O if 52'jaargang, Dinsdag 10 Januari 1S99. N°. 9829. iat ens| Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. ill ill "51 UITGEVER: H. J. G. ROELANTS. BUITENLAND. en en*| n Zakej raai. °fo <7,. r A*oss**MTawsui vosr Schiedam, pat kwartaal 0.5)0 omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 /Voncs per peet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommera- 0.02 BUREAUS BOTEBSTRAAÏ 70, felephoon Ho. 133. Advbhtbhtiïpbijb: van 1—8 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 9 Januari '99. Men moge over de Franschen oordeelen hoe men wil, men moge in de veranderlijkheid en wuftheid van het Fransche volk een steeds dreigend gevaar zien voor den wereldvrede, niet te ontkennen is het zeker, dut die zelfde onbestendigheid Frankrijk maakt tot het meest belangwekkende land en zijn politiek, zoowel de binnenlandsche de buitenlandaehetot de meest verrassende, 't Is een voortdurende wisseling van personen en stelselsde Fransche politiek gelijkt niet ia hel minst op de vol hardende van Engeland of Duitsehlanden nog minder op de taai-geduldige Russische. Zoodoende weet Frankrijk zich wel vaak persoonlijke vriendschap te verwerven, maar zelden politieke bondgeuooten. Nog altijd is Engeland de vijand, en 't kan niet geloochend worden dat het oprakelen der New-Foundlandsche qune3tie en een pas gepu bliceerd Engelsch blauwboek over Madagascar, dat nog alt'yd door John Buil aan Frankrijk misgund wordt, er toe medewerken om de animositeit tusschen beide ryken aan te wak- keren. Genoemd blauwboek staat vol tr.et klachten over belemmering van den Brïtschen handel op Madagascar door den gouverneur-generaal Gallieni, die daarentegen reclame maakt voor Fransche waren, door in liet «Journal Officiel" de inlanders uit te noodigen aan Fransche koopwaren de voorkeur te geven boven Engel- sche, waarvan bovendien weer hoogere rechten worden geheveD. Lord Salisbury heeft daartegeo geprotesteerd bij de Fransciie regeering, en evenzeer tegen een besluit der Fransche regeering waarbij de geheele kustvaart van Madagascar onder Fran sche vlag wordt gesteld. Daardoor, zegt lord Salisbury, wordt de inlandsche kustvaart zeer benadeeld. Het blauwboek loopt van Februari 1898 tot 29 E»ecember j.l. toen Delcassé de Engelsche regeering liet weten dat bet laatste besluit, dat trouwens nog niet in werking was getreden, ingetrokken was. Daarmee is echter de zaak niet| uit. Er zijn reeds Fransche bladen die alarm roepen. Engeland wil ons den oorlog aandoen, zegt men;"wy moeten derhalve zorgenvoorde verdediging onzer kusten en onzer koloniëu. 7?o'n vaart zal het nu wel niet loopen. Het - i mede gaan als met de Fashoda-quaestie en thaus weer met die betreffende New-Found- land. Een offieieuse nota in de »Tempa" zegt dat het laatste geschilpunt staat geregeld te. worden. En al ontkent de «Liberté" de juist heid daarvan, men mag gerustelijk aannemen dat ook Newfoundland voor Frankrijk in geen •geval een catus belli zal worden, waar zelfs Fashoda het niet is geweest. DOOR IDA BOY-ED. 7) Charlotte en Baumeister waren lust ook hier over eens dab men. den vreemden knaap natuur lijk niet in. huis kon houden, daarom ai niet omdat hij zich daar aan materieel» bestaansvor men zou wennen die veel te weelderig waren voor iemand dl© niets bezat an eens door eigen kracht al wait hij begeerd©, zou moeten verwer ven. Maar Charlotte en Baumeister waren daar bij zeer scrupuleus. Zij vonden het gewaagd den knaap dien zij verstrekt niet kenden, naar d© eerste de beste .kostschool te zenden. Hij zou dhs een jaar in hun huis doorbrengen; in dien tijd kon Char- dolte hem nauwkeurig bestudeenem, om ie beslis ser of Guy dan naar dominee Ranker of naar «Je school van dr. Thoresen zou gestuurd wor den. Was hij goed van inborst, dan zou hij naar d in liefderijken, vaderlijken Ranker gaan; schoen Spartaansdhe gestrengheid! noodng voor hem, dan was Thoresen de man dien men heb ben moest. Zoo kwam Guy Fabarkis in Charlotte Bau- menter's 'huis. Van een kostschool was nooit sprak© meer. Zelfs Baumeisber gaf jegens den levenidigen, aaidigen en begaafden knaap blijk van zekere webviiltendlieid' die hij weliswaar tem perde door de strengheid, tot welke hij met het org op de omstandigheden tegen den zoon van •een Fabarkis meende verplicht te zijn. Uit lord Cromer's toespraak tot de hoog geplaatste Soudaneezen te Omdurmau nochtans blijkt dat Engeland niet voornemens is in Soudan ook maar de minste toegevendheid jegens andere mogendheden te toonen. De rede, waarvan wy in ons vorig nummer een kort -overzicht gaven, bereidt dit erken nen de Engelsche bladen vryuit een Engelsch protectoraat voor, waaraan alleen de naam ontbreekt. Want wat wil het anders zeggen, dat Soudan bestuurd zal worden door lord Kitchener als militair gouverneur namens de koningin van Engeland enj den khedive van Egypte De «Ind. Beige" is geneigd het een soort «medeëigeadom" te noemen van Engeland en Egypte. Welken naam men aan het voor Enge land bedoelde régime ook geve, «lit blijkt dui delijk in Soudan is elke inmenging eener andere mogendheid dan Engeland buitengeslo ten. 'tls Engeland dat Soudan bestuurt voor Egypte, maar ten gunste der Engelsche belangen. De «Daily Chronicle" wijdt een uitvoerige beschouwing aan de benoeming van Constans tot gezant van Frankrijk te Konstantinopel, waarin het een der merkwaardige en meest- beteekende gebeurtenissen ziet in de crisis die Frankrijk op dit oogenblik doormaakt. Constans is een rechtsgeleerde van naam. Hij was professor te Toulouse, welke stad hem ook de Kamer afvaardigde; Gambetla riep hem als minister van binnenlandsche zaken voor het eerst in een ministerie. Na gouverneur- genei aal van Indo-China te zijn geweest, was hij de man die, weder minister van binnenland sche zaken, met groote energie het boulan- gisrne den kop indrukte en Boulanger, graaf Dillon en Rochefort tot verbanning naar een vesting liet vei oordeelen. Dat was het begin van een harden tijd voor Constans. Met zijn bekende geniale gaven, waar het op schelden en lasteren aankomt, heeft Rochefort Constans sinds dien niet met rust gelaten. En als de druppel die den steen uitholt, ondermijnden Rochefort's aantijgingen Constans' reputatie steeds meer, zóó zelfs dat geen Fransche regeering den moed had den aangevallene, ondanks zijn erkende groote capaciteiten, voor eenige benoeming in aaumerking te (aten komen. Henri des Houx, een bekend Fransch jour nalist, vartelt dat hij eens aan Bismarck op Friedrichsruh eenige van Rochefort's aantijgin gen vertelde, waarop zijn gastheer kalm ant woordde «De heer Constans heeft blijkbaar alle eigenschappen van een groot staatsman." Die bezit Constans ook. Hy is geen mee- sleepend redenaar, maar bezit de gave op een gemoedelijke wijze de zaken helder en ferm uiteen te zetten. Bovendien bezit hij groote vastberadenheid en koelbloedigheid. Men zou van hem kunnen zeggen dat hij alles ernstig en niets tragisch opneemt. Hij wordt evenzeet go- haat door zijn vijanden als vereerd door zijn vrienden. En voor Charlotte was de jongen! de inhoud nn haar ganscihe laven geworden-. Zoolang mogelijk hield zij Guy Fa-ba-rius in haar huis om-tter haar invloed. H-et onderwijs dat- hij nooddg had! voor het door heim gekozen Luoep, liet boe d!at hij te Haanburg bleef. Zijn teekeu-aanleg, waarvan zijn voogden, te Mün- ehen destijds zulke goede verwaohtinigen had den, was niet in. d© allereerste plaats hat wqs van ga-vein als schilder. Zijn aanleg had zich in andere richting ontwikkeld. Guy was ardhi- lect geworden. Baumeister em Charlotte waren zeer tevre den over de keus. Zij somden de zonen uit de beste Hanseatisoha families op die als archi tect roem en fortuin haddem gewonnen. Guy doorliep alle scholen en cursussen en werkte bij de eerste bouwmeesters van Ham burg. Ieder jaar ging Charlotte met hem op reis en liij leerde d'e"heerlijke bouwwerken van Frank rijk en Italië kennen. Het bLeef voo-r Guy niet verborgen deut hij we! is waar aan de tafel van den heer Baumeis- ter zat, schijnbaar met de rechten en in de in tieme verhouding van een pleegzoon, maar dat het alleen Charlotte was die haar gedachten en haar geld aam hem wijddie. Bijna scheen het, alsof Baumeister aan zijn, vrouw de opvoe ding van dit jo-ng© mensehenbestaaitt overliet, zooals andere echtgenooten, hunne vrouwen, aan sport of kunst laten doen. Maar de namelooze trots, die misschien de grond van deze hou ding van Baumeister was, deerde Guy overigens niet; hij létte daar niet op en voelde zich te- Dat deze man eindelijk, na sedert 1892 alleen in den Senaat van zich te hebben doen hooren, op een post van vertrouwen is benoemd, geeft de «Daily Chronicle" aanleiding te concludeeren dat ia Frankrijk de laster, die zoo lang het land tyraniseerde, onmachtig begint te wordei, en dat de invloed van Rochefort, den begaafden lasteraar, aan het tanen is. Maar het blad ziet in deze benoeming meer. Toeu De Freycinet, destijds miuisler-president, eenigejaren geleden De Lanessan tot gouverneur- generaal van Indo-China deed benoemen, gaf hij aan een zijner vrienden de volgende ver klaring van deze benoeming Voor het welzijn der ministers is het goed dat zekere politieke personen van tijd tot lijd eens wat lucht happen." En zoo is het naar de «Daily Chronicle" ge looft, ook voor Dupuy die reeds eens candidaat voor het presidentschap der Republiek is ge weest, heilzaam geoordeeld dat Constans eens «wat lucht ging happen." Gin dezelfde reden is er ook sprake van dat aan Leon Bourgeois het ambt van gezant te St. Petersburg zal worden aangeboden. Dat het Londensche blad zijn beschouwing besluit met te zeggen, dat Frankryk in Con stans te Petersburg een vertegenwoordiger zal hebben, met wien men rekening zal dienen te houden, pleit slechts voor Constans' bekwaam heden. Wat het ïfrissclie lucht happen" betreft, mag Dupuy ook wel eens denken om Brisson, die zich wellicht morgen, wanneer de afgevaardig den weer byeenkomen, beschikbaar zal stellen voor het voorzitterschap der Kamer, en in wien velen den aanstaanden president der Republiek zien. Met het oog op die verwachting meenen sommigen zijner politieke vrienden dat by zich niet aan een nederlaag mag wagen; maar anderen zijn van oordeel dat een partij die niet wil ondergaan, bij elke gelegenheid den strijd moet aanvaarden. De Amerikanen zullen op de Philippijnen nog een tweeden oorlog te voeren hebben, naar het zich laat aanzien. Uit Manilla seinde Reuter's correspondent naar New-Yoik dat Aguinaldo een manifest heeft uitgevaardigd in antwoord op de procla matie van generaal Otis. Hij protesteert legeu de onderteekeniug van den generaal als «militair gouverneur der Philippyrien" en verklaart dat de Pliilipino's nooit de souvereiniteit der Ver- eenigde Staten hebben erkend. Maar de Amerikanen laten niet met zich spotten. De kanneei booten Princeton, Yorkstown en Benningston hebbeu bevel gekiegen zicii naar de Philippijnen te be geven. De Bennington is reeds op weg naar Honoloeioe. Bovendien heeft nog een staand regiment infanterie bevel gekregen om via Suez naar de Dhilippynen te gaan. Niet alleen op de Philippijnen, maar ook te vreden en veilig in Charlotte's bescherming en liefde. Charlotte was eene ■verstandig© vrouw en oor deelde, dat ter volmaking zijner ontwikkeling Gay naderhand in andere omgeving diende te komen. Dez© zelf w-enschte niets liever dan eeni ge jaren in Berlijn d-oor te brengen om zich dan '•iter als zelfstandig areliitect te kunnen vesti gen. Het gelukte spoedig voor den zeer begaaf den en mat schitterend!© relaties toegerusten man te Berlijn bij een beroemd bouwmeester een© verantwoordelijke en goed bezoldigde be trekking te erlangen. Sedert vier jaren leefde hij nu in Berlijn, nog twee jaren en hij zou in Hamburg als dertig jarig man een. bureau openen. In dez© vier jaren had Charlotte weinig van Guy gehoord; hij was geen meester meer over zijn eigen, tijd en slechts bij hoog)© feestdagen kon hij als gast in het oude huis terugkeerea. Charlotte, eensklaps van dagelijksdie bezig heid beroofd, leefde onderbusschen haar gewone leventje: in September en October op het kasteeltje van Baumeister in Tirol, in den win ter in het huis te Hamburg der Vollrad's, in de lente en den zomer in eene villa, eveneens van Baumeister aan de Elbe. Zij smeedde plannen voor de toekomst en zag reeds an haren geest Guy als d»n heroemdsten man van Hamburg. Zij huwlijkite hem uit, vertroetelde zijne kinde ren en koesterdfe de hoop, dat haar echtgenoot Guy, zij het ook niet als universeel erfgenaam, dan toch voo-r de helft van zijn kapitaal in zijn testament zou bedenken. Reeds eens had baar uit deze plannen een wemsch om. te trouwen van Washington heeft de regeering zich met deze quaestïe bezig te houden. In den Senaat is een sterke anti-koloniale partij, die van oordeel is dat de Vereenigde Staten door plaats te nemen onder de koloniale mogendheden, zich op een gevaarlijken weg be geven, terwijl de senator Mazon een motie heeft voorgesteld, dat de Vereenigde Staten niet moeten pogen de bevolking van eenige streek zonder haar goedkeuring te besturen noch haar met geweld tegen hun zin tot onder werping brengen. Reeds heeft de oppositie in den Senaat, die om de koloniale uitbreiding tegen het vredes verdrag is, een motie aangenomen, waarbij president Mc Kinley wordt uitgenoodigd den tekst over te leggen van alle instructies die aan de Amerikaanscho gedelegeerden te Parys zijn gezonden. Men wil n.l. aantoonen dat Mc Kinley zelf langen tijd besluiteloos is geweest, zoodat hij, toen de gedelegeerden naar Parijs vertrokken, alleen den afstand van Lufon wenschte, terwijl Day, de voorzitter der commissie, zelfs alleen een kolenstation noodig achtte. Eerst later moet de President, onder pressie der Amerikaansche handelaars, besloten hebben den afstand van den geheelen archipel te eischen. De leden der vredescommissie erkennen dat er wijzigingen zyn gebracht in hun instructies. Het zal de regeering waarschijnlijk nog moeite kosten, het vredesverdrag er door te krygen. Gemengde Rcdedcellngen. Naar het schynt, komt nu toch in Juni a.s. nog een Amerilcaansch eskader naar Engeland, waar het te Porthsmouth door het Kanaal eskader zal worden begroet. Gisteren is te Brussel, met anti-clericale be doeling, een groote Marnix-betooging gehouden. De Fransche minister van financiën, Peytral, zal voorstellen het begrootingsjaar eerst met 4 Juli te doen beginnen. Wanneer tot dien tijd voorloopige twaalfden worden toegestaan, hoopt hy op die wyze een solide begrooting te ver krijgen. Als de begrooting van Juli dan maar niet eerst in het najaar wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van een geschil met den minister van justitie over het incident-Bard- Quesnay de Beaurepaire heeft de laatste zijn ontslag genomen als voorzitter der burgerlijke kamer van het Hof van Cassatie. De nationalisten zeggen uit ontevredenheid, de levisionnisten, met meer reden naar 't ons toeschynt, op aanraden der regeering omdat hy zich sterk gecompiomitteerd heeft door de van hem uitgegane aantijging tegen den raadsheer Baid. Het «Journal" beweert dat de minister van justitie nog geen beslissing heeft genomen over het incident-Bard. luy opgeschrikthij was verliefd gewonden op eene jonge Berlijtwclie, over wie Charlotte d© ongunstigste berichtten hoorde. Ails dochter van een gevierd, maar in allerjammerlijkste om standigheden verkeerend schrijver, had de sch-oonq^M illy een.© geiheel onvterzorg-dfe jeugd achter zichhet was een jong meisje zonder illusies, geheel op de hoogte van alle omstandig heden des levens. Charlotte was naar Berlijn ge sneld en had Guy bezworen de beslissende stap nog uit te stellen. Twee maanden. later dankte Guy rijn goede engel met warme woorden; Milly was onherstelbaar gecompromitteerd door relaties tot oen beeldhouwer, tegenover wien rij wat al to wij zich had gedragen. En thans, nog geen jaar later, was Guy al weder van liefdie brandende. Dit verraste Charlotte te meer. daar rij wist dat zijn hartstocht door geheel andere dingen werd in beslag genomen. Guy had. deelgenomen, aan een prijsvraag en. had zijn stoutste ver wachtingen overtroffen gerien. De vorst van oen staatje in Middén-Duitschland was van plan ©en nieuw paleis to bouwenhij had een kamp strijd uitgeschreven en kunstenaars van groo- ten naam tot. leiden, dier jury benoemd. Guy's ontwerpen hadden den eersten prijs verworven; rijn plannen omtrent de verdaelig der ruimte moesten geniaal, de teekeningen van de fayaden van overweldigende schoonheid1 rijn. Daar de bouwkosten van dit paleis de be schikbare gelden overtroffen, bleef het voor Guy bij den eere-prijs en den roem; maar toch. mobhb hij trots rijn met het bereikte. (Wordt vervolgd.) V tl

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1