MMENLA2ÏD. Uit de Staatscourant. ~~_7~ STAI)SMËÏÏWST YL AAItDIN GEK. Kunst en Wetenschap. 11 c c Ji t z a It c li. Staten-ëeneraal. denheid to lieorsclion, o nul at, zij nu, im bet staken dot- vijandelijkheden, nog op dt Phi hp - pijnen moeten blijven. £<cnieng«9e ülccicdccüogcu. In België wordt eon grooto beweging op touw gezet voor evenredige vertegenwoordiging. In dien do rogecring ecu voorstel daartoe van do band wijst, dan schijnt voor do verkiezingen in 1900 een verbond van alle anti-clericalo par tijen, de socialisten inbegrepen, to wnebleu. Aan een feestmaal to Toulon hield admiraal Founder een toespraak, waarin hij verklaarde dat de Fransdie vloot gereed is om, zoo noo- dig, aan den slag te gaan. Gisteravond was er to Parijs een meeting in de zaal Pasco, waar Millovoyc en Déroulèrto hot woord voerden. De laatste beweerde dat het tijd werd om van woorden tot daden over te gaan. Na afloop gingen de auti-Droyfus-hetoogers naar do Pré-axix-Cleics, waar een revisionistische meeting word gehouden. Er ontstond grooto heme, er werd zelfs met revolvers geschoten. De politio wist de menigte te verstrooien. De positie van baron Banfly, don Hongaar- schen minister-pi esident, wordt met den dag moeilijker. De minister van Kroatië, Emeiick Josipovitch, verklaarde gisteren aan oen jour nalist dat hij uit bet Kabinet zou treden, wan neer Banfly niet Januari de grondwet opbeft, daar bet voortduren van de tegenwoordige verhouding van Kroatië tot Hongarije alleen op de gtondwet berust. Die vei klaring beeft groot opzien gebaard. Men verwacht te Wasliingtou, tor bespoedi ging van den vrede, dat eerst iu één verdrag zullen geregeld worden Cuba, Spaausch West- Indië, Guam (een clor Ladronen), do Piiilippij- nen cn do vrijlating der gevangenen. Do overige strijdpunten zullen dan in con afzonderlijk ver drag worden neergelegd. De Spaanscbe regeering zal onmiddellijk na het teekeneu van hot vredestractaat een rood boek in liet licht geven. Sagasta zal dan aan de Kroon de veurouwensquaestie stellen. Indien de Regentes vei trouwen blijft stellen in liet bewind van tien eervte-miuisler, zullen de Cortez 7 Januari worden bijeengeroepen. De Liberal" zegt, dat generaal Weylerzich heeft verklaard tegen de conservatieven en voor voieeriiging met de liberalen, van wie de Cubaan- sche quaestio bom alleen scheidt. Canovas was de man die hem aan de conservatieven bond. De generaal oppest het denkbeeld van een ministerie Sagasta-Romuro Robledo. Intusschtm blijven de Carlisten dreigen. Aan de sTemps" wordt uit Hcndaye bericht dut do reguering zeker weet dat er wapenen in Cata- lonië, Navana en de Iiaskisclie provinciën rijn binnengesmokkeld. Oin hot gezag te handhaven en voor alles gereed te zijn, zijn in do noorde lijke provinciën oefeningsrnarschen gelnst voor de garnizoenen. Dezer dagen komt dr. Splialri.uia.ki, de voor zitter van de Kretenzische vergadering, met oen deputatie to Athene om prins George af to halen. Do admiraals zijn nu overeengekomen, dat do Turks-r-ho vlag alleen zal blijven waaien boven een klein, geheel door Mohammedanen bewoond eiland aan den ingang der Siuln-baai In do ste den zal de aufcononusohe vlag van Ivrota wor den göbescheti. Volgons de „Polit. Corn" zijn er ernstige on derhandelingen gaande tusschen Engeland en Rusland om ten opzichte van China tot over eenstemming te komen. Die onderhandelingen zouden ingeleid zijn door grootvorst Sergius bij een bezoek aan koningin. Victoria. De „Times" veraeomh uit officieels kringen te Washington dat Dxiitsehland, alvorens met Spanje onderhandelingen te beginnen over den aankoop der Carolmen, aan de Amerikaan- seho regeering kennis hoeft gegeven van zijn voornemen, cn dat wel mot bet oog op do Ame- rikaanscbe belangen in bet Verre Oosten. De Vereenigdo Staten hadden toen alleen den wen scli geuit Ma hm, ook wel Kusaie genoemd, als kolenstation to verwerven. Do „Globe" onderwerpt bet denkbeeld om van Bahr-el-Ghazal een Belgischen bufferstaat te inaken aan scherpe eritiek. Dit gebied moet Engdsch blijven, zegt het blad. De Transvaalsche regeering beeft gisteren de voorwaarden afgesloten met de firma Baorveldt <fc Heyblom, als vertegen woo rdriers van Neder- Iranlscho financiers, voor cene leoning van 2,500,000 pd. st., rentende 4 a 95 zon der moor. Do opper-ccremoniemeester maakt beleend, dat liet Hof, ingevolge do bovelon van de Ko ningin, wegens liet overlijden, van mevr. de prin ses' Hermann van Saksen-Wcimar-Eisenach, geb, prinses van Wurtemberg, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, in gaande op Dinsdag 6 Dcc. Do Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank ƒ25,216,070/IOys bij de betaalmeesters - 3,185,386.03 Te zamen ƒ28,401,456.791/!) Do gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 7 December aanstaan de niet plaats hebben. De lieer dr. D. Doedes Brcxuiing, oud-lid dei- Eerste Kamer, is te Woivoga, na een langdu rige ziekte in den ouderdom van 84 jaren over leden. Bij Kon. besluit is aan jkr, mr. M. A. De Savoniin Lobman op zijn verzoek in verband met zijn be noeming tot griffier bij het Kantongerecht te Win schoten mot 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van adjunct-commies bij het Depart, van Koloniën. Bij Kon. besluit is ds bij besluit van don Rand van Amsterdam van 16 Nov. gedane benoeming van dr. B. Dubois tot buitengewoon lioogleornar aan do gemeentelijke univerflitcit van Amsterdam, bekrachtigd. Bij l(on. besluit is met 1 Jan. tl. s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den bosehwachter in het rentambt Breda, A. Bakkeren. Bij Kon. besluit is do Oost-Indische ambtenaar met verlof J, Oudkerk, laatstelijk onderwijzer 2e kl. by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgesteldeu iu Nod.-Iudiu, op zijn verzoek met 1 Dec. eervol uit 's lands dicust ont slagen, met toekenning van pensioen. St. A'icolaas. Er zijn zoo va.ii die dagen dat liet mensclie- iijk samenleven vrijwel op zijn kop staat. Een belaiigiijko gebeurtenis niemand dio er om maait, een beroemd man sterft er wordt kwalijk notitie van genomen, zaken oeli, die komen morgen wel_ terecht. Zoo'n dag is Sb. Nieolaas, liet ond-Holland- scho kinderfeest dat altijd weer tooneelbjes schopt, waardig om door bot penseel van een Jan Steen te worden vastgehouden. Eu 't is ook een groot, feest, ons St. Nieolaas. Waarlijk niet om den man die er zijn naam aan leende, noch omdat deze dag grootscho herinneringen wak ker roept, maar om den heerlijken, remon kin derlach dio in ieder huisgezin, opgaat, om de van verwachting schitterende oogen en de dank bare blijheid op "t Idndergelaafi. Ja, 't is een kinderfeest, St. Nieolaas, maar een waarop grij zen van dagen, wier rug gekromd, wier haar vergrijsd, wiel- blik verduisterd is, nog eens mee leven clo dagen van zestig-, zeventig jaar gele den, toen ook zij zoo gaarne boorden van don goeden Sint, toen ook zij vreesden hst keten gerammel en schuw bij moeder wegkropen bij zijn komst. Hebt ge hem gezien, don grijzen bisschop, hoe hij gisteravond zijn triomftocht hield dooi de straten onzer stad? nobt ge soms gedacht, gij klem of groot St. Nicolaatirind, dat dit nu do „echte" milde vriena was? Zeker niet, want St. Nieolaas is een wondere vriend, dien gij wol nood te zien zult krijgen. Hij kijkt in uw liart on raadt uw verlangenmeb wijcl-xxitge- spreido hand strooit hij zijn gaven om zich heen; hij brengt vieedzame liefde on huiselijke vreugde in liet gezin; maar hij wil niet gezien worden, hi] wenscht geen dank. Denk dan ook niet dat gij den Sint zelf te cenigcr tijd zult zien rondrijden; wel is liij er, maar weinigen is 't gegeven hem waar te nemen met geestesoog. Toch wordt hij niet boos wan neer hij een zijner tullooze vereerders to paard ziel, stijgen, in rooden tabberd, den Imogen mijter dokkend liet orijsgobaard gelaat, in do hand don gouden kromstaf, symbool der her derlijke waardigheid. Hij glimlacht, dc gocdo Sint, wanneer hij ziet hoe men hem vereert, hoe men aan heel do stad den indruk wil geven als nas do vriendelijke bisschop zelf aanwezig. Hij laat hot toe, omdat liet do feestelijke stemming cn do gezellige drukto nog verhoogt. Daar trekken zij uit, al die mannen en. vrou wen, de kleinen aan do hand; daar gaan zo, de jongens on meisjes, versterkend de volte op straat, vóór do etalages, in de winkels. Er ko men handen te kort en oogen. Want 't is niet mogelijk alles te zien wat nu den blik hooit, en in de winkels staat het vol, lioe oolc do handen zich reppen. Liclit, hel licht is het overal. Iu vollen lichtglans prijken de „tafels" waarvoor inrn zich verdringt, en waar, hoe moer do avond vordert, nu eens dit en dan weer dat artikel uitverkocht raakt. Hard wordt er gewerkt door de verkoopers, en de winkelier, dio met bezorgdheid don barome ter had geraadpleegd, wrijft rich do handen on glimlacht vergenoegd. Want het weor is o zoo gunstig, 'tls bijna lenteweder dat do kroppen zou doen zwollen aan de jonge twijgen, dab de krachtige levens sappen zou doen schieten in de blaren. En honderden hebben hun huis verlaten, waar regen of storm of sneeuw hen zou hebben doen neerbukken bij den haard. Nu zijn zij uit gegaan om te zien, om verlokt te worden en anderen tot koopen aan te zetten Wij vertrouwen dat 5 December voer onze winkeliers een goede dag zal geweest zijn. Gisteren is alhier in de haven gekomen de Engeische kotter die voor de Zeevisscherij- maatschappij »De Hoop" alhier is aangekocht. Het schip is te Vlaai-dingen ingericht voor de liaringvisscherij en zal, van hier uitvarende, waarschijnlijk den naam Gatherina en het merk SDM 16 dragen. Als iets wat zeker niet heel dikwijls voor komt, kan worden vermeld dat van een drietal eieren, waarop ecu kip voor eenigen tijd uit eigen beweging was gaan zitten, gisteren er dén is uitgekomen. Het kuiken is flink eu gezond en behoort aan den mouter uit de mouterij sPijnacker" aan den Buitenhavenweg^ BURGERLIJKE STAND, Cicboi'cn 3 Dcc. Hendrik», dochter van 11 van Schen- delen en M. J. Lbke, Stationstraat.Hendrik, zoon van W. Munnik en 0. M. Voogd, Hotter- dwmsehe dijk, Ilendricus, zoon van II, II. Dotennann en A. II. T. Delermann, liotler- damscho dijk, 4 Doc. Cornelia Maria Barbara, dochter van J. C. van der Klink en E. M. van Dijk, Botor- straat. 5 Dec. Johannes, zoon van M. H. Herben en A. Meijer, Breedstraat. 6 Doe. Corneüs Petrus, zoon van L. J. van Pelt en C. van de Meerendonk, Bakkerstraat. Overleden 5 Doe. Maria Cathariim van Otlerdijk, oud 62 jaar, ecbigenoot van A. Danlmoijer, Qroote Markt. "Met ingang van 1 Januari 1899 zijn herbe noemd tot oppei biandmeoster de beer J. v. d. Beig Dzn. en tot brandmeester de heoren Anth. V. Rossen en tl. M. de Lange. 'Gisterenavond werd de buisvrouw van O. B, aan de Gedempte Biersloot door liaur 13-jarig zoontje door middel van een schoen zoodanig aan bet hoofd verwond, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen; inmiddels was de vader thuisgekomen en werd op diens verzoek dit knaapje door de politie in verzekerde bewaring gebracht. 'Gisterenavond had in de smederij van den heer A. de Jong de 14-jarige J. S. het ongeluk nmt de rechterhand niet de boormachine in aanraking te komen waardoor zijn wijsvinger verwond werd. B U R G E R L IJ K E STA N D. ftleljorcn 5 Dec, Kla/ina Maria, dochter van J. P. Borsboom en M. K. Breukel, Hoogstraat. ln do „Stnats-Courant" is opgenomenVersing van dr. A. E. J. Holwcrda, betrelfoudc de weten schappelijke reis naar Italië cn Griekenland. Bij de commissie voor ecu monument van Frans ïïals te Haarlem, zijn zeventien antwoorden inge komen op de door liaar uitgeschreven prijsvraag, en wel onder de volgende motto's: Wie faalt tang keercu. Hulde. Hulde II. Een oud Hollander. Margarotha. Florapark. Ars. Boter laat dan Nooit Itnst Hoest. Ontwerp. Ontwerp II. Vroolijke Frans. Eindelijk. Dc plano. Jetje. Ars longa. In Memoiiam. Willem van Zuylen is weer te Botterdam terug, na eenigen tijd tc Velp doorgebracht te hebben. In de volgende week hoopt hij weder to kunnen optreden. Volgens het „W. v. M." hoeft do heer A. D. Lornan Jr. zich bij minnelijke schikking Vrijdag jl. uit de directie der Ncdcrl. Opera teruggetrokken. De exploitntio zal door don hoer Van der Linden, in overleg met het personeel, „op den gewonen voet" worden voortgezet. Mevrouw Tijssen-Bronserkamp doet bekend inaken dat zij de directie in kennis gesteld heeft, voorloo- pig in het gezelschap niet racer te zullen optreden. Inhoud van no. 5 van de „Huisvriend" Monsieur do ï'Espinay door dr. Jan ton Brink (vervolg). Maarten Maartcn's kasteel. Waaruit bestaat een meiisch (met illustration). De onderschepte brief; oen geschiedenis uit den rcchcrehedienst. Merkwaar dige vuurtorens.— Illnstratien: Onafscheidelijk, naar C. Koeh. Winterstudie, naar majoor Bohinor. Advertentieblad: Prins George van Griekenland, met portret. Allerlei. Van weck tot week. Advcr- tention. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden C. van B., wegens diefstal op het vaartuig Geer- ti ui da te Schiedam, tot 1 jaar gevangenisstraf; de eisch wits lys jaar; II. J. K., wegens desertie te Maassluis, tot 8 dagen gevangenisstraf. TWEEDE EASIER. Zitting van Dinsdag 6 December. (Per telegraaf.) Bij het voortgezet algemeen debat over de Staabsliegrooting, verklaarde de Minister van Financiën dat hij een accijns op weekle-sigaxen beschouwt als een fiscaal i-echb in practischen zin. Tegen gevolgen van het plan-Gooien wor den door de Regeering ernstig maatregelen overwogen. De Regeering heeft den tijd, want wetswijziging kan op de gehouden loting geen invloed hebben. Een w. o. tob ontduiking van den pers. diensplicht is bij den Raad van State. Spr. constateert dat zich ten aanzien van so ciale politiek geen principieel verschil van mee rling in het Kabinet heeft voorgedaan. Trou wens, hot optreden van deze Regeering heeft hij reeds verleden jaar gerechtvaardigd. Met Mem piotesteerb hij tegen Troelstra's bewering dat armoede van de arbeiders ontstaan is door roof en bedrog van de kapitalistische klasse. Dit stel sel, dat een smet werpt op een geheel© klasse, is uit een wetenschappelijk oogpunt niet te recht- vaai'digen en spr. betoogt dab heb systeem van Staatspenriomieering van den ouden man, zoo als mr. Tro&lstra en Van der Zwaag zich dat denken, in rijn gevolgen een ongehoorde wreed heid zou brongen juist tegenover d© arbeiders. Het zou leiden, tot een vertrek uit heb land van de bezittenden;] kapitaalvorming tegenwerken; aanleiding zijn voor werkloosheid. Om liet moei lijke van de quaostie onjfb de Minister zich om trent werkliedonpensionnecring onthoudon, hoe wel de zaak ernstig in studie blijft bij de Re- gecriug. Voor de reeds aanhangige en nog in to dienen wetsontwerpen roept hij do medewer king van do Kamer in. Na repliek van den hoer Harte diende de hoer Van der Kun de volgondo molio in: „De Kamer, overwegende dal do rijksmiddelen drin gend versterking behoeven, verklaart dab reeds thans heb bestaande tarief van invoerrecht tot dat dool moet worden herzien, gaat over tob de orde van den dag. Deze motie zal later worden behandeld. De lieer Troeistra is door 's Ministers ant woord versterkt in zijn meening dab wij in plaats van een Kabinet van sociale rechtvaar digheid, een van sociale bescheidenheid hebben. Hoofdstukken 1 en II worden goedgekeurd. Bij het algemeen debat over hoofdstuk III (Buitenlandseho Zaken) .drong de heer Seliaep- man er op aam dat de Minister tegenover Bel gië, wegens do houding tegenover onzen vee-in voer, retorsie-maatregelen zou voorbereiden, en dit duidelijk en krachtig aan de Belgische regee ring te kennen geeft, en spr. vroeg inlichtingen omtrent het door ons indirect inaken van excuus aan do Tiu-ksehe regeering in verband mot pa- nislamistisohe kuiperij in onze Oost. Do lieer Ferf klaagt o-ver de houding van België, daarbij wijzende op liet grooto belang voor onzen veestapel van vrij on invoer in dab land. Do beer Hesselink van Suchtelen Haagt over dt, met noodelooze, ruwe gestrengheid, om nie tige voorwendsels voorgevallen uitzetting van Nederlandsche arbeiders uit DuitsohlamC Z. i. moet van de Kamer ceii ernstig protest opgaan tegen deze hoogst onwelwillende behandeling. Hij vraagt van den Minister een ernstig onder zoek naar de .feiten. De heer Van Kol sloot zich hierbij aan, en kwam op tegen onze deelneming aan het Congres tot wering van anarcliisme als onnoodig voor Nederland. Ilij vraagt welke instructie aan onzen gedelegeerde is gegeven. Uitsprekende zijn innige verontwaardiging eu afschuw over den gopleegden moord op do edel ste aller vouwen, de keizerin van Oostenrijk, acht spreker echter do bedoelde conferentie doel loos evenals de middelen die tot wering be tracht worden. De gelegenheid welke de confe rentie voor intern, ontwapening biedt, wil hij aangrijpen om Nederland internationale arbi trage te doen bepleiten. Do heer Kool is niet tevreden voordat do Belgische grens onbeperkt voor ons veo is opengesteld. De lieer Van Bijlandt (Apeldoorn) dankt voor do toezending- van het „Oraiijeboek". Hij sluit zich aan bij den wenk van don beer Schaapman 0111 tegenover België retorsie-maat regelen voor te bereiden. Hij vroeg of onze con suls in naburige landen voldoende zijn ingelicht om onjuiste beweringen omtrent ons vee dade lijk to kunnen tegenspreken, en of 't niet wen- schelijk was aan onzen consul-generaal in Siam een diploma tieken rang te geven. Do boor Henuequin waarschuwde tegen re torsie-maatregelen, waarmede men 0111 de gevol gen zeer voorzichtig moet rijn. Z. i. moet al 't mogelijke gedaan worden om dc tuberculose ou der ons vee in ons eigen land te bestrijden. De boeren Lieftinck es Fokker wenscklen, wanneer België tegenover ons zoo onwelwillend blijft, invoer van mest en trekvee uit dat land te verbieden. Wanneer maatregelen genomen worden, moet dit volgens den heer Van Dodem niet enkel tegenover Belffië maar ook ten op zichte van Duitechland zijn. 't Beste was, ons alg. tarief van invoerrecht te verhoogen. Niet om een protectionislisehea weg op te gaan, maar om don landbouw beter te kunnen be schermen tegen willekeur van het buitenland. De Minister van Buitenlandscbe Zaken be toogt dat retorsie-maatregelen, die voor ons eigen land nadcelig kunnen zijn, slechts bij dringende noodzakelijkheid kunnen genomen worden. Ten opzichte van België kan van re torsie-maatregelen gecu sprake zijn. Zoo moge lijk zal dc duur van de quarantaine worden verkort. Mot 15 Dcc. wordt de tijdelijk gesloten Bel gische grens heropend. In invoer van slachtvee is hoegenaamd geon wijziging gebracht. Dit is een dwaling. Poringen om vrije veeinvoer iu Duitsehland te krijgen, hebben nog geen re sultaat gehad. De couranten-berichten over de panislamistische kuiperijen zijn onjuist. In over leg met de Porte is de consul-generaal van Turkije te Batavia eerst vervangen en daarna bet verblijf daar ontzegd, naar aanleiding van klachten van den gouverneur-generaal. Reden tot strenger optreden van Duilschland tegen vreemdelingen komt omdat Duitsehland geen vreemdelingen wil, die niet aan hun militie- verplichtingen hebben voldaan. De minister beeft overwogen nu een wijziging vau onze militiewet die ook niet-ingezetenen ver plicht aan de loting dceito nemen. Onze afgevaardigde op het Congres tot wering van liet anarchisme, waarvan hij liet nut schetst, heeft in opdracht zich tot niets te verbinden dat eenige verandering in de Nederl. wetgeving medebrengt. Overwogen zal worden of aari onzen consnl- genernal in 't algemeen en in Siam in 't bij zonder een diplomatieke rol moet worden ver leend. De beer Smeenge noemt verschillende feiten ten bewijze dat er nog andere motieven voor de ongemotiveerde uitzetting uit Duitsehland moeten zijn als enkel militie-bezwaren. Van wijziging onzer militiewet verwacht hij dan ook zeer weinig.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2