Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN." Kunst en Wetenschap. lt echt zak c«. Stateii-Generaal. do 200 aanwezige lodon ilor partij een verkla ring tcokcnen dut zij do rcgeeririg zullen steunen. Indien werkelijk de grondwet wordt opge heven, dun nomen Szilagyi en Lang Imn ont slag als voorzitter 011 onder-voorzitter van liet IIUis van Afgevaar digderi. en treden verschil lende onallmnkelijko leden, zooals dc Andiassy's, de Szechonyi's, Albin Gzaky, Szilagyi e. a., uit do regeeriiigspai tij. De minister van Kroatië, Josipovitch, is roods om dozelfdo reden afge treden. Diens aftreden gaf gisteren aanleiding tot een geheime zitting der Kamer, waar hot zeer onstuimig toeging. Don minister-president wor den oneeilijkheid 011 wooulbreuk verweten, Met (iet oog op do Duitsche en Fiansehe Iegeruitbreidingon, zal niet alleen Oostenrijk- Ilongarije, maar ook Rusland tot'een evenredige uitbreiding oveigaan. En ilo algomoene ontwapening? Hot agentschap Stefuni publiceert een mede- deeling, waarin er op gewezen wordt dat de conferentie tegen het anarchisme een volkomen stilzwijgen bewaart, zoodat alle berichten over het verhandelde ongegrond zijn. Do Sultan hoert keizer Frans Jozef ah blijk van vriendschap, ter gelegenheid van diens jubilee, don grond ten geschenke gegeven waarop een Oostenrijksch hospitaal te Konstan- tinopel zul worden gobouwd. Uet Gordon Collego dat lord Kitchener te Khartoum wit stichten, zal volstrekt onzijdig zijn. Daarentegen schynt men de oprichting van Fransche scholen to willen beletten. Een lid der koloniale partij in Fiankrijk, die dit blijkbaar voorziet, verklaarde aan den cor respondent der Daily Mail" dat Frankrijk de tweede 5 manche" begint en nu mot de hoogste troeven in do hand. Indien Engeland do op richting van Fransche scholen wil beletten, dan zal het zijn protectoiaat over Egypte moeten proclameeren. Volgens een bericht aan hetzelfde blad uit Kairo gaat Marciiand vermoedelijk over een dag of tien op mnrsch naar Dschibouti. Volgens do jFinaucial News" heeft Cham berlain tot de Transvaalscho iegeering een vriendelijke, maar zeer ktachtigo nota gericht, waarin eenige veranderingen worden geüischt. Daarop zon besloten zijn dat de minister in deze een bospieking zal hebben metdr. Loyds, die door sir Alfred MiSnor zul woiden bijge woond. De Fransche consul te Nanking neemt tegen over da herhaalde vijuudelijkheden vandeChi- neesche bevolking een krachtige, zelfs dreigende houding aan. Hij eischt een belangrijke vergroo ting van liet Fransche gebied als scfiadeioos- stelling voor het Juli-oproer. De Fransche gezant heeft het Tsung-li-Yamen aangeraden, dien eiseli in te willigen, voordat tot dwangmaatregelen wordt overgegaan. Een een ander wordt uit Shanghai aan do Ti mes" gemeld. Men heeft te Londen met voldoening gecon stateerd dat Mc Kinley in zijn Bruidschap op zoo vriendschappelijke wijze over Groot-" r'tanniö spreekt. Niettemin kotnon sommige bladen er tegen op dat op Cuba een protectionistisch stelsel zal worden ingevoerd, en dat bet oude verdrag Ctayton-Bulwer, volgens hetwelk do Vereenigde Staten en Engeland gezamenlijk het Nicaragua- kanaai zullen graven, op zijde schijnt te zijn geschoven. Naar uit Washington wordt gemeld werd in het gebed waarmede de opening van het Ame- rikaansche Congres vergezeld ging, ook de zegen des hemels afgesmeekt op den Koningin-Re gentes en den jongen Koning van Spanje en zijn zwaar beproefd volk. Staatsbegrootiug 1890. Waterstaat. In zijne Memorie van Antw. verklaart de Minister in do eerste plaats nader het eind cijfer zijner begrooting. Dit eindcijfer is bet gevolg van de hoogere bedragen die moesten worden uitgetrokken ten behoeve van werken waarvan do uitvoering by de wet is bevolen. De voorgestelde uitbreiding van het korps ingenieurs van den Rijkswaterstaat door aan stelling van meerdere aspirant-ingenieurs be doelt geenszins eene reorganisatie van dat korps. II et geldt slechts eene voorziening in do dringende behoeften van tien dienst. Tan het gebruik van rijwielen voorden dienst wordt een besparing van reiskosten verwacht. De post voor exploitatie van de visschershaven te IJmuiden wordt met f 2000 verhoogd, Dij de vervanging van oudere en vaste arbei ders zal met matiging te werk worden gegaan en getracht -al worden tot eene indeeling van het personeel van des algemeenen dienst in klassen over te gaau. Volkomen juist is het, aldus antwoordt de minister, dat de Kamer nog geheel vry is in hare beslissing omtrent de uitgave van eene geologische kaart. De verschillende rivierverbeteringen worden door den minister nader toegelicht. De vraag welke weg behoort te worden gevolgd oin den toegang van Dordrecht naar zee te verzekeren, heeft den minister nogmaals aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Met betrekking tot verlegging van den Maasmond kan nog niet met zekerheid worden meegedeeld wanneer de werken die voor de opening der nieuwe rivier moeten worden gemankt, voltooid zullen zijn. Ten behoeve van het Merwedokanaai werden verschillende behoeften gevoeld die bij den aanleg niet konden worden vooizien. Overwogen wordt boo in eene vluggere schut ting te Vreeswijk is te voorzien. Dat de nieuwe viSchhal te IJmuiden zou blijken onbruikbaar te zijn, ontkent de Minister. Met de uitvoering der werken tot verbetering van het kanaal GeritTemeuzen is nog geen aanvang gemaakt oindat do ontwerpen nog niet door do Belgische regeering zijn goedgekeurd. Eene verandering van de spoorwegbrug te VJnke die thans slechts édne opening voor de scheepvaart biedt, is in overweging. Een ontwerp van wet is voorbereid houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid van liet verkeer op openbare wegen in verband met het toenemend verkeer met automobielen enz. De hoogere bezoldiging van de Rijksbouw meesters en opzichters wordt door den Minister nader uiteengezet en verdenigd, evenzoo de ver betering van enkeie landsgebouwen te 's-Graven- hage en du aankoop van een huis in de Prac- tizijnshoek te 's-Gravenhage. Uitvoerige, met staatjes toegelichte mede- deehngen worden gedaan omtrent de aanslui tingen der spoorwegen en het vee-vervoer. Eene nieuwe regeling is ontworpen van de dienst- en rusttijden van liet spoorwegpersoneel. Vertraging in het spoorwegverkeer na de revue te Renkum was te wijten aan een samen loop van omstandigheden waarvoor ue Exploi tatie-Maatschappij niet in alle deelen aanspra kelijk kan gesteld worden, al kan niet ontkend worden dat betere maatregelen het gebeurde hadden kunnen voorkomen. De verbetering van verschillende spoorweg stations wordt overwogen o.a. die te Deventer, Meppel en Haarlem. Do vernieuwing vnn het Westelijk viaduct te Amsterdam is opnieuw in studie genomen. Het nut van een Meteorologisch instituut wordt door den Minister nader in liet licht gesteld. De proefneming met het poten van jonge zalmen zal nog eenige jaren dienen te worden voortgezet, nisvorens een resultaat is te be- oordeelen. Do indiening van een wetsontwerp ter voor ziening in enkele leemten der Mijnwet van 1810 kan spoedig worden te gemoet gezien. Het beschikbaar gestelde subsidie van 1300,000 zal, zoo betoogt de Minister, slechts kunnen stiekken om daaruit de algemeeno kosten, van da deelneming van Nederland aan de tentoonstelling van '1900 te bestrijden. Nader zet de Minister zijne bedoeling uiteen met de aanstelling van adjunct-inspectrices van den arbeid wier positie niet geheel gelijk zal staan, met die van adjunct-inspecteurs terwijl haren werkkring niet tot eene inspectie zal zijn beperkt. Naar aanleiding van de vraag omtrent de Kamers van Arbeid deelt de Minister mede, dat hij niet zal bevorderen dat verzoeken tot oprichting van Kamers van Arbeid zonder over wegende leden worden afgewezen, Wat do posterijen betreft, ligt het in's Minis ters bedoeling om het stelsel van periodieke trakternentsverhooging ook voor de commiezen bij den post- en telegraafdienst in te voeren. Aan den wensch om op Zondag geen post pakketten te doeu bestellen, kan niet worden voldaan. Het ligt in de bedoeling om de traktementen van brievengaarders en postboden, voortaan naar vasten maatstaf te regelen. Het aangevraagde bedrag voor uitbreiding van het intercommunale telephoonnet wordt bij Nota van Wijziging verhoogd met f 162,000. Kamerverkiezing te Deventer. De uitslag van de herstemming te Deventer is dat gekozen is de heer Jlir. Mr. W. 11. de Beaufort met 2889 stemmen. De heer J. van Loenen Martinet verkreeg 1981 stemmen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau II. N. van der Maar en, commissaris van politie te Leiden. De heer Pijls schynt toch ernstiger gewond te zijn dan de eerste berichten deden vermoe den. Geconstateerd is een breuk van het boven been, wat met het oog op den hoogen leeftijd van den lijder zeer gevaarlijk wordt geacht. Te Haarlem houdt met groote hardnekkig heid het gerucht stand dat dr. Van Deventer zijn ontslag heeft gevraagd als directeur van Meerenberg. Op 56-jarigen ouderdom overleed te Ooster- beek de lieer W. C. Ziegenhirt von Rosenthal, gepensionneerd overste bij de Marine. ♦OVERSCII1E, 7 December. Gisterenmiddag had A. de Koster alhier het ongeluk op de veemarkt to Rotterdam door con paard io de band te worden ge beten, wat zoo ernstig bleek te zijn, dat de duim zijner linkerhand zoo goed als verbrijzeld was. Door het vele bloedverlies zag hij zich genoodzaakt, naar hel Ziekenhuis te gaan, om daar verbonden te worden. Bij Kon. besluit h do met verlof in Europa aan wezige luit.-kol. der inf. van het leger in Ned.-Indie P. D. W. Wilkoa ter zake van lichaamsgebreken met 1 Jan. a.s. eervol uit don militairen dienst ont slagen met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is do met verlof in Europa aan wezige le Juit.-kwnrtm, van het leger in Ned.-Indie J. A. Wilkens ter zake van lichaamsgebreken mot I Jan. u.s. eorvol uit don militairen dienst ontsla gen met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is benoemd bij hot wapen der genie bij deu staf van bet wapen tot lo luit. dc 2o luit. II. Walaardt Sacré van dien staf. Bij Kon. besluit is benoemd tot loetaar aan do Rijks II. B. S. to Groningen M. Sovingh, thans leoraar aan do H. B. S. en het gymnasium te Wiuschoton. Ingevolge Kon. machtiging is do heer I. S. Groen erkend en toegelaten als consulair agent van Bolgió te IJmuiden. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Dinsdag 13 December 1898, nam. 2 uren. De agenda bevat 1. Vaststelling der notulen van de vergadering gehouden 24 November j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Bezwaarschriften van A. E. Mendel e. a. tegen hun aanslag in da pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1898/9. 4. Vaststelling van kolder no. 4 der pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/9. 5. Ontvverp-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemoente-begrooting voor 1898. 6. Ontwerp belasting-verordening op de hef fing voor het gebruik vao openbare gemeente grond en gemeeutewater, eu voor het hebben van particuliere werken op-, in of over den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeentewater. Heden werd slechts één geval van mazelen aangegeven, terwijl do beide vorige dagen ge heel zonder aangifte bleven, flet gevaar voor uitbreiding dezer ziekte schijnt dus geweken. Naar wij vernemen zal er Dinsdag 13 Decem ber a. s., des avonds te 8 uren, in »Musis Sacrum", vanwege het plaatselijk floogerhuizen- coinilé een openbare vergadering plaats hebben. Als spreker zal optreden de heer M. Valk, van 's-Gravenhage, met het onderwerp»de zaak- Hoogerhuis". Zondag j.l. is het voor de verpleegden van het Stedelijk Ziekenhuis St. Nicolaasfeest ge weest. Des morgens reeds kregen allen een borstplaat of hart van suiker. Des avon Is wer den allen met eenige genootligden, in dén zaal bijeengebracht waar de tooverlantaarn werd vertoond en enkele voordrachten gehouden, terwijl versnaperingen werden rondgediend en ten slotte aan elk een cadeautje werd uitgereikt. Een aardig idee is het om de verpleegden in hun lijden eenige aangename oogenblikken te bezorgen. De 12-jarige E. Key, wonende in de Steen straat, werd gisterenmiddag door een bakkers- handwagen aangereden in de Lange Niéuw- straat, waardoor hij viel en een kwetsuur aan het hoofd bekwam. De knaap werd door een geneesheer verbondeu. Hedenmorgen voer een spoelingschouw tegen een schip in de Schie, waardoor eenige schade werd veroorzaakt. B U R G E RL IJ K E STAND. Gehuwd 7 Dec. C. J. Schouten, 22 jaar, en E. C. de Vries, 23 jaar. C. Kersen, 29 jaar, eri M.C. van Gent, 24 jaar. Geboren 7 Dec, Maria Sidonia, dochter van S. Vei ver en M. M, Kalkman, Nieuwe Haven, Overleden s 4 Dec. Wilhelm Anton Pols, oud 2 maanden, in een vaartuig. 5 Dec. Corneüs Rodenburg, oud 7 maanden, Qrof'baan. 6 Dec. Apolonia Wuismao, oud II maanden, Ileerenstraat. Levenlooze zoon van G. Streng en A. Terneuse, Singel, 'Gisteravond te ongeveer 5 uur had de 8- jarige Br. het ongeluk bij ds Bleekstraat in de Haven te vallen. J. Moehitjk die daar juist voorbijkwam gelukte het na veel moeite hem van een anders wissen dood te redden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 7 Dec. Frederik Johann Bergwerff en Elisa beth Brouwer. Gilles de "Willigon en Geer- truida van Buuren. Jacob Blenk en Jacoba van Leeningen. Hugo Paalvast en Neeltje Bouman. Aiie Croeneveld en Anna Hendrika Ploeg. Geboren 6 Dec. Teuntje, dochter van A. van Haften en B. E. van den Berg, Qed, Waal, Volgens een bericht van den Hünchoner corres pondent van den ,,üerl. Lok. Anz." is professor Frans von Lomback naar Den Haag vertrokken om bet portret onzer Koningin te sebilderon. Uit Amsterdam meldt men ons Tusschon do boeren Van dor Linden on A. D. Loman Jr. is nu gisteren mondeling een overeenkomst gesloten, volgens welke de beer Loman uit do direc- tio troedt tegen vergoeding ecnor som golds, welke bom bij termijnen, over vijf jaren verdeeld, zal worden uitbetaald. Een en ander moet nog met hand- teekoning bekrachtigd wordon cn do ledon dor Opera moeten den beer Loman nog vau bet door hein ge voerd beheer ontlasten. Tevens zal don beer Loman een plaats in do commissio van bijstand der Opera worden aangeboden. („N. R. CL") Vonnisson van hot Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 7 December 1898. Wogens straatschenderij L. J, N. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 da^en hechtenis. H. B. S. to id., tot fl boeto subs. ljag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap W. O. N. en H. E. beide te Schiedam, ieder tot fl boeto subs. 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (3o herhaling) F. li. to Schiedam, tot 10 dagen kechtenis'W opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 8 maanden. Wegens visschcrij-overtroding J. K. to Schiedam, tot 2 "maal f2 boeto subs. 2 maal 1 dag hechtenis eu verbeurdverklaring van do in beslag genomen aalscbaar. Wegens spoorweg-overtreding: H. M. M. en N. B. beide te Schiedam, ieder tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding dor TOgelwet C. v. D, to Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. G. J. S. te id,, tot f 3 boeto subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet J. Th. H. tc Schiedam, tot 2 maal fG boete subs, 2 mnal 4 dagen hechtenis. Wegens politie-orertreding S. O. W. tot fl boeto Bubs. 1 dag hechtenis. II. L. tot f0.50 subs. 1 dag hechtenis. II. J. en A. v. K. ieder tot f 1 boeto subs. 1 dag hechtenis. II. V. tot f 0,50 boete sub3. 1 dag hechtenis. M. Th. 13. tot f8 boeto subs. 2 dagen hechtenis. J. r. D. cn EL d, K. ieder tot fl boeto subs. 1 dag hechtenis, allen to Schiedam woonachtig. L. V. te Kethel tot 2 maal f2 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 7 December, Per telegraaf.) Bij het algemeen debat over do «Jusiitie- begrooting" klaagt de heer Troelstra over da veelheid en de zwaarte van de opgelegde gevan genisstraffen, een gevolg van te hooge straf maxima. Politie en justitie maken z. i. te eel werk van kleine misdrijven, terwijl groote mis daden onontdekt blijven; dit is een der tedenen en een andere ligt in het te zsvaar veroordeelen wegens eigendomsvergrijpen, die Inire oorzaak vinden in de sociale toestanden. Kleine dief stallen uit nooddruft bedreven, worden met maandenlange gevangenisstraf beboet, maar ka pitalistische diefstallen en diefstal van belasting blijft ongestraft. Dit is het gevolg van het klasse karakter onzer strafwetgeving. Hij hoopt dat de toegezegde novelle op het sti af wetboek aan zijn klachten zal tegemoet komen. Ten aanzien van de zaak-Hoogerhuis, wijst spr. op de critiek van de pers tegen de beschik king van den officier van justitie te Leeuwarden. Spiekers standpunt is: dat de justitie misbruik maakt van hare macht om de waarheid te ver bloemen. Hierbij heeft hij 't oog op bet Openb. Ministerie te Leeuwarden en op rechtbank en Hof aldaar, die het recht van verdediging on rechtmatig hebben verkort en onthouden. De houding van de justitie in de Hoogerhuis-zaak heeft er toe geleid dat in de pers gesproken werd over partijdigheid van de justitie. Ruim 8 weken geleden is spieker voor den rechter van instructie geweest, sedert heeft hij niets meer van de aanklacht tegen hem gehoord. Waarom dit dralen. Hij vraagt geen medelijden, maar recht. Als hij gezondigd heeft, dan wil spr. die zonde booten, maar zij bestond in het verdedigen van het recht. Na betoogt te hebben dat revisie mogelijk was ook zonder wetswijziging en er op te hebben gewezen dat de Fransche pers thans revanche neemt tegen Nederland, dat zoo braaf was toeu het gold Dreyfus en Zola, uit spreker de hoop dat de minister bij de beoordeeling van het gratieverzoek voor de gebroeders II. niet te veel bei oor zal leenen aan de Leeuwarder justitie, maar zelfstandig recht zal doen. Ten slotte protesteert hij tegen de houding der justitie en de autoriteiten in deze zaak eu zal blijven protesteeren, zoolang de Iloogerhuizen nog in de gevangenis zijn. (Gestamp op de tribune). De Voorzitter dreigt bij herhaling van teeke- nen van goed- ol afkeuring met ontruiming van de tribune. De heer Van Asch van Wijck (Wijk) ver zoekt ernstige overweging van bestaand gemis aan practische opleiding van de balie. De heer Bouman vroeg geen notarissen in eenzelfde kanton te verplaatsen en zoo min mogeljjk te verplaatsen in eenzelfde arrondisse ment. De heer Van Basten Batenburg betoogt dat zachte straffen leiden tot recidive. Over harde behandeling hebben misdadigers hier te lande niet te klagen. De heer Van der Zwaag daarentegen veroor deelt de celstraf, die vernietigend werkt, en een beschaafde natie onwaardig is. In theorie moge celstraf afschrik wekken, in praktijk ech ter niet, want de maatschappelijke omstandig heden leidon toch tot misdrijven of herhaling daarvan. Bij het opdragen van werk moet ge let worden op aard en geschiktheid van de ge vangenen. Wanneer men wil spreken van een

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2