BINNENLAN». STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. tractaat ingediend bij den Senaat die het naar de commissie voor buitenlandsche zaken verzond. Naar de »Times" meldt, noemde Day, de gewezen Amerikaansche staatssecretaris, aan een gastmaal te Canton (Ohio), de hartelijke, oprechte vriendschap van Engeland het meest verheugende dat de oorlog had opgeleverd. Hij geloofde niet dat beide staten streefden naar een formeel verbond, noch dat zij daarbij voor deel zouden hebben. De Yereenigde Staten hebben in Engeland tien millioen patronen besteld, te leveren in tien weken. Gemeenteraad van Kolerdam. *De zitting van den Rotterdamselien gemeen teraad, de eerste in dit jaar, weid heden door den. burgemeester geopend met den gebruikelij- fcen nieuwjaarwensck. Een terugblik op het verleden werpend, stond hij in de eerste plaats stil bij den 31en Augus tus, toen H. KL. die Koningin uit de handen harer noogstdeszelver koninklijke Moeder, die met zooveel wijsheid, liefde en toewijding dit bestuur gevoerd had, de regeering overnam. Herinnerende aan hetgeen door samenwer king van den Raad en heb Dagelijksch. Bestuur tot stand kwam, wees hij er op dat in sommige gevallen groot verschil van meening bestond. Voorts overgaande tot het noemen van eenig© cijfers deelde hij mede dat het zielental onge veer 4 steeg. Het aantal aangekomen schepen bedroeg 6460, waarvan 63.94, met een inhoud van 25,387,630 kub. M., gebruik hebben ge maakt van de haveninrichtingen der gemeente. Hij wees er op d!at dit een vermeerdering aan toonde van 31 van het aantal en 7J van den inhoud, terwijl de vermeerdering van den tonnenmaat daarmede gelijken tred hield. Aangevangen werd met de onteigening van de Stillo en Katendrechtsche polders. De eige naars die een minnelijk bod niet aannamen, zijn thans in rechten aangesproken, zoodat in den loop van het jaar de benoodigde gronden in han den der gemeente zullen zijn en krachtig kan worden aangevangen met het graven. der Maas haven, waardoor 58 HA. wateroppervlak aan de liaivenwerken wordt toegevoegd. Door het tot stand komen van d© overeen komst met de H. IJ. S. M. kan ook de rechter Maasoever aan het spoorwegnet worden aange sloten. Bleven wij in het afgeloopen jaar niet geheel bevrijd van teleurstelling, toch werd de gemeen te door geen algemeens rampen getroffen, ©n deden epïdemiën zich niet voor. Ten slotte sprak Z.B.Achtb, den wensch uit dat hot toekomend jaar evenals het voorafgaan de, rich mocht kenmerken door eendrachtige, vertrouwelijke en verstandige samenwerking tussdken de verschillende deden van hot be stuur der gemeente en bedankte hij voor de persoonlijke blijken van toegenegenheid den len Januari ontvangen. Invloed hij benoemingen. Ta Apeldoorn is, buiten de aanbeveling om, jhr. "W. Bas Backer, notaris te Zwolle, tot ge meente-ontvanger benoemd. Nadat do besËs- sing gevallen was, heeft de heer Neekneijer, Ud van don Raad, over deze quaestie een en ander medegedeeld. De. Apeidoomsche Cb." geeft daarvan liet volgende verslag De heer Neelmeijar. Nu de benoeming van een gemeente-ontvanger liaar beslag heeft ge kregen, zij het mij vergund mot een enkel woord te spreken over dfe wijze van optreden in deze zaak van enkelen aan wie de keuze niet is op- Ik betreur het, dat een onzer plaatselijke bla den, met name de „Nieuwe Apeldoornsehe Cou rant", zich tegen de traditiën van de pers in, bazig heeft gehouden met de benoeming, die zooeven hier is geschied, en getracht heeft daar op invloed te oefenen. Veel meer betreur ik het editor, dat men heeft getracht de benoeming van een admini stratief gemeemte-amibtenaar tot een politieke partij-quaestae te maken. Niemand minder toch dan de afgevaardigde van het hoofd-kiesdistrict Apeldoorn der Twee- do Kamer van de Staten-Geueraal heeft te dezer zake aan meerdere ledeni van onzen gemeente raad brieven geschreven, daarbij betoogenda welke candidlaat gelijk hij schrijft, „omzer- z ij d s aanbeveling verdient". Het is niet d'c- eerste maal', dat deze afgevaar digde zich dergelijke inmenging in huishoude lijke gemeente-aangelegenlieden veroorlooft, eene inmenging, die tot niets anders kan leiden dan tot verdeeldheid en nadeel onzer gemeente- huishouding. Ik zal te dezer zake geen motie voorstellen, doch mij bepalen tot het uitspreken van leed wezen over een dergelijk optraden, in de ver wachting, dat dusdanige ongevraagde adviezen voortaan zullen bespaard! blijven aan manman, welke men genoegzame zelfstandigheid mag toe kennen om te weten aan wien rij de vervulling van g0meenii»ambten moeten opdragen. De heer De Bruin vindt het al heel treurig dat aan dergelijke brieven openbaarheid wordt gegeven; men behoeft daarom nog niet te den ken, dat dit geschiedt uit politieke redenen. Ter toelichting dien© dat de afgevaardigde van Apeldoorn het a.-r. lid mr. graaf Van By- landt is. Israël, kinderen op de O. S. De schoolopziener in het district Utrecht heeft aan de hoofden der openbare scholen verzocht, de volgende vragen vóór 15 Januari e.k. te be antwoorden 1 Hoeveel Israëlitische kinderen (jongens en meisjes afzonderlijk) zijn op de schoollijst van 1 Jan 1898 ingeschreven? 2. a. Hoeveel van deze leerlingen komen er gemiddeld op school? l. Des Zaterdags -wordt geen school gehouden. 3. Zijn u klachten van Israëlietische ouders bekend Welke Volgens het «Dagblad" zullen in dit jaar weder gecombineerde oefeningen van zee- en landmacht gehouden worden in de Stelling Monden van de Maas en van het Haringvliet. Met de leiding der oefeningen wordt dan belast de schout-bij-nacht H. Quispel, directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis. Bij Kon. besluit is de lieer J. 11. Roelants, arts, met 16 Jan. benoemd lot off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht. Tot 2en brugwachter aan de brug bij de Gerrit Verboonstraat is, met ingang tan 15 Januari a.s., door Burgemeester en Wethouders benoemdW. van der Spek, thans 2e brug wachter aan de Ooievaarsbrug. De 17-jarige zeeman J. Bijlo vertrok vóór ge- ruimen tijd met een Hollandsch schip uit Rotterdam naar een haven aan de Oostzee, ging daar over op een stoomtrawler en werd na terugkomst aangemonsterd op de Duitsehe bark Emmy. Deri 21 November j.l. kreeg zijn vader van uit Bremen het bericht van een collega zijns zoons, dat de Emmy was vergaan en dat daarbij 3 matrozen waren verdronken, terwijl de overige bemanning was gered door de II e 1- g o 1 a n d. Thans heeft hij van zijn zoon een brief ont vangen, gedateerd 10 December, waarbij deze mededeelt dat hij te Philadelphia is aange komen en binnen kort naar Duitschland zal vertrekken, vanwaar hij dan voornemens is met de een of andere boot naar hier te komen. Zooals hij in de bovengenoemde brief mede deelde was het schip 3 weken te voren, dus in het laatst van November, vergaan. De bark Emmy is, naar ons werd mede gedeeld, niet vermeld in de lijst van «Veritas", dus waarschijnlijk is die naam verkeerd mede gedeeld de gebeurtenissen zelf zijn echter juist. Gisteren ontstond in de woning van C. Hen driks in de Gasstrat 20 een begin van brand doordien een kind met lucifers speelde waar door het gordijn vlam vatte. De moeder wist het vuur dadelijk met de handen te dooven, zoodat het gevaar spoedig was afgeweeid. Hedenmiddag geraakte een koe, die langs de Noordvest werd gedreven, in de gracht. Eerst na geruimen tijd en met behulp van een aan tal personen slaagde men er in het dier weder op vasten bodem te helpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Jan. Hermanus Franciscus, zoon van H. van Vonderen en M. T. Blom, Pillastraat. 5 Jan. Johanna Maria Jacoba, dochter van J. van der Horst en K. T. van Alphen, Prinsensteeg. Overleden 3 Jan. Helena Alida Maria Lourens, oud 15 jaar, 's-Qravelandsche polder. 4 Jan. Maartje van Dijk, oud 8 maanden, Proveniershuis. B. en W. bieden aan den gemeenteraad aan een plan voor afwerking van de archiefkamer in het Raadhuis. De kosten van uitvoering met inbegrip van het verven van het plafond, én het aan brengen van een eikenhouten vloer worden geraamd, indien voor de buitenbetimmering der kasten wordt gebruikt Amerikaarrsch grenen hout f 1300, en bij gebruik van eikenhout f 1500. Voor het binnenwerk der kasten is gerekend op gewoon vuren hout. B. en W. zullen op Zaterdag 28 Januari 1899, des middags ten 1 uur, op het Raadhuis, bjj enkele inschrijving, in het openbaar aan besteden 1°. De levering en verwerking gedurende het dienstjaar 1899 van het benoodigde zink-, lood- en koperslagerswerk. 2°. De levering, gedurende het dienstjaar 1899, van de benoodigde hoeveelheden touw, staaldraad en borstelwerk, gereedschappen, vlaggedoek, smeer-en lichtoliën, potlood, sehuur- linnen, bruine lijm, gele was, zwavel, stijfsel, teer, pek, hars, mos, mospapier, groene en witte zeep, wagensmeer, talk, soda, lucifers, kaarsen, poetskatoen, lantaarns, machine-kamerbehoeften, glazen, ballons, blikken lampenkappen, lampen katoen, houtskool, glas en verfwaren, illumi neerglaasjes, zout, enz., enz. De voorwaarden voor deze leveringen liggen ter lezing op de gemeente-secretarie, alwaar tevens gedrukte exemplaren tegen betaling van 25 cent per stuk verkrijgbaar zjjn. De heer C. H. Hummelinck, directeur der «Hollandia" wenscht op een gemeentelijk terrein aan de noordoostzijde van de Koningin Wil- helmina-Haven een suikerraffinaderij te bouwen; het terrein is breed 100 M. en diep van de verlengde havenkade tot aan het spoorweg terrein. B. en "VV. stellen aan den gemeenteraad voor gunstig op dit verzoek te beschikken op voor waarde, dat het perceel geleverd wordt gelijk hij nu is, dat de gemeente het ten allen tijde op peil mag brengen, dat bij npliooging door de gemeente de erfpachter f 750 ontvangt als vergoeding voor het door gedeeltelijke ophoo ging ter bebouwing geschikt maken van het terrein, dat de erfpachtsprijs is 25 cent per cA., maar wordt 35 ct. na het doortrekken dei- haven laDgs het perceel. Dinsdag overleed alhier na een kortstondige ziekte de heer C. van Leeuwen, een man, die 38 jaren lang als lid en daarvan 7 als president van het college van kerkvoogden en notabelen der Nederl. Herv. Gemeente fungeerde. Eerst eenige weken geleden, 1 November 1898, nam hij als zoodanig ontslag wegens zijn hoogen leeftijd. Verder is de overledene ook eenige jaren voor zitter geweest van de afdeeiing Vlaardingen en Viaardinger-Ambacht van de Holiandsche Maat schappij van Landbouw. Zondag 1 Januari was het 25 jaar geleden dat de heer L. Noordhoek, in dienst trad van de heeren \an Dusseldorp, eigenaars van den stoommeelmolen «de Maas" alhier. Hetzelfde feit werd dien dag hei dacht door twee werklieden van die fabriek, W. van der Schaar en Adr. Kop. Zondagmorgen werd aan elk der drie feest vierenden in tegenwoordigheid vau het geheeie personeel door de patroons bij monde van den oudsten hunner, den heer J. van Dusseldorp een gouden remontoir-hoiloge met inscriptie aangeboden als bewijs van waardeering voor zoo langen tijd van trouwen dienst. De heer L. Noordhoek dankte ook uit naam van de anderen voor dit bewijs van waanleermg Den '18 Januari a.s. zal het 25 jaar zijn ge leden, dat de fabriek in werking kwam. Heden, is liet. 25 jaar geleden daib tb lieer A. Zuijdkrn aan do Sociëteit „Gozelligheid" ver bonden werd. Ook vernemen wij dat het mede heden 25 jaar is dat do wed. J. Vink aan het sociëteits gebouw werkzaam is. A.s. Maandagavond 9 Januari zal de eerste der vier Volkslezingen plaats hebben, die dezen winter vatiweae de Chr. Jongeliogsvereeniging «Liefde en Vrede" in haar lokaal aandeBser- sloot zullen worden gehouden. In die eerste lezing zal als spreker optreden d«. B. J. Swaan van Haarlem, over «Marnix, Heer van St. Aldegonde". De volgende lezingen zullen plaats hebben op 6 Februari door prof. dr. S. D. van Veen, over «Een kerkvader in de 19e eeuw", op 8 Maart door ds. S Ulfers over «Vrede en Oorlog" en op 29 Maart door prof. dr. Bavinck over «Hedendaagsche moraal". Ds. J. C. Voorduin van Purmerend zal a.s, Vrijdagavond in de Volkslezing van het Nut, optreden met het onderwerp: «Genieten." Namens de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft Dinsdag in het kerkgebouw aan de Kuiperstraat ds. A. Bolwijn gesproken over Geloof en Vaderlandsliefde. Daarbij ontwikkelde hij de volgende stellin gen: I. Uit het geloof vloeit liefde voor het Vader land voort. II. De liefde voor het Vaderland wordt het zuiverst door geloovigen beoefend. III. In de politiek heeft het geloof zjjn zui verste uitdrukking in het Calvinisme, IV. Het Calvinisme heeft zijn grond en kracht in Gods "Woord. V. Het Calvinisme en Nederland zijn één. VI. Het Calvinisme heeft zyn heilige roeping op staatkundig gebied, en mag die niet prijsgeven, VIL Het Calvioisme vertoont kracht, vrijheids zin, ontwikkeling en vooruitgang. Wegens het niet doen der kennisgeving, waar toe hij overeenkomstig art. 12 der veiligheids wet verplicht was, is tegen den aannemer J, v. d. E. te Scheveningen door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. Van de Vlaardi ngsclie Courant" ontvingen wij een net gedrukt wandkalendertje, buitenge woon eenvoudig maar keurig uitgevoerd. Ter secretarie is met de bytagen ter visie gelegd het verzoek van G. Dekker alhier om vergunning tot uitbreiding van zijne stoom- wasscherij en bleekerij aan de Arnold Hoog- vlietstraat in het perceel wijk R nr, 126. Zaterdag den 14 Jan. a.s. zal ten raadhuize, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen die uitbreiding bezwaren in te brengen. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand December 1898 in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 7425,78terugbetaald f3439.32. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 2050, Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: Twee zwarte tricot handschoenen. De rechthebbende kan zich ter terugbeko- ming vervoegen aan gemeld politie-bureau. 1 BURGERLIJKE STAND Gehuwd 5 Jan. Willem Jacob van Wageningen en Catharina Johanna van der Brugge. Geboren 4 Jan. Kornelis, zoon van C. Terleth en A. C- Munnikhof, Schied. Weg. Kornelis Adr ianus, zoon van F. de Ronde en A. Papeveld, Sm. Ha venstraat. Aart, zoon van L. Booister en J, Penning, Hoogstraat. Jakob, zoon van Ph. Borst en G. Hofman, Broekweg. Jan, zoon van P. Brouwer en A. van Bloppoel, Nieuwelaan, Overleden 5 Jan. Maria Maat, oud 2 jaar en 5 maanden, Pepersteeg. De royalist Edouard Hcrvé, de opzicher en hoofd redacteur der „Soleil", het vrijwel officieele orgaan der legitimisten in Frankrijk is op 63-jarigen leef tijd overleden. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis van de rechtbank te Rotterdam waarbij twee personen wegens diefstal van gouden horloges uit een winkel aan de Hoogstraat tc Schiedam ieder tot 4 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld en het vonnis van de Haagscbe Rechtbank betreffende de veroor deeling van een beambte der Staatsspoorwegen tot 18 maanden, wegens diefstal Tan een mandje met wild. De veldwachter nit Hontenisse, die terecht heeft gestaan wegens mishandeling, in 1896, in een her berg aldaar, werd tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit het recht om een ambt bij de justitie te bekleeden gedurende 3 jaar. Bevestiging werd geëischt van het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank waarbij twee arbeiders uit Overschie zijn veroordeeld, resp. tot 7 en 21 dagen gevangenisstraf, wegens het zich niet op do vorde ring van den rechthebbende verwijderen van een erf te Hillegersberg in den nacht van 9 op 10 September jL, toen daar feest werd gehouden ter gelegenheid der Inhuldiging van de Koningin. „Ons "Wielerblad" deelt mede, dat de commissie uit den A. N. W. B. ter voorbereiding tot hot in bet leven roepen met Maart a.s. van een nieuwen bond tot behartiging van het renwezen, naar aan leiding van een ingekomen schrijven van den heer Emous en andere bondsleden, besloten heeft aan het comité, dat zich ouder leiding van den heer Emous gevormd heeft, kennis te geven, dat de bondscoin- missie bereid is met dat comité in nadere gedachten- wisseling ta treden omtrent ecne eventueele samen werking, indien het mocht blijken, dat l"»t in het voornemen ligt den nieuwen bond uitsluitend de behartiging der belangen van het renwezen tot taak te stellen. De ■nPToordlrabant". Het pantserschip Noordbrabant, dat Zaterdag 14 dezer op de werf van de Kon. Maatschappij «De Schelde", zal worden te water gelaten, is van ongeveer gelijke type en afmetingen als de Utrecht en de Gel derland. Het vaartuig is geheel van staal en in 1897 op genoemde werf op stapel gezet. Het heeft een lengte van 94.70 M,, een breedte van 14.82 M, een diepgang van 5.40 M. en een water verplaatsing van 4053 kub. M. zeewater van 1025 KG. Het stalen dek heeft een dikte van 50 en de stalen pantsering van den commando toren van 100 mM. De bewapening zal bestaan uit 28 stokken geschut, als: 2 snelvuur-kanonnen van 15cM. kaliber 6 idem van 12 cM., 8 idem van 7,5 alle met nikkel-stalen schilden., 8 kanonnen van 3.7 cM. en 4 revolverkanonnen van 3.7 cM., alle met stalen schilden voorts een lan- ceerbuis en 2 kanonnen voor torpedo-lanceering. Electrisch verlicht wordende, zal liet voorzien zijn van twee zoeklichten, anker- en stuur inrichting zullen met stoom behandeld kunnen worden. De stoomwerktuigen en de ketels bestaan uit twee aan elkander gelijke drievoudige expensie- machines, door een verticaal langscheepsschot van elkander gescheiden. Elk stel is van de noodige hulpwerktuigen voorzien en kan geheel onafhankelijk van het andere werken. Er is bergplaats voor 400 ton steenkolen, en het drijf- vermogen worden behalve door de cellen-con-' slructie onder het pantserdek, door waterdichte schotten gewaarborgd. jEen onwaar gerucht. Ia verschillende bladen is medegedeeld, dat S. Bos, koopman te Ambt-Almelc., zich tot den minister van justitie had gewend, omtrent <- eene door hem ondervonden ernstige mishau- deling in de kazerne der marechaussee te Al- meloo. t By onderzoek dezer klacht door den officier van justitie aldaar, is evenwel gebleken, dat adressant niet mishandeld is. Dit verklaren ook de door adressant genoemde getuigen. Wel is gebleken, dat Bos door den wacht- meester der marechaussee in de kazerne werd ontboden, ten einde hem te hooren over eene t beleediging der marechaussee, waarop door - genoemde wachtmeester, proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. - Diefstal te 's-Gravenhage, Men meldt ons uit 'a-Graverihagei Ten huize van een bewoner van Cantaloupen- t. ft

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2