BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAKDXNOEN.^ Rechtzaken. Staten-Oeneraal. race heeft het verdrag aan de Cortcz over te leggen, omdat de mogelijkheid bestaat dat do Amorikaanseho Senaat het vredestrnclnat niet goedkeurt, De vrees voor een Carlisten-opstand in Spanje begint te wijken, vooral na de krachtige ver maningen van den Paus aan de geestelijkheid om de Zaak van den Pretendent riiel te steunen. De zoon van den Pretendent, Don Jaime, is weer bij zijn regiment te "Warschau terugge keerd. "Waar zijn vader is, weet men niet. Prins George vertrekt den tOden van Athene, wordt een dag later op Mile door de admiraals begroet en zal dun 2lsten te Kanca aankomen. Pi ins George heeft Nutna Dioz als raadsman gewonnen, en deze vertrekt tegelijk met hem naar Kreta. De admiraals hebben aan hun regeeringon geseind dat zij vijf dagen na prins George's aankomst zullen vertrekken. Lord Kitchener is gistei en te Port-Sa'id aan gekomen. in gewoonlijk goed onderrichte Chineesche kringen verluidt dat de Keizerin-Weduwe voor nemens is Tshang-Yin-iluun uit dejverbanning terug te roepen. Dit zou daarom een belang rijk feit zijn, omdat daaruit blijkl hoe zeker de Keizerin-Weduwe van haar macht, is, dat zij tegenover alle pai tijen een welwillende houding kan aannemen en allengs hervormingen meent te kunnen invoeien. Gisteren zou eindelijk de ontvangst der Euro- peesche dames door de Keizerin-Weduwe plaats vinden. Volgens berichten van Manilla uit geloof waardige biou hebben de insuigenten zich in den nacht van 1 December meester gemaakt van de Spaansche schansen, op ééne na, om Üo-Ilo. Daarop hebben zij generaal Rios aan- geiaden de vrouwen en kinderen uit de stad te zenden, daar zij die wilden aanvallen. Latere berichten zeggen dat de Spaansche kanonueerbooten de stad zouden bombardeeren, indien die door de opstandelingen werd ge nomen. Eindelijk meldt men dat de insurgenten den Oden rnet verlies van 500 dooden en gewonden zijn teruggeworpen. Generaal Brooke is benoemd tot militair gouverneur van Cuba; geneiaal Lee wordt gouverneur der piovircie Havanna, en generanl- majoor Ludlow civiel en militair gouverneur van Havanna. De dood van Calixto Garcia, den bekenden insurgenten-genernal, die te Washington is overleden, heeft te Havanna aanleiding gegeven lot een bloedige botsing tusschen Spaansche^ officieren en Cubanende laatsten eischten de sluiting van een schouwburg, Diie Cubanen werden gedood, twintig Spanjaarden en twee Cubanen werden gewond. liet stoffelijk overschot van Christophorus Columbus \s m tegenwoordigheid van tal van autoriteiten aan boord der C o n d e d i V e- naditc gebracht om naar Spanje te worden vervoerd. Stuiversporl voor Ned.-tndië. De »St,-Ct." bevat een koninklijk besluit van 0 December, houdende nadere regeling van de porten der brieven eri verdere stukken, die rechtstreeks over zee tusschen het Rijk en zijue koloniën en bezittingen in Oost- en Wesl- Indiii worden gewisseld. Met ingang van 1 Januaii 1899 gelden de volgende bepalingen De brieven en andere hieronder te vermelden stukken, welke rechtstreeks over zee (ilat is met de zoogenaamde szeepost") tusschen het Rijk en zijne koloniën in Oost- en West-Indië worden gewisseld, zijn onderworpen aan het navolgende taiief van frankeering: '1, bij verzending uit Nederland naar de koloniën en bezittingen ia Oost en West-Indie a. brieven 5 cent per '15 gram of gedeelte van 15 gram b. briefkaaiten 2cent per enkele kaart eo 5 cent voor eene dubbele kaart, dat is met vooruitbetaald antwoord c. papieren en bescheiden, gedrukte stuk ken en monsters of stalen van koopwaren 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met toepassing evenwel van een minimum, wat de papieien en bescheiden betreft, van lOcent, en, wat de monsters of stalen van koopwaren aangaat, van 5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres: 2. bij verzending uit de koloniën en be zittingen in Oost- en West-Indië naar Neder land a. brieven 10 cent per 15 gram of gedeelten van '15 gram. b. briefkaarten 5 cent per enkele kaart en 10 cent voor eene dubbele kaart, dat is met vooruitbetaald antwoord c. papieren en bescheiden, gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met toepassing evenwel van een minimum, wat de papieren en bescheiden betreft, van 10 cent, en, wat de monsters of stalen van koopwaren aangaat, van 5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Bijeenvoeging van de sub. c. bedoelde soor ten van stukken onder één adies is geoorloofd. Het minimum port van '10 cent of dat van 5 cent is dan toepasselijk, naar gelang papieren en bescheiden in de zending begrepen zjjn of dat zij alleen uil gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren beslaat. Dit besluit is genomen op de gemeenschap pelijke voordracht van de ministers van water staat, handel en nijverheid en van koloniën, van 7 Sept. en van '13 Sept. 1898. Spoorwegen. Door do Voreeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek, is ter behandeling in de algemeene vergadering, in 1899 te Amster dam te houden, aan de orde gesteld de vraag: »is het wensehelyk, dat de bestaande toestand ten aanzien van de exploitatie der spoorwegen hier te lande vervangen wordt, hetzij door staats-expioitatie, het/ij door exploitatie door ééne maatschappij". De uitnoodiging om over dit onderwerp als praeadviseur op te treden, is aanvaard door de hoeren R. W. J. C. van de Wall Bake, te Amsterdam, A. Plate, te Rotterdam eu int'. M. W. F. ïrcub, tc Amsterdam. Het bestuur hoopt in staat te zullen zijn de praeadviezen in de eerste helft van 1899 aan de leden rond te zenden. De gewone audiënties van de Ministeis van Marine, Financiën, Koloniën, Justitie en van Binnenl. Zaken zullon deze week niet plaats hebben. Op '10 December hield de Nederlandsche Vereeniging van Weiktuig- en Scheepsbouw kundigen te Haarlem hare 37ste algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer F. W. Hudig. De vergadering werd door 40 leden en introducé's bijgewoond. Bij het begin der vergadering deelt de voor zitter den uitslag van het Fusiereferendum mede. Van de 248 ingekomen stemmen hebben zich '194 vóór en 51 tegen ontbinding in ver band met de fusioneering verklaard. Het vereDclite aantal stemmen is'177, zijnde twee derde van het aantal gewone leden, zoodat tot de ontbinding besloten is. De toestand der vereeniging is zeer gunstig. Een 15-tal nieuwe leden zijn in hel afgelooperi jaar toegetreden. De vereeniging telt thans 307 leden. KETHEL EN SPALAND, 1*1 December. Heden is door notaris Blaisso te Schiedam eon hoerenhuis in dc Dorpstraat alhier geveild voor f1500. J' Meeting-Hoogerlinizen. f Voor een zeer volle zaal tiad gisteravond de heer SI. Valk, uit 's-Gravenhage, op om te spreken over de zaak-Hoogerhuis. De vergadering werd geopend door den heer G. van der Most, die er op wees dat de beweging voorde lloogerhuizen, klein begonnen, ailengs uitgebreid is en zelfs de aandacht trekt in het buitenland, zoo in Frankrijk waar men spottend spreekt van de Hollaodsche Dreyfus- zaak, in Engeland waar Hollanders en Engelschen het woord voeren over de sdrie slachtoffers", zooals men hen daar noemt. Eenige vakvereenigingen hadden gemeend hier ter stede een openbare vergadering te moeten beleggen, waarin een spreker zou op treden. Daartoe was de keus gevallen op den beer Valk, die deze beweging op touw heeft gezet en er al zijn krachten aan wijdt. Spr. hoopte dat de lieer Valk zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt zou mogen zien datgene waarvoor hij zich reeds zoovele opofferingen heeft getroost. De beer Valk, thans het woord veikrij ger.de, hoopte dat men opgegaan zou zijn tot deze vergadering uit belangstelling voor zijn mede- menschen, niet uit nieuwsgierigheid, maar in liet gevoel van mede-schuhiig-zijn aan bet lijden van drie jongelieden en dat door een eenvou dige uiteenzetting der zaken allen aangespoord zouden worden mede te werken om rechtvaar digheid te verkrijgen voor mannen wier schuld niet bewezen is, van wie spr. weet dat zij onschuldig zijn. Bteedvoerig verhaalde spreker den inbraak van Britsum zooals die beschreven wordt door Galze Haitsmo, den boer, Iemkje Jansma, de meid, en Sietse Jansma, haar broer, die inéén vertrek sliepen, daarbij wijzende op de punten van tegenspraak in de verklaringen dier ge tuigen, waarover de rechters geen ophelderingen hebben gevraagd. Maar in onze rechtszalen, zegt spr., waart nog altijd rond de geest tier middeleeuwen. Men wil aan den beklaagde ontlokken een bekentenis, die ïkoningin der bewijzen", in plaats van de getuigenissen te wikken en te wegen. Daarvoor verwijst spr. ook naar de rede van prof. Simons bij het aanvaarden van zijn hoogleraarschap in het strafrecht. In het byzonder betoogde spr. hoe de president der rechtbank bij het begin der terecht zitting de getuigen wees op het gewicht hunner verklaringen er bijvoegende dat hun verklarin gen in het voorloopig verhoor niet meer golden dat de voorzitter den getuigen in den mond legde dat zij de lloogerhuizen hadden herkend dat volgens het beweren der getuigen een der inbrekers gesprongen was door een raampje van 57 bij 57 cMhoe Wiebren herkend zou zijn aan de oogen, wat spr. physisch onmoge lijk noemt. Op die tegenstrijdige of onmogelijke verkla ringen zegt spr., zijn drie jongelieden in den bloei hunner jaren veroordeeld tot een straf dien zjj nu reeds drie jaar ondergaan, en waarl van wy ons het 1'yden niet kunnen voorstellen maar hij herinnert er aan hoe nog onlangs mr. De lïumtz, lid van den Hoogen Raad vei klaarde dat wij in onze gevangenissen idioten kweeken. Spr, noemt dat onze schuldwant als het waar is dat een volk de regeering heeft die het veidient, heeft het ook de justitie die het verdient. Daarom spoort hij alien aan deze dingen in hun hart te overwogen en aan anderen mede te deelen. Laat ons evenwel niet zoo spoedig den staf breken, zegt spr. Het publiek verlangt dat een misdaad gestiaft worde, en daarom zoekt men er meer naar om de misdaad te straffen dan of men don waren dader heeft. Nog herinnert spr. er aan hoe Haitsma aan Wiebien Hoogerhuis verzocht bij hem to komen slapen, terwijl hij dezen heette hetkend te hebbenen aan de geschiedenis van het lan taarntje; aan hot anonieme briefje waarin Paulus van Dijk, AUard Dijkstra en Siebold Wybega werden aangewezen als de dadeis en vrouw Stienstra te flarlingen als de persoon die alles wist van het lantaarntjeaan de pogingen toen door de btoeders Stienstta en ds. Klein in 'twerk gesteld; aan de volksbe weging die ontstond na de beschikking van den minister Van der Kaaij dat er geen voldoende bewijzen waren om andere personen te vervolgen en evenmin voor de onschuld der lloogerhuizen; aan de interpellatie in de Kamer en de be schikking van den officier van justitie te Leeuwaï den aan het laster-proces te Leeuwar den en het door vijf kameledeit ingediende revisie ontwerp. Wordt dit tot wet ver heven, dan zal het er veel van afhangen hoe het volk zich houdt, of de zaak dor llooger huizen herzien wordt Ieder kan daartoe mede wei ken ook al weet hij niet, zooals spr., dat de lloogerhuizen onschuldig zijn, indien hij maar twijfelt aan de rechtvaarheid van het vonnis. Herhaaldelijk werd spr.'s rede luide toege juicht. De Voorzitter noodigde nu uit tot debat, waartoe zich evenwel niemand aanmeldde. Nadat de Voorzitter nog als zijne meening had uitgesproken dat de vakvereenigingen die deze openbare vergadering hebben uitgeschreven, tevreden kunnen zijn èn omdat de zaak zoo helder is toegelicht èn omdat een ieder wel een overtuiging zal meenemen, die niet is op gedrongen, maar vanzelf het gevolg is van de klare uiteenzetting der feiten, werd de verga dering mot een woord van dank aan den spreker gesloten. De toestand van F. W. Gerards, die Maandag avond onder den tram zoo ernstig gekwetst werd, is nogal bevredigend. Hedenmorgen is door den heer Louis Melchers achter de boerderij aan den Noordvestsingel een valk geschoten. Zooals men weet, komt deze vogel in onze streken maar weinig voor. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 1 partij snoek, voorn en paling en 3 manden schol de prijzen waren voor snoek van f0.35 tot f0.75, voorn f0.25 tot f 0.50, paling van f 0.50 tot f 0.G0, schol van f 0,55 tot f 0 90, alles per koop. B U U G E R L IJ K E STAND. «Gehuwd 14 Dec. D. W. Groeneweg, 30 jaar, en E. Etjsberg, 30 jaar. «Geboren 12 Dec. Maartje, dochter van J. C. Lems en \V. J.van Dijk, Proveniershuis. Diikje, dochter van J. Bogaards en K. C. Riem, Hoofdstraat. Overleden '13 Dec. Thomas van der Hammen, oud 7 weken, Schie. Johannes Petrus van der Meer, oud 4 maanden, Hoogstraat. 14 Dec. Hendrieus Determan, oud l'l dagen, liotterd. dijk. Gemeenteraad. De Gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Vrijdag 16 December a.s., 's avonds te 7 uur. De onderwerpen zijn Ontvvei'p-besluit tot betaling van f50.— uit onvoorziene uitgaven, dienst 1898. Rapport van de Commissie in zake ge- meenteiandenjen op het verzoek van de wed. B. Roodenburg om verlenging der pacht van de bouwmansvvoning aan de Boerenlaan. Aanbeveling voor de benoeming van 2 leden der pl. Schoolcommissie. Rapport van de Commissie, in zaken Gem. werken op het verzoek van A. Iloogendjjk Jz. om wijziging van erfpachtsvoorwaarden. Voorstel van B. en "W. tot openbaren ver koop van de woningen van de hoofden der Burgerschool en Meisjesschool voor m. u. 1. o. Voorstel van B. en W. tot gunniug der pacht van het pontgeld over 1899 aan N. v. d. Vlis Az. Rapport van de comm. i/z. gem.werken op het verzoek van Jobs, van den Berg Dz. om vergunning tot het hebben van twee gebouwen met houten wanden. Voordracht tot ontslag van J. Schep en tot benoeming van A. v. d. Valk als kraanmeester. Overbrugging van de keersluis. 'Gisteravond gaf de tooneel- en letterlievende vereeniging »Varia" hare eerste winteruitvoe- ring voor kunstlievende leden en hunne dames pa de zaal s Harmonie" alhier. Opgevoerd werd het drama in verzen »Jean Marie", vertaling van J. L. Werlheirn, hetwelk uitstekend weid afgespeeld vooral de rollen van lean Marie en Therese waren in uitstekende handen, zoo ook die van Joëi. Na de pauze werden met groot succes enkele voordiachten en monologen ge° houden. Een gezellig bal hield velen nog tot laat bijeen. De vereeniging kan met welgevallen op hare eerste uitvoering terugzien. De zaal was tamelijk bezet, jammer, daar de weggeblnvenen veel hebben verlet. 'Donderdagavond zal het muziekge?e!schnp sConcordia" te Maassluis, aldaar een uitvoering geven in liet hotel ]>De Moriaan". Onze stadgenoot de heer M. Groeneveld Az. heeft een uitnoodiging ontvangen om dien avond op te luisteren met eenige pianonummers, BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 13 Dec. Arie Struis en Niecia 't Hart. Ary de Graaf en Dina Bergwerf. Geboren '12 Dec. Arie, zoon van A. Hoogland en A. Groeneweg, Maasbosckstraat, Wiliemina Pelronella, dochter vau C, Scholte en A. M. v. d. Poll, Dwars-Alaasstraat. 13 Dec. Trijntje, dochter van A. v. d. Struis en J. Oversluizen, Westnieuwland. Joost, zoon van W. Pie'ysier en C. Verhoeven, Bleek- straat. Hugo Geiardus, zoon van K, Odijk en Q. E. v. d. Kooij, Oranjestraat, Overleden 12 Dec. Maartje Hoftijzer, oud 6 weken, Maasstraat, Vonnissen v a n h e t Ka n t o n g e r o c bt to Schiedam. Zitting van 14 December 1898. "Wegens geen voldoende zorg dragen voor bet onschadelijk bonden van een onder zijno hoede staand gevaarlijk" dier: Th. J. M. Z., tot f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Wegens in dronkenschap) bij herhaling de orde verstoren A. G., tot 14 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap J. v. E., tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Wegens ovortroiling van het scheepvaartreglement (.tweemaal gepleegd) J. K., tot 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. Wegens visscherij-o vertroding (tweemaal gepleegd) E. J. V., tot 2 maalf 2 boete, aubs. 2 maal 2 dagott hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslaggenomen kruisnet, bevel tot uitlevering of betaling van f5, subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der spoorwegwet P. v. O., tot fl boete, subs. 1 dag hechtenis. Wegens politie-overtreding: J. v. d. B., tot f2, J. Z., P. J. v. H. en J. G.S. ieder tot fl, en G. G., tot f0.50 boete, ieder subs. 1 dag hechtenis, allen te Schiedam. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 December. (Vervolg; moest wegens plaatsgebrek bl'jvm liggen.) Da Minister belooft den heer Lokman dio klaagde over da weinige lesuren van den hoog- leeraar in het mijnwezen, aan de Polyt. school te Delft, overweging om bij eene nadere rego- Iing van het program voorbaan oak te Delft do lossen to gervcm, die do toekomstige mijninge nieurs nil in het buiten'and moeten, nemen. Do heer Van. Alphen. komt op tegen, de na der in de M. v. A. voorgestelde verhooging van subsidien, meer speciaal die voor do burger school to Enkhuizen. Hij geeft in. overweging den daarvoor uitgetrokken post terug to nemen. Do heer Lokman bestreed de subsidieerlng van da kook- en huishoudschool to Alkmaar, 't Vormen van goede keuken- on himenmaisje; is een particulier, geen algemeen belang. De Minister verklaart dat Gouda geheel of althans voor een deal zal ontslagen, worden van de jaarlijksche bijdrage voor de Rijksschool, la de Goesohe quaestie is niets gedaan wat in strijd was met de bevordering van. het onder wijs. De vervangen onbevoegde le-eraar is her haaldelijk in de gelegenheid gesteld de akte» to behalen. De nieuwe leeraar is aangesteld onder voorwaarde dat hij het volgend jaar do akto behaald. Hij acht 't gerechtvaardigd daib, wan neer meisjes zich aanmelden voor H. B. Scho len, er plaats voor hen gemaakt wordt. Herzie ning van da wet op heb M. O. acht hij niet go- wenscht, wel wijziging op enkele punten, bijv. met betrekking tob eond-examens en opleiding van leeraren. Aan tractementeverhooging voor leeraren kan hij niet voldoen. Vooral om de onberekenbare gevolgen waar schuwt hij tegen den post en spreker stelt een amendement voor om de subsidie ad f 3000 to schrappen. Dit amendement wordt .nadat dc heer Kool de subsidieverh oogin g voor de bur gerschool te Enkhuizen had verdedigd krach tig bestreden door den heer Fokker. Na verdediging van de verhoogde subsidie voor de burgerschool te Enkhuizen, bestreed do Minister het amendement-Lobman, er op wij zende dat de huishoud- en industrieschool te Alkmaar geroemd en bemind is bij de Allonaar- sche bevolking van allo richtingen en standen. Deze school is een model-imdchbtng', en de sub sidie, noodig voor exploitatie, is tem volle ge rechtvaardigd. Na eemig debat stelde de heer Van Alpken een amendement voor tob schrapping van den eersten post ad f 100 voor een nieuw schoolge bouw te Enkhuizen, welk amendement bij weer introk om onzuivere stemming te voorkomen,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2