52"" jaargang. Vrijdag 16 December 1898, N°. 9809. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Uit de Staatscourant. Knust en Wetenschap. Kerk cn School. SP ORT, G- e in e n g (1 N i e uw s. mwmam. AisoNNBMKSTRPftiJS voer Sohiedtam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaateen, p. kwart. - 1.05 b franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 De Koningin. Nadat H. M. de Koningin gisterenmiddag tc 's-Gr&venliagc de tentoonstelling in „Pulehri" bezocht had, werd op den terugweg ovor den Zuidwal gereden langs de ramen van hot afge brande gedeelte der Brood- on Meelfabriek; eomge oogenbkkken werd stapvoets gereden, terwijl II. M. liot aan de overzijde liggend go- bouw in oogenschouw nam. BUREAUBOTERSTRAATT ff©, Velepltoon Mo. S23, Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Post voor do Koloniën. Wij lieibbcn gisteren heb koninklijk besluit medegedeeld, dat met 1 Januari o.k, een lager poib invoert voor brieven on stukken, die mot do Zeejiosb, van en naar Oost- of West-In dié worden verzonden Bedoeld worden dus de stuk ken die bij vertrek van een mailschip liior te lande of in Indië aan boord woidem genomen en daar blijven tot de aankomst in Indió of in Nederland. Bij verzending uit Nederland woi'db liet port voor allo gefrankeerde brieven niet meer we gende dan 15 gram, van 10 tot 5 cent ver laagd, en dtis mot hot binnenlandsoh port gelijk gesteld on met dat wat nu reeds geldt voor brieven aan militairen bonoden den rang van officier gericht. Evenzoo kan men voortaan een briefkaart met 2^- cent port naar Oost- of Wcsfc- Tndië zenden (thans 5 cent). liet bestaand© port van 2 cent per 50 gram voor gedrukte stukken, wordt ook toepasselijk op papieren en beschei den en voor monster en stalen, waarvoor nu een lioogcr tarief geldt. Alleen bedraagt voor papie ren en bescheiden het geringste port 10 centen, on voor stalen en monsters 5 cent bij elk© ver zending ouder afzonderlijk adres, ook al wegen dt eerste minder dan 250, de laatste minder dan 150 grain. Omgekeerd echter, bij verzending uit de ko loniën naar Nederland wordt van brieven en briefkaarten liet dubbel geheven van het port voor verzanding naar de koloniën bepaald. Alleen is de uitzondering vervallen die thans nog bestaat voor brieven aan militairen bene den den rang van officier gericht. In beid© rich tingen wordt het port nu op 5 cent bepaald (uit Jndië tot dusver 10 cent). Militaire wachten. Wel merkwaardig is het, dat, nu eenmaal met het opheffen van overbodige schildwacht posten een aanvang is gemaakt, er schier niemand meer gevonden wordt, die voor hun behoud zelfs maar één enkel woord verspilt. De Minister van Oorlog gaat rustig en vastbe raden voort, da benutting van militaire arbeids kracht, die gansch in averechtsche richting liep, in het goede spoor te brengen. Thans is ook de paradewacht aan de Boschbrug in den Haag opgedoekt en zullen nog wel meerdere velgen. Er wordt nu naar een bestemming voor het vrijgekomen wachtlokaal gezocht, aldus le .en wij in enkele bladen. Komaan, dat is niet onver standig, maar hei ware wellicht nog verstandi ger geweest, indien men eerder hadde ingezien, dat het soms zeer nuttig wezen kan, een onder zoek in te stellen naar de bestemming van een wacht zelve. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of het zal der oveiheid spoediger gelukken een bestemming te vinden voor het wachthuis dan \oor de wacht, die daar jaar en dag zoo kostelijke krachten averechts verbruikte. Intusschen -de wacht is verdwenen en met haar de essentieele beteekenis van dit droevig staal van Militaire slentersleur. Laat thans nog de historie zich er vroolijk over maken. Dit kar. geen kwaad. Necrliunls Vlag. To Amsterdam is opgericht do verecniging „Neerlands Vlag", met jhr. mr, J. W. H. Rut gers van Rozenburg te Amsterdam As voorzit- tei, en W. D. H. baron Van Asbeok te 's-Gra- venhago als secretaris-penningmeester. In do artikelen 2 on 3 van het reglement der vereeniging wordt de wijze, waai-op zij hoopt werkzaam te zijn, aldüs omschreven: Art. 2. Geldelijke ondersteuning te verleenen ligt, niet op don weg der vereeniging. Art. 3. De oud-mditairen, die op do lmlp der vereeniging een beroep doen, worden ingeschre ven in een boek met aanteekening van alle ge gevens en bijzonderheden, welke te hunnen aan zien to verkrijgen zijn van de departementen van Oorlog en van Marine, of uit andere bron nen omtrent hun leeftijd, diensttijd, laatst be- kleeden graad, bun speciale geschiktheid voor deze of gene betrekking, de reden van hun ont slag uit den dienst, liet resultaat eener genees kundige lteurmgdeze gegevens worden nader aangevuld mot do berichten, ingekomen of iu- gewonnon nopens het gedrag en de plichtsbe trachting, door hou betoond in betrekkingen hun door toedoen der Vereeniging bezorgd, enz. „Vast staat, dab hij, die, door tusschenkomst dei Vereeniging, aan een betrekking geholpen zijndo, doze verliest ten gevolge van mis bruik van sterken drank of wangedrag, van wei kon aard ook, nooit rn^er op hulp der Vereeni ging te rekenen heeft. „Tevens wordt nauwirenrig boek gehouden van do aanvragen van patroons om bedien den, met juiste vermolding van hetgeen ver langd wordt, van den te verrichten arbeid, het to verdienen loon, enz." Scholen met den Bijbel. Volgons liet jaarboekje voor 't Christelijk on derwijs is liet aantal scholon met den Bijbel van 604 tot 619 gestegen. Heb aantal leerlingen bedraagt 98667, ovor een jaar zullen zo waarschijnlijk do 100,000 pas- sceren. Er zijn aan werkzaam 1267 onderwijzers en 422 onderwijzeressen, 576 scholon genoten dit jaar de rijkssubsidie, 43 niet. In dit jaar slaag den 185 kwoekelingen op öhr. normaallessen enz., opgeleid voor hun examen, terwijl or thans nog 129S hunne opleiding ontvangen. Voor Zuid-Holland wijst d© statistiek aan. 156 scholen, met 30724 leerlingen, 441 onder wijzers en 134 onderwijzeressen. 147 scholon ge noten de rijkssubsidie. Er zijn 12 Chr. normaal lessen met 206 mann. cn 109 vrouw, kweoke- kngen, terwijl or dit jaar 27 der eersten en 1 't dm- Inatsten slaagden. Bij Kon. besluit is benoemd tob ridder in do orde van den Nederlandsohen Leeuw de beer P. FraissincL, secretaris dor Nederl. Handcl-Mij. to Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in do orde van Oranje Nassau J. A. Rijpperda, ont vanger der directe belastingen cn accijnzen te Oosterwijlc. Do minister van financiën heeft bepaald dat de prijs van don lioutgecsb voor de vermenging van gedistilleerd op den voet van het Kon be sluit van 14 Sept. 1872 („Stbl." no. 89), thans bedragende 38 cent por liter, van 1 januari 1899 zal zijn 47 cent per liter. Een aanbal distillateurs te Rotterdam, in vereeniging met die te Schiedam, richten een adres tot den Minister van Financiën, waarin zij dringend verzoeken bij inslag van gedistil leerd ad 96 procent (spiritus) een meerdere kor ting toe te staan dan tot heden het geval is cn deze te brengen van II op 21 Naar mon verzekert heeft do heer A. V7. M van der "Opwiek mot ingang van 1 Mol a.s. eer vol ontslag aangevraagd als directeur van het postkantoor to Amsterdam. Bij Kon. besluit is mot 1 Januari a. s. J. A. G. Robiju, thans sluismeester te Vecro, benoemd tot havenmeester vau het kanaal door Zuid-Bcvcland, te Hnnswecrt, en is 11. E. Boomgaard, thans haven meester te Brcskcns benoemd tot slaismecter tc Veere. Marnix van St. Alilcgondc. lieden is bet 300 jaar geloden dat Filips van Marnix, heer van St. Aldcgondc, do viicnd van Willem den Zwijger, do dichter van ons „Wilhel mus", op zestigjarigen leeftijd stierf. Do jury tc Ilaarlom hooft uitspraak gedaan in zake de ontwerpen roor een monument voor Frans Bals. Do eerste prijs werd toegekend aan den heer II. W. A. Scholtz tc Amsterdam; de tweede aan den heer Charles van Wijck to 's-Gravenhago; do derde aan de heoren Bart van Ilove en W. Kromhout Czn. te Amsterdam. De jury werd gevormd door dc leden van het Frans Hals-comité en do beeldhouwers Charles van der Stappen en Const. Meunier. Gelijk men weet, werden er reeds sedert cenigen tijd te Amstcïdam volksconcerten gehouden. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche Opera in hot Arena-gebouw nu ook volksopera's gaan geven, zot als die in hot Clique d'Iliver te Parijs met veel succes gegeven worden. Zaterdagavond gaat „Loh'engrin", om geiegeld eiken Zaterdag- en Zondagavond door een voor stelling to worden gevolgd. Men is druk bezig toonccl en decoratief in orde to brengen. Aan het hoofd van het jongste nummer van „In- sulinde", Weekblad gewijd aan koloniale zaken, deelt de redactie mede, dat het weekblad mot het einde van dit jaar zal ophouden te verschijnen. In den nieuwen jaargang van de Almanncb dc Gotha is het portret van President Krugor opgeno men on eveneens dat van Prins Wilhelm vonWicd, Prcsidont van het Hoerenhuis in Pruisen. Nf.d. Herv. Kraut. Beroepen: To Huisduinen A. Gelderman, te Bunschoten. Te Horsten, J. C. E. van Herwerden, onnd. Te laarveld, j*. M' Schippers, te Blauw kapel. -— To Asscndelt, II. E. Knappert, cand. Aangenomen: Naar Loonschenthjk, dooT B. Moorrees, to Babylonienbroek. - Naar Groote Lindt c. a., door A. Prins, cand. Bedankt: Vooi Cillnarshoek, door G. Th. van Beusekom Jr., cand. te Utrecht. Voor Aarts woud, door H. Klimp, cand. to Groningen. Voor Hasselt, door J. A. van Boven, te Oud-Boierlnud. Voor Puitlijk, door F. H. van Leeuwen, cand. te Utrecht. Voor WoartjdoorR. AdriauaEngels, to Midwolda. Voor Oud- en Nicuvv-Castcl, P. Peter, te Wagc- ningen. Voor Heinkenszand, door C. van dor Hoeven Jr., te Domburg. Gerhf. Kerken. Aangenomen: Naar Wileis, door J. van Lonk huizen, cand. te Hctcren. Bedankt: Voor Oosterlnnd, door C. Steketcc, te Bolnes. Voor Zalt-Bommel, door C S. Boss, te Middclharnis. B.-K. Kerk. De bisschop van naarlem heeft benoemdtot kapelaan te Moordrecht, den hen heer A. H. J. Spren- ger; tot kapelaan te Bennebroek, den heer J. M. C. Nuijentot kapelaan te Voorschoten, den hoer W. J. van Turnhout, en tot kapelaan te Naaldwijk, den heer H J. C. Haver, die 15 Aug. 11. tot priester is gewjjd. Hooger Onderwijs. Utrecht. Cand. ex. theol. 2: Th. J. L. Ruijs (cum laude), Doet. ex. Pbarmaeiesuoj. J. Hoos Aanv. ex. dier- en delfstofkundeJ. G. Goiger en J, W. van do Garde. Cand. ex. reehtsw.G. van der Flier en B. J. M. Hanlo. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer S. de Vries, geb. te Utrecht, op stellingen. Cand. ex. Theol. IIC. Lnnghout. Doet. ex. Theol. H. Bakker. Groningen Bevorderd na het verdedigen van stel lingen, tot doctor in do rechtswetenschap, do heer P. Dieleman, geboren to Axel. Aanvullings-examen (art. 86 der wet IT. O.) H. W. M. van Ilclten, candidaats-examen in do wis- en natuurkunde C. Wilbeimij. Naar aanleiding van hot besluit van het be stuur van den „A. N. W. P,", om zich mot moer mot wielerwedstrijden in to laten, zal te Amsterdam een vergadering van Bondsleden worden gehouden De leden, die dezo vergade ring willen bijwonen, kunnen zich aanmelden bij den lieer Ëmons te Rijswijk. Esn door hem bijeengeroepen vergadering, gehouden 9 Dcc., was flink bezet, do meest be kende wielrenners van Nederland waren er ge komen en eon voorl. bestuur is er samengesteld om de vergadering te Amsterdam, te leidon Hol bestaat uit de bh.F. W. II. Einons, J. O M. Bmgma, P. J. Adrian, W. Z. Van dor Meij on Ad. Sturcnberg. Da brand to s-Gravenhage De brandweer was gisteren nog steeds bezig water te werpen in de smeulende massa's op liet terrein van de meel- en broodfabriek, het geen vooral aan de zijde van de Gortmolen, waar de graanzolders gevestigd waren, noodig bleek. Een aantal werklieden zijn aan 't werk om bet puin en zink van de ingestorte machine kamer op te ruimen. De werkzaamheden in de bakkerij onderrinden geen vertraging mier. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid mede te dcelen. De muren aan de Gortmolen zijn thans, met't oog op't gevaar voor instorten, met stevige palen gestut. Bamberg. Bamberg is dood78 jaren wercl de oude heer; in den laatsten tijd was hij er niet te best aan toe. medaille een vernedering zag, wat echter be streden werd met de opmeiking dat deneder- laag van 1870 voor Frankrijk geen schande is geweest en althans de stiijders hun plicht hebben gedaan. Passiespelen te Obor-A.nxmergan. Voor de passie-spelen te Ober-Ammergau wordt een groote ijzeren hal gebouwd voorde toeschouwers. Het gebouw "moet tegen de eerstvolgende spelen gereed zijn liet zal een oveikapping krijgen, zoodat de toeschouwers vooi taan niet langer aan de wisselvalligheden van het weder zullen zijn blootgesteld. liet gebouw zal 5000 plaatsen bevatten. Dat kan. Een kleine gemeente van hot arrondissement Pliilippeville (Belgie) slaat het record in zake liet getal herbergen. Het is Vaucolles, bij de Fransclie grens. Dit dorp telt 191 inwoners, waaronder 64 mamion, 55 vrouwen en 72 kin deren henoden de 16 jaar. Die bevolking is vor- dcekl in 47 huisgezinnen, allen werklieden in de steengroeven. Voor die menschon zijn er 17 her bergen. In drift, Don 12en Nov. had to Pretoria, bij do wed rennen het volgende plaats: Een jockey, cbe als tweedo was aangekomen, werd door den oige- naar van hot paard oen nündetr aangenaam woord toegevoegd, als zoude hij niot zoov gore- den hebben als hij wol doen moest, daar hij dan als cra-ste zou zijn aangekomen. De jockey wórd daarop driftig on sloog met de zweep naar den oigenaar, waarbij de kogel, die aan bet einde van den slag der op wedrennen gebruikte zwee- pen .pleegt gehecht te zijn, hem don slaap raak te. De ongelukkigo zakte in elkaar on was een lijk. Griezelig, Klauw on Tant, twee scharenslijpers to Schaarbeek (Brussel), raakten aan hot vechten. Klauw beet hot oor van Tant af en slikte het door. Do een werd naar liet gasthuis, de ander naar hot politiebureau gebracht. Een handels-Baedeker. Een soort Ilandels-Baedeker werd ons door den uitgever C. Regenlmrdt te Berlijn en Weenen toegezonden, bevattende ouder meer uit alle landen der wereld een lijst der in de verschil lende steden gevestigde bankinstellingen, kas- sieis, expediteurs, adioeaten en consuls. Verder bevat bet eene opgave van de douane-stations en van het zielental der verschillende gemeen ten. Wij kunnen de waarde er van natuurlijk alleen voor zoover Nederland betreft nagaan drukfouten waren gelukkig slechts zeer spaar zaam aanwezig en op dat punt zijn wij overi gens in het buitenland niet verwend. Schiedam komt in dezen zaken-kalender voor. Herinneringsmedaille '187071 De Fransehe Kamer heeft het voorstel van een harer leden in overweging genomen, om een herinneringsmedaille uit te reiken aan allen die aan den ooi log van 1870 en '71 hebben deelgenomen. Een der leden bestreed het voor stel omdat hij in bet dragen van zulk een Esterhazy. Ilofc „N. v. d. D." verzekont, dat Esterhazy sedert een week of vier to Amsterdam heeft ver toefd. Volgens dat blad logeerde hij en logeert bij nog in heb hotel „Reinischer Hof' in de War- moesstrant, onder den aangenomen naam van De Dompierre. In dat hotel werd hij ook, on danks hot afscheren van zijn snorren, door een jong Frauseh reiziger herkend. Zijne houding wordt beschreven als krachte loos, slap en ietwat gehinkt Hij gaat gewoon lijk eerst tegen den avond uit en brengt zijn brieven altijd zelf op de post. Meestal spreekt hij Frauseh, een enkele maal ook Duitseh, met een min of meer Oostenrijksoh accent. Hot blad kan hieraan nog toevoegm dat hij gedurende zijn verblijf ailuer een paar maal eomge dagen uit de stad goweest is, waarschijn lijk om een bezoek te brengen aan Londen. Do politie alhier, ofschoon Esterhazy natuur lijk niet zoekende, daarvoor bestaan voor haar geen bijzondere radenen, lieeft zich toch om dat zij aile3 weten moet van zijn verblijf in bovengenoemd liotel vergewist. Mot zijn beiden zijn wij uitgegaan aldus lezen wij in liet „Hbkl." ecsn van deze dagen om te onderzoeken of in een hotel in heb cen trum der stad de majoor graaf Walsin-Ester- bazy vertoefde sedert 12 Nov. Het bericht was ons medegedeeld door een vriend van dit blad, die zoodanige bijzonderhe den gaf, dat onderzoek mogelijk was. Maar hoe moesten wij zekerheid krijgen?

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5