Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e c li t z a k e 11. Stateii-G encraal. is in den aanvang de regeling niet te ver uit te strekken. Echter is de lijst van bedtijve» uitgebreid en de thans voorgestelde bevat alle bedrijven der eigenlijke nijverheid, waaraan ge vaar van eenige bcteekems vei bonden is, met uitzondering van de zeevaart, de zeevisscherij en de bedrijven van den landbouw. Voar eerst genoemden is een andere organisatie noodigen bij een latere uitbreidmgswet kan de geheele landbouw aan de verplichte verzekering wor den onderworpen. In de gewijzigde lijst van verzekeringsphchtige bedrijven is het geheele goederenvervoer opge nomen, zoomede het wegen en meten van goede ren, eu mitsdien zullen allen verzekerd zijn, die werkzaam zijn bij het laden, lossen, stapelen, wegen, meten, vei voeren, of wegbergen van goederen, hetzij in dienst van een ondernemer, die zijn bedrijf van het doen verrichten dier wei kzaamlieden maakt, betzij zij in dienst zijn van den schipper, die zijn bedrijf uitoefent met schepen. Naar het oordeel der Reg. kan tot het op nemen in bel ontwerp eener facultatieve ver zekering bij de Rijksbank niet overgegaan worden. Wat betreft liet ingrijpen in de verplichte verzekering van meesteiknechts, wier loon meer dan f1200 bedraagt, blijft de lieg. er bij, dat bet niet noodig is de loongrens van het begrip werkman hooger te stellen, dan in het ontwerp is geschied. De zorg, dat een eventueel bedrijfsongeval geen geldelijk nadeel oplevert, weegt bij de Reg. zoo zwaar, dat zij na het voor en tegen opnieuw ernstig te hebbeu overwogen, besloten beeft art. 70 (oud) te laten vervallen. De Reg. handhaaft op verschillende gronden de bepaling, dat de verzekeriugs-premiën geheel ten laste der weikgevers komen. De gelegenheid open te laten om in bijzon dere gevallen de uilkeering te doen in den vorm van kapitaal, acht de regeering niet wenschelijk en zij houdt va^t aan liet stelsel, dat de rente eerst ingaat op den 22sten dag na bet ongeval. De Reg. beantwoordt bevesti gend de viaag of, wanneer iemand lid is van 2 of 3 ziekenfondsen, een dubbel of drievoudig bedrag zal vvoiden uitgekeerd. En zij is ook van oordeel dat maatregelen om simulatie van geschiktheid tot werken te voorkomen behoo- ren te kunnen worden genomen. Ongevallen, welke geen lichamelijk letsel noch storing der geestvermogens tengevolge hebben, voor de verzekering buiten aanmerking te laten, acht do Regeering noodzakelijk. Hulde aan Tromp. Gisteren vergaderde te 's-Gravenltage de te Bricile gevormde commissie tot stichting van een huldeblijk voor den zeeheld Maarten Har- pertszoon Tromp. Als eere-voorzitter is gekozen de minister van marine jhr. Roëll, In beginsel werd besloten dat te Brielle een Tromp-Museum zal verrijzen. II. M, de Koningin heeft gisteren namiddag te 5 uur de leden van de Eerste K'.mer der Staten-Generaal iu audiëntie ontvangen. De voorzitter, alle leden, behalve degenen, die ongesteld zijn, en de heeren griffier en com mies-griffier waren gisterenavond tegenwooidig H.H. M.M. de Koninginnen zullen hedenavond van *10 tot 11 uur, ten huize van Sir Howard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister met Hare tegenwoordigheid het bal vereeren, dat de Engelsche legatie geeft. H. D. II. Prinses Elizabeth zal Bare Maje steiten vergezellen en blijft op het bal voor den cotillon. De minister van Binnenlandscbe Zaken ver leent deze week geen audiëntie. Het «Dagblad" verneemt met zekerheid, dat de Tweede Kamer tot hervatting ham- werk zaamheden zal woiden bijeengeroepen tegen Dinsdag '14 Februari. Den 8n Februari is er diplomatiek diner bij den Italiaansehen gezant aan ons Hof. Gisterenavond had het tweede diner voor autoriteiten plaats bij den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, tnr. Fock. Men meldt uit Amsterdam: Op initiatief van de doctoren Snouck Henkemans en H. Pinkhof is een Vereeniging gesticht tot bestrijding van het Nieuw-Mallhusianismeonder de aange slotenen zijn hoogleeraren en doctoren in de geneeskunde, de rechtsgeleerdheid, de godge leerdheid, leden der Eerste en der Tweede Kamer en verder mannen en vrouwen van allerlei stand en richting. De statuten worden ontworpen en Kon. goedkeuring daarvan zal worden aangevraagd. De 12e algemeene vergadering van den Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren zal in de maand Augustus te Nymegen gehouden worden. Bij deze gelegenheid zal ook een schietwed strijd op Heumensoord plaats hebben. Te Manchester is Zondag plotseling overleden de heer John Kniglit, consul te Rotterdam van België en Turkije en assuiadeur aldaar. *KETHEL EN SPALAND, 1 Febr. Zaterdagavond a.s. zal de werklieden-vereeniging alhier een buiten gewone vergadering houden. Naar wij vernemen vindt dit zijn aanleiding in het nemen van een be sluit in een vorige vergadering niet volgens de eischen der statuten. *KETHEL EN SPALAND, 1 Februari. Het vvei- nigje sneeuw dat heden gevallen is, heeft zijn last al doen gevoelen. Hedenmorgen gleden de paarden voor den spoe- Lngkist van J. O. uit en vielen zoodat de lange boom brak. Bij Kon besluit zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger: a. in het kanton Boksmeer M. W, Klein, ontvanger der registratie cn domeinen te Boks meer: b. ia het kanton Oss J. C. Doedegs, ontvan ger der registratie en domeinen te Oss. Bij Kon. besluit is aan J. Barendregt Azn., burge meester der gemeente Zaamslag, toestemming ver leend om tot 1 Mei 1900 te Ter Neuzen te blijven wonen. De Adelborst der Ie kl. F. J. De Koning uit Oost- Indië, in Nederland teruggekeerd is op non-activiteit gesteld Heden, den len Februari, heeft de lieer J. de Bats, benoemd directeur van de gasfabriek en waterleiding zijn functie» aanvaard. Hedenmorgen stortte een paard, gespannen voor een sleperswagen uit Delfshaven op den Rolterdamschen dijk. Zonder dat ongelukken waren voorgekomen of schade was veroorzaakt werd het dier weer op de been geholpen. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de inaand Januari 1899 in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 12371.83; terugbetaald f 3927.75. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 2246. Correspondentie. Een tweetal ingezonden stukken moeten lieden wegens gebrek aan plaatsruimte blijven liggen. BURGE RL IJ K E STAND. Gehuwd: 1 Febr. J. F. Batenburg, 32 jaar, en M. van Beers, 24 jaar. Geboren 31 Jan. Cornelia Maiia, dochter van Th, Heezen en J. Sniiselaar, Broersveld. Johan Hendrik, zoon vau F. Meerhof en E. van Gent, Westmolenstraat. 1 Febr. Dirk, zoon van M. A. Knenderman en M. van den Tempel, Bagijnenhof. Overleden 31 Jan. Simon van Eeuig», oud 89 jaar. Hoogstraat. Geeitje Groene weg, oud 78 jaar, echtgenoot van Willern Krommenhoek, Dwars straat. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld het recht van tolheffign op den straatweg van hiet naar Schiedam weder voor een tijd van 5 jaren te verpachten. De gemeen teraad zal 6 dagen na de verpachting eene be slissing kunnen nemen omtrent de gunning. Thans is lot 30 April 1899 de heer Jobs. Spaans te Oudenrijn pachter. 'Op het verzoek van het bestuur der R.-K. Parochiale scholen alhier aan Gedep. Staten van Zuid-Holland tot het houden van eene loterij ten bate van het nieuwe Liefdegesticht en van de R.-K. Parochiale scholen is gunstig beschikt. Het aantal loten bedraagt niet meer dan 3000 50 cents per lot. Tn de volkslezing van weg e het departement Vlaardingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Vrijdag 3 Februari a.s., des avonds te 8 uren, zal als spreker optreden de heer P. van Leeuwen alhier, met het onder werp: «Tragische en Komische Schetsen". In bel lokaal «Liefde en Vrede" is thans de bazaar geopend ten voordeele van den bijbouw van het «Zeemanshuis". Verschillende bijdragen in kleeren e. a. nuttige en aardige voorwerpen waren welwillend disponibel gesteld. Reeds vele belangstellenden en philanthropen legden een be zoek af. Het lijdt geen twijfel of men zal vol komen slagen voor het beoogde doel. Aan vijf werklieden van de bussenfabriek «Hoilandia" (Bolsward) is door de directie een premie van f 180 uitgereikt als blijk van tevre denheid over de nette en solide afwerking der artikelen en het zuinig gebruik van de daarvoor benoodigde grondstoffen. De burgemeester brengt ter openbare kemiis, dat het kohier der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen over 1899 op den 24en Januari laatstleden door den direc teur der directe belastingen executoir verklaard, aan den ontvanger ter invordering is terhand gesteld, en dat een ieder verplicht is zynen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. B URGERLIJKE STAND. Gehuwd 1 Febr. Dirk Daniel Drooger en Sara Krijna van Gelderen. Teunis Sprij en Neeltje van der Windt. Geboren 31 Jan. Johanna, dochter van H. Schaar en J. v. d. Vlis, Zomerstraat. - 1 Febr. Jaantje, dochter van Y. Plokker en K. Sluimer, Achter straat. H. M. de Koningin-Moeder heeft eenige aqurcllcn uit de portefeuille van „Pulchri Studio" aangekocht. In de Zaterdag gehouden bestuursvergadering van den Nederlandschen Journalistenkring aanvaardde prof. dr. A. Kuijper het presidium. De heer J. Appel werd tot viee-voorzitter en de heer Jacques Deen tot secretaris gekozen. Het secretariaat van den Kring is gevestigd Singel 176 Amsterdam. Dr. Itoux, onder-directeur van het instituut-Pas teur te Parijs, bekend door het serum tegen diphte- ritus, is tot lid der Academie van Wetenschappen gekozen. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 1 Februari 1899. Wegens straatschenderij M. d. V. te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. G. H. J. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap A. H. M. te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens spoorweg-overtreding C. H. en K. L., beiden te Overschie, ieder tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der boterwet A. v. H. te Overschie, tot f4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie-overtreding: M. d. R,, F. M. v. D., J. B-, allen te Schiedam, Th. H. te Overschie en A. H. te Vlaardingeram- bacht, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 31 Januari. Vervolg.) Z. L heeft do Minister onze financieele draag kracht wel wat ondeaschat, wanneer men reke ning houdt met versedull-ande omstandigheden, die voor 'fc oogenblik eenige reden voor bezorgd heid gaven. Eohter dient een nauwkeurig on derzoek te worden ingesteld maar bezuiniging om het financieel evenwicht te herstellen. "Voorts betoogt spr. dat door het niet te miskennen streven naar uitbreiding van Staatsbemoeiing, de taak der Regeering wordt bezwaard. Z. i. is de Minister bedacht op versterking en niet op bezuiniging. En bezuiniging is mogelijk, en moet worden betracht, waar 't algemeen er niet ondier lijdt. Do heer Merkelbaoh wijst er op d!at dia om standigheden niet veroorloven, om te zeggen d'ait Nederland bloetib en welvaart geniet. De kwijnende landbouw, de vele armlastige gemeen ten, de te niet gaande industrieën toonen; het tegendeel aan. Vandaar dat spreker bescherming vraagt voor de nationale nijverheid. De heer Van der Diesoa stalt drie vragen: Wat bracht ons de persoonlijke dienstplicht; hoe zal de nieuwe leger organisatie zijn; 'hoe is de toestand op den huidigen dag van ons defen siewezen? Afschaffing van dte plaatsvervanging bezorgde ons een stormloop naar het reserve kader, een eldorado wegens de vele voordee- len, voor die heertjes, die liefst niet dienen, maar toch moeten dienen. En dit aardsch para dijs wordit door een zwaar examen gesloten voor den minderen, eenvoudigen mam De korte oefeningstijd geeft z. i. geen financieel voordeel, maar wel wordt het blijvend gedeelte overladen met korveeëu. Spreker wraakt uitvoerig de schorsing van gemeenteraadsbesluiten in zake de nationale militie. Hierdoor is de autonomie der gemeenten geschonden. De gemeente moet zooveel mogelijk vrijwilligers leveren, in 'korting op de militie-pliclitigenEn waar de gemeente haar best doet, zooveel mogelijk vrijwilligers te leveren, daar worden hare besluiten geschorst, in stede ze te beloonen. 'tls een stuitende on rechtvaardigheid diat werklieden, fabrieksarbei ders enz., die geen .tijd en gelegenheid hebben, deal te nemen aan de voorbereidende oefenin gen, zooveel lager moeten dienen db de meer bevoorrechte lotelingem En hoe aal 't gaan in geval van oorlog als naast elkaar staan leger en schutterij, en bij het eerste niet, maar bij de laatste wel plaatsvervanging is toegelaten? Wat de 'legerorgamsatie betreft, keurt spre ker afschaffing van de schutterij af. Door de schutterij onder dezelfde bepalingen, als voor heb leger bestaan, te doen vallen, zal men de schutterij beter maken en zij zal dan ook niet meer belachelijk zijn. Burgerwachten zijn van echt-vaderlandschen aard. Wat het defensiewezen aangaat, betoogt spr. de noodzakelijkheid van het spoedig afwerken der stelling van Amsterdam, desnoods dioor het aangaan van een ïeening. Want behoud onzer onafhankelijkheid moet 't zwaarst wegen, en daarvoor moet men niet minder geld. over heb ben dan voor het vangen van Toekoe Oeanar. De heer Roëll betoogt met aanhaling) van verschillende feiten, dat in 1897 bij het aftre den van de vorige regeering, de middelen geen versterking behoefden. Hij protesteert er dan ook tegen dat heb tijdvak '94/'97 aanleiding zou gegeven hebben tot het nemen van maat regelen. Hij waarschuwt tegen opheffing van waar borgen tegen kwade praiktajken om geplaatst te worden op dë kiezerslijsten. Eindelijk dringt hij er op aan onze defensae- helangen niet uit het oog te verliezen. Spreker heeft den indruk gekregen dab die Minister voortgaat met den verkorten oefeningstijd, on afhankelijk van 'het ingestelde onderzoek. Hij hoopt echter dat de Minister niet daarop zal prejudiceeren en niet zal aarzelen daarop terug te komen, wanneer het nooddg blijkt in 't be lang van het leger. De heer Reekers meent dlat db beoordeeling van de houding van de Ministers-Kamerleden Borgesius en Lely bij de behandeling der.Yes ting b cgrooting niet buiten den kring dezer Ka. mer ligt. TJat die houding blijkt z. i. gemis aan homogeniteit in heb Ministerie. Tredende in financieele beschouwingen merkt spr. op dat men wel mag leenen, maar dat de aflossing uit de gewone middelen moet worden gekweten. Z. i. is 's Ministers betoon over den fmancieaien toestand te optimistisclr De heer Alberda verheugt ach over da so ciale wetten, als een waarborg 'voor de vaili>. heid van den Staat. Door de bevrediging vaa billijke behoeften wordt liefde voor het vader land aangekweekt, en dit moet heb streven zijn. Die bevrediging mag niet opgeofferd worden aan i» iiitaire uitgaven. Morgen 11 uur voortzetting. Zitting van Woensdag 1 Velruari. (Per telegraaf.) Bij de voortgezette Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting over 1899, trad de heer Godin de Beaufort in uitvoerige financieele beschouwingen ten betooge dal de Minister bij de aanbieding van de begrooting den toestand onzer financiën te ongunstig heeft voorgesteld, omdat hij de uitkomsten van vroeger genomen maatregelen ter versterking der middelen niet heeft afgewacht. Tot staving zijner bewering wijst spr. er op dat thans door 's Ministers memorie van antwoord ten eenenmale vervallen zijn, o.a. de aanleiding tot nieuwe belasting heffing, en tot bezuiniging tot een bedrag van het tekort van IV2 millioen, een tekort dat volgens spreker echter niet bestaan heeft. Spr, betreurt de ongunstige voorspiegeling onzer financiën van den Minister in September. Vast staat dat er nu bezuinigd is, waar niet bezui nigd behoefde te woideri en evenzeer dat die bezuiniging eenzijdig op den Minister van Oorlog is toegepast. Weinu aan de Regeering thans de taak om de gevolgen weg te nemen van de ongunstige voorspiegeling van den toestand onzer financiën. De noodzakelijkheid van de afwerking van de stelling van Amsterdam betoogende, vraagt spr. van de legeering de kloeke daad om bij de Tweede Kamer met een voorstel te komen om terug te komen op haar votum, waarbij deu minister van Oorloz gelden voor zijn plannen tot spoedige voltooiing der stelling werden ont houden, omdat de voorspiegeling van het denk beeldig tekoit tot dit votum aanleiding gaf. De beer Rutgers vau Rozenburg acht tot verbetering onzer financiën bezuiniging onvol doende. De ervaring heeft dit geleerd. Streven moet zijn flinke versterking onzer middelen. Voorts besprekende den toestand van de stel ling van Amsterdam, en het gebeurde in de Tweede Kamer bjj de gevoelde debatten, meent Spr. dat de schuld over uitstel van de gemaakte voltooiing niet ligt bij den Minister van Ooi log maar bij den Minister van financiën, als hoold van liet Kabinet. Uitstel geeft ook geen bezuiniging, maar slechts verschuiving van kosten, en door de voltooiing in plaats van in 6 jaieo te stellen op 12 jaren mist men bovendien langer de be stemming van de stelling en den waarborg die zij voor den btaat opleveit. Hij betreurt daarom te meer de houding van de Minister-Kamer leden Borgesius en Lely by de stemming voor de amendementen op de Vestiug-begrooting. Daaruit blijkt weer hoe lastig 't is wanueer Ministers tevens Kamerleden zijn. Eindelijk dringt hij aan op regeling van de administratieve rechtspraak. Het vraagstuk der pensionneering bespre kende, betoogt spr. dat de mooie voorspiegelingen bij de verkiezingen slechts hersenschimmen zijn. Want zelfs het kleinste pensioentje voor den ouden werkman kau niet uil de schatkist be taald wot den. En ook uit beginsel is hij tegen staatspensionneering. De beer Van Heek bestrijdt de bewering van den lieer Merkelbacb dat de industrie kwijnt tengevolge vau ons vrijhandelstelsel. IIIj wyst er op dat integendeel verschil lende industrieën, alsde cacao-, papier-, katoen- en ijzer-indu strie onder de werking van dat stelsel zijn vooruitgegaan, en spreker opsommende de voor- deelen aan het vrijhandelsteisel verbonden, ver zoekt de regeering niet toe te geven aan het verzoek om beschermende rechten voor de industrie. De Minister van Financiën bracht hulde aan het gesprokene door de heeren Van Boneval Faure en Alberda. Daarna de verschillende ge maakte opmerkingen beantwoordende zet de minister uitvoerig het standpunt der Regeering ten aanzien onzer financiën uiteen, handhavende dat de jaren van 1892—97 gunstig zijn geweest, dat de toestand onzer financieele krachten goed zijn, dat de inkomsten in den laatsten tijd buitengewoon zyn toegenomen, maar tevens dat de uilgaven belangrijk grooter zijn geworden. Voor de gemeenten te gemoet te.komen heeft de Reg. zich zelf in zeker opzicht in een engte gedreven maar dat kan haar allerminst als een euvel worden aangemerkt. Echter niettegen staande de gunstige resultaten van '97, moet men bedachtzaam zijn, want men kan niet voorzien dat van '99 hetzelfde gunstige getui genis is af te leggen, en moge er dan ook al geen noodwet noodig zijn, toch moet naar be zuiniging en eenige verruiming van middelen gestreefd worden met het oog op de toekomst. Het Regeeringsstandpunt is voorts dat de financiën tusschen vaderland en Indië geschei den moeten blijven en dat beiden financieel op eigen voeten staan.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2