SiEÜ)SNÏËW& vlIakwngeC- Rechtzaken. socialisten on mooi- speciaal mr. Troolstra (die niet aanwezig was) een vonvijt van makende, dat zij, door to propagcercn tegen de justitie, do Hogerhtus-zaak een stoelden dienst bewij zen. Komt mr. Troelstra op die manier in de gevangenis, dan, zeido do lieer Staalman, zal hij liet ziek zolvon te wijten bobben. Do lieer Hermans drong er ten slotte nog op aan, geon tijd te vermorsen mot elkander vliegen af te vangen, maar „gemeenschappelijk tc strijden voor de vrijlating cler drio onschuldi- gen, dia in den kerker zuchten". De vergadering, clie niet bijzonder woelig was, ging kalm uiteen. Door H. M. de Koningin word uit do porte feuille van Pulchri Studio aangekocht de aqua rel „Herfst" van Died. J. du Chattel; en door II. M. de Koningin-Moeder de aquarellen „Gies- sen Nieuvvkerk" van Willem Muller on „Op 't duin" van 11. Windt. Volgens „Hot Vad." zullen Hr. Ms. pautser- dokschepen Holland, commandant do kapi tein ter zee J. JDo Bmijne, Hr. Ms Drie s- land, commandant de kapitein ter zee L. A. II. Lamie, en Hr. Ms. pantsorschip Piet ïïoin commandant de kapitein ter zee J. E. Sickens, in divisie vereenigd ouder bevel van den kapitein ter zee J. J. de Bmijne naar Indiê vertrekken. Hr. Ms. Friesland zal evenwel vroeger vertrekken en 14 dagen in de Levant vertoeven en do havens Smirna en Beyrouth bezoeken, om zicb daarna te Port Said met de 2 overige scliepen te voreenigen. Hr. Ms. Holland zal voor zijn vertrek naar lndiê nog eerst een proefreis maken naai de Noordzee. Te VGmvenliage is overleden in den ouder dom van 73 jnren J. J. baron Taets van Ame- rongen, kameiheer in bnitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning en stnlmeestei van wijlen Prins Fiederik. De toestand van generaal jlir. Verspyck is gunstig. De nacht was rustig. De hoer Do Monchy, wethouder der ge meente Botterdam, moot wegens gevorderden leeftijd voornemens zijn als zoodanig te gaan bedanken. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt genoemd het raadslid, do heer J. Hudig. *OVERSCIIIE, 5 December. Gisteren herdacht de heer P. Ncelemau onder vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij 50 jaar geleden tot molenaar van don polder Zestien Hoven werd aan gesteld. Aan de firma lloogerwerf de Neef alhier, tot oprichting van eene kuiperij anti de Buiten haven, in hei perceel wijk nr. 40a, luulasiei Sectie B nr. 2779. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is nog be- noemd.de hoer L. Knoop, thans tc Bumiik. Op do voordracht voor onderwijzer aan do school voor g. 1. o. no. 43 to Botterdam, lioofd de heer W. Broukiiorst, komt voor cle heer M, van der Zoo, onderwijzer aan de Tusacheiiaeliool alhier. 'Hedenmorgen werd alhier door verschillen de tuiniers en bij den uonwnun Torn ontdekt dat verscheidene lappen en konijnen vonnist werden. Ifier en daar werd ecu doode kip gevonden, zoodat vermoed wordt dat. het verlies aan hon den welko m den omtrek zioli ophouden, moet toegeschreven worden. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. ^Zaterdagmiddag is ten huizo van mej. S. aan den Scliiedamsohen weg weder eenig geld uit do toonbaiiklado ontvreemd. Opgave der brioven verzonden uit deze ge meente over do lo helft dor maand Nov. 1898, geadresseerd geweest aan onbekenden, welko brieven op schriftelijke aanvrage door de af zenders of de geadresseerden aan hot postkan toor alhier kunnen gereclameerd worden. Ver zonden geowest aan- K. Wioland, Sdiovemn- gen (briefkaart). Aan het postkautoor alhier werd gedurende de maand November ingelegd in do Bijlcspost- spaarbank, f 3868,45 en tenigbotaalcl f 1332.86J, liet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2018. Sedert de laatste opgave zijn aan liet bureau van politie alluer als gevonden gedeponeerd een paar zwarte kinderkousjes en een paar bruine handschoenen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 Dec. Korneha, dochter van J. van Loon en A. vari der Tol, OosthavenJcacle 5 Dec. Kornelis Joseph, zoon van W, A. Vink en J. C. Suijkei-, Hoogstraat. Jan, zoon van Ph. van der Ilave en S. van der Lugt, Nieuws teeg. Gen it, zoon van M, Struijs en M. Wosterdijk, Zomerstraat. Johannes Fian- pois, zoon van A. J. van der Laan en N. van Put, Am. 11 oogvl.straat. Johannes, zoon van K. Maat en M. H. Douw, Kortedijk, Meijer dat Vomer's vrouw do verhouding volkomen billijkte, of hij eens bij haar wilde komen, omdat zij verlaagde hem te pakken en te kussen. Zeker weet zij mot of mevr. Meijer er op zinspeelde dat zij V. verleid had. To oordeelen naar do brieven heeft zij bekl. erg aangehaald. Mevr. M. was later niet over do van bekl. ontvangen blieven tevreden. Hoe do dienstbode al die brieven kon lozen? Wel, untwoorddo get., na het gebeurde moest ik alles in bet lmis van Vcmcr schikken op last van zijne moe der, de ouilo movrouw Vomer, die, zegt get. Hotz, na don moord tot niets in staat was en alles aan haar dienstbode overliet. Dit meisje vertelde nog, dat, nadat mevr. Vomer van haar man was wegge- loopon, bekl. nog portretten van liaar liet maken, zooveel hiold hij nog van baar. Bekl. zegt mij dat hij om schandaal te vermijden alles hooft gedaan wat do beido vrouwen wilden. Hij erkent zwak te zijn geweest, maar twee vrouwen hebben meer in te brongen dan 2000 mannon. Alsnu is bet woord aan den subst.-oif. mr. ,Van den Brandclor tot bot toelichten zijner vordering. Na een schets van de ontsteltenis, die hot bloedig drama zelfs tot ver over do grenzen teweeg bracht, wat mot to 'vorwondcren is, daar hot in oen centrum van beschaving word afgespeeld. Dc pablieko opinio was hem niet gezind on toon gezinspeeld werd op krankzinnigheid noemde zij dat ziekelijk. Gelukkig dat de onbevangen rechter en het 0. M. gerechtigheid kunnen betrachten. Hij zal de zaak niet in te zwarte kleuren schil deren; wol heeft bekl. ons gevoerd in een onreiuo atmosfeer, maar toch is er voel verzachtends aan to voeren, veel dat deernis opwekt met bekl. en zijn toekomst Dc ambtenaar gaat daarna de matcricolen feiten na. Zijn do slachtoffers gedood door de icvolvcr- schoteu. Dit is zeker, voor zooveel betreft mevr. Meijer. Do vraag is of dit vaststaat ten aanzien van movr. Veiner. Toch neemt het O. M. dit aan, voor namelijk op grond van do verklaringen der des kundigen, die aannemen dat de wond is ontstaan door het schieten. Spr, neemt dus aan dat bekl. den dood hoeft ver oorzaakt. Is do daad verricht met opzet Ja, want bekl. schoot a bout portant op do beide slachtoffers en wol door hun in het hoofd to schieten De verzwarende omstandigheid van voorbedachten rade is evenwel door de raadkamer van de reehtbauk ten laste gelegd, tegen gevoelen van den officier. Ook nn nog blijft de officier bij de meening, dat er geou voorbedachte rade aanwezig was. Do aan wezigheid van het pistool bewijst die verzwarende omstandigheid niet en evenmin zijne uitlatingen tegenover zijn slachtoffers. Juridische gevolgtrek kingen zijn hieruit niet to maken. T'oek is het gebruik van vergif en de agitatie waarin hij verkeerde een aanwijzing voor de ver onderstelling, dat hij iets in den zin had. Maarhot kalrao, bedaarde overleg ontbreekt als element om moord aan te nemen, immers bekl. verkeerde steeds in abnormalcn toestand. En zijn zielstoestand bc- heersebt dan ook het geheele proces, zooals do doc toren verklaarden. Veeleer is deze bekl. een ongelukkige die een uiterst moeilijk leven achter zich heeft, behoorendo tot oen familie lijdende aan zenuwtoevallen, zoodat bokl. voorbeschikt was tot zenuwlijder met prikkel baar gestel en z.g. erfelijk belast. Zijn maatschappelijk loven ontwikkelde zich op ongezonden bodem en dit weerspiegelt ziek in zijn gauscho eairièro in Indie, die zich overigens ken merkte door plichtbesef, energie en humaniteit voor zijn minderen, in weerwil van zijn buitensporigheden. Overspannen door zijn zenuwen, teruggekeerd naar het vaderland was er niets wat zijn huwelijksgeluk verstoorde, totdat zich een boozc macht groepeerde om het echtpaar iu den vorm ven eono verzoeking, een boozo macht, waaraan bekl. geen weerstand bood. Staar dc gevolgen van zijn val heeft bij zich zelf te wijten, want het was*zijn daad. Nu hij diep gezondigd heeft, moet hij de gevolgen daarvan ondervinden. Van de dooden geon kwaad Maar dit spreekwoord is hier bijna niet van toepas- siug, want ter bcoordeoling van bckl.'s daad moet het karakter dat tegenover hem stond beoordeeld worden. Niets toch hoeft mevr. Meijer nagelaten om met allerlei machination, scheiding tusscken do echtgc- Dooten te weeg te brengen en in hot bezit te Komen van bekl.'s vrouw. Hoewel gokant tegen bekl., lokte zij hem in haar netten. Spr. verklaart zich dan ook niet de mogelijkheid hoo bekl. zich beeft kunnen laten vangen door den suggestioven invloed van eene vreomdo vrouw. Dit neemt niet weg, dat hij de eer en dc rein heid van do huwelijkstrouw heeft geschonden. Eu daartegen is een krachtig geneesmiddel aangewend door do foltering, die hij ondervond na de voorlezing der brioven. Eerst toen sloeg hij een blik in zijn eigen hart en dat was een goede daad. Toch blijft hot voor het O. M. een psychologisch raadsel dat mevr. Vomer heeft toegestaan dat mevr. M. ten huize van bekl. kwam inwonen cn nog raadsel achtiger dat beide vrouwen zoo innig aan elkaar verbonden bleven, niettegenstaande mevr. Vemer alles wist. Ook dit moet toegeschreven aan de suggestieve macht die van mevr. M. uitging, want deze had een sterken wil en haar eenig doel was de beido echtelieden van elkaar gescheiden te houden,, bokl. verdacht to maken tegenover zijn vrouw, alsof hij haar naar het leven stond. Niettemin is bewezen dat bekl. geen handtastelijk heden tegen zijn vrouw te baat nam. Steeds verzet van mevr. M tegen de verzoening der echtgenooten cn alle pogingen om echtscheiding teweeg tc brengen. Toch bleek do verzoening slechts schijnbaar toen beide vrouwen wegliepen. Daarin ziet het O. M. voor bekl. een grooten slag, waar door zijn zenuwloven opnieuw erg geschokt is. (Bekl. weent). Maar mevr. M. blijft voortgaan do hcrconiging onmogelijk tc maken. Het O. M. noemt echter aan dat bekl. niet de liefde voor zijn vrouw geveinsd hoeft en dio liefde nimmer uit zijn hart verloren heeft. Z, i. speelde bij dan ook geen comedio. Niets laat hij dan ook na om zijn vrouw terug te krijgen, maar hij ziet zich geplaatst voor een muur, opwer ken als hij moet tegen een cauaillo, tegen den laster van movr. M. Beter dau uit het dagboek van bokl. is zijn ziels toestand niet to kennen En hier volgt een schildering van hot demonisch, uittartend karakter van mevr. Meijer en van hare macht over mevr. Temer. Geen wonder dat de bekl. grooto haat kreeg tegen movr. Meijer. Een fout van hem was echter, dat hij, gekomen tot do ontdekking dat zijn vrouw geen vlokkeloos verleden had, dit zelf breed heeft uitgo- meten zonder zich rekenschap te geven van don toestand van zijn eigen hart. Hot O. M. is van oordeel dat bekl., steeds meer en meer overprikkeld, was een abnormaal tneusch zooals uit zijno handeling! t en toestand bleek en do getuigen, ook do deskundigen, hebben bevestigd. En ter terechtzitting toont beid., in kalmen toe stand, een uitstekend geheugen to hebben. Hot is gebleken dat hij had waanvoorstellingen cn hij wegens zijn lijdon naar zijn dood verlangde. En op don dag van den doodslag was bij in hoogo mate geprikkeld, zooals do ambtenaar uit de feiten betoogt cn wordt hem het bloed tot koken gebracht. In dien toestand begaat bekl. hot misdrijf, net ge zicht van mevr. Meijer bracht zoodanige spanning to weeg, dat hij toon tot alles in staat was. Hij neemt echter aan, dat bold, do vrouwen rced3 uit dc verte zag. Waarom mevr. Vemer het eerst getroffen Doordat bekl. meende ook grieven on wrok tegen zijn eigen vrouw te hebben, evenals tegen movr. Meijer. Het wns hom onverschillig wie hij bet eerst trot. Intusscheu is de toestand ven bekl. na het gebeurde van groot belang voor do vraag der toerekenbaar heid eii dan neemt bet O, M. aan dat bij zicb zijn daad voor en na den moord volkomen bewust was. Ilij wist dat hij een moordenaar was en naar do gevangenis inoest; zelfs heeft hij do vrouwen genoemd op wie liij geschoten had. Er was geon verwardheid, integen deel gaf bij zich van alles rekenschap. Ook 24 uur later geeft hij van dat bewustzijn blijk, zelfs van voldooning over de volvoering zijner daad. Er is tus- schoa die wetenschap en zijn grcnzclooze haat tegen movr. M. bepaald verband. Maar is dit nu een daad van een waanzinnige? Dit mag bot 0. M. wel degelijk vragen, en daarom moet spr. treden in een critiek van dc verklaringen der deskundigen. Zich daarin begevende, betwist bet 0. M, do meening, dat bekl. verrichtte een impul sieve handeling eb wijst de ambtenaar over liet ver schil omtrent dc vraag of bekl. krankzinnig is. Met het oog op de verklaringen cn rapporten betreurt bet 0. M. dat do raadkamer der rcehthank, niet beeft ingewilligd zijn requisitoir om bckl.'s plaatsing in een krankzinnigengesticht te gelasten en evenzeer betreurt hij het dat de observatie naar krankzinnig heid in de gevangenis is geschied. Ware bij in een gesticht geplaatst en hot ware gebleken dat hij niet krankzinnig was, welnu dan had de vervolging door da justitie hervat kunnen worden. Doch afgescheiden hiervan, vestigt hot 0. M. vooral de aandacht op de verklaring van dr. Boes- singk, die bekl. in zeer abnormalcn toestand beeft behandeld, terwijl de deskundigen hem in veel kal meren toestand in hot huis van bewaring hebben onderzochttoch concludeeren zij tot gedeeltelijke toerekenbaarheid. Met de eritiek van prof. Winkler op het rapport der doctoren De Jong en Lo Butto kon Z.E.A. zich niet vereenigen, wier wijze van onderzoek hij verde digt tegen de opmerkingen van den professor. Z. i. zijn èn do praemissien èn do conclusies van prof. WinUer foutief omdat deze geleerde niet kende dc stukken, basis voor de verklaring der doctoren. De hooglecrnar bad een geheel ander oordeel dan de deskundigen, die waanzin verwerpen. En liet 0. M. sluit zich hierbij aan, betoogende dat in het onderwerpclijke geval noch van vervolgingswaanzin, noch van ijverzuebtswaanzin sprake is, uitgelokt door waanvoorstellingen. Wat zijn oordeel betreft over de toerekenbaarheid, komt hij tot do conclusie dat bekl. strafschuldig toerekenbaar is, overeenkomstig de conclusie der doctoren De Jong en lo Ruttc, Ondanks bekl.'s zenuwleven, wil het O. M. niet, dat de rechtbank zich zal laten leiden door zieke lijke beschouwingen. Waar bekl. recht had, liet hij hem dat wedervaren, maar dat neemt niet weg, dat be klaagde oen vrijen wil had, getuige zijn toegeven aan don hartstocht, de oorzaak van alles. Hij pleegde doodslag op een vrouw, die zijn ziel pijnigde, maar ook op zijn door hem vernederde cn gehate vrouw. Dat zijn geen waanvoorstellingen, maar het plegcu van een daad in moedwilligon hartstocht. Wij hebben hier cenerzijds een tweevoudige mis daad, aan do andere zijde bekl.'s ziekelijk zenuw gestel en do folteringen, dio hij te verduren had van beide vrouwen. Maar dan weegt bet eerste het zwaarste. Spr. vordert schuldigverklaring aan doodslag Iweemaleu gepleegd en vcroordocling tot gevange-* nisstraf van 10 jaren. Op do vraag of bekl. nog iets in het midden hoeft te brengen, geeft bold, to kennen dut dc officier de schuld zijner vrouw te licht telde. Daarna is het woord aan den verdediger mr. J. Limburg. liet requisitoir heeft op hem een gemeng- den indruk gemaakt, cenerzijds dat deze beklaagde twee advocaten had, anderzijds, na het hoeren van het slot, gevolgd op een apologie, dat de conclusie op de praemisso sloeg als een tang op een varken, zoodat pl. veeleer uitriep„non tali anxilio." Al dadelijk tracht pi. dan ook bij de rechtbank deu indruk te vestigen, dat do beklaagde veeleer is een zieke, dan con misdadiger, die niet verdient de zware straf door het O. M. gevorderd, afgeschei den van pi.'s overtuiging dat bokl. niet toereken baar is. Het onderzoek van de vraag of zijn cliënt al dan niet toerekenbaar is, vormt hot eerste deel van spr 's pleidooi. En dan wijst hij er op dat reeds kort na het drama de justitie op bckl.'s abnormalcn geestestoestand werd gewezen en daarom had ook hij met het O. M. zoo gaarne gezien, dat bokl, ter observatie naar een krankzinnigengesticht ware over gebracht. Hij had dan ook van het 0. M. een requisitoir tot niet-toerekenbaarheid verwacht. Hoofdzakelijk wordt het O. M. daartoe gebracht door het rapport van do doctoren De Jong cn Lo Rutte, dat echter aan een ontslag van rechtsvervolging, op grond van ontoerekenbaarheid, niet vijandig is. Een uitvoerige critiek leverende op dat rappoi t en vooropstelleudo dat de meest bekende psyekinfes van oordeel zijn, dat bij do vaststelling der straf rechtelijke verantwoordelijkheid niet moet worden gevraagd of bekl.'s zijn vrijen wil kon bepalen, betoogt pleiter dat een gedonegoerdo gelijk bekl. ook kan zijn krankzinnig of waanzinnig. Met het schrijven van prof. Wiuckler zoekt pl. aan te toonen, dat deze geleerde insgelijks conclu deerde tot krankzinnigheid. Komt daarbij, dat een van do doctoren overziet naar do ontoerekenbaarheid dan zou men veeleor vermoeden, dat geen straf zou .fin gewaagd voor bekl, maar toepassing van art. 87 van het strafwet boek. Maar dit daargelaten, botcckcndo do waarneming van bokl. door do dsctorcn in de gevangenis, uit psychiatrisch oogpunt weinig, niet gcheol bekend als do doskundigen ook waron mei do toedracht der feiten. Heden zijn geen gevallen van mazelen ten staclhuize aangegeven. In de vergadering van den R.-K. Volksbond afd. Schiedam, welke gisterenmiddag in de zaal der Officieren vereenigmg werd gehouden, heeft de herstemming plaats gehad voor do keuzo van een bestuurslid De uitslag was dat de heer II. Hebers ver kreeg 222 stemmen en de heer J. Mouwens 132 stc-mmen, terwijl 4 stemmen van onwaarde wa ren, zoodat eerstgenoemde gekozen is. In deze vergaderiug werd door den geestelij ken adviseur een woord van opwekking gespro ken tot het vormen van krachtige vakvereem- gmgen, wat slechts mogelijk was door een alge- meene deelname; dat zou tevens aan den bloei van deu Volksbond ten goede komen. Nog werd in deze vergadering bepaald dat het jaarfeest ml worden gevierd op 8 en 15 Januari a s. Zaterdagavond mocM do straat m den Singel nabij de Öostsingel worden opgebroken, omdat een lek was ontstaan in de buts der waterlei ding. II URGE BLIJ KE STAN H. CJeborcn 2 Dec. Cornells Hendrik, zoon van G. A, Kok en M. Mak, Singel. 3 Nov. Willem Geiharclus, zoon van W. G. van Put en J. van der Roer, Hoofdstraat. Meindert Hendrik, /.oon van M. van Dijk en A. S. Mulder, Hoofdstraat. Overleden s 2 Dec Pieter Zwaanenburg, 46 jaar, Dirkje Heester straat. 3 Nov. Cathelijnije Fiancijnijo Bertou, 8 maanden, Stationstraat. Pleun van Bochove, '17 dagen, Het Kamp. 4 Nov. Fians van Deursen, GO jaar, Duiten- havenweg. B. en "W. doen te weten dat heden ter secie- tarie dezer gemeente, met de bijlagen ter virie is gelegd liet verzoek van A. Schilder alhier, om vergunning tot oprichting van eene slach terij met rookeiij van vleeschvvaien aan de Ge dempte Biersloot, in het perceel wijk B, nr. -115', kadaster sectie A nr. 1621; datZaterdag 17 Dec. 1898, ten raadhuize, des namiddags ten 1 ure, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat, zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secre tarie der gemeente kennis kunnen nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. B. en W. geven kennis dat door hen is ver- joend de volgende vergunning: Het drama in do Weimarstraat. De geschorsto terechtzitting is heden voormiddag 10 uur hervat. De verdediger, mr. Limburg, begon mede te declen dat dc brieven van mevr. Meijer aan bekl., door diens moeder zijn vernietigd, doch dat do dienstbode Everdij den inhoud van bijna al die brieven uit haar hoofd kent. Verdediger is verder bereid nog nadere inlichtingen tc geven omtrent bekl.'s physieke gesteldheid. Nog enkele getuigen worden gehoord, o.u de koetsier Vrolijk, die op Zondag 5 Juni de beide vrouwen in een rijtuig heeft gereden, op last van haar bewaker Tromp, voerman, bevolen was lang zaam te rijden langs de woning van bokl. Do get. Hotz, nader voorgeroepen, doelt nog op verzoek van verdediger medo, dat bij yan zijne vrouw vernomen heeft, dat mevr. Meijer haar bad medege deeld. dat zij in ongeoorloofde betrekking leefde met den gehuwden Vemer. Overigens waren reeds in November 1896 dc beide vrouwen zeer nauw met elkander rerbonden en get. had den indruk, dat mevr Vemer op de hoogte was van do verhouding tu3schen haar man en hare vriendin, mevr. Meijer. Get. Hotz heeft vroeger schriftelijke verklaringen afgelegd tor décharge van bekl. van een door hem als toeziendo voogd gevoerd beboer. Bij de overgave van stukken werd get. bevestigd in zijn gevoelen, dat Vomer geen normaal mensch is. De got. dr. Dammers van Bucrcn doet nog verdere mededcelingen omtrent bekl.'s overprikkeld gestel tengevolge van physieke atcrraticn. Dc inspecteur van politie Aaltz, op verzoek van verdediger nader gehoord, herhaalt nader dat hij in het politiebureau bekl. gevraagd heeft of hij op de vrouwen geschoten heeft. Daarop antwoordde bekl. bevestigend, met opgave der namen van de vrouwen, die, zeido bekl., hem er toe gebracht baddeu. Bokl. had echter medegedeeld dat hij niet voor nemens was to schieten on eon revolver vroeg ora zich dien avond van kaDt to maken. Bokl. had ook gesproken van zijn intieme vorhouding met mevr. Meijer en gezegd dat zijn vrouw dit beworkt had em een roden te hebben tot echtscheiding. Get. leidde hieruit af dat bekl. goed bij zijn zin nen was. Met geweld moest hom daar ter plaatse melk en een braakmiddel tusschon zijn tanden ge bracht worden. Er is geen geweld gebruikt om bokl. tot spreken to brengen. Kwamen bekl.'s mededeelingen spontaan of was men hem daarbij behulpzaam, vraagt verdediger. Gel.Dan eens gaf hij antwoord op een vraag, dan eens sprak hij uit zich zelf, dit laatsto o.a. teu opzichte van de geschiedenis mot mevr. Meijer. Hij heeft uit zijn eigen gezegd dat hij geen plan had op do vrouwen to schieten, anders ware hij niet met een vriend gaan wandelen. Do pres, betuigt zijn spijt, dat do brioven van mevr. M. aan bekl. niet aanwezig zijn en vraagt hem medo te doelen wat zij schreef. Toen hij do relatie wilde afbreken, schreef hij haar een brief waarin hij haar voor al wat leelijk is uitmaakt. Zij dreigde toen de zaak aan zijn vrouw to vertellen. Bekl. is thans niet in een normale positie om zich allo brieven te herinneren. Ook hij vindt 't jammer dat de brieven weg zijn. Hij heeft steeds eerlijk spel gespeeld. Te dien aanzien blijft de pres. bij wat deze Zaterdag daarover daoht. De dienstbodo Everdy geeft onthullingen omtrent de brioven. In den beginne luiden zij: waarde Anna, r lieve Anna. In een der brieven schreef movr.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2