52- jaargang. Donderdag 5 Januari 1S99. iM°. 9825. Strijdige Werelden, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H, J. C. ROELANTS. Gasfabriek en Drinkwaterleiding BUITENLAND. co om èMOTHHBinai TMI Sohiedam, pei kwartaal f 0.90 omliggende plaatwo. p. kwart - 1.05 franco per poet, p. kwartaal. 1.30 AÉeonderlijke nommen- 0.02 BUKEAITBOTERSTRAAT ?0, Telephoon Ko. 123. Adtbbushthphus: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting vorleend. der gemeente SCHIEDAM. leveranciers wordt verzocht hunne reke ningen over 1898 vóór 20 Januari e.k. In te zenden. De directeur, JACs. MAK. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Januari '99. Zondag j.l. zijn de vragen naar Cayenne overgeseind die door den president van het hof van appèl aldaar aan Dreyfus zullen worden gesteld. De wet schrijft voor, dat de persoon die verhoord zal worden, daarvan minstens 24 uur te voren wordt verwittigd, zoodat men ver wacht dat morgen, Donderdag, of op zijn aller laatst Vrijdag het verhoor van den ex-kapitein zai plaats vinden. Het schijnt dat de vragen alleen betrekking hebben op de bekentenis van Dreyfus. De antwoorden zullen telegrafisch naar Parijs worden gezonden. Inmiddels is te Parijs andermaal een periode van rust ingetredende aanhangers zoowei als de tegenstanders der revisie houden zich zeer kalm. Over een dag of twee, drie, zegt eveuwel de »Soir", het militaire orgaan, zullen de vrienden van Dreyfus verklaren dat er een nieuwe vervalsching van de zjjde van den generalen staf is ontdekt, en dat het Hof van Cassatie om die reden een aantal officieren, waaronder majoor Lauth, zal verhooreu. Hetzelfde blad komt ook terug op het inci dent Bardde Beaurepaire, dat volgens zijn beweren zeer ernstig schijnt te zijn. De »Soir" heeft er Grosjean, rechter van instructie te Veisailles, over geïnterviewd, en deze houdt slaande dat hij De Beaurepaire het incident, waarvan deze getuigen was, heeft booren verteilen. Bard zou uitgeroepen hebben sBeste Picquart, wat denkt ge van de verklai ing van generaal Gonse (Men ziet hetweer een andere tekst van Bard's uitroep. R e d.) Gros jean had er bygevoegd dat De Beaurepaire een uitvoerig rapport aan den minister van justitie heeft gezonden. De »Soir" zegt nog dat, zoodra het onderzoek geëindigd is, de eeiste voorzitter van het Hof aan den minister een rapport zal zenden met conclusion waarover Lebret dan te beslissen zal hebben. In officieuse ktiogen verluidt daai entegen dat de minister ten opzichte vnn liet incident- Bard geen enkelen disciplinaiien maatregel zal nemen, maar dat hij wel in de Kamer de noo- dige inlichtingen zal verstrekken in antwoord op interpellaties over deze zaak. DOOK IDA BOY-ED. 3) En als een proefje van Guy's ontzettende stijfhoofdigheid) vertelde Charlotte de geschio- •dteü'is van een reisje naar Helgoland dait zijn ■schoolvriend Robert Pehrbrand eens met Guy wilde ondernemen. Guy vulde haar verhaal met allerlei nog onbekende bijzonderheden, aan. Charlotte bad Guy dit reisje niet willen, toe staan1, omdaib zij vermoedde dab de beid© school vrienden voor den zestienjarige geen goed ge zelschap waxen. Uit woede omdat hij gedwon gen was van zijn reisje af te zien, en omdat Charlotte in dit geval zoo streng optrad, had Guy teen de kracht gehad, acht dagen lang geen woord te spreken en geen kruimel te eten. En al Icon Charlotte ook dto" overtuiging koesteren dat de knaap zich voor zijn zakgeld en dab zij ner kameradieax op weg naar en van school het nooeïige voedsel verschafte, bleef het toch een sterk stuk van Guy d!a,t hij de spijzen op den rijk-voorzienen disch der Baumeiater's acht da gen lang onaangeroerd liét staan'. Bleek en ma ger was hij boon geworden, en nodh de boet- predicaties van den heer Bauroeister noch de vermaningen van den ouden huisdokter hadden cenig succes gehad. Maar toen Guy op zekeren middag hoorde, hoe de heer Baumedster norech tegen Charlotte sprak, en toen hij daarop een Meer succes dan met haar verzekeringen omtrent dit incident, heeft de 3>Soir" met boven vermelde mededeeüngen omtrent de ontdekking van nieuwe valsche stukken. De »Siècle" verklaart te kunnen verzekeren dat het Hof van Cassatie nieuwe vervalschingen tan diplomatieke documenten op het «prnr is gekomen. Zij dateeren xan liet vorige jaar en betoogden aan de stukken een tegenoveigestelde beteekenis te geven als door de onderteekenaars was bedoeld. Door vergelijking van den arbeid van het onteijfeiïngsbureau van buitenlandsehe zaken met een analogen arbeid van het spionage- bureau van oorlog heeft men deze verandering van den oorspionkelijken tekst ontdekt. Picquart heeft een aardige sympathie-betuiging ontvangen van een aantal Elzas-Lotliaringers die hem na een vergaderingMaandagavond het volgende telegram zonden »Er trotsch op, dat zij tot de hunnen mogen rekenen den man dig er de voorkeur aan gaf zijn toekomst op te offeren boven een leven ajs eerlijk en loyaal soldaat te verloochenen door de medeplichtige van laaghartige en ellendige falsarissen te worden, roepen zij u toe ïiloud moed!" De Daily News" beweert van een agent van Scotland Yard vernomen te hebben dat de Fransche regeering de uitlevering van Zola heeft gevraagd, waarop een bevel tot inhechtenis neming zou ziju uitgevaardigd. Eig waarschijnlijk klinkt bet niet, dat de Eogeische tegeering de uitlevering zou hebben toegestaan. Het comité vnn opiichteis van den nieuwen ïBond van het Fransche Vaderian 1" veiltlatrt niemand als lid aan te nemen die manifesten ten guusle van Dreylus en P.cquart heeft on derteekend. Heeft Gaston, het lid der Académie, niet ge lijk wanneer hij de nieuwe liga een ïstr'yii- boud" noemt? Het ziet er op de Philippijnen nog allesbe halve looskleurig uit. Een te Manilla aangekomen Amerikaanse!» adviesjacht bracht de tijding aan dat de toestand te Ilo-Iio kritiek is. De voorstad Molo wordt door 2500 inboorlingen bezet, en 17000 anderen wachten op het 15 uur vandaar gelegen eiland Negros op het bevel om naar Ilo-Ilo te komen. Toen het jacht naar Manilla vertrok, had generaal Miller de stad opgeëischt, onder toe zegging van bescherming voor leven en be zittingen. De generaal maakt zich gereed met geweld da stad te nemen, maar had eerst nieuwe instructies te Manilla gevraagd. Generaal Otis seinde uit Manilla dat genei aal Miller den toestand te Ïlo-Ilo volkomen meester isalleen in het uiterste geval zou hjj zijn toevlucht nemen tot geweld. sStandard" en »Morning Post" vernemen uit Washington dat de Amerikaansche regeering de uitzending van versterkingen zoodanig ver haast, dat binnen veertien dagen zes regimenten naar de Philippijnen kunnen vertrekken. traan op Charlotte's bord zag vallen, begreep hij plotseling den stand vam zaken: hij werd hier slechts geduld, Batunsister zag hem on gaarne, en Charlotte had onaangenaamheden om zijn ondeugendheid. Zijn hart werdl ver teerd door berouw en wroeging. Maar hij kon liet niet over zich verkrijgen vergiffenis te vra gen. liet was hom of hij van schaamte had moeten sterven, wanneer hij een vrouw ver giffenis vroeg. In het schemeruur ging hij naar Charlotte's kamer. Toen zij, juist bezig met de gordijnen toe te schuiven, zich omkeerde can te zien wie er binnenkwam, viel hij haar plotseling hartstochtelijk om den hals. Dalt was een gelukkig oogenblik voor beiden geweestwon't toeax werd hot beslist dat zij voortaan bij elkaar behoorden: Charlotte had den knaap mob den schuwen trots zijner zestien jaren doorzien, zijn stomme bed© cm vergiffenis begrepen en geen. woord gesproken over do voor bijgegane acht versehrilc'kelijke dagen. Zij las in zijn ziel en wist dat zij der innerlijke waar heid getrouw was, toen zij 's avonds, om 's hes- ren BaumeisteFs billijken toorn op de voor dezen man ncodige wijze te verzachten, verbelde dat Guy haar diep berouwvol om vergiffenis had gevraagd en die van haar gekregen had. Ook wist zij te verhoeden dat Baumeister nog een van zijn reeapiluiet-ren.de zedtepreekem hield, waarmede hij vroegere, roods vergeven ondeu gendheden nog eens aan zijn eigen geest en dien van d'en schuldig© liet voorbijtrekken. Guy vergat het nooit. Eerst verviel hij in een dweepende vereering voor de eea-m-dertig- Generaal Rios seinde naar Madrid dat hij te Manilla is aangekomen, na de Visayas-eilanden en bet noordelijk gedeelte van Mindanao ont ruimd en 14 forten en de op het Lanao-meer liggende flottielje van kanonneerbooten in de lucht te hebben laten springen. Zyn troepen zijn te Zamboanga samengetrokken. Volgens een tweede officieel telegram van Rios melden berichten van Balabac dat op dit eiland alle Spanjaarden vermoord zijn, behalve de vrouwen. Men zal beproeven dezen tegen een losprijs te bevrijden. Kemengde Hededecllngcn. Er loopen weer heel wat geruchten over aan staande veranderingen in de verhoudingen der groote mogendheden. De Czaar zou in Maart keizer Frans Jozef en koning Huinbeit bezoeken brengen om hem te wionen voor zijn ontwapening<plannen, met de nevengedachte evenwel orn een toenadering te weeg te brengen tusscben het Franco-Russisch verbond en Oostenrijk en Italië. Van zijn zijde zou keizer Wilhelm toenade ring tot Rusland zoeken om langs dien weg een verzoening met Fi ankrijk te bereiken. De Matin" deelt op gezag van een voornaam lid der bonapai tische deputatie, die onlangs naar prins Victor te Brussel is geweest, mede dat de prins vast besloien is tot een staats greep. Zoodra de gebeuitenissen, die men ver wacht plaats vinden en dat zal spoediger zijn dan men denkt, zal prins Victor zich aan het hoofd der beweging stellen. De geruchten van een twist lusschen prins Victor en zyn bloeder Louis zijn ongegrond. Prins Louis die eerstdaags generaal zal heeten, zal op den groeten dag zijn broeder met zijn militaire kennis ter zijde staan. Een mededeeling der sFigaro", dat sir Edmund Monson, Harer Majesteits gezant te Parijs, cpoedig zal teruggeroepen worden, wordt iu een officieel communiqué aan de Engelsche bladen beslist tegengesproken. De »Koln. Ztg." bespreekt in een uitvoerige ^patriottische waarschuwing" de uitzettings- politiek der Pruisische regeering en verdedigt die eenigermale op grond van dezelfde over wegingen die in Transvaal de regeering er toe brengen de vreemden te weren. Het invloed rijke blad waarschuwt er tegen dat men door vieemde elementen het nationale bewustzijn niet late verzwakken. Keizer Wilhelm heeft nog altijd niet de ver kiezing van den eerste-burgemeester van Berlijn bekiachtigd, uit wrok over liet besluit van den gemeenteraad tot oprichting van een gedenk- teeken voor de gevallenen van 1848. Volgens geruchten zal de burgemeester zijn ontslag nemen, maar zich opnieuw vei kiesbaar stellen. Naar aanleiding van een vermoed anarchis- jarige, en thans, nu zij zich toch al die vroegere dingen herinnerden, bekende hij nog een aantal dwaasheden die Charlotte tot nu toe onbekend gebleven waren. Haar Lachen en het zijne klonken to zaaneu door heb ver trók. Het verschil in leeftijd was tamelijk wel tusschon hen uitgewisdhttus- sclaon hen heerschte volmaakte openhartigheid en onbegrensd vertrouwen. Hun samenzijn, waarmede liet leven hen karig genoeg bedeelde, was liim een hoogtijd. Een nu niet bepaald romantisch©, maar toch in elk geval niet zeer alledaagsclre lotsbedeeling liad hen aan elkaar gebonden. Charlotte was de dochter van eern Haimburg- schen senator. Mr. "Vollrad had als gezocht ad vocaat een aardig vermogen verworven, groot genoeg althans om, boon de keus op ham viel, de waardigheid van senator te kunnen aanne men die hem verhinderde de advocatuur voort te zetten en hem als financieel© vergoeding slodhts een bescheiden, traotement gaf. Het ©eni ge kind uit zijn huwelijk was Charlotte geweest. Met haar zestiende jaar reeds werd zij een halve wees. De dood verloste toen den senator van een pijnlijk niersteenlijden, dait zijn zenu wen en zijn humeur reeds lang had bedorven en hem tot een kmorrigeii, prikkelbaren man had gemaakt. Zijn dood was bijna een bevrijding, maar na tuurlijk durfden moeder noch dochter voor zich zelf, ook in hun geheimste gedachten niet, be kennen dat hun leven nu heel wat aangenamer was dan vroeger. Beschikkende over een vcl- li«ch complot te Hannover is een huiszoeking gedaan op het bureau *an liet blad nDer So cialist". Er werden alleen eenige exemplaren gevonden van een anarchistische brochure van prins Krapolkine. Baron Banfly, de llongaarsche minister- piesident, heeft gisteren op pistolen geduelleerd met den afgevaaidigde Iloranszy. Er werden eenige kogels gewisseld zonder resultaat. Te Madrid verluidt dat Sagasta Zateidag a.s. de Koningin-Regentes de quaestie van vertrou wen zal stellen. De Regentes zal spoedig een beslissing nemen. Ex.-koning Milan van Servië ligt weer over hoop met de geestelijkheid omdat Milan zijn natuurlijken zoon wenseltt te adopteereu. Naar de »Pol. Corr." uit Athene verneemt bestaat er oneenigheid onder de Kretenzische leiders over politieke waagstukken. Prins George, die zijn best doet om de partijen te vei zoenen, zou slechts met groote moeite Spliakianakis be wogen hebben af te zien van zijn voornemen om naar Griekenland te verhuizen. Het bijeenroepen der nationale vergadering schijnt vertraagd. Prins George confereerde met zijn raadsman Papadiamantopoulos en Splin- kianatus. De Christenen van Apokorona hebben 3000 geweren ingeleverd. De sCorriere di Napoh" verzekert dat, oi.danks Menelik's vi iendschapsbetuigingen, de minister van ooi log reeds maatregelen zou heb ben genomen met het oog op een mogeiyken aanval op de Itabaansche bezittingen in Afrika. Besloten zou zijn 35.000 man ta mobiliseeren, die generaal Balvissera zou aanvoeren. De Engel- schen zouden, in geval Menelik van Abessynië Italië aanvalt, de Italianen helpen. De ïFanfulla" meldt dat er in beginsel be sloten is tot een samenkomst van Martini, den Italiaanschen commissaris voor Erythraea, en ras Maltonnen binnen de grenzen derltaliaansche kolonie. In een officieuse mededeeling van de zyde der Portugeesche regeering wordt het bericht van een Engelsch-Duitsch-Portugeesche over eenkomst betreffende Afrika tegengesproken. Het communiqué voegt er aan toe, dat Enge land, Duitschland en andere mogendheden de verzekering hebben herhaald, dat zij de integri teit der Portugeesche koloniën zullen eeibiedigen. Voorloopig behoeft Transvaal dus niet be vreesd te zijn, dat ook de laatste Zuid-Afri- kaansche haven (Delagoa-baai) in Engelsche banden komt. Havas meldt uit Pretoria dat het thans te Johannesburg weer rustig wordt. Lord Cuizon, de nieuwe onderkoning van Indië, is te Calcutta aangekomen en schitterend ontvangen. Een telegram van 2 dezer uit Hankau aan doend inkomen en de beste maatschappelijke connecties, konden zaj him leven nu naax huns welgevallen inrichten. Mevrouw Vollrad's smaak was ©venwel voor namelijk op verandering gericht. Zij was geen Haauburgsdio van geboorte; liaar man had liaar gedurende zijn univerriteitsjaien leeren kennen. Ofsdhcou zij door de heole, zeer aan zienlijke familie van haar man op allerliefste wijze was ontvangen, wist haar Zuiddoitsche, levendiger en zorgcloozer, vaak ook wol wat op pervlakkiger aard, zich nooit volkomen aan het leven in de Hanse-stad aan. te passen. Zij be sloot haar woonplaats naar Mimchten over t© brengen. Charlotte, met hart en ziel gehecht aan den grond waarop zij geboren was, ver zette ach tegen die verandering. De familie kwam tusschenbeide en wist de moeder d© be lofte af te dwingen d'at haar verhuizing niet voor goed zou wezen. Zoo zag mevrouw Vollrad er van af het familie-huis der Vollrad's t© ver knopen. Het werd verhuurd en Charlotte be hield het troostend© bewustzijn dat het altijd nog mogelijk was terug te keeren. Van München uit, waar zij zidt tegen ver wachting goed op haar gemak voelde, ging zij lederen winter naar Hamburg om de familie te bezoeken. Zoo scheen haar leven eigenlijk, wat inhoud on veelzijdigheid betrof, gewonnen te hebben en van ganscher harte en zorgeloos ver heugde zij zich over haar beslaan. Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1