STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. Staten-Generaal. neer liet noodig bleek en de omstandigheden liet veredsdhlen, een grondwetsherziening zou voorstaan. Dit beriolib zou door de Fransehe regeering opgehouden zijn en eerst langs indireete.11 weg St. Petersburg bereikt liebben. Bovendien zou oen officier van don geneinlen staf onderhandelingen hebben aangeknoopt met Engolseh© 011 Bntscho goklmannoii voor een leening van tion millioen francs om een onder neming tegen de Republiek op touw to zetten. De correspondent dor „Ind. Bolge" die dit mededeelt, zegt vast overtuigd te zijn. dat meu Fauro zoowel als den bedoelden officier van don geneiulen staf belastert. Toch noemt hij het eigenaardig dat dit bericht zijn weg hoeft ge vonden naar Russische offieieele en anders zoor voorzichtige kringen, Interessant is ook de eenvoudige vraag der „Sicclo"„Is het waar dat prins Victor Napo leon do vorige weck twee dagen te Parijs is ge weest en beproefd heeft zich iu verbinding te stellen met zekore generaals?" De rLibre Parole" kondigt de spoedige offi eieele kennisgeving aan dat Dreyfus zal terug- keeren. De strafkamer van het Hof van Cassatie beeft gisteren weder Boisdeffre gehoordna hem zouden generaal Gonse en kapitein Cuignet andermaal aan de beurt komen. Over Picquait's invrijheidstelling is nog niets beslist, daar Zurliuden zoowel als Freyeinet ontkennen bevoegd te zijn den kolonel in vrij heid te stellen zonder veizoekschiift daartoe zijaerzqds. En Picquart weigert, volgens de sDëbats", zulk een verzoekschrift in te dienen. Men zegt te Parijs dat de anti-semietisebe bonapartist Lazies eerstdaags den minister van oorlog zal vragen of bij ten opzichte van Drey fus' schuld dezelfde meening koestert als vijf zijner voorgangers. Gistermorgen werden te Parijs namens de Patriotten-Liga door den gepensioneerden kolonel Monteil onderteekende plakkaten aangeplakt, waarin alle Franschên opgeroepen werden ter verdediging van Frankrijk. "Vooral werd daarin gewezen op de jongste bedreigingen van Enge land. Met alle stemmen op één na besloot de vierde commissie uit den Paiijschen gemeente raad 200 exemplaren aan te koopen van >Het leger tegen de natie", bet boek waarvoor Uibain Gohier vervolgd woidt. Paul Déroulède heeft zijn getuigen gezonden aan den socialist Gérault-Richard. Antide Borger's duel met Gauthier de Clagny is zonder resultaat gebleven. De leden der Spaansch-Amerikaansche vreJes- cornmissie zijn gisteren door president Faure en den minister Delcassé ontvangen. De beide voorzitters, Day en Montero Rios, dankten voor de aangename ontvangst die hun in Frankrijk was bereid. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden is door Schöoerer c. s. weer een aan klacht voorgesteld tegen den minister-president graaf Thun, den vorigen minister van handel Von Barnreither en de tegenwoordige ministers van handel en justitie baron Dipauli en Von Ruber. Het zal daarmee wel als met alle vroe gere ministerieeie aanklachten gaan. Graaf Thun heeft thans bij monde van het officieuze »Fremdenblatt" verklaard, dat zijn rede over de uitwijzingen in Piuisen niet als bedreiging tegen Pruisen bedoeld was. Hij voegt er bij dat het verbond met Duitschland niet kan lijden onder «onaangename" admini stratieve maatrehelen. De candidaat der Hongaarsehe regeering voor bet voorzitterschap der Kamer is thans de minister van binnenlandsche zaken Desideiius von Perczelmaar ook deze is niet gezien bij de oppositie. Mocht hij niettemin gekozen wor den, dan neemt baron Banfly voorloopig bin nenlandsche zaken. Te Praag hebben werkeloozen Dinsdagavond het stadhuis bestormd. Zij drongen, om werk schreeuwende, het gebouw binnen; do deuren werden opengerameid eu de vensters verbrijzeld. Eerst nadat een groote politie-macht op de been was gebracht en de burgemeester bet volk had toegesproken en werk bad beloofd, gelukte het de menigte te verstrooien. Aan de Düitsche studenten is verboden zich ia groepen over straat te bewegen, wanneer zij hun onderscheidingen diagen. Te Granada hebben vrouwen uit het volk het standbeeld van Columbus, als den voor- naamsten bewerker van Spanje's ongeluk, ge- steenigd. Van uit Rome wordt tegengesproken dat de oud-president van den Zwitserscheo Bond, Numa Droz, met prins George naar Kreta gaat. Uit Madrid verluidt dat de Philippijnsche insurgenten, ook al is de vrede geteekend, wei- gere.'i hun Spaansche gevaogenen, wier aantal meer dan 10.000 bedraagt, uit te leveren. Zij eischen als losprijs de 20 millioen dollars, die de Vereenigde Staten als schadeloosstelling voor de Phiiippijnen zullen betalen. Aan den overleden Cubaanschen insurgenten- generaal is te New-York groote eer bewezen, Er werd een plechtige hoogmis gecelebreerd in de St.-Patricks-kathedraal. De aartsbisschop Ireland sprak de lijkrede uit. De kerk was gevuld met autoriteiten. De lijkkist werd geëscorteerd door twee batterijen der geregelde aitillerie. De staats secretaris Hay, de generaals Miles, Lawtou, Wheeler en Slmfter en drie senatoren droegen de slippen van hot lijkkleed. Voorloopig is het lijk bijgezet op het kerkhof to Arlingtonlater zal het naar Cuba worden overgebracht. Generaal Gastellanos, de Spaansche opper bevelhebber te Havanna, wijt de bloedige botsing tussclien Spanjaarden en Cubanen aan de Cubaan- scbe geneiaal I.otret en Sanguilly, die volgens hem een opstand wiiden uitlokken om zich van de stad meester te maken. Caslellanos gaf bevel hen gevangen te nemen de twee Cubanen riepen evenwel de hulp van den Engelschen vice-consul in, die Castellanos verzocht niet tot arrestatie over te gaan. Intusschen is er Dinsdagmorgen, toen een der slachtoffers van de onlusten begraven werd, weer een botsing ontstaan tusschen Cubanen an Spaansche soldaten, die hef hoofd weigerden te ontblooten toen de lijks'oet het militaire hospitaal passeerde. Er werd met pistolen en messen gevochten 9 personen werden gewond. Naar aanleiding van het verzoekschrift door eenige werklieden-vereenigingen hier ter stede tot H. M. de Koningin gericht, beoogende de oprichting van Kamers van Arbeid, is door bet gemeentebestuur een missive van de rrgeering ontvangen. Dientengevolge zijn de onderteekenaars van liet adres, bestuurders van werklieden-vereeni gingen, uitgeuoodigd uit hun midden een com missie van drie personen te benoemen, die Vrijdagavond 8 uur a.s. met B. en W. kan confereeren en de noodige inlichtingen ver strekken. Een bericht in een der plaatselijke bladen, als zou deze uitnoodiging alleen tot de affi. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond zijn gericht, die dan ook reeds drie harer bestuurs leden daartoe zou hebben aangewezen, is onjuist. De uitnoodiging was gericht tot alle vereeni- gingen, onderteekenaars van het adres; doch liet bestuur van den Volksbond meende krachtens de volmacht het indertijd geschonken, drie per sonen te kunnen aanwijzen, waardoor de keuze viel op drie leden van het bestuur van den Volksbond. De burgemeester achtte het evenwel wensclie- lijk, dat de commissie zou benoemd worden door alle vereenigingen van wie het adres uit gaat. Daarom zullen de besturen dier vereeni gingen hedenavond een vergadering houden en de commissie benoemen, die door B, en W. zal worden gei aartpleegd. Bij het gisteren door de Plaatselijke Com missie van Toezicht op bet Lager Onderwijs gehouden examen ter vevkrijgtng eener acte van toelating als bewaarscbooïhouderes is ge slaagd mej. C. van den Tempel. Naar wij vernemen, zal in heb begin van, Ja nuari voor de afdeeling Schiedam van. heb Lan delijk Comité voor- Sbaatspenaoimeerimg, de heer J. Vliegen van Rotterdam als spreker op treden in het gebouw „Musis Sacrum". De 12-jarige J. G. Haring zou hedenmiddag iu de werkplaats van den heer de Koning aan de Broersvesl het rad der boormachine, diaaien bij had daarbij de onvoorzichtigheid met den voorsten vinger der linkerhand langs de tanden der raderen te gaan, met het gevolg dat die ten slotte tusschen de tanden bekneld geraakte en geblesseerd werd. De knaap moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Gisterenmorgen werd een fust jenever van 400 liter met een lier van den wal op de stoomboot Valk, liggende in de "Westerhaven gebracht; de ketting brak en het fust viel in het ruim waarbij het barstte en de drank zich in de boot uitstortte. Gelukkig zijn er geen andere ongelukken bij voorgekomen. Mond- en klauwzeer is geconstateerd onder hot rundvee van den heer J. G. Wittkampf al hier. Gisteravond waren aan de vischinarkt aan gevoerd 5 rnanden scholde prijzen waren van f 0.50 tot f 0.85. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol; de prqzen waren van f 0.40 tot f0.70, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 15 Dec. G, J. van Willigen, 22 jaar, en C. 'tLam, 20 jaar. Geboren 13 Dec. Elisabeth Sophia Liduina, dochter van W. H. J, Haesakkers en J. H. Brouwer, Willmshofje. 15 Dec. Gijsbertus, zoon van G. A. Heetnoan en C. Klaverdijk, Noordmolenstraat. Johan nes Mnrtinus, zoon van F. de Kort en J. M. de Boer, Singel. Overleden i 14 Dec. Johanna Elisabeth Oorebeek, oud 17 maanden, Singelkerksiraat. B. en W. leggen aan den gemeenteraad over eene beiekening van de kosten van oveibrug- ging van do Haven op de sluishoofden. Bij een ijzeren rolbiug zijn die f tll'l, groote brug voor alle verkeer f2300, per jaar, aflossing, bediening enz. daaronder begrepen. Meent men dat de brug ook des Zondags ten dienste van het verkeer moet wezen dan wor den de kosten f 350 hooger. Zeer ernstige overweging verdient, volgens B. en VV., de vraag, of, indien tot overbrugging besloten wordt, het tweede middel boven het eerste niet verre de voorkeur verdient. Wat de kosten betreft van een behoorlijk ingerichte, overdekte stoompont, zoo mag wor den aangenomen, dat uit eene opbrengst als thans van ongeveer f 650,aan pontgeld, alle kosten ïuimschoots kunnen bestieden worden. B. en W. brengen ter kennis, dat deveilof- gangers "Willem Haiteveld, opgetreden voorde gemeente 's-Gravenhage, der lichting 1894, ingelijfd bij liet 4e regiment infanterie, 3e compagnie, 4e bataljon; en Aiie van Toor, op getreden voor deze gemeente, der lichting van 1896, ingelijfd bij het regiment grenadiers eu jagers, 2e comp 2e bat., tot liet nader onder zoek, bedoeld bij ait. 143 der Milittewet, voor den militie-commissaris moeten verschijnen, op Woensdag den 21 December 1898, des voor middags te 9'/s uren, te 's-Graverihage, gebouw Wagenstiaat nr. 119. Door Johs. van den Berg Dz., fabrikant en timmerman was verzocht zqn stoomtimmer- fabriek pAkerboom" te mogen reigrooten en twee open afdaken te mogen plaatsen. Tot het eeiste hebben B. en W. hem krach tens het erfpachtcontract reeds vergunning ge geven omtient het tweede verzoek stellen zq den gemeentelaad voor hierop onder eenige voorwaarden goedkeurend te beschikken. 'Heden is door J, Klein, agent van politie 3e klasse, eervol ontslag uit zijne betrekking ge vraagd, wegens benoeming in een particuliere betrekking. De beer W. van Buuren zal zijn reedèrij van Maassluis naar luer verplaatsen. Hadden zich j.l. Vrijdagavond slechts 11 leer lingen voor de vissclierijsehool aangemeld, Maandagavond meldden zich nog 11 en gisteren avond nog 7 leerlingen aan, zoodat tot beden door 29 leerlingen van de vissclierijsehool ge bruikt wordt gemaakt. Aanstaanden Vrijdagavond zal in de Volks lezing van het Nut als spreker optreden Ds. J. £1. Lamping van Naaldwijk, over het onderwerp aMijn Ouders huis" en andere stukken in proza of poëzie. Zondag werden vanwege de Gymnastiek- vereeniging sDonar" te Delft verschillende wed strijden gehouden waaraan ook deelnam de gymnastiek- en Scherinvereeniging aLeonidas" alhier en wel in de afdeeling vrije- en orde- oefeniugen. De dei de prijs, een zilveren medaille, vie aan deze vereeniging ten deel met 46y1Sl punt. De burgemeester-strandvonder der gemeente Vlaardingen zal op Dinsdag 20 December a.s., des voormiddags ten '10 ure, aan het Gemeente- magazijn aldaar, aanvangen met den verkoop van eenige strandgoederen. Sedert de vorige opgave zijn aan het bui eau van politie alhier als gevonden gedeponeerd een aangebreide kous en een portemoniuiie inhou dende nihil. Aldaar terug te bekomen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild Woensdag 14 December. Een huis met bergplaats, benevens eene daar achterstaande timmermanswinkel met drie bovenwoningen, erven en open grond aan den Kortendijk, nos. 28, 29, 30, 31, groot 1 are, 56 centiaren, f1775. BURGERLIJKE STAND. Gcliuwil 15 Dec. Gerrit van Noort en Jautina Klunder. Geboren s '14 Dec. Maria, dochter van J. C. van Dorp en G. Bagchus, Zandstraat. Bartholomeus, zoon van J. van Vierzen en A. de Jorsg, Havenstraat. 15 Dec. Wqntje, dochter van J. W. Hofman en G. v. d. Velden, Qed. Biersloot. Overleden 14 Dec. Jaapje Manneken, oud 92 jaren, wad. van J. Korpershoek, JSmmastraat. 15 Dec. Marius Adrianus de Groot, oud 6 maanden, Zomerstraat. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 December, (Per telegraaf.) Bq het voortgezet debat over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, lokte de post voor subsidiën voor verbetering van het paardenras debat uit, waarbij de Minister liet behoud van het hengstendep&t te Bergen op Zoom ver dedigde als zijnde een goede leerschool voor fokkers. Herziening van liet rijksreglement voor de paardenfokkerij acht de Minister urgent, en gaarne wil bij, om te voorkomen dat te veel hier gefokte paarden naar het buitenland gaan, overwegen het percentage van korting, voor binnenlandsche koopers, thans 15 bedragende, te verhoogen. Bij den subsidie-post voor wering van besmet telijke veeziekte, beklaagde de beer Van Ascli van Wijck (Ede) er zich over dat de Regee ring zoo weinig doet Ier bestrijding van de tuberculose, terwijl juist het laatste jaar de ziekte zich sterk uitbreidt. De heer Ilennequin drong ook op het nemen van doeltreffende maatregelen aao. - De Minister acht dit ook urgent, maar er moet naar een vast plati gewerkt worden, en hij vertrouwt dat binnen korten tijd hot rapport van de ter dezer zake ingestelde Staatscom missie zal verschijnen. Afdoende maatregelen zullen zeer duur zijn. Aan den heer Van Karnebeek verklaarde de minister uitbreiding van paardenpadeu in het Haagsche Bosch te zullen overwegen. Een amendement van den heer Zijlma om geen subsidie te geven voor de restauratie van den toren te Arnhem werd kiaehtig bestreden door den heer Rink en den minister, en ten slotte aangenomen met 53 legen 36 stemmen. De minister nam over een amendement— Lohman om den post «onvoorziene uitgaven" voor restauratie van historische uitgaven te vermin deren met f 1500. Bij art. 200 (Rijksmuseum) lichtte do lieer Lohman zijn amendement toe om dit artikel met f 3000 to verminderen, en do post voor jaarwedden enz. ten behoeve van het Museum to houden op het bestaand© bedrag ad f 35795. De heer Lohman trok echter na bekomen inlichtingen van den Minister zijn amendement in Krachtig kwam de Minister op tegen de be wering van den heer Lohman dat do Minister feitelijk geen Minister van kunst zou zijn, maar diens referendaris dit eigenlijk zou zijn. Zulks mogo het geval zijn geweest onder Lokmaris ministerschap, deze Minister echter beschouwt dezen adviseur evenals allo andere adviseurs als ambtenaren, die hij beheerscht. Als ambtenaren moeten zij hun plicht doen, en hoo hoog zij ook geplaatst mogen zijn, zal cleee Minister geen consideratie ten hunnen opzichte gebruiken. Met 48 tegen 40 stemmen ward aangenomen een amendement-Lokman om den post voor aankoop van boeken eai kunstvoorwerpen te vormindereox met f 10,000. Met 44 tegen 42 stemme®, word verworpen een amendement-Lokman om de uitgaven voor liet stichten en inrichten van nieuwe lokalen enz. bot voltooiing van liet Rijksmuseum mot f 12000 te verminderen. Do gohoele begrooting voor Bimienlaindsohe Zaken werd daarop aangenomen met 84 tegen 3 stemmen. Daarop werd heb algemeen debat over do Marmebegi'ooting aangevangen. De heer De Ras vroeg, naar aanleiding van hetgeen do jongste Spaansch-Amerikaansohe zee-oorlog geleerd heeft, of voortgegaan moot worden met den aanbouw van panbserscliepen. Die oorlog heeft geleerd dat dapperheid alléén niets vermag, maar wel goed uitgeruste schepen, bekwame bevelhebbers, en goed geoefende man schappen. Vooral hecht spr. groote waarde aan snel heid voor schip en geschut on op voldoende kolen-voorraad in de Indische wateren moet niet minder worden gelet. De heer Van Kol bostreed krachtig de> Mari- nebegrooting. Voor Nederland alleen hebben wij geen oorlogsvloot noodig. Bovendien is hij teg§n do Marine-uitgaven, omdat zij steeds stij gen, onze weerkracht toch onvoldoende blijft, niet gewerkt wordt naar oen vast plan, en het geld doelloos wordt uitgegeven. Voor de 113 millioen in do laatste 10 jare® uitgegeven heb ban wo bijna niets bruikbaars gekregen. De Kamer mag z. i. geon nieuw© millioonen toestaan, voor zij geheel is ingelicht omtrent de taak van do Nederlamdsche vloot en een vast plan van strijdmiddelen. De controle van hot fmaneieele beheer an van de technische gege vens eisclit verbetering. "Waar uit alles blijkt dat do geheel© zeetactiek op losse schroeven staat, moesten we uitscheiden met zeeuiogond- heidje to spelen. De heer Van Gijn vraagt of da bouw va® het nieuwe schip niet een jaar uitgesteld kan worden, in afwachting van da rapporten, of do Riot Hein die nu naar Indië gaat, voor d!ö Indische wateren geschikt is. Zoo ja, dan kun nen ook do andere 2 schepen,, type Korte- naer, de Evei'tsanendeKortenaeraa® de Indisch© vloot worden toegevoegd, en in d!at geval hebben we geen nieuw pantserschip noo dig, want voor Nederland kunnen wo met min der kostbaar materiaal volstaan. Do heer Groen van Waardar meent ctat do taak van. de Marine moet zijn: handhaving^11 verdediging onzer neutraliteit en onafhankelijk heid, en verdediging van da zeegaten, ©n m Indië bovendien tot verdediging van de Noord kust van Java. Z. i. zijn we op dm goeden weg om aan dis taak te kunnen voldoen. De heer Staalman dankt den Minister voor hetgeen hij voor het personeel gedaan heeft. Echter keurt hij af Zondags inspectie ai jen^ ververstrekking en hij wees op heb verloop van het personeel, z. i. een gevolg van de bejegening door superieuren. Daarom is lotsverbetering noodig.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2