BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Grootvorst/ Nicolaas van Rusland is to Ivon- gtnutiuopel aangekomen, Ecu officiedo mcdedeeling zegt dat do groot vorst in opdracht heeft do tusschen den Sultan cn den U'/.aar bestaande opredde vriendschap te bevestigen en don Sultan de groeten van don Cznar over te brengen. Do metropoliet van St, Petersburg, mgr. P.vl- ladius, is overleden. Numa Dros hoeft officieel geweigerd prins George als raadsman naar Kreta te vergezellen. De Amerik.iunyehe regcering moet besloten hebben do Maine te lichten. Volgens de „Times" zou dit besluit genomen zijn op aan dringen van eenigo buiUuüaruLclm vertegen woordigers te Washington, opdat de werkelijke oorzaak van den ondergang van het oorlogs schip kan worden uitgemaakt. De Mobile cu de M o h a w k hebben be vel gekregen zich gereed te houden om ieder 1800 man. naar Manilla to brengen. Volgons de „Daily Chronicle" wenseht Rus- lamd in Frankrijk een leening van 275 miliioen te plaatsen, ton oindo bij het leger snolvuur- lcanonnon in to voeren. Tivocdo Knmor. Door den hcor F. van Bylandt c. s. is een amendement voorgesteld strekkondo om art. 180 der Waterstaatsbogrooting te verminderen mot f 25000. Do bedoeling is van liet aangevraagde eru diet vcor de Porijzer teutöonstelliug te doen vervallen de som, uitgetrokken voor „hot zoo genaamde l.uidbouwbceld". Internationaal Privaatrecht. Zaterdag jl. lieeft de Staatscommissie voor het Internationaal Privaatu'oht te 's-Gravenha ge aan het Departement van Justitie eenc lang durige vergadering gehouden. Naar wij vernomen, zijn thans do vijftien mo gendheden, die het Ilaagsehe verdrag van 14 November 1S96 omtrent internationaal proces recht gestoten hebben, allo, met uitzondering alleen van Rumeuiü en Spanje, bereid en in staat tob de ratificatie van hot verdrag over to gaan. Men mag nu verwachten dat de ratifica tie weldra zal plaats hebben. Do uitnoodiging tot de derdo conferentie, in hot najaar van 1899, to 's-Gravenliago te houden, is overal gunstig ontvangen en door eon aantal staten reeds offi cieel Aangenomen. Tegelijk mot dio uitnoodiging was door de Nedorlandsehe Rogeeiing het ont werp eeuor internationale regohng van het hu welijksrecht, liet erfrecht en hot voogdijrecht aan de andere roguoringcm medegedeeld en daar bij tevens kennis gegeven van de instelling dar Noderlandscho Staatscommissie. Duitschland en Spanjo bobben reeds breed voerige monioriën ingezonden, waarin, onder verklaring van instemming met do hoofdbegin selen, oen aantal wijzigingen worden voorge steld, met bot rekking tot do onderdeden. liet voornemen bestaat, om, nadat ook van de andere mogendheden soortgelijke stukken zullen zijn ingekomen, een algemeen overzicht van alle voorgestelde wijzigingen to doen ver vaardigen, ter kennis van allo aan de conferen tie deelnemende mogendheden te brengen, met toestemming elier mogendheden, openbaar te maken voordat de derdo conferentie gehouden wordt. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan do gehouden verkiezing voor drie leden van hot hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is deelgenomen resp. door 163, 163 en 163 departementen, samen uitbron- gendo resp. 537, 534 en 532 stemmen, en met den volgenden uitslag: I. op den heer W. S pak Ier 518 stemmen, op den heer L. Sermrier 19 stenuncu. II. op mevrouw C. GoekoopDe Jong van Beek en Donk 213 stemmen, op den heer P. JL Keiler van Hoorn 321 stemmen. III. op den heer jhr. nu. D. R. de Marees van Swinderen 470 stemmen, op den heer Her man Snijders 62 steinmeu. Tot leden van het hoofdbestuur zijn alzoo ge kozen de lieeren W. Spakler te Amsterdam, 1'. M. Keller van Hoorn te Dordrecht en jhr. nu. D R. de Marees van Swinderen te Groningen. Het hoofdbestuur ontving van deizo heoron be richt van de aanneming hunner benoeming. Het hoofdbestuur deelt tevens mede dat het, gevolg gevende aan de opdracht der jongste al gemeene vergadering, tot het in 't leven roepen van eene zelfstandig werkende vercenighig die ten doel heeft den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren, eene commis si opheeft uitgenoodigd die zich welwillend mot de voorbereiding van een dergelijke vereeniging heeft belast. Deze commissie bestaat uit do hoe ren jhr. nu. A. J. Rathaan Macard te Haar lem, mr. G. A. van Hamel te Amsterdam, H. Pierson te Zetten, dr. IV. II. Nolens to Rolduc en Tli. Nolen to Rotterdam. Het plan-Coolen. Voor den militieraad, die te 's-Hertogenbosch zitting houdt, zijn voor de lotelingen der ge meenten Helvoirt, Hamen, Ravenstein, Almkerk, Herpt, Oud-Heusden en Hedikhuizen zooveel vrijwilligers opgekomen, dat geen van deze lotelingen zal behoeven te dienen. Men schryft aan de »N. R. Ct," In de gemeente Voorhout wiiden de inge zetenen gebruik maken' van hot plan-Coolen. De gemeente moest drie miliciens leveren De ingezetenen leverden zes militie-vrijwilligers, alien vooraf goedgekeurd door een burger- geneeshoer. Op de zitting van den militieraad te Leiden werden alle zes afgekeurd. l'cnsloinicerlng van oudo vrorkHeden, Gisteren werd to 's-Grnvenhage een ver gadering van den contralen raad van den Ned. R. K. Volksbond gehouden in het gebouw der flnagsche afdeelirig, ter bespreking van du pensionneering van oude werklieden. Er waren 40 afgevaardigden van verschillende afdeelingen tegenwoordig. Na eert inleidend woord van den voorzitter, don heer Passtoors, werd de volgende moiie aangenomen Overwegende dat pensionneering, uitsluitend komende ten laste van den staat, een niet recht vaardige en ook niet mogelijke, maar pension neering gevormd door bijdragen van werkman en patroon, met medehulp van den staat, een dringende eiseh is kennis genomen hebbende van de woorden in de troonrede van 1891 en van de instelling der staatscommissie in 1895; gelet op het rapport van genoemde Staats commissie betreurt, dat a. het rapport ziclt niet uitsluitend met de vraag dor pensionneering heeft beziggehouden, maar ook door bijkomende vragen do stand der quaestie onzuiver maakt; b. door dit rapport weinig hoop voor een gunstige oplossing overblijft; van deze regeering niet verkregen is wat door haar optreden rechtmatig kon verwacht worden, en besluit le. dezen haren spijt kenbaar te maken aan Koningin, Regeering en beide Kamers der Staten-Generaal 2e. met alle op dit standpunt staande werk- liedenvereenigingen samen te werken om langs rechtvaardigen weg en met eerlijke middelen zoo spoedig mogelijk oplossing te verkrijgen van het vraagstuk der pensionneering van oude werklieden 3e. het centraal bestuur op to dragen om alle eerlijke middelen in het werk te stellen waai door liet grootc vraagstuk wettelijk kan worden geregeld. IJcursplan to Rotterdam. *Men meldt ons uit Rotterdam Wanneer de plannen die daartoe van eenigo invloedrijke ingezetenen zijn uitgegaan met succes bekroond worden en daartoe bestaat alle kans zal Rotterdam in het bezit komen van een nieuwe HaruMdreurs, gedeeltelijk op het zelfde terrein, waar thans de beurs staat, een sta-io-den-weg die het drukke verkeer langs de Noordblaak eu beurs belemmert en zoowel in- als uitwendig zeer onooglijk is. Bovendien voldoet het gebouw nauwelijks aan de eischen, die er aan gesteld moeten kunnen worden. Het ligt in de bedoeling van eenige particulieren wanneer zij den steun kun nen krijgen van een consortium van bankiers, in oveileg met den aichitect den heer VV. Molenbi oek le Rotterdam onder wiens bekwame leiding liet "Witte Huis" gebouwd weid de peiceelen gedeeltelijk aan te koopen aan de Beurssteeg NZ., West-Nieuwland en Gruote Markt en een straat te projecteeren (du Beurs straat) van 15 Meter breed, loopende van het Wcstnieuwland (Groote Marktzijde) naar de Noordblaak, ongeveer tegenover de groots sociteit ïAmicitia", waardoor het zeer drukke verkeer door de fioofdsteeg en Nieuwsteeg eenigszins afgeleid zou worden. Op de vrijgekomen perceelen grond waar dan ook onder behoort het tegenwoordige Beurs gebouw, wenseht de architect een nieuwe beurs te bouwen, omgeven door kantoren en winkels De fiontzijde van de beurs zal alsdan komen in de rooilijn van de Noordblaak, alzoo midden tegenover het Beursplein, dat aanzienlijk ver groot wordt, terwijl de oude beurs aanzienlijk vooruitspringt van den tegenwoordigen rooilijn der Noordblaak. Een ingrijpende verbetering welke met deze bouwplannen gepaard gaat is het dempen van het gedeelte Steiger, gelegen tusschen de Groote Markt en het spoorwegsiaduct, waardoor een vluggere verkeersweg van de tramlijn van de Bettrs naar het noordelijk stadsgedeelte ver kregen wordt. Met deze reusachtige bouwplannen in het centrum van de stad en het drukste verkeer punt nabij het post- en telegraafkantoor en Beursstation worden natuurlijk hooge finantieele offers geöischt. Yan het gemeentebestuur mochten de onder nemers reeds groote ingenomenheid en mede werking met hunne plannen ondervinden, wat van het grootste belang is, w'gl onder de aan te koopen perceelen zich bevinden de voormalige Remonstrantsche kerk, die eigendom van de gemeente is, verder een .drietal perceelen io de Beurssteeg, voorts de Beurssteeg en het oude beursgebouw, xnet een tweetal perceelen die ook aan de gemeente behooren. Men rekent natuurlijk op de medewerking van de eigenaars en bewoners der benoodigde perceelen om zonder dat hunne belangen ge schaad worden een grootseh en nuttig bouw werk tot stand to brengen. Wanneer de plannen meer vastc.i vorm ver kregen hebben, zullen meerdere bijzondorheden omtrent dit bouwwerk gepubliceerd, worden. Geheel-onthouding. Hefc comité ter voorbereiding van het 2de na tionale congres voor geheel-onthouding is nu de finitief vastgesteld als volgt: Dr. Banning, moj. II. Crommdin, ponning- meesteresso, ds. A. do Kol, J. A. van dor Lee Bi mie, secret., \V illom sparkweg 213 Amster dam, dr. N. J. van der Leo, nu-. D. R. baron van Lijnden, P.-van der Meiden, ds. Pont, prof. dr J. van Rees, vooratter, tls. N. J. C, Scher merhom, baronesso Van VersehuerYan Bal veren on Th. W. van der Woude. Israëlietlsclie Sectescliolcn, Het hoofdbestuur der „Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland" heeft besloten geen gevolg te geven aan do uitnoodiging van de Haagsoho afdeeling dier Maatschappij, tot bijeenroeping eonex buitengewono algemeene vergadering, ter behandeling van het gemoti veerd protebt tegen heb optreden van dr. Diin- nor tegen de openbare lagere school; wel is het geneigd de motio iu enkele opzichten, gowijzigdj in do volgende algemeene vergadering ijf Aug. of Sept. 1899 to houden aan de orde to stellen. Bij Kon. besluit is do heer- n. "VV. E. Struve, inspecteur van arbeid te 's-Gravenhage, die als lid dor commissie, bedoolcl.in art. 7 der Stoom- web, mot 1 Januari 1899 moet aftreden, met in gang van dien datum opnieuw als zoodanig be noemd. Do Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Oorlog verleonen deze week geen audiëntie. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Alhier is overleden de heer jhr. mr. VV. M. de Btauw, oud-commissaris der Koningin in Zeeland en oud-Minister van Kolomen in het kabinet-Modderman, waarin hij slechts korten tijd zitting Imd. B. en W. van 's-Gravenhage hebben ongun stig gepreadviseerd omtrent het ontwerp eener grensregeling tusschen den Haag en Rijswijk. De Commissie uit de ingezetenen voor deze zaak vergadeit n.s. Woensdag in de Raadszaal. Dr. van Tienhoven, lijfarts van H. M. de Koningin, heeft zich bij een val in zijne woning dezer dagen verwond en daarbij nogal bloed verlies geleden. Hij moet rust houden. Bij Kon. besluit zijn bij hot Departement van Bnitonlandsche Zaken bevorderd tot referendaris, de heeren W. de Lorm, hoofdcommies, met den persoon lijken titel van referendaris, cn D. 0. Yan Duisberg, hoofdcommies. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat D. Kooiman, burgemeester van do gemeonto Bovcnkarspel, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Op de heden door den burgemeester ten rnadhuize gehouden veikooping van wilgen- hakhout (knotwilgen) langs den Frankelandschen dijk, rietgewas en oude keien was vror het eeistfi en tweede genoemden kooper H. Kroon alhier voor respectievelijk f50 en f 10; terwijl de keien zijn verkocht voor f2 per lOOstuks. J Gisteravond had in het Volkshuis eene huis houdelijks vergadering plaats van de afd. Schie dam van het Alg. Ned. Werkliedenverbond. Na de lezing der notulen van de vorige ver gadering werd een schrijven van het Centraal Bestuur behandeld, waarin de meening der af deelingen gevraagd wordt of de toegezegde buitengewone vergadering ter bespreking van het rapport der staatscommissie in zake pen sionneering van oude en invalide werklieden moet doorgaan, of dat de behandeling kan worden uitgesteld tot de jaarvergadering, welke met de Paaschdagen gehouden zal worden, wat niet zoo ver meer verwijderd is. Na eenigo bespreking werd besloten aan bet Centraal Bestuur te melden dat de afdeeling van meeniug is, dat, waar van verschillende zijden, o.a. van den R.-K. Volksbond en Patri monium, de denkbeelden over dit punt reeds bekend zijn, het tijd wordt dat ook het Alg. Ned. Werkliedenverbond zich uitspreekt over deze voor den werkman zoo belangrijke aan gelegenheid dat zij daarom is vóór het houden van een buitengewone vergadering, zooals op de laatste jaarvergadering is besloten. Bij acclamatie werd aangenomen, ingeval die buitengewone vergadering mocht doorgaan, dezelfde personen als bij de vorige jaarvergadering, zgnde de voorzitter en een der leden, weder af te vaardigen. Nog werd besloten met het opgeven van punten voor de a.s. algemeene vergadering te wachten tot bekend is of de buitengewone ver gadering zal doorgaan, om dan in het begin van Januari te besluiten welke punten voor de jaarvergadering zullen worden opgegeven. Ingekomen was nog een circulaire van het te Rotterdam gevestigde plaatselijk Comité tot invrijheidstelling der gebr. Hogerhuis, waarin werd kennisgegeven dat den 26n December a.s. te Rotterdam eene vergadering zal worden ge houden ten einde te bespreken de provinciale propaganda voor deze zaak door het houden van een provinciale meeting in het centrum dezer provincie en verder het oprichten van plaatse lijke comité's. Na een kort debat werd besloten een afgevaardigde te zenden, waarvoor benoemd werd Joh. Ploojj Jz. Naar aanleiding van het uit te brengen rapport zal in een volgende ver gadering worden besloten of de afdeeling tot het comité zal loetreden of niet. Vervolgens deelde do voorzitter mede dat de heer D. de Klerk, van Rotterdam, was uitge- noodgd de volgende maand alhier eene lezou» te houden over de pensionneering van oude en invalide werklieden. Door een der leden werd de vraag geopperd of het niet mogelijk was met het plaatselijk comité voor staatspensionneering eene gecom bineerde vergadering te beleggen, waarin twee flinke sprekers optraden, een voorstander van het idéé der staatscommissie, en een voor stander van staatspensionneeringteneinde zoodoende van beide zijden dit belangrijke vraag stuk to leeren keunen. Na een korte bespreking werd hierop niet verder ingegaan, waarna de vergadering werd gesloten. Naar wij vernemen, tracht men thans in het Volkshuis een cursus op te richten voor een voudige administratie (boekhouden) bestemd voor personen boven 18 jaar. Reeds hebben zich een zestal deelnemers aangemeld. Belang hebbenden kunnen zich bij den concierge aan melden. t Do heer J. H. Scheuoranan, machinist aan do watertoren alhier, hield Zaterdagavond ia heb Volkshuis'een voordracht over de waterleiding. Spr. toonde daarbij aam don grooten invloed, dao het zuiveren van heb water heeft op den' algemeonen gezoiidlieidlstoosband, wat nog ver duidelijkt werd door eon graplusch overzicht dat spr. nader verklaarde. Uitvoerig beschreef spr. voorts de inrichting van don watertoren hier, wat betreft de reser voirs en do filters, die heb water ontdoen van alle nadeielige bestanddeelen. Zondagmorgen word aan de toehoorders van Zaterdagavond gelegenheid gegeven den water toren te bezichtigen, waarvan bijna allen een dertigtal bezochten don toren - gebruik maak ten en waardoor de heer Scheuerrnan zeer ze ker d'eae allen aan hem. heeft verplicht. Gisteren had in het Volkshuis do aangekon digde vertooning van lichtbeelden plaats. Ver toond werd eon serie beelden betreffende liet mijnwerkersvak, zoowel wat de mijn als wat hot werk en den workman betreft. De beer A. van Waart gaf daarbij een zeer uitvoerigo be schrijving, die door de aanwezigen met belang stelling gevolgd werd en diede waardo der lichtbeelden natuurlijk aanmerkelijk verhoogde. In aansluiting aan een de vorige week door ons medegedeeld bericht, kunnen wij thans melden, dat de door liet plaatselijk comité in zake Staatspensioneering te houden openbare vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 3 Januari, desavonds ten 8 ure in sMusisSacrum". Als spreker zal optreden de heer VV. 11. Vliegen, van Rotterdam. Torwijl de koperslager B. M. Hille, in dienst bij de firma H. Jansen Co., Zondagochtortel een reparatie zou verrichten aan clan helm van een ketel in do branderij aan de Noordvest, gloed do helm van den ketel af en sleepte don man mede, terwijl dozo hom wilde vasthouden. Gekwetst aan linkerslaap, linkerpols en linker been werd d'o ongelukkige versuft gevonden door andere daar werkzaam zijndo personen. Met moeite is de man daarna naar zijn wo ning in d'e Bleokorstraat geloopcn, waar hij on middellijk to bed ging en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zaterdagavond had 11. Bekker, wonende aan de Hoofdstraat, het ongeluk om van het haven hoofd in de Maas te vallen. Met stokken werd hij door omstanders weder op vasten bodem gebracht. BURGERLIJKESTAND. (Geboren 16 Dec. Nicolaas Johannes Maria, zoon vnn P. van der Stap en A. C. in 'tVeen, Polder straat. 17 Dec. Marius, zoon van J. Lensveld en M. van Steyn, Oostsingel, Gerrit, zoon van B. Sonneveld en J. Stolk, Dwarsstraat. Clasina, dochter van G.. II. L. Westerveld en C. Krommenhoek, Singel. Maria, dochter van "VV. M. van der Most en N. Brussaard, Vellevestsingel. 18 Dec. Sientje, dochter van A. Koster en A. van 't Hof, Steenstraat. 19 Dec. Agnes Johanna, dochter van J. L. Reij en E. Juijn, Heerenstraat. Antony, zoon van M. Foist en J. M. Zijdernans, Villastraat, Overleden 18 Dec. Adriana Hendrica Groeneweg, oud 10 weken, Singel. De zaak-Temcr, De arrondissements-iechtbank te 'sGraven- liage heeft bij haar vonnis in de zaak-Vemer heden overwogen dat bij het heersdherd ver schil tusschen do gehoord© deskundigen, ova- da ontoerekenbaarheid van beklaagde van heb hem ton laste gelegde, het der rechtbank noodig is voorgekomen een nieuw onderzoek naar don geestestoestand van beid. te doen. instellon. Tot deskundigen zijn toegevoegd dr. Cowan, arts te 's-Gravenhage en dr. Steenbergen, arts in bet krankzinnigengesticht te Delft. Deze zullen don I5an Februari hun rapport moeten indienen, terwijl den 27en Februari het onderzoek zal worden hervat voor de rechtbank

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2