52'"' jaargang. Zondag 15 enJIViaandag 16 Januari 1899. ISi°. 9834. Eerste Blad. Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen» BÜïTENL AN J>r f UITGEVER; H. J. C. ROELANTS. KIESRECHT-STATISTIEK. •aPiati 21.70, gedr. 14.75, Prijsh. AiossEMErrrsPEua yo« Schiedam, pc* kwartaal f Q.90 omliggende plaatsen, p. kwart -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUJIE AUROTEBSTRAAT ÏO, Teleplioon Ko. 123. AnvEftfESTiËPEMg! ran 1—6 gewone regels niet inbe grip Tan ecne Conrantf OJ59 Iedere gewone regel meer 0.10 Bij abonnement wordt korting Verleend. Oct, Oct Het mag verbazing wekken, dat aan de statis tiek van het kiezerspersoneel, zooals die dezer dagen door den Minister van Binnenlandsche Zaken op verzoek van de Tweede Kamer is ge- publieeeid, schier geen aandacht geschonken is. Verbazing omdat deze stof zich voor de lezers der dacoladen zoo bij uitstek leent, en behalve nuttig, dankbaar is, dankbaarder dan het in aca demische vertoogen uitrafelen van stof als om- treat de berechting van den jeugdigen misda diger e. d., iets wat nog niet een tiende deel van het gewone couranten lezend publiek met vrucht kan volgen. De kiesrecht-agitatie is nog niet zoolang van de baan zelfs is zij er nim mer af geweest dat eene statistiek omtrent bet kiezerspersoneel over het tweedejaar, waarin dat opkwam, een zaak is van nul en geener waarde. Met een enkel woord hebben de bladen, ook het onze, de cijfers in groote totalen genoemd, en het meest in het oogspringend was daarbij de daling van het kiezersgetal. Immers waren er in 1897 het eeiste jaar onder vigeur der nieuwe wet voor de Tweede Kamer 577.059 kiezers, in 1898 daalde dat cijfer tot 554.526, dat is met 22.533 of ongeveer 4 percent. Hoewel achteraf zeer verklaarbaar, was dit verschijnsel vroeger niet verwacht, ja is zelfs bij de behandeling der tegenwoordige wet be weerd, dat 1897 nog geen maatstaf kon zijn, omdat eerst 1898 liet cijfer tot het nominale zou doen rijzen, wanneer het nieuwe Personeel zou werken. Bitter is men hierin teleurgesteld in plaats vaa rijzing kwam er daling, zelfs niet onbe langrijk en dat ondanks toename der bevolking en dus ook van de meer dan 25-jarigen. Wy zullen dit verschijnsel hier niet nader trachten te onderzoeken, maar de aandacht ves tigen op een ander, dat zeker een der hoofdoor zaken van de daling is. Van de 554.526 kiezers zijn er 511.075 be lastingkiezers en de rest slecht 43451 personen of ongeveer S'/a pCt. danken hun kiesrecht aan loon, capaciteit e. d. Onmiddellijk springt hier in het oog, hoe ons kiesrecht, tegen veler wensch en meening in, een bijna ongebreideld census-kiesrecht is; als voorheen is het bijna geheel samengekoppeld met en afhankelijk van het betalen van eenige rijksbelasting. Bat dus met deze kiesrechlwetgeving af gezien van het ideaal dat inen zich in deze stelt bereikt is wat de wetgever zich voor stelde, gelooven wij niet. Stellig, men heeft in het algemeen den band tusscheu belasting en DOOR IDA BOY-ED. 12) „Spreek dam toeh. drong Charlotte bij hem aan'. „Ik kam heit maar niet begrijpen! Weet je dam niet dat Bammeister met een, andere groote futma te Hamburg een eilandengroep in den Stillen Ooeaan heeft gekocht? Ik geloof dteu Tonga-arcliipel. Zij hebben den koning, die daar over een volk van tamelijk beschaafd» Po lynesiërs regeert, .zijn rijk afgekocht negen eert levenslange jaarrente en. eien groot aantal balen mat katoentjes, glaskralen en andere snuiste rijen. Zijn geelbruine Majesteit zal nu als een geëerd gast in zijn vroeger kaninikrijt blij,ven wanen." Charlotte liet zich in eeïx steel vallen. „Och, dat is dat is een verzinsel. Er wor den telkens canards over koloniale ondernemin gen de wereld in gestuurd, om de phantasie vam heb publiek er voor op te wekken," zai.de zij, ge melijk. „Het moet toch waar zijn," sprak Guy wear over zijn stoeflleuning heen. De geschiedenis deed! hem ontzaglijk ptózder. Hij' was zichzelf een heel belangrijk persoon voorgekomen, om dat hij tot zoo'n mam in zoo nauwe betrekking stond. Dat was nog eens een onderneming 1 „Er moet op groote schaal tabak en katoen, ver bouwd worden, em ik heb ook iets gelezen vam kopra wat dat is, weet ik niet „Daar wordt kokosvet vam gemaakt," zei öhadbtte werktuigelijk. kiesrecht niet willen slaken, maar men heelt naast de belastingkiezers toch eene categorie van bevoegdheniskiezeis willen scheppen, die per centsgewijze niet zoo onaanzienlijk moest wor den, als thans het geval blijkt. En ware hier nog vooruitgang te bespeuren, het zou nog tot opgewektheid kunnen stemmen, doch het tegen deel is waar. Terwijl de belastingkiezers in één jaar daalden van 513.833 tot 511.075 of ongeveer ®/io per cent, ging het aantal bevoegdheidskiezers van 60526 tot 43451 of mat ongeveer 30 peicent achteruit. Dit is niet alleeu bedroevend op zich zelf, maar vooral ook om de oorzaken, voor zooverre die kunnen worden nagegaan. Vele arbeiders blijken zij het ook soms om te verklaren oorzaken het kiesrecht niet op dien prys gesteld te hebben, gelijk men had mogen verwachten. Immers let men op de cijfers dan ziet men dat liet aaatal loonkiezers daalde van 16719 tot 11011 of met meer dan 30 percent. Nu zal het getal van hen, die op 15 Februari 1898 13 maanden bij denzellden patroon een zeker weekloon verdienden, wel niet kleiner zijn ge weest dan van lien die op denzelfden datum van 1897 in die couditie verkeerden; integen deel bet in het algemeen booger worden der loonen zal dit getal hebben doen rijzen. Des ondanks verminderde het getal kiezers uit dezen hoofde uitermate, wat men verklaart door de vrees van een aantal arbeiders om bij juiste opgave van verdiend loon in rijks- of gemeente belastingen te worden aangeslagen, waar zij tot nu toe van vry liepen. Wij zeggen, men verklaart dit aldusgoed keuren doen wij, indien de verklaring juist is, het verschijnsel nietwant ook al geven wij grif toe, dat het vaa een tamelijk benepen arbeidersbudget moeilijk is belastingen op te brengen, waar staat en stad die van zekere categorieën eischeD, daar zijn deze verplicht zich daaraan niet slinks te onttrekken. Dit klemt te sterker by die arbeiders en daarmede finantieel gelykstaandsn, die gaarne de verantwoordelijkheid van meer bevoorrechten sterk in het licht doen treden. Waar men plichtsbetrachting van anderen terecht eischt, daar moet men zelf daarin niet te kort schieten en dit doet men, als men den fiscus de verschuldigde penningen onthoudt. En dat dit gebeurt, daartoe zie men maar eensin eigen kring. Men vergete niet, dat wie op vast tractement werkt, en zoodanigen zijn er veel, vooral kleine ambtenaren en dergelijke, onmid dellijk door den fiscus wordt beetgevat; en zelfs onder arbeiders kan niet ontkend, dat er onder iien gevonden worden - - finantieel veel krachtiger dan b.v. kommiezen, begim.ende onderwijzers, rijks- en stedelijke beambten die doen alsof er geen belastingen bestaan. Niet op rijk en gemeente rust uitsluitend de „Kijk eens aan De twee firma's stellen hun bezitting onder protectoraat van het Duit- soke Rijk. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich zeer tegemoetkomend; getoond. Meier weet ik er ook niet vam." „Het is genoeg," zai Charlotte op doffen toom ,,'t Komt me voor, dat je je er niet over ver heugt. En ik dacht dat het juist iets voor jou was; ik heb er verbazend piedzier in gehad. Daar moet Charlotte naar toe, dacht ak; dat laat haar niet met rust; dat moet zij zien en zich daar koningin voden. Zeg, ik zag je ai voor mij als Sucher in „De Afrikaansolie", met veel kleurige stoffen cn poarlen omhangen heb waren alleen maar Polynesiërs, die je op den draagstoel droegen, en die waren echt." Hij sprong op en zong met klankrijke stem Yasco de Gama's „O nieuwe wereld, wees do mijne." „Dat „mijne", daar kan ik niet bijdab gaat me te hoog. Maar, Charlotte Charlotte wat zat je toch voor een gezicht Doet de trots je borst niet zwellen Dat is anders bij jullie toch wel de eerste gewaarwording." „Es ik zie slechts zorgen zeidb zij zacht. Hij lachte. „Jij en zorgen? In dat artikel ini de krant was ook al uitgerekend wat het grapje de beide firma's zou kosten), als de zaak na een paar jaar niet blijkt te raadeeren. Op zijn hoogst een paar millioen." „Op zijn hoogst eem paar molliioen zeide zij ham' na,. Maar zij beheerscihte zich met ge weld. Zij wilde niet, dat Guy haar niet begreep en daardoor aan het peinzen en d'emken werd gebracht. „Ik vraag mij af," begon zij, „of Baumeidter plicht om de in de termen voor aanslag val lenden op te sporen, maar deze hebben zelf de aangifte to doen indien zij zijn vooibijgegaan. Waar wij eenerzijds hel koppelen van belasting aan kicueebt afkeuren, omdat dit volstrekt geen maatstaf is van het zijn van goed staats burger, zouden wij anderzijds het gevoel van 7erant\vooidelijkheid van hen die niet zijn be lastingkiezer wel wat willen opwekken. En gelukt dit alom, dan zullen deze nieuwe kiezers het immers zelf in de hand hebben om zoo spoedig mogelijk de kieswet te wijzigen, indien zij dit Terlangen. Dat er maar elfduizend min ongeveer is, die wegens loon en om geen andere oorzaak het kiesrecht kan ei langen, is te absurd om over te spieken; vooral in de groote sledenis de loonstaridaard zoo hoog, dat bijna ieder ge zeten werkman in de termen der kieswet valt desniettegenstaande is daai het getal loonkiezers al heel gering, nog veel geringer percentsge wijze dan in de kleinete steden en op liet platte land. te Wij kunnen de andere categorieën bevoegd heidskiezers laten rusten; waar er maar 17 grootboek-kiezers, 32 pensioen- en woning kiezers zijn, daar kan het overweging verdienen deze categorieën, die heel wat administratieve drukte noodig maken, te doen vervallenaan hetgeen men zich voorgesteld had beantwoorden deze bevoegdheidseischen toch niet. Ons bestek laat niet toe voor bet oogenbük nadere conclusies te trekken slechts herhalen wij nog eens wat de kiesrechtstatistiek ons als de twee belangrijkste tydingen biacht: dat ook d i t kiesrecht nog een bijua zuiver belas tingkiesrecht is, en dat slechts grooter gevoel van verantwoordelijkheid der arbeiders daarin eene geringe wyziging kan brengen. UKcmceti overzicht. SCHIEDAM, 14 Januari '99. Het komt ons noodzakelijk voor, nog even terug te gaan tot de Franseho Kamerzitting van Donderdag jl.de door den storm veroorzaakte verstoring der telegrafische verbinding met Pa rijs heeft het dot der zitting achterwege doen blijven. Toen Cassagnac had uitgesproken, voerde die minister-president het woord, waarna. Cavaig- nac een herhaaldelijk onderbraken rede hield, waarin hij toonde beleend te zijn met het rap port van kapitein Herqué. Cavaignac vroeg hoe die eerbied' van den mi nister-president voor de justitie te rijmen viel met de wijzo waarop de rechtspleging geschiedt. Keurt hij het goed, vroog de verwoöde anti- Drey fusard, dat een voorzitter vam het Hof van Cassatie, met zijn baret in de hand, inhek- nog jong genoeg is, zulk een onderneming met frissche kracht te leiden en den uitslag af te kunnen wachten." „Maar beste LotWait klinkt dat zwaarmoe dig riep hij uit. „En nearni 't mij niet kwalijk ook wel wa,t overdreven Hoe oud is Kernrad! Peter Baumedster dan? Ik denk een jaar of tien ouder dan jij. Dus drie-en-vijftig. De leeftijd waarop ervaring zich aan kracht paart. En d!aa nog wel Baumeister. Dc heb nooit iemand gezien, die altijd! zoo onveramderiijk -de zelfde in uiterlijk en karakter blijft, als hij. Hij is nog precies de man zooals jik hem dertien jaar geleden voor 't eerst zag." „Dat komt omdat hij geen sanguinisch tem perament heelt." „Neten, dat is hij ook niet; hij is taai. Maar juist taaie mismschem houden het 't langst uit en doen het moest." ,,'t Kan zijn." Charlotte zweeg. Zij had! haar armen op de zijleuningen van haar stoel gelegd' en zat rechtop, met den rug stijf tegen de leuning van den stod. gedrukt. De gebeeldhouwde kap van den stoel kwam boven haar hoofd uit. Tegen het bruine snijwerk deed haar gelaat zeer bleek. Zoo zat zij onbewegelijk, en. het rood getinte licht der liamp viel op haar knie en de fluweelen plooien van haar japon. Guy liep heen en weer, in gedachten verzon ken. Hij vergat de Polynesische' eilanden, met de katoen, en de kopra, en dacht alleen aan Martina. Een nog onbestemd, onbehaaglijk gevoel be kroop hem, wanneer hij zioh Martina, hier als dorde voorstelde. Voor het eerst viel het hean op dat heb leven der Baumedster's met al hun rijkheid' en dteftdg- tmgen komt aanbieden aa.n een man, die voor een ander rechucollcg© is aangeklaagd. Men hoeft voor de leden van hot Hof van Caieatie buitengewone bevoegdheid geéischt, cn num. is niet cons zeker van hun onpartijdigheid, beweerde Cavaignac en hij lichtte dit aldus tee, dat de procureur-generaal Matnau den 1 Sdcri Oc tober jl. tan eigen behoeve meded-eeling hoeft gevraagd van het geheim dbaler, terwijl hij vooraf i-eeds zijn conolussmn ondertekend en zijn requisitoir genomen had. „Dat is een. minder ernstige daad dan die van don minister die o«n man laat gevangen no men, nadat deze hem aangeboden had, het be wijs tc leveren van valsdiheid," voosde Mille- ranl hem onder applaus van links toe. Anderen herinnerden Cavaignac aan de aan plakking van net valsslie stuk-Hanry, waarop de oud-minister verklaarde de tribune te zullen verlaten, indicin de minister van justitie vo»rle>- sdag deed van hei rapport van kapitein Herqué. ,,Loc\, op, mijnheer Lebret1" riepen oen aan tal afgevaardigden, en de minuter, daaraan ge hoor gevende, richtte zich naar de tribune Maar eerst wees de afgevaardigde Ohautempa nog nadrukkelijk op de kuiperijen van Cavaig nac die documenten kent, welke hij niet hot recht heeft te kennen. De minister van justitie las daarop hot rap port van kapitein Herqué voor, waaruit wij hier enkel© der bespottelijk© besdhuldigfingem ei toeren. Toen Herqué met Pioquart wachtte op diens toelating in de audiëntie-zaal, kwam de voorzit ter Loew, met de baret in dc hand, den spijt der strafkamer betuigen dat dte kolonel dien dag niet kon verhoord worden. Den volgenden dag verzocht de griffier Herqué, Piicquaxt mede te dooien dat het Hof hein met kon lioorem en hem de excuses dor strafkamer aan te bdedfen. Aan het laatste deel van hot verzoek gaf Her qué geen gehoor. Den 2 4 sten November kwam de raadsheer Bard ca zea.de„Kolonel, n kan vandaag niet gehoord worden; u zal naar de ChcrolioS'Iidi worden teruggebracht.Daar hot donker in de kamer was, deed Picquart een stap naar voren en zeide„Ik ben Pxcquarb." Maar Bard moosb hem kennen, daar hij mede den kolonel had. on dervraagd. Herqué kon voorts zijn verbazing niet be dwingen over de beleefde en voorkomönd© hou ding van enkele leden van heb Hof jegens Pic- qr.art. Men gaf hom dagelijks ram, suiker, mi neraal-water. Ook zou Picquatrb hem (Herqué) eens gezegd hebben: „O, dien raadsheer Bard' draag ik in mijn hart." Ten .gevolge van al die gebeurtveirrisaenver volgt liet rapport, was Picquart's optreden melkbaar veranderd; hij gedroeg zich vrijer en met meer zelfbewustheid. Nadat Lebret dit vaak met gelach begroete rapport had voorgelezen, vroeg Simyam, terug komende op Chautemps" woorden, een ondex-- liead toch eigenlijk zeer stil was. Dait kwianx omdat liet zoo diep, ernstig en belangrijk van inhoud! was. In Martina's omgeving was liet leven oen roes. Hij kon zich daar geen werkelijk rustig uurtje voorstellen. Wat zou Martina zich heerlijk en veelzijdig ontwikkelen, waaneer zij, onttrokken aan die warreling van onaangename en pletizxengo onrust, nu onder de koesterende stralen van liefde, hel der inzicht en toegevendheid de gelegenheid zou vindieax haar talrijke gaven tot uiting te bren- Bij schrikte op. Charlotte sprak met vreemd klinkende, vermoeide stem: „Wil jo me alleen laten tob heb souper? Ik lijd tegenwoordig vaak aan zenuwhoofdpijn, ons gesprek van zooaven over je toekomst heb heeft mij toch wel wat zenuwachtig ge maakt." „Och hemel," zei Guy berouwvol, eax terwijl hij zich over haar heen boog, zoadat zijn gelaat vlak bij hot hare was, zag hij bozcrgd in haar kwijneud gelaat. Hij kende diat sinds lang van haar: plotseling Icon zij ails versuft worden- „Maar ik moest het je tooli zeggen, niet waar Jou het eerst. Ik wist wel dat mijn besluit je meer verdriet den vreugde zou bezo.-geu. Man- xk k a n niet anders. Ik moet Martina hebben. En ik zou eerst recht gelukkig kunnen zijn, wanneer ik zeker was van je deelneming." Zijn woorden waren warm van teed.ex-lieid en vertrouwen. (.Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1