i 52'" jaargang. Vrijdag 6 Januari 1899. N°. 9826. Eerste Blad Strijdige Werelden, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen» Ammmitumi tan 1-5 gewone regels met ini». UITGEVER: H. J, C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. AB05WBitBSt»BüB Voor Schiedam, pet kwartaal f 0.90 m omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaJ. - 1.30 Afzonderlijke nommera0.02 BUREAUBOTERITRAAT 74», Teleplioon Wo. Ï23. grip Tan eene Courant. Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. 0.59 - 0.10 Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgeheester en wethouders van Schiedam, Gezien bet verzoek 1o. van de firma A. J BEUKERS, om vergunning tot uitbreiding barer brander ij aan de Nieuwe Haven no. 2tl, kadaster sectie M no. 227, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 5 paardenkracht en ketel met een veiwarmingsopperviak van 9 50 M®, ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel; 2o. van M. VAN" DER MOEZEL, om vergunning lot oprichting van een brood- en beschuit- ba k k e r ij, in het pand aan de Koniji en buurt no. 16, kadaster sectie H nu 317. Gelet ep t'.a bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre tarie der gemeente 2ijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 19den Januari a s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven orn bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schiifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5den januari 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretarie, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 5 Januari '99. Hat men in Rusland iets liefs voor over zou hebben, wanneer het Drievoudig Verbond' uiteenspatte, is gemakkelijk te begrijpen, en d!at men met leedvermaak heeft waargenomen hoe de uiteettingsquaestie een «ogenblikkelijk© ver koeling heeft doen ontstaan tusschen Duitsch- laad en de Oostenrijksch-Hongaarsolie monar chie, is zóó natuurlijk dat de Russische bladen het waarlijk niet hadden behoeven te laten blij ken. Nu is evenwel het wolkje dat demker-dredgend opkwam aan den hemel van dan Driebond', in plaats van een behoorlijke donderbui te worden, spoedig weggedreven, al te spoedig naar den zin der afgunstige Russische ©n Fransdhe buren DOOR IDA BOY-ED. 4) Zij was bijna twintig jaar toen. zij op zekeren cag te Hamburg een brief van haar moeder kreeg, die beslissend werd voor haar toekomst. Haar moeder deelde haar zonder lange inlei ding met zekere naïeve blijdschap en van-zelf- sprakendheid mede, dait zij verloofd was en binnen korten tijd een tweedie huwelijk dheht aan te gaan. Het was duidelijk dlait rij van haar dochter deelneming in haar vreugde en juichen de geluk wenschen verwachtte. De gedachte dat een tweede huwelijk barer moeder Charlotte onsympathiek of zelfs onaangenaam zou kunnen zijn, was bij de in. haar laat geluk opgaande vrouw niet opgekomen. Charlotte was verontwaardigd, bijna wanho pig. De gehsale familie te Hamburg begreep haar stemming en versterkte haar daarin. Ja, als de main barer keuze nog een gezeten, be kend, geachlt Hamburger was geweest! Maar nu niemand, wist wie Ludiwig Faibarius waö. Een Münchener schilder, maar niet een van, de beroemde. Te Hamburg althans had men hem nooit hooren noemen. Bij de uitgestrekte ver bindingen die iedereen er te Hamburg aan deze en gene rijde van den Oceaan op nahield, duurde het geen veertien dagen of men had nauwkeurige en weinig verkwikkelijke informa ties over dien Ludwig Fabarius. Talent, dat had' hij, en nu en dan bracht een tentoongesteld en verkocht schilderij hem ook eer en geld. Maar het laatste smolt weg tusschen rijn vingers. die zoo graag gezien hadden dat Oostenrijk niet de verzoenende hand hadi uitgestoken. Dat is geschied, maar toch vindt de „Swjet" het nog niet te laat om te betoogen dat Rusland toch zooveel beter vriend is voor Oostenrijk- Hongarije dan Duitschland. Want Rusland heeft altijd op den Balkan een onbaatzuchtige politiek gevoerd. Het heeft gestreefd naar vrijmaking der Christelijke vol ken, en door die politiek nooit iemand bena deeld. Bovendien heeft het Oostenrijk in, 1848 gered, toen de revolutie Hongarije in vlam had gezet. Duitsdhland daarentegen handelt zelfzuchtig ten opzichte van het Baika n-schierailand (wat, hi/derdiud moeilijk te loochenen valt, wanneer men slechts denkt aan Kreta, dfen Grieksch- Tuikschen oorlog en de vriendschap tusschen keizer Wilhelm en den Sultan. Red.) Maar bovendien, vervolgt de „Swjet", ont ziet Duitschland zich ndet, in weerwil van het bestaande verbond, de venvar ring in het rijk der Habsburgers to bevorderen door de Duit- sche partij te ondersteunen. Het Russische blad geeselt scherp de houding der Duitosche bladen, tegen de O ostanrij ksahe regeering, die de bondgenoot© is der Duitsdi© en prijst de politiek van graaf Thun, den Oos- tenrijkscben minister-presidtent, die er naar streeft naar billijkheid voldoening te geven aan de behoeften en de wenschen der verschillende nationaliteiten in de Oostemijkscli-Hengaarsclie monarchie, een» politiek die hem de sympathie doet winnen van het buitenland, met name van Rusland en Frankrijk, wier bondgenootschap nooit anders dan een defensief doel heeft gehad. En de „Swjet" eindigt met de meening uit te spreken dat liet niet zeer waarschijnlijk is, dat de tegenwoordige bondgenooten van Duitsch land er in zullen toestemmen liet verbond op de thans bestaande voorwaarden te cxiritmuoa- ren, in aanmerking genomen dat men rich te Berlijn zoo weinig om hun belangen bekom mert. De strafkamer van het Hof heeft zich giste ren in» raadkamer berig gehouden met het on- dferzoelc van het geheime dossier, dat alken, dag door kapitein Cuignat van het ministerie van oorlog wordt gebracht. Hoe men nu eigenlijk over dit geheim© on derzoek van het geheime dossier iets weet te vertellen, is vrij onbegrijpelijik. Maar men weet toch te verhalen dat het dossier in rijn ge heel is medegedeeld, en dat d'e stukken één voor één door de raadsbeeren en mr. Mornard wor den doorgelezen. Dit gaat vrij vlug in zijn werk; gediscussieerd wordt er niet; zelfs geen opmerkingen worden er gemaakt; alleen wordt nu en dan een inlichting gevraagd aan den ge delegeerden officier, generaal Chamoaa. Wat mr. Mornard, de advocaat van mevrouw Hij scheen te rijn wat men zoo'n „genialen kerel" noemt, meb een zoo sterk mogelijk ont wikkeld instinct voor schoonheid, levensvreugde en weelde. Dat hij schulden had, stond vast; de opgaven daaromtrent schommelden, tusschen verschrikkelijke bedragen en onbeteekenende sommen. In ieder geval was mevrouw Vollrad, afgezien van al het andere, ook volstrekt niet rijk genoeg om het waagstuk van zoo'n huwe lijk té mogen ondernemen. Want krachtens tes tamentaire beschikking werd nu het vermogen tusschen moeder en dochter gedeeld. Een onverkwikkelijke tijd brak voor Char lotte aan. Behalve de gemoedsaandoeningen wa ren er ook nog de pijnlijke geldzaken. Nu dacht Charlotte anders over de gebeurte nissen van. toen. Destijds had rij met de blinde onrechtvaardigheid' en onbekwaamheid bot oor- deeïen, die jonge vrouwen hebben tegenover meer bejaarde vrouwen, zich als een vijandin harer moeder gedragen. Nu wist rij dat de veertigjarige op een moeilijk huwelijksleven met haar riekeiijken en door zijn beroepsarbeid ge heel in beslag genomen man terugzag, en dlat weinig persoonlijk geluk, geen ideale, over vloeiende liefde haar deel was geweest. Welke vrouw valt dab ten deed? Zeer weini gen slechts. Charlotte wist diat nu reeds lang uit haar eigen moeilijk leven. En zoodoende begreep zij zeer wel dat haar moeder destijds, toen zij den schitterenden, schoonen, van geest en temperament vurigem man ontmoette, en deze aanzoek om haar deed, juichend cpvlamde in het egoisme van haar ongesbild verlangen naar geluk. Maar destijds vond rij dat huwelijk onkiesck, onverstandig, weerzinwekkend'. Het beeld van haar moeder scheen haar van rijn adel beroofd toe. Zij was voor haar een minder vereerens- Dreyfus, betreft, ook hij onderzoekt de stukken en maakt aanteekeningen, zonder van de stuk ken zelf copie te nemen. Het incident Bard-Quesnay de Beaurepaire is nog niet d'e wereld uit. De „Liberté" heeft den minister van justitie dienaangaande gc'n- terviewd, en Lebret antwoordde dlat hij ter stond een onderzoek had bevolen, dat nog niet afgeloopen was. De minister zou hot resultaat van dab onderzoek in de Kamer mededleelen, wanneer hij over dit incident geïnterpelleerd werd. Neg verhaalde Lebret daf. er thans weer sprake is van do verklaring van generaal Rcget, met die van generaal Gonse, waarover de raads heer Bard zoo vriendschappelijk met Picquand zou gesproken hobben. De „Liberté" voegt er bij dat Grosjean, rech ter ta Versailles, van wien het geheele verhaal afkomstig is, nog niet door den minister is ge hoord, maar dat dit spoedig zal geschieden. Esterhaay is tegen 12 Januari gedagvaard om voor het Hof van Cassatie te verschijnen. De dagvaarding is aan zijn oude woning betee- kend, en werd door mme. Pays niet dan. na eenig tegenspartelen in ontvangst genomen. Gyp (giavin de Martel) is wegens beleediging van den senator Trarieux veroordeeld tol 5000 frs. boete, terwijl liet «Journal d' un grinchu" alleen vei kocht mag worden na schrapping der geïncrimineerde woorden. ficmengde lllcdedeellngen. De sNovosti" bespreekt de Engelsche dieige- menten tegen Frankrijk en herinnert er aan, dat Frankrijk niet alleen staat, terwyl boven dien Duitschland, de Vereenigde Staten en Japan vermoedelijk niet zoo geneigd zijn ge- meene zaak te maken met Engeland tegen Frankrijk, als men het te Londen wel wil doen voorkomen. Ter gelegenheid van liet nieuwjaarsfeest hebben 647 militaire veroordeeiden in Frankrijk kwijtschelding of vermindering van straf ge kregen. Te Cherbourg heerschl onder de mariniers een typhus-epidemie. Er zyn 300 ziektegevallen, vei scheiden met doodeiyken afloop. De deputatie der school van St.-Cyr is te St. Petersburg met geestdrift onvangen. In Duitschland zjjn by ministerieel rond schrijven bijzondere maatregelen bevolen tegen persouen die vermoed worden anarchist te zijn. Zy worden op het commissariaat van politie geroepen, waar op hen, evenals bjj gewone mis dadigers geschiedt, de berlillosnage wordt toe gepast. Men verwacht hierover een interpellatie in den Rijksdag. ■xananHn waarde vrouw, juist omdat rij nog geheel en al vrouw was. Charlotte schaamde rich wanneer rij zioh haar moeder voorstelde met den gelukkigen glimlach eener verloofde aan den aam van den sohoonen man. Zij herinnerde zich dat zij kort voor haar vertrek uit Miinchan Ludwig Faba rius nog had leeren kennen. Hij was groot van gestalte en had een donkere kop vol uitdruk king als die van een Romein, zoodat hij er eer als een boonedLspeler dan als een schilder uitzag. En die man zou de opvolger van haar vader worden! Charlotte zag op eens dien overleden senator in. een gouden licht. Zijn slechtgehiimd- heid werd heit billijk verlangen van. dén man van beteeknis om ontzien en begrepen te wor den: zijn nijdigheid werd de atüLsche scherpte van een zeer fijnen geest,rijn gebrek aan be langstelling voor de rijnen de klassieke deugd van den ouderwetschen republikein die zijn leven aan rijn stad wijdt. Bovendien kwam haar Hanseabische familie trots in opstand'. Het geslacht van den senator mr. Vollrad stond sedert vele, vele generaties in koog aanzien, en van. den stamboom van Fa barius wist niemand iets. Hij moest gesproten zijn uit een familie van handwerkslieden, Zoo veel was zeker, dat hij in eerste huwelijk ge trouwd was geweest met een model en een vijf jarig zoontje had. De een zeide dait het eerste huwelijk ontbonden was door echtscheiding om dat het vroegere model er met een vriend van Fabarius vandoor was gegaan; anderen beweer den zelfs dat Faibarius zich had laten scheiden omdat hij met mevrouw Vollrad wilde trouwen, en dat deze aan de eerste vrouw een jaargeld1 moest uitbetalen. Charlotte hoorde al die praatjesde „deelne mende" mensehen brachten haar allee over. En Ofschoon de obstiisctie iu <ie Hongaarsche Kamer nog onverzwakt voortduurt, slaan de bladen der oppositie toch een kalmer toon aan. De Nederlandsche pianist Sieveking, die wegens het bekende incident met een geestelijke te Ischl tot drie dagen hechtenis is veioordeeld, heeft die straf te Modlirig ondergaan. Daar de kunstenaar lijdende was, mocht hij zijn eten uit een hotel laten komen en werden zijn dokter en eenige vrienden bij hem toegelaten. Sagasta ontvangt van Dinsdng af achtereen volgens al zijn collega's om met hen den toe stand te bespreken. Zaterdag is er ministerraad, na afloop wnarvan hij de Regentes de quaestie van vertrouwen zal stellen. De laatste berichten omtrent den Paus luiden zeer gunstig. Zijn gezondheidstoestand is tegen woordig uitmuntendhij werkt veel, leest, schrijft of dicteert of bestudeert quaesties die zijn aandacht vereischen. De lastgevingen aan de nuntii leest hy zelf door en verandert ze waar hij het noodig vindt. Steeds volgt hij de staatkundige vragen van den daghij laat zich des morgens de belangrijkste liaiiaansche en buiteulandsche bladen voorlezen. Hij roept herhaaldelijk de kardioalen tot een vergadering bijeen, waarin hy zelf voorzit. Zijn geheugen is bijzonder sterk, maar zel den veigist hij zich in een gebeurtenis of een tijdstip, ook al liggen zij ver in het verleden. Zijn oogen zijn zoo sterk dat hy bij het licht van één kaars het fijnste schrift leest. Boven dien is de Paus voortdurend zeer opgeruimd. Lord Chailes Beresford heeft in een toespraak lot de Kamer van Koophandel te Hongkong nogmaals er op aangedrongen dat in China de politiek der »opeu deur" zou worden gehand haafd, Hy achtte overal in het Chineesche rijk hervormingen noodig, natuurlijk liefst onder Britsehen invloed. De Siameesche regeering werpt thans de schuld van het conflict tusschen den Franschen agent en Siameesche troepen op den Franschen agent. Te Madrid teekent men verzet aan tegen de veronderstelling dat de Spanjaarden Ilo-Ilo ont ruimd hebben om de Amerikanen te benadeelen. Een gewezen ambtenaar op de Philippijnen zegt dat de opstandelingen hun gevangenen vreeselijk mishandelenmonniken zouden b.v. met een ring door den neus langs de straat worden geleid enz. De feestdagen blijken te Johannesburg orde lijk verloopen te zijn. Van eenige politieke op gewondenheid bleek niet het minste. De Amerikaansche regeering heeft het vredes- de geheele familie was liet er over eens, dat Charlotte niet naar München, in Fabarius' huis kon gaan om daar als de stiefdochter van zoo'n man te leven. Charlotte liet rich gaarne in die richting ra den en verder schuiven, omdat rij in, haar riet de onmogelijkheid voelde, haar moedter te ont moeten. Zij schreef een langen brief aan haar moedter waarin zij zonder bitterheid, maar toch vol droefheid uiteenzette d'at rij liet niet over zidi kon verkrijgen terug te keeren. Heimelijk koes terde rij de lioop dat haar moeder haar verlo ving daarop weer zou verbreken. Maar cok haar moedei- voelde zeker dat haar volwassen dochter slechts storend voor haar nieuw geluk kon rijn. Dat Charlotte wegbleef, was haar dus voorloopig zeer welkom. Beide vrouwen klampten zich in haar harte lijke liefde voor elkaar vast aan liet troostende woord: later »Do moeder vond; daardoor de gemoedsrust om rich geheet aan haar liefde te wijden, de doch ter geruststelling, als er twijfel bij haar op kwam of haar houding wel goed en rechtvaar dig was. De regeling van het vermogen maakte Char lotte financieel onafhankelijk van haar moeder. Niets was natuurlijker dian dat Charlotte voor haar helft ook heb familiehuis overnam, niets natuurlijker ook dan dat haar moeder blij was, dat rij haar aandeel in dat huis aan Charlotte kon verkoopen. Maar men legde da t in dien zin uit, dat zij dringend behoefte gevoelde aan baar geld om de schulden van haar aanstaande te betalen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1