TLAïrdixoen. STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeeliugen. It o c li 145 a k o ii. (Scmcngde Mededeel Ingen. Aati keizer Wilhelm wordt hot voornemen toegedicht eon book to schrijven. over ziju rem in hot Oosten. Een bericht in de „Daily News" dat do Kei zer iu het volgend jaar een bezoek zai brengen aan Engeland, wordt to Berlijn tegengesproken. Du Duitsdie Bondsraad hoeft zich bezigge houden met de Lippesoho quaes tie; met welk resultaat is niet bekend. Mot 1 December zijn, volgens do „Nordd. Allg. Ztg." do bijjaiulerhngo overeenkomst door do rogeeriugen dut* Duitsehe bondsstaten ge troffen maatregelen togen de anarchisten in werking getreden. Do „Novoji. Vremja" en do „Swjet" vestigen de aandacht op het conflict dat door de uitzet- tin» van Oostenrijkers uit L'ruiscn, en meer nog door graaf Thun's dreigement met repre saille-maatregelen, is uitgelokt tUsschea de bei de leden van het Drievoudig Verbond. De „Swjet" betoogt dat Italië reeds huig met meer dan een fictief lid van heb Verbond is, en acht den tijd gekomen voor een vriendschap pelijke toenadering tussuhen Rusland en Oos tenrijk. In de „Grande Revue" bepleit LaLuiec, het vroegere protest-lid voor Elzas in den Dct schen Rijksdag, een nieuwen Drieband \;m Rusland, Frankrijk ou Duitscldand. Ouitsch land zal clan editor Elzas-Lotharingen aan Frankrijk moeten teniggoven in ruil vo n- eer Fraiisebo kolouie. Do „Koln. Ztg." voert daartegen aan dat de met Duitsek bloed gekochte rijk sla tulen net veil ziju. Meer voelt het blad voor den '*aad dien een zich onder deli pseudoniem A. Vve- surèto verbergende Rus geeft in een cromure, ul. dat Frankrijk, ovenals Rusland «neer dan eens beeft gedaan, niet moet denken aan re vanche, maar letten op de tikriten van het he den. De Fransclic Kamer heeft ondanks de be strijding door den minister-president Dupuy met 213 togen '248 stemmen do urgentie goed gekeurd, die Gauthier vroeg voor zijn wets voorstel om de senatoren door het recht- ■strecksch kiesrecht te doen benoemen. .1 maktal te- in een n.o- Proteslantenbond zijn gestold de dames J. M. Aultsz, A. Kimniijsui', J. MakSmith en A. Steen hulsvan Aalst en de hoeren J. Goed koop, M. 11. Kranen, H, Mak Jacz., G. OJó, Q. Hovers, Scheller?, G, W, Snel en A. van Waart. l)e stemming over deze candidaten zal plaats hebben op Vrijdag 0 December n.s des avonds te 8 uren, In sMusis Sactum", De zangvereeniging «Mam ten Luther" zal hare zesde uitvoering geven op Dondeulag 15 December a.s. in het kerkgebouw aan de Oranje straat. Ds. C. F. We,sterman zal dan liet woord voeren, terwijl de heer L, (viool) zal medewerken. Gisterenmiddag is bij mejuffrouw Schoof, wonende aan de Hoogstraat, de lade gelicht. Ruim vijf gulden is daarbij ontvreemd. De dader is onbekend, en de juffrouw kan geen naawijzingen geven, den diefstal bemerkte. De correspondent van een der Londen whe bladen to Dover zegt dat de Fransdie regee ring mobilisatie-oefeningen bevolen heeft in de K a naai havensteden. Do Spaansdie regecring houdt zich trnrtig lezig met het Curhsti-eh gevaar. Van zijn kant ziet Silvela her it gen een Carhsti-dien burgeroorlog 1','ircliaal-cous ;j vatieve rege-rmg. De Parijselie correspondent der „Morning Po-t" heeft van graaf de Moilié vernomen dat de C.irlisten dagelijks hun aanhang zien to ma- men. Don Carlos moet nu weer te Venetië ut Don Ja mie is volgens den een to Tanger, gons tien ander wordt h- to Genua verwaent, volgens een derde is hij te Maelrid. De Fransche gezant to Madrid heeft gisteren aan do Koningin-"Regentes het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. Het Engelsehe parlement zal den Telen Fe bruari bijeenkomen. Naar bet schijnt zal het reeds vroeger am- gekondigdo bezoek van een Amerikaansah es kader aan Engeland toch doorgaan. Alle:eer.-1 zal Portsmouth worden bezocht. De drogmans der vier gezantschappen te Ivonstantinopel hebben gisteren de Porto offi eicel in kennis gesteld van de benoeming van prins George Tegelijk werd een nota overhan digd, waarin verzekerd wordt dat de mogend heden de belangen tier Turksche wlmld op Kre ta zullen doen eerbiedigen. Volgens de jongste berichten hebben de Tnrk-eho troepen in Yemen een nmie-laag ge leden tegen de opstandelingen. Italië beeft de Porto een nota doen overturn^ digen betreffende de betaling der schad"! k>-stel ling wegens de Armenische onlusten in 1896. Naar mt Rome wonlt bericht moet do Ibis sisehe gezant er inderdaad in geslaagd zijn Me nchk van Abessynie met ras Alangascha to ver zoenen. Do ontbinling der Centraal-Amerikaansclie federale republiek wordt in de Vereenigde Sta. ten beschouwd als zeer gunstig voor de volvoe ring van het nog altijd bestaande plan. van een Nicaragua-kauaal, ter verbinding der Carmbi- sclie Zee met den Grooten Oceaan. De vertegenwoordigers van het Panama-ka naal hebben zich daartegenover juist tot den staatssecretaris llay gewend om aan to toonen. dat de meer practischo verbinding is het Pa nama-Kanaal Zij verzekerden den minister dat do mogelijkheid bestond om den Amerikanen zonder kosten zekcro controle op dit kanaal te verschaffen. daar zij eerst laat lievige wind rukte een zo'dei raam io.s gisteravond te half van het hoekhuis De acht lloojstraat en Korte Dam, wairm de bakaerij van l. M. van Leeuwen is gevestig I. Zoo groot was do kracht van den wind dat het raam uit het ko/ijn werd gerukt en onder luid gerinkel van de brekende ruiten op de straat neerkwam. liet mag een gelukkig toeval heeten dat nie mand door het neerstortende tanm getioffen werd. Het raam zelf was totaal vernield. B U RG ERLIJ KE STAN D. Geboren t '1 Dec. Hendrik Jacques, zuon van P. Tekump en M. Mieranet, Spoorstraat, 2 Dec, Fianciscus Dotninicus, zoon van F. D. Routers en C. A. M. de Groot. Boordoestsingel. Lucas, zoon van II. Kroon en G. Verzen- iaal, West/rank. dijk. Overleden 2 Dec. Jannetje ICrullaars, oud 8G jaar, wed. van A. van Grootveld, Broersvest. De heer A. Doyer, thans commissaris van po litie te Groningen, vroeger alhier, vierde Don deulag ziju 25-jarig jubileum als politie-com- mis-aris. 'liet aandeel der te leveren manschappen voor de lichting '1899 is voor deze gemeente 31 en voor de gemeente Vlaaiilinger-Ambacht 3. 'Heden had ten Raadhuize alhier de annbe- teding plaats van het rioleeren enz. van den Singel. Ingeschreven werd door: A. W. Krien?, Brielle f34000.- P. J. Dubbelman, Dordt - 29900. J. v. d. ELhout, Sclieveningen -28428. A. Kortevvpg, 's Giavenltnge -27400. S. Sehoonboom, Voorbuig -28880. D. L. lïaauw, Vlaardmgen -30875.— G. Zanen, Arnmeistol -32500.— M. den Braber, Vlaai-dingen -31200. Het weik is gegund aan A. Korteweg te 's Hage voor 127400.— 'Üe levering van steenkolen voor de stoom gemalen alhier is gegund aan J. Boerdam voor f 1,03 per 11)0 K.G. tot notabel verkozen plaatsvervanger, en verder van 2 notabelen, wegens tusseiientijdscbo vaca turen, ontstaan door het oveilij-ten van den heer K. van der VlH Sr, en do benoeming tot kerkvoogd van den lieei J. J. van lleyol. Heden werd één geval van mazelen ten Stadhuize aangegeven. Donderdag a.s. zal ds. van Noort uit Amster dam in het „Vereenigbgslokaal" spreken over do zending in Egypte, Als candidaten voor 10 plaatsen in het bestuur van de afd. Schiedam van den Ned, Op Zondag 4 December zullen postpakketten tei verzending worden aangenomen dos mor gens van 6.30 tot 7,30 en des middags van 1.30 tot 2.30 spoortijd (plaatstü 1 6.507.50, 1.50 —2.50). Van 2 tot en mot December moet bij elk pakket een adreskaart ziju. B U It G K R L IJ K E S T A N D. Geboren 2 Dec. Willem, Jan, zoon van A. de Rooij en M. de Haan, Kortedijk. Levina, dochter van A. v, tl Struijs en C. J. Tiet, Bieuwstmal. 3 Dec. Kernel n, zoon van A. .1. Ried ijk en J. van I,oenen. Schoolstraat. Overleden s 2 Dcc. Levenloos aangegeven zoonVanA.Il, Bedijk en M. Yoorend, Achterbuurt, 110 ets. per regel. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kimst-homnu»!vlies van Imrdhoorighcid en ooi suizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20 000 Mink anngebodf'ii, ten einde daarvoor dooie en hard hoerige peisonen, ilip geen nhd- delm bezitten zich hul kunst hommel .lies aan te schaffen, d»t gratis te vei schaffen. Brieven to adies-seerenRichardson Bros. 9, Great Ru-sell Streel, London, W. O. Donderdagavond vergaderden de leden der Bail- en Zweminrichting; rekening en verant woording werd gedaan over het afgeloopen bad seizoen, Door 57 abonnds en 150 kinderen der koste- looze-, tussuhen- en It. C. school werd van de inrichting gebruik gemaakt. 5958 baden werden in het geheel genomen, waarvan 567 door dames. Ofschoon liet ruwe weer in het begin van den zomer minder tot gebruik der inrichting uitlokte, is het bestuur toch nog in staat een aandeel van f 25 en een van f 10 aftelossen. Door de welwillende medewerking met »el- deüjken steun van de gemeente en den direc teur van de sHollandia" is het bestuur ook in staat de inrichting in stand te houden, vvaurvoor het dan ook zijnen welmeeoenden dank betuigt. De aftredende bestuursleden werden her kozen. 'Woensdagavond zal van wege de werkmans- vereeniging «Bid en Werk" in het lokaal «Liefde en Vrede" aan de Ged. Biersloot eene Volks lezing gehouden worden, waarin als spreker zul optreden de heer L. Yogeiesang van Am sterdam. Onderwerp: «De invloed der Hervorming op de Roomsche Kerk zelve." 'Gisteren werd in het Café «De Maas" een Algemeene Vergadering gehouden der Uard- dravertj-Yereeniging «De Eendracht" alhier. Door het Bestuur werd rekening en verant woording gedaan over het afgeloopen jaar, waar uit bleek, dat de rekening met een voordeelt» saldo sloot. Het aftredende Bestuur werd her kozen. Woensdag 7 December zal in de consistorie kamer der Nederl. Herv. Gemeente alhier van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uur do ver kiezing plaats hebben van 3 notabeleo, wegens periodieke aftreding van de heeren L. van Dam, G. Kornaat Gez. en G. Schrier Johsz., en plaatsvervangers, wegens periodieke aftreding van de lieereu Jan Goudappel en Ant, van Rossen en een in de plaats van een inmiddel Het drama in do Wuimarstrar.t. Weinig belangrijks leverde gisteren hot getuigen- Teriioor, waarvan wij het grootste gedeelte kebbeu medegedeeld, op. Iu het algemeen bleek, dat bekl. reeds als officier, in ludie een zeer prikkelbaar karakter had cn steeds meende door ziju chefs achteruitgezet te zijn, terwijl overigens mevr. Meijer bekt. kivado genius, hot huwelijksgeluk vau kapitein Vomer cn diens vrouw, totaal heeft verstoord, zoodat bekl. tot eon ware wanlioopsopwinding kwmu. ilet dienstmeisje, dat van Maart 1897 tot win het vertrek van mevr. Vemer ton huize van het echtpaar diende en daarna ten huize van mevr. Meijer over ging, deelde mede, dat mijnheer on mevrouw enkele koeren onaangenaamheden hadden en dat hij zijn vrouw wel eens dreigdo tc slaan. Hij bracht haar ook knepen in de zijde too cn get. had allesbehalve deu indruk, dat zij uit gekheid stoeiden; het was h. i. meeneus, al huiidc mevr. niet wanneer zij geknepen werd. Do bekl. komt daartegen ten sterkste op en doet uitkomen, dat do getuige zich vroeger had uitgelaten, dat hij zoo lief tegen zijn vrouw was. Het kruisverhoor bracht nog aan het licht, dat deze getuige op last van mevr. Meijer anonieme brieven schreef aan bold, en diens moeder en zelf? op St. Nicolaas een surprise, bevattende allerlei vuil. voor Vemer had ingepakt en aan zijne woning doen bezorgen. Da staid Do Beer, die op grond van zijn begin selen verklaarde bezwaar tc hebben in den eed God aan te roepen, gaat daartoe over, oa door don pre sident op de wot te zijn gewezen. Hij beschrijft mevr. Meijer als een vrouw met vasten wil, wier eonig doet het was Vemer in de gevangenis te bronren, Mr. Do Vries, referendaris van koloniën, d.elde aan do rechtbank mede dat bekl. eens bij he.n aan het Departement is geweest, om to vragen of zijn vrouw pensioen kreeg, wanneer bekl. zich van kant maakte. Do ond-kolonel Van Hoogstraten, getuige t\ dé charge, heeft bekl. in zijn militaire loopbaan in Indio gekend cn weet wel dat hij zeer verbitterd was; hij verbeeldde zich vervallen to zijn verklaard door zijn chefs, was zeer zenuwachtig, zeer wantrouwend cn kon in get. tevens een vriend zien, n! behoorde hij tot ben, die geen vrienden hadden. Ook bij latere ontmoeting in Den Haag bleek bekl. nog altijd zeer ontstemd oTer zijn vroegere chefs. In 1875 en 1876 bestond voor dio ontstemming wel reden. Hij was gestreng voor zich zelf in dienstverrichting, zoodat het mogelijk is dat hij 't zelfde in ziju minderen vorderde. Er is geen roden om te meeuen, dat hij slecht was voor zijn minderen. Do gep. luit.-generaal Van Zyll do Jong verklaart, dat bekl. wat moeilijk was tegenover zijn chefs, zich kenmerkende door verzet, lastigheid en chicanccren, zoodoende dat hij altijd zaken had tegenover zijn chefs, Do get. heeft hem dikwijls ten goede geraden. Zeer levendig cn opgewouden zegt bekl. hier tegenover, dat getuige de persoon ia geweest, die zijn carrière heeft vernietigd en dio reeds in zijn rang als lo luitenant vernietigd zou zijn, hadde hij niet driemaal bij don krijgsraad gelijk gekregen. Do officier Kempen, die met bekl. destijds in gar nizoen lag, schetst hem als ccn overprikkeld man, tegenover zijn minderen streng tot in het overdre- venc toe, steeds overhoop liggende met al zijn chefs on ccn doodsvijand van generaal Van Zyll do Jong. Do bekl. ontkent dat hij act al zijn chefs op slechten voet stond. E^n onder bekl. gediend hebbend korporaal te Tiilatjap noemde bekl. een flinken kerel, maar iemand dio vele gekko streken uithaalde, zoodat zijn min deren van hem zeidenhij geeft goedo theorie, maar toch loopt cr een streep door. En een ander oud gediende kendo hem aanvankelijk als een humaan en dapper officier, maar later zeer veranderlijk van karakter en een heel ander nicnsch, zonder veer kracht, dio zich zeer ongelukkig gevoelde, zoodat get. in 1896 krachtens zijn ervaring als verpleger in een krankzinnigengesticht, den indruk had dat hij tea prooi was aan zenuwlijden, gronzeade aan krankzinnigheid. Te 51/3 uur werd de terechtzitting verdaagd tot heden. Voor een nog voller zaal dan gisteren werd heden de behandeling dezer rechtszaak voortgezet. Ver schillende der gisteren gehoorde getuigen waren onder het auditorium. Bjj de hervatting van hot getuigenverhoor werd het eerst gehoord dr, Berghuis, arts, die ook geroe pen is als deskundige vorslag to geven. Als officier vau gezondheid bij marine lieoft hij bekl. in Indiü ontmoet. Hij zag in hem een prikkelbaar, excentriek licht geraakt man, met wien men gauw onaange naamheden had. Vandaar dat men hom wel eens noemde den „gekken Vemor". In zijn meerderen zag hij zijn vijanden; hij was ook angstig en zeer coiT- zolvig ou deze doctor had don algcruccnen indruk, dat bekl. abnormaal was, Hij kan dio mcening ech ter niet met feiten bevestigen. Ook zag got. den bekl. na den moord op 5 Juni in zoor opgewonden toestand on ouder den invloed van vergiftiging. Bekl, herkende toen get. wien hij mededeelde dat on hoeveel strychnine hij had inge nomen. Het is get.'s mecning, dat bekl. toen get.'s vragen begreep, ofschoon hij in zoor gccxnltcerden toestand verkeeide. Bij de ontmoeting tussckon bokl, en zijn moedor was Vomer zeer aangedaan en den volgenden dag, vernemende dat mevr. Meijer dood was, gaf bekl. daarover zijn vreugde to kennen in dezo woorden„Goddank, is dat wijf dood", la het ziekenhuis, eenige dagen later, meent get. dat bekl. ziek herinnerde wat gebeurd was. Deze verklaring acht do pres. vau hoog gewicht. Do bokl. weet niet wat bij in liet ziekenhuis met get. gesproken heeft. Aan den verdediger verklaart get. nu, dat hij het eerst bekl. over het gebeurde heeft gesproken. Nu stelde verdediger dezo vraagwas bokl. lijdende aan ziekelijke verstoring zijner verstandelijke ver mogens, zoo dat hij strafrechtelijk niot verantwoor delijk zou zijn. Get. antwoordt, dat bekl. zeer zeker psychisch abnormaal was, doch bepaald krankzinnig niot. Toch meent bij dat bekl. niet toerekenbaar is voor zijn daden, vooral als hij gepriukcld werd. Naar zijn indruk ondervraagd over hot rapport der doctoren, dio bekl in do gevangenis hebben ge observeerd geeft getuige te kennen, dat dit verslag niot getuigt van wetenschappelijken zin en zelfstandig onderzoek daaraan ontbreekt. Den verdediger geeft hij toe, dat in de gevangenis een onmogelijke plaats is voor zoodanige observatie cn tevens is bij van oordeel, dat na het plegen van een daad als bekl. beging een periodo van versuffing voor den bedrijver intreedt. Dr. Laramerts van Buren, bokl. geneesheer, deelt medo dat mevr. Vemer in diens ziekte zeer goed en zorgzaam voor baar man was, dio zich ook niet aan den dokter beklaagde, dat zijn vrouw hem verwaar loosde, In die dagen kreeg get. een bezoek van mevr. Meijer, dio spreken kwam over toorzorgen door bekl. na zyn ziekte in acht tc nemen, welke get. dcu bokl. dun ook aanbeval, dio toen zeido dit zeer natuurlijk te vinden. Bekt. had get. ook vertetd, dat mevr. Meijer hem tot daden had verleid, om een scheiding met zijn vrouw teweeg te brengen. Een poging van get. om met mevr. Y. de zaak te schikken gelukte echter niet. Dezo ooggetuige deelde verschillende staaltjes mede van bekl's zenuwach.igen toestand waarin hij voortdurend verkeerde en die ook get. voor zelf moord deed vreezenvan zijn gewoonte om in ieder een vijand te zien; van zijn rusteloosheid er. voort- durenden angst. Do doctor hield hem altijd voor een hevig zenuw lijder cn in bekl.'s dagboek vond hij do versterking van zijn meening, dat bekl.'a verstand abnormaal is, gelijk ook vooral bleek nit het door bekl. opge maakt huurreglemcnt. Schering en inslag is, dat bekl. zich overal be dreigd en vervolgd acht. Get. geeft voorts een uitvoerig verhaal ten be- tooge, dat bekl, op den dag van 5 Juni in allesbe halve goeden toestand verkeerde. Uit informfttien bij familie cn kennissen is get. voorts gebleken, dat bekl. behoort tot cengedcgene- reerde familie waarvan enkele leden epileptisch waren, terwijl bekl. in zijn jeugd stuipen had, aan do mil. ac. door de jongelui als zeer exentriek beschouwd werd. Deze mededoelingen vult get. aan met verschillende voorbeelden van ziekelijke afwijkingen in bekl's geestestoestand, waartoe got. bepaaldelijk brengt sexueele overpnkkeling. Ook had bokl, wel eens in woede gezegd, dat hij die vrouwen wel eens zou kunnen vermoorden. Kortom spr. conclusie is: dat hij met Vemer te doen had mot een zenuwlijder, die viel buiten het kader van een gewoon menseh. Toch zou hij hem niet gaarne krankzinnig hebben verklaard, maar dat zou hij zeker hebben gedaan toen Vemor do daad pleegde. Get. vond geen reden om, hoewel bekend mot bekl's toestand, hem voor een krankzinnigengesticht rijp te achten, maar wel had hij Vemer aangeraden, bui ten de stad te gaan in een zenuwlijdersgesticht. Thans echter is hij van oordeel, dat do man krank zinnig is en lijdende is aan vervolgirgswaanzin, hoe wel get. er bijvoegt, dat hij geen psyehiatc ia. Na deze verklaring, zegt bekl. dat bij niet buiten do stad is gegaan omdat er, na do scheiding, te veel van zijn pensioen werd afgehouden. Ook de/.e get. ontving zeer beleedigende brieven van mevr. Meijer. Dr. lo Rutte Sr. heeft gepractiscerd in het gezin der ouders vau bekl. en deelt mede, dat do familie zenuwlijders telde eo bekl. ook van zcnuwachtigen aard was, zooals ook later bleek toen get. hem k, t. lando ontmoette. Over Atjeb sprekende, verkondigde bekl. het denkbeeld, dat Atjeh aan de Atchineezen behoorde en bekl.'s vreemde handelingen gaven got. do gedachte, dat indien Vemer niet krankzinnig was, hij 't zou worden. Na het gebeurde had get. dan ook niet geaarzeld in een certifieaat to verklaren, dat bekl. is krankzinnig en dus niet toerekenbaar voor zijn daad. Op verzoek van den president worden door get. de gronden voor dio verklaring afgegeven; hij acht bekl. een dégénéré, maar do voorzitter acht dit geen vorm van krankzinnigheid, waarop get. als zijn mce ning te kennen geeft, dat bekl. leed aan vervolgings waanzin in den vorm van dementia paralytica. Do vorige get. echter ontkendo dat symptoncn van laatstgenoemdo ziekte zijn waargenomen. Alsnu verscheen dr. Rocssingh, geneesheer-direc teur van het Stedelijk Ziekenhuis alhier, onder wicds behandeling bekl. in die instelling was. Aanvankelijk was bokl. in verwarden toestand, gevolg van bet innemen van vergift, uiaar ook later, nadat dit ver dwenen was, bleef bekl. even verward, waarbij ook kwam een sterke verzwakking van geheugen. Bekl. wist zich niets of weinig to berinneren, dat hij op de dames geschoten had, zoolang get. er hem niet over sprak. In het algemeen was zijn toe stand opgewonden en abnormaal. Get. achtte bekl. dan ook zeer govaarlijk, zelfs in dio dagen krank zinnig, zonder to kannen zeggen onder welken naam dio toestand saam to vatten is. Aan een der rechters antwoordt got. dat hot ge bruik der voorgeschreven togengifton geen invloed kon hebben op dien toestand. Ook z. i. leed bekl. niet aan dementia paralytica, maar wel is dezo goaeoshoer, gelyk ook dr. Ie

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 8