BINNENLAND. STADSNIEUWS. Y L AA RDINGEN. Kunst en Wetenschap. R o c h t z a It e 11. Staten-Generaal. De „Daily Mail" voraoemfc uit Kaïro dat zich te Suez oen geval van builenpest heeft voorge daan bij eon inlander die met de Caledonia van Bombay was gekomen. Bij een tweeden in lander werden ook verdachte verscliijuselen ge constateerd. Beide lijders zijn geïsoleerd. Do Eugelsdio expeditie-Mao-Donald hoeft eindelijk Dbanghi verlaten om den Nijl te vol gen. Mae Donald, dio vergezeld wordt door vijf officieren, twee doctoren en honderd Souclaneo- zon, zal een deel zijner troepen naar het Ru- dolf-meer zenden en zelf zijn tocht naar hot Noorden voortzetten door een streek die nog niet onderzocht is. Daardoor zal men ook in langen tijd geen bericht van hem krijgen. Wegens den ernstigen toestand in de Swat- vallei, waar de gekke Mullah steeds meer aan hangers om zich vereenigt, zendt de Britsdi-In- cliselie regeermg versterking van infanterie, ca valerie, artillerie en genie, naar het Noorden. Generaal Waterfield zal de expeditie leiden. De Ivhan van. Robat seinde dat hij de heu vels om het Nikpikkeldal heeft bezet. De nabab van Dir verwachtte gisteren door den Mullah te worden aangevallen. Li-IIung-Tseliang is naar zijn nieuwen post le CAiantvmg vertrokken. De Vereenigdo Staten van Centraal-Amerika hebben reeds weder opgehouden te bestaan. Ni caragua en de andere staten worden weer geheel zelfstandig. In San Salvador is een nieuwe omwenteling uitgobroken. Generaal Thomas Regallao heeft zichzelf tot president uitgeroepen. *Te 's-Gravenhage is, 75 jaar oud, overleden do lieer mr. T. H. Der Kinderen, oud-lid van den Raad van Ned. Indië. Na een eervolle car rière in Inclischen dienst, waann hij o. a. als regeermgscommissaris belast werd met de rege ling van liet rechtswezen in do buitenbezittin gen, vestigde hij zich in de residentie, waar hij zitting had in besturen van vele instellingen van wetenschap en kunst. Ilij was voorzitter van het Kon. Instituut voor de Taal-, Land- en, Volkenkuude van N.-Indië en bestuurder van liet Indisch Genootschap; vroeger president van de afdeeling van heb Ned. Tooneelverbond. De begrafenis van mr. Der Kinderen, oud-lid van den Raad van Nederl. Indiè is behaald op a.s. Maandag ten 12 ure op oud-Eik-en-Duinen. Men meldt ons uit 's-Gravcnkage-. Iu do kerk van den H. Jacobus, in de Park straat, werd heden een plecii ti Te Demn ge zongen, geleid door den Internuntius, mgr. Tor- nassi, ter gelegenheid van het 50-jarig regee- ringsjubileum van den keizer van Oostenrijk. De Koninginnen deden zich bij die plechtig heid vertegenwoordigen door generaal graaf Du- monceau, chef van Hr. Ms. Militair Huis rn jhr. de Ranitz, intendant van heb Huis van H, M. de Koningin-Moeder. Voorts werd de dienst o. a. bijgewoond door de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog, den com missaris der Koningin in deze provincie, den gouverneur der Residentie en de meeste gezan ten der vreemde mogendheden. Alle genoodig- den droegen ambtsgewaad. De Oostenrijksche gezant droeg gaLa-rouwkleeding. Heden werden ten stadhuize weder 2 nieuwe gevallen van mazelen aangegeven. De typhus breidt zich gelukkig tot heden niet uitna de paar gevallen, waarvan wij reeds vroeger melding maakten, zijn geen nieuwe gevallen aangegeven. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van de afdeeling Zuid-Holland van den Alge- meenen Politiebond werd in plaats van den heer Schoehuizen, burgemeester van Hardinxveld, die als bestuurslid bedankt had, gekozen de heer J, Slotbo inspecteur van politie te 's-Gi avenhsige. Door den heei o. Sneideis, hoofd-agent van politie te bliedieeht, weid voorgesteld aan alle leden in de provincie Zuid-Holland eene circu- laite te zenden met vei zoek, opgaaf te ver steekt en van de salarissen der politie ten einde te ti achten, op die plaatsen, waai de be zoldiging, volgens liet oordeel tan den bond te laag is, daarin vei betering te biengen. Door den lieer D. van den Bosch gmnei-nie- veldwachter te Krii men u/I IJ se!, werd een voorstel gedaan hetwmk niet nlgnneene stom men werd aangenomen tot liet stichten van een ondeisteuningsfonds als eerste hulp bij ovct- Üjden. Als plaats voor de eerstvolgende vergadering werd Dellt aangewezen. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van een leeraar in liet Hoogduitsch aan de H. B. S. te Goes komt o. a. voor onze vroegere stad genoot, de heer J. P. Ileyligers, thans tqdelyk leeraar te Roermond. Do distilleerderij, mouterij en kuiperij van den heer J. H. C. Kramers, bestonden, gisteren, 1 December, 25 jaren en gedurende dat tijds verloop was de heer J. D. Kramers als' boek- hotider daaraan verbonden. Heb was dus voor den patroon als voor het personeel een ware feestdag. Reeds toen het personeel in do werk plaatsen kwam, vonden zij het stoffelijk be* wij3-, dat do patroon dezen dag voor allen tot een waron feestdag wilde stempelen. Ten 101 uur ongeveer verschenen de >hecrcu Kramers in de distilleerderij, waar eerst de pa troon en daarna do boekhouder worden toege sproken en geluk gewonscht mot hunnen feest dag, waarbij het woord werd gevoerd namens het geheeie personeel door een uit hun. midden. Achtereenvolgens werd daarop door de beide lieeren geantwoord en in hartelijke woorden dank betuigd voor de woorden van waardeering die zij haddon mogen kooren. Hiermede was editor cle feestelijkheid niet afgeloopen, want hot personeel met hunne vrou wen bleef tot laat in den avond in do distil leerderij to samen in prettige, vroolijke stem ming. Gisterenmiddag is bij heb binnenkomen in cle Haven de bomschuit SCH 13 op het haven hoofd geloopen en heeft daarbij eenige schade veroorzaakt aan de gording. Gisterenavond waren aan de visekmarkt aan gevoerd 2 partijen schol en kabeljouw; de prij zen waren voor schol van 0.40 tob 0.95, ka beljouw (kleine) van 0.50 tot f 1.25. Hedenmorgen waren aangevoerd 5 partijen schol, bot en voorn; de prijzen waren voor schol van 0.40 tot 0.90, bot van 0.35 tot ƒ0.95, voorn van 0.15 tob ƒ0.40; alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd i 1 Dcc. C. Kater, 28 jaar, en G. van Os, 24 jaar. D. W. Groeneweg, 30 jaar, en E. Eijsberg, 29 jaar. G. J. van "Willigen, 22 jaar, en C. 'l Lam, 20 jaar. Geboren 1 Dec. Margaretlm Alida, dochter van J. H. Kooijman en J, de Bruin, Hoofdstraat. Aatje, dochter van J. Verburg en J. F. van den Bei g, Buitenhavenweg. 2 Dec. Hendricus Hei manus, zoon van C. H. Ruseier en D. M. Cunes, Sim/el. Neeltje, dochter van A. Groenewegen en A. van Eyk, Hoofdstraat, Tot ambtenaar ter secretarie alhier is be noemd de hoer J. C. van den Berg, thans in ge lijke betrekking te Zutpken. *Tot agent van politie 3e klasse alhier, is be noemd Js. Klein te Leiden. Het aantal gevallen van mazelen neemt nog steeds toe. Thans zijn er reeds 327 gevallen aan gegeven. In het begin van dit jaar werd alhier door de besturen der verschillende werldiedenver- eenigingen een vereeniging opgericht onderden naam „Ontwikkeling", welke vereeniging zich ten d'oel stelt lo. De werklieden in de verschillende vakken of bedrijven nader tot elkander te brengen, hen zedelijk en wetenschappelijk te ontwikkelen en krachtig mede te werken aan de bevordering van hunne moreele en financieel© belangen; 2o, Door het samenbrengen van de besturen der Werklieden-Organisaties, heb optreden in el kanders belang te vergemakkelijken, in zaken, waar samenwerking geavenscht is; 3o. Zooveel mogelijk mede te werken aan de oprichting van vereenigingen in vakken of be drijven, waarin die nog niet bestaan. Deze vereeniging hield Zondagavond, eene cursus-vergadering met introductie. Nadat de voorzitter de vergadering had1 ge* opend met zijn blijdschap uit te spreken over de flinke opkomst, werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma, hetwelk bestond uit voordrachten afgewisseld d'oor licht beelden. Heb allereerst werd ten gekoore gebracht een fragment uit Multatuli's „Vorstenschool", wat èn om den ernst van den inhoud èn om de uit stekende wijze waarop het werd voorgedragen, de aanwezigen ten zeerste boeide. Nadat door een der aanwezigen eenige voor drachten in ernst en luim teu boste werden gegeven en nog eenige lichtbeelden waren ver toond, behoorde deze gezellige avond! tot het verleden. Onnoodig te zeggen dat de aanwezi gen zich uitstekend geamuseerd hadden. Bij het sluiten der vergadering uitte de voorzitter den wensch, dat bij het behandelen, van ernstige onderwerpen de opkomst oven groot of nog grooter zou zijn, waarna hij die gene onder de aanwezigen, welke ach nog niet bij hunne vakorganisatie hebben aangesloten, verzocht sulles alsnog te doen, of, indien er in hun vak nog geen vereeniging bestaat, zich als dan als lid der Werklieden-Vereeniging „Volks belang" op te geven. Lijst van brioven, geadresseerd aan onbeken den over de le helft der maand November 1898. Briefkaart. 1. K. Wieland, Scheveningen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 2 Dec. Ai ie Struijs en Nicin 't U.irt.Gerrit van Noort en Jantina Klunder, Arjj de Giaaf en Dina Bergwerf. Jan Steik en Catlia- rina Rike. Overleden i 30 Nov. Pietje Kjjgenrmim, oud 7 maanden, Nievioelaan. 2 Dec. Johanna den Drank, oud 08 janr, wed. van F. Brederveld, Bidder straat. Het was heden dc laatste dag voor hot inzonden van ontwerpen voor hot Frans Halsmomiment. liet aantal inzendingen is nog niet bekend, maar moet groot zijn. (N. 11. Cl.) Het drama in de Wuimarstraat. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Het groote drama Zondag 5 Juni j.l. in de Wei- maratraat afgespoeld tusschon den gcpeusioimeerden kapitein van hot Indisch leger Venier, zijuo eehtge- nooto en liaar vriendin, werd lieden voor de straf- rcchtbank alhier behandeld voor welk colicgio deze gewezen officier terecht stond wegens moord en po ging tot moord. Do belangstelling vau het publiek dat zich voor het rechtsgebouvr verdrong, kon mot geheel bevredigd worden wegens do beperkte ruimte der audioutie- zaal, dio grootendeels gereserveerd werd voor het groot aantal getuigen. Dientengevolge werden niet veel toeschouwers op do tribune toegelaten. Do beklaagde verschoon in burgcrkleeding met demi-saisonjns over den arm en parapluie in de hand voor zijn rechters, ruw, van Meurde, vice-presi dent, de la Bassecour Caau, Croockcwit, van Rees, rechters, laatstgenoemde wegens den omvang der zaak toegevoegd als bijzitter. Het O. M. wordt waar genomen door d n subst, off. mr. van den Brandeler, terwijl mr. Quarlcs van UfFord fungeert als substi tuut-griffier. Verdediger is mr. J. Limburg. Naar zijn naam en beroep ondervraagd geeft bekl. op zouder beroep te zijn. Gij zijt echter geponsiou- neerd kapitein, doet de president opmerken, waarop bekl. bevestigend antwoordt. Terwijl prof. van Houkelotn uit Leiden als des kundige voor op het podium plaats neemt, doet do griffier voorlezing van het visum repertum, eerst voor zoover betreft mevr. Meijer, con genees- en heelkundig verslag van de door het projectiel ver oorzaakte wouden in schedel, hersenen, een akelig relaas, dat concludeert dat het lijk was van een gewond persoon, getroffen door een kogel in de ulaapstreek, dio de huid en het slaapbeen heeft door boord en in den schedel is gedrongen. De dood was hoofdzakelijk veroorzaakt door het grooto bloedver lies. Andere afwijkingen die den dood verklaren, zijn niet gevonden. En voor zooveel betreft, tnevr. Vemer komt het verslag dor deskundigen (tijdens voorlezing waarvan bekl. uu en dan met den zakdoek tranen afdroogt) tot de slotsom dat de dood veroorzaakt is door odI- steking der hersenen en cttorbautcrien heeft veroor zaakt. Wel is geconstateerd een afwijking van hart en longen van ernstigen aard, maar deze was niet zoodanig dat daaruit zou zijn af te leiden dat de aanwezigheid van een hersenvlies den dood niet zou hebben verklaard. Kan dat abces ontstaan zijn door een inwendige oorzaak vroeg de president aan prof. van Heukelom, die antwoordde, dat dit niet volstrekt onmogelijk was. Echter, tusscheu de teekenen van do verwonding en de ontsteking bestond met aan zekerheid gren zende waarsehijnheid nauw verband. Bij vertoon aan hem van het projectiel, zegt hij, hoewel leek, dat die kogel de wond kan hebben veroorzaakt. Op de vraag van den verdediger of z.i. de dood van mevr. Yemer het gevolg is van het schot, antwoordt de prof. min of meer bevestigend. De getuige en deskundige dr. Steijn Parvé beves tigde do mogelijkheid der verwondiug door een revolverschot, onder mededccling, dat zij zich niets herinnerde van het op haar geloste schot en dat mevr. Vemer tijdens de behandeling in do inrichting Java- straat niet gewaagde van de verstondhou ling tus- seben haar en bekl. Z. i. kan da verettcring ook spontaan ontstaan zijn, maar het abees is veroorzaakt door het kogelscbot. Prof. v. Heukelom, nader voor geroepeD, licht echter nader toe dat de vcretteriug niet spontaan is, wat dr. Parvé daarna toegeeft. Hij blijft er bij dat de dood liet gevolg is van het schot. Op eenige vragen van bekl. antwoordt de getuige dat mevr. Vemer kalm en in bewnsteloozen toestand is overleden, zonder over haar man te spreken. Bekl. zegt dat zijn huwelijk zeer gelukkig was tot aan de kennismaking inet mevr. Meijer. Bijna, dagelijks was hij met mevr. M. in relatie, welke leidde tot oen liaison tusschen haar en hem, die maar een paar maanden duurde. Later is zij tegen zijn wil, toen hij ziek was, ten zijnen huizo gekomen Zijn vrouw en mevr. Meijer bobben hem echter altijd bedrogen; steeds weigerde bij cadeaus en geld aan te nemen. Intusschen waren zijn vrouw en mevr. M. dol verliefd op elkaar. Kort voor bot gebeurde, nadat zijn vrouw de echtelijke woning verlaten had, was er nog een verzoening. Nooit heeft hij echter plan gehad zijn vrouw to dooden en hij heeft nooit een revolver bij zich gedragen dan alleen toen do rechercheur van politie hem bedreigde. Eerst Vrijdag 2 Juni nam hij het wapen op zak. Toen hij op 4 Juni de beide vrouwen ontmoette, was 't alsof hij den duivel in het lijf had. Wat er verder gebeurd is, herinnert hij zich niet, ook niet dat hij op beiden geschoten had. Het dragen van den dolk verklaart hij hieruit, dat, hij dat bij repa ratie aan zijn fiets gebruikte. Bekl. verkeerde, na de ontdekking der verhouding tusschen zijn vrouw en mevr. Meijer, steeds in treu- rigen, opgewonden toestand. Hij had nooit kunnen de'nken dat ccn vrouw ten zijnen huize zou zijn le loup dans la bergerio. Üe getuige Gatz v. d. Vet, die meermalen met bekl. omging en wandelde, deelde mede dat bekl., hoewel weinig sterken drank gebruikende, vaak zenuwachtig en heftig was en zich aan hem, getuige, beklaagd had, dat zijn vrouw weg was. Ook was hij zeer opgewonden toen hij van get.'s vrouw vernam dat mevr. V. voor haar huwelijk „er van door was geweest" Eenmaal beklaagde Vemer zicb tegenoverget.dat zijn leven vernietigd was. Ook kort vóór den moord was bokl. zeer opgewonden, zijn oogen draaiden hem in het hoofd en by do ontmoeting der vrouwen schoof hij get. voorbij, zeggende„daar beb je de oorzaak." Get. hoorde toen schieten en zag dat bekl. A lout portant op de vrouwen het revolver riehtte. Do bekl. bevestigt dot hij den bewusten Zondag avond zeer opgewonden was en die toestand verer gerde bij het zien der beide vrouwen in een houdiug die hem deed denken aan de verhouding tusschen haar beiden. Maar bij herinnert zich niet op de vrouwen geschoten te hebben. Uit eenige vragen door verdediger gesteld bleek nu nog, dat de getuige niet wist dat bekl. wapenen bij zich droeg, dat bij het schieten geen tijd was om het wapen te richten en dat bekl. altijd klaagdo over achteruitzetting door zyne chefs in Indio, zoo danig dat hij dc "Willemsorde niet meer wilde dragen. Daarna wordt geboord do vroegere rechercheur van politie Tromp, dio nooit iets onbehoorlijks tus schen mevr. Vomer en mevr. Meijer heeft bespeurd, evenmin zijn vrouw, want get." woonde bij mevr. Meijer ecu maand in. Do datnes lieten zich ongunstig over bokl. uit, mevr. Meijer meer dan mevr. Vomer en get. woonde bij bon in ter hunuer bescherming. Zoo vroeg mevr. Vcmor bekl. op 5 Juni dc dames op een wandeling te vergezellen on hen te volgen. Hij zag later bekl. op de dames toespringen en op haar vuren en evenzeer zag hij dat bekl. een fluitje aan don mond bracht. Bij het schieten zag bekl. or zeer rood uit, daarna doodsbleek. Bokl. beweert dat dc get, hem altijd getart heeft en zegt, dat als hij hem weer ontmoette er niet zou togen opzien de baan van don revolver te spannen en op hem te schieten. De pres. vermaant bold, zich niet zenuwachtig te maken. De getuige zegt niet te weten waarom hij bekl. zou hebben getart. Het blijkt dat boki. zeer verbolgen is dat do get. zich tusschen zijn (bokl.) vrouw en hem stelde. Of bekl. het revol ver op de vrouwen beeft aangelegd, kon get. niet verklaren. Bekl. is overtuigd, dat cr tusschen get, en mevr. Meijer oen intieme verstandhouding bestond, en zij dezen „knappen man", zooais zij hem noemde, voor stellen heeft gedaan. De get. weerspreekt dit echter tea stelligste. Get. Van der Does, werkman, geeft verklaringen omtrent bet voorgevallene o. a. mededeelende, dat bekl. na bet gebenrdo zeer kalm was en zelfs zcido zeer goed te weten wat hij gedaan had en dat hij naar dc gevangenis moest. Daarvan herinnert do bekl. zich mets, evenmin dat hij strychnine, uit Indie medegebracht, gebruikt had. De getuige, politieagent Krullaars, meende daaren tegen dat bekl. na bet schieten er zeer verwilderd uitzag, maar niots deed om te ontvluchten. De verdere getuigenveihooren strekken om aan gaande den toestand van bekl. en andere feiten ge durende en na den moord inlichtingen in te winnen. Bokl. weet hierbij o. a. niet te verklaren hoe cr meerdere scherpe patronen in zijn zak zijn bevonden, het koopen van oen revolver en 50 patronen daarbij verklaart hij uit zijn wensch om lid van een schiet- veTccuiging tc worden cu volstrekt niet uit zijn voorneuieu om zich tegen aanvallen te verdedigen. O.a. deelde do inspecteur van politie Aalting mede, dat hij ten politiübnrcelo kalm bekend bad op de vrouwen te hebben geschoten omdat zij hem er too gebracht hadden door de innigo verhouding die tus schen do dames bestond. Zoo wist hij zich precies nog meerdere feiten to herinneren, bepaaldelijk dat bij in een onbewaakt oogenblik geschoten bad. Got. gaf den indruk, dat zijn antwoorden niet verward waren, maar vooral van mevr. M. sprak hij mot haat en ook zcido bij, dat hot hem hinderde, dat hij zijn vrouw f 12's weeks moest uitkccrcn. Maar ook van dit gesprek ten politieburecle be weert bekl. zich geen woord te herinneren. Don verdediger bevreemdt bet dat een geregeld gesprok mogelijk was omdat bekl. strychnine had ingenomen waardoor, volgens inededeeling van dr. Roessingh, onmogelijk was met bekl. to spreken. Kapitein Hotz verklaart dat bet in het huishouden - Vemer vroolijk toeging; in 1897 had hij vernomen van mishandeling. Aan mevrouw Meijer, die ter ver zoening tnsschenbeido kwam, had bekl. een bekel. Do hoofd-officior O, I. L. zegt dat beklaagde zenuwachtig was, omdat hij meende, dat zijn superi euren de pik op hem hadden. Aanvankelijk was bekl. ingenomen met de inwoning van mevr. Meijer. Bekl. zegt nader driemaal onrechtvaardig door een krijgsraad gestraft tc zijndc straf is toen ge- cassccrd. Mevr. wed. Millard zegt dat de houding der beide dames vaak uittartend was. Deze getuige be vestigt de grooto zenuwachtigheid van beklaagde. Mej. Van "Eek zegt, dat mevr. Meijer mevrouw Vemer van haar man trachtte af te krijgen. De verdere opgaven der getuigen brengen niet vele nieuwe gezichtspunten. Aan ecu vroegere dienst bode ontlokt bekl. de verklaring, dat mevr, Meijer allerlei pogingen aanwendde om mevr. Vemer van baar man af te krijgen. Nog vernam de rechtbank van een dienstbode, dat beklade handen aan het hoofd houdende, uitriep: „wat ik lijd weet niemand; die vrouwen vermoor den mij." Volgen nog eenige beschrijvingen door getuigen van den gemoedstoestand en het leven van bekl. de pogingen van mevr. Meijer om twist te brengen in het gezin van Vemer; de verhouding tusschen de echtelieden. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 December. In eene hedenmiddag gehouden vergadering zijn aangenomen onderscheidene wetsontwer pen, o. a. tot goedkeuring van de overeenkomst met Duitschland om ook de veeartsen op te no men in de regeling van de uitoefening der ge neeskunst in de grensgemeenten; dat betreffen de den eigendom en-onderhoud van onderzee* sohe electrische kabels; dat ten aanzien van do wijziging van het Wetboek v. Kooph, voor do Gemengde Rechtspraak in Egypte. Naturalisatie van J. Kürten en W. Stoltz en anderen. Suppl.-begrootingenzoomede de ver lenging van het contract met do Ned. Handels maatschappij. Behoudens bijzondere omstandigheden is de Kamer gescheiden tot Dinsdag 27 December a.s. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 1 December. {Slot). De heer Harte constateert zyneizijds vroeger wel degelijk argumenten te hebben gegeven ter verdediging van het protectionisme. De heer Van Kempen houdt de svamde van de door hem aangehaalde autoriteit aan. Maar spr. houdl tegenover den Minister \o!, dat de ervaring in het buitenland leert de grooie waai di van protectie voor de welvaart vnn liet land. Spr, verzekerde dat tal van fabrieken en werk plaatsen moeten sluiten wegens de concurrentie

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4