Woensdag 4 Januari 1899. 2 jaargang 9824. Strijdige Werelden. uitgever" h. j. c. roelants. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, BUI'iI AND. SCHIEDAM, 3 Januari '99. BINNENLAND. len tore 5SE i'K II isoxxxKBKTSPxut veer Schiedam, pst kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart -1.05 "k port, p. kwartaal. 1.30 .esdrjliirl na -n. 0.02 BÜHtBAUi B9TERSTRAAT 70, Tclephooa So. 133, Adybhtenthpeub: van 1—5 gewone regela met intc- grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen orertieht. Het begin van het laatste, of volgens som migen het voorlaatste, jaar der negentiende eeuw heeft Hongarqe den absoluten regeerings- vorm gebracht. Een eigenaardig absolutisme. Hier is het niet een koning of ke-zer die als Frans Jozef in 1851 de grondwet weder opheft, maar een parlementaire regeering, een regeering die haar aanzijn dankt aan dezelfde grondwet welke zij thans krachteloos verklaart. Het is begrijpelijk dat het de Hongaren, die niet behooren tot de staatkundige vrienden der Tisza's, hard moet vallen, aldus te zien vernielen wat de beste zonen des volks dei tig jaar ge leden onder moeite en strijd den monarch wisten af te dwingen. Het staat thans de regeering vrij om Hongarije's souvereiniteit op tolgebied prijs te geven, de oeconomische onafhankelijk heid te ondermijnen, het Oostenrijksche bank biljet met gedwongen koers in Hongarije in omloop te brengen, op eigen hand voor de ver langde geiden te zorgen en het volk desnoods met geweld tot betalen te dwingen. Aan wie de schuld van dit alles? Aan de meerderheid die met de regeering door dik en dun ging, of aan de minderheid wier obstiuc- lionisme de onmiddellijke aanleiding was tot de schorsing der grondwet? Aan geen van beide, ten minste op de eerste plaats. Baron Banffy, den minister-president, treft de verantwoordelijkheid allereerst. Immers, hem kan de beschuldiging zeker niet ont gaan dat hij, door een kunstmatige meerderheid in het parlement te kweeken, den wil der natie geweld aandoet, terwijl juist aan den volkswil bij de grondwet de mogelijkheid werd geopend tijdelijk der regeering zelfstandige rechten te verleenen. Want het valt niet te ontkennen dat de minderheid juist de beste krachten des volks onder haar leden telt, terwijl van de mannen der meerderheid, op de Tisza's beruchter vermelding na, niet veel meer dan de naam bekend is. Maar bovendien had Banffy, door vrijwillig zijn ambt neer te leggen, een verzoening tus- schen de vijandige partijen mogelijk kunnen maken. Banffy heeft dit echter niet gewild. Dat de stand van zaken ook Banffy's partij gangers drukt, valt niet te ontkennen. Dit blijkt ook wel eenigermate uit de toe spraak die graaf Stephan Tisza bij de nieuw jaarsreceptie tot Bariffy hield. Het kon niet geloochend worden, meende hg, dat de toestand moeilijk is, en vooral hierom droevig, omdat nog niet lang geleden de juist geordende parle mentaire toestand in Hongarije overal in Europa de meaning had gegrondvest dat Hongarije de basis en het vaste punt in de monarchie was. Zoodoende zou het voortduren der parlemen taire crisis bij de bondgenooten het denkbeeld kunnen doen ontstaan dat hun vertrouwen in Hongarije's kracht een dwaling was geweest. Men moest dus de hoop op een vreedzaam compromis der partijen niet opgeven, maar een vergelijk mocht niet gepaard gaan met een dee- moediging van enkelen of der liberale partij. Het moest een duurzame basis voor den vrede zijn, door eenerzijds de beraadslagingen van Het parlement te beschermen, anderzijds de eerlijkheid der verkiezingen ie verzekeren en het kiesrecht te hervormen. Ten slotte gaf Tisza namens zijn partij den minister-president de verzekering van onwrikbare trouw en aan hankelijkheid. Banffy antwoordde daarop met de vei klaring dat hij Tisza's gevoelen omtrent de toestand en de middelen om tot een vergelijk te komen deelde. De regeering is zich harer algemeene, meer in 't bijzonder harer politieke en staats rechtelijke verantwoordelijkheid bewust, en zij zal zich tot de hoogstooodige regeerings- daden bepalen. De minister ging te rade met zijn geweten, en had niet verder onderzocht in hoeverre zijn peisoonlijke houding de afschuwelijke aanvallen kon rechtvaardigen, waaraan hij sedert, maanden blootstaat. Hij geloofde dit echter niet, en even min dat het piogram der regeeiing zoo ver derfelijk is, dal daartegen wanhopig moet ge streden worden. Hij prees de gematigdheid der liberale partij. De ernstige openbaie meening, die door de meerderheid der natie wordt gedeeld, kiest partij voor de regeering die harerzijds tot het uiterste zal volhouden en eerst dan de wapens zal neei leggen wanneer het staatsbelang dit gedoogt. (■emengde Mededecllngen. giootzegelbewaarder. De hertog was een der rijksten onder de Engelsehe rijken. Zijn zoon Henrys John Percy, lid van het Hoogerhuis, erft den titel. Keizer Wilhelm heeft per kabinetsorder voor geschreven dat verschillende uitheemsche woor den in het leger vervangen moeten worden door Duitsche of althans op Duitsehe wijze geschieven worden. Zoo wordt voor het vervolg sLeutnani" in plaats «Lieutenant"geschreven; zoo vervallen de uitdrukkingen «Piemier-" en iSeconde-Lieutenant" en maken plaats voor «Obei leutnant" en «Leutnani" enz. enz. den Khalif te be^tiijdeu die de Aiabieren in den omtrek beoorlogt. De civiele commissaris van Erybhrea sein de, in antwoord op een telegrafisch verzoek der Italiaansche regeering om inlichtingen over de naar Europa gekomen verontrustend© berich ten, dat die geheel onjuist zijn, en dat Italië met Menelik en met ras Makonnen zeer good© betrekkingen onderhoudt. ontving een draad- DOOR IDA BOY-ED. 2) Haar gelaat was, evenals het zijne, niet regel matig schoon, en toch maakten beiden den in druk van schoonheid. Daartoe droeg evenzeer de fiere, voorname houding als d© intelligent© uitdrukking o.p hun gelaat bij. Maar Charlotte. Baumeester was bleek getint, terwijl Guy's jeugdig gelaat gloeide in het war me coloriet van een donkerder gelaatskleur. En zooals bij alle bleek© vrouwen nam Charlotte's .gelaat in oogenblikben van opwinding een roode, koortsige tint aan, en als bij alle donkere mannen werd Guy's gelaat bij toom vaal-bleek. Nu zij daar stonden en naar het. onweer ke ien, dat boven Meran en heit dal der Etsch los brak, kwam hun bloed tot kalmte en keerde de gewone, opgeruimde uitdruMdng op hun. ge laat terug. Onwillekeurig Legde Charlotte haar hand op zijn amn, en hij bracht die hand aan zijn lip pen. Toen bleven zij arm in arm staan on za gen, hoe de hagel, die in diohte lagen op de hou ten balustrade der veranda lag, reeds glazig be gon weg te smelten. Een grijze zuil gelijk, die dreigend van den hemd tot de -«arde reikt, stroomde de Muhro door het Etschdal naar beneden. Nog goot de regen, maar reeds zag men het roodbonte hui- zengeweanel van Meran, door den wit-scihuimen- den Passer doorsneden. En als een ontzagwek- Naar aanleiding der door Ciiina toegestane uitbreiding derFransche nederzetting te Shanghai" zegt de iTimes" Het zou goed zijn reeds bij voorbaat te laten blijken dat wij niet van plan zijn ons bij zulk een behandeling neer te leggen. Duitschland, de Vereenigde Siaten en Japan hebben er niet minder belang bij dan wij, dat Frankrijk's afgunstige politiek tot uiting komt. Welken invloed de Franschen ook op de regee ring te Peking mogen doen gelden, wij kunnen onze kracht meer rechtstreeks en nadrukkelijker doen gevoelen. Overleden, op 89-jarigen leeftijd, de hertog van Northumbeiland. Van 1852—1865 had hij zitting in het Lagerhuis, waar hij tot de tory- partij behoorde; in 1858 werd hjj lord der admiraliteit, een jaar later onder-vooizilter van den Board of Tradeen lid van den Privy Council. Van 18781880 was hij onder Beaconsfield Volgens nationalistische bladen zou het Hof van Cassatie reeds veertien dagen geleden be sloten hebben tot Dreyfos' terugkomst; maar de minister van justitie bad het Hof er op ge wezen dat het onmogelijk zou zijn Dreyfus te beschermen tegen de fanalbclie woede zijner vijanden. Daarop iiad het Hof zijn besluit uit gesteld. De »New-York Herald bericht van haar coi respondent !e Cayenne dat deze, in een onderhoud met den gouverneur, van dezen vernomen had, dat er geen verandering was gebracht in het strafsysteem ten opzichte van Dreyfus, dat deze den 23<ten in kennis was gesteld met het hem toegezonden dossier, en dat lieden Dreyfus' antwoord per stoomschip van Cayenne werd verzonden. Eslerhazy's vriendiD. mme. Pays, ontkentin een schrijven aan de «Libre Parole" de haar toegeschreven bekentenissen. Van de nieuwjaarsbetoogingen in Frankrijk schijnt niet veel gekomen te zijn. Alleen te Bordeaux werden de o'ficieren door een paar honderd personen toegejuicht. Bij de opening der Portugeesche Cortez ver klaarde de Koning gisteren dat het voor Por tugal niet voldoende was zijn koloniaal bezit in zijn geheelen omvang te bewaren als een heilig eitdeel der vaderen, maar het moet het ook ontwikkelen en er de voordeelen van weten te verktijgen, het makeu tot een solide funda ment voor den oeconomisciien opbloei des lands. Het voorbeeld van Spanje stemt blijkbaar Portugal tot nadenken. De koningin van Griekenland heeft gisteren 80 jonge meisjes, die in den oorlog met Turkjje, als verpleegsters hebben dienst gedaan, ten paleize ontvangen en haar met een toespraak een lierinneringsmedaille overhandigd. Prinses Marie en prinses Sophie ontvingen die het eerst. SphakianaMs zal door prins George van Griekenland tot voorzatter van den raad van be stuur wordon benoemd. De prins ontving zes bey's ton, gehoore en ver zekerd© dat d© Mohammedaansche bevolking dezelfde rechten liecft als de Christelijke. Er gaat een troopenmacht naar Dulin om kende muur rezen daarachter op de rotspun ten van het gebergte. De toppen van den Muth hadden zich gedurende het onweer in versche sneeuw gehuld, die lot diep op do helling, tot waar het woud eindigde, zich uitstrekte. Aan den bewolkten, onrustigen hemel vertoonden zich reeds blauwe vlekken. Het paste merkwaardig goed bij do stemming dier beide, in stilzwijgen verzonken mensahen, te zien hoe er langzamerhand een verandering kwam in de weersgesteldheid en de belichting. Plotseling schoot een bundel zonnestralen tus- sehen scheuren in de wolken naar buiten en trilde door een streep van den stroomenden rc-gen. Het was of er een lach door do natuur vloog. Men zag reods dat het ergste doorstaan was, en dat straks weer de gewone, stralende vroolijkheid haar schoonheid over het dal zou uitstorten. Hoeveel krachtiger en kouder waren a-He kien ren geworden. De regen had de hitte uit de lucht gewassdhen en haar lijnen en tinten om hullenden sluier vac. dichtbij en in de verte op geheven. De vensters waren beslagen. Guy veegde met do rechterhand het glas droog. Het uitzicht was zoo schoon, dat zij het in haar volle pracht wilden genieten. Als een uitbouw aan een mizenkasteel, zóó was Charlotte's kasteeltje hoog tegen de berg helling aan gebouwd. Aan de voorzijde daalden wijiiaanplax! tingen als een schuine vlakte neer tot aan de hoogstliggende huizen van Oberman. Nu, in den glans van regen-natheid, geleken die aanplantingen een glimmend groen doek. Naast het slot strekte zich rechts en links een ka- Aan de x>N. Y. Herald" werd uit "Washing ton gemeld, dat met het oog op de ernstige berichten van generaal Otis, Zondag een kabi netsraad gehouden is op het Witte Huis; na afloop der bijeenkomst werden belangrjjke in structies gezonden aan generaal Otis. Volgens andere mededeelingen is de bouding der opstandelingen op Liifon dreigend, hoewel er oneenigheid onder hen is uitgebroken. Het verdwijnen van Aguinaldo verwekt de vrees, dat hij zich gereed maakt om den Amerikanen weerstand te bieden. Havas meldt dat de opstandelingen Ilo-Ilo willen overgeven, wanneer hnn eerst de regee- ringsvorm wordt medegedeeld die zij te wachten hebben. De Spanjaarden op de Ladronen weigeren het Amerikaansche voorloopig bewind te erken nen. Na liet vertrek van het Amerikaansche oorlogsschip hebben zij een Spanjaard lot gou verneur benoemd. Omgekeerd heeft de inheemsche bevolking tan Ponape, een der Carolinen, het Spaansche garnizoen in de pan gehakt en een gouverneur benoemd, die den Amerikanen welgezind is. De republikeinsche imperialisten zullen, naar beweerd wordt kolonel Roosevelt van de «Rough Rid Iers", die pas gekozen is tot gouverneur van den staat New-York, candidaat steilen bij de eerstvolgende presidents-verbiezing. De demo craten zouden dan admiraal Dewey tegenover hem stellen. 't Bericht is van de Brusselsche »Petit Bleu". Bal ten Hove. Ruim 1000 genoodigden namen deel aan het gisteravond ten Hove ter gelegenheid van het Nieuwjaar gegeven bal. Hare Majesteit de Koningin verscheen ten 9'/« uur met Hare Moeder in de luisterrijk verlichte en met prachtige gewassen getooide zalen van het Paleis. De Koningin nam deel aan twee quadrilles, waarvan zjj de eerste danste met den Russischen gezant, deken van het corps diplomatique en de tweede met den opperceremoniemeester, baron du Tour van Belinckhave. De koninklijke Mili taire kapel voerde de dansmuziek uit. Ten 12 ure verlieten H.H. M.M. het bal, dat tot 1 uur duurde. Behalve de gewone genoodigden uitdediplo- stanjebosch uit, dab aan de achterzijde, liooger- op, overging in de wouden die den steilen berg afe een donkergroen Meed omhulden, tot waar hij zijn rotstop naakt en grauw verhief. „Zeg, waarom, hebben wij ons eigenlijk drif tig gemaakt?" vroeg Charlotte. „ik heb mij volstrekt niet driftig gemaakt, jij alleen," beweerde hij. Zoo twistten zij lachend oen poosje, wie zich het meest driftig had gemaakt. Inlussohen was het daglicht weer terugge keerd, en ook het groote vertrek werd van lielit vervuld. Arm in arm liepen Guy en Charlotte op en neer. Het scheen bijna dat zij de quaestie vergoten hadden. Elkaar met schertsende ver wijten overstelpend, spraken zij over liet verle den© als twee menschen die daaraan alleen dier bare en goede herinneringen hebben, die zij zidi gaarne voor den geest roepen. „Het is bij jou altijd zoo geweest dadelijk sloeg de vlam het dak uit. Dat heb ik je, helaas nooit kunnen afwennen," zeide zij. „Toen Baumeister mij eens wildó '«straffen can mijn drift, hoorde ik je zeggen„Ik heb een afschuw van menschen zonder tamjperamenifc.' Ik kan het je nu wel vertellen van toen aan dadif. ik dat het je imponeerde wanneer ik ondeugend was. Ik dacht dat ik je mijn aanleg het best toonde door dolle streken uit te halen. „Dat zou een gedachte zijn geweest die een bind niet hoeft. Dat verzin je op het oogemblik maar om hot te laten voorkomen dat je vroeger niet bang voor mij "bent geweest!" riep zij lachend uit. „Bangheid heb ik zeker nooit gevoeld. Daar voor hield ik te veel van je. Maar respect kolossaal! Als je dat nu zoo graag wilt weten. Totdat de verhouding tusschen ons omkeerde en ik de baas werd'," zeide hij. „Op zooveel aanmatiging en. petanferio zou ik bijna het antwoord schuldig blijven," zeide rij, „jij en de baas!" „Dat ligt in den aard van den man. Dat kan je dagelijks zien. Moeders laten zich op het laatst eommandeereii door hun zoons en huigen zich voor de hevelen van hen die zij eens met de roede afstraften op een plaats die ik maar niet noemen zaï. Oudere zusters die eerst hun kleine broertjes streng getyranisseerd hebben, zijn later him Schepper ootmoedig dankbaar als die broers al mannen haar met raad en daad ter zijde staan," constateerde hij met welgeval len in zijn positie als de sterkere. „Wanneer heb je mij met raad en daad bij gestaan? Ik geloof dat het omgekeerd is ge weest," sprak rij. „Ik ben ook je zoon noch je broeder," zeid© hij overmoedig, aldus de logische ontwikkeling van liet gesprek afsnijdend, daar hij maar al te goed wist dat Charlotte gelijk had. „Het laatste toch bijna. Weet je nog hoe ik je tien jaar lang genegeerd heb?" Daar heb je genoeg spijt van gehad. Je hadt tien jaar langer het geluk kunnen genieten, mij lief te hebben en op te voeden." „En tien jaar langer de zorg je stijfhoofdig heid te bedwingen on je aanleg te ontwikkelen. Herinner je je nog die geschiedenis van het reisje naar Helgoland?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1