Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. E e c li t z a k e n. Kerk en School. X over 9 noodlijdende gemeenten in N.-Brabant en Limburg33 giften van f 50 tot f 300 werden geschonken aan Protestantsche gemeenten of scholen in ons vaderland en f 250 aan de meisjes school in de Minahassa, terwijl nog verschillende giften werden geschonken aan buitenlandsche Kerkgenootschappen. Bolerbandel. De Ven.eniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boter- cn_ karwhandel zal haar ge wone algumeiie vergadering houden op Maan dag '23 Jan. te Utrecht. O. a. zal dan de be noeming plaats hebben van drie leden van liet be-tuur m de plaats van do heeren J. A. Bo=, D. Buisman en C. H. Iliumnuliiick. De dubbel tallen bestaan uit de volgende hoeren: lo. de iisert-ïi J. A. Bos, Leiden; C. H. Wolff, Lisse; 2o. D. Buisman, LeeuwardenA. E. Wans ïlzn., Wijhe; 3o. C. H. Hmnmelinck, Vlaardin- gen Tliéo Klaverweide, 's Uertegcnboseli. In een buitengewone vergadering mot intro ductie, 's namiddag; twee uur, zal een bespre king plaats bobben over hot ont.worp bctawet, in te lenden loor don lieer J. Rinkes Borger. Drankbestrijding1. Te beginnen met de volgende week zal de gep, luit.-kot. in Pruisischen dienst, de heer C. von Knobelsdorff, '13 achtereenvolgende avonden hier en daar in ons land optreden in het belang van de drankbestrijding. In Duitsch- land, Zwitserland en Noord-Amerika wekte zijn optreden zeer veel belangstelling. Het is de Ned. Chr. Geh. Onth. Bond, die voor dezen arbeid in ons land den weg baande. Het 7e internationaal congres tot bestrijding van het alcoholisme zal dit jaar in dePaasch- week van 4 tot 9 April te Parijs bijeenkomen. Het permanent comité der congressen, ge presideerd door den Belgischen minister van staat Mr. Ie Jeune, heeft daartoe de deelnemers aan vorige congressen en ieder die verder be lang stelt in de bestrijding van het alcoholisme, opgeroepen om vóór 15 dezer blijk, van instem ming te geven door toetreding tot het congres. Dr. Legram, directeur der krankzinnigen ge stichten van het Seine-departernent, zal de de batten leiden; het secretariaat zal door Dr. Brus- sier worden waargenomen. Op de algemeene vergaderingen zullen de volgende punten behandeld worden: de rol dei- studenten aan de universiteiten in de alcohol- bestrijdingde rol van de middelbare en lagere school in denzelfden strijd; het anti-alcoliol- onderwtjs en de schoolbonden de voorbereiding van de onderwijzers voor hun strijd tegeo den alcohol en geheel-onthoudersbonden onder hen het alcoholisme en de werkman in de fabrieken en op het platteland; de invloed op den arbeid en op den arbeidsduur, op het voorkomen van ongelukken enz,; liet internationaal overleg ter beveiliging van de inboorlingen tegen den alco hol het alcoholisme in het leger en op de vloot en zijne bestrijding. Op 5 April zal eene groote meeting gehou den worden, waarop zich zal doen hooren de welbespraakte bestrijdster van het alcoholisme miss E'is Selmer, voorzitster van den Deenschen Vrouwenbond tot bestrijding van den alcohol, benevens de bisschop van Nancy, Furinaz, en de Zwitsersche predikant Rochat. In den voormiddag zal het congres in secties vergaderen. De eerste sectie is aan de genees kunde en aan de gezondheidsleer gewijd, de tweede aan de politiek*- en sociale oeconomie en aan de wetgeving, de 3e aan het onderwijs, de opvoeding en de propaganda. Voor de secties waren reeds vóór 15 Decem ber een vijftigtal sprekers ingeschreven en voor de openbare vergaderingen een veertigtal. Het programma is echter nog slechts voorloopig en zal nog worden aangevuld door hen die zich voor een spreekbeurt aanmelden by den secre taris-generaal, die later het definitief programma zal mededeelen. (sN. R. Ct.") Generaal Van «Ier Heyden. Donderdag vierde de luit.-generaa! V. d. Ileyden op Bronbeek bij Arnhem zijn 73en verjaardag. Van heinde en verre kwamen tal van telegrammen en brieven om te feliciteeren. De kolonel-commandant van het 8e reg. inf. had de beleefdheid, zijne muziek aan te bieden en deze deed zich hooren tijdens de receptie, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Gerard Keller. In hot »N. v. d, D." vonden wij o. m, de vol gende aardige bijzonderheden omtrent den over ledene vermeld: »Het laatste werk van Keller is gevonden r.a zijn dood. Geheel gereed vond zijne dochter het op de schrijftafel. Het is eene novelle waarin al de kenmerken van zijn talent, al de blijken van zijn edel hart en diep gevoel voor den medemensch, voor 't laatst en op 't treffendst uitkomen: het is de geschiedenis van het jon getje uit het paardenspel, arm en hulpeloos te Nijmegen ronddwalend en door menschenvrien den verzorgd. »De couranten hadden in het laatst van het afgeloopen jaar het feit vermeld onder de Ver scheidenheden"; Keiler, de fijngevoelige natuur, de menschenkenner, heeft dit een van de sfait divers" in een aandoenlijke en treffende novelle herschapen. sEr is een feit, dat Keiler in zijn bescheiden heid en diep gevoel scherp teekent. TJ&In het laatst van z'jn loopbaan gewerd hem de onderscheiding te worden benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij droeg de orde nooit. Zijne vrienden wezen vaak op het knoopsgat zonder het lintje. 3>Waarom zal ik het dragen" zei hij dau sieder heeft kunnen lezen, dat ik het heb". sToch heeft hij eens niet alieen het lintje, maar ook de ridderorde gedragen. Weinig tijdsna den dood zijner vrouw kleedde hij zich op een ochtend zorgvuldig aan, deed het teeken van officier in de Orde van Oranje- Nassau op de borst, ging de deur uit en begaf zich naar het kerkhof, om bij het graf zijner vrouw een lange wijle te toeven. sDit is de eerste en eenige keer, dat Keiler de onderscheiding heeft gedragen." Prijsvraag. Op de buitengewone prijsvraag, uitgeschreven in het jaar 1898 door de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, ter verkrijging van ontwerpen voor nEen Vorstelijk Paviljoen op hei duin bij eene Nederlandsche Zeebadplaats", zijn twee antwoorden ingekomen, onder volgende motto's 1. Ce sera moi, Nassau, bestaande uit 6 teekeningen, en 2. Fancy, bestaande uit 8 teekeningen met memorie van toelichting. Het Casino. Stooiuloods vaartuigen. Voor den loodsdienst van de Ilumber, welke reeds meer stoomloodsbooten bezit, is met de firma J. T. Eltringhatn Co. te South Shields gecontracteerd voor den bouw van een stoom- loodsvaarluig 120 Eng. voeten lang en 23 voe ten breed, met een snelheid van '10 knoopen. Het vaartuig moet in Juli a.s. gereed zijn en zal 7045 p. st., dus even f84000 kosten. Waar door het Nederlandsche loodswezen voor het eerste stoomloodsvaartuig f 160000, dus ongeveer juist het dubbele is uitgetrokken, mag dan zeker wat goeds worden verwacht. (j»Scheepv.") Blijkens bericht van Harer Majesteits poli- tieken agent en consul-generaal te Cairo is het invoerrecht in Egypte op sigaren, zonder onderscheid van qualiteit, vastgesteld op 250 millièmes (ongeveer f 3.20) per kilogram. Bij verschillende takken van dfensfc is, naar wij vernemen, door het Departement van Oor log aangedrongen op bezuiniging en zoo moge lijk inkrimping. De Minister van Koloniën, de heer Cremer, is heden, via Parijs, voor een 14 dagen naar het Zuiden vertrokken. De minister van Buitenlandsche Zaken geeft den 31sten Januari een diner voor Hofdigni- tarissen en gezanten. In Maart van het vorige jaar hebben een groot aantal apothekers zich met een petitie gewend tot den minister van Binnenlandsche zaken, verzoekende betere handhaving der ge neeskundige wetten, o.a. wat den verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden betreft. Aan gezien deze petitie tot nu toe onbeantwoord is gebleven en door onbevoegden de wetten op de genees- en artsenijbereidkunde nog even sterk worden overtreden, hebben de vier eerste onder teekenaars der petitie zich nogmaals met een adres tot den minister gewend. De algemeene vergadering der schippersver- eeniging Schuttevaêr zal gehouden worden te Sneek, op Woensdag 25 dezer. Gemeenteraad van Ketbel en Spaland. Zitting van 14 Januari 10 uur vm. Aanwezig alle leden. De burgemeester opent de vergaderinghij wenscht den leden oen gelukkig jaar toe en hoopt dat de besluiten door hen genomen ook dit jaar in het belang der gemeente zullen zijn. De notulen der vorige vergadering worden daarna onveranderd goedgekeurd. Ingekomon zijn de navolgende stukken van Gedep. Staten goedkeuring der gemeentc-be- grooting idem, goedkeuring van het kohier der plaatselijke belasting van den Commissaris der Koningin een verlof aan den burgemeester om de gemeente voor een maand te verlaten verzoek van T. Lansbergen om ontheffing van een half jaar hondenbelasting, waartoe dadelijk wordt besloten idem, van W. J. Pluim om eervol ontslag uit zijn Men schrijft ons uit 's-Gravenhage: Het Casino-gezelschap, de winteravondpartijen van de élite der hofstad, opende Donderdag de eerste van de reeks der soirées. De voor die bals telken jare zoo luisterrijk ingerichte zalen van liet Hótel den Ouden Doelen hadden ditmaal nog prachtiger aanzien gekregen door een nieuw ameublement. In de danszaal, een bloemeuhalie geljjk, had het orkest een betere plaats gekregen. De omringende conversatie-, rook- en speel- vertrekken waren deels in antieken, deels in Oosterschen trant ingericht. Onder de bezoekers werden opgemerkt de gezanten van Spanje, Turkije, Engeland, Por tugal en Italië en verscheidene leden van dr Koninklijke Hofhouding. Niet minder dan 130 gasten bewogen zich in de salons. Daarvan namen "120 deel aan het souper. 25 j. 25 j. z. v. Z. V. 24 j. betrekking als onderwijzer aan de openbare school tegen 1 April. Dit verzoek wordt verleend en tevens worden B. en W. gemachtigd tot het doen ccuer oproeping van sollicitanten, eveneens tot een jaarwedde van f CöO met f50 verhooging. B. en W. stellen voor op de begrooting een post uit te trekken van f 134.80 om de buitengewone uitgaven als voor de Kroningsfeesten enz. Wordt goedgekeurd. Tot leden van het stembnreau worden benoemd de beide wethouders. B. cn W. stellen voor een lantaarn te plaatsen aan het eind van het dorp van den Vlaardingschen weg. Wordt goedgekeurd. De heer Post verzoekt de lautaarn aan dc am- bachtsbrug te verplaatsen, aangezien bij een valsch licht afwerpt. Wordt goedgevonden. De hoer Bregman vraagt of B. en W. al in contact zijn getreden mot bet bestuur van den Zouteveenschen polder over het ontvangen van Kethelsch water. Do Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Bregman meent ook vroeger zijn ver zoek daartoe niet officieel gedaan te hebben, doch doet dat thans wel. Over dit verzoek wordt gedis cussieerd en bepaald dat B, en W. genoemd bestuur zullen uitnoodigen een onderzoek in loco in te stel len naar do desbetreffende toestanden. De heer De Jong klaagt over boomea die langs dc Schie liggenzij zijn hinderlijk. De beer Poot gelooft dat het D. B. daar niets aan veranderen kande boomeu liggen op eigen grond. Wel geeft hij den heer De Jong toe dat zij hinderlijk liggen, doch waarschuwt tevens het D. B. voorzichtig te zijn. De Voorzitter zegt die maatregelen te zullen nemen, die genomen kunnen worden. Nadat de heer Verspeek nog verzocht heeft de sloot achter de kerk te doen uitbaggeren, slnit do voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand van Oversehie. Ondertrouwd: 11 Jan. J. Nicolaas jm. en A. v. d. Kooij jd. 23 j. H. Offermans jm. en J. van Prooijen jd. 23 j. Geboren: 10 Jan. Johannes Lconardus, Johs. do Veld en Cor. Wensjeen, 9. Cornells, Jb. van der Gaag en J. C. Willems. Ovorledenï 7 Jan. Maartje ICalisvaart 11. Cornells van Baarle 23 jaar. Bij Kon. besluit is aan A. E. J. II. Herfst op het daartoe door hem gedaan verzoek mot 15 Jan. een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van no taris te Maastricht. Bij Kon. besluit is aan jbr. W. Bas Backer op het daartoe door hein gedaan verzoek met 15 Jan. een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris to Zwolle. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de notarisplaats te Nuenen, opengevallen door de benoeming van A. F. J. Mertens tot notaris te Geldrap, niet zal worden vervuld. Bij Kon. besluit is W. Overmars benoemd tot burgemeester van Ewijk. Bij Kon. besluit is aan don ingenieur 2e kl. van den Rijkswaterstaat jhr. E. L. Ortt op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleendzijn bevorderd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2e kl. H. Doijer, thans ingenieur 3e kl. en tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 3c kl. A. Th. dc Groot, thans ad spirant-ingenieur; en is benoemd tot adspirant- ingeDicur van den Rijkswaterstaat A. L de Gelder. Bij Kon. besluit is G. J. essem. te Zutphen, be noemd tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat 3e klasse. Bij Kon. besluit is jbr. nir. H. C. Van der Wijck benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Koloniën Keller's uitvaart. Gisteren is Gerald Keller's stoffelijk overschot te Arnhem ter laatste rustplaats gedragen. Do stoet nam zijn weg naar het kerkhof „S'^cowa" langs het bureau der „Arnhemscho Courant", waar de mees terknecht namens het voor bet gebouw geschaarde personeel van zetterij en drukkerij een krans op het lijkkleed hechtte. Op het kerkhof sloten redactie en administrateur der „Arnb. Ct." de chefs der firma Thieme, do hoeren Appel, Deen en Geerke, vertegen woordigende het bestuur van den Ned. Journalisten kring, en verscheiden journalisten uit Arnhem en elders zich aan, toen het lijk grafwaarts werd ge- «jragen. Prachtige kransen van de „Arnh. Courant", van den Journalistenkring en de Haagsehe Journnlisten- -vereeniging, van de zetterij der courant, van redac teuren, van de „Prov. Gelderscbe en Nijmccgschc Courant" enz. dekten de lijkbaar. Aan de geopende groeve herinnerde mr. J. A. van Gilso er als hoofdredacteur der „Arnh. Ct." in een voudige, hartelijke woorden aan wat de overledene geweest was voor het blad dat hij tot bloei badge- bracht en waaraan bij meer dan 35 jaren had mede gewerkt. Namens den Journalistenkring wees daarna de heer Appel op de bescheidenheid, vriendelijkheid en recht vaardigheid van dezen collega, bestuurslid van den kring, een sieraad van onzen stand. En ovenals oen krijgsman na zijn dood nog wordt ingeschreven als ridder der M. W. O., zoo maken wij hem thans nog eerelid van den Ned.Journalistenkring, eindigde spr. Men weet dat die onderscheiding Keiler op zijn 70s ten geboortedag wachtte. Nadat prof. Spanjaard uit Delft, schoonzoon van den overledene, namens de familie, dank had gezegd voor de bewezen eer, gingen de talrijke aanwezigen ernstig gestemd uiteen. De afdeeling Rotterdam der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst zal eene tweede muziek uitvoering geven in de sociëteit „Harmonie" te Rotterdam op Vrijdag 27 Januari 1899, met mede werking van het Utrechtsch stedelijk orkest, versterkt door eerste krachten van Rotterdam. Alsdan zal ten geboore worden gebracht: „Grosse Passionsmusik, «ach dem Evangelium Matthaus", van J. S. Bach, voor solo's, koor en orkest. Als solisten treden op mevrouw A. Noordewier-Reddingius, concert-zangeres uit Delft (sopraan), mejuffrouw J. Stnifsand, lid der afdeelings-zangvereeniging (idem), mevrouw A. Pau line de Ifaan-Manifarges, concert-zangeres te Rotter dam (alt), en de heeren Robert Kaufman, concert-zanger nit Basel (tenor), Eugène Hiklach, concert-zanger uit Berlijn (has), cn G. Qlid der afdeelings-zjn» I vereenigiog (bas). Directeur is de heer A. B,H.Vertos Naar het „IJ. D." verneemt, wacht de Utrechtsé. burgerij over eenige weken een zéér eigeustariil genot. H. 31. de Koningin-3Ioeder is in bet bezitrj eene rijke verzameling teekeningen uit do 17e ea lp! S eeuwen, voorstellende gezichten in de stad en J» vincie Ütrecht. Deze atlas, vroeger ia het bezit eener tTtrcchtsek familie, is vele jaren geleden door Z. K. H. priis Hendrik aangekocht en sedert op het paleis te"Soest dijk bewaard. Het heeft H. M. thans behaag vergunnen, dat deze zeldzaam rijke collectie tijdel! zal geëxposeerd worden in liet Stedelijk museums bet Hoogeland. De Londensche correspondent van de „N. R in schrijft Hier heb ik een trenrig bericht ontvangen none® Henri Albcrs. Hoewel lijdende aan griep, thans, am men weet, epidemisch geworden in'Noord-Amcnh, heeft hij willen zingen of zich laten overhalen te zingen, wat natuurlijk slecht afgeloopen ia ca ziin toestand verergerd heeft. Volgens mijn inlichtingen is Albers nu bepaald ziek te New-York on kan hij vooreerst niet in het New Metropolitan Opera House optreden. Ter gelegenheid van haar vijf-en-twintigjarig ju® heeft mevrouw Bouwmeester hare lcveusherinnerianm meegedeeld aan den heer M. J. Brusse. Zij zul» door de firma Van Holkeraa Warendorf word» uitgegeven. Het boekske zal versierd worden eenige onuitgegeven portretten. met Een pensioenquaestic. Voor dc rechtbaulc te 's-Gr.ivcuhnge is gepleit in eene belangrijke zaak, betreffende het Onderlinge Hulp- en Waarborg Pensioenfonds voor de weduwes en weezen van de Ambtenaren bij dc Bijksontvaig- sten. Dit fonds, hetwelk ton doel had het suppleer» van de pensioenen, welke uit het Rijkspensioonfocdi werden genoten, werd opgericht in den Ioopvaniet jaar 1825, doch verloor door bet vervallen van wednwen-pensiocneu bij Koninklijke Besluiten vas 183G en 1816, den giondslag van zijn bestaan, tes gevolge waarvan bij besluit van commissarissen es deelhebbende leden in 1845 het fonds voor toetreding van nieuwe ambtenaren werd gesloten, nadat reeds te voren in eene vergadering van 1837 eenige be palingen betreffende verdeeling van het fondskapitsi waren gearresteerd. Ten gevolge van genoemde sluiting van bet fonds zijn er geen nieuwe leden'toegetreden, terwijl alle vroegere leden zijn uitgestorven en er van de pen- sioentrekkende weduwen en weezen slechts één zoo danige weduwe tbaus meer in leven is, welke laatste op grond van do bepaling van het reglement, dat het fonds ten allen tijde het eigendom blijft vaade gezamenlijke deelhebbers en geïnteresseerden, ab eenige en algcheele eigenaresse bet geheele fonds- kapitaal voor zich heeft opgevorderd van hen, die thans de administratie voeren. Of haar die eisch kan worden toegewezen, zal eerst bij latere uitspraak worden beslist, daar thans eerst van de rechtbank beslissing wordt gevraagd of een 14-tal personen, die zich erfgenamen vsn vroegere deelhebbers noemen, in dit geding als k- langhebbende personen kunnen worden toegelaten, waartoe zij incidenteel hebben geconcludeerd. Deze iucidentecle eisch werd door de oorspronkelijke eische- resse bij monde van haren advocaat, mr. D. vander Goot, bestreden op grond, dat erfgenamen van vroe gere deelhebbers geen rechten kunnen pretendeeren, althans niet in dien algemeenen zin, gcüjk door de verzoekers tot tusschenkomst was gesteld. Jbr. mr. E. N. do Brauw, advocaat der iuciden tecle eiscbers, was van oordeel, dat het verzoek tot tusschenkomst moest worden toegewezen, omdat het fondskapitaal naar zijn oordeel eventueel verdeeld moet worden tusscben alle erfgenamen van alle vroegere deelhebbers en deed een beroep op de hier boven genoemde besluiten, genomen in de vergade ringen van 1837 en 1845, alsmede op conige lijsten, die de administrateuren bij hun optreden in het archief van het fonds beweerden te hebben gevonden. Do uitspraak, die bepaald is op 8 Februari a.5., zal nader worden medegedeeld. De Hooge Rand deed uitspraak omtrent do vroe ger vermelde vordering van de eerste (gescheiden) cchtgenooto van oen te Oirschot overleden kapitein tegen de tweede eebtgenoote cn wedawe van dies officier tot betaling van ongeveer f 150,0'K), zijnde de helft van de winst welke de tweede huwelijks gemeenschap had opgeleverd, cn zulks op grond dat de man eene ongeldige beschikking zou hebben ge-, maakt ten beboeve van de tweede vrouw, waardoor de eerste zonde zijn benadeeld. De Hooge Raad handhaafde het arrest van het ge- 1 rechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij de vordering is afgewezen. Nkd. Herv. Kerk. Beroepen: te Goingarijp e. a. J. Gouverneur, oand. te Rotterdam. te Enter, E. B. Cand. ts Slochteren, J. Langman te Bovonsmildo. Aangenomen: naar Nicuwland, door G. S. J- Langen, cand. naar Soesterberg, door C. A. d.d. Akker, cand. Bedankt: voor Klundcrt, door J. Dippel te Den Bildt. voor Urk, door K, Janzen te Veessen. - Geref. Kerken. Boroopen: to Zalt-Bommel, R. P. do Haan te, Tiel. Hooger Onderwijs. Tot reetor van het Christ. Goref. Gymnasium te Zetten is benoemd dr. W. H. Cramer, tot dusver eerste leeraar aan die inrichting. '4 Amsterdam. 2e Natuurk. examenG. A. Potter.) Leiden. Bevorderd tot arts, de heer J. Frank. Geslaagd voor het cersto gedeelte van het arts-examen de heeren E. W. Sikemeier en J. Cornelissen. -- Lager Onderwijs. liet hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap heeft de medewerking gevraagd van het hoofdbestuur van don Bond van Neder landsche onderwijzers tot verkrijging van een betere salarisregoling voor onderwijzers en onderwijzercBSsn. Het hoofdbestuur van het N. O. G. is daarbij ge- bondon aan het onlangs bij referendum aangenomen^ voorstel van de afdeeling Schagon, waarbij het hoofd". besl reg' voo was uitp I .geh ver) ten B goe '-'8-j B gin! stel faO flü VOO O bet met het den hebl ui hui pan ten Feu wij A den pun ti.3; op I belt 3 1 ten; beu ab kek den Zui tail dlig* dee Ora

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6