52?<e jaargang. Zondag 18 en Maandag 19 December 1898. 1°. 9811. Tweede Blad. De ScMvischvangst. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, üit de Staatscourant. Gemeenteraad. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. Sociale adviezen. Vil A AiÏMMj E n! jjosOTHEBTSPSui! voer Schiedam, pei kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per peet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BÜKBABBOÏERSTKAAH ffü, Telejslicon Mo. 123. i ^^W5ga^a^^^^^gami^gBro^m8^^gm^CT^rayosggiEcognaoBC3B3eiaBaBBaOTMotaaBagi Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eeno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting vorleend. Bcgrooting Curagao 1899, Blijkms het afd.-verslag werd wederom aan gedrongen op vroegtijdigs indiening dezer be- grooting. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de rampen welke voor eenigen tijd de kolome Curapao hebben getroffen. Yrij algeetmeen bleef men den toestand der koloniale geldmiddelen bedenkelijk vinden. In plaats van verbetering valt, meende men, veeleer achteruitgang te con stateer en. Met voldoening werd' gezien, dait reeds ver schillende bezuinigingen zijn ingevoerd. De voor nemens des gouverneurs tot het invoeren van nieuwe belastingen vervulden, eenige leden met bezorgdheid. Belastingdruk te vorhoogan scheen hun ucdenkolijk. Gewezen werd op verscJullende bronnen van inkomsten die meer productief konden gemaakt worden. Borgtochten van reken plicht ige ambtenaren. De Minister van Financiën heeft eene her ziening vastgesteld va.n de bestaande voorschrif ten omtrent het stellen van zekerheid door amb tenaren da' directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, en van den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken en omtrent het opheffen van zoodanige zekerheid in ver hand mot do borgtochtanwet. Het bedrag der zekerheid, door ontvangers en commies-ontvangers te stellein, wordt bij elke nieuwe benoeming of bij uitbreiding van hun beheer door den inspecteur, tot wiens inspectie bet kantoor behoort, bepaald. Wanneer de ontvangsten van een kantoor in bdangrijiee mate toenemen, kan de minister ook gedurende het beheer van den titularis venhoo- ging van het bedrag der zekerheid vorderen. In geval van achteruitgang van de ontvang sten kan de minister op verzoek van. den titu laris vermindering van het bedrag der zeker heid toelaten. Door surnumerairs wordt zekerheid gesteld voor f 1500 (reëel). To verpanden inschrijvingen op een van de Grootboeken, der Nationale Schuld worden voor 80 procent harer nominale waarde aangenomen wanneer heb 2^ procents- en voor 90 procent dier waarde wanneer het 3 procents inschrijvin gen betreft. Een borgtochtplichbige, die aan den minister van Pinanciën (afdeehng Generale Thesaurie) den wensoh heeft te kennen gegeven eene ven nootschap, als bedoeld in de derde af deeling der borgtochtonwet, als borg te doen optreden, ont vangt van den minister bericht, of die vennoot schap al dan niet als borg wordib aangenomen. Opheffing van zekerheid! wordt verleend wan neer do saldostaat over het jaar waarin het be>- heer van een borgtochtplichbig ambtenaar heeft opgehouden, bij de Algeaneene Rekenkamer is opgenomen en gesloten. Alle kosten, vallende op heb stellen en op het opheffen van zekeriheid, komen voor rekening van den borgtochtpichtige. Bijdragen van Normaallessen. Bij Koel, besluit is bepaald, dat het bedrag In dezen tijd des jaars, nu de schdvisch het best is on in groote hoeveelheden op onze mark ten wordib aangevoerd, waarin d'eze smakelijke visahsoort niet alleen op de tafels der rijken, maar ook op die der minder bedeelden ver schijnt, zal hot zeker menigeen niet onbelang- ,rijk voorkomon, iets meer omtrent dezen visch izelven, alsook omtrent zij no vangst te vernemen. De schelvisch is na de haring in alle wate: >n ten. noorden van het Engelsch kanaal ui ten westen van Jutland en Scandinavië om up* smakelijk vleesch de belangrijkste zeeviseh. In onze zeeën speelt hij dezolfdo rol als ten westen van Jutland in de 'Baltisclio wateren zijn broe der, de dorsch, en als verder naar het westen op de kusten van Newfoundland: zijn neef, de kabeljauw. 't Is intusschen waar, dat hij anders zoowel voor don haring als voor den kabeljauw als handelsartikel in belangrijkheid moet onder doen deels wijl hij toch niet in zoo groote me nigte als deze bedden, voorkomt, deels ook, wijl men er nog niet in geslaagd is hem door zouten u«jf drogen tot een duurzaam en vei' verzendbaar Banjdelsajrtikel te maken. Hij moet overal versch en dus in de nabijheid zijner plaats gegeten ■worden. der Rijksbijdragen die aan gemeentelijko en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullon worden verleend voor elk der dooi hen in den loop van 1899 tor opleiding tot on derwijzer aangenomen personen, nadab deze in den loop van 1901 of later, de akte, bedioold in art. 56 onder a der weit op liet lager onderwijs, zullen hebben vorkregen, is vastgesteld als volgt io. voor hen die bij gemeentelijke of bijzon dere normaallessen zijn opgeleid: a. gedurende ten minste twee jaren, driehon derd gulden; b. gedurende ten minste drie jaren, vierhon derd gulden; c. gedxu-ende ten minste vier jaren, vijfhon derd gulden; 2o. voor lien die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren tweehon derd gulden; b. gedurende ton minste drie jaren, tweehen- derd en vijftig gulden; c. gedurende ten minste vier jaren, driehon derd gulden; Voor eenige jaren werd door den hoor J. C. van Marken te Delft het idee opgeworpen van een commissie voor sooiale adviezen. Wie op dit gebied iets wenschte te weten, bijv. ten opzichte der arbeidersbeweging enz., kon zich tot zooda- nig comité wenden. Toen kwam van do zaak niets; sedert is zij echter weder opgevat en thans zal er een cen- stitueerende vergadering te Utreahb plaats heb ben op 27 December a.s. De eerste twee artikelen van do ontworpen statuten luiden: Art. 1. De vereeniging draagt den naam van „Centraal Bureau voor Sociale advie^n'c,, stolt zich ten doel a. heb verstrekken van gevraagde raadgevin gen ten opzichte van de oprichting, oiganisabie, leiding en administratie van instellngmi, welke ten doel of mede ten doel hebben, de arbeiden de ldaese in hare pogingen tob verbetering harer oeconomische positie op eenigorlei wijze te steu nen b. de verspreiding van gegevens omtrent so ciaal-economische toestanden e. de vorming van eene centrale bibliotheek, bevattende werken over de sociale kwestie in haar verschillende vertakkingen. Art. 2. De vereeniging tracht dit doel te be reiken door: a, de instelling van een bureau, waar de bi bliotheek zal worden bewaard en waartoe alle in art. 1 sub. a, bedoelde aanvragen om advies kunnen worden gericht; b. de uitgave van al zulke geschriften, welke zij daartoe geschikt acht. Ned. Jongl. Verbond. In het gebouw „Iraie" te Utrecht werd Don derdag eeme buitengewone algameene vergadei- ring gehouden van het Ned. Jongel. Verbond, ter herziening van de statuten en van liet Huis houdelijk Reglement. Do vertegenwoordigende afdeelingen brachten te zamen 106 stemmen uit. .De vergadering werd geleid door den. heer B, In den laatsten tijd trouwens is men begon nen hem te roeken en vooral munten de Schot ten hierin uit. Dezo bereiden dcai visch voor de Engelsehe markten, waar dan ook reeds gerook te schelvisch (smoked haddock) een vrij gewilde toespijs bij ontbijt of thee geworden is. Sinds eenige jaren hebben de Schotten dan ook zoowel op Helgoland als op Nordemey een etablissement tot het drogen van schelvisch op gericht. De schelvisch is een trekvisch, die het koude water opzoekt, In den zomer schijnt hij zichan de koeler diepten der zee en naar het hooge Noorden to begeven. Aan de kusten van Noor wegen vangt men hem het gansdie jaar door. Bij Helgoland en Norderney langs onze Hol- landsche kusten, zoo ook bij Schot' nd ver schijnt hij eerst tegen het midden van'Septem- ber en wordt vervolgens don gelieven herfst door gevangen. In December houdt tia vangst aan de Duitsche kusten gewoonlijk op 'en storm, ijs en koude, doen haar ook in Februarien Maart meest stilstaan. In Schotland 4'aarente- gen, waar zich langs de kusten niet zooveel ijs vastzetten kan, op de zandbanj'gn en de wad'dem onzer Nederlandsche oilandea duurt de vangst den geheelen winter door. 1 Voor het overige blijft de \'i"ch in den win ter ook niet ver van onze kusten, want terstond in Maart en April, als die vrij van ijs worden, J. Gerretson, uit Rotterdam, 2o Bondsvoorzit ter, nadat de hoer A. J. Hoogenbirlc baar niet gebod, psalmgezang en een korte toespraak bad geopend. Van de belangrijke besluiten in zake do Sta- butenwijziging genomen, noemen wij hier de vol gende: Verworpen werd een voorstel der Utr. Chr. J. V. om geen algemeeuo Bondsleden toe te laten in plaatsen waar een afdcoling is ge vestigd, welk voorstel, blijkens de toelichting, bedoelde de Studenten-Bondsleden te doen toe treden tot de afdeelingen. Hierover werd uitvoerig gediscuteerd. De moes te voorstellen van het hoofdbestuur werden, en kele mot kleine wijzigingen, aangenomen; o. a. het voorstel betreffende het stemrecht op do al gemeens vergadering, waarop mot minder dan zes amendementen waren ingediend. Bepaald is nu dat de afdeelingen een stem zullen uitbron- gen voor elke 25 gewone loden of minder, die hun nfdeeling bonedon do 250 gewone leden telt, plus één stem voor elke 100 gewone loden of minder die hun afdeehng telt boven do 250 gewone leden. Hot voorstel-Alkmaar om elke afdeeling jaar lijks 5 harer gewone inkomsten te doen af staan aan den Bond, werd verworpen. Da be paling om jaarlijks minstens een algomeone ver gadering to houden, bleef behouden, terwijl bij de behandeling van liet huish. reglement na. uitvoerige bespreking werd aangenomen heb ar tikel dat den arbeid van liet alg. secretariaat regelt. Een belangrijk voorstel kwam bij art. 14 in behandeling, waarbij hot bestuur voorstelde ook Vereenigingen als afdeelingen te erkennen die een moer speciaal kerkelijk karakter dragen, terwijl het Bondsbeetuurshd, de heer K. Muller voorstelde zulke ve-reenigingen niet toe te laten. Het eerste voorstel werd, als zijnde tegen het beginsel des Verboiuls, bestreden. Beide voorstellen werden ingetrokken, nadat, bet Bondsbestuur had verklaard zich voortaan te zullen houden op den door het voorstel-Mul- ler aangewezen weg. Bij het einde der vergade ring werd nog gesproken over wat in den aan vang der vergadering de st.udenten-quaestie werd genoomd, en sprak do voorzatter de wen- sclielijkheid uit van heb toetreden der studen ten tot de afdeelingen, hoewel heb Hoofdbestuur geenerlei dwingende macht heeft. Ton slotte werden, naar aanleiding der radactie van hot orgaan „De Jongelingsbode", nog eenige zaken van huishoudcilijkon aard besproken. De heer J. Zevarhoom van Rotterdam sloot de vergadering met gebed. Bij de Tweede Kamer is een nieuwe wet tob wering van vervalschingen in den boterhandel ingekomon. De Minister van Buitenlandsche Zaken geeft den 28en dezen een diner aan een gedeelte van de leden der Eerste Kamer. Ta Amsterdam is plotseling overleden do gep. luit.-kol. van het O.-I.leger A. G. Geloudeanans. In zijn kamer was door een onbekend gebleiven oorzaak brand ontstaan, die door de brandweer spoedig was gebluschb. Men vond toen voor het ledikant het lijk van den heer Geloudemans. De oorzaak van zijn dood is onbekend. is hij er weer en wordt dan de geheele Mei maand door tot Juni gevangen. Dan echter wordt heb hem vermoedelijk bij ons te heet en verdwijnt hij om naar het Noordon te trekken. Bij ons geschiedt de vangst evenals die van den kabeljauw met den beug, d. w. z. met lij nen, waaram hoeken bevestigd zijn, die beaa-sd worden met koelover, prikken, haring, geep enz. al naar den tijd des jaars dit medebrengt. Van alle plaatsen echter, in of aan do kusten dei' Noordzee, heeft de grootste, de belangrijk ste sehelvischvaugst op het eiland Norderne/ plaats, deels wijl dit eiland mot uitzondering van Helgoland, heb meest bevolkte is, en dus natuurlijk ook de grootste vloot bezit, deels echter ook wijl de natuur bet heeft voorzien van een voor dein schelvisch eigenaardig soort aas, dat anders nergens gevonden wordt. Dit is een op de zandbanken huizende soort wormen, die men zelfs op het nabij gelegen Helgoland niet aantroft, wijl dit eiland verder in zoe ligt, en de bedoold© worm of pier (pierer genaamd) in die dieper wateren. Toch zijn en blijven, de Helgolanders, wat de schelvisch vangst betreft, de grootste concurren ten der Norderncyers. Daar de worm te teer is om vervoerd te worden en de Helgolanders zich dien ook niet door den handol verschaffen kun nen, hebbep. zij op een ander aas bedacht moe ten zijn. Zij werden daarvan, toen de walvisch- Botiocmd tot directeur dor gasfabriek cn wa terleiding to Enschedé de lieer J. H. A. Al- hrecht. Bij Kon. Besluit is mr, J, J. Vau Meorbcke opnieuw benoemd tot voorzitter van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonvecbter-plants- vervauger in bet kanton Bergum J. G. Lijbcring, ont vanger der registratie on domeinen te llardegarijp. Bij Kon. besluit islo. do kapt ter zee M. P. Tijdeman op zijn verzoek op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f3073 's jaars; 2o. bevorderd tot kapt. ter zee de kapt.-luit ter zee A. W. F. 0. Van Woerden tot kapt.-luit. ter zeo de luit. ter zee lo kl. II Backer, en lot luit. tor zee le kl. dc luit. ter zee 2o kl. J. Souteudam. B. en W. maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente val worden gehouden to 's-Gravenhuge, in liet gebouw Wa genstraat 119, aldaar, op Donderdag den 2'2n December a.s., des voormiddags te 10 uien. Voor den Militieraad moet verschijnen lo. hij, die zich als vrijwilliger voor de militie beeft aan geboden en 2o. de loteling, die vrijstelling ver langt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Door do plaatselijke Schoolcommissie zal op Woensdag 21 December as. dos avonds ten 8 ure zitting gehouden worden op het Raadhuis tot het aannemen van leerlingen voor do tns- schenschool (aan het Westnieinvhuid). liet bestuur dei' Spaarbank alhier val zitting houden op Zaterdag 17 en 24 December eu op Vrijdag 30 December ek. telkens des avonds van 6— 8 uur, om spaarbankboekjes in ontvangst te nemen van hen die de rente of interest wenschen bijgeschreven te hebben tot 31 De cember e.Ic. De afgegeven Spaarbankboekjes kunnen tegen teruggave van liet ontvangstbewijs in de vol gende zitting worden afgehaald. Op bovengenoemde avonden om 8 uur gewone zitting, doch dan uitsluitend tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van gelden, Vanwege de vereeniging voor Geref. Onder wijs zal op 25 December a.s. des avonds ton o ure in het lokaal der Jongelingsvereeniging „Liefde on "V rcclo"' eeno openbare samenkomst en bidstond gehouden, worden, waarin als spre ker zal optreden de heer ds. H. Bavinck, Vergadering van Vrijdag 16 Dec., 's av. 7 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig do lieereu v. Linden v. d. Heuvel, W, J. v. Dnsscldorn, A. Ifoogondyk en C. H. Hummelinck. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer IJ, Schuitmaker, 1c ambtenaar ter secretarie. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Van God. Staten goedkeuring der raadsbesluiten o. tot het aanschaffen van een stel sluisdeuren b. tot vaststelling der rekening over 1897 en der bcgrooting voor 1899 der d.d. schutterij; vangst nog bloeide, uit Groenland voorzien. Do walvischvaardea's brachten van daar de inge wanden der zeehonden mede, ook bezigde men enkele doelen van de ingewanden van den wal- visob. Zijn deze echter niet voorhanden, dan gebruiken zij, ewenals onze Nedoriandscho vis- sehers, ossenlever en andere surrogaten, die den schelvisch echter op verre na niet zoo aantrek ken als de Nordemoyor pier. Is de tijd daar, waarop men de aankomst van den visch verwacht (in October), dan gaan eerst eenige schepen uit, om de vangst te probeeren, ^dagelijks een of twee. Eerst vangen zij niets da,u kleine haaivlsochfcn, botten en andere meer ge wone visschen, maar al spoedig daaronder ook een paar sclielvisschen, eenige van de voorhoede van het nadei-ende gx-oote leger. Deze eerstelin gen zijn doorgaans klein, onaanzienlijk, weinig smakelijk en worden dan ook op heb eiland zelf vea'bmikb. Blijft liet goed en stil weer, clan neemt do schelvisrihvangst allengs toe, dooh langzaam, daar het groot© leger niet van snelle marsohon schijnt te houden. Komt er echter een storm, dan is hot, of de geheele massa op eens in be weging geraakt, on naar hot land gedreven is, want na zulk een storm hangen den volgenden dag al de hoeken der op verkenning uitgezeilde schepen met spartelende sclielvisschen vol. Nu komt alles in oproe-s. De schelvisch is er 1 lp-.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5