Gemengd Nieuws. De regeering van den Congo-Staat heeft bericht ontvangen dat een colonne van 200 man onder luitenant Stevens den 4den November 1.1. door de oproerige Batetelen is verslagen, die daarop Kalambare dat slechts een zwakke bezetting had, namen. De Congo-troepen verloren twee officieren, en 200 inlandsche soldateneen officier en twee onderofficieren werden gewond. BINNENLAND. Schoolgelden. Op de twintigste jaarvergadering der Unie «Een School met den Bijbel", gehouden 12 April 4898, werd het volgende voorstel aan genomen a. «De Unie stelle een onderzoek in naar de schoolgeldheffing op de Openbare Lagere Scho len, en l. naar den invloed, dien de wet-Mackay op den linanciëelen toestand der Bijzondere Scholen heeft uitgeoefend". Ten einde aan dit besluit uitvoering te geven heeft het Unie-bestuur zich gewend tot de hoofdeu van scholen met den Bijbel, en van 294 schoolhoofden kwam antwoord in. De antwoorden zijn door de heeren J. ter Borg te Woivega en A. Wiersinga te Meppel onderzocht en beide heeren hebben een uitvoerig rapport aan het Unie-bestuur toegezonden. De rapporteurs komen tot de volgende conclusie 1. De regeling van de schoolgeldheffing op vele openbare lagere scholen is een zoodanige, dat een onbillyke uitvoering van art. 40 der wet nog immer tot instandhouding dier scholen onmisbaar schijnt te wezen. 2. Het heffen van een laag schoolgeld in vela gemeenten, doch meer nog het door bet college van B. en W. willekeurig verleenen van ver minderingen eu vrijstellingen, doen het bijzonder onderwijs een onrechtvaardige, soms schier doodende concurrentie aan. 8. De financieele toestand van bijzondere scholen, die voor de invoering der wet-Mackay reeds in tameiyk goeden doen verkeerden, is door de Rijksbijdrage gunstiger geworden. De financieele toestand van scholen, die financieel zwak stonden, is, ten gevolge van de eischen aan die Rijksbijdrage verbonden, gelijk gebleven of ongunstiger geworden, 4 Wijl de stryd niet allereerst ging om het gehalte van het bijzonder onderwijs te verbe teren en ook niet om den arbeid der onder wijzers minder moeilijk te maken, doch wel om een betere rechtspositie en vermindering van financieelen druk te verkrijgen, heeft de wet- Macky, wat het laatste punt betreft, in vele gevallen niet het gewenschte resultaat gegoven. 5 Aangezien alleen van de eerlijke uitvoering der wet, bepaaldelijk van een billijke school geldheffing, het einde van den schoolstrijd is te wachten" (de Pacificatie blz 43) moet wor den geconstateerd, dat de schoolstrijd niet is geëindigd eu dat nadere voorziening dringend noodig is. H. M. de Koningin-Moeder treedt als bescherm vrouw op van het «Koningin Emmafonds" ver- eeniging tot ondersteuning van hoogbejaarde behoeftigen te 's-Gravenhage. De voorzitter van de Centrale Commissie voor de Wereldtentoonstelling, baron Michiels v. Verduynen, is met den architect Joh. Mutters, te 's-Gravenhage, adviseur der commissie voor 't kunstdecoratief naar Parijs vertrokken, tot het aldaar bespreken van de inrichting der Nederlandsche afdeeling uit dat oogpunt. Jbr. mr. J. J. de la Bassecour Caan, rechter in de arrondissements-rechtbaok te 's-Graven hage, heeft, naar wij vernemen, om gezond heidsredenen, als zoodanig ontslag gevraagd. Tot secretaris der commissie betreffende eene verandering in de opleiding van Indische ambte naren is benoemd mr. A. A. de Vries. Er zal concessie worden aangevraagd voor de exploitatie van een tramlijn van Delft via Pij- nacker naar Zegwaard in aansluiting aan de lijn Leiden via Zoetei woude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Bleiswijk, HilügersbergRotterdam, voor welker aanleg reeds concessie is aange vraagd door de heeren Oppenheim, bankier te 's-Gravenhage en De Ridder, burgemeester van Katwijk. De heer A. C. Cramer, vroeger verbonden aan de slads-apotheek en meer dan 25 jaren directeur der gemeente-reiniging te Rotterdam, heeft met ingang van 1 April a. s. zijn eervol ontslag uit den gemeentedienst aangevraagd. STADSNIEUWS. Zaterdagavond weid voor de afd. Schiedam van het Ned. Onderw.-Genootschap door dr. W. J. Steenhuis alhier eene lezing gehouden over «zelfontbranding". Als inleiding werd herinnerd, dat, terwijl men voor eenige jaren dacht alle samenstellende deelen en eigenschappen der lucht te kennen, in den iaatsten tijd door Dewar verrassende resultaten zijn gevonden met behulp van de lage temperaturen, door vloeibare lucht ver oorzaakt. Tevens werd medegedeeld, dat Raleigh en Ramsay eene reeks nieuwe elementen argon, krypton, aetherion, enz. in de lucht hebben aangetoond. Daarna werd besproken, dat met Lavoisier de wetenschappelijke scheikunde begint. Lavoi sier bewees, dat bij verbranding het gewicht der gevormde stof grooter is dan dat der ge bruikte stof, doordien er zuurstof uit de lucht is bijgekomen en deed hiermede phlogiston- theorie te niet, volgens welke juist het omge keerde het geval zou zijn. Na deze inleiding vertoonde de heer Steen huis eenige proeven, die het verschil in snel heid van verbranding in de lucht en in zuivere zuurstof deden uitkomen en deelde hij mede, dat er slechts een gradueel verschil is tusschen het roesten en snelle verbranding. Vervolgens werden de factoren besproken, die voor de ver branding noodig zijn, nameiyk tie stof, die ver branden moet, lucht en warmte, en werd tevens het verschijnsel verklaard, dat naar mate de stof fijner verdeeld is, de verbranding ook dan te spoediger intreedt. Ook deze mededeelingen werden door vele proeven geïllustreerd. Zijn nu, zoo betoogde spreker verder, al de vereischten tot verbranding aanwezig; heeft voorts de te verbianden stof eene lage ontbran- dingstemperatuur en is bovendien de stof een slechte warmtegeleider, dan kan liet gebeuren, dat reeds zonder verhitting verbranding optreedt, bij sommige stoffen reeds beneden hel vries punt van water. Men spreekt dan van zeifont- brandbare stoffen of pyrophoren. Dit verschijn sel van zelfontbranding werd alsnu veiklaard en met vele hoogst verrassende proeven aan schouwelijk voorgesteld, terwijl ten slotte werd medegedeeld, dat de mogelijkheid van zelfont branding voor handel en verkeer, industrie, landbouw en assurantiemaatschappijen van groot belang is, waarom dan ook door regeeriugen vooral in Engeland, bij wijlen speciale com- missiën worden benoemd ter opzettelijke bestu deering van de zelfontbranding van steenkolen, hooi, ruwe katoen, met lijnolie bestreken zeil doek, zinkstof, vischguano, enz. Vooral werd de zelfontbranding van steenkolen uitvoerig be sproken. Nadat de spr. zijue met aandacht gevolgde rede had beëindigd, bracht de voorzitter, de heer A. H. E. Tyl den dank der vergadering aan hem over waarmede de openbare bijeen komst was besloten. De leden hielden daarna nog een korte huis houdelijke vergadering. Gisteravond had in het Volkshuis weder eene soiree; plaats piano, zang en viool wisselden elkaar af, aangevuld door enkele voordrachten, welk geheel een aardig programma vormden. Jammer dat de opkomst van de leden niet grooter was; we mogen dit echter niet toe schrijven aan minder belangstelling, wel aan het feit dat er geen voldoende publiciteit aan was gegeven. Zaterdag a.s. van 5—7 uur is een prettig avondje voor de kinderen der leden van 6—14 jaren georganiseerd, de tooverlantaarn zal daarbij in hoofdzaak dienst doen, afgewisseld door piano muziek en zang. Zondag a.s., des avonds te 7 uur, voor de leden vertooning der lantaarn, onderwerp «Reintje de Vos", mede afgewisseld door piano muziek. De afdeeling Schiedam van den Ned, R.-K. Volksbond vierde Vrijdagavond en Zondagavond het jaarfeest inde zaal der Officieren-Vereeniging. Hetjfeest is over 3 avonden verdeeldden eersten avond werd dit bijgewoond door de leden wier naam begint met een der letters A tot en met G; den tweeden avond door die van H tot en met O en den derden avond door de overigen. De programma's zijn voor de 3 avonden de zelfde, doch de soiiée van Zondagavond was drukker bezocht dan de eerste. Een aangename afwisseling is bij de samenstelling dier pro gramma's aangebracht, waarbij instrumentale en vocale muziek wordt afgewisseld door voor drachten en tooneelstukjes, die allen met lof werden uitgevoerd. De toep van het genotvolle dezer soirée's zal wel een aansporing zijn voor een talrijke op komst op Zondagavond a.s. Het Hof van Cassatie heeft als getuige ge dagvaard den heer Paléologue die sedert 1894 bekend moet zijn met alle quaestiea welke zich aan het ministerie van buitenlandsche zaken betreffende de zaak-Dreyfus hebben voorgedaan. Volgens sommigen is Paléologue, die den rang van legatie-secreiaris heeft, ontslagen van het ambtsgeheim. Tegen den 12den zijn Esterhazy, Du Paty de Clam, Lauth en kapitein Jung gedagvaard; men zegt dat ook Ilanotaux zal gehoord worden en wei over zekere mededeelingen tijdens het eerste proces-Zola door hem aan den minister van oorlog gedaan. De «Daily News" deelt uit een onderhoud van haar Nederlandschen correspondent met Esterhazy mede dat deze er naar verlangt door het Hol te worden gehoord. De majoor ging erg te keer tegen de Joden, die in Frankrijk nog alleen van het leger geen meester zijn daarom wilien zij het ten onder brengen. De Temps" kondigt de oprichting aan van de «Union Nationale", die georganiseerd wordt door een groep staatslieden, leden van bet Instituut, geleerden, fabrikanten en kooplui. De bond wil de aanvaaiding zonder voorbehoud bevorderen van liet arrest van het Hof van Cassatie in zake de Dreyfus-revisie en de denk beelden be.stryden die Frankrijk trachten te verdoelen door de gelijkheid van alle burgers voor de wet te ontkennen, of te verzwakken tegenover het buitenland, door te ondermijnen de grondinstellingen van bet nationale leger, B.l. de bestendigheid van dit leger en de nood zakelijke krijgstucht. Voorts wil hij de bevre diging en de verzoening bevorderen. De «Aurore" publiceert een brief van Zola oan mr. Labori, gedag teekend 15 December, waarin hij zich er over beklaagt niet deel te kunnen nemen aan den strijd. Hg is zeker van de overwinning, maar vreest dat men nog aan de vooravond van Dreyfus' vrijspraak een weer- zinwekkenden en monsterachtigeo aanslag zal beleven. Aan Picquart zal een kunslalbum worden aan geboden, bevattende een voorrede van Octave Mubeau, twaalf Biografieën en de volledige lijst van hen die zich ten gunste van Picquart hebben uitgesproken. Men wil ook een goedkoope uitgave van dit ulbum het licht doen zien. Het gerucht liep te Parijs dat Paul Déroulède in een duel door graaf de Castellane zeer ernstig in den buik gewond was. De Gasteüane spreekt dit gerucht tegenwaar is evenwel, dat Dérou lède sedert een dag of tien niet gezien is. De «Matin" zegt van Déroulède zelf verno men te hebben dat lig bronchitis heeft gehad maar morgen de kamerzitting zal bijwonen om Brirson's candidatuur te bestrijden. Te Ville d'Avray is de jaarlijksche betooging ter eere van Gambetta's nagedachtenis gehou den. De aandacht trok de tegenwoordigheid van Manau, procuieur-geoeraal bij het Hof van Cas satie, Joseph Reinach, Arène, den senator Ranc, Picquart's zwager Gast enz. Toen Sansboeuf, voorzitter een gymnastiek-vereeniging van Elzas- Lotharingei's, in zijn rede een toespeling had gemaakt op de zaak-Dreyfus, protesteerden Reinach en Gast daar later tegen, en zij ontken den Sansboeuf's recht om uit naam van Eizas- Lothnringen te spreken. Bij de jaarlyksche betooging op Père-Lachaise, op het graf van Blanqui, zijn gisteren te Parijs de aanhangers van Rochefort en dievanJaurès handgemeen geworden. De namen Rochefort en Zola werden beurtelings toegejuicht en ge- conspueerd. De politie moest tusschenbeide komen. De «Svvjet" waarschuwt Frankrijk voor een toenadering tot Duitschland, dat zekere sym pathie voor Frankrijk huichelt, terwijl het zijn waie bedoelingen, die tegen Engeland gericht zijn, verbergt. Zelfs verdeaH het blad Duitsch land er van, dat het Frankrijk wil aanzetten tot een oorlog tegen Engeland, om zelf in troebel water te visschen. De »Swjet" spoort de publieke meening in Frankrijk aan zich niet door handige intriges der vijanden van het Fransch-Russisch verbond van dat bondgenootschap te laten aftrekken. In de rede die Silvela, de leider der Spaansche conservatieven, Zaterdag te Madrid voor zijn paitij hield, bracht hij hulde aan de recente verdtensten vnu Sagasla, maar bestreed niettemin de liberale politiek. Hg noemde het aan-het- bewind-blijven der liberalen een gevaar. Overigens ontwikkelde Silvela het reeds mede gedeelde conservatieve program. Zondag a.s. wordt de Conde de Vena- d i t o met de asch van Columbus te Cadix verwacht, waar het laatste overschot van den ontdekker, aan welks echtheid velen tvvg'felen, met groote plechtigheid zal worden ontvangen. Te Valencia (Spanje) heeft men het druk over de geheimzinnige aankomst van een Engelsch schip dat, na zonder vergunning der gezondheidscommissie tien personen aan wal ie hebben gezet, 's nachts weer vertrokken is. Op het Vaticaan wordt, op bevel van den Paus, te beginnen met de bibliotheek van St. Raphael, electrisch licht aangelegd. Prins George heeft een commissie van twaalf Christenen en vier Mohammedanen benoemd tot voorbereiding van de wetsontwerpen en de grondwet die aan de Nationale Vergadering van Kreta zullen worden voorgelegd. *OVERSCIHE, 9 Januari. De jaarvergadering der Ovcrsebieseho Werkliedenverceniging „de Wedor- zijdsche Hulp", die Zaterdagavond gehoaden is, droeg ditmaal een eenigszins feestelijk karakter, daar het onder toezicht dier vereeniging staande fanfare-gezelschap „Door hulp tot stand gebracht" eenige muzieknummers ten gehoore bracht Hieruit bleek, dat dit gezelschap onder leiding van zijn directeur, den heer A. Jordaans, op weg is een flink korps te worden. De heeren G. Varossieau, K. van der Kruyt en F. Spitter werden herkozen respectievelijk als voorzitter, secretaris en commissaris, terwijl in de plaats van den heer H. P. Karreman als penningmeester ge kozen werd de heer K, Assendelft Als vice-voorzitter, 2de secretaris en bibliothecaris werden nog herkozen de heeren P. van der Horst, B. Moree en J. W. Karreman. De bij de zeemacht nieuwbenoemde officier van gezondheid 2e kl. J. H, Roelants (arts), wordt voor 6 maanden geplaatst aan het hos pitaal der marine te "Willemsoord. Hedenmiddag liep hier het gerucht dat een ernstige brand was uitgebroken te Vlaardingen. Onze Vlaardingsche correspondent meldde ons daarvan niets, waarom wij dadelyk een nader onderzoek instelden waarbij ons bleek dat er van brand aldaar geen sprake was. Geveilde en verkochte onroerende goederen» Verkocht: 7 Januari. NotarisH. W. M. Roelants. I. Een winkel- en woonhuis, met open grond en erve, aan de Verbrande Erven no. 2, groot 64 cent., in veiling f4400, daarvoor verkocht. m- Een winkelhuis en erve, Botersiraat no. 41, groot 24 cent., in veiling f 70ö, daar voor verkocht. Notaris: H. B. E. Blaisse. I. De Gist- en Spiritusfabriek genaamd «Je Noord", aan de Willemskade No, 23 en Spui straat No. 3, kadaster sectie L. Nos. 597 en 598, groot 5 are 43 centiaie, in veiling f14000, daarvoor verkocht. ,^II. 'Een pand genaamd «De Maas" ingericht tot molen, open grond, aan de Willemskade No. 21 en hoek Spuistraat, kadaster Sectie L. No. 6ï5, groot 3 are 26 centiare, in. veiling f2200, verkocht voor f2300. B U R G E RL IJ K E S T A N D. Geboren 7 Jan. Ma -garetha, dochter van J. Hols wilder en A. Suur, Houtstraat. Nicolaas, zoon van N. van der Volden en T. van Megchelen, Singel. Johanna Vt'ilhelmina Catharina, dochter van C. Jansson e« M. C. Roem, Bakkershaven. 8 Jan. Pieternella VVilhelmina, dochter van T. Schilperoord en P. Brussaard, Singel. Nicolaas Maria, zoon van E. Offerman en M. J. J. G. Hofland, Damlaan. Geertruida Jo hanna, dochter von C. J. Etman en G. deCoit, Polderstraat. Overleden 7 Jan. Catharina Cornelia van Herp, oud 60 jaar, echtgenoot van A. P. van Pinxteren, Singel. 8 Jan. Karei Osephius, oud 2 maanden, Lange Nieuwstraat. VLAAEDINGEN. Door den keurmeester van het vleesch alhier zijn bij een siager tvvt-9 geslachte schapen af- gekeuid. Ze zijn onder politietoezicht vernietigd. Sedert de vorige opgave zijn aan het bureau van politie alhier als gevonden gedeponeerd twee huissleutels eu een halster van een paard. Aldaar terug te bekomen., BURGERLIJKE STAND Geboren 7 Jan. Adriana, dochter van J. Goedknegt en N. van Kempen, Ridderstraat. Jakob Hendrik, zoon van M. van der Windt en J. A. van Leeningen, Callenburgstraat. 8 Jan. Johannes, zoon van,?. Wijnhorst en C. Bergwerf, Willem Beukelz.straat. Johanna, dochter van J. Roetman en J. F, Snoek, Rijkestr, Overleden 9 Jan. Marinus Brouwer, oud 30 jaren, echlg. van IC. Brouwer, Nieuwelaan. sp01iT> Ec is een nieuw weekblad verrezen „Onze paai den", uitgave van den heer W. Mui', Aalsmeer. Ia het eerste nummer komt o.a. een artikel voor over het ataatskengstendepot te Bergen op Zoom. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menscblievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan II. Wurtz, brandwacht le kl. te Amster dam, wegens de met levensgevaar verrichtte redding van een man uit het brandende per ceel le Laurierdwarsstraat 14 aldaar, in den avond van 29 September 1898; en de bronzen eerepenning voor menscb lievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan H. van Gelderen, visclikooper, en J. Scheer- meijer, te Amsterdam, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van drie rijksveld wachters, wier boot in den nacht van 30 op 31 Augustus 1898 op het IJ bij stormachtig weer was omgeslagen F. H. Smaling, te Woerden, wegens het met levensgevaar redden van drenkelingen uit den Rijn aldaar, laatstelijk op 16 October 1898; L. van Beek, schilder te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte red ding van een drenkeling uit liet water der De Wittenkade aldaar, in den nacht van 29 op 30 Oct. 1898. G. Honijk le Purmerend, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een knaap uit hel Noord-HoIIandsche kanaal, op 15 Aug. 1898. J. B. H. Janssens, mouleur van pleisteraf- gietels aan het Rijksmuseum te Amsterdam, wegens hpt gevaar voor eigen leven redden van een kind uit het brandend perceel le Laurier dwarsstraat 14 aldaar, in den avond van 29 Sept. 1898. J. Mallinckrodt, te Maastricht, wegens be toonden moed en zelfopoffering bij de redding van een knaapje uit het kanaal van Maastricht naar Luik, op 21 Mei 1898. Cijfers over 4898. De gemeente Tilburg telde op 1 Januari 1899 19832 mannelijke en 20083 vrouwelijke, te zamen 39935 inwoners. Op 1 Januari 1898 waren er 19178 mannelgke en 19424 vrouwe lijke, te samen 38601 leden. Het aantal be woners is in het verloopen jaar dus vermeerderd met 1334. De bevolking van Puttershoek verminderde het afgeloopen jaar met 54 zielen. 'tS

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2