t A 1-01 STADSNIEUWS. 12 0. Gemeenteraad. Behandeling der artikelen, (Centrum) gisteren do buitenlandscho politick goed en noemde zich zoor ingenomen mat's Kei zers reis naar hot- Oosten. Richter (Vrijz. volks partij) bestleed de iulwijzingspo Utiek Hs cener grooto natie onwaardig en achtte de logervoor- stellen ra strijd mat de in de troonrede betuig de sympathie voor dc plannen van den Czaa-r. Yon Biilow sprak nog uitvoerig over dei'oi: des Keizers naar het Oosten. Er is roden om aan te nemen dat daar vooreerst do vrodo zal worden bewaard. De belangen dra' evangelische en der batholieko onderdanen waren evenzeer in 't oog gehouden Do uitsluitende bescherming der Duilsehc onderdanen door Duitschland was bereikt de betrekkingen met don Huitan wa ren hartelijker geworden. Pos.ulowsky verklaarde nog dat aan den Bondsraad de beslissing is 111 de Lippescho quaestio De groothertog van Baden is gisteren te Mun- chen aangekomen en luisterrijk ontvangen. Dit bezoek is hot eerste na de begrafenis van koning Bodewijk II in 1886. Naar voiluidt heeft Picquart aam het Hof van Cassatie den womsoh te kennen gegeven ge confronteerd te worden met do generaals de Boisdeffre, Gon.se, de Pellieux en Mercier Do verklaringen van den kolonel, die nu niet ge bonden was door liet ambtsgeheim, zouden zulk een diepen indruk hebben, gemaakt, dat zelfs de weifelende leden van heb Hof thans overtuigd zijn van Dreyfus' onschuld. Heb blijkt dat do opstootjes te Parijs vaa' gisteren ontstaan zijn door een voorafberaanido groote betooging der nationalisten en anti-se mieten op den dag waarop Picquart voor don krijgsraad zou terechtstaan. Ondanks heb arrest van hot Hof wilde men nu toch dezo manifesta tie laten doorgaan. De politie had evenwel haar maatregelen genomen. Het getal leden derafdeeling is tiians 713, dal del' donateurs 71. Op 6, 8 en IS Januaii a. s. zullen de feest avonden plaats hebben. ail Gisteren werd in het Ludwina's Gesticht alhier gevierd het 25-jarig bestaan der Ver- eeniging van liet 11. Hart, welke vereeniging zich ten doel stelt liet vervaardigen van kerke lijke gewaden voor de 0. L Yrousv Visitatie- kerk alhier. Ontelbaar zijn de vooiwerpen die door de wetkzamc dames in den loop vaneen Iuvait eeuw aan de kerk werden geschonken Het feest werd geopend niet een 11. Mis rn de kapel van het gesticht, opgedragen door den zeeieeiw. lieer Poeliiekke, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiokerk, en verder in een ge/.elüg samenzijn der dames-leden en oud-leden als genoodigden gevierd. De dames, die onafgebroken in den loop dier 25 jaren tot liet lofwaardig doel der veiee- niging werkzaam zijn geweest, zijnmevr. wed. A. J. Denkers, presidente, mevr. G. C. Beukers, mej. Jos. Nolet, mej. 11. Nolet en mej, M. Wiit- knmpf. (»N. S. C.") In een dezer dagen gehouden vergadering van het kiescollege dor Ned. Hrav. kerk word, ter voorziening in oen bostaando vacature, tob diaken gekozen do lieer W F. JU. Eckonhauscn. J" Onze stadgenoot, do heer H. Dubbold, is be- •oejiou bij do Ned. Herv. Gemeente te Anna Paulowna. Te Algieis heerscht groote ontevredenheid, omdat de prefect Max. Regis voorloopig ontsla gen heeft als burgemeester, welk ontslag dooi de Fransche rogeeiing voor clrio maanden is be krachtigd. De reden is dat Regis in een rede voering gedreigd heeft den gouverneur Lafer- rièrc uit liet land te jagen zooais hij heb diens voorganger Lépine had gedaan. Max Régis heeft, dit beantwoord door bij strooibiljet mede te deelen dat hij zijn ontslag heeft genomen. Heb bericht der genomen tweede Gil Bias" omtrent een voor huwelijk van keizer Frans jozef, wordt ten overvloede van uit Weenen te gengesproken. Bulgarije heeft den Czaar verzocht als mili taire staat eveneens uitgonoodigd te worden tot deelneming aan de ontwapeningsconferentie De admiraals hebben een manifest gericht tot de bevolking van Kreta, haar aansporende prins George te helpen om aan het eiland vrede en orde weer te geven. De deelnemers aan den veldtocht in Soudan krijgen allen geldelijke belooningen, van 3 tot 7.V pd. st. voor de soldaten oil van 171 tot 228 pd, sfc. voor de officieren en generaals die deel hebben genomen aan de gevechten, aan de Atba- ra en bij Khartoum. Zij die met aan die ge vechten hebben deelgenomen, krijgen de helft van dio beloonmg. Uit Kaaro wordt bericht dat de Khalif zich op het oogenblik ophoudt tussclien den Witten Nrjl en de bergen ten zuiden van ivordofan. President Kruger heeft den "Volksraad ver zocht de regeermg te machtigen vervallen schuldvorderingen van banken en anderen op boeien over te nemen om te voorkomen dab lan derijen overgaan in handen van buitenlanders. De regeering is reeds gemachtigd tot een bedrag van 25000 pd. st. rai do Volksraad heeft haar uitgenoodigd in de 1< t.hraari-zitting eoa nieuw ingi-ijpend ontwerp m te dienen. Van Engelsche zijde houden do berichten aan over minachtende behandeling dei' Franschen door de regeenng van Siam. Generaal Lee, de opperbevelhebber van het Amerikaansche bezettingsleger, is met zijn staf naar Cuba vertrokken. Op 1 Januari zal Lee Havanna binnenbreken. Do bisschop van Haarlem heeft eon. voor onze katholieke stadgenooten hoogst gewichtige be schikking getroffen. Mgr. Bottemanne heeft do drie parochiën te Schiedam, de parochiën Oude Tongen, Middelharnis, Ooltgensplaat, Oud- Beierland en Overscliio, alle tlmns ressorteeren- de onder heb dekenaat Rotterdam, en de paro chiën Bnelle, Hellevoetslius, Vlaardingon. en Kothei, alle tiians ressorteerendo onder het de kenaat Delft, vereenigd tob een afzonderlijk de kenaat Schiedam. Tegelijk is pater J. M. Daniels, pastoor der kerk van den H. Joannes den Dooper alhier, benoemd tot deken. Door ouzo katholieke lezers zal van deze be schikking zeker met groote voldoening kennis worden genomen. Nu liet bestuur van den Ned. R. K. Volks bond weer voltallig is, zijn de werkzaamheden onder de leden nidus verdeeld: C. J. Willeman, voorzitter, H. Rebers, 2e voorzitter, J. van Hees, secretaris, J. M. Voorhuizen, 2e secretaris, J, H. Tons, penningmeester, T. C. Melchers, 2e pen ningmeester, en de heeren P. II. Kenseiaar, 0. Gunnewegb, A. A. Marrevee, commissarissen van toezicht. A.s. Zaterdag, des avonds te 8 ure, zal er in iiet nVolksliuis" door den hoer Scheuerman eene lezing worden gehouden over «Drink waterleiding, en die van Schiedam in liet bijzonder." Na afloop hiervan bestaat er gelegenheid zich aan te meiden voor ren bezoek aan den water toren op den volgenden dag, onder leiding van den heer Scheuerman. Zondagavond te 7 ure heeft er in de vom zaal eene vooistelling met de tooverlantaarn plaats. Het onderwerp is dan: «De Steenkolenmijn." ongeluk heeft gisterenavond Een ernst plaats gehad. De kastelein F. W. Gerards, wonende aan de Hoofdstraat, biacht eon vriend uit Rotter dam naar den tram die te 10,50 uur van hier vei trok. Blijkbaar was het gesprek tesschen hen beiden nog niet gecintligd, waarom Gerards op de treeplank een eind mednreed. Even voorbij het café Hoek sprong hij van den tram en tegen de schuinte van den dijk, die daar nog al sterk heilend is, met het gevolg dat hij ▼iel en onder den tram geraakte. Op den tram schijnt niemand, ook de Rotter- damsche vriend niet, iets van het ongeluk te hebben gemerkt zoodat niet gestopt word. Een drietal koetsiers van de heeren Gebr. Hoek hadden den man zien staan op de tree plank, waarom zij nog eens naar den tram omzagen of hij er werkelijk af was gesprongen. Hierdoor zagen zij den ongelukkige üggen die niet in staat was zich te verplaatsen. Onder hevige pijnen werd hij door de drie mannen opgenomen en naar het wachthuisje gedragen, terwijl inmiddels geneeskundige en geestelijke hulp veisclieen. [let bleek nu dat Gerards twee zwai e ver wondingen aan het hoofd en een vei wonding aan den voet had, terwijl het lichaam inwendig gekneusd was. De politie had inmiddels voor een brancard gezorgd waarmede de man nair het ziekenhuis weid gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig en pijnlijk. Hedenmorgen liep de tweede wagen van den train die te 9 uur vertrekken moet, bij het wisselen op de verkeerde mils. Met veel krach is- inspanning van personeel en omstandeis werden de beide acliteiste wagens weder tegen de schuinte opgeduwd, zonder dat ernstig opont houd werd veioorzaakt, BURGERLIJKE STAND. Cieborcn Dec. Hendricus Johannes, zoon van W. AViliemse en J. P. C. Heinsbroek, Noord molenstraat. Overleden 13 Dec. Johannes Hermanus Joseph Meeder, oud 16 maanden, Buitenhavenweg. Vergadering van Dinsdag 13 Dec., n.m 2 uur. Voorzitter de burgemeester, do heer H, J. Versteeg. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig do heeren dr. do Bruijn met kennisgeving en Nolet, De notulen van het verhandelde in do vergadering van 29 November j.l. worden ongewijzigd goedge keurd. Ingekomen Stukken. Ingekomen zijn do volgende stukken: 1. Van do Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive daarbij terugzendende eon exemplaar van dc bij hun besluit van '29 Nov./l Deo. j.l. no. 2-1 goed gekeurde begrooting dezer gemeente voor het dienst jaar 1899. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Idem, Besluit tot vaststelling der gemeente rekening over 1897 met een batig slot van f 19233.90. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 18 November jl. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo ting voor 1898 tot een gezamenlijk bedrag van f6350. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Idem, Provinciaal Wad no. 83 van dit jaar, houdende kennisgeving dor herbenoeming van den heer nir. H. AI. Schim van der Locff tot school opziener in het arrondissement Gouda. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Van Burgemeester en Wethouders, het door hen opgemaakte kohier no. 4 der plaatselijke directe belasting naar het iukoineu dienst 1898/99 ten be drage van f 1239.161/2 Zal straks aan dc orde worden gesteld. 6. Idem, ontwerp-besluit tot het doen van af- cu overschrijvingen op do gcineoute-bcgrooting, dienst 1898/99 tot een gezamenlijk bedrag van f5510. Zal straks aan do orde worden gesteld. 7. Idem, Afschrift van hun besluit dd. 1 dezer, waarbij aan den, wegens lichaamsgebreken eervol ontslagen lo brugwachter aan de Gerrit-Vorboon- straatbrug, met ingang van 1 Januari a.s. eou pen sioen is verleend ten bedrago van f206.'sjaars. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Vnu de Commissie voor do plaatselijke bolas- tingen, Rapporten no. 99 cn 100 op de in hare handen gestolde adressen van A. B. Mcndell 0. a. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1898/99. Zal straks aan do orde worden gesteld. 9. Vnn de Commissie van toezicht op hot Middel baar Onderwijs, Missive daarbij aanbevelende ter vervulling van do vacature met I Januari a.s. in dat College ontstaande ten gevolge van do periodieke aftreding van don heer dr. B. de Bruijn, de heeren dr. B. do Bruijn2. J. M. van der Schalk. Ter visie gelogd ter behandeling in eone volgende vergadering. 10. Van de Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur, Missive daarbij ter goedkeuriug aanbiedende haar besluit d.d. 7 dezer tot verhooging der begi00- ting van het Stads-Zickonhuis voor 1898 cn tot hot in verband daarmede toekennen van een verhoogd subsidio. Hierbij wordt tevens verzocht toestemming tot het heffen van eon vergoeding van f 1.50 per dag voor dc opneming van patiënten die dit kunnen betalen. In verband hiermede wordt oen cn ander om onder zoek en advies gesteld van B. en "VV. 11. Dankbetuiging van den heer J. de Bats te Harlingon voor zijne benoeming tot directeur der gasfabriek en waterleiding alhier, en bericht dat die benoeming door hem wordt aangenomen. Aangenomen voor keuuisgeviog. 12. Van Regenton van bet Weeshuis der Her vormden, Adres met verzoek B. eu W. te machtigen hunne medewerking te verleenen om een aan dat gesticht behoorenden gang, bij het kadaster ten onrechte ten narao staande van „do stad Schiedam en consorten" geheel ten name te doen stellen van „het gereformeerde weeshuis" als eigenaar. Om onderzoek en advies in handen gesteld van B. en W. 13. Van het bestuur der Christelijke Jongelings- yereoniging „de Ileere zal 't voorzien" alhier, adres betreffende handhaving en aanvulling der verorde ning op de beurs en de markten. Om advies gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. 14. Van W. T, do Jager e. a. bezwaarschriften tegen hunnen aanslag in do plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1898/99. Om onderzoek en advies gesteld in handen van de Commissie voor do plaatselijke belastingen, 15. Missive van den heer Nolet dat hij onver wacht is verhinderd de vergadering bij tc wonen. Aangenomen voor kennisgeving. Agenda. Aan de orde is: Bezwaarschriften van A. E. Mondei 0. a. tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1898/99. Op voorstel van B. en W. werd, overeenkomstig het advies der Commissie voor de plaatselijke be lastingen, ontheffing verleend aan: A. E. Mendell, P. M. J. A. Lagerweij, L.Pcrquin, II. L. Ronnerlage Gretc, R. J, Kleipool, wed. J. van Zomeren, J. J. Gabel, J. Wenink en H. Lansbergen terwijl op de bezwaarschriften van F. G. Reine, J. Stolk, O. J. Hagen en EL C. C. Legner afwijzend werd beschikt. Vaststelling van kohier no. 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/99. Werd, zooals het door Burgemeester on Wethou ders is opgemaakt, vastgesteld tot een bedrag van f 1239.16 V,. Ontwerp-besluit tot hot doen van af- en over schrijvingen op de gemcontebcgrooting voor 1898 tot een bedrag van f 5">10. De heer do Groot vraagt toelichting op een onderdeel van deze po3t, betreffende reparatie van ondorwijzerswoning en aanlog van een speelplaats. Do heer Visser geeft do gevraagde toelichting die don heer de Groot voldoet. Het ontwerp wordt daarna goedgekeurd. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders om hun college tc machtigen tot hot in het openbaar doen verkoopon van eemg hakhout (knotwilgen) langs den West-Frankolandschcn dijk, rietgewas en oude keien. "Werd bij acclamatie verleend. Puccabio. Ontwerp-belasting-verordening op de heffing voor het gebruik van openbaron gemeentegrond en ge- meontewater en het hebben van particuliere werken op-, iu- of over den openbaren gomeontcgrond of het openbaar geincontowater. Algemeeno beschouwingen. De heor Elzevier Dom vraagt wat deze be lasting zal opbrengen. De heer wostendorp antwoordt dat hot zeer moeielijk gaat een nauwkeurige opgave te doen, maar het bestuur begroot dit op f7000. De heer Elzevier Dom dankt voor die mede- deeling. Dc heer de Groot zegt dat dezo heffing tot maatstcf heeft het gebruik van water en grond. Iliermedo kan spr. zich vercenigen. Do inkomsten belasting zal door dezo belasting kunnen vermin deren wat den zeer-gegoeden ten goede komt. Dit is voor spr. een bezwaar. Een heffing van 3% pet. acht spr. bij de inkomstenbelasting niot overmatig. Door dit ontwerp komt dus een andere verdeeling van kosten over do inwonendon. Dc nijverheid zal bovendien worden belast. Als het doel was vervan ging van de inkomstenbelasting, kan spr. zich be grijpen dat er voorstanders voor zijn, maar nu niot. De uitworking ook heeft spr.'s sympathie niet. Particuliere straten genieten in den laatston tijd van de gemeentelijke zorg; zij zullon ook dezo belasting vrij loopen. Voor 1 dag cn I jaar wordt hetzelfde berekendeen rolwagen en een rijtuig zullon gelijk worden getroffen; riolen van arbeiderswoning cn 'hoerenhuis moeten hotzelfdo betalen. Spr. ziet ook tegemoet een grooto reeks bezwaarschriften. Do controle bij do inning dezer belasting zal zeer kost baar zijn en spr. acht 4 ambtenaren daarvoor noodig. B. on W. zullen waarschijnlijk de verordening .mild toepassen en toch zal veel worden ontdoken. Spr. zal zich regen de aanneming verzetten. De heer Van Westendorp vreest dat de heer Do Groot niet tot voorstander van dit outworp zal te bckeeren zijn. Hij wil er echter naar streven. Spr. wijst er op dat is toegezegd een heffing naast do inkomstenbelasting en dienovereenkomstig is dit ontwerp ingediend. Spr. meent dat do lasten voor do industrie een branderij betaald f 21.niet te zwaar zijn. Voor do industrie wordt zooveel gedaan, licht dat daarvan iets wordt geheven. liet gelijkzijn van grooto cn kleine huizen is met zoo onbillijk als het schijnt. Het gebruik wordt betaald en dit is in kleine huizen soms grooter dan in do groote huizen. Do controle acht spr. in het geheel niet bezwaard, aangezien de meeste heffingen betreffen „vergun ningen". Do hoer de Groot acht de juiste kennis van het traktement bij ambtenaren voor den aanslag in do inkomstenbelasting niot zoo bezwarend als de hoor v. Westendorp zegt. Deze belasting zal do industrie wel niet te gronde brengen maar toch is het weer een last bij de andere eu het zal do zwak staanden doen vallen. (Enkele leden lachen, waartegen do heer De Groot protesteert). De heer Van Westendorp heeft gezegd dat do lasten gelegd worden op ver gunningen, maar voor het plaatsen van lasten op den wal gedurende een onkelen dag wordt toch geen vergunning vexeisoht. Spr. begrijpt de indiening van dit ontwerp niet. De Voorzitter begrijpt de oppositie van den heer de Groot niet. De bezwaren tegen de onder deden kunnen bij do artikelen worden besproken. Do controle wordt in hoofdzaak uitgeoefeud door do politie, daar do politie-vcrordetung bevat de vergunningen in art. 3 van dit ontwerp vermeld. Dit schijnt de hoor do Groot over het hoofd to heb ben gezien. Rotterdam, Amsterdam, de Zaanstieek, zij allen hebben een dergelijke verordening en toch drijven ook die plaatsen op de nijveiheid. .Branders zouden het niet kunnen missen, maar do vroegere belasting was toch voor deze branders veel zwaarder. Het beginsel van dit ontwerp is reeds lang in oude verordeningen iu dezo gemcento opgenomen het is nu slechts een uitbreidinggaat die to ver men amendoere de artikelen maar verzette zich niet tegen het beginsel. Wanneer deze verordening in working zal worden gesteld zal zeker bij overtreding waarschuwing geschieden. De reden waarom het spr. verbaast dat do beer Do Groot opponeert is dat dit ontwerp er eon van sociale rechtvaardigheid is. De heer de Groot zegt dat hij in het algemeen erkent de billijkheid om aan do gemeenschap to betalen voor wat de gemeenschap geeft. De uitwer king draagt spr.'s goedkeuring niet weg. Do gemeen schap geeft meer dan hier wordt getroffen b. v. het loopon langs straatbelast dit. Do Voorzitter ver wijt mij ernst zegt spr. naar aanleiding van oen gefluisterde opmerking, maar spr. meent volko men wat hij zegt. De heffingen tc Delft en Rotter dam zijn tot veel kleiner bedrag. De Voorzitter zegt dat bij zich werkelijk heeft afgevraagd: „is dat ernst". Immers loopen op straat doet iedereen, maar het gebruik van openbaren grond geschiedt door enkelen op vergunning on die wordt betaald. Do heer Van Westendorp wijst er op dat dit ontwerp is gemaakt naar de Rotterdamseho ver ordening en blijft beneden de heffing daar. Iu art. 15 wordt het gebruik voor korter dan 24 uren vrij gesteld. Do heer Kranen verklaart dat ook hij is tegen het ontwerp cn acht de industrie niet vatbaar voor zwaarder lasten. De meeste branderijen hebben een maal boerenbakken en het verplaatsen is duurder dan de belasting. De heer Van Westendorp zegt, dat dit juist is een argument vöör het ontwerp. De heer mr. Jansen stelt voor art. 1 (het prin cipe der heffing) het laatst te behandelen. De heor De Groot meent dat het beter is eerst over art. 1 tc stemmen, omdat het volkomen do rich ting van het ontwerp bevat. Do Voorzitter deelt deze opvatting. Do heer Van O 0 n t meent dat art. 1 zal worden verworpen wanneer niet eerst beslist is over do wijze waarop de industrie zal worden getroffen. De heor Elzevier Dom meent dat art. 1 eerst moet behandeld worden. De Voorzitter wijst er op dat wanneer art. I goedgekeurd is en de artikelen niet voldoende ge amendeerd worden men tegen liet ontwerp ia zijn geheel kan stemmen. Het voorstol-rar. Jansen in stemming gebracht wordt verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Art. 1 wordt in stemming gebracht en a a n g e n 0 in e n. Voor stemden de heerenDen Breems, Van Wes tendorp, Klein, Dienske, Van der Vlies, Prins, Gouka, Beukers, Brillenburg, Van Buysen, Van Gont, Loo- puyt, mr. Jansen, Elzevier Dom, Smit, P. Jansen en Visser. Tegen stemden de heeren Kranen en De Groot. Art. 2. (Verplichting tot aanvrogeu eener schrifte lijke vergunning.) Do heer K10 i n meent dat het onmogelijk is om steeds van B. on W. vergunning te vragen en te verkrijgen voor opslag van goederen langer dan 24 uren. De Voorzitter zegt dat dit zeer goed moge lijk is zooals do ondervinding leert. Art. 3, 4 en 5 (bijzondorheden dor vergunningen). Do heor Elzovior Dom vraagt of het verlen gen van vergunningen ook door B. en W. aan be- hobbenden zal worden toegezonden. Do hoor v. W ostondorp zogt dat het toezon den dier aanvragen alleen bctroft eerste aanvragen. De art. 3, 4 cn 5 worden goedgekeurd. Art. 6 (het tarief bevattend). Do litt. lo. a. cn b. (hierin wordt hot woord „andere" voor „afgesloten ruimten" geschrapt) g 0 o d- gekourd. Litt. c. tot hot plaatsen van oen kraam, stal, wagen of tafel, het verkoop van eet-, drink- en andere koopwaren per maand of gedeolto van een maand per viexk. ju. 0.20 per jaar of korter, doeh langer dan een maand por vierk. AI. f 1. De heer Elzovior Dom' vraagt of een wagon, op de markt komende b.v. met kaas, eiken keer moet betalen f0.20 of daarvoor kan worden gea bonneerd. Do heor v. Westendorp worden geabonneerd. Dc Voorzitter zegt dat in do voorwaarden voor vergunning op bijzondere gelegenheden en om standigheden zal worden gelet. Goedgekeurd. Litt. iï goedgokourd, antwoordt dat kan

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4