BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. O e in c e n t e r a a tl. van honger en hot lijden in do vroeselijkc omleraardscho Tuvksche gevangenissen; meer dan 1ÜOO zijn 's nachts in tie zee van Marmora vei dronken, 3000 zij n naar Ara bid verbannen, 1000 zijn tot dwangarbeid veroordeeld en 68 zijn opgehangen op het binnenplein der ge vangenis. Een Engelsdi dronkaard, zekere Edgar, is to Johannesburg door ceu politic-agent doodge schoten. Vandaar groote verontwaardiging in do Engekehe bladen, en een vergadering van En- gelsuhen to Johannesburg om Koningin, Vic toria te verzoeken den. Britsehen agent de noo- dige stappen te laten doen. Gedurende de vergadering werden Engel- sthen en Boeren handgemeen; drie personen werden gearresteerd. Arbeidswet. lil „liet Vadschrijft de lieer Hnzelhoff Boolfzenta het volgende: ,,'t Is wel een bewijs hoe streng de wot op den arbeid wordt toegepast, dat de kantonrech ter mevr. A. Ilazelhoff Roelfzeinia, geb. Emme- reelits vei oordeelde tot 24 boeten van fö, alleen omdat zij van half 9 tot half 9 in plaats van b tot 8 uur had 1,toonwerken, een maatregel, clic gedurende deze korte dagen genomen was iu het belang der ver af wonende werksters. „Hoe onzaakkundig deze wet is samengesteld, blijkt reeds daaruit, dat, wil men van de elf uren werktijd gebruik maken, men niet meer dan 1 uur kan laten geven voor rust, naar huis gaan en eten, daar do wet slechts toelaat to werken tusschen 8 uren s morgens en 8 uren 's avonds. ,,Ecn ieder kan begrijpen dat een dergelijke beperking zeer lastig voor de werkgevers en zoor ten nadeele van do werksters is. „Mocht u van het bovenstaand bericht in uw "blad gebruik willen maken, zoo zal me dit aan genaam zijn." „Hot Vad." kan met deze klacht niet ten volle instemmen. Over 't geheel is er, zegt het blad, meer reilen te klagen over slappe dan strenge toepassing dezer wet. Waar hier klaar blijkelijk een overtreding is begaan door te la ten werken buiten don bij de wet bepaalden tijd, mocht een veroordeeling niet uitblijven. En een boete van eonige beteekenis was gerecht vaardigd, nU waarschuwing en \oorbeekl. Maar het is dan toch hard, zal mort zeggen, dat een werkgeefster dus gestraft wordt, voor 'l geen zij iu 't belang der werksters doet. Het antwoord luidt., dat de web zelf er voor gezorgd heeft, dat op die wijze liet belang der- werksters tan behartigd worden, mits men zich r—ude aan de bepalingen der wet. Men vrage slechts krachtens art. 5 al. 3 der wet vergunning aan den Commissaris der Koningin om gedurende zes achtereenvolgende dagen of gedurende 14 dagen om den anderen dag, hoogstens 2 uur, 1. dus tob 10 uur, to laten overwerken. „Wel voelen wij iets voor de opmerking, dat toe termijn van 8 tot 8 te kort is, wil men elf uren laten werken, daar een uur rusttijd voor veraf wonende werksters te kort is, Dat is niet de schuld der wet die den normalen werktijd stelt tnsschen 5 's morgens en 7 's avonds, maar van den bestuursmaatregel, die op grond van art. 5 al. 2 o. a. voor naaisters dezen specïalen werktijd vergunt. Heeft inen tijdelijk vergun ning tob 10 uur to Laten overwerken, dan. kan men natuurlijk langer rust geven dan een uur, maar in normale tijden ware er, drinkt^ ons, °xen bezwaar de mogelijkheid te laten om t uur of half acht te beginnen, of bij behoud van 8 mrr als aanvaugstermijn, tot halfnegen of negen uur te laten werken." Van andere zijde wordt „,Hot Vad." gewe zen op een leemte ïn de arbeidswet. „Daar zij zich niet uitstrekt tot inrichtingen, tot den gemeentelijken dienst bühoorende, staat het vrij op gemeentelijke telephoonkantoren vrouwen nachtdienst to doen verrichten. Up oe R ij ksLelögr a af ka nt oren mot nachtdienst zijn de vrouwelijke beambten van dien dienst vrijge steld door den Mmbbt ""baar op de gemeente lijk© telephconkantor. u Amsterdam mi te Rotterdam worden bij rkeur vrouwelijke be- ambben, ook voor den nachtdienst gebezigd. Maar men ons opmerkt, is die dienst vooral to Rotterdam bijzonder zwaar en van nadeeligon invloed op de gezondheid. „Beurtelings wordt aldaar telkens door drie vrouwelijke beambten, jonge meisjes van 17 24 jaar, een geheele week achtereen nachtdienst verricht van 10 uur 's avonds tob 8 uur 's mor eens, alzoo tien volle uren. „En die jonge meisjes woi.'eu bovendien voor die'zware nachttaak met f 5 (zegge vijf gulden) per week bezoldigd, d. i. nauwelijks 70 cento per nacht. „In Amsterdam is do nachtdienst draaglijker gemaakt, wijl daar slechts een nacht per week «ien»t gedaan wordt, doch do dag daaraan voor afgaande moet toch ook hoewel gedeeltelijk dienst gedaan worden. Ware hot niot dat de strijd om liet bestaan kaar dwong een betrek king te zoeken en te trachten het verkregene te behouden, dan zou reeds lang door de vrouwe lijke beambten belast met den nachtdienst, ge petitioneerd zijn geworden om hierin verande ring te brengen, en gelijk tijdens het beheer van de Ned. Bell Telephoon Mij. gebruikelijk was, met den nachtdienst mannelijk personeel to be lasten." Hier is, zegt „Het Vad.", zeker reden voor den wetgever in te grijpen. „Wat anderen bij de wet verboden is en wat do Rijksregemng op eigen terrein niet duldt, mag niot door het gemeentelijk gezag op zijn gebied worden inge voerd." Onderwijzers en feesten. Op den 30 Augustus 11. werd door eon onder wijzer to Arnhem medewerking geweigerd aan een feest voor do schoolkinderen, georganiseerd door do Algemeen» Commissie tot feestelijke viering van de mrorderjar igwording van H. M. dc Koningin. Deze onderwijzer voelde zich nl. gekrenkt door do wijze, waarop hij on zijtio col lega's boliaadeld waren door den voo,'witter dier feestcommissie, terwijl B. en \V., die op 30 on 31 Augustus vacautio hadden gegeven, om dat feest to doen plaats liobben, ziek in oen schrij ven aan een ander onderwijzer bepaald hadden lot het uitspreken van het vertrouwen, dat do onderwijzers adsisteeren zouden bij hot feest. Heb hoofd der school heeft nu bezwaar ge maakt, do verklaring af te leggen, dio noodig is om bedoelden onderwijzer te bevorderen van de 3e tot do 2o klasse. Do meerderheid van B. on W. is mot de commissie van het L. O. van govoelon, clat do verordening verhoogum alleen toelaat, wanneer hot hoofd dor school de genoemdo verklaring afgeeft. Do minderheid van B. en W. oordeelt, dat, nu voor 30 en 31 Augustus aan do scholen vaeantie was gegeven zonder moer, do onder wijzers dien dag vrijaf hadden en niet tot oeni- gen dienst bij de uitdeoling kouden gedwongen, worden. Hoewel de houding van den betrokken onderwijzer sterk afkeurende, meent de minder heid, dat de weigering van hot hoofd blijkt niot te berusten op verzuimen in den dienst, wes halve zij de periodieke verhooging voorstelt. Blijkens hot bij do stukken gevoegd advies deolt de arroiidissenionts-schooiopzioiier, mr. Thomas, hot gevoelen van de minderheid van B. on W. „Door B. en W. was op de bewuste dagen kennisgegeven, dat er op allo scholen, vaeantie was, zonder meer, zoodat m. i. allo onderwijzers recht hadden die dagon als vrije dagen to be schouwen en het hoofd der school geon rcclit had over een gedeelte van dien tijd tegen den wil van den onderwijzer te beschikken. Voor dagon, waarop door B. on W. eenvoudig va eantie is gegeven, behoeft zeker niet verlof ge vraagd te worden. 4 „Op beleefde wijzo wees de onderwijzer/ Pruim hot verzoek van het hoofd der school om aanwezig tc zijn, af. M. i. had hij hiertoe recht en doet het hoofd der school onrecht door hem voor die weigering te willen straffen." De schoolopziener draagt om dozo redenen den onderwijzer Pruim voor tot bevordering tot do 2 o klasse. Tegen liet alcoholisme. Het hoofdbestuur van den Volksbond heeft tol uitvoering van een besluit der algemeer.e vergadering een commissie benoemd, om te dienen van praeadvies over de vraag wat ge schieden kan in het belang der uit de rijks werkinrichtingen en gevangenissen ontslagen alcoholisten. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de heerenprof. dr. C. Winkler van Amsterdam, mr. J. Simon van der Aa, van 's-Gravenhage, en ds. Lulofs van Deventer, lid van het hoofdbestuur. Provinciaal Iloogerlniis-comitó. Gistemiidd ig te 12 ure had in het „Geheel- onthouderscafe" aan de Hoogstraat te Rotter dam oene vergadering plaats, welke was uitge schreven door het Ilotterdamsoh Hogeriiuis-co- mitó en waartoe verschillende vereenigingen in de provincie Zuid Holland waren opgeroepen. Hot doel dezer vergadering was: hot tot- standbrengen van eon Provinciaal comité in zake de gebroeders Hogerhuis, om alzoo de pro paganda in kleine steden en ten platte lande, waar men met deze kwestie weinig of niot op do hoogte is, te bevorderen, en, waar zulks moge lijk is, plaatselijke comité's op te richten, om vervolgens een groote prov. meeting op hot ge touw te zetten m hot centrum dozer provincie. Aan de oproeping hadden 10 vereonigingon gehoor gegeven, waaronder het Sdriedamsche comité en do afd. Scliiedam van het Alg. Ned. Werkl. Verbond, terwijl nog 12 adhaesie-batui- gingen waren ingekomen. NTa een inleidend woord van den voorzitter, die de wensohelijkhedd van een dergelijk comité op den voorgrond stolde, daar hij van meerling was dat met nog meer kracht op revisie moet worden aangedrongen, werd, na eanige discussie in beginsel en mat algemeene stemmen tot de oprichting van bedoeld comité besloten en wer den als leden van het dagelijkscli bostuur met 7 tegen 4 st. benoemd die van hat Rotterdam- sche comité, daar men hat beter achtte, dat dit lichaam in één plaats tegenwoordig was, en werd uit de gedelegeerden voor elke tegenwoor dige gemeente aan één persoon het voorloopig correspondentschap opgedragen, om later in hunne respectieve vereenigingen tot heb benoe men van een vasten correspondent over te gaan, die zich dan in verbinding stelt met het prov. bestuur. Ook werd besloten met de prov. meeting cm volkspetationnement samen te laten gaan. Na een woord van opwekking aan dc gede legeerden, om zooveel het in hun vermogen is, in de plaats hunner inwoning de propaganda ter hand te nemen, sloot do voorzitter deze ver gadering. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: H. M. de Koningin-Moeder heeft een be langrijke gift geschonken aan de door niej. G. Belinfante vóór 50 jaren opgerichte weldadig heidsinstelling, De heriuneringsmedaille aan de inhukligings- feesten, in broos, zal van wege H. M. de Koningin worden uitgereikt aan alle leden van het [Ioofd- comité voor die feesten te 's-IIage, zoonrede aan hoofdpersonen in versierings- en verlich- tingscomiles aldaar en aan andero personen die zich by de feesten verdienstelijk maakten. Tot directeur der gasfabriek te Harlingen is benoemd de heer A. J. Cense, thans le op zichter aan de gasfabriek te 's-Gravenhage. OVERSCIIIE, 27 December. Tot onderling in do Ned. Horv. Gemeente alhier is herkozen do heer H. v. d. Small cn in do plaats van den heer A. Bolk is gekozen do heer L. Bak, terwijl do tweo aftredende diakenen de keeron L. J. Karroman en P. v. d. Berg herkozen zijn. Bij Kon. besluit is aan A. J. Kluppel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 80 Deo. 1898, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Haarlem. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen cere- mcd. der orde van Oranje-Nassaii aan J. Lf. Zusburg, penningmeester der Kon. Yereeniging van Ned. Ind. oud-strijders „Je niaintiendrni", to Botterdam. Bij Kon. besluit is do heer mr. P. Dijokmeester, laatstelijk president van den Baad van Justitie te Padang, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, mot ingang van 1 Januari 1899, eervol uit 'a lands dienst ontslagen met toekenning van pensioon. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van het bestuur van het fonds, .Weldadig en Zorgvuldig". P. O. Evers, lid van Ged. Staten van Zuidholland, en jhr, mr. O. J. Bepclacr van Molenaarsgraaf, wet houder van 's-Gtavenhago. Bij Kon. besluit is benoemd tot opzichter der telegraphic van de 2de klasse A. Hecck, thans tulspirant-opzichter der telegraphic. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder Katwoudo, prov. Noordholiand, C. de Wit. Precarïo. Het adres, aan den Gemeenteraad gezonden in zake de kort geleden vastgestelde verorde ning op het gebruik van gemeentegrond enz., luidt als volgt: jf Aan den Gemeenteraad van Schiedam, r Ondergeteekenden, allen ingezetenen dezer gemeente on branders, geven met versehiildig- den eerbied te kennen dat. zij met leedwezen vernomen hebben dab d'oor UËAehtb. besloten is tot do heffing van een© belasting op liet ge bruik van openbaren gemeentegrond enz. Door deze belasting zullen in hot algemeen dc branderijen zwaar worden getroffen, doch verscheidene branderijen zullen er geheel buiten vallen, zooals die aan do Noordvestsingel, Bo- terstaat, Mariastraab, Westfrarikelandsche Laan eu Bakkerstraat. Ook zullen de houtwerven in deze gemeente zoo niet geheel, dan toch zeker voor een groot deel van de belasting vrij blijven, daar deze heb water of in de Maas öf in eigen water afvoeren, terwijl zij niettemin dezelfde voorrechten als ondergeteekenden genieten van politie, brand weer, gasleiding enz., en bovondion de openbare straten met zware vrachten berijden. Heit is U bekend in welk een slechten toe stand de branderij-industrio verkeert. De in dustrie, waaraan toch zeker 80 procent dor in gezetenen luin inkomsten of bestaan te danken hebben, zij zal door deze belasting alweder groo te belemmering ondervinden. Hoe zullen bijv. de ondergeteekenden het moeten maken, wanneer distillateurs, stoomboo- ten, pakschuiten enz. laat in den avond de ledi ge fusten bij hunne branderijen plaatsen? Moe ten zij, die in de eerste plaats d'oor de Rijkswet ten toch al genoeg aan banden liggen, nu nog in alle opzichten ook door de Gemeente aan banden worden gelogd. Zoodoende loopt het voor hen uit op bekeuring en betaling. En, vra gen zij zich af, hoe zal het gaan met stilstaande bxanderijen, zijn dio vrij, of wordt daarvoor restitutie verleend? Zij wijzen er tevens op dat een woning van f 50 huur per jaar waarschijnlijk meer belas- tuig moet betalen, dan de groote huizen, zooals die rondom de Plantage en op andere plaatsen staan, terwijl vele ingezetenen geheel van dazo belasting zullen verschoond bijven, met name de Rijks- en Gemeente-ontvangers en ambtena ren, de Inspecteurs en het geheele onderwij zerspersoneel en nog verscheidene andere in gezetenon, misschien ook Wel leden van Uwen Raad, en zelfs goheele straten zullen vrijvallen. Ondergeteekenden wenschen en .verzoeken U"EA. dat de verordening alsnog worde inge trokken en, zoo daartoe niot mocht kunnen wor den besloten, haar zoodanig te wijzigen, dat zij billijk en rechtvaardig werken kan, gelijk bijv. de personeels belasting, die ook door ieider ge goed burger gedragen wordt. Hetwelk doende enz. Woensdagavond geven de Rotterdammers in do Offirieronverceniging „Aan de Zannezij", blijspel van Oscar Blumenthal en Gustav Ka- delburg, uit heb Duitsch vertaald door D. H. JoostenTe Rotterdam en elders ia dit blijspel met groot succes ontvangen. Gisterenmorgen viel do jeugdige Jakob van 't Zelfde nabij den Rotterdamschen dijk in de watering aldaar. Hij werd weder spoedig op liet drogo geholpen en kon in zijn nat Zondagspak terug keeren naar de ouderlijke woning aan do Schie. Do 14-jarige Elisabeth Oostra, een schippers- dochter, zou op een ander schip een bezoek af leggen, doch had daarbij het ongeluk van den loopplank in dc Buitenhaven te vallen. Door een paar schippers was zij spoedig op het droge en aan boord geholpen. Gisterenavond, zijn drie jongens aangehouden en in bewaring gesteld die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eonige tabakspijpen uit den winkel van Rossel in het Brooraveld, Hedenmorgen zijn zij aan hunne ouders te rug gebracht. Hedenmiddag te 3 uur stortte een paard na bij do Spoelingbrug neder. Na eenigo moeite en na het losspannen van den wagen, kon liet beest weer op de boenen worden geholpen. BURGERLIJKE 8TAN lilclioicn t 23 Dec. Renske, dochter van K. Ileeringa en II. Klaasesz, Singel. 24 Dec. Johan, zoon van 0. Koorengevel en N. van Schrevendijk, Singel. '25 Dpc. Cornelia Jacoba, dochter van II. van Haasteren en E. Noordam, Gedempte Eroersvest. 26 Dec. Cornells Johannes, zoon van J. P.O. van Yonderen en A. J. Voorwaldt, Hoogstraat. Johanna Ciasina, dochter van C. Romein en C. M. Schilfer, Stationstraat. Gerrit Jan, zoon van W. Middelkoop en A. de Jager, Lange Nimw- straat. «verleden 23 Dec. Maria van Sichem, oud 81 jaar, wed. van G. van Slobbe, Laan ons Genoegen, 24 Dec. Jan Cornelis van der Yolden, oud 7 weken, Oude Kerkhof. Cornells van der Spuij, oud 5 maanden, Weslfrankelandsche Dijk. Maas van Apeldoorn, oud '17 maanden, Hoog straat. Pieter Ruseier, oud 2 maanden, liol- terdamsché Dijk. Petronella Adsiana Agatha van Zijl, oud 30 jaar, echtgen. van P. J. Gage- steijn, Hoogslraot. 25 Dec. Willemina Elisabeth van Dijk, oud 12 weken, Singel, Vergadering van Dinsdag 27 Deo., 'snam. 2 uur. Voorzitter dc heer G. Visser Bz. Do burgemeesterj do heer H. J. Versteeg, is wegens ongesteldheid verhinderd. Do heeren Gouka en de Bruin hebben kennis ge geven dat zij do vergadering niet kunnen bijwonen, terwijl voorts afwezig zijn do heeren Dienske cn v. Buijsen. Tegenwoordig 17 leden. Do notulen vau het verhandelde in de vergadering van 13 December j.i. worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukkeu 1. Van do Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide van het door hun college goed gekeurde raadsbesluit dd. 29 November 1.1. tot het aangaan van geldleeniningen tot een .gezamenlijk bedrag van f157.000. Aangenomen voor kennisgeving. 2. idem, Mioaive daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde suppletoir kohier no, 4 der plaatse lijke directe belasting naar hot inkomen, dienst 1898/99. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Vau Burgemeester en Wetnouders, Missive hun voorstel bevattende tot verhooging der jaarwedde van den heer 0. Krijger, ieeraar iu gymnastiek aan de Hoogcre Burgerschool, alsmede in verband daar mede, hun voorstel tot nadero vaststelling vau den grondslag van diens pensioen. Zal straks aan de orde worden gesteld. 4. Idem, Missiye hun voorstel bevattende de jaar wedde van den opzichter over de plantsoenen to verhoogen met f 100 en in verband daarmede een ontwerp-besluit tot af- en overschrijving op de be groeting van uitgaven, dienst 1899 tot genoemd bedrag. Zal straks aan do orde worden gesteld. 5. Idem, Missive hun voorstel bevattende tot ver hooging der jaarwedden der keurmeesters van het vlecsch. Zai straks aan de orde worden gesteld. 6. Idem, Missive, hun voorstel bevattende tot be noeming van een tijdelijk heelmeester der armen en voor het Stnds-Ziekeniiuis en ten geleide van eene aanbeveling der Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur ter voorziening in die hetrekking. Op deze aanbeveling, waarmode Burgemeester eu Wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst do heeren 1. Dr. B. de Bruijn; 2. N. E. Elzevier Dom, Zal straks aan de orde worden gesteld. 7. Van de Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur, Missive houdende aanbeveling ter vervulling eenor vacature in die Commissio, tengevolge van het periodiek aftreden van den heer W. A. Roek. Op die aanbeveling, waarmede Burgemeester en Wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren: 1. W. A. Hoek en 2. P, Loopuyt, Do benoeming zal straks aan de orde worden gesteld. 8. Van de Gezondheidscommissie, Missive daarbij eene aanbeveling indienende ter voorziening in do periodieke vacature in die commissie. Op die aanbeveling zijn geplaatst: 1. J. B. M. Coebergh en 2. J A. Backer. 9. Van den Raad der Gereformeerde Kerk (A) alhier, adres van adhaesiehetuiging aan een adres der Christelijke Jongelings-vereeniging betreffende bevordering der Zondagsrust. Ter visie gelegd om er op te letten wanneer be doeld adres aan de orde wordt gesteld. 10. Van J. G. Hijgeman, adres houdende verzoek om ontheffing op den aanslag in do plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/5)9, van zijn vader C. Hijgeman op 18 Juni 1.1. alhier overleden. Wordt straks aan do ordo gesteld. 11. Van L. Koot, schrijven daarbij restitutie ver zoekende van betaalde plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/99 wegens het verlaten der gemeente. Om advies in bandon ge3teld van Burgemeester cn Wethouders. 12. Van J. van Voeren e. a. Bezwaarschriften togon hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/99. Om onderzoek en rapport in handen gesteld der Commissie voor de plaatselijke belastingen. 13. Van K. Schraver, gep. lo luit., pi. adj. to Rotterdam, Adres ten geleide van eenigo geschriften. Aangenomen voor kennisgeving. 14. Van IJ. H. Hoppe, wed. H. C. Jansen, Adres houdende verzoek nu ingevolge do onlangs aan genomen verordening, voor het gebruik van gemeente grond belasting zal worden geheven aan haar, voor ds pjjpen des gas- en waterleiding die in den

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2