BINNENLAND. STADSNIEUWS. Nu deed de voorzitter mededeeling van de ont YLAAKMNGEN. Staten-Generaal. Flof van Cassatie verzocht ham te veiiiooren, daar hij gewichtige mede deel ingeii over de zaak- Dreyfus heeft te doen. Eindelijk dient vermeld te worden dat, vol gons een gisteren in de couloirs der Kamer loopend gerucht, het Hof heden definitie! zal beslissen over tie revisie-aanvrage, daar zijn meerling thans vaststaat. Voorioopig zou dus het Hof liet geheirno dossier tor zijde lateneerst in het nieuwe pioces zou het dan onderzocht worden. «■emcnjilc Mededeelt ngen. De Fransche Senaat nam gisteien liet ont werp tot verscherping der strafbepalingen in do spionage-wet aan, waai bij de doodstraf wordt bepaald voor landverraad door ambtenaren ook in vredestijd. Men denkt te Madrid dat Sagasla "Vrijdag de Regentes de quaestie van vertrouwen zal stellen. Prins George is bij zijn aankomst to Miios met het Grieksche volkslied en saluutschoten van de admiraalschepen begroet. De admiraals wisselden bezonken met den prins, die vervol gens aan boord van de Bugeaud naar Kreta is vertrokken, waar hij hedenmorgen zou aan komen. De prins zal met veel praal worden inge haald. In do Tweede Kamer. Gelijk wij gisteren mededeelden, heeft de heer vau Limburg Stirum lid de Tweede Kamer voor bet kiesdistrict Schiedam, in die Kamer do belangen van zijn district bij bet behandelen der Staatsbegronting niet uit het oog ver loren. Dat gedeelte zijner rede, hetwelk van belang is hier in zijn geheel te worden afgedrukt, ont kenen wij dus aan de »IIandelingen". De keer van Stii um sprak ïToen ik ten vorigen jare bij dit onderartikel van het nu in behandeling zijnde hoofdstuk der Staatsbegrooting met een enkel woord den Minister de belangen der gist-industrie heb aanbevolen, antwoordde mij Zijne Excellentie dat het onderwerp vooralsnog slechts een zuiver theoretisch belang had. De toestand intusschen heeft zich gewijzigd, en het onderwerp is nu van practisch belang geworden, sedert door België een invoerrecht van buitenlandsche gist wordt geheven. Het gevolg hiervan is dat de gist-invoer van Nederland naar België ongeveer de helft minder is dan in de laatst voorafgaande jaren en dat de Nedei'landsche gislhandelaren zich niet een lageren prijs moeten tevreden stellen, even redig aan het door België geheven invoerrecht. In twee opzichten dus lijden de Nederlandsche gisthandehuen schade: primo door minder afzet naar België, secundo omdat zij minder geld voor hun waar ontvangen. Voor 1898 wordt dit mir.der ontvangene op ongeveer 180,000 frs. begroot. Want niet de Beigen maar wij betalen het invoerrecht. Iets dergelijks kan gezegd worden van het meel. De vorige minister vnn financiën heeft op verzoek der Kamer inlichtingen gegeven op een adres van de Nederlandsche Vereeniging van meelfabrikanten. De Commissie door u, Mijnheer de Voorzitter, tot behandeling van die inlichtingen benoemd, heelt gemeend, daar de toestanden intusschen gewijzigd waien door de afschaffing der z6nes in Frankrijk nadere inlichtingen van dezen Minister te moe ten verzoeken. Deze zijn sedert verstrekt. En de Minister erkent zelf, dat uit de Fransche wetgeving wel degelijk in sommige gevallen een uitvoerpremie op tarwemeel voortvloeit. Heb ik nu nog een punt genoemd, dan kan ik uit de drie, zéér in het kort, in het algemeen mijne conclusie stellen. Dit laatste betreft een adres van de Kuiper- patiooasvereeniging te Vlaai dingen, dezer dagen ter griffie nedeigelegd waarin verzocht wordt de medewerking dezer Kamer opdat van ledige fusten of vaten, voornamelijk van die uit Diiilschland komende, een invoerrecht worde geheven. Wat toch is het geval Er woidt ook van uit Schotland haring naar Duitschland ingevoerd en nu kornen de ledige vaten, indertijd met Schotsche haring gevuld, zonder eenig bezwaar Nederland binnen, en zijn dus om zoo te zeggen ïte geef". Dit moet onge twijfeld de kuiper-industrie van Nederland be- nadeelen. Ik heb reeds ten vorigen jare ge zegd, dat ik op het punt van ïvrijhandel of bescherming" geen absolute meaning heb, maar ik houd rekening met de practijk van het dagelijksch leven. Straks zal ik mij te dezen opzichte op een autoriteit beroepen, die door de Kamer niet zal worden gewraakt. Er zijn in hoofdzaak twee redenen waarom de Minister van Financiën niet wil gaan den weg dien ik hem zoo gaarne bewandelen zag. Vooreerst meent Zijn Excellentie dat een invoer recht den prij3 van het daarmee getroffen artikel zal doen stijgen. Indien dit juist ware, zouden noch de gisthandelareri, noch de meei-j fabrikanten bezwaar hebben of kunnen hebben tegen een invoerrecht door het buitenland ge heven. Is de prijs van een of ander artikel bijv. f10 per zekere hoeveelheid, dan kan het den Nederlandsehen voortbrenger niet schaden indien hij f 11 kan bedingen, wanneer over diezelfde hoeveelheid fl invoerrecht door een of ander Rijk wordt geëischt. Maar dat kan hij juist niet bedingen; getuige hetgeen ik straks zeido over den invoer van gist in België. Niet de Belgische consument, maar de Neder landsche producent betaalt feitelijk het invoer recht, Gezwegen nog van het allerzonderlingste systeem, dat spoorwegtarieven men zie de bijlage dor Nota van nadere inlichtingen op het adres der Nederl. Vereeniging van meel fabrikanten 80, no. 3, zoo zijn ingericht dat du invoer van builenlandsch fabrikaat wordt gemakkelijk gemaakt. Hierop antwoordde in de avondvergadering de Miniater vau FinanliSn, de hoer Pierson Ik heb in de eerste plaats de opmerkingen van den beer van Limburg Stirum te beant woorden. Deze geaebte spreker beeft eenige punten ter sprake gebracht die, naar bet mij voorkomt, beter zouden behandeld worden wanneer een tariefsherziening aan de orde is. Ik zeg dit niet om mij van de zaak af te maken, maar omdat de tijd der Kamer beperkt is, en een grondige behandeling dezer onderwerpen eerst dan moge lijk zal zijn wanneer wij er een behoorlijken tijd aan kunnen geven. De quaestie van het belasten van het meel met het oog op de Fransche uitvoerpremiën, waarvan ik hot bestaan allerminst ontken, is zeer ingewikkeld. liet is beter ook dit punt, dat de Kamer gelegenheid zal hebben later te behandelen, ter zijde te laten. Naar aanleiding van hetgeen de geachte spre ker zeide ten aanzien van de gist, doe ik hem opmerken dat men gevaar loopt de statistieken ten aanzien van dit artikel verkeerd te ver staan. Hij sprak van de groote vermindering die in den uitvoer van gist naar België zou zijn waar te nemen. Vermindering is er zonder twijfel, maar hoe groot die is, is zeer moeiljjk uit de statistieken na te gaan. Vroeger kwam voel biorgist, soms wel 5 a 6 millioen kilo per jaar, uit Engeland naar ons land, schier uit sluitend met bestemming naar België. Gemaks halve weid die gist in consumtie gedeclareerd en uit het vrije verkeer uitgevoerd. Nu deze aanvoer verminderd is, verminderde in gelijke mate onze officieele gistuitvoer naar België. Maar hoeveel de uitvoer verminderd is van onze eigen geproduceerde gist, iaat zich juist daarom niet nagaan. Ik kan met den geachten spreker niet in stemmen waar hij een flink invoerrecht op fust- en vaatwerk bepleit. Dit artikel is vrijge steld bij de wet van '1877. Het zou een achter uitgang zijn wanneer het thans eenigszms zwaar werd belast. Ik erken ton volle dat de kuipers daaibij een voordeel zouden hebben, doch niet alle Nederlanders zijn kuipers. KETHEL EN SPALAND 12 Dec. Het huis en erve alhier aan do Dorpstraat dat ia veiling was gebracht op flöOO. is heden verkocht voor de som van f1550. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 December '1898, des namiddags te 2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring, gahouden '13 Dec. j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op bet M. Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer dr. B. de Bruijn. Aanbevolen zijn de heeren: I. dr. B. de Bruijn; II. J. M. van der Schalk. 4. Benoeming van een lid der commissie voor- het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer W, A. Hoek. Aanbevolen zijn de heeren: I. W. A.IIoek; II. P. Loopuyt. 5. Benoeming van een lid der gezondheids commissie, wegens periodieke aftreding van den heer J. B. M. Coebergh. Aanbevolen zijn de heerenI. J, B. M. Coe bergh II. J, A. Backer. 6. Voorstel van Burg. en Weth. met be trekking tot de jaarwedde van den opzichter over de plantsoenen. 7. Voorstel van B. en VV. tot verhooging van de jaarwedde van den leeraar in gymnas tiek aan de H. Burgerschool. 8. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van de keurmeesters van het vleesch. 9. Voorstel tot tijdelijke benoeming van een heelkundige der armen en van het Stads-Zie- kenhuis en c. q. benoeming van een tijdelijken titularis. Op de aanbeveling voor die betrekking waarmede B. en W. zich hebben vereenigd zijn door de Commissie voor het B. Armbestuur geplaatst de heeren I. Dr. B. de Bruin, II. N. F. Elzevier Dom. •10. Adres van O. Hijgeman om ontheffing op zijn aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1898/9, wegens het verlaten dei- gemeente. <'Jj Gisteravond had in het gebouw van den R. K. JVolksbond, onder voorzitterschap van den heer :,rC. J. Willeman, eene vergadering plaats van de beslui en der verschillende vereenigingen, welke hadden medegewerkt om bij II. M. de Koningin voor deze gemeente Kamers van Arbeid aan te vragen. Na een inleidend woord van den voorzitter, vroeg deze verlof den heer F. J. Smit ter ver gadering toe te laten, die daartoe den wensoh bad te kennen gegeven, wat eenparig werd goedgekeurd. vangst der commissie door Burg. en Weth. en deed verslag van het ter conferentie behandelde, waaruit bleek dat door B. en W. drie vragen waren gesteld. Zooals wij reeds mededeelden, kou de commissie de eerste en derde vraag, of hier behoefte beslaat aan zoodanige Kamers en of deze gewenscht worden al leen voor Schie dam of ook voor omliggende gemeenten, naar genoegen beantwoorden, doch de tweede vraag voor welke vakken die Kamers worden ge wenscht, daaromtrent kou de commissie geen voldoende inlichtingen geven, waai om door B. en W. werd toegestaan een nader rapport in te zenden, waartoe deze vergadering was bijeen geroepen. Als rapporteur werd benoemd de heer G. W. Snel. De besprekingen geheel weer te geven zou onsa te ver voeien en achten wij ook minder noodig; wij deelen daarom alleen het resultaat mede. Na breedvoerig debat werden twee moties voorgesteld, éen door de afd. Schiedam van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, den wensch uitsprekende dat drie Kamers van Arbeid voor deze gemeente worden verlangd, éen voor de branderij-industrie en wat daarmee in betrek king staat, éen voor de fabrieken eu éen voor de verschillende vakken welke in deze gemeeote worden uitgeoefend de andere motie was vau den heer W. van der Most Phz., waarin twee Kamers van Aibeid worden gewenscht. Deze beide motie's in rondvraag gebracht, werd de eerste met 31 tegen 7 stemmen aan genomen, zoodat in het rapport zal woidenge- adviseeid hier drie Kameis van Arbeid op to richten, waarbijdan tevens zal worden ver meld welke vakken of bedrijven bij elke Kamer dienen te worden gerangschikt. Ds heer J. A. Rutschy, geneeskundige hier ter stede is door eene ernstige ongesteldheid getroffen, eene hersenaandoeuing. Voor het oogenbhk is er geen levensgevaar doch bij den leeftijd van den patient is natuurlijk een wen ding niet onmogelijk. Te hopen is het dat de krasse oude dokter spoedig weer op de been is. lledennamiddag halfzes was de toestand iets gunstiger. De heer J. E. Bachofner, volontair-inspec- teur van politie alhier, is benoemd tot adjunct- inspecteur van politie te Leeuwarden, inet ingang van 1 Januari a.s. Sedert ruim l'/s jaar beneemt een groote houten schutting het licht van een huis aan de oostelijke muur in het Slop van Makkers. Inmiddels werd een proces gevoerd van de sodafabriek tegen den bouwer der drie daar staande huizen met wien de directie gemeen schappelijk den grond daar had gekocht. Deze week werd door de rechtbank te Rot terdam vonnis gewezen ten gunste van den bouwer. Deze blijft onbetwist eigenaar vau een der drie huizen, terwijl de directie der soda fabriek verplicht is zijn deel van den grond benevens de 2 meest oostelijk gelegen huizen te aanvaaiden. De schutting zal dus nu waarschijnlijk spoe dig verdwijnen. Door de politie alhier zijn heden aangehouden twee jeugdige knapen, die gisterenavond bij J. Buitenweg, wonende aan de Hoofdstraat, de lade hebben gplicht en zich daarbij meester maakten van eën bedrag van ruim f3—. BURGERLIJKE STAND, («cliuwd 21 Dec. C. Kater, 28 jaar, en G. van Os, 24 jaar. Geboren 20 Dec. Wilhelmus Laureutius Marcelis, zoon van A. J. Clazing en M. Verbruggen, Broersvest. Overleden 20 Dec. Alida Jacoba Vermeulen, oud 1 jaar, Kinderhuurt. Hendricus van Putten, oud 62 jaar, MaasstraatAndries Koster, oud 7 maanden, Hoofdstraat, 'Door B. en W. alhier is ten raadhuize op Zaterdag 17 December l.l. aanbesteed de leve ring van de volgende gedrukte stukken Raads- verslag, Ingekomen stukkeu en Gemeenteblad. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, nl. van A. van Dooren, voor f 0.69Dorman Sc Odé, voor 10.67J. F. C. Bruckwilder, voor f 0.65,en A. v. d.Meyden, voor f 0.64 per pagina. 'Tot agent van politie 3e klasse alhier is, wegens ontslagaanvrage van J. Klein, benoemd D. v. d. Kris te Schiedam. Tn den Joop dezer week zal het veertig jaren geleden zijn dat de heer J. Hoogendjjk Az. zitting nam in het bestuur der spijsuitdeeling. BURGERLIJKE STAND. Gehuud t 21 Dec. Martinus Palman en Paulina Ver meer. -- Dirk van Dorp en Gerritje van der Windt. Dirk van Dcrp en Neeltje van der Linden. Laurens van der Brugge en Johanna van Stein. Johannes Kornaat en Jenneke van der Horst. Hermanus van Beukelen en Cornelia van der Ent. Geboren t 21 Dee. Denis, zoon van S. van Driel en "W. Schruijer, Zomerstraat, Adriaan Johannes Korstiaan, zoon van A. van Vliet en G. Meijer ISendrachtstraat. Geertje, dochter van J. g'. Detiger en E. Wapenaar, ISendrachtstraat. Leendert, zoon van I,. de Neef en N. van Vuuren Singel. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 December. (Vervolg.) Bij afdeeling geneeskundige dienst keuit de. heer De Visser af vermindering van het maxi mum van daggelden van geëmploieerden van 's rijks magazijnen van geneesmiddelen. De Minister zal de zaak der daggelden no» eens onderzoeken. Hij zal ook onderzoeken ver zachting van de wettelijke voorschriften omtrent de verantwoordelijkheid. Op art. 23 is een amendement der commissie van rapporteurs voorgesteld tot vermindering met f22,600 om de bij nota van wijziging voor gedragen verhooging voor uitbreiding der Iloot gere Krijgsschool met een laboratorium te schrappen. De Minister heeft dezen post met leedwezen voorgedragen, daar hij het gevolg is van het verlies door dr. Parean. De heer Smeenge blijft het amendement ver dedigen, daar er nog andere laboiatoria zijn te gebruiken b. v. te Delft. Het amendement is aangenomen met 71 tegen 12 stemmen, (reeds per bulletin medegedeeld), Bij ait. 38 belooft de Minister aan den heer De Klerk een nader onderzoek omtrent loonen en werktijden. Bij art. 52 verheugt de lieer Troelstra zich, dat de Minister de positie van het. personeel der militaire bakkerijen heeft verbeterd door hooger loon toe te kennen, maar de regeling beantwoordt z. i. niet geheel aan de billijkheid, De heer Van Vlijmen dringt aan op verbete ring der administiat'- van de militaire bak kerijen. Bij art. 54 dringt de heer Van Vlijmen aan op opheffing der militaire slachterijen en het vleesch uit de abattoirs te Amsterdam en Rotter dam te betrekken. De Minister zegt dat de klachten der slagers zeer zouden toenemen als het vleesch van elders weid gehaald. Bij art. 56 dringt de heer Troelstra aan op verbetering van het lot der weiklieden, ar beidende voor 's Rijks Kledingmagazijnen, door een Rijkswerkinrichting te maken ori de men seden niet thuis ie laten werken. De Minister heeft het adres van den kleoder- makersbond naar den directeur der centrale magazijnen om advies gezonden. Bij de afdeeling marechausee verheugt do heer Van Asoh van Wijk (Ede) zioh in het voor nemen der Regeering tob verbetering cler posi tie van de marechaussees. Een behoorlijke po sitie moet aan de ambtenaren verzekerd wor den. De Minister blijlb op lotsverbetering bedacht. Bij art. 97 wijst de lieer Krap er op dab vau anti-rev. zijde gewezen is op de noodzakelijk heid der verbetering van het kazerneleven. Nu it de kazerne te Gorinchem veel te klein. Z. i. moest een gedeelte van het garnizoen mar Vii- nen. De Minister zegt dab correspondentie over de zaak hangende is. Heden te 10 uur voortzetting. Zitting van Woensdag 21 Decemher. Per telegraaf.) Bij de voortgezette beraadslagingen over de oorlogsbegrooting, lichtte da heer Smeenge na mens de commissie van rapporteurs het amen dement toe tot schrapping van f 6500 voor aati-1 koop van een terrein voor de ver-betering van het Militair Hospitaal to 's-Gravenhago. Spre ker meende dat de som te hoog was, temeer' daar van liet oude gebouw, ook met heb oog op de ligging, geen goed hospitaal is te maken. De voorkom- verdiende 'b daarom, naar een ander terrein uit te zien, bijv. naar een bij-, de Alexati- derkazerne, waarover eventueel met do gemeen te in onderhandeling kon getreden worden. De Minister verdedigde den aankoop, waar door men, zoo noodig, sterker tegenover do ge meente zou staan, wanneer men later naar eea ander terrein mocht omzien, on geldelijk nadeel voor het Rijk vreosdo hij van aankoop niet. Evenwel zal men door hot a'ankoopen van een terrein krijgen een bruikbaai hospitaal met de minimum kosten. Do heer Kalkman wilde den aankoop toe staan, mits daarmede niet beslist werd, dat het, terrein zou dienen voor uitbreiding van het hos pitaal. De infirmerie moest ook z. i. naar de grens van de gemeente worden overgebracht. Het vrijgekomen terrein zou dan wellicht voor een departementsgebouw voor Oorlog kunnen dienen. Do Minister antwoorde dat door aankoop de bestemming van den grond' ongepraejudicieerd bleef, on hij wijzigde de post aldus, dat g(fPro~ ken wordt van aankoop van een terrein bij heb^ Hospitaal. Het amendement werd daarop ingetrolcke11! omdat na de wijziging alles ongepraejiidideerd bleef, omtrent heb gebruik van hst aan te Kno pen terrein Een tweede amendement van de C, v. R. tot schrapping van f 24000 voor het bouwen van een .rijloods bij de Alexanderkazeme to 's-Gra- venhage, von'd verdediging bij den heer Saret. Temeer drong de heer Smeenge op sdkra-p*

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2