BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAAIIDÏNGEN. Kunst cn Wetenschap. Gemengd Nieuws. berichten zijn aan de mandarijnen bevelen gegeven om de geheime genootschappen to besnijden. In verschillende provinciën bioiden de opstanden zich uit. Volgens berichten aan verschillende, "bladen, o. a. de „Times", zou Mc Kinley er voor zijn do Finlippijnen togen een goeden prijs to verkoo- pen, met behoud ovcmvel van hot eiland Lujo-n als maritiem station. liet ceiste Amorikaaasohe regiment, het 202do vrijwilligers, is te Havanna aangekomen, bestemd voor Pinar del Rio. Cahxlo Garcia, do bekende Cubaansche in- surgenton-gcuornal, ligt tc Wasliiugtou bedenke lijk ziek. Do Koninginnen. Op het diner ten hovt» zijn heden als gasten genoodigd Baron van [Iardenbroek van Bergambacht, opper-kamerher van II. M. de Koningin baro nes van Ilauleulroek van Bergambacht, gioot- meesteres van H, M. de Koninginluit.-gene raal graaf Du Monccau, chef van het militaire buis van II. M.; jhr. mr. van Woede, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Madrid en mevrouw van Wende en jhr. mr. Testa, minister-resident te Tokio. De heeren van Weode en Testa zijn vóór het diner door H. M. in byzonder gehcoi ontvangen. Revisie. Blijkens de Memorie van Antvvooid over liet vooistel van de hoeren II m te van Teelden burg c. s. tot aanvulling van de 18e tabel van het Wetboek van Sttnfvovdeiing, is door de voor stellers voldaan aan den wensch om den ge- licelen achttienden titel door een nieuwe te vervangen. Een gewijzigd voorstel van wet is daarom bij do memorie gevoegd. Ingestemd wordt met het betoog dat bij dit voorstel liet vraagstuk der i ivisie in zijn gan- sehen omvang niet aan de os de behoort te worden gesteld. Ook worden geen wetsbepa lingen in 't leven geroepen, die setisie sten nadeele" van den veroordeelde door verhooging van straf ten doel hebben. Wellicht kunnen bij eene geheele herziening van het Wetb. van Sv. redenen bestaan om zoodamgen stap te doen, maar deze zal dan in vei band moeten staan met het dan aan te nemen systeem van straf vordering. Ook voor revisie welke zich alléén vermin dering van straf ten doel stelt, is, mennen voorstellers bij dit voorstel geen plaats. Echter indien door de bewezen nieuwe omstandigheid het den verooi deelde ton laste gelegde onder eene minder zware strafbepaling behoort te vallen, kan instandhouding van het vonnis hoogst onieclit vaar dig en in sommige gevallen, als in strijd met de evidentie onhoudbaar zijn. liet bestaande art. 375 no. '2 heelt o.a. op een soortgelijk geval bbjkbaar liet oog en in bet gewijzigde wetsvoorstel is met het daarin ver vatten beginsel rekening gehouden. Nu de gehoelc achttiende titel wordt vervan gen, hebben voorsHleis het opschrift «revisie" vervangen door slietziemng", omdat het rechts instituut in onze strafwetgeving aldus genoemd wordt; en zijn de woorden: «uithoofde van bepaalde omstandigheden" geschrapt, omdat bij hot vooistel het stelsel der casuïstiek te vei laten. In onderscheidene artikelen zijn overeen komstig de in liet voort, verslag gegeven wen ken wijzigingen gebracht. Het beginsel is be houden dat de tlooge Raad in Raadkamer over de aanvrage beslist; en de voorstellers doen uitkomen dat zij ievisie van vonnissen van den kantoniechter niet uitsluiten. It.-K. Ordebroeders. Door den minister van binneninndsche zaken is op een desbetreffende vraag van den commis saris der Koningin in Noord-Brabant te kennen gegeven, dat de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet vordert dat de R.-K. Orde-broe ders tot een binnen het Rijk gevestigde kloos- terinrichting behooren; dat volgens art. 6S van het K. B. van 8 Mei 1862 („Stbl." no, 46), zoo- als dit artikel is gewijzigd bij K. B. van 26 September 1898 („Stbl." no. 214) voor de too- passing van voormelde wetsbepaling als R.-K. Ordebroeders worden beschouwd „zij, clie behooren tot de bevolking van een binnen het Rijk gevestigde kloosterinrickting ee-ner R.-K. godsdienstige orde, congregatie of vereeniging, wier leden na voorafgaanden proef tijd bindende geloften afleggen"; dat noch bij de wet, noch bij het boven aan gehaald K. B. de eiseh wordt gesteld, dat do binnen, het Rijk gevestigde kloosterinrickting, waartoe de dienstplichtige ordebroeder behoort on van de bevolking van welke deze deel moet uitmaken, de zetel van het hoofdbestuur of het moederhuis zij, van de bij de zaak betrokken godsdienstige orde, congregatie of vereeniging; dat de meening dat heb onverschillig is of de congregatie, waartoe de ordebroeder, dio onthef fing vraagt, behoort, hier to lande of buiten lands den zetel van haar hoofdbestuur of haar moederhuis heeft, door den Minister wordt ge deeld. Visscherslmven te Sclieienlngen. Do minister van waterstaat, handel en nij verheid heeft thans aan de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, om voor rekening van den Staat, tot toegang naar cono door de ge meente 's-Gravehhage, ten Zuidwesten van Scheveningen aan te leggen, visschershaven te maken on te onderhouden ecno buitenhaven, gevormd door twee havenhoofden. Mot de uitvoering van dit gedeelte van hot .vork wordt niet aangevangen dan nadab de ge meente 's-Gravonhage de verplichting op zich heeft genomen, de visschorshaven volgens door den minister van Waterstaat goed te keuren plannen aan to leggen en ton genoegen van dien Minister te onderhouden. laiidbouw-Coiilté. Men meldt ons uit 's-Graveuliago Naar aanleiding van hetgeen in de afcleelin- gen van do Tweedo Kamer is gezegd omtrent het subsidie aan liet Ned. Landlbouwcoinitó, hoeft dit comité in een adres aan de Kamer het vertrouwen uitgesproken, dat, zoolang door re organisatie vnu de landbouwverbegenwoordiging geen verbetering in 't leven is geroepen, het co mité geacht mag worden den landbouw m. zijn meest, uitgebreide vertakkingon te vertegen woordigen cn de belangen van clien tak van nij verheid onpartijdig en belangeloos te beharti gen. In een ander aclrcs aan de Tweede Kamer tracht het Landbouwcomité nader de wensche- lijkhotcl aan to toon en van liofc verleunen van Rijkssubsidie voor de proef-zuivelboerderij te Iloorn. Geneeskundige Hand» lu do Zaterdag te 's-Gr&venhage gehouden vergadering van don Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland werd behandeld hot rapport der commissie in zako de onbevoegde uitoefening dor genees- en artsenijbereidkunsb. Besloten werd' na discussie aan de Regeering 'sRaads •wensch kenbaar te maken, een meer of minder uitgebreide herziening der geneeskundige wet ten, en in afwachting daarvan een overleg tus- schen de ministers van Bitmenlanclsche Zaken en van. Justitie omtrent meerdere politiehulp aan het Geneeskundig Staatstoezicht. De hoeren H. L. Dracker, als afgevaardigde van liet congres voor openbare gezondheidsre geling; E, Fokker, M. W. F. Treub en D. W. Stork, als afgevaardigden van de Maatschappij tot nut van 't algemeen; B. H. Heldt, als afge vaardigde van heb Algemeen Nedcdandsch Werklieden verbondK. Kater, als afgevaardig de van Patrimonium; W. C. J. Passtoors, als afgevaardigde van den Nederlandschen R.-K. Volksbond; W. II. Vliegen, als afgevaardigde van do Sociaal-democratische arbeiderspartij, en G. E. V. L. Van Zuijlen, als afgevaardigde van d<= Maatschappij tot bevordering der bouw kunst, hebben tot belanghebbenden uit verschil lende vereenigingen eene circulaire gericht ten einde to geraken tob eene gemengde connnissio voor heb woningvraagstuk. De vergadering, tob dit doel belegd, zal ge houden worden in hot gebouw van heb „Nut" te Amsterdam op 16 Januari as. Men mcklt ons hot volgende. Ons land wordt deze week bezocht door den lieer Alex. Will. Coole, secretaris en reizend agent van de National Vigilance Assocation te Londen, ton einde met enkele specialiteiten, op dit gebied te overleggen wat hier to lande ge daan kan worden tot bestrijding van den inter nationalen handel m blanke slavinnen De heer Coote zal in opdracht van een commissie in Engeland verschillende landen van Eiu-opa trachten te bewerken om zoo mogelijk te gera ken tot een verdrag busschen de Mogend lieden, teneinde dezen schandelijken handel to fnuiken Hij zal o. a. Maandagavond in Utrecht, Dinsdag in Amsterdam en Woensdag 14 Dec. te 8 ure te 's-Gravenhago spreken. To Leiden is na eon korte ongesteldheid over leden prof. mr. Carel Asser, een rechtsgeleerde van. bekenden naam. De overledene bereikte den leeftijd van 55 jaren. Tot gemeente-ontvanger te Loosduinen is benoemd de heer 3. G. Versfelt, aldaar. De heer G. "W. Melchers, predikant te Zuid- Scharvvoude, heeft ontslag gevraagd uit deze betrokking om zich geheel te kunuen wijden aan de propaganda voor de beginselen der «Sociaal-Democratische Arbeiderspartij". De heer Bern. Schiphorst, onlangs benoemd tot reserve-2c-luitenant, is Zaterdag te Amster dam voor hot front van het 7e regiment infan terie op plechtige wijze beëedigd en in functie gesteld. („N. S. Cb.") Donderdag do December zal de heer L. Yogelesang, hoofd eener school te Amsterdam, voor de leden van de «Vereeniging ter be vordering van de belangen der Netl. Hervormde Kerk te Schiedam" spreken over »De wereld geschiedenis is het wereldgericht". De lezing heeft plaats in het Verenigingslokaal des avonds te 7 Va uur. De 12-jarige Clir. Achterberg plaagde heden morgen een spoelinghaler die nabij de Hapbrug over het slootje door de Schie voer. De spoeling haler trachtte den jongen te verjagen door hem met den boom te dreigende jongen wilde dien. stok pakken, greep mis en viel te water. Zelf wist hij zich weder op het droge t© helpeai, maar de lust tot verder plagen was verdwenen en haastig begaf hij zich naar de ouderlijke wo ning aan den Singel. Hedenmorgen te ruim li1/* uur voeren het lichterschip Cornelia, schipper B, H. Burg hout, en de spoelingscbcmw no. 96, van den veehouder van dor Vlugt tc Ovei schie, tege- lljkettijd tu&sehon do Huismuien voor de beurs, mot het gevolg dat zij daar beklemd geraakten, Al spoedig waren een aantal toeschouwers langs de hekken geschaard om te zien hoe schipper on spoelinghaler tevergeefs pogingen in het weik stelden om hun vaartuig achteruit to halen. Te twaalf uur begaven zich drie brugwach ters, van de Benrsbiugen do Ooievnarsbrug, op de schouw met een aantal burgers, die daarop de schouw, welke als een wig tusschen muur en lichter zat, gingen heen en weer bewegen, met het gevolg dat zij eindelyk onder luid hoera der toeschouweis losschoot. Een zestal spoelingschouwen ondergingen door deze versperring vertraging. Hedenmiddag reed de verhuiswagen van den heer J. Kooijman, bestuurd door J. Sclnaper, tegen een lantaarn die zich op den hoek van het steegje nabij het kantoor der firma Daniël Visser Zoon bevindt. De arm brak af zoodat de geheele lantaarn kletteiend tegen den grond sloeg. liet paard voor een met varkens beladen wagen viel hedenmorgen op de Noonivest. De bestuurder M. v. d. Most had het weer spoedig op de beenen, zonder dat schade was veroorzaakt. BURGERLIJKE STAND, ficborca i 9 Dec. Johannes Petrus Gerardus, zoon van G. W. J, van der Sloot en A. M. de Biuin, Klein Groenendal, Johannes, zoon vanP. L, Beckois en A. M, M, Overziet', Oude Kerkhof 11 Dcc. Hendrik us, zoon van Ij. Boekholt en E. M. Noordyk, Buitenhavemveg, Ai'ij, zoon tan W. van der Vlies en K. Trouwboist, Baan. 12 Dec. Florts, zoon van A. Gioenendaa! en F. A. van Wassenaar, Singel. Overleden '11 Dec. Adrianus den Herder, oud 55 jaar, Brocrsveld. Voor de visscberijschool hebben zich LI leer lingen aangemeld. liet onderwijs wordt ge geven op Maandag-, Dinsdag- en Vrijdagavond van 68 uur. Het bestuur vnn de Spijsuitdeeling heeft de inteekenbiljetten weder rondgezonden. Zooals iederen winter hoopt het bestuur ook ditmnal weder drie maal per week uitdeeling te kunnen houden van soep en vleesch. Om daartoe inslaat gesteld te worden, verwacht het bestuur weder de medewerking van hen, die belangstellen in deze nuttige afdeeling van armenzoig, ^Door den lieer II. van der Burg alhier is te Grimsby aangekocht een kottel-, welke alhier voor do hariugvisscherij zal worden ingericht. *ZaterclagmicMag is alhier wederom bij moj. de B. aan do Markt en bij de IC. op de Hoogstraat, eenig geld uit de toonbanklade ont vreemd. "Donderdag 15 December a.s., 's avonds te 71/2 uur, zal in de zaal «Harmonie" alhier door het Leger des Ileils eene buitengewone samen komst worden gehouden waarvan de leiding is opgedragen aan den hoofdleider van het wesk van Bai mhartigheid. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Dec. Maria, dochter van K. Broek en M. Danswijk, Gedempte Biersloot. 11 Dec. Gerrit, zoon van W. Papovold en IC. Erkelens, Gedempte Biersloot. 12 Dec. Pieter, zoon van W. IC. Sas en L. de Winter, Gedempte Biersloot. Willem van Zuijlen zal Vrijdagavond a.s. in den Grooten Schouwburg to Rotterdam voor do oersto maal na zijn herstel wederom optreden in „Vriend Frits". De Nederlaudscho Tooneelverecniging zal spoedig op haar repertoire brongen „Ghotto," burgerlijk treur spel van Herman Hoyermans Jr., waarin do botsing van het moderne en orthodoxe Jodendom wordt be bandeld. v Op verzoek van het consortium waaraan het recht van uitgavo van het dagblad „Hot Centrum" is over gegaan, heeft do aartsbisschop van Utrecht den heer tir. G, Brom aan do hoofdredactie van dat blad ver honden. Geweldige brand te s-Gravenhage Een ontzettende brand, zooals sedert die in de meelfabriek aan de Geestbrug, onder Voor burg, en in bob Kurliaus te Schewouingon niet 111, of in do omgeving van de residentie heeft gewoed, is gi-termiddag uitgebroken in de 's-Gravenliaagsche Brood- en Meelfabriek aan het Groenewegje. Tussclien drieën en half vier werd door een der buren het vuur ontdekt en daarvan aan don portier kennis gegeven. On middellijk werd de brandweer gealarmeerd, die dadelijk meb licht en zwaar materieel aanrukte. De slangen op de waterleiding begonnen zeer spoedig water te worpen op den zolder boven do machinekamer, doch zonder merkbaar resul taat. Steeds dikker rookwolken sloegen naar buitoix, zoo zwaar zelfs dab de brand',veeman nen nu en dan onzichtbaar waren. Toon de stoomspuit op het terrein was gekomen en ge reed was om water te geven, wierpen weer drie stralen massa's water m de dikke rookwolken. Het baatte niets, het vernielend element had reeds de overhand gekregen en liot zich niet meer breidelen. Met groote kracht sloegen plot seling de vlammen lub vijf, zes raamopeningen tegelijk en met onbegrijpelijke snelheid greep liet vuur om zich hoen. De omgeving was ia een zee van licht gehuld eu het luchtruim werd hol rood gekleurd zoo ver het oog reikte. Steeds heftiger ontwikkelden zidi de vlammen en weldra sloeg uit allo opo ningen van de zolders m het zijstraatje, den Gortmolen, en aan do voorzijde aan het Groene wegje do vlammen niettegenstaande do enorme watermassa's die in den vuurpoel werden ge worpen. Reeds om kwart voor vieren was het zichtbaar dat him- bijna aan geen redden van het gebouw meer te denken viel en men begon dan ook reeds de huisjes aan de overzijde van den Gortmolen te ontruimen. Even voor half vijf rukte de tweede stoomspuit uit Den Haag aan. Zij kwam met stoom op eu werd spoe dig m wei-king gebracht. De commandant en de onder-commandant leidden den strijd te gen de geweldige vlanunen die een vonken regen op de omgeving deden neerdalen. Ver schillende ouderwotsche spuiten van de vroe gere stedelijke brandweer rukten aan, doch liet vuur scheen te spotten met al die waterstralen, vooral toen do Westenwind een beetje begon aan to wakkeren. Voor de blusscliers was clifc echter een uitkomst, want de verstikkende rook was ondragelijk. Het was eon treurig gezicht om de bewonors van den Gortmolen, meestal menschen die niet tot de verzekerden behooren, zooveel mogelijk hun goederen naar buiten te zien dragen. Een paar kinderen werden in doe ken gewikkeld door do weeklagende ouders weg gebracht. Terwijl een vijftienbal waterstralen op het perceel, dab een vlammend fornuis geleek, ge richt warén met inbegrip van den straal uit do tweedo stoomspuit die ver boven den nok heen- reikte on zichtbaar heb vuur doofde, stelde de brandweer zich ten doel om de belendende huis jes in den G ortmolen zoo nat mogelijk te houden, tcu einde co vermijden dat deze door de vlam men, die met een lengte van ruim één motor uit do vensters drongen, werden aangetast. Daarin slaagde men geheel en al. Terwijl tegen 5 uur de kracht der vlammen merkbaar begon te verminderen, duurde het niet lang of zij vertoonden zich roods in do on dergelegen eerste verdieping. Het gedeelte der fabriek dat door een brand muur van het hoekgedeelte is afgescheiden, ivas reeds totaal uitgebrand, zooclat men mets an ders dan de naakte muren zag. Tegen half zes stortte met donderend geraas de gevallijst van dit gebouw in, gelukkig naar do binnenzijde, zoodat, voor zoover men vernam, geen persoon lijke ongevallen er bij plaats hadden, hetgeen ook wel met anders kon, aangezien memand zich meer in het in de asch gelegde gedeelte bevond. Aangewakkerd door dan vrij feilen wind, naan dc vuurstroom allengs zijn weg door de geheelo meelfabriek. In het gelijkvloersohe gedeelte, waar zware steenen muren den voortgang belet ten, kon de brandweer manoeuvrceren en van daar liet water in, het boven haar hoofd knette rende vuur werpen. Tegen half zes vertoonden zioli do vlammen ook in den rechts naast de hoofdpoort gelegen vleugel, alwaar zij blijkbaar toegang hadden ver kregen door den overgang die bedde deelen van heb gebouw verbindt. De brandweermannen hakten met hunne bijlen do zware houten storron open, ton einde in de daardoor ontstane gaten watermassa's in het. ziedende element te weipen. Middelerwijl was heb materieel versterkt door de uit Sehe- vemngen ontboden stoomspuit. Op het terrein vernam men, dab men de loods waar de stoom- kraan van de fabriek geplaatst is, nog heeft kun nen binnenkomen en de machine heeft kunnen afsluiten. Een inspecteur van politie verrichtte dit ge vaarlijke werk. Te 6 uur woedde do brancl nog liet hevigst in den Z.-W. vleugel van hot go- bouw, De burgemeester was ter plaatse. De von kenregen werd afgedreven in de richting van hel Zuid-Oosten, maar heeft, voor zoover be kend, geen andero branden doen ontstaan in do huizen waarover hij heen. trok. Tegen 6 uur is bij het kappen van muren in hef 'itergedeelte een brandweerman onder het puin geraakt en heeft daarbij ribben gebroken en werd aan de beenen zwaar gewond. Hij werd naar heb gemeente-ziekenhuis gebracht. Om halfachb werd nog een andere brand wacht, Sikkelerum, onder puin on zink gevon den en in bedenkelijken toestand naar het Zie kenhuis vervoerd. Den geheelen avond had de brandweer nog handen vol werk, de drie stoomspuiten bleven voortdurend doorwerken om do inwendig smeu lende massa te dooven. De vleugel aan de zijde van den Gortmolen, een gedeelte van den front gevel, zoomede de bovenverdiepingen zijn zoo goed als geheel uitgebrand. De buitenmuur van do zijde van den Gortmolen trachtte men te schoren. De bakkerij in den anderen vleugel is door heb vuur gespaard, maar staat vol water, zoodat de poging om hedennacht te arbeiden, vermoedelijk zal moeten worden opgegeven. De fabriek zal echter d'oor de hulp van par ticuliere broodfabrikanten, de firma's Derlcsen, Lensvelt Nicola, Van der Burg en Van Bergen Henegouwen in staat zijn hare depothouders morgen van brood te voorzien. Ook de kantoren; staan, onder iwater, maar de boeken werden tij- dio- gered. Het gebouw en een aanzienlijke voor-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2