"ylÏIS]Sgey7~ MMExYLAm STAI)SNI e uwsü Rond vim Ncflorlauilsclio Onderwijzers. en posten uitgezet om de bezittingen der ■vreemdelingen te beschermen. Er is een nieuw ministerie der Filipino's- ge vormd. Hirns bericht tut Pretoria. dat bot officieel onderzoek is begonnen naar do gebeurtenissen die do te Johannesburg wonende Engelsehen aanleiding geven tob klachten over do plaatse* lijk» autoriteiten. Uit het onderzoek van den Britsehen agent en don Engelsdhai vice-consul fc) Johannesburg is reecls gebleken dat do be weging tegen de Transvaalse!:© regeoting kunst- inatig wordt gevoed. Do „Kölu. Ztg." noemt heL opmerkelijk dat do Transvaalscho regeering zich thans vim hel Ei-arische nieuwsbureau als spreekbuis bedient, en wil, wat de zaak zelf betreft, alvorens een oordeel to vellen, liet resultaat van hot onder zoek en de mcening dor EngeLohen afwachten. Men ziet het: van do Duitsdie welwillend heid tijdens de Jameson-quaestie is niets meer over. De „Rand Post" bespreekt de mogelijkheid van oen ooriog met Engeland. Gistelenmoi'gen word de vergadering liar- opend. De financieele commissie brengt rapport uit, waarna de rekening en verantwoording van den penningmeester wordt voorgedragen. Daaruit blijkt dat de balans een tekort aanwijst van f 1419. Do begrootiing sluit in ontvangst 011 uit gaaf xuet f 12,100. Daarna wordt de inrichting van „De Bode" besproken naar aanleiding van verschillende daaromtrent ingediende voorstellen. Besloten wordt geon gratis-exompiaron meer te zenden, terwijl liet blad ook een dag vroe ger verschijnen zal. Ver-volgens worden de besprekingen ingeleid omtrent Tiet jaarboekje. Het hoofdbestuur heeft reecls overgenomen het voorstel om voortaan de redactie daarvan uit handen, van het hoofdbestuur over te bren gen in die ©ener commissie. Voorts kan heb hoofdbestuur zich vereenigen met bet voorstel om in heb boekje op te nemen een lijst van wetenschappelijke en paedagogEdie onderwer- ■.pen in de afdeel in gen behandeld. Het voorstel is goedgekeurd. Naar aanleiding van het in 1899 to herden ken 25-jarig bestaan van clen Bond, komt thans ter sprake de vraag, of aan de algemeeno verga dering in 1899 een feestelijk karakter zal wor den gegeven, en zal bij die gelegenheid een ge denkschrift worden uitgegeven. Er heeft in de afdeelingen daaromtrent reeds een geclachtenvvisseling plaats gehad, tiaar deze vragen reed» te voren door het hoofdbestuur waren opgeworpen, cm niet later liet verwijt to krijgen, dat liet niet aan die zaak gedacht heeft. Op clen voorgrond stelt het, dat het zelf niet veel gelei voor de zaak wenseht uit to trekken. Besloten werd dab geen gelden voor feesten beschikbaar zullen worden gesteld. Evenmin zal men propagancLworgadoriugen houden. Thans komt aan de orde heb voorstel van hot hoofdbestuur om op de a..s. begrooting een na der vast te stellen post te brengen, ten einde# aan. do schippersfondsen een subsidie te verle* nen. Zoowel Gooi als Arnhem hebben ach daar tegen verzet, daar men voor dat doel geen geld mag afstaan, zoolang de algemeeno kas ontoe reikend is voor de belangen der leden. Zij geven daarom in overweging dat liet bestuur zich tot do Regecring zal wenden opclat deze bedoeld subsidie verleeneu zal. De subsidie schippc-rsxoildsen werd verwor pen zoodat do betrekkelijke bogrootingspost is geschrapt. Do contributie is evenals bet vorig jaar be paald op 7/20 proe. van liet traktement, met bepaling dat aan kostwinners van een gezin dö- zelfclo aftrek woidt toegestaan als aan gehuw de ii. Aanstel-dam is aangewezen als plaats voor clo volgende algemeeno vergadering. Wegens clen korten tijcl van voorbereiding wordt de benoeming van een nieuwen redacteur van „De Bode" aangehouden. Tot zoolang zal de heer J. L. Overbeeke aanblijven. Do ingediende voorstellen voor reglements wijziging zijn goedgekeurd. Aam do orde kwam daarna het vraagstuk der „Hoofden van scholen voor do klasse" naar aanleiding van enkele ingekomen voorstellen van de afdeelingen. Do heer F. L. van Ossondorp uit Amster dam, leicldo do quaostie in en stolde aan liet slob do volgende motie „De algemeeno vergadering, gehoord de inlei ding en do daarop gevolgde debatten over do vraag, of het in het belang van do schooi is den hoofden van scholen liet onderwijs ©ener klasse op te dragen, beantwoordt deze vraag in beves tigenden zin. „draagt het H. B. op, do afdeelingen waar de hoofden van scholen -nog ambulant zijn, op te wekken, bij de gemcentobesturon man te dringon op opheffing van het ambulantisme en deze pogingen zoo noodig te steunen." Na een debat van drie uren over deze zaak, aio door den een afgezaagd, door clan ander niet nieuw meer genoemd werd, kwam men tot stemming en werd de motde-Ossendorp met groote meerderheid aangenomen. Alsnu stelde de voorzitter de rondvraag aan de orde. Enkele mol ios, welke nog waren ingediend, werden of niet urgent verklaard bf verworpen. Alleen werd nog aangenomen een motie van hot hoofdbestuur, waarin lo. do vergadering haar afkeuring uitspreekt over de houding van liet bestuur dor vereeuiging van hoofden, dab eerst aan den minister een afkeurend advies geeft in zako do door den Bond voorgestane schoolvergaderingen ou eerst daarna de ziens wijze zijner leden hierover vraagt, en 2o. beslo ten wordt den minister van clie handelwijze in kennis te stellen. Een lid verzoekt do vraagpunten die thans niet afgehandeld worden, voor de volgende ver gadering bovenaan op de agenda te plaatsen. AEtui kreeg de lieer nn-, Troub liet woord tot inleiding van liet onderwerpCoöperatie. Hij toonde aan, dat voor een vereeuiging als deze van alle soorten van coöperatie do ver bruikscoöperatie de eenig geschikte is om pro paganda voor te maken. Wanneer mon alleen reeds aanschaffing van boekon, tijdschriften on. schrijf behoeften langs coöperatieven weg deed geschieden zou men al belangrijke voordeden kunnen behalen ten nutte der vereeuiging. Ook zou men, door zijn behoeften bij andere coöperatieve vereerugingen aan te schaffen, deze tegelijkertijd lainnen steunen, en voorts waar geen coöperatieve vereenigingen bestaan, propa ganda voor deze kunnen maken. Voorts weerlegde spreker de bezwaren, welke gewoonlijk tegen do coöperatie worden inge bracht. Onder de verschillende vragen, welke daarna lot den spreker goriclit werden, kwam o. a. die voor of men niet in strijd zou komen mat art. 35 der on dor wijs wet, clocli spr. toonde aan op welke wijze dib bezwaar te ontkomen was. Inmiddels was heb half vijf geworden, zooclat de vele nog op de agenda voorkomende punten niet meer afgehandeld konden worden, Do vergadering werd met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Aan de gemeentebesturen is door den Min. van Binnenl, zaken een ciieulaire vei zonden, mei vei zoek een opgave te mogen ontvangen, van 'tann'ai vrijwilligers voor de militie, lichting '1899, dat zicli in hunne gemeente heeft aange meld. In liet begin dezer week had de Min. van Koloniën li et onderhoud met den kort geleden uit Indië teruggekeerden afgetreden gouver neur van Atjeh generaal-majoor Van Vliet. Tot voorzitte- va de gemengde Commissie voor de stenogiapi.le uit de beid» Kamers'tier Staten-Generaal is benoemd jlir, mr, de Savornin Lobman. *KETHEL EN SPALAND, 30 December. Op de heden gehouden jaarvergadering der Kethelscke IJsclub (Afd. Z.-II.J, is uit het verslag'-vau don penning meester gebleken dat de vereeniging zich kan ver heugen in een batig saldo van ruim f73. Daar het bestuur van oordeel was, dat de kas thans groot ge noeg was, werd bcsloteu de contributie met de helft te verlagen en dus te brengen op 50 ets. De muziektent der vereeniging St. Radbout zat dienst doen als ijstent en als er ijs komt aan den meest biedende worden verhuurd. f Symphonic-Vereeniging. Gisterenavond gaf onze Symphonie-Verceni- ging haar eerste concu-t in dit seizoen, en wij mogen er onmiddellijk bijvoegen met groot suc ces. De vereeniging zelve, over welko de heer Bart. Verhallen een kianig dirigent is, gaf de Jupiter-Symphonie van Mozart een werk waar van de schoonheid in evenredigheid staat met de zware eischen, die het den uitvoerders stelt. Wel was de vertolking dezer Symphonie liet best, wat de vereeniging dien avond ten gehoore brachtde talrijke aanwezigen deelden blijkbaar in deze onze opinie. Twee «morceaux" voor snaar-instrumenten van Oelune, mede voor de pauze door de ver eeniging gegeven, maakten weinig indruk op ons; liet zijn onboteekenende gem estukjes, die men niet met een lantaarntje behoeft te zoeken. Aan 't einde van den avomï gaf liet oikest de sllochzeitsmarch" van Mendelssohn-Bartholdy, welke niet veel vuur werd ten gehoore ge bracht maar waarbij de paukenist niet altijd binnen de perken bleef. Indien wij eene algemeene opmeiking willen maken over Verhalleu's syinphonie-orkest dan is het deze, dat de eeiste violen in verhouding tot bet geheel te zwak zijn. Vooral bij do ji Hochzeitsmarseh" kwam dit uit, waar deze snaar-instrumenten geheel schuil gingen onder de dominatie van het koperde goede verhou ding van het geheel werd daardoor meermalen verbroken. Het bestuur had zich root- dezen avond de medewerking weten te verzekeren van een twee tal solisten, waarvan de eene, mej, I. van Veeren, hier meermalen in verschillende vereenigingeu optrad. Dat mej. v. V. telkens weder bereid bevonden wordt hare niet geringe gaven ten dienste te stellen van het publiek mag zeer ge waardeerd wordenzij is eene altzangeres, die over vele goede qualiteiten beschikt. Evenwel, nu zij ditmaal met vollen naam op het pro gramma voorkwam, meenen wjj do vrijheid te mogen nemen enkele opmerkingen te maken, die echter in 't algemeen onze waardeering natuurlijk niet verminderen. Mej. v. V, dan heeft o. i. enkele minder goede eigenschappen, in de eerste plaats welze is niet rustig. In de aria van Handoi «Heilig Gott" sprong dat wel het meestin het oog; wij willen zulk eene compositie gezongen hebben met serene kalmte, wij zouden willen zeggen met de devotie eener non, en hiervan kwam al heel weinig tot zijn recht. Mej. v/V. stapte'ophet podium 'heen en weer, beloog het hoofd naar allo richtingen en trachtte eenige dramatische voordracht in deze aria te leggen, die daaraan "ten eqnenmale vreemd moet zijn; het «Heilig .(Gott" ris een gebed, dat uit dien hoofde wars "kiwanj.a)lo krulletjes en tirinniijntjes; slechts eenvoud*, aanbiddelijke eenvoud is hier het eenig hoodige. Het best werd door deze zangeres wel «der kleine Hans" van Curschmann gegeven; datis- nu een liedje echt voor mij. v. V,, beweeglijk, pittig, piquant en den goeden indruk van dit nummer kon zij dan ook niet verhoogen door een «Fruhfingsglaube»", compositie van een stad genoot, waarbij men onwillekeurig aan Schu bert's meestei lijk «Fruhlingsglauben", dat op dezelfde woorden werd geschreven, herinnerd werd. Wij gelooven niet, dat het voor een dilettant-componist aanbeveling verdient, juist die liederen te kiezen, die onze grootmeesters reed» inspireerden. Nog zong mej. v. V. een tweetal liederen, «Sei Still" van Raff, dat zeer goed werd ge geven, en «In 't donker" van Verballen," een compositie die ons, afgezien hier van de voor- diacht, al heel weinig beviel. Als er niet bij gestaan had, dat de wooiden van Ilelène Lapidoth-Swaith waien, hadden wij het niet geloofdde poëtische zin b.v. der laatste tirade ontging ons geheel en al. Ook als compositie stellen wij dit werkje beneden veel van wat Verhallen daarnevens schreef. Het maakt op ons den inch uk van roef-roef neeigeschreven to zijn door iemand die over een gioote muzi kale flux de louche beschikt, en die van dit soort muziek wel 10 liedjes in het uur kan leveren. Misschien vergissen wjj ons, maar erg serieus scheen ons dit lied nieter zit wel een aardige «schwung" in, maar het is ons wat- erg Jan van Leiden; dat dan ook de'tekst op den heer Veriiallen een diepen induik gemaakt heeft, gelooven wij niet. En thans over het glanspunt van den avo.id, over den heer W. K. M. de Kat, uit Delft, een violist van benijdenswaardige gaven. Wat zuilen wij van dezen meesterlijken dilettant zeggen Weinig, omdat zonder uitzondering hier alles te prijzen viel. Een goede voordracht, een uitstekende techniek, een rustigheid, die bewon dering afdwong, daarbij een heerlijk instrument al te maal qualiteiten, die men veri-enigd, zelden of nooit bij een dilettant aantieft. Er waien er dan ook die meenden een meester to hooren spelen en zich riiet konden voorstellen, dat een Delftsch student zóó kon spelen. Maar 't was toch zoo. Eri hij durfde wat aan ook, Wieniawski's «deuxième conceito", een stuk, waaiaan een meester de handen voi heeft, gmg hem gemakkelijk af, bijna zonder vlekje of rimpeltje. Schoon werd ook het «Larghetto" van Bies door hem gegeven, het laatste met begeleiding van een gedeelte van liet orkest, het eerste met pianobegeleiding. Uniek waren de staccato's van dezen mtist en de dubbele ocuiafgrepen, angstig van zuiverheid. Den pianist, den bescheiden anonymus, die zoo zeer verdient genoemd te worden, en wat wij dan misschien onbescheiden niet willen nalaten, den pianist, dr. J._H. Leopold, uit Delft een woord van warme hulde. ily is een nccornpaguateur che ieder violist den heel de Kat zal benijdenwelk een wél-begrijpen van zijn taak, welk een geoefendheid en vaardigheid, die den concertgever over kleine foutjes heenbourt, onbemerkt. Zwaar was liet applaus na Wieniawski's compositietoen kreeg de heer De Kat een palmtak, wèl, vvèl-verdiend. Mej. v. Veeren had al in het begin van den avond een bloemtuil ontvangen. Er waren een goed aantal toehoorders, die het goede en uitstekende blijkbaar wel wisten te onderscheiden. Een bericht, dcor do „N. R. Ct." aam do „Bakkers-Courant" ontleend, aangaande -do Vereeniging van Gistbandelaren alliier, is, naar uit door cms to bevoegden plaatse ingewonnen inlichtingen blijkt, geheel bezijden de waarheid. Er is iets gaando in don bocaom dier vereenF ging, waarover ©venwel nog in een vergadering zal gehandeld worden. Eesrsb daarna kan met juistheid worden medegedeeld hoe liet mot de G'istverceuiging staat. Tot het oprichten van eene cursus in boek houden en administratie kwamen gisteravond in een der lokalen van het Volkshuis, zij die zich daarvoor hadden opgegeven, bijeen. Zooals uit de besprekingen bleek, was een gedeelte der deelnemers van meening dat gewoon boek houden en eenvoudige administratie voldoende was, anderen echter wilden liever verdergaan en wenschten ook onderricht in*het dubbel boekhouden. Besloten werd met gewoon boek houden te beginnen om daarna verder te gaan, dan konden zij die niet verder wenschten te gaan er mede eindigen als z\j meenden voldoende op de hoogte te zijn. Om alsnog de gelegenheid open to stellen dat meerdere liefhebbers zouden kunnen deel nemen, is de eerste cursus bepaald op Dinsdag 17 Januari a.s., zoodat de gelegenheid tot deel name tot dien tijd blijft opengesteld. De St. Liduïna-kapel in de O. L. Vrouw Visi- tatitiekerk, het heiligdom dat den schat van St. Liduina's kostbare overblijfselen omsluit, is, naar de »N. S. Ct." meldt, opnieuw met een paar meesterstukken verrqkt. Meesterstukken! Het woord wordt zoo licht," gebruikt. Maar hetgeen hier door den beken- T rl den kunstschilder, den heer J. Dunselman, is geleverd, mag swerkelijk als meesterwerk, ge prezen worden. Een'tweetal tableaux resp,'voor stellende: «Liduina's vereering van het beeld van O. L. Vrouw in de (oude) St. Janskqrk en «De Haagsche geneesheer Godfried, bijgenaamd Sonderdanck, met zijn zoon Willem aan haar ziekbed omstreeks 1410", (Do jaartallen onder de andere tableaux zijn foutief en zullen ge wijzigd worden) zijn naast het reeds bestaande (Liduina's val op het ijs) in de kapel geplaatst. Naar het blad verder verneemt, zal bovenge noemde kapel weldra opnieuw met een kunst stuk worden opgeluisterd. Dankbai e liefde voor Gods huis gaf het denkbeeld in, der kerk een doopvont te schonken, die, in Caensteen, marmer en graniet uitgevoerd, tegen deu achterwand der kapel zal worden geplaatst. Viijdag 7 .Januari zal de eerste feestavond van de afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond gehouden worden in de zaal der Offlcierenvereeniging. Üe beide volgende feestavonden zullen plaats hebben op Zondag 8 en Zondag '15 Jan. Voor deze drie dagen zullen een beperkt aantal kaarten voor vrouwelijke huisgenooteu of kinderen beneden de '18 jaar (geen zuige lingen) verkrijgbaar zijn bij den pachter van ons Bondsgebouw, twee dagen vóór iedere uit voering. Op den avond zijn deze aan de zaal uiet meer verkrijgbaar. Tot hoofdlieden varihet St. Antoniusgilde alhier zijn gisteravond door de zakkendrageis gekozen de lieeren H. Verdoes en C. Ruseler. Gisteravond moest een knecht van den vracht rijder van der Touw een mandjè bezorgen aan het depót der chemische wasscherij firma Herman Itoeloff, Hoogstraat 165. Ougelukkigor- vrij'e gleed de man op de stoep uit en viel, tun gevolge waarvan het mandje terechtlcwam in den spiegelruit, die geheel verbrijzeld werd. Naar wij vernemen, was de ruit, die zonder schilderwerk f60 ii f70 kost, niet verzekerd. Nog gisteravond laat werd de gapende opening met planken dichtgespijkerd. Hedenmorgen waren aan de vischmaikt aan gevoerd 3 manden schelvisch, 9 manden schol en een partij voorn en snoekde prijzen waren voor schelvbch van f0.40 tot f 'i.30, schol van 10,40 tot f0.55, voorn van 10.25 tot fO.'tO, snoek 10.G7V2, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild30 December. Notaris: H. W. M. Roelants. I. Een winkel- en woonhuis, niet open grond en erve, aan de Verbrande Erven nol 2, groot 64 cent., H400. II. Een winkelhuis en erve, Boterstraat no. 41, groot 24 cent., f 700. Notaris: ii. B. E. BtAiss.r,. I. De Gist- en Spiritusfabriek genaamd «do Noord", aan de Willemskade No. 23 en Spui straat No. 3, kadaster sectie L. Nos. 597 en 598, gioot 5 are 43 centiare, f 14000. II. Een pand genaamd «De Maas" ingericht tot molen, open grond, aan de Willemskado No. 21 en hoeir Spuistraat, kadaster Sectie L. No. 615, groot 3 are 26 centiare, 12200. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 29 Dec. P. Berkel, 55 jaar, en G. van Leeuwen, 44 jaar. Overleden: i 29 Dec. Adrian» Petronclla Root, oud 'i jaar, Noordvest, Neeltje Alderliefsten, oud 49 jaar, eclitgen'oote van C. Boerman, Lange Achterweq. In de vergadering van den gemeo'nteraad van hedenmiddag is besloten om afwijzend te be schikken op het verzoek der afd. Vlaardingen van den Alg. Nederl. Typografenbond tot vast stelling van minimum-loon en maximum- arbeidsduur by de uitbesteding van gemeentelijk drukwerk. Gunstig werd beschikt op liet verzoek der visscherij-sehool om subsidie uit de gemeentekas. Afwijzend werd beschikt op het aanbod van den heer A. Stolk om diens huis voor de ge meente aan te koopen. De wijzigingen, door B.enW. voorgesteld in 3e verordeningen regeleude hethaveogeldendie van de inkomstenbelasting werd goedgekeurd, terwijl bovendien nog werd goedgekeurd een wijziging van de verordening op-liet havengeld, waarby wordt bepaald dat zeeschepen, die de haven verlaten en daarin binnen 24 uren lerugkeeren, niet opnieuw havengeld zullen behoeven te betalen. [Een uitvoerig verslag zal in het nummer van morgen worden opgenomen.] Vanwege de afdeeling Vlaardingen van de Hollandscha Maatschappij van Landbouw zal de heer Remmelts, veearts alhier, weder een cur sus houden in paardenkennis, waarvoor deel nemers zich schriftelqk kunnen opgeven voor 3 Januari a. s. De cursus zal bestapn in theo retische en praktische lessen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd': - 30 Dec. Willem van der Ster en Jacoba van Zèlm. Kornelis Johannes Vink en Maria Houdjjk,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2