mmenEaSjT™™ STADSNIEUWS. Kerk en Sc li ooi. Ned. Herv. Kerk. Ned. Isr. Kerk. Rechtzaken. Staten-Gencraal. slial veroni'di'olil.™Dg drukkers van het blad kregen boete. 'regen professor Uelbiück te Bei lijn is een disciplinair onder/,ook gelast wegens zijn schei po critiek op do Pruisische uitzetüng'-politiek in de »Preussische .hihrbüclicr". De wevotvtaking te Ivrcfold is geëindigd door een overeenkomst tusschen patroons en arbeiders. De Spaansclie ministers hebben allen bun ont slag aangeboden de oplossing der crisis is even wel voitinagd doordat .Sagasla ongesteld is. Men acht drie combinaties mogelijk, een ministerie MonU't'o Rios met vertegenwoordigens der ver schillende groepen der meerder beid in de Cortez, oen kabinet van Martinez Campos, yd vela en andere gematigde conservatieven, eindelijk een ministerie van Sagasla in samenwerking mot Weyler, Roinoto Robledos en Canalejas. In de beuie laatste gevallen zullen de Coi te/, ontbon den worden. De laatste combinatie zou bewijzen datSvgasta de militaire hoofden hoeft weten te winnen voor de dynastie: een échec voor de Cm listen dus, togen wie tegelijk slienge maatregelen worden genomen. De bevelhebber van het noorder-leger heeft de sluiting van alle Cnilfctische clubs in zyn disliicts bevolen. De kapitein genei aal van Madiid hee't een zelfden maatregel genomen; vermoedelijk zullen ook de Carbstische bladen verboden worden. De minister van ooilog acht, met hot oog op de C.irliaten, een leger van 140,000 mars noodig, hetgeen eeri extra-uitgave van 20 mil- lioen peseta's noodig maakt. i Maarschalk Blanco is Maandag te Alicante aangekomen, waar een telegram van Sagasta hem welkom heette. Blanco zond een telegiam aan de Regentes. Tegenover journalisten die hem trachtten te interviewen, wilde de maar schalk zich niet over den ooi log uitlaten. Do ïOsfcervatore Romano" bevat de volgende nota: Wij meenden te voldoen aan het innig verlangen van allen die de Kerk en het Pausdom enien, door den weiwcli te uiten dat ue <4i ,jd die in de bladen van verschillende landen ge voerd vvoidt over du quaestie van het protec toraat over da Katholieken in het Oosten, eindige. Du) polemieken hebucu geen ernstige reden van bestaan en doen, al is dat i iet bedoeld, dc seetamehö pers, die de Heilige Stoel vijandig ge/ind is, een voorwendsel aan de band om de eemhacht in het Christendom te verstoren. In de flongaarsche Kamer kwam gisteren dc .verkiezing van een president aim de oule. Do oppositie tracht door bespreking der wet- Tiszft de vei kiezing uit te stellen sot na Jtmu.u i Koning Oscar van Zweden on Noorwegen is ongesteld. Naar het schijnt boezemt dc toestand van den vorst, die'21 Januari a.s, 70 jaar vvoidt, ©enigszins bezoigdheid in. Do Russische legeering gaat voort de zelf standigheid van Finland te breken. Tot nu toe kwamen do Finsche miliciens in Finland in garnizoen, en vormden zij afzonderlijke icgi- menten. Thans is echter bepaald dat de Finnen bij de gewone regimenten worden ingelijfd en dat ook Russische legiinenten in Finland in garnizoen zullen komen, wat tot nu toe niet geschiedde. Do opgewondenheid hierover is in Finland zeer groot. Gistcimiddag is te Athene een plechtig »Te Deunt" gezongen in de kapel van het koninklijk paleis, waai na pi ins George, uitgeleid door de koninklijke familie, de ministers en het corps diplomatique naar den Piraeus vertrok, om daar aan boord le gaan van het jacht A m p li i- tritc dat hem naar Milos zal brengen. De bevolking juichte den prins warm toe. Sn Fiancis Grenlell, benoemd tot gouverneur van Malta, wordt als opperbevelhebber der Biitsehe stiijdmacht in Egypte opgevolgd door generaal Talbot. Mc. Kinley heeft in een redevoering te Savannah gewezen op de plicht der Vereemgde Staten een goede regeering te geven aan de volkeren wier toekomst hun is toevertrouwd. Nu geldt bet de wijsheid en de bekwaamheid daartoe van het Amerikaansche ras te bewijzen. Long, de staatssecretaris voor marine, ver heerlijkte het patriotisme. Ilij betoogde dat de zielsangst dien de Spaansclie Regentes gedurende den ooilog bad ondoivonden, de sympathie van alle Amerikaansche vrouwen en moeders ver diende. Onder voorbehoud deelt Iteuter uit Cap Ilatien liet gerucht mede, dat Ulysses Heureaux, piesïdent der lepubliek San Domingo, vermoord zou zijn. De president der republiek Costn-Rica, Igle- sius, is per Gascogne te fcklvre aangekomen en heeft gisteien te Parijs bezoeken gewisseld met president Faure. Vakopleiding van Handwerkslieden, De Vereeniging tot bevordering van de vak- opleiding voor handwerkslieden in Nederland houdt hare zesde algemeene vergadering, op Dinsdag 27 dezer, te Utrecht. De agenda vermeldt o. m. Verkiezing van twee bestuursleden, ter ver- vanging van de boeren P. D. van der Bilt en G. A. Schuiten, welke hoeren volgens rooster moeten aftreden cn niet herkiesbaar zijn. Ver kiezing van een voorzitter. Inleiding vnn den lieer mr. 11. Smeenge, te UoogovecnvOp welke wijze en langs welken weg moet de vaktcekenleeraar, naast kennis van het ambacht zijn theoretische kennis machtig worden Besproking van de op de vorige algemeene veigaderïng gehouden inleiding van den heer \V. de Visser, over»het oprichten van af- deelingen." Voor dc eerstvolgende Juni vergadering wordt het volgende onderwoip aanbevolen. Kunnen al de avondteekenscboleii, die door bet rijk worden gesubsidieeid, en onder dc afdeeling Kunsten en Wetenschappen zijn inge deeld, beschouwd worden als te zijn inrichtingen voor a. s. ambachtslieden Zoo ja, wat kan dan de reden zijn, dat die scholen niet, oven als do ambachtsscholen, onder de afdeeling Onderwijs zijn opgenomen. In- en doorvoer van vee. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen tor algemeene kermis, dat ingaande 1 Januari 1899, verboden wordt de in- en doorvoer uit bet buitenland van vleesch, afkomstig van eenhoevige dieren. Dit verbod is niet toepasselijk lo. wat den invoer betreft, op het vleesch van in hun geheel aangebrachte dieren, waar aan de huid en de ademhalingsorganen vast zijn en hetwelk aan het eerste kantoor door- den districtsveearts of een zijner plaatsver vangers bij onderzoek voor eonsumtie geschikt wordt bevonden. 2o. Wat den doorvoer betrelt, op hel vleesch, hetwelk zoodanig is vei pakt, dat er geen ge vaar voor overbrenging van besmetting beslaat. Het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. de Biauvv, oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, wordt Dondeulag a.s. op de Algemeene Be graafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld. De stoet verlaat ten 12 ure het ster!huis. Waarschuwing, De politie hei mriei t aan ai 1.1 i van het brand weer-reglement voor deze gemeente, luidende Het is verboden kachel- ol haard pijpen zonder voldoende ijzeren, koperen of zinken afscheiding door houten beschotten of zolders, of op minder dan 3 decimeter afstand langs deze, en langs behangsels en andere licht brandbare stoffen te leiden, of ouder oen houten schoorsteenmantel door te brengen, tenzij de daai boven strekkende onderkant van dien mantel geheel met een ijzeren, koperen of zinken plaat beslagen zij, Overtreding wordt gestraft met boete van hoogstens f 10. Hedenmiddag vond ten stadlniize de reeds vroeger door ons aangekondigde bespreking plaats van het Dagelijksch BosUiur en een aan tal patroons over do wenschelijkheid van op richting van Kamers van Arbeid bier ter stede. In dezo bijeenkomst werden aan do patroons, een IS-ta], dezelfde vragen gesteld ais Vrijdag avond jl. aan dc commissie ml de besturen van werkliedcn-vereenigingenop die vragen werd door de patroons hoofdelijk geantwoord. Do toestand van F. W. Gerards, die voor eeuige dagen onder de tram geraakte, is geltik- kip- beteronde, hoewel hij, naar ons werd madet- gedeold, nogal pijn lijdt. Hedenmorgen te li mv liep de branders- knocht N. v. d. B., terwijl hij naar de branderij ging, in de Noordvestgracnt, doordien hij nog slaperig was. Hij werd spoedig door C. K., die oveneons naar de branderij ging, gered. BURGERLIJKE STAND. Geboren '18 Dec. Jacoba Adriana, dochter van G. Duk en C. E. Bosselanr, Oude Kerkhof. Cliris- tiaan Lcilevvijk, zoon van J. Hoogland en G. Kuhne, Singel. Johannes Josephus, zoon van J. J. Duimel (overleden) en D. van Kampen, Hoofdstraat. 19 Dec. Wilhelmus Simon Julius, zoon van M. P. A. van de Werken en W. Kloos, Kaam. Hermanus, zoon van M. den Uijl en H. E. Kraa, Otterlmrt, 20 Dec. Arnoldus, zoon van G. Baas en A. Rijnders,. Hoofdstraat. Overleden 48 Dec. Anna Maria Wolters, oud 81 jaar, Oostsingel. 19 Dec. Johannes Casparus Schoenmakers, oud 49 jaar, Buitenhavenweg. De vorige week zjjn alhier 29 gevallen van mazelen aangegeven. Aan het politiet-bureau alhier zijn inlichtin gen te bekomen betreffende een in bewaring genomen zwartharigen poedelhond, terwijl hij den concierge van het Stadhuis eeno parapluie dezer dlagen door een leden van do commissie in z-k'e heb Kroningsfeest aldaar achtergelaten voor den rechthebbende is terug te bekomtn. Door het postkantoor te Vlaardingen zijn ge durende de tweede helft van November de vol gende brieven verzonden, geadresseerd aan onbe kenden. P. Verdomme, 's-Gravenhage. W. de Wilge, Vlaardingen. Briefkaart. G. van Meurs, Rotterdam. Brief. (Buitenland). Wed. Werthoim, Frankfort a/M. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 47 Deo. Pieternella, dochter van P. v. d.Uoek en A. Elshout, Achterstraat. Izaak, zoon van van P. A. v. cl. Spek en A. Both, Jtidderstraat. Kornolis, zoon van L. Boer en P. v. d. Eijk Zomerstraat. 18 Dec. Maria Elisabeth, dochter vao J. W. Maassen eri A. M. Boeije, Schied. weg,Berna- dina Johanna, dochter van A. Hertog en C. Kinds, Am. Uoogvl straat, Arij, zooa van A. Bot en E. Schilder, Avn. Hoogvl.straai. 20 Dec. Maria, dochter van H. Olijihook en J. de Biuin, Oosthavenkade. «verleden 49 Dec. Jacobus Odijk, oud 69 jaar, echtg. van II. Tb, Vonk, Willem Bz.iïraai Katha- lina de liaan, oud 26 jaar, echtg. van A. Schou ten, Willem Bz.straai. Beroepen: te Poedorooijen cn Loevesteio, II. 0. Briet, cand. te Leiden. Te Foijenoord, A. do Haan, to Zwolle. To Hccaise, J. G. E. van Her waarden, cand. Te I.Tsclsteiu en Polsbroek, J. M. Schippers, te Blanwkapol. Te Grijpskcrke en Yroomshoop, M, G. Blauw, cand, te Schoonhoven. Te Breda, G. Haspels, te Kralingcn. To Wedde, R, Adriani Engels, cand. Aangenomou: naar Bloemondaal, door J. A. van Leeuwen, te Harlingen Naar Blokzijl, door M. G. Blauw, cand. to Schoonhoven. Naar Groote Lindt c. a., door A. Prins, cand. te Utrecht. Naar Anloo, door J. Buiskool, cand. te Groningen. Bedankt: voor Dussen cn voor Ter Heide, door 0. ITokwcrda, cand. te Oosthem. VoorDirksland, .T. Vonk, te Oldebroek. Voor Oosterend, door E. T. Steller, te Kolderveen. Voor Sir Jansloud c. a., door J. M. Lammers, cand. te Heldor. Voor Ingcn, door E. Klaasen, cand. te Oosterbeek. Voor Voorburg, door J. W. M. Engelborts W.E Mz., to Bergschonhock. Gercp. Kerken. Beroepen: teSuawoudo,E.Rispens,teWilsmn. Bedankt: voor Boxuni c. a. door S. H. Groe- ncveld, te Marrum en Nijkcrk. Ds. P. van Son, predikant bij do Gerof. Kerk te Amsterdam, lieoft aan den kerkeraad dezer kerk medegedeeld, dat hij met 1 Eebr. 1899, zijn ambt van leeraar zal nederleggcn. Do kerkeraad heeft Z. Eerw. eervol vnn zijn taak ontheven. Ds. P. van Sou, diende deze kerk sinds 31 Aug. 1873; hij zal 28 Eebr. 1899 don dag herdonken, waarop hij vóór 35 jaron zijn ambt. aanvaardde. Voor dien tijd stond hij te Kcthel, Warmond en Nijmegen. Voor oenigen tijd schoon het dat voor de vele ge diplomeerde rabbijnen hier te lande, dio op een rabbinalen zetel wachtten, het oogenblik zou aanbre ken dat ecuigen hunner oen benoeming zouden krijgen. Allereerst stonden op do voordracht do verschillende ressorten, dio nu ad'interim worden waargenomen, vervolgens 's-Gravenhage on éen plaats to Amsterdam. Het blijkt echter dat verachtende ressorten zich onmachtig gevoelen een opperrabbijn to benoemen en dat zelfs Óvorijsel, dat een uitzicht op een benoe ming gaf, het ambt ad interim zal laten waarnemen. 's-Gravenhage keett een definitieve keuze voorloopig uitgesteld en to Amsterdam wil men do vaeanto plaats onbezet laten. („Vad.") Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Door do geneeskundige staatscom missie zijn bevorderd tot arts do heereu ïhood. Rnijs, H. Kooistra on G. ten Cate. Aanvullingsexamen in de faculteit der letteren J. B. M. van Dalfson. Doctoraal examen in de geneeskunde A. H. M. Schmedding; doctoraal examen in do theologie, H.A. van Bakcl (met lof); candidaats-examen in de rechten, J. van Kan (met lof); en V. L. M. Dumoulin. Bevorderd tot doctor in do geneeskunde op proef schrift „Over do physiologiscke werking van Metbyl- nitramino in verband met zijn chemische samenstel ling", de heer Gerard Ballaar Spruyt, arts, geboren to Utrecht. Leiden: Doctoraal examens klassieke letteren J. W. A. de Hoest, candidaatsexamen godgeleerdheid 2g gedeelte H. R. Meeuwenberg en H. G. W. Briedé )mot lof). Candidaats-examen in do rechtsgeleerdheid, H. G. A. Broers on N. C. Kist. Utrecht17 Dee. Cand, ex. Theologie IIM. v. Grieken en W. H, Kelder. Theor. geneesk. ex. I: A. W. Slotemaker, J, A. E. Sehoenmaekers en C. F. A. Beek. Cand. ox. theol. I: A. van Kooton en E'. Raams. Cand, ex. theol. li: W. Bicshaar en J. de Vries (met lof). Voorber. kerkel. ex.J. A. J. Wenting en W. A. Vermeer. Cand. ox. rechtssr.H. P. de Fluiter. Groningen: Doctoraal examen in do Nederl. let teren A. C. van Meetorentheoretisch geneesk. examen ,T. L. Siemens. Bovorderd tot doctor in do rechtswetenschap op „Stellingen" de heer W. C. Boelken, geboren te Sleen. Marburg a/d Lahn. Bevorderd tot dootor in de scheikunde de heer H. E. Th. van Sillevoldt, goh. te 's-Gravenhage, op een proefschrift: „Ueber das Derrid und das Pacbyrhizid. Ein Beitrag zur Kennt- niss der Indisohen Fischgifto". Laos» Onderwijs. In de aanstaande algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers zal het onder werp comperatio ingeleid worden door prof. H, W. F. Troub. Da arrondissements-rechtbank te Rotterdam ver oordeelde heden J. S, M., handelsreiziger by een chocolade- en suikerfabrikant te Rotterdam, beschuldig'! van ver-' duistcring te Schiedam geploegd, tot vier maanden' gevangenisstraf F. G, II. handelsreiziger bij denzelfden fabrikant beschuldigd van een dergelijk feit, tot 8 maanden gevangenisstraf. Vier zeevissehers te Vlaardingen, beschuldigd van verzet togen de politie aldaar, twee hunner tot 1-1 en do beide anderen tot 21 dagen gevangenisstraf; H. B,, glasblazer to Schiedam, wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf; J. H, kuipor to Vlaardingen, wegens.balecdiging van een ambtenaar f2 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Terecht stond heden o. m. de 11-jarige A. van R te Vlaardingen. dio den 3n October j 1. ten nadeolo' van Johanna Meijer Yan een droogrek 11 kouscz had weggenomen, welke zij thuis komende wierp in een waschknip van haar moeder, dio zo er tot bard groote verwondering vond. Het O. M. requireerdo opzending naar een rijks, opvoedingsgesticht tot haar 18e jaar. Niet verschenen waren een 4-tal knapen van 12— 10 jaar uit 's-Gravenzandc, die uit den boomgaard van W. Hofman op 9 October eenige appelen ont vreemd hadden. Eisch tegen ieder fö.boete, subs. 5 dageu hechtenis. Wel verschenen een drietal kleuters van 10—-14 jaar, die op 15 October to 's-Gravenzande eenige poeren uit den boomgaard van B. Boon af plakten. Alle drie verklaarden do poeren aan den slootkant opgoyischt to hebben van oen nabijzijud erf, wat niet klopte met hunne eerste verklaring bij hunne arrestatie toen zij gezegd hadden, dat zij ze afgeplukt hadden. Het 0. M, requireorde tegen ieder 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht J. A. 31 jaar oud, molenaar, brander en mouter te Schiedam, die den 12den November U. te Schiedam zijn koetsier F. W. C. Gutt, moedwillig schopte tegen diensj rechterdijbeeu, Op dien datum moest Gutt de tilbury in tijd van drie minuten inspannen. Onder eenige vloeken on verwenschingen schopte beklaagde zijn koetsier tegen het dijbeen en onderlijf, wijl do dlbury achteruitliep en aau de kap bijna beschadigd word, Denzelfdon avond nam Gutt zijn ontslag wijl hij zulk eeno behandeling niet gewoon was, Eisch 14 dageu gevangenisstraf. In hooger beroep diondo de zaak van J. B. 0. H. 52 jaar, boekdrukker aan do Hoogstraat te Schiedam,' dio bij vonnis van het Kantongerecht dato 15 Oc tober '98 veroordeeld was tot f 30 boete, wegens bet niet voldoen aan een opdracht van dc inspectie op den arbeid tot het beschermen van twee vlieg wielen met afrastering. Door den patroon (beklaagde) waren bedoelde afras teringen aangebracht, doch het werkvolk had ze verwijderd daar zij hinderlijk waren in bet werken de werklieden zich bezeerden aan het rasterwerk. Toen den 14n September 1.1. de adjunct-inspecteur, do heer O. C.A. Last, in do werkplaats kwam, was de afrastering met aanwezig volgens voorschrift ca volgde proces-verbaal. Bekl. had zich tot den minister kunnen wenden om bezwaarschriften in te dienen, doch was hier mede onbekend eu liet den termijn van 8 dagen ver strijken. Wel had hij zich gewend tot den hoofdin specteur to 's-Gravenhage, doch dezen kon hij nimmer thuis treffen. Het O. M. requireorde bevestiging van het vonnis van het kantongerecht. Uitspraak in al dezo zaken 8 Januari '99. TWEEDE KAMER. Heb slot der zitting van gisterenmiddag en' liet vervolg der avondzitt ng van. gisteren zijn in heb Tweede Blad opgenomen. Zitting van JJmsdag 20 December. [Per telegraaf.) Bij het voortgezet algemeen debat over do ooi'logsbegrooting achtte de he©'- Van Knaruo- beek, wijzende op de groote verantwoordelijk heid van de burgemeesters van de groot© ste den tijdens de Septemberfeesten, vooral van dien in de residentie, omdat hij daar sinds kor ten tijd was opgetreden, gerechtvaardigd liet ruim, gebruik maken van de militaire macht, te meer daar volgens spreker het leger niet uitslui tend dient voor 's lands defensie. De heer Van. Vlijmen gaf in overweging ver schillende bezuinigingen ten aanzien onder moar van de weideplaatsen to Delft, door opheffing van de zadel- en wagenmakoiij, en door afschaf fing van do toelagen aan genie-officieren, dio niet bij buitengewone werken aangesteld zijn. Gewalgd had spreker van de gisterenavond ge houden redevoeringen door ontzenuwende mea- schen. (Da voorzitter verzocht spr. zich ta mati gen.) Spr. protesteerde tegen de socialisten, dia aanspoorden tot verzaking van onzo weerbaar heid. Onze heilige plicht is, onze weermiddelen' te verbeteren tot behoud van het erfdeel onoor vaderen. De heer Seret protesteert tegen het bespotte lijk misbruik dat bij de 1 nhuldigingsfeosten in do residentie van de militaire macht is ge maakt. Dit protest geldt niet den Minister, maar hem, die de troepen heeft gerequireerd. Trou wens is spreker van meening dat zich in die dagen niet de gevallen voordeden, waaruit do; burgemeester recht kon ontleenen, militaire macht te vorderen. Spr. vraagt of de autoriteiten die in zake den' verkorten oefeningstijd «Ministers bevelen niet opvolgden, ernstig zijn onderhouden. Wijzende' op heb achteruitgaan van het aantal vrijwilli gers, gaf hij vele verbeteringen aan, als: spoe-j digo herziening van de militaire pensioenwet, het soldij voor de infanterie gelijk te maken aan dab van. de andere wapens. Hij komt op togen verstoring van Zondagsrust door gawar pend middagappèl. De grieven tegen het reser-j ve-kader acht hij gegrond, en hij drong aan op. meer gelijke bepalingen, voor het behalen van graden. Tegenover de anti-mihjnristen Moot spr. zich aan bij hetgeen door den heeor Pijnappel; reeds gisteravond is gezegd. i Nadat nog de heer R-eth aan Macaró, klagen de over gebrek aan orde bij de revue- te Ren- kum, gevraagd' had of de burgeaneèateo.' of do generale, staf voor de orde moest zorgen, en da-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2