BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Om grootere opwinding te voorkomen, zal hij dit eerst doen nadat een nieuwe leider ge kozen is. Markies de Noailles, de Fransclie gezant te Berlijn, is in opdracht ian president Faure naar Potsdam gegaan om naar den toestand des Keizeis te informeeren. De gezant werd door de Keizerin ontvangen. De Keizer gaat geregeld tooruit. De Duitsclie Bondsiaad heeft wel zijn bevoegdheid uitgesproken om in de Lippesche quaestie te beslissen, maar tevens besloten dat er vootloopig geen voldoende aanleiding is om deze quaestie uit te maken. Een verandering waarop de sNntioi.nl Zei- tung" wijst, is iwleidaad zeer merkwaardig. In het nagebed in de godsdienstoefeningen der Engelsclie kerk te Berlijn werd vroeger gebeden voor de koningin van Engeland, den prins van Wales en de oveiige koninklijke familie, voor »den koning en de koningin van dit land" en keizerin Ftiedrich, en eindelijk voor den president der Veseenigde Staten van Noord-Amerika. Sedert het vorige jaar nu neemt de president der Vereenigde Staten de tweede plaats in en komt dus vóór de Pruisische koninklijke familie. Men veizekert dat de Czaar met graat Muia wiefl en een con,missie uit den Raad vau State bezig is de besluiten te ontwerpen die aan de ontwapeningsconferentie zu len worden voorge legd. De Czaar vei wacht veel van de conferentie. In het voorjaar zou de Czaar alle Europeesche hoofdsteden bezoeken om «te hoofden der ver schillende staten voor zijn plannen te winnen. De Brusselsche coi respondenten der »Neue Freie Presse" eu van het »Neue Tageblatt" te Weenen zeggen gemachtigd le zijn om te ver klaren dat de mededeelingen der sMatin", als zou een bonapartische staatsgreep aanstaande zijn, geheel ongegrond zijn. Het telegram naar Cayenne waarbij het ver hoor van Dreyfus door een regatoire commissie werd geDst, heeft niet minder dan 26 700frs. gekost. Hel telde ongeveer 2000 wooiden. Ook te Bre=t heerscht een typhus-epidemie, en wel op de opleidingsschool voor officieren van gezondheid bij de marine. Iri de Barbarossa-gevangenis te Algiers zijn gevallen van pest voorgekomen. Nu weer wordt uit Madrid bericht de Sagasla die Dinsdag eerst de quaestie van vei trouwen zal stellen, door de Regentes belast zal worden met de vorming van een concentiatie-kabinet. Anderzijds verwacht men een conservatief mi nisterie, daar generaal Polavieja en Silvela het eens zijn geworden. Uit een telegram van Kaïro, dat officieel be vestigd is, blijkt dat kolonel Lewis den 20sten December de stelling vau emir Fedil bestormd en genomen heeft. Aan de zijde der Engelschen werden majoor Fergusson en zes Egyptische officieren gewond, de eerste zeer ernstig, terwijl 27 minderen sneuvelden en 118 gewond wer den. De Dei wischen hadden 500 dooden, terwijl er 1500 krijgsgevangen werden gemaakt. Het agentschap Stefani bericht uit Massowah dat ras Mangascha, die een versterkte stelling bij Ada Agamus inneemt, niet door ras Ma- konnen zal worden aangevallendeze zal hem alleen omsingelen om de hoofden van Tigre le bewijzen dat er geen kans op slagen van den opstand is, zoodat zij Mangascha in den steek laten. Eenige kleinere hoofden hebben dit reeds gedaan. De twee troepenmachten staan echter slechts twee uur van elkaar verwijderd, zoodat vijande lijkheden tegen den wil der ras niet buiten gesloten zijn. Ras Makonnen heeft gebiek aan proviand. Keizer Menelik is te Talanta, noordelijk van Magdala, aangekomen. Bij keizerlijk besluit is bepaald dat alle Chineesche onderkoningen en gouverneurs voor taan ambtshalve zitting zullen hebben in het ïsung-li-Yamen. Verwacht wordt dat de vreemde lingen daardoor nog minder gedaan zullen krijgen. Aan de »Times" wordt uit Shanghai bericht dnt volgens een daar loopend gerucht de onder koning te Shanghai door eenige censoren bij het Hof te Peking is aangeklaagd. De instructies die Mc Kinley aan generaal Otis heeft gezonden omtrent de Philippijnen, zijn thans bekend Do President heeft den generaal opgedragen een voorloopig militair bestuur in te stellen, verder te proclameeren dat de eigendommen en de rechten der bewoners geëerbiedigd zuilen worden en alles te doen wat in zijn vermogen staat om de Philippino's to overtuigen dat de taak der Vereenigde Stoten is een geteidelijken overgang te bewerken. Daarentegen heeft generaal Otis bevel gekre gen om alle hinderpalen die de instelling van een goed stabiel bestuur onder de vlag der Ver eenigde Staten in den weg staan, met beslist heid op te ruimen. Men vreest dat alleen door geweld van wa penen de Philippijnen tot rust kunnen gebracht worden. Volgens sommigen zullen de Amerika nen trachten Aguinaldo in handen te krijgen indien hij zich niet wil onderwerpen. De sN.-Y. Herald" verneemt dat Otis aan generaal Miller .versterkingen heeft gezonden. Nieuwjaars-Receptie bij Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, Op de gebruikelijke wijze aldius meldt „St. Bavo" verzamelde zich op den Nieuw jaarsdag ten huize van Z. D. H. den bisschop de geestelijkheid der stad Haarlem, ten. einde aan Monseigneur haar hulde en heiiwenschen te brengen. Namens allen trad de hoogeerw. vica ris-generaal mgr. A. J. Gallier vooruit en sprak ongeveer als volgt: „Monseigneur' Wederom staan wij aan het begin van een nieuw jaar, het laatste, waarin wij achttienhonderd selzrijven. En daarmede spoedt deze eeuw ten eindeeen eeuw, waarin ontzaglijk veel is geschied en veranderd, waarin, vooral ook voor de katholieke Kerk van ons Vaderland, groote dingen zijn tot stand geko men bijzonder gedurende de laatste helft dezer eeuw, na het herstel der bisschoppelijke hiërar chie, onder do opperste leiding der bisschoppen. „Het is waar, Monseigneur, bij een vorige gelegenheid heeft U. D. H. heit zelf in herinne ring gebracht niet alles is werkelijk, zoo schoon als het schijnt. Inderdaad: wanneer wij ons de vraag stellen, of er niet nog veel meer had kunnen gedaan worden, dan duif ik daarop geen ontkennend antwoord gervem. Inzonderheid geldt dit de vorming van het geslacht der ko mende eeuw, van hen die in de toekomst den toon moeten aangeven: die vorming der Katho lieke jeugd. Evenwel, Monseigneur, Uwe gees telijkheid durft met overtuiging zeggendat zij in de toekomst alle krachten zal inspannen tot liet bereiken van het groote doel: dat alle ka tholieke kinderen van Uw diocees gelijk dit op sommige plaatsen het. geval is op katho lieke scholen hun opvoeding ontvangen. En mo gen wij dan daarbij den. wensch voegen, Mon seigneur, dat het Uwe Doorl. Hoogw. gegeven zij, nog menig jaar van de volgende eeuw daar van de vruchten te zien." Hierop antwoordde Monseigneur Jiet vol gende: „Hartelijk dank ik u, eerw. heer en, voor uw goede wenschenzij zijn mij te aangenamer, omdat zij minder mijn persoon betreffen dan mijn waardigheid, daar uw katholiek geloof in mij den bissdiop ziet, wen gij eerbied en liefde schuldig zijt. Op mijn beurt wensch ik u, dat uwe parochianen ook u met de oogen des ge- loofs beschouwen en in u hun geestelijke leids lieden zien, die zij eerbiedigen en beminnen moe ten. Daarin toch bestaat de kracht van onzen godsdienst. Als, door het geloof geleid, de gees telijken hun bisschop en de leeken him priesters aanhangen, dan overwinnen wij de wereld, want liet geloof doet overwinnen; „haec est victoria, quae vindt mundum, fides nostra."." („Tijd.") De neutrale school. In de gisteravond onder voorzitterschap van den h er rar. A. A. de Pinto gehouden ver gadering van de afdeeling VGravenlmge vno de "Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland, werd breedvoerig van gedachten gewisseld over het antwoord van het hoofd bestuur in zake de op 28 November j. I. dooi de afdeeling aangenomen motie, over het open baar onderwijs. In dat antwoord werd in de eerste plaats de urgentie van de zaak betwist en voorts twijfel uitgesproken of het dezerzijds genomen besluit niet in strqd was met art. 4 der Sta tuten, hetwelk godgeleerde en staatkundige onderwerpen buiten den kring der bemoeiingen van de Maatschappij plaatst. Het bestuur had op dat schrijven een gemo tiveerd antwoord ontworpen, dat in zijne ver gadering (niet bijgewoond door de heeren mr. M. de Pinto en Aug. Belinfante Jr.) eenstem mig was vastgesteld en thans aan het oordeel der afdeelingsvergaderingen werd onderworpen In dat wederantwoord wordt het hoofdbe stuur het recht betwist om eene censuur over voorstellen van de afdeeiingen uit te oefenen, waardoor de behandeling van zaken aan de kennisneming van de algemeene vergadering kan worden onttrokken. De niet-urgent-ver- klaring wordt bovendien ongemotiveerd geacht, en hoewel aan het onderwerp in quaestie over wegingen van godsdienstige» aard niet behoeven vreemd te blijven, waar het 't vraagstuk der neutrale openbare school betreft, is hier van godgeleerde- en allerminst van staatkundige quaestiën sprake; Met 22 tegen 3 stemmen machtigde de ver gadering het bestuur om den in dezen geest gestelden brief aan het hoofdbestuur toe te zenden, en voorts om afdrukken van de te dezer zake gevoerde correspondentie door tus- schenkomst van de afdeelingsbesturen aan alle leden van de maatschappij te doen toekomen. De Ramp te imboina. Het is heden juist een jaar geleden, dat de hoofdplaats Amboina en hare omgeving door een hevige aardbeving getroffen werd. Honderd en veertig menschen (w. o. twee Europeanen en zes militairen) werden gedood, omstreeks 300 werden gewond, en ontzettend was de materieele schade aan huizen, inboe dels en handelsartikelenvolgens taxatie meer dan een millioen gulden. Zoodra men berichten had omtrent den om vang der ramp, ontwaakte echter, zoo in Indië als in Nederland, de zucht om hare gevolgen te lenigen. Volgens het dezer dagen uit Indië ontvangen verslag werd in 't geheel ontvangen f 126,664.54, waarbij nog te voegen f 563, tater nog uit Nederland gezonden (f 550 by het sluiten der rekening in September, en dezer dagen f13 aan nagekomen giften.) In het geheel hebben de uit Nederland ont vangen bijdragen beloopen van HH. MM. de Koningin en de Koningtn-Moederf 1,000 het Hoofdcomité- 32,563 3 de Voorloopïge Comités te Am sterdam en Helder- 1,089 s Apeldoorn.- 235 t de Bontweverij te Hengeloo - 300 f35,777 zoodat uil Indië ïh totaal f91,450,54 ontvangen wei d. Zooals voor de hand ligt, is het geld be steed aan onderstand van hulpbehoevenden en aan tegemoetkoming voor geleden verliezen, in de eerste plaats aan de meest nooddruftigen. Hel verslag geeft wel den indiuk, dat daarbij met veel zorg en toewijding, met veel overleg is te werk gegaan. Gelukkig kan het comité te Amboina, bij het nederleggen van zyn taak, vei klaring: sVeel moeite eu veel arbeid heeft het comité moeten doormaken, doch met dank- baaiheid kan het wijzen op de gelukkige resul taten. Ambon begint weder een nieuw aanzien te krijgen. Nieuwe huizen verrijzen allerwegen. Handel en nijvetheid zyn eer toe- dan afge nomen De opkomst van Ambon zal voor een groot deel een direct gevolg zyn van deze van alle zijden betoonde menschlievendheid, waarvoor Ambon steeds dankbaar zal blijven." Men ziet, het is een opgewekte toon, die hier wordt aangeslagen, met moed woidt weder de toekomst tegengegaan. Moge het land verder voor rampen bewaard blijven maar, «wanneer" daar of elders weder groote onheilen mochten worden aangericht, moge dan oud-Hollandsche liefdadigheid, in Indië èn in Nederland, zich wedeiom zoo krachtig openbaren als ditmaal het geval is geweest Men meldt dat door de heeren J. W. Scholte, directeur der Ned. Metaalwarerifabriek, A. W. Scholte, electrolechnicus, en P. J, Neyt, oud bouw- en werktuigkundige bij de Staatspoorwe- gen, allen ta Amsteidam, concessie is aange vraagd tot het opstellen van electrische instal laties, ter bevordering van het elect tomobielen verkeer op Rijkswegen, die zich daartoe in Ne derland bij uitstek eigenen. Nog zijn toegetreden als medewerkers tot het weekblad „Maatschappelijk Werk" de heeren J. A. Tcmrs, te Amsterdam; jhr. mr. H. Smis- saerb, te AmsterdamTh. Nolem, te Rotterdam, en J. Bruinwold Riedel, te Amsterdam. Maandag a.s. omstreeks 41 uur zal op de algemeene begraafplaats te 's-Graveohage het stoffelijk hulsel van den heer de Bordes, presi dent der Indische spoorwegmaatschappij, wor den ter aarde besteld. Bij Kon. besluit is aan den bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat H. Palier, op zijn verzoek eer vol ontslag als zoodanig verleend. m Het lang beloofde en verwachte prettige fevondje voor de leerlingen der zangschool van den Nederlandschen Protestantenbond afd. Schiedam werd gisteravond gegeven in de kleine zaal van oMusis Sacrum". De bijeenkomst had een huishoudelijk karakter, daar, op enkele uilzonderingen na, alleen leerlingen met hunne ouders of huisgenooten waren uitgenoodigd. Na een inleidend woord van een der commissarissen, den heer H. Dubbeld, werd de rij der voor drachten en operetten geopend. De «juniores" begonnen met het «Gouden gan«je" waarin de «allemansslinger", een repro- duktie van «Zwaan, kleef aan een allerkod- digste vertooning maakte^ i> Vroolijk Fransje" werd flink en duidelijk en «Hans en zijn Grootje" mede goed voorgedragende slotzang in het eerste klonk als een klok. Tot slot «Asschepoetster" waarbij veel werk was gemaakt van de costumes. Onder degenen, die van wal durfden steken, waren er, die met lief geluid en zuiver hun rol zongen. De koortjes, die wij gedurende den ganschen avond hoorden werden alle goed, sommige zelfs fraai gezongen. Tusschen de bedrijven door werden den kinderen ververschingen aangeboden. De com missie, in hei bijzonder mej. N. Feltzer en de heeren J. v. Rhijn Gz. en H. Dubbeld, onder wier leiding was gestudeerd, komt eeu woord van lof toe voor de wyze waarop alles was geregeld. Het bekende quartet Beundeman bestaande uit de heeren W. T. Beunderman (viool), C. Drukker (viool), M. van Lier (alt) en Jos. van Lier (violoncel), allen van Rotterdam, stelt zich, naar wjj vernemen, voor op 19 Januari a. s, een uitvoering te geven in vMusis Sacrum". In ons nummer van Dinsdagavond maakten wij er melding van dat het 6-jarig kind van Korpel aan de Bakkershaven, in de Boezem was gevallen waaruit het bewusteloos werd opgehaald. In de woning van M, v. Leeuwen werden op het kind de middelen tot redding van dren kelingen toegepast totdat het teekenen van leven gaf, waarop het naar de ouderlijke woning werd gebracht. Daar heeft het tot hedenmorgen in stuipen en koortsen buiten kennis gelegen tot dat er eindelijk een keer in zijn toestand kwam. Na onafgebroken verpleging mochten de in spanning levende ouders eindelijk ervaren dat hun kind weer tot kennis kwam. Het herkende de huis genooten die rondom het bed kwamen en vroeg voor het eerst sedert het ongeluk om wat drinken. Het kereltje moet echter zeer zwak zijn geworden. Gisterenmiddag te 6 uur viel de 8-jarige J. van Waas, wonende in de Noordmolenstraat, tegenover de ouderlijke woning te water. Op het hulpgeroep van het zusje snelden de lader en de broeder toe, en, daar het kind naar de over zijde was gedreven, sprongen zij beiden in het water en smaakten daardoor de voldoening den drenkeling spoedig op het droge te kunnen brengen. Hij heeft blijkbaai geen nadeelige ge volgen van zijn onvrijwillig bad gehad. Gisterenavond waren aan de vischmai kt aan gevoerd 3 manden schelvisch en 1 mand voornde prijzen waren voor schelvisch van f0,60 lot fl.voorn van f 0.25 tot f0,40. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 manden schelvisch en 3 manden schol; de prjjzen waren voor schelvisch van f 0.50 tot f 1schol van f0.40 tot f0.75, alles per koop. tievsnden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een kinderschoentje, een blauw kinderjui kje, een klet-rbak, een portemonnaie met f 0 04, een pakriem, een kinderzak met knikkers, een wagenmoer, een mes in scheede, een zwait garen handschoen en een rezenkrans. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen een parapluie, bij Landheer, Hoogstraat 50, 2 zakdoeken, gemerkt S, bij Van Es, Broers- veld 153, een grijze sok, gemerkt 0. v. S., by van Deventer, Polderstraat 24*, een muilkoif, bij van Wijk, Maashofje 38, eene portemonnaie met f 15.01, by Warnavva, Hendiinastrnat 7, een nieisjesdas, bij Knoops, Hagastiaat 2, een rezenkrans, bij de Ridder, Rotterd. dijk 140, een bril in huisje, bij v. d. Graaf, Broersveld 58, een blauwe pet, bij Scholte, St. Jansteeg 8, eene poitemonnaie met 1 dubbeltje, bij v. d. Eijk, Zwaansteeg 5®, een loignet inet kettinkje, bij Vrouwdeunt, Broersvest 137, en een duimstok, bij Timmermans, Rotterd. dijk 9'. B U RGE RLIJKE STAND Ondertrouwd: 5 Jan. J. J. Exler, 35 jaar, en C. M. T. Tonino, 30 jaar. E. P. Meeder, 27 jaar, en A. G. Bakker, 21 jaar. Geboren t 4 Jan. Hendrik, zoon van K. L. Vryenhoek en D. van der Vlies, Rotterdamsche dijk. 5 Jan. Andries Antonius, zoon van J. Govaart en H. M. Goilignon, Hoogstraat. 6 Jan. Jannetje, dochter van F. W. Ossen- forth en S. C. van der Mark, Singel. De verificateur bij 's Rijks belastingen Peeters is verplaatst van 's Hertogenbosch naar Vlaar- dingen. *Door het lang gesloten blijven der woning van de 75-jarige weduwe van der Ster in de Havenstraat alhier, liet hare gehuwde dochter de deur gisteren natniddig door een smid openen; zij vond tot haren groolen schrik hare moeder liggende op den grond, getroffen door een be roerte. Van af Dinsdag had de arme vrouw daar ge legen en alhoewel zij nog leeftvreest de doctor voor haar behoud. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 6 Jan. Willem van Dijk en Pietertje Ver- hoeff. Dirk Bazen en Trijntje Sas, Leen- dert Noordijk en Pieteitje Farenhout. Reijer van Rossen en Maria Bergwerf. Overleden 5 Jan. Elisabeth Groeneweg, oud 28 jaren, echlg. van C. Visser, Emmastraat. Laurencia Boon, oud 70 jaren, wed. van M. van Santen, Kortedijk. Adriana van der Starre, oud 83 jaren, wed, van G. van Leeuwen, Br. havenstraat. 6 Jan. Hendricus Theodorus Hofstee, oud 38 jaren, echtg. van D. Gulliams, Hoogstraat. Wij vernemen uit de beste bron dat de oorspronke lijke Nederlandsche opera „Het Meilief van Gulpen" van M. J. Bonman, directeur der Muziekschool te Gouda, is aangenomen ter opvoering door de Vlaaui- scbe Operavereeniging te Antwerpen, voor 't volgende seizoen en misschien nog vroeger. Ook met de theater leiding te Brussel worden onderhandelingen gevoerd ora dit werk aldaar, natuurlijk in Fransche vertaling, voor het voetlicht te hrengen. („U. D.") Gemeld wordt dat dr. Wilhelm Bode, directeur van het schilderijenrauseum te Berlijn, de beroemde Rcmbrandtkenner, benoemd is tot commandeur inde orde van Oranje-Nassau. Door het gerechtshof te Leeuwarden is in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den notaris P. van A. te Hoogeveen, die voor de arrond.-rechtbank te Assen terecht had gestaan wegens valschheid in een koopakte, door daariD als koopprijs van een huis met erf f800 te vermelden, terwijl hij zou hebben geweten, dat die koopprijs f1075 bedroeg, waardoor te weinig registratierecht aan het rijk is betaald geworden, doch door gsnoemd rechtscollege deswege

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2