LI 52 jaat gang. Zondag 4 en IVIaandag 5 December 1898. 9799. Tweede Blad. Schetsen uit het Russisch FBANS JOZJ3F I. *4^tM Ve schijn d3(]8lijkS) uütjezondsrd Zon- en Feestdacjeno UITGEVER: H. J. G. ROELANTS. mMËNLMD. &»mraMHTSWaj» voor Sohiedam, pui kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 1848—1808. Vijftig jaren drukt de keizerlijke kroon liet hoofd van Frans Jozef; vijftig jaren van moeite en zorg zijn voorbijgegaan sedert de 18-jarige aartshertog den troon beklom, dien Ferdinand II reeds op 55-jarigen leeftijd wensclite te verba ten om nog bijna drie decenniën als ambteloos burger in liet Hadschrin te Praag te wonen. Ontzettend moeilijk was de taaie chen de jon ge vorst op zijn schouderen nam. Hel revolutie jaar 1S48 bad ook Oostenrijk en Hongarije ein delijk doen opstaan tegen liet wanbostiuu' van een zwakken monarch, dio geheel aan den lei band liep van sluwo staatslieden uit do school van Metternich. En nu, wel was Oostenrijk met krachtigen vuist bedwongen, wel had een bloe dige strijd Weenen doen blikken voor Jellalicli en prins "Wmclisohgiabz, maar thans gold het voor Frans Jozef to beantwoorden aan de ver wachting die het land van hem koesterde: te zijn. een constitutioneel keizer, do eerste vorst uit het aloude huis der Plabsburgers, die niet over, maar met zijn volk zou legeeren. De tijdsomstandigheden werkten niet mede om die laak gemakkelijk te maken. In Itake was eon groot leger onder de beproefde leiding van den grijzen ïtadetzky noodig om tegenover de Sardimers en Lombardijnen liet Oostenrijk- sche gezag in Lombardije en Venetie te hand haven; in Hongarije werden de Oostenrijkers onder Wmdischgratiz en Jellalicli m slag op slag verslagen, en eerst aan de ter liulp geroe pen Itussische legers onder Paskowitch gelukte het in 1849 de Hongaren, die reeds de Repn- bliek geproclameerd hadden met den vurigen patriot Kossuth als president, voor het huis Habsburg te behouden. En toen ook een jaar later door de conferen tie van Olmiitz Oostenrijk's suprematie in het Duitsche. Rijk bevestigd was tegenover het op komende Pruisen, dat zich nog niet krachtig genoeg voelde om den strijd om de opperheer schappij in de Duitsche gouwen aan te binden, brak een tijdperk van vrede aan, dat gelegen heid bood aan de wenschen des volks gehoor te geven en een parlementairen rogeerins'sivorm in. de landen der Habsburgsohe kroon te ves tigen. Maar de reactie bleek te sterk. De in Maart 1849 geproclameerde grondwet, die met hand having der eenheid des rijks aan alle volken en alle burgers gelijke rechten schonk, mocht slechts een kort en kwijnend bestaan leiden. Reeds in 1851 werd na een mislukte poging om met den nieuw-ingostelden Rijksdag te re- geeren, de grondwet ingetrokken. Een tijdperk van treurige reactie brak nu voor de Oostenrijksche monarchie aan. Geen der beloofde hervormingen kwam tot stand, en hot sombere jaar 1848 had als eenig resultaat op geleverd de afschaffing der heerendiensten. Zoo bleef de toestand tot I860» Voor dien tijd evenwel zou de Habsburger nog eens het trotsche hoofd moeten buigen. In den Krim-oorlog had Oostenrijk heb profetische BUREAU s It T E 25.8 ï1A A. TT ®elepï#tson No. 423, Abvbbtentieprijs: van 1—5 gewone tegels met inbo*> grip van cono Courantf 0.52 Iedere gewone regel meerq pp Bij abonnement wordt korting verleend. DOOR ARCADIUS PRESS. Dc dolk van den Arabier. Db 'kléine Jechoeda droomde van Palestina. Wanneer de pelgrims naar Castilië terugkeer den en do magere handen ten hemel gestrekt, verhaalden van do vredig© bergen in 'b Heilige Land en de ruinen der Bijbelselie steden, luis terde hij toe met kloppend hart, kleurden zich zijne wangen tob een purperrood en schitterden -de oogen als de opgaande zon. Jechoeda werd jongeling. Wanneer moskeeën en tuinen sluimerden in sulveren sterrcnglana, wanneer do stralen der ifonteinen dartelden met den weersehij n der maan t%i .As muren van den harem gezang noch. ge klaag meer deden weerkaatsen, begaf zich Je- choedai naar de schoone Aisoha. Voor hem. werd de zijden sluier opgeheven en een paar vurige oogen fonkelden hem te gernoeb. Maar de felle vlam, doofde uit, ras was de liefde van den jon geling verdwenen. Jechoeda kon Palestina niet vergeten. Wanneer hij zich de vroegere groot heid van zijn volle voor den geest bracht, was de liefde voor de vrouw niets in vergelijking van zijn liofdo voor Israël; hij beweende diens woord van Schwarzenberg bewaarheid het „verbaasde werkelijk de wereld door zijn on dankbaarheid" in plaats van czaar Nicolaas te beloonen voor zijn hulp tegen de Hongaren, nam ook Oostenrijk een vijandige aan jegens zijn redder. In een ooilog zelf gewikkeld werd Oostenrijk eerst in 1859, toen do Italianen, gesteund door Napoleon III, in de slagen bij Magenta en Sol- ferino Lombardije aan de Habsburgers ont rukten. Vijf jaar later was Denemarken de vijand van Oostenrijk en Piuisen samen, maar in 1866 kostte de over Sleeswijk-Holstein ontbrande strijd met liet thans, onder Bismarck's leiding, krachtige Pruisen, dab in het op Venetië belus te Italië een bondgeuoot vond, Oostenrijk zijn laatste bezitting op het Apennijnsche schier eiland. De nederlaag door Pruisen toegebracht en de stiditing van den Noordduitsohen Bond hadden Oostenrijk tevens van zijn invloed in Duitsch- land beroofd Nu was de tijd voor Frans Jozef aangebroken om zich met kracht te wijden aan de inwendige aangelegenheden zijner monarchie. Roods in 1860 had de steods klimmende on tevredenheid van het volk over het wanbeheer, waaronder de onderdanen leden, den Keizer er toe gebracht een „versterkten Rijksraad" bijeen to roepen. Maar noch deze noch de grondwet van 1860 noch liet liberale mimsterie>-von Schmerhng waren bij machte de wenschen van heb volle te bevredigen. Vooral niet de Honga ren, die het oude Hongarije als zelfstandig ko ninkrijk wensditen te herstellen. Nu, na den oorlog met Pruisen, geluld© het Von Beusb, een Saksisch staatsman, door Frans Jozef tob rijkskanselier benoemd, althans dc Hongaren tevreden te stellen. Heb koninkrijk Hongarije werd hersteld; voortaan zou Frans Jozef bij de keizerskroon van Oostenrijk ook de koninklijke van Hongarije dragen, die hem m 1807 te Pest met grooten luister op het hoofd werd gedrukt; alleen de buitenlandsche staatr kunde en de landsverdediging zouden gemeen schappelijke Oostenrijksch-Hongaarsche belan gen zijn. Thans gold het ook het ovorige rijk te bevredi gen. Het zou te ver voeren, wilden wij in herin nering brengen Ixoe Oostenrijk tot 1872 werd verscheurd door inwendige twisten; hoe Tse- ehen en Polen dezelfde autonomie verlangden als Hongarije's doel was geworden; hoe heb al leen aan den steun der Duitsclxers te danken was dat cle Keizer zicli kon blijven verzetten tegen meerdere verbrokkeling van zijn rijk. De overwinning door Duitscliland in 1870/71 op Frankrijk behaald1, droeg liet hare er too bij, do Tseelion en Polen tot staking van hun verzot te dwingen. Tevergeefs had Von Beast getracht den Keizer over te halen de zijde der Fransehen te kiezen. Oostenrijk word wellicht voor een nieuwe vernedering gespaard en de zege der Duitsche wapenen sterkte de Duitsohe onderdanen in hun strijd tegen de autonomisti sche verlangens van Boheme en Galicië. In 1872 werd de Boheemsohe Landdag ont bonden; de nieuwe verinezingen vielen uit ten gunste der regeenng, en eindelijk kon men be gingen met liet hervormingswerk. Twee jaar later werd heb rechstreeksch kies- nooden en zijn ziel voelde zich getrokken naar Zion. Vele jaren waren voorbijgegaan, bijna een geheel leven Jeohoeda was nu een grijsaard met sneeuw wit haar. Diepe groeven doorploegden zijn edel gelaat, doch de oogen schitterden nog imsmei' van heilig vuur. Hij was een beroemd dichter geworden. Van Cordova tot Bagdad, van Egyp te tob GhristiansÖ, overal werden in 't Ile- breeuwsch of 't Arabisch zijne zangen, die ieder nxenschenhart diep moesten treilen, gelezen. Van do paleizen der grooten tob in do hutten der armen, werd de naam van Jeclioeda-ben- Haleb vol liefde genoemd. Maar Jeohoeda was niet volkomen gelukkig. Hot leven gaat voort, zoo peinsde hij. De hitte van dea zomer wordt getemperd door de regens van den herfst, zoo bekom- ook de ouder dom de illusies van de jeugd. De golven laten bij iederen storm aan den oever een troebel scliuim na, zoo doet de ouderdom iederen dag een druppel vallen in de keilt der machteloos heid. Do ouderdom doet ineenkrimpen liet neb van verlangen cn begeerten, evenals de spin haar web samentrekt om haar pi-ooi Maar ik wil lever, l Ik wil zien het land waar mijn voox-vaderea leefden, ik wil knielen op do aarde van het volle, dat door God werd uitverkoren Als balling van het verre Westen, wil ik, al is het slechts éénmaal, indrinken de adem van het recht ingevoerd, met behoud der vier klassen (giool-grondbozit, steden, handelskamers en plattelandsgemeenten) evenwel. Een jaar te voren, in 1873, was 's Keizers 25- jaiige regeering gevierd op een wijze die or ge tuigenis van aflegde hoe, wat oolc onderkng mocht vei'deelcn, de liefde voor den vorst allo onderdanen vereenigde. Eon tijdperk van herleving volgde nu. Al lengs werden door geleidelijke liervox-mingen rust en orde in de staten der monarchie hex*- steld; de financiën werden verbetexd; ver- keerswegen werden aangelegd, en veel werd ex- gedaan voor handel en nijverheid, voor weten schap en kunst, niet 'b minst door den Keizer zelf en uit eigen middelen. Ook in de buitenlandsche betrekkingen kwam groote verbetering, zóó zelfs dat Frans Jozef in 1875, na oen bezoek aan de hoven van Peters- bxu'g on Berlijn, te Venetië een samenkomst had met V iet r Emanuel, den eersten koning van het hen-eren Italië. In 1877 bedieigde echter do Russisch-Txirk- sclie krijg ook Oostenrijk-Hongarije's vreedza me rust. Wel bleef liet onzijdig, maar Bosnië on Herzcgowina die volgens do bepalingen van liet congres van Berlijn door Oostenrijk zouden worden bezet, konden niet dan door wapenge weld gedwongen worden het Oostenrijksclxo be stuur te aanvaarden. Grooten invloed had de toewijzing dier beide landen op de verdere buitenlandsche politiek. Oostenrijk had nu belangen aan den Balkan, die herhaaldelijk tegenover Rxxsland's belangen stonden. De poging van Bismarck om beider be langen te verzoenen misluktehet Duitsclx-Oos- tenrijksch-Russische drie-keizersverbond ging weldra te niet, en keizer Wilhelm moest zijn ouden vriend, czaar Alexander, prijs geven om met Oostenrijk, straks ook met Italië, heb nog bestaand defensief verbond to sluiten. Met liet ministerschap van graaf Taaffe brak voor de Oostenrijksche monarchie een nieuw tijdperk van inwendigen strijd aan. Ten koste van tallooze concessies hadden de Oud-Tsechen jarenlang de regeexing gesteund, maar in 1891 behaalden de vurige Jong-Tsechen bij de ver kiezing de ovexhand, cn daannede begon een strijd die tlians nog voortduurt, en waarin de Duitsche partijen steeds weer het onderspit del ven. Lang hiex-bij sbiltaan mag overbodig hee- ton, waar bijna dagelijks nog de couranten ge wagen van de verbitterde worsteling om heb overwicht in de Tsecliisclio en Poolsohe landen. Genoeg zij, dat hier herinnerd worde hoe vooral Badeni en ook graaf Thnu, de tegenwoordige minister-president, voort zijn gegaan met meer en meer toe te geven aan de eischen der Tse- chen. Men denke daarvoor slechts aan Badeni's beluchte taalverordeningen voor Boheme died© Duitsche partijen hebben gedwongen tot het laatste middel, een verwoed, obstructionism©, waardoor nu reods eenige jaren de hernieuwing van het Vergelijk met Hongarije onmogelijk wordt gemaakt. Ook in Hongarije is do boestand nog lang niet roosklcimg. Wel heeft Coloman Tisza in zijn twintigjarig ministerschap veel voor de fi nanciën gedaan, maar anderzijds wijten de nar tionale partijen, die in graaf Apponyi hun voor- naamsten woordvoerder vinden, aan hem juist Oosten en in plaats van te weeklagen in de Spaansche bedehuizen, luisteren naar het ge zang in de wijnbergen van Palestina 't Zal mij dan zijn, alsof de tranen van mijn volk ge droogd, de tijden der profeten zijn terugge keerd Jechoeda maakte zich reisvaardig. Vei-geefs smeekte zijn dochter lxem Toledo niet te vexdaton, vergeefs wezen zijne vrienden en jongeren hem op dc gevaren, waaraan hij zon zijn blootgesteld, daar Arabieren en ande ren de wegen door moord- en roofzucht onveilig maakten. Doch wat beteekent de stem van den wereldling, wanneer de stem van den Allerhoog ste in de ziele weei-klinkt Jechoeda was vast besloten. In Granada scheepte hij zich in. Hij voer langs vroolijke stadjes, waai-, ba^ dend in zonnegloed, de veelkleurige huizenmas sa zich verdrong langs de blauwe baai, als roode vliegjes om den rand eener mossel; langs Afri kaansdie dorpen, wier huisjes deden denken aan vierkante stukjes krijt, die met hunne ge metselde toerentjes, als schaakfigxu-en, tegen de hellingen der borgen verspreid stonden. Jechoe da stond op heb dek in zijn lang zwart kleed en vei-langde verlangde naar Palestina. Een jaar ging voorbij. Nog altijd was Jechoeda onderweg. Hij was vermoeid en uitgeput, doch hoe meer hij zijn doel naderde, hoe heviger zijn verlangen werd, hot groote bederf der parlementaire zeden, waar door de volksvertegenwoordiging een woi-ktum der regeoring is gewox-dcu. Krachtig blijft zich daarbij heb fiere volks bewustzijn der Hongaren uiten, en steeds moer verplaatst ziclx heb zwaax-bepunt der Oosten- rijksch-Hongaarsche politiek, niet het minst der buitenlandsche, van Weenen naar Buda-Pcst. Wat al stomien zijn aldus niet heengegaan over het hoofd van den monarch, die thans een heerlijk feest behoorde to vieren. "Voor licm geen feest. Want zwaar moet het hem. treffen nu aan zijn zijde te missen zijn begaafdo eclrt- genoote, keizerin Elizabeth, die na oen even diep beproefd leren als dat van den Keizer, vallen moest door hot staal van een verblinden fanaticus; en niet minder zijn eenigen zoon, zijn Rudi. Somber is ook do herinnering aan het lot zijns geliefden broeders Maximxliaan, die in Mexico viel als heb offer dor eerzuchtige plannen van den derden Napoleon. Maar verheffend, liartverheugeiid moot het hom, den grijzen vorst, zijn te weten dat op liom zich vereenigb d© liefdo zijns volks, dat met hom is de sympathie en do achting van vorsten en valkereu, dab geheel Europa deelt in zijn smart eu juicht in zijn blijdschap En al munt keizer Frans Jozef niet uit door geniale gaven als staatsman of veldheer, nooit mag hem onthouden worden warmo waai'deering voor zijn innig-trouwo plichtsbetrachting, voor zijn opofferen van eigen wenschen en inzichten aan de belangen zijns volles, voor zijn ridderlijken aard en hartelijke belangstelling in het lob zij ner onderdanen. Een halve eeuw lang heeft Frans Jozef I ge- heerscht over de velei'lei natiën die samenwo nen met als broeders in één huis. Uit de wisseling van leed en vreugde, die den mcnsch en den monai-cli troffen, treedt 's Kei zers pei-soonlijkheid naar voren als de hechte pijler der monarchie, om wien zich allen, hoe ook onderling verdeeld, vereenigen. En Europa prijst in liem een steun van den wede, een on danks zijn echb-Habsbiu-gsohe tekortkomingen eerbiedwaardig vorst. Dr. Mnner en dc gemeenteraad van Amsterdam, Door B. en \V. van Amsterdam was op verzoek van den Raad dier gemeente aan dr. Dunner opheldering gevraagd aangaande diens bekende circulaire omtrent het L. O. Dr. Düuner had o. a. geschreven Wanneer het onderwijs wetkeljjk neutraal ware, wanneer de ondei wijzers, belijders van een godsdienst, wiens zedewetten met die vau het Jodendom in het algemeen overeenkomen, zich bij het onderricht van zuiver confessioneele opmerkingen onthielden en zich alleen tot do hier en daar onvermijdelijke zedelijke beschou wingen bepaalden, dan zoude de neutrale school met het Jodendom niet in botsing komen". B. en W. vroegen hieromtrent inlichtingen en dr. D. antwoordde o. a, 3>Van oudsher waren godsdienstzin en heilige eerbied voor de overheden, vooral de hoogste overheid, wezenlijke kenmerken der kinderen Eindelijk had hij Palestina bereikt. Nog één dag en bij kon in Zion zijn. Hij vennocht geen uur to wachten. 'tWas ochtend toen hij don Libanon betrad. De ceders ruischten hem een welkom toe, met gx-etigo beugen zoog lxij den bosoligeur in, docJi vennoeidlieid overweldigde hem, zoodat hij zich op den grond moest neder- leggen, waar hij insliep onder het zacht gennu- mel van heb beekje. Hij had een droom. „Palestina verliief zich van xxib zijne ruïnen. Mozes op den berg woes naar bet Oosten, spre kende tot liet volk: „Daar is bet land, door God beloofd!" Toen zag hij het weelderige pa leis van koning Salomo en den tempel van ce derhout Hij ontwaakte. Hij wilde niets liever dan dadelijk op weg gaan naar Zion, maar 'b noodlot is machti ger dan 'b verlangen. Tussohen de struiken beloerde hein een Ara bier, en nauwelijks Was Jeclxoeda eenige scln-a- den voortgegaan, toen hem een d'olk 'b hart doorboorde. En alles wat do Arabier op het levenloos lichaam vond, was een zang aan de nagedachte nis van Zion

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3