/t 1 1 1 1 I BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL AARDINCiEN Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. 1 er 1 d( 1 t l te f ri b h g l v .zegt hijhet aantal manschappen dat in Octo ber en November bij leger en vloot is ingelijfd, is veel grooter dan in vorige jaren, zoo snel mogelijk worden er verstei kingen gezonden naar het verre Oo-ten en de bezettingen aan de Rus- sisch-Turksche grenzen in den Kaukasus zijn vergroot. Uit Massowah wordt bericht dat ras Makonnen met ras Mangasclia slaags is geraakt. Daar de eerste over voldoende troepen beschikt, is Menelik in zuidelijke richting teruggetrokken. Naar het schijnt is de Emir van Afghanistan ernstig ziek; zijn dagen zouden geteld zijn. Nu weer wordt uit Shanghai bericht dat de Fiansche gezant te Peking den eisch tot uitbreiding der Fransdia nederzetting te Shan ghai heeit ingetrokken. Kolonel Potter heeft te Manilla de tijding aan gebracht dat de toestand te llo-llo uiterst kritiek is. De opstandelingen hebben barricades opgeworpenzelfs zegt men dat zij in vele huizen petroleum hebben gebracht om, zoodra de Amerikanen het vuur openen, het geheele handelskwartier terstond te kunnen verwoesten. De vreemdelingen vluchten aan boord van den Engelscheu kruiser Bonave nture, '•'.ear ook de banken hun geld in veiligheid hebben gebiacht. Te Washington geeft men toe dat de toe stand op do Philippijnen kritiek is, schoon men nog niet wanhoopt aan een vreedzame oplossing. In den Senaat hield Hoar een indrukwekkende rede legen de veroveringspolitiek, waartegen Bryan zich in een redevoering te Chicago even eens krachtig verzette. Eerste Kamer. Do Eerste Kamor hervatte gisterenavond te kwart voor negen uur hare workzaamhoden. He den wordt oen aanvang gemaakt met liet sec tio-onderzoek dor Staatebegrooting. Na mede- doeiing van ingekomen stukken, werd de verga dering gesloten tot nader te bepalen dag. Tot rapporteurs, wier afdeelingen heden het ondeizoek der staatsbegrooting voor '1899 heb ben aangevangen, zijn benoemd over: de alge- meene beschouwingen, booge colleges van staat, buitenlandsche- en binnenlandsche zaken, finan ciën, de West-Indische begrootingen, koloniën en onvoorziene uitgaven de hoeren Roëli, Melvil van Lijnden, Van Weideren Rengers, van Ascli van Wijck en Raliusen. De openbare behandeling kan tegen 30 Januari verwacht worden. Klezerscljfers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer overgelegd opgaven van het aantal kiezers in elk der gemeenten en elk der kiesdistiicten op 31 Dec. 1897. Het totaal-aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg teen 554.526 (bevolking 5003.800 zielen). Van dezen waren kiezers krachtens art. la der kieswet, 511,075, zijnde van dezen ambts halve aangeslagen 504,698, en in verband met artikel 11 3218 kiezers, in verband met art. 12 3159; - krachtens art. lb lo, wegens bewoning van één huis, naar aangifte 3573, ambtshalve 6518; bewoning van 2 huizen respectievelijk 199 en 50; bewoning van een vaaituig resp. 130 en 541; kiachtens art. lb 2o. wegens dienstbetrekking 19,911als inwonende zoons 7588; wegens pensioennaar aangifte 78, ambtshalve 145wegens dienst betrekking en pensioen '119als inwonende zoons en pensioen genietenden 32; krach- - tens art. lb 3o. wegens inschrijving Grootboek, naar aangifte 9, ambtshalve 8wegens in schrijving Rijkspostspaarbank, naar aangifte729, ambtshalve 1417krachtens art. lb 4o. wegens examen, naar aangifte 760, ambtshalve 1044; totaal der kiezerskrachtens art. lb. 43,451. Voor de Provinciale Staten waren kiezers, krachtens art. 1 in verband met art. 6 554,397 tegen 575.308 liet jaar te voren Voor den Gemeentel aad waren kiezers krach tens art. la 509,370, krachtensart. lb, (beiden in vetband met art. 7) 7172, totaal 516,542, tegen 519,948 liet jaar te voren. In de onderscheidene provinciën was het aantal kiezers, respectievelijk voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad Noord-Brabant64,619, 05,573 en 62,926 Gelderland 70,312, 70,196, 65,608Zuid- Holland 102,427, 102,206, 91,626; Noord- Holland: 96,792, 96,609, 90,861; Zeeland: 26,729,26,658,25,937Utrecht27,944,27,869, 24,081; Friesland: 40,038, 39,996, 38,137; Overijsel42,431, 42,366, 37,606; Groningen 35,050, 34,098, 33,052; Drenthe: 15,947, 15,903, 15,069en Limburg32,237, 32,223, 31,639. Collecten. Dr. Jager te Fernaard, die in enkele bladen een ingezonden stuk plaatste onder het opschrift «Arme visschers", deelt in de «Leeuw. Ct." een schrijven mede, door hem uit Amsterdam ontvangen, waarin de onderteekeaaars zich «de vrijheid veroorloven ÜEd. te melden, dat wij agenten zijn van alle mogelijke zaken opphilan- tropiseh gebied en daardoor ook in staat zijn- UEd. de behulpzame hand te bieden tot het verkrijgen van gelden voor het door u beoogde doelwij behoeven slechts een volmacht en la'»n dan een inteekenlijst drukken, die wij u overzenden, om door den heer Burgemeester te laten stempelen en berekenen 10 pCt. plus reis-, verblijf- en andere onkosten, of 20 pCt., waaronder dan alle onkosten begrepen zijn, zoodat bij een ontvangst van bijv. f100 f80 wordt afgedragenontvangen wij niets dan brengen wij ook niets in rekening, van welken aard ook, zoodat u nooit risico beloopt." Op den stempel wordt vermeld, dat de schrij vers zijn: igenerale-agenten voor Nederland vau het Marinefonds en verdere liefdadige doel einden." In de zitting van den gemeenteraad te Am sterdam is gisteren geklaagd over eene hier mede :n verband staand euvel de collecte-in dustrie. Dag aan dag wordt daar voor «liefdadige" instellingen gecollecteerd en de burgerij geeft maar. Meer dan de helft, ja soms de gansche op brengst komt als «administratiekosten" in de zakken der collectanten. Medegedeeld werd nog hoe de heeren meestal te lui zijn om trappen te klimmen en daarom de bovenhuizen bij hun liefdewerk overslaan. Most en P. van Ruiven, commissarissen uit de drie laatste bestuursleden zal nog een pen ningmeester worden aangewezen. In dezelfde vergadering is het reglement der vereeniging vastgesteld. Naar het «N. v. d, D." meldt, heeft de Gistvereeniging alhier opgehouden te bestaan en zal zij niet door een andere vereeniging worden vervangen. Waar van bevoegde zijde het verstrekken van inlichtingen in deze bij herhaling woidt ge weigerd, volstaan wij met dit bericht zonder commentaar mede te deelen. ni ld De vredebond. Hat jaarboekje voor 1899 van den Alge- ineeiic i Nederlandsehen Vredebond is versche nen. Het bevait behalve gegevens omtrent den Bop .i en een verslag van de jongste algemeen© vergadering, oen jaaroverzicht en. een overzicht van de vredoseonforen tic te Turijn, geschreven door mr. J. J. Breokelman, heb adres van hulde aan de Koningin, het manifest van den Czaar, en het adres van heb hoofdbestuur aan, dien monarch gericht, een kort huidewoord aan de nagedachtenis van Gladstone, verschillende klei nere stukjes mengelwerk, en een vors van. J. J. L. ten Kate, te Epe, naar aanleiding van hot manifest van den Russischen Keizer, getiteld „De blijde boodschap". Progressief schoolgeld. Het besluit van den raad der gemeente Tien- hoven tot heffing van schoolgelden mat den hoofdelijken omslag tot basis, waarover zooveel lo doen is geweest en waartegen èn do Gedepu teerde Staten èn de Minister van Bhm-enlaud- solie Zaken bezwaar behielden, is thans bij Ko ninklijk besluit goedgekeurd. De Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 Jan. bedroeg b(j de Nederlandsche Bank f 1,324,990.90 bij de betaalmeesters - 1,382,600.85 Te zameu f 2,707,591.75 Do recepties ten huize van den Minister van Buitenlandsche Zaken zullen, voor zooveel thans vastgesteld, dït jaar worden gehouden op de Vrijdagen 27 Januari, 10 Februari on 17 Maart, des avonds te 94 uur. Donderdag 2 Februari zal de voorzitter der Eerste Kamer, de beer Van Naamen van Eem- nes, aan medeleden en Ministers een diner aan bieden. In enkele bladen komt een bericht voor, dat prof. Stokvis te Amsterdam zeer ernstig onge steld is en er aan denkt zijn ambt neer te leggen. Wel is de hoogleeraar ziek geweest maar hij is reeds bijna weder geheel hersteld, zoodat hij de volgende week zijn colleges denkt te hervatten. Consult geeft hij reeds weder. t Naar men verneemt, bestaal big prof. dr. W. M. Guuning het voornemen met Mei e. k. af te treden als geneesheer-directeur van het oog- lijdersgesticht in de Spinozastraat te Amsterdam. Ais zijn opvolger zal dan optreden dr. M. Juda, aldaar. Naar wij vernemen, is mr. W. B. S. Boeles voornemens met 1 Juli eik. eervol ontslag te vragen als president van het gerechtshof te Leeuwarden. De belooning der boekhouders en rijksHerkon bij de administratie der belastingen wordt met ingang van 1 Maart a.s. afgescheiden van do bureaukosten der ontvangers. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Appingedam mr. W. Do Sitter, burgemeester van Appingedam. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het college van regonten over het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpgevangenis te Dordrecht jhr. mr. L. H. N. F. II. Bosch, ridder Van Bosenthal, lid van dat college. Bij Kon. besluit is mr. W. W. van Haersma Bnma benoemd tot burgemeester van Oostdongeradeel. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeesters: van Hoogkarspel C. de Jong Mz., secr. dier gem.; van Groede en van Nieuwvliet J. G- Gerritsenvan Benschop, van Hocnkoop, van Polsbroek en van Willeskop J. A. van Buma; van Ohé en Laak Ph. Beunen secr. dier gem.van Zevenhuizen A. A. van Pelt Lechner; van Velp O. W. P. M. Gervers. secr. dier gein.van Oosterwijk H. van Beekhovenvan Vorden P. G. Gallée; van Gcertruidcnberg N. Meijers, secr. dier gem.van Koten en van Langbroek W. A. van Beeck Calkoen. In de gisteravond gehouden vergadering der Arbeiders-kiesvereeniging is het bestuur samen gesteld als volgt: A. Godschalk, voorzitter, G. Bezemer, secretaris, J. A. Meijer, G. van der Ter gelegenheid der Inhuldigingsfeesteu wa ren door de Feestcommissie hier ter stede ook premiën uitgeloofd voor de fraaiste schepen- verlichting. Deze premiën zijn thans toegekend aan de buurtcommissie van Raam, Noordmolenstraat c. a. en aan de heeren A. C. van den Biezen en Floor Jansen, eigenaars van den boeier Jingo. De molenaars-vereeniging «Eensgezindheid" hield gisterenavond hare eerste vergadering van dit jaar in het «café Central" aan de Mat kt In deze vergadeting was ingekomen een schrijven \an den voorzitter W. v. d. Knaap met bericht dat hij zijn ontslag neemt als voor zitter. Uit de hierdoor ontstane discussie bleek dat een deel der leden den wensch koesterde om nu de vereeniging te ontbinden en de kas onderling te verdeelen. Een beslissing hieromtrent werd niet genomen doch in de eerstvolgende vergadering zal dit punt aan de orde worden gesteld. Na bespreking van eemge huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Sedert den avond van 16 December jl. wordt alhier vermist Cornelia Timmerman^, geboren 16 Maart 1877, lang, donkerblond haar, blauwe ooger., gekleed met mantel van donker bruin pluche, zwarte japon en dito sequah-hoed. Aan hem die inlichtingen verstrekt, welke tol ont dekking van haar verblijfplaats leiden, zal f25 belooning worden uitgereikt. Zich te vervoegen bij den commissaris van politie te Schiedam. Hedenmorgen te 8'A uur ongeveer werd op de Hoogstraat de 6-jarige Neellje Brumhef aan gereden door een melkwagen, waarvan de bestuurder onbekend is gebleven. liet meisje is daarbij gevallen en werd verwond aan rechterhand en linkerzijde van het hoofd. Zij is bij den apotheker, den heer Gouka, binnen gebracht en geholpen, vanwaar zij naar het R. K, Weeshuis, waar zij thuis behoort, is overgebracht. Nabij de pont over de Noordvestgracht viel hedenmorgen liet dochtertje van Oostrum te water. Gelukkig kon zij dadelijk worden op het droge geholpen door een in de nabijheid zijnden jongen. Hedenmiddag te 2 uur viel een leerling der broederschool in de Nieuwe Haven. Door een vooi bijganger was hij weder spoedig op het droge geholpen. BURGERLIJKE STAND Geboren 7 Jan. Pieter, zoon van P. de Mos en M. Zuidinulder Bakker, Oversch. straat. Simon, zoon van J. H. Engels en J. C. Witberg, Singel. 8 Jan. Arij, zoon van F. van Deursen en C. Polderman, Oosterstraat. 9 Jan. Bernardus Carolus Antonius, zoon van C. Gunnewegh en M. Wever, Wcstveit. Overleden 9 Jan. Maria Kooyman, oud 65 jaar, echtg. van J. Brussaard, Nieuwsiitht M. Johanna Geertruida Cornelia Huihoven, oud 12 dagen, Weslmolenstraat BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Jan, Pieter, zoon van D. Bos en J. de Neef, Oed. Biersloot. 10 Sophia Gijsbertha, dochter van P. Kramer en G. Pypers, Fendrachtstraat. Overleden 8 Jan. Liedewij de Koning, oud 73 jaar, wed. van J. van der Ster, Havenstraat. De heer Coenen was ook jaren lang kapelmeester I der dd. schutterij te Amsterdam. De overledene was ridder van de Eikenkroon. 5 Te Amsterdam is gisteravond overleden de heer J. M. Coenen, die als' componist en orkestdirectcur jarenlang to Amsterdam een welbekenden naam had Op 28 Januari 1825 te 's-Gravcnbage geboren, werd hij, na aan de Koninklijke Muziekschool aldaar te zijn opgeleid, lid der hofkapel van koning Wil lem I en later van koning Willem H. In 1851 werd hij benoemd tot orkestdirecteur in den schouwburg Van Lier welke plaats hij in 1856 verwisselde met orkestdirecteur aan den Stadsschouwburg. In hetzelf de jaar werd hij, na den dood van Van Bree, be noemd tot orkestdireeteur der concerten van de Maatschappij „Felix Meritis" een betrekking door hem vervuld tot 1865, toen Verhuist hem als zoo danig verving, en hij zelf overging naar het Paleis voor Volksvlijt. Tot zijn voornaamste werken moeten gerekend worden een ouverture «Floris V", door de „Maat schappij tot bevordering der Toonkunst" bekroond, evenals zijn cantate „Ada van Holland". Later com poneerde hy o.a. zijn opera „Bertha en Siegfried", waarvan vele gedeelten meermalen op concerten ten gehoore werden gebracht. Op de voor het jaar 1898 door Teylers Godgeleerd Genootschap uitgeschreven prijsvraag: „Ecne critische verhandeling over de historische „gegevens voor de geschiedenis der Christelijke ge „meente te Rome tot omstreeks 150 jaren na Christy" zijn geene antwoorden ingekomen. Het O. M. bij dearrondissements-rechtbankteBot. terdam requireerde heden 1 maand gevangenisstraf tegen T. v. d. W., 21 jaar oud, zeevisscher te Vlaardingen, wegens mishandeling op 21 November met een mes, van Ario de Heer, dien hij in den hals sneed. Beroepen: te Heinkenszand, W. G. van Doorne W.K.Jz. te Over- en Neder-Asselt. - Te Stavenisse. H. J. van Booijen, cand. te Ridderkerk. Te Cort- gene, J. B. van Kooij te IJzendoorn (bij Tiel). Aangenomen: naar Goedereede, door J. M Lammers, cand. te Leiden. Naar Sas van Gent c. a., door H. Akersloot van Houten Roos, cand. te Brcnkeien. Bedankt: voor Mijnsheercnland, door K. Ver hagen te Zuilen. Op 1 Januari jl. waren bij de Ned. Herv. Kerb 288 predikantsplaatsen vacant, of 24 minder dan op 1 Januari 1898, alsin Gelderland 18, Zuid-BUland 48, Noord-Holland 33, Zeeland 33, Utrecht 13, Fries land 51, Overijsel 14, Groningen 37. Noord-Brabant 21, Limburg 5 en Drente 11 plaatsen. Evaho. Luth. Kerk. Beroepen: To Maastricht, H. J. LomanW.Fz. te Bergen op Zoom. Laoer Ouderwijs. Hot hoofdbestuur van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, bestaande nit de heeren G. Severijo Ph. van der Vos, H. Derksen en Th. M. Ketelaar! allen te Amsterdam, J. Lauerman te Steemvijk, 31. vau den Brand te Aruhem, J. E. Wassenaar te 's-Gravenhage, W. Langebeekc te Botterdam, ca JL C. J. H. Cranierns te Breda, heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld van de leden, met het oog op de geheel gewijzigde manier van verkiezing. Voor de nieuwe verkiezing is het land in zes districten verdeeld: t. w. district I, Friesland eo Groningendistrict H, Drenthe en Overijssel; district III, Gelderland en Utrecht; district IV, Noord- en Zuid-Holland buiten Amsterdamdistrict V Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en district VI, Amsterdam voor 4 hoofdbestuurders. Afdeelingen of groepen van ten minste 20 leden worden uitgenoodigd vóór 1 Februari candidaten voor de negen hoofdbestuurders bij den algemeenen secre taris op te geven. De stemming moest plaats hebben vóór 1 April, do herstemming vóór 1 Mei. De onderwijzer J. F. Pruim, te Arnhem, die om de bekende reden niet tot een hoogere klasse be vorderd werd, zal door zijn niet-bevordening geen financieele schade lijden, daar hij door de weerstans- kas van den Bond van Nederlandsche onderwijzers gesteund zal worden. I Krankzinnig geworden, 'In October werden d de Bredasche lecht- bank een drietal personen wegens kerkroof le Roozendaal tot gevangenisstraf veroordeeld. Een hunner, die tot vier jaar veroordeeld was, is in de cellulaire gevangenis te Breda krank zinnig geworden eu hedenmiddag door de rijks- veldwacht naar liet Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. De man leed aan hevige zenuwaandoeningen. Ken paniek je. In den Hollandschen schouwburg in de Plan tage te Amsterdam ontstond Zondagavond, tijdens de voorstelling van Ghetto, een paniekje, dat gelukkig bedwongen werd. Tegen het einde der voorstelling rook men opeens een vrij sterke brandlucht. Onmiddellijk natuurlyk een paar menschen, die zenuwachtig werden en opstonden om heen te gaan. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk, zoodat er een oogenblik van sauve qui peut dreigde te ont staan. Gelukkig waren er meer kalme dan zenuw achtige menschen, en het geroep van «zitten blijven" bracht enkele wijfelaars van hun plan om heen te gaan, terug, terwyl de omstandig heid, dat de acteurs, na een paar minuten ge wacht te hebben, gewoon doorspeelden, zeerr kalmeerend werkte. Trouwens zoolang het maar- brandlucht blijft, is het gevaar nog niet groot. Toch hadden een aantal personen van de nood- deuren gebruikgemaakt, om «het lijf te bergen". Na afloop der voorstelling bleek (althans zoo vertelde men,) dat de verf van het souffleurs hok geblakerd was omdat er een lampekapje in brand was geraakt (»U. D".) Maatschappij Zeeland" De maatschappij «Zeeland" zond ons haar gebruikelijke winterdienstregeling in Duilsch en Engelseh ook is een kleine uitgaaf in het Nederlandsch verkrijgbaar. bi bi i 'i SC lr r Wijnoogst in Frankrijk. De wijngaarden in Frankrijk zijn in het vo rig jaar met 17582 hectaren, of 1 vermeer derd. De opbrengst is echter 68,000 hectoliter minder dan in 1897 geweest en 12.4 mLUioen minder dan in 1896 (995,000 HL. beneden het gemiddelde van 1888/97). Van de 32.3 milHoeBi HL. hadden 28.5 minder dan 11 alcohol. Ia de departementen Herault en Audè, die he® meest opleveren, was de oogst 40 a 50 min* der; in Gironde dat alsdan volgt, 50 meer b £-1 M, i

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2