"srïömlüwsr BIMENLAm Uit de Staatscourant. TLAARMA(Iij:y."~" Kunst en Wetenschap. ICerk en School. Staten-Generaal. Henry's weduwe aan. de „Siècle". Zij komt er tegen o]i dat Henry op grooten voet leefde; zijn levenswijze was in.legeiid.eed zeer beschei den. 11 me. Pays heeft aan eon. journalist verklaard dab zij eerstdaags naar Amsterdam gaat om daar aan Esterliuzy belangrijke stuldcen to brengen, dio zij niet aan do post toe vertrouwt. Zij dreigt met het uitgewon van haar memories, waarin heel wat belangrijks zal voorkomen. Do „Soir" verneemt uit Londen dat mevrouw Zola vandaar Woensdag naar Parijs vertrok ken is, uitgeleid door Ernest Yizetelly, die Zola's werken in liet Eugolsch heefb vertaald. Do grooto schrijver woont zelf te S. m de buurt van liet Crystal-Palaee, maar zal spoedig naar Parijs tenigkeeren. Met S. wordt blijkbaar Sy denham bedoeld. Na liet college van Buisson, professor aan do Sorboime, kwam hot gisteren tot een botsing tusschon 500 revisionistische studenten die Dé- roulède conspireerden, eu 200 auti-revisioiiistea. Te Marseille is na afloop van een meeting, waar Francis do Prossensé het woord voerde, een vechtpartij ontstaan waarbij 20 personen gewond werden. Verscheiden arrestaties werden bewerkstelligd. i»emeng<Sc itlericilccHngcn. Chamberlain heeft gisteren te Wakefield het woord gevoerd. Do minister van koloniën verklaarde toen, dat het herstel der hartelijke betrekkingen met Frankrijk afhankelijk is van het verlaten der Fransche staatkunde van verbittering. Een Engelsch-Btnssische overeenkomst be treffende China achtte hij wonschelijk en zelfs noodzakelijk. Hij hoopte dat grooto resultaten verkregen zouden worden door de vereenigdo invloeden vau Engeland en Duitschland ten behoeve van het behoud van don wereldvrede, en van do on beperkte handelsvrijheid. Zoolang Engeland do vriendschap bezit, zeiclo de minister ten slotte, van het Angelsaksische ras, kan geen andere combinatie het Engelsclio Rijk vrees inboezemen. De nationalisten willen in de Franscho Kn- mer interpelleeren naar aanleiding van sir Ed- mond Monson's rode. Zij verlangen dat de re geering op do terugroeping van den gezant aan- dringe. Volgens sommigen heeft de minister Delca-s- sé reeds van gedachten gewisseld met den ge zant. Do eerete zou verklaard hebben dat do re geering Deloncle's plan om Fransche scholen in Soudan op te richten, niet deelde, waarop do gezant zijn spijt zou hebben, uitgedrukt over zijn vergissing, 't Klinkt al zeer onwaarschijn lijk. Do „Débats" verwijt sir Bclniond vooral dat hij ach op Deloncle's dwaas plan beroept orn do Fransche regeeiing een politiek van spelde- priklcen te verwijten. Hot centrale Israëlietische consistorie heeft een. audiëntie gehad bij den minister-president om uiting te geven aan zijn bezorgdheid over den toestand der Israëlieten in Aigerië, en met narno te Algiers en in den omtrek dezer stad. Charles Dupuy scheepte lien met wat mooie frases over de waakzaamheid der regeering en van het Algerijnscue gouvernement af. Gisteren hebben de Spaansch-Amerikaanscke vredesonderhandelingen een einde genomen. Het uit 15 artikelen bestaande vredesverdrag zal Maandag of Dinsdag worden onderteekend. Voordat de zitting der commissie gesloten werd, sprak de voorzitter der Spaansche com missie, Montero Bios, een krachtig protest uit en verklaarde voor overmacht te moeten buk ken. De Berlijnsche correspondent der „Times" verzekert uit gezaghebbende bron dat het be richt omtrent onderhandelingen dio tusschen Duitschland en Spanje zouden zijn aangeknoopt over den aankoop der Carolinen, van grond ont bloot is. De Duitsche regeering neemt een zui ver passieve houding aan en laat de gebeurte nissen haar loop. Het blijkt dat er toch geen sociaal-democraat tot secretaris van den Duitschen Rijksdag is gekozen. Schippel heeft slechts een deel der stemmen van het Centrum gekregen; de overi gen stenaden op den. Pool Kwilecki die geko zen is. Thans zijn in Sleeswijk twee onderwijzers wegens hun sympathie voor de Deensche be volking naar elders overgeplaatst. Naar aanleiding van een vonnis van het hof van appèl te Parijs, waarbij een Fransch fa brikant, aangeklaagd door een fabrikant te Sb. Gallen (Zwitserland) van het copieeren van dien3 dessins, werd vrijgesproken, waarschu wen verschillende Duitsche bladen hun lezers, die op do tentoonstelling van 1900 te Parijs willen exposeeron, vooraf hun maatregelen te nemen. In Hongarije staan do zaken, zoo dat er slechts twee mogelijkheden zijnverdaging der Kamer of Banffy's ontslag. Do afgevaardigden die zich van de regee- ringspartij hebben afgescheiden, en waartoe bijna alle leden van het vroegere ministeric- Wekerie behooren, groepeeren zich om graaf Albin Czaky en den banus graaf Khuen He- dervary. Beiden zijr. voorstanders van een ver- eeniging met de partij van graaf Apponyi. Szilagyi weigert zijn ontslag-aanvrage als voorzitter der Kamer terug te nemen. Men denkt, ook onder de aanhangers der regeering, dat Banffy zal aftreden. De „Débats" verneemt van Madagascar dat to Tnmatavo de pest toeneemt. Te Suez zijn door de Caledonia van Bom bay vier pestlijders aangebracht. Te Azof is sedert 8 November 11. geen geval van post meer geconstateerd. Do nabab van Dir is woer slaags geweesl met den gekken Mullah. Aan beide zijden sneuvelden. 30 a 40 mail. Een deel der aanhangers van den Mullah loopen weg. Do Keizerin-Weduwe van China is zóó ver bitterd op Kang-Yu-Wei, dat zij den gezant te Tokio heeft gelast hem, liet koste wat liet wil, to pakken. De Franscheu hebben ter bescherming hun ner zendolingen reeds cavalerie over dc grens gezonden. Do Duitsche gezant oischl van hot Tsung-li- Yamen dat dc onlangs ill Shantung mishandel de Duits'cho zendeling op plechtige wijze en on der geleide der Chineesriie waardigheidsbeklee- ders naar zijn standplaats zal worden gebracht, en bovendien dat do voor dit voorval verant woordelijke mandarijn zal worden gedegradeerd. Niet door alle Amerikanen wordt de impe rialistische politiek goedgekeurd. Krachtig heeft zich in deze de oud-president Cleveland uitgesproken, die in een interview te Princetown verklaarde een tegenstander te zijn der tegenwoordige staatkunde van annexatie of uitbreiding van grondgebied, in welken vorm ook. I,n een brief van Sherman, voorgelezen op de bijeenkomst van liet Uitvoerend Comité der Anti-imperialistische Liguo te Boston, spreekt de oud-staatssecretaris naar aanleiding van de Pliilippijnsche quaestie, do hoop uit dat de Se- uaat het vredestractaat zal verworpen, on heb volk der Philippijnen niet alleon vrij zal ma ken van dc Spaansche boeion, maar ook vaa de overheersching uit de verte der Vereenigde Staten. Sherman verklaart sympathie te gevoelen voor Aguinaklo in zijn eerzucht om een Repu bliek te stichten. De „Times" en do „Daily Chronicle" verne men beide uit Washington dat de passage in Mc Kinley's boodschap over het Nicaragumka- naal verkeerd is uitgelegd. Ten opzichte van het Bulwer-Clayton-bractaab zullen eerstdaags onderhandelingen worden geopend over de door do tegenwoordige politiek der Vereenigde Sta ten vereiselite wijzigingen. De „New-York Herald" verneemt uit Pana ma dab het bericht, als zou door de republiek Columbia liet verzoek der Panama-kanaal-Mij. om verlenging van den haar toegestanen termijn voor den aanleg van het Kanaal zijn afgewezen, onjuist is. In tweede lezing is het voorste! aan genomen, maar het Congres van Columbia moot nog een eindbeslissing nemen. Staalsleeniug, Wij vernemen, dat de geheele Nedeiiaudsche. Staatsleening van 1898, groot f 57,S15,000 he den aan don Staat voldaan en het geheele bezit van liet syndicaat gerealiseerd is, waarvan dc syndicaatsleden morgen officieel in kennis wor den gesteld. Gouverneur van Suriname. Aan een schrijven uit Paramaribo ontleent de jZwolsche Cl." dat bij den heer Mr. Ton- ekens J.Lz., gouverneur van Suriname het voornemen bestaan zou, om over eeuige maanden zijn ontslag als zoodanig te nemen. Waar schijnlijk zal hij in 't laatst van Mei of in het begin van Juni, na tie behandeling der begrooting in de Koloniale Staten, naar Holland terug- keeren. Een onaangename nasleep. De aanstaande zitting van den militieraad zal, naar aan de ïN. R. Ct." wordt verteld, voor som migen een onaangename verrassing aanbieden. Het was de gewoonte bij remplajanten- kantoren om in do overeenkomsten van plaats vervanging ook den opvolgenden broeder te vrijwaren van den dienst. Het geval toch kou zich voordoen, dal een plaatsvervanger na een jaar dienst als deserteur werd afgevoerd of uit den dienst weggejaagd. In een zoodanig geval behoefde niet door den vervangen loteling een andere plaatsver vanger te worden gesteld en behoefde de ver- vangene ook niet zelf op te komen, doch verviel het recht van vrijstelling wegens broederdienst voor den opvolgenden broeder, die dus voor den dienst bij de militie werd aangewezen. Krachtens de overeenkomst moest dus in der gelijke gevallen door het remplapanten-kantoor in de dienstvervanging van den opvolgenden broeder zoo die was ingeloot voor eigen rekening worden voorzien. Deze verplichting kunnen de remplajanten- kantoren na de afschaffing van de plaatsver vanging natuurlijk niet meer nakomen, en sommige vaders zullen dus hun zoon, dien zij door de betaling van de hooge kosten vaneen plaatsvervanger voor een broeder meenden be vrijd te hebben van den militiedienst, toch als milicien in dienst zien treden. Een middel om daaraan te ontkomen, is er niet. Joodsehe scholen. In eono te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging tot bevordering der belangen van het Jodendom, is, in verband mefc de circu laire van. den opperrabbijn dr. Dunner, met al- gemeeno stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud „De vergadering spreekt als hare innige over- 'tuiging uit, dat hot bestaan vau Israëlitische bijzondere scholen, waar zoowel op godsdienstig als op maatschappelijk gebied voldoend onder wijs wordt verstrekt, in liet waarachtig belang van hot jodendom dringend noodzakelijk is, on acht het de plicht van allo trouwe aanhangers der traditie voor zulko scholen kraclitigen mo- reclen en finaucieelen steun te verloenen." Voorts werd besloten, tegenover colleges, „die getracht hebben het. gezag der liooge jood- seho geestelijkheid to verzwakken," vooralsnog ecne afwachtende houding aan te nomen. „Truth", hot bekende blad van Labouclicro, verzekert, dat H. M. de Koningin-Moeder aan dr Koningin van Engeland particulier kennis zou hebben gegeven vau de aanstaande verlo ving van Hare Dochter met vorst Wilhelm von Wied, Do officieelo kennisgeving zou eerstdaags volgon on liet huwelijk zou plaats hebben to 's Gravenliage in April van liet volgend jaar. De regeering heeft aan professor J. Kraus te Delft de opdracht gegeven als regeeiingscom- missaris naar Indië te vertrekken ten einde een onderzoek in te stellen naar de werken in de Solo-vallei. Fn Januari zal de hoogleeraar de reis reeds aanvaarden en ongeveer zeven maanden afwezig blijven, gedurende welken tijd zijn colleges zullen worden waargenomen door den ingenieur 2e kl. bij don waterstaat W. K. Behrens, te 's-Hertogcnbosch. »(D. C.)" Do toestand van don heor Pijls, lid van do Eerste Kamer, is verersrerd. De lijder is voor zien van de Heilige laatsto Sacramenten. De Berner-Conventie Bond houdt een verga dering op Vrijdag 16 dezer, 's avonds te 8 uur, in het Hotel Polen, Rokin, Amsterdam. Op de agenda staatvaststelling der statuten verkiezing Tan een bestuur; vooistel van het afgetreden vooiloopig bestuur om erkenning der vereeniging aan tc vragen bespreking van plannen van actie. Aan de Afdalingen van den Ned. R. IC. Volks bond wordt beticht, dat de Vergadering van Gedelegeerden uit den Cerilralen Raad zal plaats hebben in het Bondsgeboiuv to's-Graven- hage, op Zondag 18 December a. a., des middags te één ure. Bij Kon. besluit is tot burgemeester van Wormer benoemd L. Rempt, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is J. F, B. van Hasselt benoemd tot burgemeester van Montfoort, Door den minister van binnonl. zaken zijn voor het jaar 1899 benoemd tot secretaris bij den Geneesk. Raad voor: Limburg en Oostelijk Noord-Brabant dr. M. H. J. Ruland, to MaastrichtZadand en Westelijk Noord-Brabant J. J. Botdenis van Berlekom, arts, tc MiddelburgGelderland en Utrecht, dr. J. G. do Voogt, tc Arnhem Zuid-Holland, mr. F. J. D. G. Egter van Wissekerke, to 's-Gravenhage; Noord- Holland, dr. A. H. L. Otto, te Amsterdam; Fries land en Groningen, mr. E. D. H. Schutter, tc Groningen; Overijsel en Dronte, mr. K. H. Lubach, te Kampen. Bij Kon. besluit islo. aan na te melden officie ren bij dd. schutterijen, op bun verzoek, eervol ont slag verleenda. bij die to 's-Gravenbage aan E. de Val, als 2e-luit.t>. wegens verandering van woonplaats, bij dio to Dokknm aan G. do Jong, als le-luit.e. onder gehoudenheid, dat zij do op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen, als ge woon lid der schutterij, volbrengenbij dio te Am sterdam aan S. J. zich noemende G. Hoekstra, als ie luit.; bij die to Harlingen aan R. Schmink, als le-lnit; en zijn: 2o. bij de dd. schutterijen benoemd bij dio to Zalt-Rommel tot kapitein-commandant R. P. H. Vermeulen, tbaus le-luit-bij dio te Delft tot 2e-luit. O. A. van Greuningea en P. J. Kraft, beiden tbnns schutter; bij die te Gouda tot kapitein J. J. Prins van Docsbürgh, thans kapitein h la suite; tot le luit. H. Knuttel, thans 2e-luit,tot 2e-luit, E. Cassutto, thans schutterJ. L. Withof Kens, J. H. Schouten eu G. J. Schotsman de Jong; bij die te Amsterdam tot le-luit.-kwartm. W. F. Rocske; bij die te Harlingen tot le-luit. G. Posthumus en T. J. Hoekstra, beiden thans 2c-luit.tot 2e-luit. J. H. W. Bakker Overbeek eu J. L. van Sloterdijok, beiden thans schatter; bij dio te Dokkum tot lo-luit. J. W. Ferwerdtt, thans 2e-luit., en bij die to Meppel tot kapt.-comui, G. D. C. Stephauus, thans le-luit. Door burgemeester en wethoaders is tijdelijk tot le klerk aan de gemeente-secretarie afd. burgerlijke stand, bevolking enz. bevorderd de heer D. van der Zee. thans 2e klerk. Heden werd liet volgend adres aan den ge meenteraad gericht. Edelachtbare Heeren. Geeft met verschuldigd en eerbied te kennen, het bestuur der alliier bestaande Christelijke Jongelingsvereeniging „de Heere zal 't voor zien", goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 27 Sep tember 1897 gezien. Uw besluit tot instandhouding der kermis; gezien de verordening op de beurs en de markten te Schiedam, gemeenteblad 1881, no. 9, Hoofdstuk VI, art.44 gezien, dat in afwijking hiermede de tenten, kramen enz. der kermis op den Ion Zondag van Juli ook worden geopend; dat het zich wendt tot Uwen Raad met het tweeledig verzoek; a. met betrokking tot den len Zondag van Juli genoemde verordening te willen handha ven b. met betrekking tob den claaropvolgenden Zondag art. 1G van dezo verordening zoodanig te willen wijzigen dat ook de Kermis voorbaan niet meer op Zondag zal worden gehouden 't Welk doende, Uwe Edelachtbaren dw. dienaren, Hot bestuur voornoemd, C. Degeling Azn., lo voorz. H. v. d. Mark IlJCzn,, le secr. Te 's Gravenhago is geslaagd voor liet exa men Boekhouden K XII (M. O.) de lieer J. L. v. Kamp, alhier. De afdeeling Schiedam van Toonkunst" houdt hedenavond te half acht hare gewone jaar vergadering boven de Beuis. BURGERLIJKE, STAND. CJeboren 7 Dec. Adi'iana Johanna, dochter van A. Le Pair en A. J. iri 't Hol, Dioarsstraat, B U R G E RL IJ K E S T A N D. Ondertrouwd 9 Dec. Martinus Palman en Paulina Vermeer. Dirk van Dorp en Gerritje van der Windt. Laurens van der Brugge en Johanna van Stein. Dirk van Dorp en Aaltje van dei- Linden. Johannes Kornnat en Jenneke vari der Horst. •Geboren i 8 Dec. Kornelia Maria, dochter van G. 11. [luisman en H. M. Vermeulen, Oranjestraat. Jelmn, zoon van J. Groenevekl en M. Tun- mers, Koningstraat. 9 Dec. Anthonim Gijsbertus Kornelis, zoon van A. H. Verhoeven en J. M. Kluijtmans, Achterstraat. Overleden 9 Dec. Aaltje de Ligt, oud 89 jaren, wed. van P. van Oosten, Bidder straat. Tot lid der Fransche Academie is in Moilhac's plaats gekozen de dramaturg Lavedan. Hij kreeg 19 st., terwijl er op Hervieu 8 on op Faquet 5 werden uitgebracht. Ned. Hbkv. Keek. Beroepen: To Vnren en Dalen, C. van der Voort van Zijp, cand. To Werkhoven, J. M. Schippers, te Blauwkapel. Te Eist, H. C. Briet Wz., caud, tc Leiden. Bedankt: Voor Foudgum, door O. Holwerda, cand. Gereu. Kekken. Beroepen: Te Wecsp B. J. van Lonkhuijzen, te Heteren. Te Tienhoven c. a. J. S. Langen, te Oldebroek. Te Giesendaiu A. R. Smeding, te IJselmonde. Bedankt: Voor Zevenhuizen door F. Dieraer. te Aalden. Voor Heer ïïugovvaard, door L. B. Onnes, te IJzendijke. Hooobe Ondebwus. Amsterdam. Doctoraal oxamen in do godgeleerd heid J. G. Appeldoorn, predikant te Gorredijk. Leiden. Bevorderd tot* doctor in de Nederlandscho letterkunde, do heer S. S. Hoogstxa, geb. te Witmar- sum, met acad. proefschrift get.: „Proza-bewerkin- gen van het leven van Alexander den Groote in het Middelnederlandsch.1' Geslaagd voor het caudidaats-examon in de rechten de beer G. J. Zieck. TJtrechtCand. ex. Theol. 10. E. F. do Vries. Voorber. kerkel. ex.: J. D. Stogomau. Aanv, ox. dier- en delfstofeunde: Hartog Cohen cn Hendr. Cohen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 December. {Iter telegraaf.) Nadat door den heer Travaglino was aange drongen op opschorting van het Notarieel exa men, hetgeen door den heer Van Deinze en den minister werd bestreden, die echter wel met genoemde afgevaardigde vermeerdering van de eischen van algemeene ontwikkeling wensciie- lijk achtten, is de justitiebegrooting aangeno men met 83 tegen 3 stemmen. Aangezien de meeste onderwerpen bij de artikelen kunnen behandeld worden, werd be sloten over de begrooting voor vBinnenlandsche Zaken" geen algemeen debat te voeren. De heeren v. d. Borch van Verwolde, Mut searts en De Ras bepleitten traclementsver- hooging voor de ambtenaren ter provinciale griffiën, die vergeleken by de departements ambtenaren in zeer slechte conditie zijn. Do heer Lohrcan drong aan op maatregelen tot het tegengaan van vervalsching van ge- meente-obligatiën, en hij klaagde over partij digheid bij burgemeesters-benoemingen. Door wijziging van de gemeentewet wenschte bij uitbreiden de bevoegdheid van de gemeente raden, opdat deze niet van den burgemeester afhankelijk zijn. Bedoelde maatregelen tegen vervalsching achtte de Minister onnoodig en wat de partij digheid betrof, waarop do heer Lohman zin speelde, verklaarde hij dat zijn geestverwanten hem zelfs te groote onpartijdigheid hadden ver weten. Hij is tegen verminderiag van het gezag van burgemeesters. In een conferentie roet de Commissarissen der Koningin hoopt de Minister binnenkort de tractementen van de griffie-amb tenaren te regelen en hij beloofde tegen 't vol gend jaar verhooging te zullen voorstellen. Ter toelichting van zjjn amendement tot

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2