BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Mededeelingcn. Landbouw en Teeteelt. Gemengd Nieuws. Laat ons do beginselen van meaiscliLeve'ndihe'i.-d! bij de Algerijnen opwekken, en wij zijn er ze>- ker van dal wij eou krachtig 011 voorspoedig Al- gerië scheppen. Er kwam geen eind aan de toejuichingen. Men verlangde de aanplakking der rede. Dru- niont verklaarde dat dit behoorde te geschieden in Algorib en in alle Franscho gemeenten, I)e geheelo linkerzijde on het centmm stemden er voor. Abbé Lemire verklaarde nu dat de Paus een einde heeft gemaakt aan anti-semiotische bewe gingen, en dat hij er de Kerlc voor heeft be waard Do katholieken blijven getrouw aan ge rechtigheid en humaniteit. Onder ovaties van rechts en geroep van linies bereikte Linriro zijn plaats weer. Met '106 tegen 10 stemmen werd toon aange nomen een motie, aanvaard door Dupuy, waarin de verklaringen der regeering worden goedge keurd en het vertrouwen wordt uitgesproken dat zij de vrijheid van overtuiging zal weten to eerbiedigen en de veiligheid van den eigendom m Algiers ie verzekeren. Een toevoegng van Firmin Faure werd ver worpen; aangenomen daarentegen liet voorstel van Delaporte om deze motie aan het slot van Dupuy's rede to. doen aannemen. rr w-o- y s j\s ficrncngiic ttlededecïlngen. In een rede te Edinburg hpeft Arthur Bal four, stantssecretmis van lei land, zich verklaard vóór beperking van het recht der afgevaardigden in het Lagerhuis mn de regeering zonder vooraf gaande aankondiging vragen te doen over de buitenlaodsehe staatkunde. De „Kölnische Ztg." bevestigt in in een offi cious schijnend artikel opnieuw, dat Duitsah- Innd zich op geen enkele wijze heeft gemengd in cle zaak-IJreyius en d'at de openbaarmaking van stukken, die mogelijk bestaan, geen stoor nis zou kunnen brengen in do goede betrekkin gen tusschen Duitschland en Frankrijk. Jarnès dringt er in de „Petate Rópublique" op aan dat Hanotaux en Gabriel Monad zullen spreken; de laatste schreef aan Jaurès, dat Hanotaux m Mei 1898 aan X, een man van aanzien, verklaarde „De afschuwelijke midde len die generaal Mercier gebruikt heeft om de schuld van Dreyfus aan te toonen, zijn een ake lige roman". De minister van justitie heeft aan Loow liet besluit doen toekomen, waarbij Dupuy gemach tigd wordt als getuige verklaringen af te leg gen. Het verhoor zal waarschijnlijk geschieden door den voorzitter Loew en drie raadsheeren. Te Toulouse zijn wanordelijkheden voorgeko men na een meeting waar De Pressensé, Octa ve Mirbeau en Quülard spraken Het Engelsclie tijdschrift „Atheneum" bes- weert dat Emile Zola zich op het oogemblik Lo Londen ophoudt. Nisard, politiek directeur van bnilenlandsche zaken, is benoemd tot Frnnsch gezant bij den 'Heiligen Stoel ter vervanging van den lieer De Poubelle. Nisard wordt opgevolgd door Raindre, thans gezant to Kopenhagen. Tot opvolger van Cainbon, die als gezant is overgeplaatst van Konstantinopel naar Londen, zal volgens de «Figaro", bij de Poite worden benoemd Constans, lid van den Senaat, oud gezant te Peking en oud-gouverncur-generaal van Indo-Ohinn. In diplomatieke kringen te Weenen wordt verzekerd, dat giaai Eulenburg, de Duitsche gezant, weldra van zijn post zal ontheven woiden. De Paus ontving gisteren de kardinalen, bis schoppen en prelaten voor de gelukwensehing ter gelegenheid van het Kerstfeest. In zijn ank woord herinnerde de Kerkvorst aan de droevige gebeurtenissen in 1898 en zeide, dat te recht de regeeringen. van Europa zich vereenigen om perkon te stellen aan de ongehoorde misdadige neigingen en ruwe moorden. Doch de vreeze Gods moet eerst het geweten dor volken doen oplevcu. Do Paus, die voorts over de positie der gees telijkheid in Italië sprak, zag er goed uit; zijn stem klonk krachtig. Een te Bordeaux uit Madrid ontvangen tele gram meldt, dat Sagasta 38 graden koorts had, zijn ziekte deed gisteren haar invloed gelden op de beurs. De goneesheeren hebben Sagasta. volkomen rast voorgeschreven. Do oplossing der ministe- xïeele crisis i? hierdoor noodwendig vertraagd./ Aan koning TJmberto zullen op Kerstdag 400,000 kaarten worden gezonden, vragende om amnestie voor de politieke veroordeelden. Een eigenaardige Kerstgroet. Prins George heeft een felidtatie-schrijven ontvangen van Koningin Victoria. Ook koning Humbert en president Faure zenden den, prins gelukwensehen. De admiraals gaven te zijner eer een feestmaal. De prins bezocht de hoofdmoskee te Kanea. Telegrammen van Cuba melden dat te Havanna en op andere plaatsen de grootste ellende onder de bevolking heerscht. President Mc Kinley/ heeft last gegeven levensmiddelen te zenden. Algemeen Jicderlandsch Verbond. Den 9don "December hield dr. A. Kuypor in het 5th Avenue Hotel te New-York de consti- tueerende vergadering voor de oprichting van de Oostersehe sectie van den Amerikaanscheoi tak van hel Algemeen Nededandsch Verbond. Tot leden van hot bestuur werden benoemd de heeron Hon. Augs. van Wyck, Brooklyn N. 4, Ex- Juclge of the Supreme Coiu-b of the City of Now-York, President; Hon, Geo. M, van Hoe- sen, Ex-Judge Court of Common Pleas City and County of New-York; Warner van Nordem Esq., President of the National Bank of N*.- Atnci'ica New-York, Treasurer; prof. dr. H. Carpenter, on the Coliunbio University in the City of New-York; Samuel Decker Coykendall Esq. Kingston N. 4, President of the Cornell Steamboot Co.prof. dr. M. Williams Jacobus Hartford Conn., in the Hartford Theological Seminary; prof. dr. Geerhardus Vos, Princeton N. J., m the Seminary of tho Presbyterian. Church, First Secretary; Hon. Samuel W. Pen- nypacker, Philadelphia Pa, President Judge of the Court of Common Pleas; Rev. dr. W. Eliott Griffis, Ithaca N. 4Corns. W. van der Hoogt Esq., Baltimore Mel, Secretary of the State Bureau of Immigration, Second Secret tary. Do statuten van don Amerikaansahen talc werclcn op dezelfde vergadering vastgesteld, en hierin als doel aangewezen: Het doel van de Amerikaansche groep is a. Heb bevorderen van de wederzijdsche be noeming door de Regeeringen dor Ver. Staten van Amerika en der Nederlanden van zulke di plomatieke en consulaire vertegenwoordigers, waarvan hot bekend is dat zij sympathie gevoe len voor de versterking van de historische ban den tusschen beide volkeren. b. Het aanmoedigen van heb oprichten van clubs onder dezulken, die in staat zijn meer dan ééne taal aan te leeren, voor de beoefening der Ned. taal en letterkunde, geschiedenis en het oud-Hollandsch recht. c. De benoeming van een hoogleer-aar in deze vakken aan den of meer der Hoogescholen in Amerika. d. In plaatsen, waar zich de later aangekome ne Nederl. kolonisten in aanzienlijken getale ge vestigd hebben, toe te zien dat m de publieke Bibliotheken de besta Nedeii. werken worden opgenomen, en te bewerken dat op do Hoogere Scholen Gymnasiums enz. gelegenheid geopend worcle, om in cle Necl. taal, letterkunde en. ge schiedenis meerder en gevorderd onderwijs te ontvangen. e. Heb vertalen, pubhceemi en verspreiden van belangrijke Nederl. werken. f. Het bevorderen van bekendheid mat den invloed dien Nederland door zijn nationaliteit, politieke instellingen, kunsten en wetenscliap- pen, gewoonten en gebruiken heeft uitgeoefend op den oorsprong on ontwikkeling van. heb Ame- rikaanseho Gemeenebesb. g. Aankweeking van bekendheid met hetgeen belangrijk is uit de geschiedenis van do kolonis ten van Holl. afkomst in alle cleelen der wereld, en door micldel der pers bijzonderheden te pu- bliceeren. li. Het aanleggen van geslachtslijsten van af stammelingen van Nedieiiamdsclie geboorte, zoo wel van ouderen of latex-en tijd. Tweo dm- Bestuursleden, zijn de Nedeiian-d- sche taal volkomen machtig. Na de oprichting van dezen Oosterscheu tak Icon nu ook de saam- stelling van het generale Bestuur voor geheel de Vereenigde Staten volgen. Dit bestuur be- O O staat thans uit de beide voorzitters, secretaris sen en penningmeesters van de bedde takbestu- ren, en als zevende lid werd aan deze zes heeren toegevoegd Hon. Robert B. Roosevelt, gewezen gezant van de Vereenigde Staten te 's-Graven- hage. Den dag daarna vertrok dr. Kuyper per Rot terdam naar Boulogne, waar hij den 20en December aankwam, om, na een kort verblijf te Londen en te Parijs, nog voor heb einde des jaars te Amsterdam terug te zijn. („Stand'.") Waarschuwing. De aandacht der ingezetenen wordt gevestigd op art. '19 der verordening ter handhaving der openbare veiligheid enz. alhier, luidende: Wanneer het vriest, is het verboden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen uilioopen of te gieten, en aan de straat glazen te wassclien. Overtreding wordt gestraft met boete van ten hoogste fl.— Bij Kon. Besl. is tot plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Zuid-Hol land benoemd dr. C. J. Vaillant, alhier. Onze voormalige stadgenoot de heer A. Tug 1, arts, is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 10 Juni 1898, benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse bij de landmacht. Het adres in zake do onlangs door den.» Ge meenteraad vastgestelde verordening op heb ge bruik van gemeentegrond enz. is, naar wij ver nomen, door 67 personen gat-eekend. Heb bestuur van de afd. Schiedam van dien Nedorlaiidscheri Protestantenbond heeft zich tliana ids volgt geconstitueerdJ. Goedkoop, voorzitter; G. Odé, ondervoorzitter;' Q. Ro vers, le secretaris; J. J. MakSmith, 2e Se cretaresse H. Mak Jz., Ie penningm.A. Kimmijser, 2de penningm. Mevr. Van BuijseriBrijan en de heer A. Schieveen hebben hunne benoeming tot regentes en regent van het Diakoniehuis alhier niet aangenomen. Do heer Dubbeld, fclieol. cand. alhier, liecft het beroep naar de Hervormde gemeente te Anna Paulowna aangenomen. De afd. Schiedam van „Toonkunst" geeft Dinsdag 27 dezer in „Musis" een uitvoering met solisten. Blijkens aohterstaande advertentie zal d'e giooto repetitie voor do uitvoering der Sympho- nie-Vereeniging op Donderdag a.s. tegen een kleine betaling voor een ieder toegankelijk zijn. Bij heb slagen van deze proef is, naar men ons meded'eolt, hot bestuur voornemens dezen maatregel bij volgende uitvoeringen als regel too to passen, gelijk dit reeds op vele plaatsen elders geschiedt. De viering van het Kerstfeest door den Protes tantenbond alhier met de kindei en der Zondag school zal, blijkens sOnzo Kring," onder leiding van den voorganger op den lsten Kerstdag 's avonds te 6 uur gevierd worden in de Offi- cieren-Yereeniging. De gewone jaarlijksche Kerstbedeoling aam de Luthersche gemeente, bestaande uit vleesch, aardappelen, snijboonen en een krentenbrood, heeft weder plaats gehad. Morgen, Zondag, maJtehb „Hermes" op het veld alhier tegen de Rotterdamsehe V. V. „Leomidas". Ten huize van J. van Pelt, wonende Hen drik Gabelsbraat, ontstond gisterenavond een schoorsteenbrand, die echter spoedig door de bewoners met zout was gebluscht. Nog geen 24 uren is er vorst geweest, of reeds kunnen wij melding maken van een ijs- ongeluk, al liep dit deze keer nog af zonder ernsbigo gevolgen. Hedenmorgen zakte Jos. Spreksel, wonende Zijlstraat 28, in de Warande door liet ijs. Een man uit den stal van den vrachtrijder Yan Lin- gen bracht hem weer op het droge. Hedenmiddag geraakte A. Schiphorst, wo nende in het Proveniershuis, in de Noordwest- gracht. Gelukkig kon hij spoedig gered worden door een in d'e nabijheid zijnde schipper, zoo dat hij er met een koud bad afkwam. Hedenmiddag te 'l'/s uur liep vrouw van dei- Grijp, wonende in het Doelhofje, met een gang beet water over de Koemarkt, toen een dei- touwen brak, zoodat zij den iuhoud van een der emmeis over den voet kreeg. By den heer P. J. Slaienburg werd haar een doek met lijn olie om den geblesseerden voet geriagen. BURGERLIJKE STANS). Geboren 23 Dec, Johannes Gornelis Leo, zoon van M. A. F, Kuipers en G. M. üeybeek, Laurensstraat. «verleden: 21 Dec. Margaietlia Catharina van Geloven, oud 4 jaar, Baam. 23 Dec. Angeniesa van der Heiden, oud 72 jaar, weduwe van P. J. van Ivrugten, Lauron- straat. 24 Dec. Johannes Rost, oud 43 jaar, Niouiue Haven. 'Heden werd alhier ten Raadhuize aanbe steed: Het onderhoud van den straatweg over den Maasdijk tusseheu Vlaaidingen en Maassluis, gedurende de jaien 1899, 1900 en 1901. Ingekomen waren 5 biljetten, en wel van J, Zonneveld, voor f2222; W. Wingerden, voor f 2440B. Muis, voor f 2400 0. Degel mg, voor f2798; M. den Braber, voor f 1827. liet werk is gegund aan den laagstee in schrijver. Aan de mededeeling van het bestuur der Protestantsche lcraamvrouwenvereemgxng al- bier, is bet volgend© ontleend In het jaar 1897 werd ontvangen 55.76J on uitgegeven f 39.03, zoodaifc de rekening sloot met een batig slot van f 16.73J. In heb jaar 1898 waren tot heden de ontvangsten f 52.50, do uit gaven f 21.02^; batig slot alzoo f 31.47^, zoo dat op dit oogenblik in kas is f 48.21. Negen tien vrouwbn werden van goederen voorzien. Er kunnen zich echter, met het oog op den toestand der kas, nog meerderen aanmelden. 'Volgens het verschenen jaarlijksch verslag van den Volksbond (vereaniging tegen drank misbruik) bedraagt het aantal leden der afdeeling Ylaardingen 230. 'De heer M, Groeneveld is voornemens een concert te geven in de zaal «Harmonie" alhier, op Dinsdag 7 Januari a. s., met medewerking van mevrouw Sophie L. HeymansChastei, mezzo-sporaanden heer Jacques J. Hof- steede solo-vioioncelüst uit Rotterdam, bekroond met den len prijs van het Koninkl. Conser vatorium voor Muziek te Brussel, en den heer A. L. Hazebroek, solo-hoboïst te Bergen op Zoom, terwijl de heer P. de Waardt van Rot terdam welwillend de begeleiding van eenige nummers op zich heeft genomen. 'Donderdag jl. had op de gemeente-bewaar school het reeds lang door de kinderen ver beide St. Nicolaasteest plaats. Allo kinderen ontvingen, nadat door hen eenige spelen waren uitgevoerd, volop versnaperingen. Er waren zeer vele ouders bij het feest tegenwoordig. I)a Zondagsschool „Laat de kinderkous tot Mij komen" hoopt haar Kerstfeest te vieren op Maandag 26 en Dinsdag 27 December, des na middags 4.30 uro, in heb lokaal „Liefde en Vrede", Gedempte Bier-sloot. BU RGERLIJKE STAND. Geboren 23 Dec. Maria Elizabeth, dochter van J. Bruggeman eri L. Hoek, Havenstraat, Aartje, dochter van 11. de Winter en P. v. tl. Steen' Maasstraat. 24 Deo. Dirkje Cornelia, dochter tan A. Hoo- gerwoif en B. F. van LeeuwenArn.Uoogvl.slr. Overleden 22 Dec. Leven!, dochter van F. M. Vogler en M. v. d. Lee, Achterstraat. 23 Dec. Helena Goudappel, oud 78 jaren, wed. van H. van Vliet, Westniemoland. 30 ets. por regel. NARDIS©03S.IGHEID. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan ?,ijn Instituut een geschenk van 20 000 Maik aangeboden, (en einde daarvoor doove en hat'dhoorige personen, die geen mid delen bezitten zich het kunst-tiommehlies aan te schaffen, dit gratis te vei schaffen. Brieven te adresseeren Richardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. O. Onze vee-ui/voer. Het is opmerkelijk, dat in die landen, welke hunne grenzen gesloten honden voor don invoer van Nedcr- laudsch vee, do ziekte bet meest heerscht. In Bolgiii neemt die gevreesde ziekte nog met den dag toe cn zijn daar de provinciën Luik, Brabant en Henegouwen geheel besmet. In Frankrijk bezocht die ziekte in do maand Sep tember 500 gemeenten. In Duitschland waren op 31 October 11. 1123 gemeenten besmet met 6608 stallen tegen 749 ge meenten op 30 September mot 4148 stallen. In het „Handelsblad van Antwerpen" heeft do heer P. Roevens, uit Oorderen, een schrijven over de grensquaestie, d. w. z. over den invoer vanïïol- Iandeeh veo. Dat do verbotciing van den Belgischen veestapel dien immer vaivHoIIandsch fok vee behoeft, acht hij in eonfesso. Hij waarschuwt vervolgens tegen do 14-daagschc quarantaine der melkkoeien. Als er werkelijk bij zijn met mond- en klauwzeer, maakt men van do stallen op do grenzen ware bcsmettingscbolen. net inspuiten met tubercaline op do grenzen wil hij afschaffen. Voorts deelt hij mede, dat een koopman in vet veo dit jaar 2500 Hollandsche ossen invoerde, waar van er niet éen pokken had, en wil dus de ossen in het geheel niet tuberculineeren. De quarantaine is kostbaar en nutteloos zegt hij en stelt de vraag .- zullen de grenzen nog lang gesloten blijven voor kweekvee, voor ossen, voor mager vee. __BZoo ja, dan geloof ik te mogen verzekeren, dat bij de eerste gelegenheid do misnoegdheid zich feitelijk en tastbaar zal doen gevoelen." Het adres der Duitsche slagers aan den Rijksdag, waarin op opheffing van den invoer van veo wordt aangedrongen, draagt 230.241 handteekeningen. Ha eenig overgeblevene. Dezer dagen vierde te Londen haar lOlston verjaardag eene dame, die den dag vóór den slag bij Waterloo hot door de hertogin van Richmond gegeven bal te Brussel bijwoonde, waaraan door een aantal Engelsche officieren werd deelgenomen, die over weinige uren Na poleon ten val zouden helpen brengen. Zij heet te toen. miss Jane Cliffe eu werd een jaar latex- de gemalin van lord Carew. Niemand clan zij is nog in leven van allen, die dat historische bal bijwoonden. Hen gezonde courant. Uit Ierland wordt een meikwnaulige noiG veauté op couranten-gebied bericht, Eenigen tijd geleden heerschte te Belfast een pokken-epidemie, die zeer veel slachtoffers maakte; men weet waarschijnlijk dat in Groot- Britannië en Ierland geen verplichte vaccinatie bestaat. De slimme directeur van een courant kreeg een gelukkige ingeving. Hij liet al de nummers van zijn blad, de «Northern Daily" ontsmetten en liet een groot aantal krantenjongens iederen avond luidkeels venten «Koopt de gedesinfecteerde «Northern «Daily". Het zaakje marcheerde uitstekend, zóó zelfs, dat de «Northern Daily" thans bet meest ge lezen dagblad te Belfast is. AmeriMansche humor. Een Amerikaansch blad zegt zijn landigenoo- ten op de volgende eigenaardige wijze de waar- heid. Te Amerieus, een klein stadje in Kansas, woont een man die zeer verschilt van heb mee- rendeel zijner landgenoot-en. Zoo veel als do Amerikanen over het geheel houdeax van verhuizen, van verandei-en van werkkring, geloof en vrouw zelfs (naar cla boozo tongen beweren), zoo regelmatig en kalm is de levenswijze van onzen man, dien wij gemakke- lijkheidshalve John zullen nemen en zoo weinig houdt hij er van zich te verplaatsen. Sedert zijn geboorte, nu twee-en-veert'g jaar geleden, woont hij te Anxericxis en hij is slechts eens verhuisd, nl. op den dag toen hij tx-ouwde en zijn ouderlijk huis verliet om met zijn vrouw samen te gaan wonen.1 in zijn ei-gen huis.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2