STADSNIEUWS. YLAARDINOEN. Kunst en Wetenschap. Kleine Branderijen. In zijn antwoord op liet Sectie-versing der Eeiste Kamer omtrent het wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleei d, verdedigt de minister van Financiën zijne houding legen het amendement in de Tweede Kamer aangenomen om de in voering van de nieuwe bepalingen niet op 1 Juni 1899 maar op 4 Juli J900 te stellen, on der hammering dat hij van den beginne af de meening was toegepnan dat aan de bij de zaak belt ukken branderijen een redelijke termijn moest worden gelaten om zich op den nieuwen toestand voor te bereiden. De minister zegt voorts dat de meening dat de brandeis do uit het beslag to verkrijgen hoeveelheid gedistilleerd slechts bij gissing zou den Kunnen opgeven, in zoover gegrond is, dat dio Hoeveelheid niet met volkomen juistheid is to voorspellen. Maar de brander, bekend met de soort en de hoeveelheid der grondstof, kan de te vei- krijgen hoeveelheid gedislilleeid altijd met vol doende nauwkeuiighcid betekenen om, wanneer hij' dienoveieenkomstig zijn aangifte doet, geen gevaar te loopon in boete te vervallen of accijns to moeten betalen voor gedistilleerd dat niet vei kregen is. Tegen dat gevaar is hij in ruime mate gevvaaiboigd door de spelingen die vol gens art, 2 vau het wetsontwerp toepasselijk zulien zijn. '1 Sociale adviezen, liet centiaal bureau voor sociale adviezen hield gisteren te Utrecht eene veigadering. De vooizitter, de heer I. C. Eringnard, gaf het presidium aan prof. M. TV. F. Tieub. Bij art. I luidende: De Vereenigïrig diaagt den naam van »Centiaa! Bureau voor Sociale Adviezen" en stelt zich ten doel a. liet vei - strekken van gevraagde raadgevingen ten op zichte van de oprichting, oiganisatie, leiding en administratie van instellingen, welke ten doei of mede ten doel hebben de arbeidende klasse in haar pogingen tot verboteiing barer economische positie op eenigerlei wijze te steu nen b. de verspreiding van gegevens omtient sociale en andere economische toestanden c. de vorming van een centrale bibliotheek bevattende wei ken over de sociale quaestie in haar verschillende vei takkingen, bleek al dadelijk uit opmerkingen van de heeren Slot k en Vliegen, dat men zich den weikkring van 't Bureau nogal verschillend dacht. De heer Stoik stelde wijziging voor van b. en wel om tc lezen gegevens omtrent instellingen als ouder a. bedoeld en bespreking van desbetteffende vragen op vergaderingen der Vereeniging. De voorzitter nam de redacue van den heer Stork over, waartegen dr. Schaepman opkwam. De heer Kouveld te Amsterdam meende, dat het Bureau reeds genoeg had aan hetgeen in sub a. werd gezegd. De heer Stork wees op het verschil van gevoelen tusschen hem en den heer Vliegen, zich verwonderende over de mede werking van den heer Vliegen als representant der Soe.-Dem, Arbeiderspartij. De voorzitter verblijde zich over die medeweihing. De lieer Slork verdedigde nog verder het voorstel om in plaats van arbeidende klasse onder a te lezen ai bolders. De heer Van Mar ken, lid van liet bui eau, gaf aan te lezen ai- beidende klasse in de plaats van haar pogingen tol enz. De heer ICerdijk toonde aan dat de geheele zank buiten de politiek, buiten eenige partij moet staan, tot bevoulering der sociale prak tijk, gelijk prof. Drucker hel uitdrukte, die ook instellingen en ïegelingen wilde lezen. Ds. Talma te Arnhem viel den heer Stork bij. In plaats van de uitthukktng oeconomiseh zwakken, door den heer Hora Sïccama voor gesteld, wensehte dr. Schaepman te lezen arbeiders. De heer Schaepman stelde als motie van orde voor de algemeene strekking goed te keuren en de amendementen in handen van het be stuur te stellen. De voorzitter betuigde hiermede zijn instem ming, maar wilde vast uilgesproken zien het volkomen neutiaa! kaïakter van het bureau. Niemand stemde tegen. Zal nu, vroeg de voor zitter, de vergadering zich incompetent ver klaren het doel vei der uit te werken en een commissie benoemen om dat te doen of niet. Hij wees op het artikel van mr. Kerdijlc in hef nSociaal Weekblad", die geen nieuwe ver eeniging wil, maar contact met de andere cor poraties. Bij stemming verklaarde de groole meerder heid zich voor het plan-Eringaard en tegen dat van den heer Kerdijk. r Aan de orde is thans de bespreking van liet lidmaatschap en de contributie. De voorzitter achtte een contributie verminderd voor vak verenigingen gewenscht, voor andere lichamen is f 20 met te veel. Door enkelen werd f 5 voor sommige personen te hoog geacht. De minimum-contributie van fl werd ver worpen, die van f5 aangenomen, donateurs moeien minstens f2,50 bijdragen. Ais zetel van het Bureau werd Amsterdam aangewezen. Met groote meerderheid werd aan de com missie opgedragen te trachten een vordracht op te maken voor de benoeming van een secretaris-directeur. Mej. Elise Ilaigthon vroeg bij de samen stelling van commissies niet te vergeten, dat er ook vrouwen in de wereld zijn; tien waren op de vergadering aanwezig. Tot leden der voorloopige commissie werden gekozen de heeren J. C. Eringaard, J. C. Van Marken, W. II. Vliegen, mr. A. Kerdijk en prof. M. \V. F, ïreitb. De laatste bedankte om drukke bezigheden. Gekozen werd toen dr. Arriens. Vrouwenkiesrecht. Den 23sten December werd te Arnhem de 5do algemeene vergadering der Vereeniging voor Viouwenkiesrecht gehouden. De presidente herdacht in hare openingsrede de gebeurtenissen die in het afgeloopen jaar voor de vereeniging van belang waren geweest, waai onder de Ten toonstelling van Vrouwenai beid wel de eerste plaats innam. Uit het jaarverslag der secretaris bleek, dat de vereeniging op grooten vooiuitgang van liet ledental kan wijzen, zoodat zij er thans ruim 1000 lelt. Vier nieuwe afdeelingen werden in den loop van liet jaar opgericht, nl. Haarlem, Nijmegen, Zutphen en Utrecht. Het vereeni- gingsleven m de afdeelingen was zeer in opge wektheid toegenomen, wat voornamelijk toe te scli i ij von was aan het eigen oigaan, dat eeri bond tusschen de afdeelingen en leden onderling vormde. Bepaald word, dat de volgende alg. veignde- lilig te Zutfen zal gehouden worden. Aangeno men werden de voorstellen van het Hoofdbe stuur betieffende de indeeling der afdeelingen volgens de kiesdistricten in een hoofdelijke stemming over de aansluiting bij den Nationa- len Vrouwemaad, wanneer de in voorbereiding zijnde concept statuten ïondgezonden zuilen zijn. Des avonds weid in hetzelfde lokaal een openbaie vergadeiing gehouden waar dr. Aletta Jacobs een zeer toegejuichte rede hield over sliet doel der Vrouwenbeweging." Behangers en Stoffeerders. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Tijdens de Kerstdagen werd alhier gehouden het 4g congres van den Nederl. behangers- en stoffeerdersbond, waarop vertegenwoordigd wa ren de afdeelingen 's-Gravenhage, Rotterdam, Arnhem, Ilaailem, Nijmegen, Dordrecht en Utiecht. Uit het jaarverslag bleek, dat vele plannen van liet Hoofdbestuur niet tot stand kwamen, door de weinige medewei king der afdeelingen. Het oprichten van een aid. Deventer mislukte; eveneens de pogingen om aan de Ambachtscholen hier te lande, stoffeer- en decoratiecursussen te verbinden. De afdeeling stelde een jaai boekje voor 1899 samen. De redactie van het vak blad bleek Ie kampen te hebben met financieeie bezwaren. Een vooistel om stukken van afbre- kenden aard, die aan de redactie vvotden opge zonden, te onderwerpen aan het oordeel van het Hoofdbestuur. Arnhem weid ah zetel aange wezen van 't Hoofdbestuur; de redactie van het Vakblad blijft gevestigd te 's-Gravenliage. Be sloten werd om samenwerking te verkrijgen met den Naaistersbond »Allen dón", tot het stichten van een zustervereeniging van behan gers-naaisters. Breedvoerig werd besproken liet voorstel Nijmegen luidende De Bond blijft zich beijve ren voor staatspensionneering. Een beslissing weid niet genomen, omdat de Boud aangesloten is bij het Nederlandsch Arbeidssecretariaat. Het voorstel om pogingen aan te wenden de grondstoffen coöperatief dienstbaar te maken voor alle leden van den Bond werd verworpen doch aangenomen een voorstel om der, Bond internationaal te maken. Bij Kon. besluit is de hoofdinspecteur van administratie bij de zeemacht W. F. Vogel, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De gewone audiënties van de Ministers van Maiine, Financiën, Oorlog en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Finantiën maakt bekend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 10,723,340.04 bij de betaalmeesters - 2,046,642.7314 Te zamen ƒ19,369,982.77 '/s Mr. J, J. Tavenraat, secretaris der gemeente Rotterdam viert Zondag a.s. zijn vijf en twiu- tig jarig jubleum. f Toonkunst. jo'Toonkunst" had gisteren een goeden avond. Wij doen het hier in Schiedam wel eenvoudig, met enkel pianobegeleiding maar aan de waarde van het gepresteerde doet dat niet af en krachten en geld ontbreken om het wat luxu- euser in te richten. Gisterenavond hadden we als hoofdwerk ïEditha" van Heinrich Hofmann, waaraan enkele liederen door de solisten voorafgingen. Ten deele waren deze hier niet onbekend. Mejuffrouw J. N., de begaafde dilettante, wier talenten in dit blad meermalen werden gehul digd, opende den avond met een drietal liederen, waarvan het t> Wiegenlied", eene compositie van den directeur der vereeniging, ons wel liet best bevieldit is een liedje geheel in hare stem liggend. Wat altijd by de voordracht van mej. N. treft is de uiterst keurige, beschaafde en technisch onberispelijke voordracht, slechts zouden zooveel goede eigenschappen des te liever een wat meer omvangrijk geluid doen vragen. In het sChanson de Musette" had de zangeres gelegenheid even haar coloratuurgaven te doen hooren wij voor ons genieten van mej. N. het liefst een eenvoudig klaar geschreven lied. De alt, mej, Maiie Bol, leerares aan de Kon. Muziekschool te 's-Giavenhago, maakte eeu uituemenden indruk. Deze zangeres heeft een zeer beschaafde en volle stem, gepaard aan een goede vooidracht en zuivere uitspraak. Met een tweetal liederen behaalde zij veel by val. Over minder goede voordracht beschikt de heer Anthony N. uit Druten, een baryton overigens van zeer prijzenswaard talent, gelijk hij na de pauze vooral bewees. Dat hij met de ketue zijner liederen geiukkig was, zouden wij niet willen beweren. »De eerste kus" van Jan W. F. Brandts Buys leent zich minder voor des hoeren N.'s slem; het vereischt een gave van zeggen, dio de lieer N. niet bezit; nog niet bezit is misschien juister, want dat de heer N. zyn stemmiddelon niet tot grooter ontwikkeling zou kunnen brengen, kar. moeilijk ontkend. Ook de keuze van sViatique", een ons onbekende compositie van G. Chaminade, ah tweede lied door den heer N. gegeven, vinden wij evenmin zeer te prijzen, omdat het aan voordiacht grooter eisehen stelt dan de heer N. kan bevredigen. Gelukkiger was deze zanger in Editha". Hier kwam zijn krachtig en toch week stemgeluid volkomen tot zijn recht, bijzonder goed was het duet met de sopraan in het tweede deel. Mej. Nolet, wier krachten de omvangrijke sopraanpartij in »Editha" zeker niet te boven gaan, maakte daarvan al les wat zij kon, wat niet minder is dan wat wij verwacht hadden onze afdeeling van sToonkunst" mag zich geiukkig rekenen eene klacht als deze te bezitten. Ook mej. Bol gaf in sEditba" gelegenheid te over hare goede qualiteitea te waardeeren treffend was dikwijls haar schoone zeggings wijze vol uitdrukking en dramatische kracht. De vierde solist, die in dit nummer mede werkte, was de heer P. J Z. iid der zangver» eeniging, die den opperpriester Ililge vertolkte. De heer Z., te Schiedam geen onbekende, be schikt over een schoon goed aansprekend bas- geluid zijn goede voordracht mocht den bijvul van allen verwerven. Omvangrijk was de taak, die het koor te vervuilen had. Als altijd waren de koren schier onberispelijk, waarvan een goed deel der eer toekomt aan den alzienden diligent, den heer L. F. Brandts Buys. Sterk is het kooi niet, nog geen tien zangers en zangeressen voor elke partij, maar met de geiinge krachten wordt gewoekerd. Aan zuiverheid, aan juisten omvang lieten de koren niets te wenschen over be schaafd klonk liet tot de laatste noot. De pianobegeleiding was in de bekende goede handen. Vermelden wij ten slotte, dat er dames-so listen met eenige bloemstukken werden ge huldigd. yr Nederl. Jongelingsverbond. f Op tweeden Kerstdag werd in liet Vereni gingslokaal alhier de algemeene veigadering van den ring Rotterdam gehouden. Ten 11 ure v.m. werd de vergadering door den voorzitter, den heer D. N. de Vringer, geopend en daarna eene bijbelbespreking gehouden over Joh. '15 12. Een korte doch aangename discussie ontspon zich over eenige punten van dit onderwerp. Door den heer Kevelaar van Rotterdam werd ingeleid het onderwerp: ïOus nationaal bureau van plaatsing." Van de verschillende stellingen, door spreker verdedigd, kon édn de algemeene goedkeuring niet wegdragen, n.l. dat het terrein om voor het bureau te werken onbegrensd is. In de pauze, die van 12.30 tot 1 uur werd gehouden, deed men den inwendigen mensch te goed aan hetgeen door de Chr. Jongedochlers- vereeniging tiMartha" welwillend was gereed- gebracht. Vooral de tweede afdeeling, waarin de ver schillende wedstrijden, viel zeer in den smaak der aanwezigen, ten getale van ruim 300, waar onder eenige buitengewone leden der Sehie- damsche afdeeling. De prijzen weiden toegekend aan de heeren A. Schepman te Rlioon (onderw. sKerstboom") en J. J. Blok te Chariot's (onderw. j>Vaderland en Koningin") voor improviseeren, W. Brouwer Az. en L. Eigenraad te Vlaardingen, voor voor dragen (ernst), J. v, d, Burgh te Vlaardingen, voor voordragen (luim) en D. van der Zee van Schiedam, voor opstellen maken. Nadat de heer H. de Bruijn van Vlaardingen namens de vergaderden hulde had gebracht aan de voorbereiding en leiding van deze bijeen komst en de voorzitter zyn dank had gebracht aan allen, die tot het welslagen hadden mede gewerkt, werd de vergadering te 3.30 gesloten. De directeur van het Telegraafkantoor al hier, maakt bekend, dat op den Nieuwjaarsdag dat kantoor zal zijn geopend van 7VsSVa voor-, van 122 en van 6'/s 7Vs namiddag (spoor- tyd.) Door het Leger des Heils alhier is vóór de Kerstdagen een collecte gehouden om de arme kinderen te dezer plaatse, voor zoover dit mogelijk was te kunnen trakteeren. Even over de 100 gulden werd gecollecteerd en daarvoor zyn in het lokaal van het Leger 220 kinderen onthaald op krentenbrood en chocolademelk terw'yi elk kind nog een krentenbrood en een stuk speculaas mede naar huis kreeg. In de zaal was een rijk verlichte kerstboom opgericht, terwijl telkens kerstliederen gezongen werden. Dankbaar gingen kinderen en hunne ouders naar huis terug. Hedenmiddag te ongeveer 2Va uur ontstond een volksoploop nabij den Rotterdamschen dijk doordat een beschonken persoon door de po litie naar huis werd gebracht, waar hij zich echter nog niet rustig kon gedragen en de po litie op verzoek der bewoonster het huis binnen ging. Toen bleek de onwillige echter geneigd zich tot kalmte te schikken. Schipper B, Gort had hedenmiddag te 12i/l uur het ongeluk dat zijn haak bij het varen door de Seine nabij de Spoelingbrug uitgleed, waai- door bij voorover te water viel. Hij werd gelukkig spoedig gered door II. Breve en J Suttorp. Hedenmorgen te lO'/s uur viel de spoeling- haler A. van Eems, wonende te Ilillegeisbcrg, door het blijven vastzitten van zijn haak in de Nieuwe Haven. Hij werd door zijn collega en dorpsgenoot P. de Kok op diens schouwgeholpen. BURGERLIJ KE STAND. (lehiiwd: i 28 Dec.-T. J. Jeysman, 26 jaar, on C. J.M. Mulder, '17 jaar. J. van den Hoek, 30 jaar, en E. Mulder, 39 jaar. P. Schellevis, 23 jaar, en R. C. Pelgrim, 22 jaar. Geboren 25 Dec. Elisabeth Adriana, dochter van 11, O. van Waalwijk var. Doorn en M, Tettulaar. Buitenhavenweg, Pieter, zoon van C. C. Jagt en L. Dijkman, BleeJcerstraat. Jan li endlik, zoon van II. v. d. Burgh en A. Mulder, Damlaan, 26 Dec. Anna Maria Dominica Christina, dochter vari ,T, P. Meeder en A. Duimel, Nieuwsticht NZ. 27 Dec. Maria, dochter van T. II. van Ellen en G. F. Hoendeikamp, Broersvest. 28 Deo. Johanna, dochter van J. W. van Nifterik en C. A. M. Ofeigssen, Nieuwsticht M. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Viijdag 30 December 1898, 's nam. 2 uur. De onderwerpen zijn Rappor t van B. en W. op het verzoek van de afd. Vlaardingen van den Algemeenen Ned. Typografenbond om invoering van mini mum-loon en maximum-arbeiiKiyd voor aan besteding van drukwetk van gemeentewege. Ontwerp-besluit tot verhooging der gerneente- begrooiing dienst 1898 met f 86466,88'/:. Ontwerp-besluit tot vei hooging der gerneente- begrooting dienst 1898 met f 132507,50 Ontwerp-besluit tot betaling van f425,63 uit de post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1898. Rapport van B. en W. op het verzoek van de afd. Vlaardingen der vereen, ter bevordering der Ned. Visscherij, om een subsidie uit de gemeentekas voor de visscherij-school. Ontwerp-besluit tot wijziging der verorde ning op de heffing van het havengeld. Ontwerp-besluit tot wijziging der verorde ning, regelendé de heffing en invordening van den hoofdelijken omslag. 'Maandagavond werd het Kerstfeest gevierd door de kinderen van de Zondagschool der afdee ling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht van den Ned. Prot. Bond. In het lokaal van den Bond was een prach tige kerstboom geplaatst, behangen met ver schillende aardigheden en, kleedingstukken. Nadat door de kinderen eenige versjes waren gezongen en door den heer Diepenhorst een woord was gesproken over de beteekenis van het Kerstfeest, ontving ieder kind by heinaar huis gaan een geschenk, bestaande uit een kleedingstuk, een boek, een pop of iets der gelijks. Aan het polities-bureau alhier zijn. als gevon den gedeponeerdeen paar wanten en een huis- sleutel. Do rechthebbenden, kunen zich ter terugbe» koming vervoegen aan gemeld bureau. BURGERLIJKE STAND. Gcliuwd 28 Dec. Pieter Iman de Wilde en Alettha Christina Verkiel. Geboren 27 Dec. Jan, zoon van J. Bos en M. Hofman, Zandstraat. 28 Dec. Wilhelmina Helena Pauline Maria, dochter van II. v. d. Ster en M. Th. Borsboom, Wilhelminastraat. Overleden: 27 Dec. Johanna Schaar, oud 13 maanden, Zomerstraat. Nederlandsche Journalistenkring. Op don tweeden Kerstdag is in bot lokaal „Bonsge zindheid" to Amsterdam de algemeene vergadering van don Nfederlandsohen Journalistenkring gehouden, die dezen zomer tengevolge van do inhuldigings- feeston niot kon plaats hobben. Do vergadering, bijgewoond door een 70-tal ledon, werd door don voorzitter van den Kring, don beer Charles Boissovain, geopend met eono redo, waarin hij wees op hot gewicht van het thans bijna afge loopen jaar wegens het optreden van Koningin Wil helmina als regeerond yorstin, een feit dat in het

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2