Üit de Staatscourant. Ke rk cii S cli ooi. Recht zak en. Landbouw en Teetcelt. Remengd Nieuws. van geloovige Israëlietische ouders, In de laatste twee tientallen van jaren echter verminderden deze eigenschappen op eene bedroevende wijze, ook bij kinderen van stipt godsdienstige oudeis. En, wat het meest bij deze waarneming ver ontrustte, was, dat teekenen van dit verval reeds op zoor jeugdigen leeftijd, bij de scholen van het lager ondeiwijs bezoekende jeugd, zichtbaar werden. Ziedaar een feit, dat mij en alle weldenkende», met droefenis vervulde, en mij noopte, de ooi zaken daarvan op te sporen. In de huiselijke opvoeding lag zij niet, want deze is strerg godsdienstig evenmin, om dezelfde reden, in hel godsdienstonderwijs zelf. Naast dit feit stond een ander onbetwistbaar feit, namelijk, dat de geest, die de onderwqs- kinehten van het algemeen lager onderwijs be zielde, tot de grondstellingen van bet positieve Jodendom en Christendom in eene, om niette zeggen, vijandige, dan toch bepaald antipathische, ontkennende verhouding stond. De juistheid dezer bewering zal wel niemand betwijfelen, die de uitingen der onderwijzers in hunne alge- meene vergaderingen en in hun orgaan De Bode met aandacht nagegaan heeft. De wijze, waarop in dit orgaan nog in den loop van dit jaar over de kroningsfeesten gesproken woidt, moet den gploovigen IsiaëKet, in wiens oogen het ko ningschap eene onschendbare goddelijke instel ling is, diep kwetsen. Evenmin maken niet weinigen dezer heeren van hunne antiraditio- neelo denkbeelden omtrent den eigendom een geheim. Was het nu niet geheel natuurlijk, dat ik een innig verband tusschen de twee omschreven verschijnselen zag, dat ik in het laatstgenoemde feit de oorzaak van het eerstgenoemde, den achteruitgang van godsdienstzin en eerbied voor de gestelde machten zocht en vond? Zeker, deze redeneering leverde slechts mo- reele, geen juridische bewijzen op. Maar reeds deze moreele overtuiging legt hein, wiens dier baarste bezit, hetgeen de inhoud van het ge loof voor de geioovigen is, met ondergang be dreigd wordt, den onafwijsbaren plicht op, pm alle geoorloofde middelen tot beveiliging van dit bezit aan te wenden. Doch de bedoelde moreele overtuiging werd versterkt door bepaalde feiten, door mededee- lingen omtrent bespottende uitingen der onder wijzers over Bijbelverhalen en Bijbelscho be schouwingen, alsook omtrent minachtende opmerkingen over de vereering van #ns door luchtig vorstenhuis." Dr. Dunner noemt dan eenige voos beelden. Op dit schrijven vroegen B. en "YV, ophelde ring met verzoek feiten en scholen, waar deze hadden plaats gegrepen nauwkeurig te om schrijven. In antwoord hierop schrijft dr, D. dat hij geen namen en feiten wil noemen, om dat hem door zijn zegslieden daartoe de vrijheid niet gegeven wordt en omdat een eventueel onderzoek bij de besliste ontkenning van de betrokken beschuldigden toch geen resul taat kan opleveren. B. en W. hebben hierop geantwoord dat, nu dr. Dunner geen termen gevonden heeft om zijne beschuldiging, als zouden de onder wijzers zich bij het onderricht niet van zuiver confessioneele opmerkingen onthoudente staven door de namen te noemen van de over treders of van de scholen waaraan de over treding geschiedt, zij deze briefwisseling moeten sluiten. In hefc „Centr. BI. v. Isr." komen adviezen voor van rabbijnen, ongeveer 2A jaar geleden openbaar gemaakt. Heden vinden wij in ge noemd blad liet advies van dr. Bitter, opper rabbijn te Botterdam, en door dezen, uitge bracht in 1896. Het luidt als volgt Gij vraagt mij uiting mijner meening om trent hot nut van Israël, bijzondere scholen. Ik heb de eer u op het volgende te wijzen Io. In onze godsdienstscholen wordt onder wijs gegeven na afloop der maatschappelijke scholen, dus nadat do kinderen, reeds uien lang gewerkt hebben en vermoeid zijn. Met hoe wei nig lust zij dan heb onderwijs volgen, ja boo vaak zij met eens gesclnkt zijn het onderwijs naar behooren te volgen, daarvan weet ieder opmerkzaam onderwijzer genoeg te verhalen. Daarbij komt, dat do kinderen heb als een last beschouwen uren lang nog op de school banken te moeten zitten, terwijl hunne mede scholieren die van de maatschappelijke school reeds vrijheid genieten. Ook dit werkt nadeclig op heb onderwijs. Op eene Israelietósche bijzondere school kau godsdienstonderwijs worden verstrekt op tijden, dat de kinderen i'risch zijn. Heb onderwijs zal dan ongetwijfeld betere vruchten opleveren. Ook het tweede bezwaar valt dan natuurlijk weg. 2o. De algemcene geest van heb onderwijs-, op de maatschappelijke scholen verstrekt, is niet altijd voor den godsdienst gunstig. Al wordt er zelfs voor gewaakt, dat mets in strijd niet don godsdienst wordt „uitgesproken" niets wordt gesproken ter bevordering van godsgeloof en godsdienstzin, althans naar Joodsche begrippen. Iloe anders lean, ook bij heb maatschappelijk onderwijs op Israel, bijzondere scholen worden gehandeld. Neem het onderwijs in geschiedenis, in natuurkunde: het kind kan loeren hennen God in de geschiedenis, God in de natuur. Ook de heerlijke instelling van vele onzer lofzeggin gen kan daarbij nadrukkelijk worden ingeprent. Daarna herinnert de schrijver nog aan de moeilijkheden die het niot-bezoeken der school op Sabbath- en feestdagen oplevert, 011 sluit zijn „wegens vele bezigheden zoo kort mogelijk ge steld antwoord" in het vertrouwen, dat, alhoe wel „er nog meer in liet belang en ten gunste van do Israëlietische bijzondere school is to zeg gen, het vorenstaande toch zijne meening in dozo aangelegenheid voldoende zal doen ken nen". Socialisten-Bond. Zooals gemeld, wordt het Congres van den Soeialistenboud gehouden op Zondag 25 en Maandag 26 December in het gebouw „De Da geraad" te Zwolle. De beschrijvingsbrief is zeer uitvoerig; wij ontleoncn daaraan hot volgende: Voorstel van do afdeelmg Amstoiclam: Do bond bopalo zich bij de begmsel-verldanng en tiekke m alle beperkende besluiten, voor on na gonomeu, waardoor dan werkelijk blijkt, dat zij een vrijheidslievend standpunt inneemt, Voorstel van do afdeeling DordrechtHet Congres spreke rich uit over sommige vraag stukken, o. a. Staatspensioneoring, waarover bij de socialistiche arbeiders do meenmgeu uiteen loopen. Voorstel van do afdeeling Den Haag: Het Congres besluit: le. Dab noch do Bond in zijn geheel, noch do leden persoonlijk aan de verkiezingen mogen deelnomen. 2o. Dat men zich onthoudo, om ten gunste van Staatspensioneermg propaganda te maken. Voorstel van de afdeeling Haarlem: Het con gres bospreke en drukke zoo beknopt mogelijk de meening van den Bond uit, aangaande de houdmg der leden en afdeehngon ten opzichte van lo. De vakbeweging, 2 e, Het streven der sociaal-economie tob liet in gemeentelijk beheer brengen dor verkeers middelen, dor gasfabricatie, enz. 3e. De politiek. Do afdeeling Haarlem stelt de volgende motie aan het Congres voor: „Het Congres enz. overwegende dab de economische ontwikkeling der maat schappij heonwijst naar een steeds feller wor denden klassenstrijd tusschen bezitloozen en-be zitters van productie- on verkeersmiddelen; dat elke pogmg van de bezitloozen om hunne positio tegenover de bezitters te versterken, bij voorkeur van zulke, die getuigeu van een vooraf beraamd plan, den steun verdienen der socialis tisch gezinde arbeiders, besluitdat het de taak en de plicht is van alle leden van den Soc.-Bond de vakvereenigm- gen te steunen in hunnen strijd; direct tob het verkrijgen, van meer maat- schappelijkcn welstand indirect tot uitbreiding van het socialisme. De afdeeling Den Haag stelt voor, dab in plaats van de commissie van redactie voor „Beclit voor Allen" een redacteur zal worden, benoemd, terwijl de afdeeling Sappemeer voor stelt den tegenwoordigen redacteur niet weer te benoemen. De toelichting tob laatstgenoemd voorstel luidt: Sinds den tijd, dat de tegen woordige redacteur aan „B. v. A." is, is alle frissche geest gevloden. 'tBlad is een aaneen schakeling van platheden en alledaagschheden, vooral in den laatsten tijd en, op deze manier gedoemd ten onder te gaan. II. S. M. of S- S. te Botterdam. De gemeenteraad van Botterdam heeft de overeenkomst met de H. IJ. S. aangenomen met 29 Legen 15 stemmen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nedeiiandschen Leeuw, jhr. mr. G. W. A. van der Wijck, kantonrechter te Steenwijk. De Ministers van Justitie en van Binnen- landsclie Zaken verleenen iu do volgende week geen audiëntie. Burgerlijke Stand tan Overseliie. Getrouwd: 30. Nov. J. v. d. Meer, wed., 47 j. en M. de Bruijn, jd. 49 jaar. Geboren: 26 Nov. Hendriks Cornelia en Gorrit, kinderen van K. Koster en J. van Dijk. 30, Frank, z. v. F. v. Oosten en J. de Bruijn. 29. Theodora, d. v. J. Schenk en II. Scbel. Overleden: 28 Nov. II. don Uijl, 10 nind. I. L. do Groot, 36 jaar, echtg. van A. Vogeiczaug. Bij Kon, besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle dr. A. J. Botermans, te Rotterdam. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische ambtenaar met verlof, Tb. C. Colenbrander, laatstelijk bouwkundig ambtenaar la kl. bij den aanieg van Staatsspoorwegen op Java, op zijn verzoek, wegens pkysicke onge schiktheid, met ingang van 1 December 1898, eervol uit 's Lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij bet wapen der infanterie, bij het le rog., tot luit-kolonel de majoor W. J. Harms, van hot korps; tot kapitein de lo luitenant D. Makkink van den staf van het wapen, werkzaam bij do Kon. Mil. Academie bij het 3o rog., tot kapitein, do le-luit. A. J. C. do Bruyn,.mede van den staf van hot wapen en werkzaam bij de Kon Mil. Academiebij het 7c regiment, tot majoor, de kapitein J. J. Wieringa, van het 3e regiment; bij het 8o regiment tot luit.-kolonel, do majoor J. Klasing, van bet korps. Bij Kou. besluit is do lo luit. J. Wolf, van het 6e regiment infanterie, met ingang van 1 Januari 1899, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1240 per jaar. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landseho Zaken is aan don heer P. C. Evers op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht over de Koninklijke Muziek school te 's-Gravenhage, en dit onder dankbetnigiug voor de doorhem in die betrekking bowezen diensten, en is als zoodanig benoemd de heer mr. W. J. Snouck Hurgronjo. Bij Kon. besluit is aan Louis Charles Napoleon Nicod vergunning verleend de geneeskunst uit t opfenen op Ncdorlandscho zeeschepen, mot uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij do wettelijke bejmiingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptclijk nakomc. Nnn. Hbiiv. Kerk. Beroepen: to Vuren en Dalem C. van dor Voort van Zijp, cand. to Hilversum. Aangenomen naar Rispeet, door W. R. Kalshovcn, te Kesteron (vcrbeteid bericht). Naar Staphorst, door II. A. lieijer, te Licndcn. Naar Nanrdeu, door F. Drijver, te Avenhorn. Bedankt: voor Midvvoud, door J. Buyscool, eand. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft den heer G. Bruna, voormalig predikant der Ilerv. Gemeente te Enter, schuldig verklaard aan openbaren Sb ijd met den geest en de beginselen van de be lijdenis der Herv. Kerkvervallen verklaard van de bevoegdheid tot bet uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen voor onbepaaldon tijdon hem tevens van hot lid maatschap der Nod. Hcrv. kerk ontzet. (De heer Bruna is, gelijk men weet, Roomsch-Katkolick ge worden.) Ge rep. Keuren. Beroepen: te Oudshoorn, W. A. van Es, theol. cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Knijpe, door L. G. Goris, te Veenwondstcrwal. R.-K. Kraut. Do aartsbisschop van Utrecht hoeft aan don pator N. Cromer eervol ontslag verleend als kapelaan te Tiel, en als zoodanig benoemd den pater L. J. van Gent. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaats-examen in de Nedcrland- sebe letteren D, E, van Weelcandidaats-examon in de pharinacie (met lof) L M. van den Berg. Leiden. Candidaats-cvawen in de rechten N. J. Zebinden Baggerman en E. B. F. F. Wittert van Hoogland. Utrecht. Prop. ex. genecsk.Th. II. Ivock. Aanv, cx. dier- en delfstof kunde: Mcj. J. II. Sucrhof en Mej. M. H. Gockoop. Bevorderd tot artsJ. G. Fischer. Voor de Hangschc Rechtbank had zich Donderdag te verantwoorden do heer J. M. D. baron van L., be klaagd van mishandeling van een hoofdcomlucteur der Staatsspoorstoorntram in don avond van 11 Sept. 11. na afloop van het vuurwerk te Scheveningen, toen er daar een sterk gedrang was van het publiek om in do stoomtram te komen. Bekl. beweerde dat bij niet dr;" dames daar aan wezig, den hoofd-conducteur slechts een tikje opzijn pet had gegeven naar aanleiding van het z. i. on handig optreden van don bcambto tegenover het publiek. Verschillende getuigen verklaarden dat de slag zeer hevig was. Do substituut-officier van justitie mr, Macliunc Pont deelde mede dat hij op den bewusteu avond zelf ter plaatse was cn toen met verschillende andere personen den indruk kreeg dat wel degelijk gesla gen is. Z. E, A. eischte f 50 boete of 10 dagen hech tenis. Vee-invoer In België. Met verwijzing naar het bericht in de „Staatscourant" van 29 November 1S98, no. 279, betreffende de tijdelijke sluiting van. Es- schen voor den iuvoor van Nederlandsch melk vee, wordt ter kennisneming van belanghebben den gebracht, dat die sluiting het gevolg is van het ontdekken van drie gevallen van mond- en klauwzeer bij uit Nederland aangevoerd vee in de quarantaine-inrichting te Essdien. Intussehen schijnt verwacht te mogen "wor den, dat de sluiting spoedig zal worden opge heven en dat de kantoren te Esschen welheht reeds voor den invoer op 15 December e. k. we der geopend zullen worden. („St.-Ct.") Ongeluk. Den heer Pijls, lid van de Eerste Kamer voor Limburg, is Donderdag te 's-Gravenliage, op zijn weg naar het Buitenhof, een ongeluk overkomen. Terwijl hij een voorbijrijclonden wagen wilde passeeren, kantelde dat voertuig om en viel den lieer Pijls op het lichaam. Hij werd terstond opgenomen en naar zijn hotel vervoerd, alwaar bleek, dat zijn toestand geluk kig niet gevaarlijk was. De diefstal te Botterdam. Er wordt vermoed, dat de persoon, die van een kantoorlooper uit de Boompjes te Rotter dam een portefeuille met geldswaarde heeft ge rold, iemand is als heer gekleed, ongeveer 40 jaar oud, gezet, roode kleur, rossigon knevel, dragende een liclit-bniinen deukhoed en eene overjas van dezelfde kleur. Althans een aldus aangeduid pers-oon heeft don looper tegen hot lichaam geloopen. Hij was vergezeld van trwee andere, als heer gekleede personen. Memento trori. Vrijdagmorgen gingen eenigo werklieden te Ridderkerk als dragers in een begrafenisstoet mee. Nadat zij hot lijk grafwaarts hadden ge dragen liet plotseling een hunner de baar los eu zakte in elkaar. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Op do baar, die hij even te voren nog hielp dragen, werd zijn lijk huiswaarts gebracht. Door Irand vernield. Een geweldige brand heeft gistermorgen do grooto drukkerij Zech, te Braine-le-Comte, ge heel vernield. Dezo drukkerij is gosticlib door den va-der van den tegenwoordigen eigenaar, die een wel verdiende ïeputatie geniet als bibliopliiel en uitgever van prachtwerken. Zij is een der groot ste drukkerijen in België. Om 7 uur gistermorgen brak de brand uit, waarschijnlijk doordat een gasvlam in een der papiermagazijnen in aanraking kwam met den daar aanwezigen voorraad. Onmiddellijk schoot een geweldige vlam- hoog op en drong door het dak naar buiten. Er werd alarm gomaakt en een vreeselijke paniek ontstond, daar de brand zich weldra, mededeelde aan de verschillende andere gebouweu. In de verwarring werden eenige personen onder den voet geloopen, maar ernstige onheilen kwamen gelukkig niet voor. De oude lieer Zech, dio sedert eenige weken aan keelontsteking leed, moest in een deken o-e- wikkeld uit zijn huis worden gedragen. Do fabriek is bijna totaal vernield.^Do schade wordt op drie millioen francs geschat, verze kerd bij verscliiliende maatschappijen. Door den brand zijn 200 arbeiders hroodeloos. ILleedar drachten. In Berlijn wordt thans voor een liefdadig doel een internationale tentoonstelling van Idoe- derclraohfcen gehouden. "Uit de meosto landen van Europa, ook uit ons land, zijn rijke inzen dingen gekomen. 'bZijn meestal kleine figuren. Dc tentoonstelling is ontworpen door de prin ses-weduwe von Wied en hare dochter de ko ningin van Rumenië (Carmen Sylva). Ook onze koningin heeft tot de verzameling bijgedragen. De moordenaar Vacher. Hot cassatie-beroep van Vacher, ter dood veroordeeld wegens heb vermoorden van een aantal herdersknapen en -meisjes, is verworpen. Een lom. Dinsdagmiddag werd in de advocatenbank van de Rechtbank van Koophandel to Marseille een bom gevonden. Deze bom, den vorm heb bende van een blikje ter bewaring van geconser veerde gioenten, was voorzien van een lont, die bad gebrand, doch was uitgegaan. Overgebracht naar het gemeentelijk laboratorium, bleek heb te bevatten 140 gram buskruit, spijkers en een lont. Wanneer het werktuigje ware ontploft, ware de vernieling groot geweest. De bom werd ontdekt door een werksters, belast met heb schoonhouden van het gebouw, terwijl zij aan 't vegen was. De jongste storm. In de Amerikaansche Noord-Atlantische ha vens kwamen verscheiden schepen bmnenloo- pen met de bemanningen van gezonken zeil schepen. Minstens 30 schoeners zijn gezonken, 86 aan de kust van Niouw-Engeland gestrand; iu de haven van Boston zijn 30 schepen wrak aan Kaap God zijn 40 schepen op strand gezet. Op enkele plaatsen had dc storm een snelheid van 90 mijlen per uur. Gruwelijk. Op een plaatsje bij Biholo (Italië) had zich onlangs een achttienjarig meisje verloofd met een jongman, Spediacei. Vernemende, dat dozo vijf jaar wegens manslag gevangen had gezeten, gaf zij hem zijn afscheid. Spediacei schoot met een revolver haar in heb geziöhb, zoodat zij voor haar leven mismaakt zat zijn, en doodde ver volgens een zestigjarigen houtvester en een vijf tigjarig landman, die bij hot proces tegen hem getuigd hadden. Hij was ook naar do pastorie gegaan om wegens dezelfde reden den pastoor te vermoorden, maar deze was afwezig. De boos wicht is voortvluchtig. De sociale guaestio. President Eauro heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan een kolenmijn. In de „Figaro" schrijft Alfred Capus nu heb volgende Do heer Felix Faure stijgt af, in mijnwer- kerseostuum, in de mijnen van Lens. Dus dab is hu, wat men noemt een mijn. De chef van het protocol. Een steenkolen mijn. De heer Felix Faxu-e. En heb mijnwerk, het zware mijnwerk, waarin bestaat dab? He verzoek u wel, mij dit te zeggen. De directeur van heb werk. Een houweel te nemen, en de kool te hakken. De heer Felix Faure. Ik heb in de bladen gelezen, dat dit een zwaar werk is. De dir. d. werkz. Zeer. De heer Felix Faure. En dat de werklie den somwijlen het werk staken en meer geld eischen tot loon van hunne werkzaamheden. De dir. der werkz. Dit doel beoogen zij ook werkelijk. De lieer Felix Faure. Ik wil mij zelf over tuigen of zij er reden toe hebben. Geef mij een houweel. De dir. dor werkz, met bewondering. Oh! De dief van het protocol. Heb protocol, de etiquette De heer Felix Faure (bevelend)Geef mij een houweel 1 De chef van het protocol, zacht tot den direc teur. Ik heb zooals gij weet, het geval voor zien on ik heb er een extra houweel voor doen vervaardigen. (Luider.) Ben houweel voor mijnheer don President van do Republiek! (Men komt aandragen met een elegant, liclib, vernikkeld houweel met zilveren greep.) D© heer Felix Faurs. Geef. (Hij maakt oen beweging mot het houweel.) 'bis kinder achtig Waar is de kool die bewerkt moet worden De dir. der werkz., (nemendo stiekempjes tweo stukken kool uit den zak van zijn jas, ze daarna op den grond werpende zonder dat de

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4