52'" jaargang. Zondag 8 en Maandag 9 Januari 1899. N°. 9828. Tweede Blad. Een stiefkind van het geluk. 03 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgevekTh. j. c. rqelants. BOUWMATERIALEN, BINNENLAND. MARIA ANTOINETTE VON MARI0V1CS. AMnrasKKimvBUR vo#r Sehieénm, po* kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco pet pett, p. kwartaal. - 1.30 Aftonderlijke Dommereo.f)2 BDttEAOB6TERSTU.4AT «O. Tclcplmsn 5h>. 133. AnTBRTEsrriEPMjgvan 1—6 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam» zijn voornemens op Donderdag 19 Januari des namiddags ten 3 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van: alsKolen, Trottoirbanden, Straatklinkers, Metselsteen, Houtwaren en IJzeren voorwerpen ten behoeve der gemeentewerken. Het bestek is èt 10.25 verkrijgbaar ter ge meente-secretarie en ligt met de teekening der ijzerwerken, aan de StaJstimmerwerl op werk dagen ter inzage. Tolkssanatoria. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot oplich ting en exploitatie van Volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland heeft aan H. M, dp Koning in-Moeder zijn diep gevoelden dank betuigd en zijn oprechte hulde aangeboden, dat het H. M. behaagd heeft het aan H. M. door het Neder- laudsahi volk aangeboden huldeblijk te bestem men voor de oprichting van het eerste Neder- Iandsche sanatorium op het landgoed Oranje Nassau's Oord. Het Hoofdbestuur mocht daarop het volgen de antwoord ontvangen. 's-Gravenhage, 24 December 1898. Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder heb ik de eer het Hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland dank te zeggen voor zjjn schrijven van 22 December 11., en het Hoofd bestuur te berichten, dat Hare Majesteit met groote belangstelling den arbeid der Vereeni ging volgt. Het door Hare Majesteit op het landgoed Oranje Nassau's Oord op te richten Sanatorium zal wel als stichting van Hare Majesteit op zich zelve staan, maar zal medewerken tot hetzelfde doel door de Vereeniging beoogd. Het Hoofdbestuur der Vereeniging zal der halve geheel onbelemmerd kunneu voortgaan op den tot nu toe gevolgden weg, die, naar Hare Majesteit vau harte hoopt, zal leiden tot het door de Vereeniging en door Hoogstdezelve eenstemmig gewenschte doel, opdat de stichting op Oranje Nassau's Oord in Nederland wel het éérste, doch stellig niet het éénige Yolkssana- toiium blijve, veeleer de stichting van Hare Majesteit eene aansporing moge zijn, om de Ver eeniging tot oprichting en exploitatie van Volks- DOOR De arme Marianne scheen voor het ongeluk in do wieg gelegd. Het was geen wonder, dat haar oogen altijd zoo bedroefd stonden. Haar leven lang had zij van niemand liefde onder vonden, wel had zij veel ruwheid, ja zelfs van haar eigen vader moeten dulden. En waarom wierp het ongeluk voortdurend zijn grauwe schaduwen op haar? Marianne was slank en sierlijk gebouwd en had een niet onaardig gezichtje, maar dit was bezaaid met zomersproeten en daarbij had zij dik vuurrood haar, dat tot haar middel neer- hing. In haar geboorteplaats werd zij „de roode Marianne" genoemd, de meisjes bespotten haar en de jongens gingen haar uit den weg of rie pen haar allerlei hatelijke scheldwoorden ach terna. In de danszaal, waar zij vroeger menigmaal binnengeslopen was, zat zij in een eenzaam hoekje bij de muzikanten, die haar plaagden ea slechts duldden, terwijl haar dronken vader met de vuist op de tafel sloeg en haar gebood naar huis te gaan, En toch was Marianne braaf, vlijtig en vrien delijk, en had meer hart en gevoel dan menig een uit het dorp. Zij was ook vroom en wanneer zij bezig was sanatoria in Nederland krachtigen steun te verleaoen. De Intendant van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder: (was get.) S. M. S. DE RANITZ. Be elrculujre-hilnner. In do openbare vergadering van dan kerke- raad der Ned. Israël. Hoofdsynagoge te Amster dam weid na langdurig debit met ovengioots meerderheid van .-temmen aangenomen de vol gende motie „De kerkeraad, zich niet bovcegd rrhtaaie oen ooi deel uit te spreken over co-io ciraüaira van den Eerw. Heer Opperrabbijn, die effirio.I niet te zijner kennis gebracht is en. naar dc.i inhoud behoort tot een gebied, waarop Z. E. W. niemand? gezag behoeft te erkennen, maar zelf souveredn beslist; lettende op do door Z. E. W. aan Burgemees- te- en "Wethouders van Amsterdam schriftelijk gegeven verklaring, dat zijne bedoeling niet is geweest „principieel"" tegen de inderdaad neu trale school op te treden, gaat over tot de ordo van den dag. Vredebond. Gisteren mocht, op de audiëntie van den Minister van Buitonlandsclie Zaken, mevr. Waszklewicz van Schilfganrde, piesidente van den Nedetlandschen Vrouwenbond ter Interna tionale ontwapening, van Z.Exc. vernemen, dat het der legeering zeer aangenaam zal zijn, wanneet er een krachtige uiting van den voiks- weosch naar vrede gehoord wordedat Z.Exc. het streven van den Vrouwenbond in vlezen en het pogen om een comité mannen va» naam te vormen zeer appi-ouvtert en den bond in zijne bemoeiingen het meeste succes toe- wenscht. Aijeh Naar aanleidin d'er krijgsverrichtingen in Atjeh, gedurend° het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Aug. 1898, is bij Kon. besluit van C Jan. a. bepaald, dat in de registers van de Kan selarij der Ned. orden zal worden ingeschreven, als ridder 4o H. der Mil. Willemsorde, de aan de gevolgen van rijn door den vijand bekomen wonden, overleden ziekenoppasser C. Marlens b. benoemd tot ridder 4e ld. der Mil. Wil lemsorde, de fusekea A. De Beer, ea c. bepaald, dat bij afzonderlijks dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de majoor der infanterie J. Langan- bach. A De correspondent van het sNieuws van den Dag" te Batavia seint L)e vijand is teruggedrongen van Kampong Tiro naar het gebergte door het 14e bataljon. Een vijand met beaumontgeweer werd gedood. De bevelhebber, majoor v. d. Wedden, is met cavalerie-transport van Gleisblah naar Segli teruggekeerd. Nabij Bentjoel volgde een aanval, in de kleine dorpskerk de heiligenbeelden, de stoelen en verdere meubelen af te stoffen, en de vazen met bloemen en de luchters met was kaarsen te versieren, knielde zij eerst altijd een oogenblik in stil gebed neer voor het beeld van de Heilige Maagd. De3 morgeus en des avonds en bij een lijk dienst nam Marianne den dienst voor haar va der waar. Zij moest namelijk de kerkeldok lui den, en het meisje moest soms drie of vier maal op een dag tusschen stoffige balken de oude, ongelijke trappen op en neer. Wanneer haar vader, die koster en toren wachter was, thuis kwam, dronken als altijd, mishandelde hij heb arme meisje gewoonlijk en trok haar aan de dikke, vuurroode vlechten door de kamer heen. De moeder van Marianne had ook zulk een leven geleid, maar de dood had haar bevrijd, toen het kind nauwelijks drie jaar oud was. Sedert dien tijd was de koster Balthasar En- sian neg rawer geworden en liet aankomende meisje had nog geen vroolijk oogenblik gehad, niettegenstaande zij de Heine huishouding naar haar beste vermogen eerlijk, trouw en zuinig bestierde. Zoo was Marianne negentien jaar geworden. En bij haar ellendig leven kwam nog een nieuwe ramp zij werd verliefd. Eens op een zomermiddag, toen zij voor de knappe Lina van den schoolmeester, die on langs gestorven was, de Hok geluid had, wan delde zij over het stille kerkhof. Voor haar uit zweefden in de gloeiende hitte twee witte vlin ders. waarbjj een vijand gedood weid. Glesiblah blijft bezet door een compagnie van het 14e bataljon. Plan Coolen. Op de begrooling voor 1899 van de gemeente Gilze c. a. was f150 en op die van de gemeente Vegliel f1000 uitgetiokken voor subsidie ten behoeve van vrijwilligers bij de nationale militie. Aan beide begrootingen werd bij besluit van den 5ii dezer door Gedep. Staten goedkeuring ver leend. De Commis-aris der Koningin heelt zich ook van deze berinnen, evenals van die vioegm- genomen ten aanzien der gemeenten liehoi-t en lil bui g, bij 11. M. de Koningin in hooger bei oep vooi zien. Jubileum Pekelharing. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld was het gisteien vijf en twintig jaar geleden, dat prof. mi. B. H. Pekelharing te Delft zijn betrekking aanvaaidde als hoogieei- aar in het admiuistratiefrecht, de staathuis houdkunde en het handelsrecht. Deze herinneringsdag is met groote plechtig heid gevierd. In de eerste plaats kwamen de ambtgenooten van den jubilaris, de docenten der Polytech nische school, hun gelukwenschen aanbieden. Prof. J. M. Telders. directeur der P. S,, sprak uit hun naam, toen hij prof. Pekelharing geluk- vvenschle, maar ook dankte v ooi al wat hij in vijf-en-twintig jaar voor de feeriingen der school is geweest. Spr. wees vooral op de haiteljjke verhouding die er altijd heeft bestaan tusschen deo jubilarissen zijts ambtgenooten en zijn leer lingen, zijn waardeering van anderer overtuiging, ook waar hg zeil warm voor de zijne streed, zijn ijveren voor de belangen der misdeelde». Met een lmrtelijken wensch voor de toekomst eindigde prof. Telders. Prof'. Pekelharing dankte en ging terug tot zijn werkkring te Zutfen en zijn benoeming te Delft en verklaarde daar steeds aangenaam werkzaam te zijn geweest, ook indeniaadvan bestuur der P. S. Ai zal het niet al te lang meer zijn, enkele jaren hoopt hij toch nog te kunnen aanblijven. Nu volgde een reeks van gelukwenschen, van den oud-hoofdinspecteur van den waterstaat, den heer G. van Diesen, die verscheiden malen voorzitter was der examen-commissie van den senaat van het studentencorps bij monde van den heer 's Jacob die een mand bloemen aan bood van den heer Kohier namens de stu- denteo-debating-clubvan de redactie van sVragen des Tijds", voor wie de heer Kerdjjk het woord voerde. Voor een commissie van trouwe vrienden,- bestaande uit mej. Conielie Huygens, de heer piof. M. W. F. Treub, F. v. d. Goes, J. C. van Marken, P. L. Tak, dr. J. C. Ei ingaan), S. Knuttel, mr. Ph. Fnlckenburg en mr. P. Tjeenk Willink, voerde de heer J. C. van Marken het woord en bood den jubilaris namens een honderd- Zwaluwen vlogen voorbij en sjilpten in den zonneschijn. Anders was er geen levend wezen en zelfs do wolken stonden m heb zonlicht aan den he mel als groote betooverde witte zwanen met breede vleugels, Men kon nauwelijks ademha len. Daar blafte een hond. Luid Honk het door de stille lucht En daar kwam een ooievaar on liefc zich klepperend op de groene weide neer. Marianne greep naar een der vlinders, maar hi] was haar te vlug af en vloog weg; de bijen en vliegen gonsden over de met spinwebben en stof bedekte bloesems. Och, wat was bet toch heet. Het slanke meisje droeg een afgedragen en veel te kort rokje, waaronder de' fijngevormde onkels en Heine voeten uitkwamen, die zelden een schoen hadden gedragen. Het versleten, doch helder wit lijfje sloot strak om de mooie vormen van het jonge meisje de blanke hals was geheel onbedekt. Twee prachtige vlechten van het roode haar hingen over haar rug, en uit de schoone blauwe oogen sprak een wereld van leed. Plotseling bleef Marianne stilstaan. Zij ge leek in haar bevalligheid en natuurlijkheid op een luisterende hinde. Naast een pas gedolven graf zat een jonge knappe man, die nieuwsgie rig naar Mananne keek en haar aansprak: „Zijt gij aan heb vlinders vangen, meisje? En dat in die onverdragelijke hitte Wie rijt gij Vriendelijk maar toch schuw en verlegen ant woordde heb jonge meisje: „Wel! Ik ben Ma rianne, de dochter van den Koster en toren wachter En gij, wie zijt gij f' tal vrienden uit alle inngeit der maatschappij een ameublement aan met een ulbusn. Prof. Pekelharing dankte met een hartelijke toespraak, daarbij herinnerende aan de vriend schap van dr. D. G. Cramer, vroeger directeur to Zutfen en thans zijn stadgenoot, en mot groo te ingenomenheid de aanwezigheid constatee- rendo der Kamerleden mr. Voegens, Ileldt en Do Klerk en don heer F. v. d. Goes als verte genwoordiger der sociaal-democratie. Prof. MW. F. Tieub bood als 's jubilaris mederedacteur van het „Sociaal Weekblad" eoni- gj exemplaren van d.t blad aan, waarin do le vensbeschrijving van prof. Pekelharing is op genomen. Curatoren on rector vau heb gymnasium te Delft maakte® hun opwachtingdo heer W. K. S. van der MandeJe wenschle den president-cu rator geluk. Namens het Alg. Ned. Werkliedenverbond, dat ccs he-eren B. H. Hold't c® D. de KIcak lia,d afgevaardigd, dunkto eerstgenoemde» tka lioog- lecra.ar voor a,l wat hij gedaan had voor db ar beidersbeweging in Nederland cn den steun ca raad dien het Werkliedenverbond steodb v.tn htm mocht aidcmmlen. De jubilaris herinnerde in zijn antwoord aan do eerste vergadering van het Comité tor be spreking der sociale quacotie op 19 Ocbdbor 1870, van. welk oogenblik hij on db heer H-eldt vrienden waren. Hij volgt stood? den vooruit gang van het Werkliedenverbotnd, overtuigd dlnt hor medegaat met de beweging naar linies. De heer R. A. van Sandick sprak vervolgens namens een deputatie van oud-leerlingen en leer lingen, die in welken nu a tseha p pel ij Jee n. werk kring en waar ook gevestigd, er trotsch op gaan zich leerlingen van prof. Pekelharing te mogen noemen. Uit naam van een groot aantal oud-leerlin gen, van verschillende godsdienstige en politieke richting, bood hij een album aan en een huHe- bïijk, waarvan de jubilaris zelf die bestemming zou kunnen bepalen. Prof. Pekelharing dankte en verklaarde gaar ne heb geschenk aan. te nemen voor heit Lïpkes- fonds. Het bestuur van den studentanband sprak nog bij monde van den heer C. J. van Vliet Jr. de minister Lely kwam als oud-leerKng der/P. S. persoonlijk zijn gelukweniseh aanbieden, terwijl de minister Goeman Borgesius telegrafeerde dlafc hij tot zijn spijt nog op het laatst verliindlead was persoonlijk te komen. Den geheden middag stond het in het met bloemen rijk getooide huis van den jubilaris niet stil van gelukwenst-benden. Daarna vond een diner plaats in het. Restau rant Royal to 's-Gravemhage, den jubilaris door een vijf-ern-dertig-tal oud-leerlingen aangebeden. Ben boekdrnkkersTrapen. Voor eenige maanden verscheen een nieuw tijdschrift »Neer!ands Drukkunst en Boek handel", een te Hengelo verschijnend maand- Hij kwam van den anderen kant van het bosch en had al spoedig het vertrouwen van het eenzame meisje gewonnen; zij had ook an ders niemand om mee te spreken. Weldra kwam hij nu geregeld eiken avond, na liet avondluiden, en zeide allerlei lieve woordjes tegen Marianne, zij zaten te zamen op den drempel van de achterdeur der kerk, waar een groote grafsteen de rustplaats van den rijken grondbezitter aanduidde. Of zij wan delden stil, elkaar omarmend, op het kerkhof, en zagen op naar den homel, om de schitteren de sterren te tellen. Nu en dan viel er een ster, en wenschten zij zich snel iets schoons en gelukkigs en de jonge man kuste Marianne hartelijk. Marianne geloofde aan de vleiende woorden en de vurige kussen van Hans Lackenbacher, en verdroeg daardoor thuis nog geduldiger de slagen van haar vader. Haar jong hart gmg in liefde en verlangen op; in haar droomen zag zij slechts de zwarte, schitterende oogen van haar geliefde. De winter kwam en Hans nam afscheid tot de lente; hij moest nu naar rijn geboorteplaats, naar vrienden en bloedverwanten maar hij zou terugkomen, zoodra de lijsters begonnen te zingen. En Marianne zat thuis in het koude, eenza- ■- me vertrekje, en spon en lachte en dacht aan haar Hans, dien zij onbepaald vertrouwde. En als zij bij de felle koude den ouden kerktoren besteeg, dan keek zij overal in den omtrek rond. Waar aan walken kant zou rijn geboorte plaats rijn?

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5