A f BINNENLAND. Uit (le Staatscourant. STADSNIEUm YLAAltDINGEN. Staten-Generaal. botord is, hoeft Woyler om eon onderhoud ver zocht. Gumt gewicht hecht men in Spanje aan een protest cl,tb namens Aguinaldo door Agoucillo aan de Atnenkuansehe gedelegeerden ter vredes conferentie i> overhandigd togen de annexatie der Philippijneu door do Vereenigde Staten. Montere Rios heeft dit protest in een bespre king met Sugasta ter kennis der regeering go- bracht. Aan den Ainerikaunselieu opperbevelhebber- te Manilla, generaal Otis, zijn intussdioa in structies ge/tmden dio ernst na aankomst be kend zullen worden gemaakt. Naar verluidt zal Otis de bevolking der Philippijneu de verzeke ring geven dat de Yummigde Stalen in vrede 011 vriendschap een militaire controle willen uit oefenen, xVlle burgerlijke vechten en privileges zullen gehandhaafd, onrechtvaardige lasten weg genomen en alle bekwame burgerlijke ambtena ren, voor zooveel mogelijk, op hun pist gelaten worden. Er zal een onpartijdige rechtspraak worden ingesteld. Gemengde Mctlei!ccllngen. De ltoineinsohe binden zeggen dat de bovoi- rnnebtigden ter continentie tegen bet anarchisme zich op bun eeiewoord hebben verbonden bet verhandelde en de besluiten geheim te houden. Men weet alleen dat er internationale politie maatregelen zijn overeengekomen; het diplo matieke deel der conferentie schijnt geheel mislukt. üe bladen voegen er bij dat bij de sluiting dor conferentie alle op de beraadslagingen be trekking hebbende stukken verbrand zijn. Do Frausche Kamer heeft zonder discussie het wetsontwerp aangenomen, om een erudiet van 66 nüllioen too to «taan voor verbetering van do bewapening. Do Kamer nam met 451 tegen 45 stemmen het liandelstractaat met Italië aan; de uitslag der stemming werd met toejuichingen, begroet. Slechts enkele stammen van anarchisten en socialisten verhieven zich tegen het verdrag met Italië. De Fraireehe afgevaardigden Humbert, Vi- roux en Bernard bobben liet initiatief genomen om een „onafhankelijke socialistische" Kamer- groep in 't leven te roepen, met het doel de uit de radieo-soeialistische groep gestooten anti-se mieten te vereenigen. Max Regis is to Parijs gearriveerd. Verge zeld van Jules Guérin, den voorzitter van deu auti-semic-tLschen bond, begaf hij zich terstond naar het bureau van den bond. De benoeming van Nizard tot Fransch gezant by het Vaticaan is door den Paus goedgekeurd. Keizer Wilhelpi heeft gisteren den Rusd- schen gezant in gehoor ontvangen, die een eigen handig schrijven van deu Czaar overbracht. Eenigon tijd geledon deed in de DuiGche bLv den het gerucht de rondo dat dr, vou Lueanus, de beruchte chef van het civiele kabinet van Keizer Wilhelm, dio zoo menige» minister reeds zijn ontslag kwam brongen, zou aftreden om het ambt van voorzitter der Rekenkamer te aan vaarden. Het gerucht werd toen tegengesproken, en thans is als zoodanig benoemd do opper-presi- dent van Kns-el, Magdebiu-g, dio onder Bis marck en von Berlepsch onderstaatssecretaris voor handel is geweest. Meer en meer wint de overtuiging veld in Hongaarsehe politieke kringen, dut alleen door het ontdiig van Banffy de parlementaire crisis kan opgelost worden. Men beweert dat de Porto nog eens gepro testeerd heeft tegen de benoeming van prins George, met do verklaring dat zij tot nader order geen betrekkingen met den eommisaris der mogendheden wil onderhonden. De feesten te Karma duren voort terwijl prins George de velschillende autoriteiten en de geestelijkheid in gehoor ontvangt. Warm begroette bet volk het feit, dat de Mohammedaansche burgemeester van Kanen met den eersten anjunct, een Christen, arm in in arm door de straten wandelde. Christenen die Woensdag de orde verstoorde door verschillende Turken de fez van liet hoofd te rukker, \rerd op vei langen van den prins tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld". De Daily News" verzekert dat de Admirali teit besloten heeft van Wei-Hai-Wei een mari tiem station te maken. De Arneiikaansche gezant te Peking heeft verzet aarigeteekeml tegen de uitbreiding van de Fransche kolonie te Shanghai, Na lord Cramer's bezoek aan Khartoum zal lord Kitchener den Blauwen Nijl opgaan en Gedaivf en aangrenzende provinciën bezoeken. Waarschijnlijk zal de Sirdar over 3 maanden te Ka'iro terug zijn. Uit Kaapstad wordt bericht dat de Eiigel- sche en de Transvaalsche regeering het zoo goed als eens zijn over de schadeloosstelling rooi den inval van Jameson. Uit Pretoria vernoemt men, dat do met de groep Baerveldt Hoyblom te Pretoria geslo ten loening is te niet gedaan, en dat onderhan delingen met anderen worden gevoerd. Men kondigt het aanstaand altreden aan van den minister van marine der Vereenigde Staten, Long. Een algeheeie -wyziging van het kabinet wordt verwacht. De Paiiama-Kanu.ul-Mnnlschnppij heeft uit stel gekregen van do regeoring van Columbia, voor de voltooiing van "net werk. Nieuwe plan nen moeten echter aait de goedkeuring der Co- lumbiaamehe regeering worden onderworpen. Rij kspo stspaavbunk. Alhoewel dezes heilrijke instelling zich allor- wege m don lande grootc sympathie verworven heeft, kan het toch nuttig zijn, om bij en kele bijzondere gelegenheden nog eens op haar bestaan, hare wijzo van werken, enz., meer bepaald de aandacht to vestigen, Hiervan overtuigd, is de Directeur volgaarne bereid, om (met het oog op het aanstaande nieuwjaarsfeest, on de daarmede gepaard gaan de uitreiking van fooien) aan hen, dio zo, ter doelmatige verspreiding wenselien te ontvangen, „kosteloos" tc doen toekomenzóóveel exem plaren van een populair geschrift tot titel dra gende „Rijkspostspaarbank, Belangrijkste voorschriften, betrekkelijk haren dienst", als zij, tot dat doel, willen erlangen. Het zal hem zolfs hoogst aangenaam wezen, wanneer bijv. de bestuurders van in de termen vallende vereonigingen, fabrikanten en andere werkgevers, direction van ondernemingen (spoorwegen, stoombootcn, trams enz.), direction van grootere hotels en koffiehuizen, enz., van dit, zijn aanbod gebruik maken. Voor liet geval zij zich, te dien einde, totliem willen wenden, wordt onder liunno aandacht ge bracht, dat alle brieven, geadresseerd: „Aan ckn Directeur der Rijkspostspaarbank, te Am sterdam", vrij van port zijn. Ook aankondigingsbiljettcn, betrekkelijk do Rijkspostspaarbank, kan mon ter voorlian- ging in werkplaatsen, of andere, daartoe ge- schikte lokalen van dien directeur ontvan- gen. Aan verzoeken, van eon of anderen aard, za ten spoedigste wordon voldaan. Fcnsionnecring van oude werklieden. Naar de Volksbanier" mededeelt, is de motie, welke Zondag j.l. op de vergadering van den centraler! raad van tien Ned. R.-K. Volks bond met aigemeenc stemmen werd aangenomen reeds verzonden aan H, M. de Koningin en aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, terwijl bovendien aan alle leden der Tweede Kamer een afschrift ervan is toegezonden. Flan-Coolen. Moge al bet pian-Coolen, om de afgeschafte remplapanten en nummer verwisselaars te doen believen in vrijwilligers, in Noord-Brabant ut Limbuig al eenig succes hebben, dat het in het Noorden opgang zou maken, was al dade lijk te betwijfelen. En de uitkomst beeft dit dan ook bewezen. Nu de zittingen van den militieraad zijn afge- loopen voor Groningen, is gebleken dat zich slechts drie personen li ebben aangeboden orn als vrijwilliger bij de militie te dienen, en wel uit elk der gemeenten Marum, Usquert en Warfl'um een persoon. Van deze drie is echter slechts die uit "Warffiirn als vrijwilliger goed gekeurd en door den militieraad aangenomen; de door Marum aangebodene is niet verschenen voor den miiiiiei and, hetgeen ook moeilijk kon plaats hebben, daar deze reeds eenige maanden geleden als gewoon vrijwilliger bij het leger in dienst was getreden, terwijl dio uit Usquert buiten behandeling is gelaten door den militie raad, aangezien de stukken, door don belang hebbende in te dienen, te laat bij den militie raad zijn ingekomen. Alzoo één vrijwilliger voor de geheele pro vincie (»N. Gr. Ct.") Een tweede Ziekenhuis te Rotterdam. Een jaar geleden hoeft de commissie van ad ministratie over het Ziekenhuis te Rotterdam, naar de „N. R. Ct." meldt, formeel het ach reeds sedert eenigo jaren door den loop dor omstandigheden aangekondigo voorstel gedaan dat, met het oog op den tijd dien de uitvoering van het denkbeeld onvermijdelijk vorderen zal, onverwijld mocht wordon aangevangen met do voorbereiding van heb stichten van een tweed© ziekenhuis. B. en \V. erkennen do noodzakelijkheid daar van in de allernaaste toekomst. Daarom zijn zij in overleg getreden met de commissie voor de plaatselijke werken enz. ten aanzien van de ter reinen, dio voor dozen bouw in aanmerking kun nen komen. Do slotsom der adviezen is dat on voorwaardelijk het beste terrein wordt geacht „Woudestein", of hot ten oosten daarvan gelo gen land. B. en W. stellen nu aan den gemeenteraad voor om „Woudestein" en eonigen grond daar bij tot het stiohten van een nieuw Ziekenhuis aan te koopen, met voorbijgang van een ver zoek van bewoners van den Linker Maasover om dir ter plaatso een Ziekenhuis te stichten. en de Koningin- Bij Kon. besluit zijri herbenoemd tot kantomech- tcr-plaatsvcrvauger in hot kanton Zuidhorn T, W. P. Hofstede; in hot kanton Weert F, J. P.M. Coonon; iu het kanton Breda mr. A. L. van Driel Krol en mr. W. Iugen Housz; in hot kanton Amsterdam no. 3 inr. D. E. Lioniin het kanton Amersfoort jbr. mr. B. W. Th. Sandberg; in bet kanton Groningen mr. B. Cohenin het kanton Groenloo G. N, de With; in het kanton Rotterdam no. 2 mr. J. Rom- bnchen in het kanton Schoonhoven mr. A. D. II. Kolff. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Fcbr. tot en met 10 Juli 1899 benoemd tot lecraar aan de Rijks II. B. S. te Alkmaar J. F. Quant, ingenieur 2o kl. in Ned'-Indiü, thans met verlof hier to lande en tijdelijk leernar aan genoemde school Bij Kon. besluit zijn bij de rustende schutterijen benoemd In do prov. Noord-Brabant, 8e batalj., tot majoor commandant, G. van Everdiogon, thans auditeur bij don schuttersraad vun dat bat., uit welke laatste betrekking hem bij deze tevens eervol ontslag wordt verleend; in do prov. Znid-Holland, 5o batalj., tot auditeur bij den schuttersraad, inr. H. 31. Schim v. d. Loeft'; in de prov. Friesland, 3o batalj., tot kapitein, J. Landmeter, thans 2e-luit.tot 2o-luit, P. Elderingh, thans schutter 7e batalj., tot 2e-luit., F. Abma, thans serg.-maj. portefeuille achter, bevattendo bankpapier en andere papieren van waarde. Dezo portefeuille word gevonden door don portier dio geen. oogonblik oarzelcle wat hem to doen stond: hij bracht de portefeuille onver wijld naar don stationchef. Inmiddels had do heer B. zijn verlies be merkt en was ontnituiellijk naar Sclue-dam te ruggereisd, waar heau do heugelijke tijding ge werd dat zijn eigendom gevonden en in goedo bandon was. I)e eerlijkheid van den vinder bleef niet on beloond de hoer B., dio blijkbaar appreeiee- rende, schonk den portier f 20, een milde gift, vooral daar do portefeuille nu niet zoo'n heel groot bedrag inhield. Waarschuwing. De aandacht der ingezetenen wordt gevestigd op art. 19 der verordening tri handhaving der openbare veiligheid enz. alhier, luidende; Wanneer het vnest, is het verboden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of le boenen, daarover water le doen uitloopei» f te gieten, en aan de straat glazen te wasschen Overtreding wordt gesnuft met boete van ten hoogste tl.-. Heelkundige dienst. De geneeskundigen hier ter stede verschillen belangrijk van meening omtrent de wijze waarop, rekening houdende met de eischen des tijils, vooizien moet worden in de -vacature, ontstaan door het eervol ontslag met ingang van 1 Ja nuari as. verleend aan den heer J. A. Rutschy als heelmeester der armen on voor het Stads ziekenhuis, B. en. W. achten zich daarom niet in staat nu seeds een stellig oordeel uit te spreken, weshalve door hen aan de Commissie voorliet Burgerlijk-armbestuur, die voor iedere vacature een aanbeveling van twee personen moet inzen den, de wen-.cliehjklieid te kennen is gegeven een tijdelijk heelmeester te benoemen voor den tijd van zes maanden intusschen konden B, en W. dan deze zaak rijpelijk onderzoeken. Door voornoemde Commissie is aan den wensch van B. en W. voldaanopdat de be noeming zoo spoedig mogelijk zou kunnen ge schieden, werd door haar geen oproeping ge daan, maar beveelt de Commissie voor de benoeming van een tijdelijk heelmeester aan I dr. B. de Bruijn II N, F, Elzevier Dom. Jaarwedde opzichter der plantsoenen. B. en W. bieden aan den Raad aan een out- werp-besluit voor af- en overschrijving op de begrooting voor 189Q, waarvan de bedoeling is den post nOudei houd van .vandelplaatsen en plantsoenen" met f 100.— te verlioogen en den pust ^Onvoorziene" met gelijk bedrag te verminderen. Deze af- en overschrijving is noodzakelijk bij aanneming van het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den opzichter over du plantsoenen met f 100 te verhoogen met ingang van 15 Februari a.s, wanneer genoemde amb tenaar zijn proefjaar zal hebben vervuld. Blijkt deze ambtenaar met denzelftlen ijver wei kzaam als tot nu toe, dan vven-Hien B. en W, de jaarwedde liet volgend jaar nogmaals verhoogd te zien met f '100.waardoor bet maximum wordt bereikt. Maandag 26 December a.s. herdenkt de Schiedamsciie wielrijdersvereeniging sSwift" haar 12'/v-jarig bestaan. ze H.H. M.M. de Koningin Moeder, en H. K. II. de Prinses vore Wied, heb ben Hare deelneming doen betuigen aan me vrouw de douairière do Bra uw en kinderen, in het smartelijk verlies, geleden door hei afster ven van jhr. mr. W. M. do Brauw, oud-com missaris der Koningin van Zeeland. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau F. A. H. Boer- mans, bisschop van Roermond. Bij Kon. besluit, is benoemd tot ridder in do ordo van Oranjo-Nassau A. Yan Mecbolen, de ken en pastoor te Ulvenhcut. Verlioogiug jaarwedde keurmeesters. De invoering op 15 September jl. van de hef fing van keurloon van vleesch heeft de werk zaamheden der keurmeesters belangrijk uitge breid. Nu do heffing drie maanden in working is, zoodat heb mogelijk is de vermeerdering dier werkzaamheid te beaordeelen, achten B. en vV. heb onbillijk die meerdere diensten langer zon der behoorlijke vergoeding te vorderen. Mitsdien wordt aan den Raad voorgesteld, met ingang van 1 Januari a.s. de jaarwedde van ieder der keurmeesters mot f 200 te ver lioogen. Men verzoekt ous mede te deelen, dat ter Beurze en morgen (Zaterdag) voorm, van 9 tot '12 uren ten kantore van den heer J. Tak aan de Lange Nieuwstraat, voor alle ingezetenen ter teekening ligt een adres aan den Gemeente raad, houdende bezwaren tegen de onlangs vastgestelde verordening op liet gebruik van openbaren gemeentegrond enz. en verzoek om intrekking daarvan of wijziging. De blijft, toestand van den naar wij vernemen. heer J. A. Rutsehy dezelfde. Onze stadgenoot, do hoer G. W. van Bergen. Walraven, is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Boekhouden K, XII. Gistermiddag vertoefde aan het station al hier in de 3do klas wachtkamer een. reiziger, de heer B., op weg naar 's-Gravenhage. Bij zijn vertrek liet de heer B. in do wachtkamer oen Gisterennamiddng ontstond een begin van brand in de woning van I. vun Diejen aan den Noordvostsingel doordien bij hot braden van vut de vlam in de pan sloeg, Een jasj", dat bij de kachel te drogen hing, werd hierdoor beschadigd. Met behulp van een paar buurvrouwen wist de bewoonster het vuur met emmers water te blusschen, De U-jarige Bernard Engoring liep heden middag achter een paar fusten langs den kant van de Sohio, waarbij hij te water viel en on middellijk in de diepte zonk. Gelukkig werd dit ongeluk opgemerkt door Petrus Denke-laar, dio zich gekleed te water begaf en na gedoken.1 te hebben, den drenkeling nog behouden op het droge wist to brengen. Bij de temperatuur van lieden mag dit zeker als oen zeer flinke daad wordon aangemerkt. Van morgen te ongeveer 11 uur geraakte een mistkar, door het achtei utUoopen vun het paard, nabij de spoorbrug in de Schie. Gelukkig wist men tijdig liet paai d los te maken zoodat alleen de kar te water ging. Gisteravond werden aan de vischniarkl aange voerd 2 pm tijen schol, 1 mand sehelvbeh en 3 manden voornde prijzen waren voor schol f0.50 tot f 0,821/2, schel viseli 10.70 tot f l.20, voorn f 0.30 tot f 0.55; hedenmorgen werden aangevoerd 3 partijen scholde prijzen waren 10.35 tot f 0.72'A, alles per koop, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 22 Dec. T, van der Tuijn, 26 jaar, en G. C. A. van Geene, '24 jaar, N. A, Maagden berg, 24 jaar, en M. Bernard, 21 jaar. Geboren Maria Sophia, dochter van J. van van Rliijn, Lange N~ieuwstraat, Overleden: Pieter van Vlaardingen, oud 17 Iiaam. Maehtilda Wilhelmina Breukehnan, oud 36 jaar, echtgenoot van P. J. Weber, Ouerschiesche straat. 23 Dec. Arie Bos, oud 58 jaar, Lange Achterweg. 21 Dee. Dijk en C. 21 Dec. maanden, *De in deze week gehouden collecte van het Leger des Heils, tot verstrekking van een warm ontbijt aan behoeftige schoolgaande kinderen alhier, heeft opgebracht de som van f 77. De heer D. Rinkema, thans verbonden aan de Gereformeerde school voor L. en M. U. L. Onderwijs alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel ia de Koningstraat. BURGERLIJKE STAND. €?ndertrouwd: 23 Dec. Ditk Mooiman en Maria van den Berg, Paulus Storm en Margaretha van Vliet. Willem Jacob van Wageningen en Catharina Johanna van der Brugge. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 December. Vervolg.) Do heer Zijlma vereenigt zich met heb amen- deinent-v. Bylandt om f 25,000 te schrappen, maar omtrent de andere amendementen behoudt hij zich zijn stern voor. De heer Pijttersen is heb eens met den hoer Zijlma on zal ook voor het amend.-v. Kempen stemmen. Do heer Yeegens ziet in lfeb amond.-v. Kem pen een principieel amendement. Do Kamer is gebonden om 3 ton toe te staan als maximum, door do aanneming van heit amenAement-Bee- laerts in 1896. De Kamer is echter niofc gebon den vender to gaan. De hoer Conrad constateert, dab nifc do 3 ton plaatsruimte wordt verschaft aan Nederland- sehe inzenders, decoratie, zorg voor bewaking en schoonhouden en bewaring der verpakkings middelen, Iedereen kan inzenden on da verdere uitgaven zelf betalen. Do industrie wordt go- baat door 3 ton. Do overige uitgaven zijn voor algemeeno inzendingen onder leiding der cen traio commissie. De Minister van Binneninndsche Zaken doet opmerken, dab het beginsel der deelneming is beslist, maar niet ia beslist dat de uitgaven niet) meer dan 3 ton zouden mogen bedragen. Ware dit het geval geweest, waarom dan 2 ton dezer

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2