52 jaargang. Zondag 15 en Maadag 16 Januari 1899. N°. 9834. Tweecle Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. Be bekentenis eener vrouw. Waarschuwing. een Onderwijzer. BOUWMATERIALEN, BINNENLAND. iMxswnunsmut veer Schiedam, per kwartaal f Ö.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.06 franco per peet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommere.0.02 BUREAUS BOTERSTBAAT 70, Teïeplioon Ufo. 133. Advertentieprijsvan 1—5 gewone regels met »be- grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verieend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den !5d en Mei a s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om lo. wanneer zij in een andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in een der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de grondbelasting betreft in een andere gemeente of in meer gemeen ten te zamen tot een bedrag van ten minste f1. daarvan door overlegging van de gekwiteerde aan slagbiljetten vóór 15 Februari a.s. ter gemeente secretarie te doen blijken 2o. wanneer zij ais mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap, aandeel van minstens f 1. hebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan over eenkomstig het model, dat ter secretarie vei k rij gbaar is, en ender ovei legging der gevorderde bewijsstukken mede vóór 15 Februaii a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen; 3o. wanneer zij aanspi aak meenen te kunnen inaken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van eet, huis of gedeelte van een huss, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwo nende zoon in liet bedrijf of beroep der ouders werk zaam, wegens pensioen, wegens inschrijving van ten minste f 100.in de grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50.in de rijkspostspaarbank, of omdat zij hebben voldaan aan de eischeu van be kwaamheid door of krachtens de wet gesteld voorde benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van een betrekking of de uitoefening van een bedrijf of be roep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter ge meente-secretarie verkrijgbare modelleti, voor zooveel üoodig, vóór 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voorkomen, is hernieuwde aangifte onnodig, indien de plaatsing op de kiezerslijst berustte op lo bewoning van een huis of gedeelte van een irnis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen; 3o, bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks- postspaai bank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte toèl nodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2o, genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bediijf of beroep der oudeis werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Van de bepalingen der kieswet, die op het boven staande betiekking hebben luidt: Aitikcl 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nedcrlundeis, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en Sedert dlrie jaren bedrieg ik mijn man! Ja., sedert drie jaar de herinner mij den dag, toen ik den eersten noodlottigea staip dead. En hij, dis goede, de edele vermoedt nietsdoor en door plichtmatig, edel tot in zijn vingertop pen, wijkt hij geen haarbreed van den nachten •weg af. Hij zou het geringste onrecht tegen over zijn familie begaan, met den afschuw, die zoo goed bij zijn edel karakter past, vreesehjk vinden. Neen, hij vermoedt niets. Menigmaal kom :k er toe te denken, dat zijn vorsdhen.de blik, met iets, dat op wantrouwen lijkt, op mij gerieou is, maar dan bestrijd ik mijn vermoeden. Hij kan mijn geheim niet kennen. Het is ondenkbaar! Onlangs werd ik 's morgens vroeg wakker. Hij sliep noghet begon te schemeren. Ik richtte mij ©en weinig op en keek hein aam Hij haalde rustig adem door zijn geopendem mond maar voor liet eerst bemerkte ik een bitte ren trek op zijn bleek gelaat en ik hield dlaifc voor dfe idtdrukMng van een heimelijk, maar moeilijk gedragen, zwaar verdriet. Ik schrikte. Dat had ik nog nooiit gezien. Als (hij nu toch eens alles wist? Als hij in zijn goed heid eens zoover ging, dat hij mij stilzwijgend s over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedtiifs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 Staatsblad no 72); of h. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1o. dat zij als hoofden van gezinnen of ais alleen wonende personen op den 3lsten Januari sedert den lsten Augustus van liet vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van hjizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, met ter bewoning bestemd, de weikelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bediagen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel1.75) of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het be diijf of beroep der ouders werkzaam zijn en ais zoo danig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; (f450.—) of dat zij op den lsten Febiuari in het genot zijn van een door eene openbare instelling veileend pen sioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen vrorden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaaibank; 4o, dal zij hebben voldaan aan de eischeu van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaaiheid tot eenig ambt, voor de vei vulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor baren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Btj de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeimg met 50. Bij de berekening van liet inkomen, bedoeld in art. 15, 2o, eeiste lid, worden vrije woning of inwo ning en vrije kost en inwoning gerekend op het be drag, voor de gemeente of liet gedeelte der gemeente, w.iar zij genoteii worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, ver meld in de laatste kolom, verminderd met dat, ver meld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking, (vrije woning of inwoning f87.50; vrije kost en inwoning f300) vergaf, want hij had mij, toert wij ons in het kleine tuintje mijner ouders verloofden, naden eersten kus plechtig beloofd: „Eefje, wat er ook gebeuren mag, je zult nooit ©en boos woord van mij hooren voor mij blijf je mijn lieve bruid, voor eeuwig Of er wel zulk een heldhaftigheid! bij een man bestaat, zulk een zelfbaheersdiing, zulk een> goedheid! Hij moest wel een heilige zijn, maar dat is hij ook. Eu wat ban ik? Maar noen, hij weet niets, hij vermoedt nietis. Ik vergis mij, mijn kwaad geweten verontrust mij. Hoe zou hij ook Na, die eerste maanden toen het gebeurde, scheelde heb weinig, of ik had mij verraden. Vooral den 13en November. liet was toen onze Meina Victor plotseling pijn in zijn maagje kreeg. Ik worstelde met mijn goeden genius, reeds zweefde mij de bekentenis op die lippen, zij welde op uit mijn hart naar mijn mond, mijn ziel smachtte naar bevrijding van den zware'n last. Ik had hem bijna alles gezegd maar hij was zoo bedroefd over ons kind ik had zoo'n medelijden met hem. Zou ik hem nu d'at ook nog aandoen Ik zweeg. Heb was niets dtam lafheid, en ik loog mij zelve voor, dat ik hem wilde sparen! Als ik onze beide kinde ren aanzie, die beide engeltjes met hun schul- delooze reine gesdethtjas, diie nog niets vermoe den van de afgronden des levens, dam moat ik vaak mijn oogen neerslaan, om kun onsdhuldi- Indien het inkomen, bedoeld in ait. 1 l, 2o., als vast week-, veertiendaagscli-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de giens tussclien die gedeelten door Ons, Gedepu teerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze hesluiten wordt mcdedeeling gedaan m de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Art. 3. Van (te uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, vvien het kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk gcvvoiden rechterlijke uitspraak; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij onheiroepelijk gewoiden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hunne goe deren hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eene in stelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Art. 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in artt. 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede K uner der ataten-Geneiaal zijn gesteld, met dien versUnde, dat men bovendien inge zeten der provincie moet zijn. Ait. 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welke in de artt 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de t vveede Kamer der Staten- Generaai zijn gesteid, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art. Is, over het volle laatst verloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aan geslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de tweede kolom der sub art. 1i, 1°, bedoelde tabel en hun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan, (fl.75). Schiedam, den 13den Januari 1899. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Aangifte voor dc belasting op de honden. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen de ingezetenen onder de aandacht, dat inge volge liet bepaalde bi| de verordening tot hejfmg eener belasting op de honden, van 4 December 1873, ieder in gezeten, die éen of meer honden houdt, daarvan aan gifte moet doen bij den gemeente-ontvanger. Eti is hiervan afkondiging geschied, waar liet be hoort, den 14den Januari 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNEDE. Aan de 3e Openbare Kostelooze School te Schiedam, (hoofd de lieer W. Brouwer), wordt gevraagd }De jaarwedde van öOO wordt verhoogd met lOO voor dq hoofdakte, en met 50 voor de akte handteekenen. ge kinderoogjes niet te ontmoeten. Zij gelijken op Item, too goed, zoo onbedorven. Zij zullen goed en verstandig blijven. En ik! Uit een familie, waarin geen schaduw of schijn van onrecht wordt geduld, in de strengste tucht opgegroeid, onwetend en schuldeloos tot mijn huwelijksdag, oen groot ldnd, d'e oudste van de poppen uit onze poppen kamer. En nu! Hoe bon ik eir too gekomen! Het slachtoffer van het leven in oon groote stad. Heb verderfelijk voorbeeld van andere vrouwen, die, het is waar niet zulke brave man nen hebban als de mijne is de braafste van allen. Hoe ongelukkig, hoe klein gevoel ik mijHoe onwaardig. De leugen drukt mij neer, het be drog kwelt mij en vernietigt mijn moedierlijk geluk. Maar ik kan. niet meer terug, kaai liet gebeurde niet ongedaan maken. De hartstocht heeft mij bemachtigd als zoovele anderen, die büter zijn dan ik, of nog slechter, die misschien nog verachtelijker misdaden hebben bedreven, ctn haar verlangens te bevredigen. En nu ein delijk zal en moet de dag komen dat hij alles zal vernemen. Hos zal ik het hem bekennen., met welke woorden Wat zal hij zeggen? Ik sidder voor het on vermijdelijke. Ik zie zijn. verbazing, in d!en geest hoor ik reeds den toon zijner verwijten. zijn zachtheid zal in verpletterend© strengheid Bovendien kan zy wegens diensttijd 4 maal (om de 2 jaar) telkens met ƒ5© worden ver hoogd. Sollicitatiestukken franco in te zenden aaD den Burgemeester vóór X Februari a.s. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 19 Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadliuize aldaar in het openbaar aan ie besteden de levering van: alsKeien, Trottoirbanden, Straat klinkers, Metselsteen, Houtwaren en IJzeren voorwerpen ten behoeve der gemeentewerken. Het bestek is A f 0.25 verkrijgbaar ter ge meente-secretarie en ligt met de teekening der ijzerwerken, aan de Stadstimmerwerf op werk dagen ter inzage. Zegels. Bij een aanschrijving van dien Minister van Financiën van 10 Januari 11. is de inwisseling ven zegels en de overstempeling van gezegeld papder m veel opzichten vergemakkelijkt. Moest men zich tot heden, om dergelijke in wisseling of overstempeling to bekomen, bij ge zegeld request tot den Minister wen denwaar op dan meestal een beschikking volgde waar voor f 0.75 aan zegelrecht moest worden vol daan, thans ban mem zich rechtstreeks wenden, tot de betrokken ontvangers, die nu bevoegd zijn om op eigen verantwoordelijkheid beschre ven of onbruikbare zegels ea. formulieren, te ver wisselen of over tc stempelen, mits de stukken rnog in hun gehcri zijn, daarop geen handteeke- ningen voorkomen en ze niet zoodanig zijn be schreven, dait ze deel hebben kunnen uitmaken van voltooide stukken. Voor de vanwege het Eijk uitgegeven zegels moet alls vergoeding voor de waarde van "het papier worden voldaan voor een vei gewoon papier 0.02Avoor oen half vel f 0.0.U voor een kwant vel (gewoon formaatzegeltje) f 0.01 voor een strook zegel f 0.005. Geizegel'de formulieren (buitengewoon zegel) kunnen alleen rechtstreeks bij ontvangers worden ingewisseld wanneer de stukken aan de administratie worden afgestaan; kan dit niet, dan dient men zich bij requost tot den Minister tc wenden. Gustanf Adolf Yereeniging. Uit het verslag van de ïNed. Guslaaf-Adolf- Vereeniging" blijkt, dat de vereeniging thans 4115 leden telt; 923 behooren er bij de Vrouwen- Vereenigingen, 170 bij de correspondentschappen. De vereeniging ontving in het afgeloopen jaar de volgende legatenvan mevr. Glasbergen, te Arnhem, f300; van dr. Roveis, te Utrecht, f5000; \an mr. Everwijn, te Brummen, f 500, De afdeeiing Delft ontving van mevi. Van der Reyst een legaat van f 100. Aan gifien werd ont vangen: f 1000 van II. M. de Koningin; f500 van N. N.f 200 van den kerkei aad te Pe tersburg. De gift van H. M. de Koningin werd verdeeld veranderen, ik zal bezwijken, onder de zwaaide zijner besdmldigingeualles zal misschien tus- schen ons uit zijn. Wie mij dat drie jaar geleden gezegd had, toen ik zorgeloos on vroolijk leefde, geen ander geluk kende dan hem eu mijn lieve kinderen! En toen kwam de verzoekingde eerste schrede werd dralend gezet en Het is niet meer te veranderen, geen berouw, geen belofte kan mijn schuld uitwissen. En waarom? Waarvoor dat bedrog, die leugen, die smart van het dagelijks vermanend geweten? Waarvoor En dat alles eigenlijk om niets. He schaam mij voor mij zelf, het to bekennen om mij de middelen te verschaffen om een fiets te koo- pen. Is dat niet des te schandelijker 1 Welke vrouw heeft iets dergelijks gedaan om can zoo nistigen vensch vervuld te zien. Veracht mij, gij sterkere, edeler moeders cm edhtgenooten, stoot mij uit uw midden, mij, dis u door mijn tegenwoordigheid schandvlekt, zonden diait gij het weet. Maar weldra zult gij alles weten en dan? Sedert drie jaar bedrieg ik mijn man maak ik het eten in plaats van met echte, met raar- garineboter klaar! A. C.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5