van in voerrechten voor Cuba reeds goedgekeurd. Over de Philippijnen evenwel wordt nog onderhan deld met Duitsohland, dat de door Spanje aan den Duitsehen handel verleende bevoorrechting door de Vereenigde Staten erkend en bevestigd wil zien. De ouderhandelingen worden op vriendschappelijke wijze gevoerd, daar Duibsch- land in deze quaestie in overeenstemming afwijzing evenwel zoo volkomen voorbereid dat hij zich niet liet afschepen. „Mijn compliment aan de juffrouw en vraag haar nogmaals om een kort onderhoud. De zaak lijdt geen uitsteL" En Iiij volgde den kellner op den voet en stond, toen Adèle driftig opbruiste en weder weigerde, achter hem in den deurpost. „Neem mij niet kwalijk dat ik u zoo overval, juffrouw Maïten. Ik moet u juist hier en juist nu een paar korte woorden mogen zeggen." „Dat is iets ongehoords!" riep de gezelschaps juffrouw uit. „Dat schijnt maar zoo, juffrouw; doch zelfs wanneer ik mij op dit oogenblik schuldig zou maken aan gebrek aan tact, de omstandigheden gebieden mij zoo te handelen." Hij gaf den kellner een wenk het vertrek te verlaten, en sloot do deur achter hem. „Ik kom natuurlijk niet in een aangelegen heid die mijzelf betreft, juffrouw, maar in eene dio mijn pupil raakt." Adèle zag hem met een spottenden glimlach in hot gelaat. „Eu dat zou niet een aangelegen heid zijn die ook u betreft, mijnheer Wolfram? Ik zou het wel denkeu, ofschoon ook de innigste gevoelens maar al te vaak worden verkwist." Hij voolde zich pijnlijk getroffen, maar uiter lijk bleef hij volkomen kahn. „Laat ons niet over mij, maar over juffrouw Assniann spreken," zeide hij op vasten toon. „Zooals u weet, is de naar aanleiding van uw aantijgingen geopende instructie weder hervat. Juffrouw Assmann is in hechtenis genomen." „Zoo!" De zwarte oogen schitterden in een zegevie- wenscht te handelen met Engeland en do Ver eenigde Staten. Wat de Carolinen betreft dio Duitscliland en de Vereenigde Staten gezamenlijk zouden koo- pen, meent do „Voss. Ztg." tc doen le hebben met een proefballonnetje dat van Amerikaan- selio zijde wordt opgelaten om te weten to ko men hoe Europa er over denkt. Naar 't schijnt is dezo zaak dus nog niet in staat van wijzen. «enicnsjrie IScdcdceltiiKca. lieden viert Oostenrijk-ÏIongarijo op stille wijzo de vijftigjarige regeering van Frans Jozef. To Weenen en in alle andere steden wordt gevlagd. Do Keizer zelf is met- prinses Gisela naar Wallseo vertrokken, waar m-h verscheiden aarts hertogen en aartshertogin non reeds bevinden. Een amnestie is uitgevaardigd voor majes teitsschennis en beleediging van leden van het vorstelijk huis, te gelijk 1,ronlt aan 5IS andero gevangenen hun straf kwijt gescholden. Keizer Wilhelm laat ter cere van zijn bond genoot een Te Deum houden in de Hedwigs- kerk; de plechtigheid zal door den Keizer zelf, do Keizerin, de generaliteit van Berlijn en de officieren van het regiment „Frans Jozef" wor den bijgewoond. liet hof van appèl te Bcsanjon heeft de schrapping van de* oud-minister Trouillot als lid der balie te Lons-le-Saunmer vernietigd. Aan de Parijsdie nacht-asylen zijn 10 mil- lioen francs vermaakt door de comédienne Ax- weel-Hedle die te Londen is overleden. Men spreekt van een aanstaand huwelijk van don Jaime, den zoon van don Carlos, met een Beiersche prinses of met prinses Marie der As- turién, de oudste zuster van koning Alfona XIIL De Paus zou aan de laatste de voorkeur go- ven. De correspondent der „Daily Chronicle" te Sebastopol wil van een officier van den gene- ralen staf vernomen hebben dab de minister van marine van Rusland besloten heeft de uit breiding der Zwarte-Zee-vloot te staken, totdat de quaestie der vrije doorvaart door den Bos-- porus en de Dardanellen geregeld is. Meer dan ooit wil Rusland de Zwarte Zee tot een Russi sche binnenzee maken. De „Vorwarts" wil weten dat de conferentie tegen het anarchisme volslagen fiasco zal ma ken, daar do gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Zwitserland reeds terstond ver klaard hobben dat hun regeeringen politieke misdaden niet geluk kunnen stellen met misdrij ven tegen het gemeene recht; dat liet boven dien onmogelijk is de begrippen „anarchisme" en „anarchistische daden" scherp te omlijnen, terwijl huu regeeringen er niet too kunnen be sluiten het asyl-recht prijs te geven. renden blik. Gevangen! Haar vijandin was ge vangen genomen! „Heb is dus mijn plicht," ging Erik voort, „heb materiaal bijeen to zoeken om dio krank zinnige aanklacht te ontzenuwen. Ik ben do voogd der jonge damo en moet voor haar han delen." Adèle glimlachte. „Mag ik vragen in hoeverre dat alles mij aangaat, mijnheer Wolfram? U spreekt alsof ik bij de zaak betrokken ben." „Dat is u ook in de hoogste mate, juffrouw." „Ik?" „Ja, u. Ik heb deze reis van Domau hierheen alleen gemaakt om u een enkele vraag te mo gen stellen." „Adèle boog spottend 't hoofd. „Dan verzoek ik u voort te maken met die vraag, mijnheer Wolfram. Waarlijk u stelt door uw tegen woordigheid mijn geduld op een zeer ernstige proef." Ei ik richtte zich hooger op; zijn blik werd zoo bevelend, zoo zelfbewust, dat Adèle's hart onwillekeurig sneller klopte. „Juffrouw Assniann laat u vragen," zeide hij, „of u het verkieselijker acht den brief van wij len barones Moldt op dit oogenblik vrijwillig over te geven en wei aan mij of dat u het aan do justitie wil overlaten verder werk te maken van deze zaak?" Adèle was zoo hevig verschrikt, dat zij ineen kromp. „Den brief?" herhaalde zij. „Ik begrijp u niet." i (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3