52 jaargang. Zondag 4 en Maandag 5 December '898. 9799. Eerste Blad DE GELDDUIVEL. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. iMNNBHBjrcsipWiB voor Sohiedam, p»r kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 n franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommereo.02 BUREAU s Bit nununei' bcstr-st uit drie bladen. Allgcmccn orerziclU. SCHIEDAM, 3 December '98. Paul de Cassagnac heeft zijn toch reeds scher pe psn nog eens extra gewet tegen generaal Herder, naar aanleiding van de eerbewijzen waaronder deze op 70-jarigen leeftijd het leger verlaat. - Het fulmineerend artikel van dezen bonapar- tist en oud-boulangist in de „Autorité", is geti teld: „Zijn flair" en teekent clen ond-mnuster van oorlog aldus Want generaal Mercicr is een noodlottig een onheilbrengend man geweest. „Aan hem, aan hem alleen heeft men de zaak-Dreyfus le danken, de zaak die Frankrijk in twee verwoede partijen verdeelt en die beide wet razernij op elkaar doet aanstormen. „Tiians is werkelijk aangetoond dat hij hij niemand raad heeft ingewonnen, dat hij geen zijner collega's in het Kabinet heeft geraad pleegd, en dat hij zich uit eigen beweging in dit duister avontuur heeft gestort. „Even ontzettend ijdel als middelmatig offi cier en veil staatsman, heeft hij op belachelijke wijze gestoft op zijn „fijne neus als artillerist (flair d'artilleur)", om de vreesclijke beschuldi gingen weg te vagen die aan zijn helderziend heid deden twijfelen. „Die „flair" van hein is wel leuk, en wat de fijne neus betreft die deze sinjeur beweert te hebben, hij heeft dien werkelijk, maar zoo een, dien ons heeft bezorgd dit soort burgeroorlog, nadeeliger voor onze militaire kracht dan het verlies van vijf-en-twintig duizend man op het slagveld." En dan geeselt Cassagnac de eer die Mer rier bij zijn scheiden uit hot leger is bewezen „Het borderel, werk van een falsaris; de schandelijke bescherming verleend aan dien schelm van een Esterhazy; de handhaving in de buveelen van den generalen staf van den over spannen Du Paty de Clam en van den domuien snorrehaard Henry; heb nuttelooze „huis clos" van een proces dat thans tot het volle licht te rugkeert ziedaar wat men bij een officieels punch heeft toegejuicht." Cassagnac protesteert tegen die uitdaging der pu' lieke opinio. „Aan iederen legerbevelhebber die heengaat, geeft men dit vereerend uitgeleide. „Dat is natuurlijk. „Maar het ware wellicht verstandiger ge weest hem te laten vertrekken zonder tromge roffel en hoorngeschetter, nu men zoo geluk kig is van hem bevrijd te zijn." En hij besluit: „Wanneer men een ongelukkig land een zaak- Dreyfus op den hals schuift, een zaak die een kanker is geworden, dan zwijgt men cn vev dwijnt iii stilte, zonder punch te drinken en vooral zonder een redevoering te houden. DOOR S. WÖRISHÖFFER. BOTERSTTRAAT ïO, Velephoon Wo. 128» miffifju.! MBBBBHWBIBBM l'lll I'll ADVBBTBHTiErRHs: van 1—E gowone regels mot inbo- grip van cono Courantf OM Iedore gewone regel meero.io Bij abonnement wordt korting verleend. „Want ware Mcrcicr met de grootste stom meling geweest, dan zou hij het proces-Dreyfus niet hebben uitgelokt. Immers, er zijn proces sen die men laat rusten om redenen van staat, ook al zijn zij onbetwistbaar." 't Is wel aardig, aldus Cassagnac, den verwoe den strijder dor bcleedigers van het leger, op Mercicr to liooren afgaan. Reeds heeft do oud-minister van oorlog den hem toegeworpen handschoen opgeraapt; een duel zal vermoedelijk heb gevolg zijn van dit scherpe, maar m den grond zeer juiste stukje. Inmiddels blijft do zaak-Picquart de groote quaestie van den dag. Men weet nu zolcer, dat het Hof van Cassa/- tie er niet aan denkt langs slinkschcn weg de zitting van. don krijgsraad te verijdelen, en nu de Senaat aan Waldeck-Rousseau's gelegen- lieidswetje de weigerde, is het met 78) „Dan moet ik duidelijker spreken. Wijlen de barones heeft de laatste oogenblikken hoars le vens besteed met u een afscheidsbrief te schrij ven „Wie zegt dat?" „Ik, zooals u hoort. Wil u dien brief goed schiks overgeven?" „Dat is bespottelijk. Ik bezit geen brief." „Dan heeft u dien vernietigd en zal u onder ecde moeten verklaren wat de niet meer be staande brief inhield." De gezelschapsjuffrouw was tot nu too mid den in heb vertrek rechtop blijven staan; nu trok zij een stoel naar zich toe en ging zitten. „Ik - luister naar uw woorden zonder er den dn van to begrijpen, mijnheer Wolfram. Wat is dat voor een verhaal van een brief dien ik zou ontvangen hebben Hoe komt juffrouw Ass mann op dat vreemde denkbeeld?" Erik's ziel trilde van blijdschap. Adèle had den brief werkelijk ontvangen; dat zag hij. „Laat heb u genoeg zijn dab juffrouw Ass mann alles weet," zeide hij met Idem. „Dat is volstrekt niet voldoende, mijukesr, volstrekt niet. Ik ben beleedigd en ©iseh reken schap allereerst van u." waazschijnlijk dat men er in zal slagen Picquart aan de militaire rechtspraak te onttrekken. Maandag wil Joseph I'abre evenwel nog be proeven wat door een interpellatie in den Se naat te bereiken is. De regeermg zal hem vermoedelijk venvijzen naar de vorige verklaring van Dupuy die vol gens de „Matm" de verandering der door hom gesproken woorden in het officieel Kamerver slag verontschuldigt met de opmerking dab liet vaak voorkomt dat de woorden van een rede naar zijn gedachten voorbijloopende minister verklaart dat, waar hij van „discretionairo" macht had gesproken, hij later heeft bedacht dat men hem de meening zou kunnen toedich ten als zou het Hof van Cassatie ook naar wille keur kunnen handelen. Naar hetzelfde blad meldt heeft Loew, de voorzitter van het Jnof, een onderhoud gehad met De Freycinet. Deze deelde hem toen mede dat het geheime dossier alleen onder de meest strikte geheimhouding aan liet Hof kon worden overgelegd; met name mocht mr. Mornard, me- vrouw Dreyfus' advocaat, er geen kennis van nemen. De geheime documenten hebben ook al dus de commentaar der „M fin" geen beslts- sendo waarde voor Jieb onderzoekeigenlijk houden zij geen verband met de zaak-Dreyfus, en zij bevatten namen waarvan de openbaar making niet zonder gevaar zou zijn. Mr. Loew heeft met de strafkamer overwogen ia hoeverre met den wensch des ministers reke ning kan worden gehouden. Volgens het „Journal" heeft echter het Hof nog niet eens besloten de overlegging van het geheime dossier te eischen; wel heeft liet af schriften gevraagd van enkele stukken uit het clossier-Picqiijrb In de „Gaulois" houdt de bekende anonieme onthuller XXX staande dat het geheim© dossier ook een brief bevat van den. Oostenrijlc- schen attaché Schneider. Intussehen zwelt de stroom van sympathie voor Picquart steeds aan. Het protest dat te gen zijn vervolging op touw is gezet, draagt reeds ver over de honderdduizend handteeke- Een spottende glimlach krulde Erilris lip pen. „U draait de zaak'tamelijk wel om, juf frouw. Ik ben het die als rechter voor u staat. Wil u alles hooren wat ik u zeggen kan? Juf frouw Assmann heeft in de snippermand een aan u geadresseerden brief gevonden, die be gonnen, maar onvoltooid gevonden is wat zegt u daarvan?" „Dat die geschiedenis een fabeltje is." Enk nam zijn hoed. „Ik zie dat wij heb be zwaarlijk met elkaar eens zullen worden, juf frouw Malton. Dan moet ik mij tot de politie wenden." Adèle sprong driftig op. „Wat? U zou hot wagen mij de politie op den hals to schuiven?" „Binnen een half uur ben ik bij den officier van justitie." „Bespottelijk Dat klonk juist of een onderdrukte snik zich. met gewéld haan trachtte te breken. „Wat u van mij verlangt, is la-aiikriruiigtl heeft er geen recht too!" riep Adèle uit. „In één adem" beweert u dat die brief mijn eigen dom is, en dat u mij kan dwingen clien over to geven." „Zeker. Alleen liet velletje papier is uw eigendom, en niemand zal uw recht daarop tril len betwisten de inhoud daarentegen had bij uw eerste verhoor al in het proces-verbaal op genomen moeten zijn." -„Moeten?" herhaalde Adèle. „Moeten? Zijn brieven die men mij schrijft, zoo maar gemeen goed „Is de eed dien u als getuige heeft a: nhigen van personen van alle richtingen en par tijen. Vooral in universitaire kringen wordt deze beweging krachtig gesteund. En cr zijn er die zich met met een bloote adhaesio-botuigmg vergenoegen. Zoo bevatte de „Aurore" gisteren eeu artikel van Maurice Vernes, onderdirecteur der „praclisclie school voor hoogcre studiën", die rondweg Boisdeffre, Pelheux en Gonso be schuldigt een meineed te hebben afgelegd, en Mercicr, Bdlot en Chanoine dab zij door hun gedraai en geknoei het opperbevel over heb Fransehe leger hebben onteerd. Cavaignao en De Eieycinet noemt hij hun waardige opvol gers; de een door zijn gewetenloosheid, de an der door zijn lafheid. Zttrlinden eindelijk ver wijt hij dat hij den burgeroorlog uitlokt, waar voor alleen het Hof en de Senaat Frankrijk be hoeden. Jules Clarelie wijdt in de „Temps" een aar dig artikel aan Picquart, en do wiskundige, Bertrand, lid der Academie, stemt mot Glare- tie's lofspraak ui. Ook in mectmgs wordt voor den kolonel ge ijverd. Donderdagavond werd er ceno gehoudou waarin Vaughan, Octave Mirbeati en De Pres- sensé het woord voerden onwaar een motie werd aangenomen, die de opheffing der vervolging van Picquart, de herziening van het jiroces- Dieyfus en do bestraffing der beschuldigers eischb, Picquart zelf heeft last van zijn keel; vol gens de „Gaulois" lijdt hij aan influenza. Z'ji advocaat, mr. Labori, staat voortdurend hui hem in verbinding. Ondanks den hofrouw is in Oostenrijk-Hon- garije het jubileum van keizer Frans Jozef niet onbemulcb voorbijgegaan. De couranten wijden alle zeer waardeerendo artikelen aan de regeering van den monarch; alleen de bladen der uiterste Imkerzijde iu Hon garije hebben zich daaivan onthouden. Do gemeenteraad te Weenen hield gisteren een feestvergadering, waarin de burgemeester Luegcr met name deed uitkomen hoeveel de Keizer gedaan heeft voor heb welzijn der hoofd stad. Overal m de verseliillende landen vonden plechtige godsdienstoefeningen plaats, die dooi de burgerlijke en militaire autoriteiten werden bijgewoond. Verschillende vereenigiugen hielden vergade ringen waarin adressen van hulde aan den Kei zer werden aangenomen. Bovendien zijn er stichtingen in 't leven geroepen bob een bedrag van 30 millioen gulden. Tc Weenen werd het feest begonnen met ka nonschoten en reveilles, 's Avonds was do hoofd stad schitterend verlicht; vooral de Votiv-kerk die bot in de spits geïllumineerd was, maakte een grootsolien indruk. Van de tinnen des to rens lieten bazuinblazers het „Ave Mari en daarna heb volkslied hooren, waarmede honderd duizenden geestdriftig instemden. Bijzonder geestdriftig moet het jubileum ge vierd zijn in Kroatië. Helaas, ook nu zwegen de een onbeteekenond spel geweest, juffrouw Mal ton Zij kromp ineen. „Die eed He heb alle vragen die mij gedaan zijn, overeenkomstig de waarheid beantwoord." „Dat is mogelijk, maar toch was die eed een meineed," „Mijnheer Wolfram „Toch was die eed een meineed. U heeft ge zworen er niets bij te verzinnen en niets te ver helen. Maar u kon de beschuldigde beter ver dacht maken, wanneer u de ontvangst van dien brief volkomen voor u hield. Is li°t niet zoo?" „U althans heeft niet het recht mij te onder vragen, mijnheer Wolfram." „Daarom zal ik den officier van justitie laten spreken. Hij mag de zaak van uw diiobelzhmi- gen eed nader onderzoeken. He ga nu heen, juf frouw Mallen. U stort uzelf in 'b ongeluk." Hij wilde gaan, maar Adèle strekte haar hand uit om hem terug te houden. Haar gelaat zag vaal, haar oogen stonden dof, zij trilde van angst. „Ik wil niets uit te staat hebben met de justi tie, mijnheer Wolfram. Misschien kunnen wij onderhandelen." „Wenscht u een geldsom? Met genoegen." Nu gloeide het zooeven nog zoo bleeke gelaat van het jong© meisje in het diepste purper, „Was ook dat nog geen beleediging, mijnheer Wolfram?" „He geloof van niet, juffrouw. Het woord „onderhandelen" „Nu, kies dan een andere uitdrukking die u nationale twisten niet; te Agram werd een bo- tooguig gehouden tegen Hongarije. Te Berlijn vond op last van keizer Wilhelm in do St. Iledwigkcrk, die prachtig ,ersierd was, een plechtig „To Dciun" plaats, dat dooi den Keizer, de Keizerin, de keizerlijke prinsen en prinsessen, do hooge burgerlijke en militaire autoriteiten, de Ooslonrijkscho ambassade enz. werd bijgewoond. Vóór de kerlc was een eerewacht opgesteld van heb gardo-grenadiers-regiment Keizer Frans, die na heb verlaten der kerk door den Keizer werd geïnspecteerd. Later bracht de Keizer een bezoek aan. het Oostenrijksche gezantschap om zijn gelukwen- schen aan te bieden. Zoo deed ook Frans Jozefs tweede bondge noot, koning Umberto. De Koning wensclile persoonlijk den Oosteiu-ijksclion gezant geluk en verleende hem tevens het grootkruis der Mauritius- en Lazarus-orde. Do vredeseommissie te Parijs is gisteren be gonnen met do bijzondere punten voor het vre desverdrag vast te stellen. Volgens sommige be richten zal hot verdrag hedenavond reeds ge- teelcend worden. Tegelijk verneemt de „Times" uit Philadel phia. dat er druk onderhandeld wordt mot Spanje om de vriendschappelijke betrekkingen van vroeger te herstellen. Daar Spanje zoo spoedig toegegeven heeft aan de Amerikaansclio verlangens aldus gaat liet bericht voort. is men van plan naar volkomen overeenstem ming te streven, waardoor de bestaande quacs- tics zoo spoedig mogelijk uit den weg kunnen geruimd worden. Inmiddels is gisteren een rapport verschenen van den minister van oorlog tc Washington over den oorlog. Alger beveelt daarin aan, het geregelde leger te brengen op 100,000 man, waarvan een deel gereorateerd moet worden lub de bevolking der pas verworven eilanden. Daar door zal het den Amerikanen grootondeels bc spaard worden, militaire diensten te moeten ver richten onder de tropen. Voort raadt de staatssecretaris aan, een spoorweg aan te leggen die Cuba iu zijn volle lengte doorsnijdt. De aanleg van dien spoor weg zal een goede gelegenheid zijn om de nood lijdende Cubanen werk te verschaffen, terwijl de spoorweg zelf zeer ten voede zal komen aan de oeconomische ontwikkeling en do pacificatie van liet eiland. Niettemin zal een groot gelde lijk offer noodig blijken om de noodlijdende Cu banen te helpen. Op de Plulippijnen riet het cr voor do Ame rikanen zeer ongunstig uit. - Admiraal Dewey heeft thans ook do regec- ring te Washington gewaarschuwd voor ern stige moeilijkheden met do ïnsurgonten. Do I o w a, cto Oregon en do Helena die op weg zijn naar Honolulu, hebben bevel gekre gen naar Manilla terug te koeren. Bovendien zullen de Amerikaansche landingstroepen zoo spoedig mogelijk versterkt worden. wik Ik verlang van u niets dan een belofte." „Tegen afgifte van den brief bedoelt u?" „Goed, dat aangenomen. Wanneer ik u den brief heb overgegeven, dan moet tl tegenover do justitie een of ander verhaaltje verzinnen, bijv. dat de brief onopengebroken in de kamer dei- barones is gevonden of iets dergelijks. Ik zelf wil buiten spel blijven." „Dat zal u," riep Erik uit. „Dat beloof ik u," „Op uw eerewoord?" „Ja En geef mij nu den brief." Zij sloot haar valies open en stelde hem den brief ter hand. „Ik geloof dat ons gesprek nu als geëindigd kan worden beschouwd, mijnheer Wolfram." „Dat is ook mijne meening. Verzoen tl met den hemel wat den meineed betreft, waaraan u schuldig staat, en wees er verzekerd van dat juffrouw Assmann u volkomen vergeeft." Terwijl hij de kamer verliet, hoorde hij hoe Adèle een luiden lach uitstiet, maar een die niet spottend klonk, zooals zij wel bedoeld zou hebben, maar huiveringwekkend. De gezel schapsjuffrouw stond aan het venster, waarvan zij de gordijnen had weggeschoven en keek naar buiten in den winternacht. Een meineed was het dus dien zij had afge legd? Ach wat men al niet zoc noemde Dan was ook Hans Adam's kus in den nacht van den stom een meineed, zijn vertrouwelijke taal, zijn beteelcenisvolle blik Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7