RINNENLAND. Op verzoek van den directeur-generaal, chef van de afdeeling Landbouw, brengt bet Land- bouw-comité ter kennis van belanghebbenden dat do ïegeering een onderzoek heeft doen in stellen naar aanleiding van het niet toelaten in Frankrijk van Nederlandsche, voornamelijk Friesche boter en dat de noodige stappen zullen worden gedaan om hieiin verbetering te veikiijgen, doch dat intusschen opnieuw ge bleken is dat verschillende botei producten alhier nog steeds boorzuur in de voor Frankiijk be stemde boter vermengen. Daar de Fransche wet die vermenging absoluut verbiedt en aldus vermengde boter onhenoepolijk geweigerd wordt, worden belanghebbenden gewaarschuwd geen boorzuur in hnn boter te mengen. Vermen ging van boter met margarine, ook zelts wan neer deze op de verpakking woidt vermeld, kan evenmin worden toegelaten. ""STABSNIEUIVS] TIj AARDIS GEN. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Veeteelt. Staten-Gcncraal. straf wordt bedreigd legen, liet publicceren van itiiycon die de veiligheid van den staat raken. Het voorstel is btijkbiuu alleen tegen de „Vorwiirts" en andere socialistische bladen ge richt. De „Freisinmgo Zeitung" toekent proleet aan togen de 20 milhuen mark die voor de Duitsehe koloniën worden aangevraagd. Vooral do 6 mil- lioen voor Zuid-Wont-Afrika, waar voor Duit.sch- larnl geen enkel oeconomisch belang bestaat, bestrijdt het bl.icl heftig. De Duitsehe gezant te Weenon, graaf zu Eulenbeig, is ghteren op zijn verzoek door ktizer Frans Jozef ontvangen om Z. M. een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm ter hand te stellen. De »I!im liner Post" meent te weten dat graaf Thuu Piuisea met represaille-maatiegelen heeft bedreigd tegenover de uitzetting van Oorien- rijksche onderdauen. lieden moet In du flongaarsche Kamer ceu nieuw bureau worden gekozen. Daar ook de tweede vice-president Kardos is afgetreden, zal de nestor der Kamer, Madarnsz, een aanhanger van Kossutb, vooiloopig piesnleeten. IJ»! presidentscrisis is ook naar de Magnaten- tafel ovei geslagen. De voorzitter, graaf Tibor Karolyi, heeft zijn ontslag genomen en is uit de egeeringspartij getreden evenals prins Odescalchi, graaf Ihulik e. a. Do berichten over dan Carlos zijn zeer ver schillend. Volgens clou een is lnj zoek, volgons don ander op Sicilië; do „Morning Post" ver neemt uit Rome clat hij te Venetië is, waar de Ilaliuansdie regeering op verzoek cler Spaan- sche, op zijn handelingen eou waakzaam oog houdt. Terwijl eenerzijds wordt beweerd dat de Car- listen turn plannen tot later hebben uitgesteld, zegt de „Ileraldo" dat de Spaansche regeering de aanhangers van don Pretendent nauwkeurig laat bewaken ca ernstig over verschillende ar restaties denkt. Telegrammen over de Carlisten worden door de censuur niet doorgelaten. Ondanks de geruststellende verklaringen der Italinansche regeering omtrent Eiythruea, gis-' teren nog bij monde van generaal Pelloux herhaald, stelde Bovio een motie voor, verkla rende dat de Kamer, niet gerustgesteld door de ministeiirele verklaring, do rogeering tiit- noodigt Erytlnaea te onltuiinen. Met 472 tegen 43 stemmen werd deze na tuurlijk door de legeeiing bestreden motie verworpen. In welonderrichte klingen tc Konstantinopel wordt vorzokerd, dat Engeland do Ports heeft doen weten, dal het alle tot nu toe op Kreta bezette punten bezet zal houden. Kretenzische waren zullen in Turkije niet aan invoerrechten worden onderworpen, daar Kreta ondei Turkselie suzoreiniteit blijft. Lord Kitclienei heeft ook in Egypte een in schrijving geopend voor het Gordon Memorial College. De Khedive toekende voor 100 p. st. Volgens de slntiansigeant" heeft majoor Marc hand om de Fnshoda-quaestio een zeer scherpen brief gesclueven aan den minister Delcas«é en te gelijk ontslag aangevraagd, het geen geweigerd is. Daily Mail" verneemt uit Hongkong dat piinses üeiniieh van Pruisen daar is aange komen. liet blijkt mulei dat de ontvangst der Euro- peesclie dames door de Keizei in-\Veduwe eigen lijk een feest is geweest. Op de bevolking moet deze nieuwigheid" giooten indruk gemaakt hebben. Accijns op vee. Het Dag. Bestuur van het Ned. Landbouw Comité heeft in een adres nan M. de Koningin er op gewezen dat in het binnenland van rund vee voor de slachtbank bestemd 10 pet. accijns woidt geheven en alzoo ook van huid, vet, horens, haar, beenderen en knoken; terwijl de invoel' van deze artikelen in liet buitenland geheel viij is. Mitsdien wordt verzacht bij de herziening van het tarief van invoetrechten hierin gelijkstelling voor binnen- en buitenland te brengen. Iloter. Een aanvankelijk resultaat is verkregen door dien de douane-beambte te Rijssel is overtuigd kunnen worden dat in Nederland, doordat in het najaar de melkkoeien nog zeer laat in de weide blijven, het percentage vluchtige vetzuren in de boter veel sterker daalt dan gewoonlijk wordt aangenomen, zoodat Nederlandsche boter, tot nog toe-in Frankrijk als verdacht beschouwd, voor 't vervolg, naar men verwacht, terstond zal worden toegelaten, De nadere door de Tweede Kamer van don minister van finantiën ontvangen inlichtingen op het adres van meelfabukanten zijn gesteld in handen van eene commissie bestaande uit de heeron Schepel, Dohbelman, Van Gijn, De Boer en De Waal Malefyt. De toestand van luitenant-generaal jlir, Ver- spijck blijft bevredigend. OVERSCIIIE, 17 December, Do gemeenteraad zal eene openbare vergadering houden op Woensdag 21 December a.s. des voormiddags ton 11 ure. Burgerlijke Stand van Overscliie. Ondertrouwd: 13 Doeombor. L. Boers jm.24 j. on J, M. van Eijlc jd. 17 j. Geboren: 8 Deo. Alida, d. v. S. van derICooij en N. M. Voorwinden. 12 Doc. Cornell's, z. van 0. de Jougsto on A. Kooij. Overleden: 8 Doc. II. IToogerbruggc 9 j. 12 Deo. G. Koster 14 d. 14 Dcc. M. Gagesteijn 81 j. wed. van C. do Jong. Wnarschuvving. De politie heiinnei t aan art. '11 van liet biand- weer-reglement voor deze gemeente, luidende: liet is verboden kachel- of huardpijpen zonder voldoende ijzeren, koperen of zinken afscheiding door houten beseholten of zolders, of op minder dan 3 decimeter afstand langs deze, en langs behangsels en andere licht brandbare stoffen te leiden, of onder een houten schoorsteenmantel door te brengen, tenzij de daai boven strekkende onderkant van dien mantel geheel met een ijzeren, koperen of zinken plaat beslagen zij, Overtreding wordt geslintt met boete van hoogstens f 10. Kamers van Arbeid. Ingevolge de uitnoodiging van B. on W. vor- - scheen gisteravond ten sbadliuizo do commissie van drie leden uit de besturen van. wcrklieden- vereenigingan hier ter stede om nadere inlich tingen. tc versohaffen over liet aam II. M. do Koningin gezonden adres, waarin ook voor onze gemeente Kamers van Arbeid zijn aangevraagd. Dit adres was door don minister van justitie om advies aan liet Dagelijksoh Bestuur alhier gezonden. Drie vragen worden door den voorzitter van liet Dagolijksoii Bestuur gedaanlo. Bestaat hier ter stede behoefte aan zoodanige Kamers? 2o. Voor welke vakken worden die gewousclit? 3o. Voor Schiedam alleen of ook voor de omlig gende gemeenten? Do vragen 1 en 3 konden naar genoegen be antwoord worden, cn hierbij werd vooral, wat vraag 1 betreft, gewezen op de toelichting cbe bij het acires was gevoegd, en waaruit de be hoefte bleek. Vraag 2 echter kon do commissie niet beant woorden voordat zij met de betrokken verceni- gliigeu gesproken had, daar juist de indeeling der vakken voor do goede werking der Kamers van Arbeid een voorname factor is. Hadden de adressanten geweten dat zij in deze zelf van advies mochten dienon wat overigens zeer goed gezien van ons Dagelijksoh Bestuur mag heoten dan zouden zij gezorgd hebben dat zij ook op waag 2 konden antwoor den. Thans kan de commissie na een vergade ring op Dinsdagavond a.s. met al de besturen dei- deelnemende vereenigingen, deze vraag na der schriftelijk beantwoorden. Tegen Dinsdagmiddag 2 uur zijn, naar wij vernemen, een aantal patroons in velschillende bediijien uitgenoodigd B. en W. hun meening te komen mededeelen omtrent de wenschelijk- heid van oprichting van Kamers van Arbeid hier ter stede. Tot regentes van het Diaconiehuis der Ned. Ilerv. Gemeente is benoemd mevr. Van Buy- senBrijan en tob regent de heer A. Schieveen. In navolging van andere plaatsen is thans ook hier ter stede door de bezoldigde en onbe- zoidigde politie-agenten een tonds opgei iclu tot uitkeering bij overlijden. Het bestuur van dit fonds, waai toe reeds pl. m. 70 van de ongeveer 80 belanghebbenden zijn toegetreden, is samengesteld als volgt: II, J. O. Reuvekamp, hoofdagent, le voorz.J. C. Meijer, agent le kl., 2e voorz.N. Vermaat, agent 2e kb, le penn. J. Brinkman, agent 3e kb, 2e penn.; N. de Wit, biug- en sluis wachter, secr. Het fonds treedt met 1 Januari in werking. Voorloopig zal aan de weduwen van gestorven leden 100 worden uitgekeerd. Men hoopt dat dit bedrag later zal kunnen stijgen, en het foi.ds zal kunnen overgaan in een weduwen-pensioenfonds. Daarom zulien donateurs hartelijk welkom zijn. De derde leesvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Schie dam, zal gehouden worden op Woensdag 21 December a. s,, des avonds te 8 uren, in Musis Sacrum. Spreker dr. J. F. van Bemmelen,van Den Haag; zjjn onderwerp (op verzoek)IJ/.er- man's tocht dwars door Sumatra (met licht beelden). Voor hot arts-examen te Utrecht is geslaagd onze stadgenoot de heor J, II. Roelants n.W.Mzn, Alhier is op 82-jarigen. leeftijd overleden de oud-dpicr van liet Huis van Bewaring N. Bal last, vvien voor cenige maanden, do welverdiende rust ten deel viol, waarvan, hij echter helaas, slechts zoo kort heeft mogen genieten. Op de tentoonstelling van pluimgedierte der verceniging sOrnithophilia", te Utrecht gehou den wordende zie het Tweede Blad be haalde de heer J. A. van de Ven alhier niet minder dan 8 bekrohingen. Voor kroon-eendeu oen lo prijs, voor rrmn- dai ijn-eenden een le met den eere-prijs, voor caroline-eenden een 2e prijs, voor oilhingthon- kippeti een le met eete-prijs, voor dezelfde een zeer eervolle vermolding en voor wijendotte een eervolle vermelding. Omtrent het treurig vooiva! op Donderdag avond in den Dief hoek blijven vreemde geruch ten loopen. Wij zijn, op grond van inlichtingen uit de beste bron, in staat nogmaals te verzekeren, dat er volkomen zekerheid bestaat dat men niet nan een misdaad behoctt te denken. In het pand no. "15 aan de Groenelaan, be woond door P. Verlinden, ontstond gisteren middag te 'D/2 uur biand. Door liet fel stoken der kachel was tiet behangsel in brand geraakt, waarna het vuur zich ook mededeelde aan de gordijnen en do ornamenten. Door A. Prins en II. Jimer in vereeniging met politie-agenton is het vuur door middel van emmers water ge- bluscht. De 15-jango G. Barg, werkzaam in de distil leerderij van den hoer Th. C. Molchors aan de Noordvestsingel, zou hedenmiddag tc 12 uur met een bootje naar do Noordvest gaan, maar viel daaruit. Hij werd' wedor spoedig op liet droge gebracht door een branderskneclit, dioin de nabijheid was. fncrontlcn voorwerpen. o. Aanwezig aan liet commissariaat van politie een mesje, een muilkorf, een pet, 3 nieuwe witte zakdoeken, een damesparapluie, een jon gensjasje, het onderstuk van een zilveren oorbel met rood steentje, een wollen das, een huis sleutel en een sleuteltje van een post-box, b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een glacé handschoen, bij van Dijk, Station straat 5W, een kindermuts, bij den Uijl, Vis- sclierstiaat 11, 2 parapluies, bij wed. Perquin, Breed straat 13, een drinkensblik ou een scliaalije, bij Oranje, Groenelaan 48, een zijden das, bij v. d. Schaft, Broersvest 115, een gouden ringetje met paieitjes, bij Hommel, Villastraat 17, een zwart kindei kousje, bij Stegman, Nieuwe Haven 2272'1, een paardendeken, bij Gunneweg, Kinder- buuit, een oude wijnwagen, in de branderij van Zoetmulder, Kinderbuurt, een portemonnaie met f0.37, bij Homan, St. Anna Zusterstraat 12, een bril in oen huisje, bij Hoogland, Lange Achterweg 32, en een bok, bij de Kok, Klom Groenendaal 15. BURGERLIJKESTAND. Geboren '16 Dec. Anna Cornelia, dochter van J. Zijde mans en M. Gioeneweg, llcndrik-Gdbehlraai. '17 Dee. Jolmunes Leonardus, zoon van II. A. van der M- >r en A. M. van Dijk, Holerstraat. Overleden IC Dec. Nicohias Ballast, oud 82jnar, Warande. '17 Dec. Theodoius Vrijland, oud 64 jaar, Prinsensteeg. 'Op lieden had ten Raadhuize de verpachting plaats van 2 perceelen gemeenteland, No. 10 in pacht thans bij Jan Mooij, bracht bij opbod op de som van f 225. No. '11 in pacht thans bij C. Hofstede, bracht bij opbod op de som van f 175. Beide peiceelen zijn niet gegund. 'A.s. Maandag en Dinsdag zal door liet »Leger des Heils" alhier een sciiaal-collecte weiden gehouden waarvan de opbrengst zal strekken tot liet uildeelen van brood enz. aan behoeftige kinderen voordat zij des morgens naar school gaan. Gepasseerde winter heeft het Leger des Ileils" daar vee! succes mede gehad. Gisterenavond had in do zaal „Harmonie*" eene bijeenkomst plaats van liet Leger dos Heils. Deze vergadering had ten doel de aan wezigen. eenigszlns op do hoogte te" brengen van 't maatschappelijk werk, door liet leger ver richt. Na een gebed en eenige mededeelingen omtrent liare werkzaamheden te Den Haag van stafkapitein Ketelaar, kregen we een solo te hooren van stafkapitein Boudam. Daarna las laatstgenoemde dame 1 Cor. 13 voor, waarna do lieer Cosandrey hot woord nam om naar aan leiding van de laatste woorden van bedoeld hoofdstuk te spreken. Spreker wees er op, wat wo voor onze zwakke broeders en zustors kun nen doen en wat liet leger reeds voor hem. doet door zijn vier en twintig instellingen in ons lancT, in ééno van welke spreker werkzaam was. Ook deelde do heer Cosandrey zijn ervarin gen in de Kaapkolonie opgedaan, mede. Dezo redo, door den heer C. in 't Franseh uitgesproken, werd vertolkt door stafkapiteim Bondam. Mevr. Cosandrey, dio ook 't woord voerd zou hebben, was op 't laatst verhinderd geworden mede te komen. Spreeksters en spreker werden mot aandacht gevolgd, on we gelooven to mogen zeggen, dat eeii ieder respect lieoft voor 'b gcon liet Lew op dab gebied doet. Jammer maar, dat hot pu bliek 111 zoo geriiigen getale was opgekomen. 'Woensdagavond werd in bet, hotel »c!e Moriaan" te Maassluis door de Harmonie- Vereeniging sConcordia" aldaar hare eerste uitvoering gegeven, waarvoor de lieer M, Groenevehl van hier zich met het piano-aceom- pagneinent belast had. De heer Gioeneveld oogstte door zijn spe] luiden bijval en mocht 'later den dank van den voorzitter, den heer Jb. Dirkzwager, namens de vereeniging in ontvangst nemen. 'Gisterennamiddag ongeveer 41/2 uur liep liet loggerschip Sch 130 met zulk geweld op liet Westhavenhoofd, dat daardoor een dekzoi k, palen en gording beschadigd werden. 'Donderdagmorgen vond onder de gemeente Vlaai'diügcr-Ambacht een teraardebestelling plaats. Bij den teiugkeer had S. Roodenbuig liet ongeluk dat zijn wagen, vermoedelijk door een te korten draai, in de sloot terecht kwam. Daar er vele personen aanwezig waren, werden ver dei 0 ongelukken voorkomen eu werd R. spoe dig uit zijn benarde positie gered. a BURGERLIJKE S 1 A N D. Gclinrcii 15 Dec. Gerrit, zoon van P. v. d. 13erg en P. Brouwer, Liesv, laan Inhoud van do „Huisvriend" no. 7 Monsieur dc l'Espinay door dr. Jan ten Brink (Vervolg); Uit Zuid-Afrika, mot illustration Toon en nn, door A. J. Servaas van Ilooijen; Vrouwelijke oorlogseorrespon- dentien; -~ IllustratieGoeden Nacht, naai E.Horn AdvertentiebladPrinses Victoria van York, met portret; Allerlei; Van Week tot Weck; Advcrtentiün. Bij de Tweede Kamer is door het bestuur van het Laudboinv-coinitió aangedrongen op goedkeuring van den post van f20.000, op do Staatsbegrootiug uitgetrokken als bijdrage in do kosten voor eene waardigo vertegenwoordiging van de Nederlandsche Paarden- en Veerassen op de Wereldtentoonstelling van 1900. Op verzoek van do afdeeling Ovorflakkeo en Goe dereede zal de algemeeue vergadering van do Holl. Maatschappij van Landbouw in 1899 op 19 Juli te Middelharnis plaats hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 17 December. (Per telegraaf.) Bij de voortgezette beraadslagingen over do Marinebegrooting (afdeeling Bersonoel) sloot de heer Troelstra zich aan bij don heer Staalmau's klachten over te strenge en willekeurige straffen aan boord, en hij vroeg onbevangen onderzoek van do feiten, zonder consideratie, om recht te cloeii wedervaren tegenover hen, aan wie on recht is gepleegd. Wijzende op een dezer dagen gepubliceerd feit dat een zeeofficier, die als atheïst bezwaar maakte den kerkdienst aan boord van een van Hr. Ms. sehepen bij te wo nen, daartoe door den bevelvoorenden officier verplicht was, vroeg spreker 's Ministers stand punt in deze. Voorts vroeg hij gelijkheid voor idle bladen van verschillende politieke partijen, om aan boord gelezen te worden, omdat onlangs de „Sociaal-Democraat" is onderschept en don abonné-soliepeling het verder lezen daarvan ver boden is. Do heer Iverdijk Jtesbreed de dagelijkscho je- neververstrekkmg aan boord. Vooral aan jonge lui beneden de 20 jaren wonsclite hij geen jene ver verstrekt te zian. Ook spreker drong aan op vrijheid in het bijwonen van de godsdienstoefe ningen aan boord. Da Minister zegt den heer Staalman, die een afdoend antwoord had verzocht omtrent slechte behandelingen en, willekeurige straffen aan boord van een schip in Indic, dat uit de rap porten van de commandanten van sclieeps- on zeemacht, die den geest aan boord van de sche pen nagaan, niets van de gewraakte feiten blijkt. En aan deze rapporten hecht hij do meeste waarde. De Zondagsinpectio, waarover de heer Staalman klaagde, houdt verband mot den inwendigen dienst,, en is in 10 minuten af- geloopen. Do Minister weerspreekt 'b dat de schepelingen over 't algeheel door de officieren slecht bejegend worden. Het verloop onder dc schepelingen heeft andere oorzaken. Afschaffing van den oorlam gaat niet. Soldij- verhooging bij niet gebruik kan misschien hel pen. Niet-vorstrokken van jenever zou schade doen aan den dienst en do gewilligheid aan boord. Dat een atheïst verplicht word tot het bij wonen van. den kerkdienst, berustte op verkeer de uitlegging van een voorschrift van den Mi nister. Zij, die niet tot een bepaald kerkgenoot schap beliooren, of wier godsdienstige overtui ging door liot bijwonen geweld' wordt aange daan, behoeven niet bij den kerkdienst aanwe- zi» to zijn. De commandeerenden officieren be- oordeelen het al- of niet toelaten van couranten

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2