Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Y1A All DINGEN. Staten-Generaal. II.II. M.M. worden ontvangen door inr. II. graaf van Hogondorp, voorzitter en jhr. inr, C. II. Bcelaerts van Blokland, seerelurE dor afdeeling, ett woonden tot do pauze do uitvoe ring bij, door liet. publiek bij het komen en gaan op do gebruikelijke wijze begroet. Gmlsilionsloofening aan boord. l)o minister van marine hoeft bepaald »dut de in tuükel 0 van liet teglement op den inwemligen dienst voor komende bepaling, nopens liet Viydelleu van de bijwoning der godsdienstoefening in zee, aan boord van Mr, Ms. schepen, moet worden opgevat in dier voege, dut kunnen vvotden vrijgesteld, indien zij dit verlangen: a. de personen die tot geen erkend kerkge nootschap behoorertb. du personen, die verklaren, dat hunne godsdienstige overtuiging gewold zoude worden aangedaan door bet uan- liooren der leerrede. Wanneer geen muziekinstrument beschikbaar is, waarmede do zang kan worden geleid en de commandeerende olficrer oordeelt dat liet zingen zonder begeleiding ongevven-cht is, kan liet zingen vervangen worden door de voor lezing van het lied. Generaal Emlorleln. f Gisterenavond is te VGravonhago plotseling overleden do heer Enderleiu, gep. generaal-ma- joor, oud minister van oorlog. Slechts korten tijd bekleedde hij het jMini.->ter»utibt. 2D April 1875 als hoofd van het Departement van Oor log opgetreden, kreeg hij in December wan het zelfde jaar op zijn verzoek eervol ontslag. De overledene was ridder in do orde van don Ned. Leeuw en van do Eikenkroon en bereikte den leeftijd van ruim 77 jaar. Hond run Nod. Onderwijzers. Ingeleid door eerie voorloopigo verg iduring van hoofdbestuur on afgevaardigden op Woens dagmiddag, werd des avonds in de „Harmonie" te Rotterdam do 23ste algemeens vergadering van den Bond van NederlaiuLehe onderwijzers gehouden. Do voorzitter, de heer Severijn, opende do vergadering met een rede waarin hij, uitgaande van het beginsel in vereeniging ligt kracht, met genoegen constateerde dat op verschillende pun ten, zooals de beweging voor pensioen voor we duwen, ondersteuning van hulpbehoevende col lega's, enz., samenwerking tuwehen Genoot schap en Bond geen vrome wenseli meer is. Hij betreurde het dat dezelfde verhouding niet bestaat lunchen den Bond en de nog zoo jongo hoofden-vereeniging en ook een deel der sdioolpers vaak een vijandige houding tegen den Bond aannam. Dat do Bond niet is een groot lichaam, doch lijdende aan bloedarmoede, integendeel do agi tatie door den Bond gewekt, resultaten heeft, toont spr. aan met verschillende Kamer-debat ten. Na herinnerd te hebben aan het voorgeval lene to Arnhem, gelooft spr. zonder overdrij ving to mogen conAateereu, dat de invloed der vereeniging wassende is. Voorts brak spr. een lans voor de schoolver gaderingen., het nut daarvan aantoonendo, om ton slotte aan to dringen op wederzijdscho w nordeering, gedachtig aan een der mot tos van het orgaan: Verbeter maar verbitter niet. Mtït°eea woord van welkom aan allen opende spreker de vergadering. I)oor den algemeenen secretaris werden eeni- ge mcdedeelingen over liet afgeloopen jaar go- daan, waai uit bleek dat het aantal afdeelmgen met 3 verminderde doch mot 19 toenam en al- zoo thans 158 bedraagt. Ilot aantal leden groei de aan van I960 met 70G vrouwelijke tot 53G3 leden waaronder 951 vrouwelijke, aizoo een toe name van GOO leden. Ai-mu kv.um aan de orde de stichting van ttu ondersteuningskas. Eerst moest deze zaak in principe uitgemaakt v-orden. Iïet hoofdbestuur had daartoe* een voor ste! gedaan, luidende „Naa-i de weerstancUkas wordt door den U. v. N. O. een onderAecuiings- kas gesticht". Aangenomen, nadat een ingediend amenuo- ment-De Punt was ingetrokken. Het hoofdbestuur stolde aïmu voor, art. 1 lett, a van het reglement der weerstandskas te lezenOnderwijzers en onderwijzeressen, die niet overeenkomstig eigen verzoek werden ont slagen en wier ontslag niet een gevolg is van het bepaalde in art. 2-1 der wet op het L. O, ■van 17 Aug. 1878, kunnen ondersteun worden. Dit voorstel werd met verwerping van eenigo amendementen aangenomen, nadat hot hoofd-, bestuur overgenomen had eenige amendemen ten, nl. van Arnhem om to lezenOnderwij zers, onderwijzeressen en hoofden van scholen van Amsterdam om achter do woorden: „en wiel' ontslag niet het gevolg is" in te lasschen „van ziekte of'. Alsnu kwam aan de orde het outwerp-regle- niettt voor een ondersteuningskas. Het hoofdbestuur wen sell te vóór do behande ling van de artikelen van het reglement de vraag uitgemaakt te zien: Is het gcwensclit dat er samenwerking zal zijn tussehen het On dersteuningsfonds van het N. O. G. en do On dersteuningskas van den Bond? Dit denkbeeld vond algerneeiie instemming. Het debat liep verder inzonderheid over do vraag of niet-ledeu al of niet zullen ondersteund worden. Bij stemming werd uitgemaakt, dat ook met- joden zullen ondersteund worden, in 't algemeen zij, dio bij het Lager onderwijs werkzaam zijn. Daarna werden de verschillende artikelen van het reglement besproken en vastgesteld, regelendegevallen van ondersteuning, vorming der ondersteuningseoiminissiü, wier zetel Arn- 1 em zal zijn, wijze van behandeling der aan vingen enz. In oveigangsbepaling wordt be paald, dat do grondslag van het fonds zal ge legd worden uit de helft der gelden op 1 Jan. 1899 aanwezig in do weerstands-kas. Wegens heb vergevorderd uur werd de verga dering te 12 uur gesloten. Vereeniging voor Pnerlogogiek. Oncler presidium van den heer C. II. Den llarfog werd gisteren to Utrecht dc 42ste al gemeen» vergadering van do Vereeniging voor FaecLigogiek gehouden. Do voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan do vrij talrijke aanwis- "zigen, waaronder eoirigo dames. Na afdoening van eenigo huishoudelijke werk» zaandieden werd als plaats der volgende alge- meene vergadering Utrecht aangewezen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den lieer C. A. C, Kruijder, bleek, clat in heb afgeloopen jaar ontvangen werd ongeveer 100 meer dan werd uitgegeven, welk bedrag f 32,965 is. Ilot ledental bedraagt thans 19G. Aangenomen werd een voorstel van hot be stuur om een bedrag van f 50 beschikbaar te stellen tot aankoop van paodagogische werken en een voorstel om honorarium uit te koeren aan leden, clio uitgonoodigd worden een artikel voor liet jaarverslag af to staan, welk voordel door den heer J. Verduys, onder-voorzitter, werd toegelicht. In plaats van heb aftredend bestuurslid, den heer J. Versluys, niet herkiesbaar, en in de bestaande vacature werden gekozen do hoeren J. Tli. Sehcphorst, loco-secretaris, die zijn be noeming aannam, en l'rizlewitz van der Horst, vroeger penningmeester der Vereeniging. Door den lieer C. A. C. Ivruijder werd be sproken do stellingHet detormiriismc, dit ont aardt in fatalisme, is verderfelijk voor dei op voeding, waar het echter rekening lioudt mot do vrijheid die de memch heeft of althans ver krijgen kan, al is dio betrekkelijk, geeft het aan de opvoeding de besta ontwikkeling. Over deze inleiding werd een uitvoerige dis cussie gevoerd. De heer J. Sclironder besprak de z. i. voor iiet onderwijs schadelijke uitbreiding der school litteratuur, terwijl do heer C. van Riet do voor treffelijkheid van steil- boven schuinschrift zou bespreken, doch wiens taak wegens ongesteld heid werd overgenomen door den heer Lustig uit Rotterdam. Do Minister van Buitenlandsehe Zaken ver leent deze week geen audiëntie. Blijkens een telegram van den Gouvevneur- Genenml van Nc-derlandsch-Indië van 28 Decem ber 1898, wordt de gonvernenients-koffieooost op Java voor dit jaar thans geraamd op 94,000 pikols. (sStct.") liet besluit van Gedep, Stalen van Noord- Brabant tot goedkeuring der wijzigingen van do begrootingen der gemeente Tilburg, Helvoirt (gemeentelijke subsidies zaak-Coölen) is opnieuw geschorst tot 1 Maart 1899. (sNoordbr,") Bij Kon. besluit is met 1 Mei aaa den directeur van het postkantoor to Amsterdam A. \V. M. ran der Upwich op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. besluit is met 1 Jan. benoemd tot onder wijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem W. II. C. Schmülling, aldaar, thans tijdelijk onderwijzer bij die inrichting. Bij Kon. besluit is mr, G. Blom, commies bij 's Rijks Munt, aangewezen otn gedurende het jaar 1899, ingeval van afwezigheid van een der leden van hot Muntcollege, diens plaats te vervullen bij do behandeling der onderwerpen bedoeld bij art. 3, 7 cn 10 der wet ran 1 Juoi 1850. Bij Kon. besluit zijn voor don tijd van vijf jaren gedetacheerd bij hei wapen der infanterie van het leger in Ncd.-Indiü de le luit. A. H. De Bnlbian Verster, van het Ge. en de 2e luit. J. A. W. Ncpveu, van het 8e rcg. int'. Bij Kon. besluit is aan den gepens. opperwacht meester van het korps rijdende artillerie A. L. Vink, thans biljetteermcester der gemeente Arnhem, toe gekend de zilvcreu eeretncdaille der orde van Oranje- Nassau. Aan (le Zonnezij. Waaneer men zich zooals gisteravond in den sTuin" overgeeft aan ongedwongen vroolijk- he.dwanneer men eenige oogenblikken de zorgen van het dagelykscb leven van zich werpt en zich onder den invloed stelt van Oscar Blu- menthal en Gustav Kadelburg, wier welbekende namen alleen reeds een vergenoegden glimlach op het gelaat roepen, dan houdt men zicli een korte wijle op aan de zonr.ezij des levens. Een korte wijle, dat mag. Maar zoekt men zon en niets dan zon in het leven, jaagt men bet vlinderachtige geluk na van pret maken en vroolyk zijn, dan gaat het als met Botho van Sandorf en Richard von Brick inhetDuitsche blijspelvermogen, maatschappelijke positie, rang vlieden heen, en zelfs do eer, tenzij men zich met mannelijke kracht zelf in den bestaansstrijd werpt als graaf Botho, o' een even lieve als verstandige doctores ontmoet gelijk Richard von Brick in de zuster zjjns vriends vond. Dan eerst doet zich de ware zonnezij op voor hei door valsche schittering verblind oog;dan eert men den braven, eerlijken, eenvomïigen pottenfalrikant Heïnrich Wulchow en lacht om zijn malle, aan hoogmoedswaanzin mank gaande vrouw. »Ann de Zonnezij" is eori nieuw bor duursel op een oud stramien dat al voor heel wat Duitsche blijspelen dienst heeft gedaan. Maar wat doel dat er toe, wanneer de makers voor de noodige aardige tafreolen en geestige, luimigo zetten hebben gezorgd. En bovenal, wanneer de rollen in goede (muilen *:jn. Daaraan haperde liet waarlijk mui. Brond- geost was een heerlijke Kavalier-Stutzer, in wk'n ten slotte toch een ernstige Jcern blijkt te schuilen, die echter niet dan nameen harde les door de schil van oppervlakkigheid en los zinnigheid heenbi eekt. Zijn niet gemakkelijke re! voerde Brondgeest tot liet eind toe vol komen doorzijn poseeren als de man die naust liet geluk staat, ziju zelf-boetpredikalie, vooral ook zijn liefdesverklaring in do toekomst aan barones Thossa waren zeer goed. Maar ook de andere personen gaven goed spel. Van mevrouw Wulchow was door mevr. Fuassen wellicht wat al te veel een charge gemaakt, en misschien kwam Kütlie, haar dochter, den man die zij lief had, wat meer te gemoeUdiin een jong meisje gewoonlijk doet; toch gaven ook zij vele goede oogenblikken te genieten. Mevrouw van Eijsden-Vink was een beschaafde, gracieuze barones Thessa von Sandorf, terwijl de heer Van Eijsden den fleren baron Botho zeer goed uitbeeldde. Van den lakei Jetui maakte tie jonge Van Zuyleu inderdaad een hoogst «miserabelen kerel", zooah zijn meester zich uitdrukte. Over 't geheel mag dit stuk een goede keuze genoemd worden; het publiek toonde zich zeer voldaan en was niet karig met applaus en gelach, zeker wel de meest sprekende hulde. Onder onze scheepsberichten vindt men ver meld dat het stoomschip J. C. Jacobseu van Roval naar Rotterdam gecharterd, Sohie- cam ia gepasseerd. Dit schip heeft o. a. in la ding 300 last graan voor Schiedam. Van be voegde zijde wijst men er ons op, dat een schip met zoo groote lading voor deze gemeente, zon der bezwaar naar liier had kunnen gecharterd zijn. Wij kunnen dat moeilijk beoordeelen, doch drukken, zoo onze berichtgever welingelicht is, ons groot leedwezen er over uit, dat do lading niet hier ter stede gelost wordt. "Waar van ge meentewege zooveel gedaan wordt ten behoeve onzer haven, is een klein beetje medewerkmg, vooral waar die zonder schade kan geschieden, van de zijde onzer induslrieelm broodnoodig. Gisterenavond had in »Musis Sacrum" de nlgemeeno repetitie plaats van de Symphonie- vereeniging, waartoe, zooals wij vroeger aan kondigden voor een geringe entree toegang werd verleend. Een vrij aanzienlijk getal personen maakte van deze gelegenheid gebruik. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd 2 manden voorn; de prijzen waren van f 0.25 tot (0.45. BURGERLIJKE STAND. GcIiuhiI 29 Dec. L. de Kooning, 22 jaar, en C. Nobel, 21 jaar. Geboren 20 Dec. Gerardus Jaeobus, zoon van Q, van Dijko en A. C. van Schendelen, Noorderstraat. 27 Dec. Willem Autonius, zoon van L. P. Rue Iers eri L. A. vau Grootveld, Kriupehtraal, 28 Dec, Adriana Helena, dochter van J. P. van Velzen cn C. ter Horst, JBrocrsveld. Cornells, zoon van C. Hoi man en D. J. Luring, Piet-lleinslraat. Mugdatena Ahda, dochter van A. J. de Veld en J. M. Voogt, Tuinstraat. Anna, dochter van W. Zonneveld en J. Rijnbende, Maasstraat. Jan, zoon van A. Zagwijn en M. J. Schotten, Singel. Johanna, dochter van J. C. Maagdenburg en II. Simons, Ket hei straat. Johanna Geeitruida Coi neliu, dochter van J. P. üulhoven en A. W. Verbij, West- molenstraat. Door B. en W. wordt voorgesteld de ver ordening op het havengeld zoo te wijzigen, dat voor zeevisscherijvaartuigen in plaats van 4 cent 5 cent per MJ wordt geheven. Door B. en W. wordt voorgesteld gunstig te beschikken op een verzoek vau de afd. Tlaar- dingeri van de Vereeniging ter Bevordering der Neder!. Visschery om ten behoeve van de Visscheryschool voor jeugdige zeelieden alhier een subsidie te verleenen van f 190, ter dekking van het kastekort over 1898 en tot voortzetting dier school. Het adies maakt melding van de sbalang- rijke" bijdragen der reederijen, alles in totaal te zamen over het geheele jaar 175. Ons dunkt waar liet particulier initiatief zoo weinig praes- teert, dat de gemeente haar geld beter kan gebruiken dan ter dekking van kastekorten over afgeloopen jaren. Door B. en W. wordt voorgesteld de veror dening op de inkomstenbelasting zoo te wij zigen, dat ia art. 7 de verplichting aan de belastingschuldigen wordt opgelegd om desge- wen-ebt aan B. en W. alle schriftelijke en mondelinge inlichtingen omtrent hun inkomen te verstrekken en in art. 8 bepaald wordt, dat de aanslag ambtshalve geschiedt, een en ander in te gaan i Januari a.s. Ook in de verordening op de invordering wordt eene geringe wijzi ging voorgesteld, Door B. en W. zijn bij den gemeenteraad ingediend een drietul ontwei p-besluit«n tot wij ziging der gemeente-begi'ooling dienst 1898 u. I. a. tot verhoogitig dier begrooting in ontvang en uitgaaf met 186460,88'/!; I. tot verhooging idem met f 132507,50 C. tot het voldoen eener som van f425,03 uit onvoorziene uitgaven. Door de afdeeiing Vlaardingen van den Ned. Typografenbond was bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om bij gunning van drukwerk voor de gemeente slechts aan die drukkers het woik uit te besteden, die bepalingen hadden ingevoerd omtrent loon en arbeidsduur. 0. en W. atlviseeren afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat naar zij oouleelen derge lijke partieele regelingen onvoldoende zijn en ontduiking niet uitsluiten, maar in dit bijzonder geval omdat liet drukwerk voor de gemeente slechts een zeer gering onderdeel uitmaakt van den arbeid eens uitgevers en aldus de bemoeiing in zake loon en arbeidstijd eene aanranding zou wezen vau de vrije concurrentie. De klerk der posterijen en telegraphie J. P. Hacquéltard alhier is bij liet laatst gehouden examen voor het lelegraafradicaal geslaagd. Door de politie alhier werd gisteren ten huize van zekeren E. R. in beslag genomen een in zes stukken gesneden gangloopor, die gepas- seenlen Zaterdag door het 10-jiirIg zoom je vau genoemden persoon bleek ontvreemd te zijn ten nadeele van een ingezetene, wonende op de Hoogstraat alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Dec. Willem, zoon van H. van Zoltn en W. C. Smith, Achterstraat. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 29 December. (Per telegraaf.) Bij het voortgezet algemoen. debat over do Indische Begrooting voor 1899, bleven do hoe ren Van Asch van Wijck en Brantsen v. d. Zijp heb afkeuren dab gelden werden gegeven voor lundoesfc-esten. Of dit nu offerfeesten of volks feesten lieoten, doet niets ter zake, want luit godsdienstig karakter wordt er niet door aan de zaak ontnomen. De post is ongeoorloofd voor een Christeimatie en de zending dien de Mi nister overigens goed gezind is wordt er door bemoeilijkt. De Minbter handhaaft in deze zijne meoning en tegenover do opmerkingen van de lieeren Fransen van de Putte en Iloi'dijk zette hij na der zijn standpunt in zako do gouvernements- koffiecultuur tiiteen. Hoewel voor 't oogenblik de cultuur nog niet gemist kan worden, heeft hij er toch weinig vartrouwen in. Zoo spoedig mogelijk moet de begrooting van dio cultuur worden afhankelijk gemaakt, en gekomen moet worden tot ontwikkeling van do vrije cultuur. De heer Pijnacker Hordijk constateerde dat de gou vernemen ts-koffieeultuur, sedert 1882 toen het Tweede Kamerlid Cremer voor do motie Van Ilouten tot afschaffing van die cul- tuu' stemde, circa 130 inillioen had. opgebracht. Bij de bespreking van de Solo-vallei-werken, werd door den hoer Schimmelpenniek van der Oyo aangedrongen bij een herziening van de organisatie van don Waterstaatsdienst, tevens do verhouding tusselien ingenieur en aannemer le regelen. De heer Pijnacker Hordijk, warm voorstan der van irrigatie werk, betreurde ten zeerste het voorgovallene met do Solo-vallei-werken, vooral met hot oog op do inlandse!» bevolking, die zoo zeer irrigatie werken noodig heeft. Hij komt op tegen beschuldigingen en de grieven over de teleurstellingen aan het adres van do lieeren Van den B jsse, Heskos on den ingenieur Pier- son. Hij weersprak ook do grieven over over haasting en ten slotte betoogde spr. dat do te genwoordige Minister zijn ambtsvoorganger Van Dedem tot de irrigatiewerkon gedreven had. De heer Rutgers meende dat hier niet van vergissing oi misrekening kan gesproken wor den, maar wel van misleiding, welke niet onge straft mag blijven. Natuurlijk moet een onder zoek worden afgewacht alvorens een oordeel over de verantwoordelijkheid te vellen. Da on derneming is begonnen met oen gafanfcaiseerd' plan, en spreker constateert dat het groot ver schil in kosten niet ontstaan is tusschen raming eu beëindiging, zooals bij andere weaken wel eens voorkomt, maai" tusschen raming en begin. Het uitstel mag geen afstel zijn. De Minister merkt op dat de instelling van do commissie van onderzoek, bestaande uit de gelijke mannen, een waarborg er voor is dat do Minister geen plannen tot voortzetting zal doen, die niot op deugdelijken grondslag berusten. Da schorsing moet in 't belang van de bevolking zoo kort mogelijk zijn. Vandaar dat de com- nussie eerst zal onderzoeken de begane fouten le verbeteren en eerst daarna de quaestio van de verantwoordelijkheid wio de fouten heeft be gaan. Overhaasting met een oordeel te vellen, is verkeerd. De verantwoordelijkheid rust op k eer dan drie personen. Hot advies van do com missie moet worden afgewacht. Do Minister komt er tegen op dat Minister Yan Dedem slechts op aandrang van spreker tot da werken is overgegaan. Dit verwijt aan den Minister Van Dedem is ongegrond. Daarvoor was hij voel te zelfstandig man. Noch als Ka merlid, noch als Minister neemt spreker de ver-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2