n iv' SF IN". 9855. H :irl 52"* jaargang. Donderdag 9 Februari 1899. Strijdige Werelden. I üi?1 it- I I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. J f 1 t- S' 1 li I 1 I'll 1 illJ 1111 UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. fj er UIT DE PEKS. .ff- BUITENLAND. SCHIEDAM, 8 Februari '99. - 'il fV»l| *n I tel 1 •iif 11ff >n f >f n|ti tea I! J 1* onk, een- sche era- sica, tsis, •um fed. été, gel, 3u. 1 i GOUnANT. IsontrostvBin vsar Schiedam, pei kwartaal f 0.90 omliggende plaataen, p. kwart. - 1.05 franco per pelt, p. kwartaal. 1.30 Aftonierlijke nommers. 0.02 BUREAU: BOTERITRMT SO, Velephoon No. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone regol# met inbe grip van eene Courant Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.58 - 0.10 Kiesvereen iging S ciiiedam". Onder het opschrift »eeo verblijdend teeken" «tf het «Sociaal "Weekblad" van j.l. Zaterdag (dus vóór de Jbekende vergadei ing) een beschou wing over d'e aanhangige bestuursvoorstellen. Het blad zeide Het bestuur der kiesvereeniging «Schiedam" geeft «n navotgingswaardig voorbeeld ter verkrijging m de zoo broodnoodige klaarheid in de politiek der niet-kerkeiijke groepen. Het stelt aan zijne leien voordo richting der Kiesvereeniging aan te duiden ais .vrijzinnig demo cratisch" van de leden te verlangen instemming met het doel en de programma's der vereeniging trouwen als leden toe te latenhet stemrecht in de vereeniging onafhankelijk te maken van de publiekrechtelijke kiesbevoegdheid der leden, en liet programma voor de gemeenteraadsveikiezingen aan te vullen met de volgende punten (waarna het concept-progam volgde). Hierna werd de toelichting tot dit program èn de bestrijding van den heer Van Lissa op genomen, waarbij de redactie van liet «Sociaal Weekblad" aanteekende In boever dit bestuurslid gelijk bneft in zijn be wering, dat zijne medebestuursleden socialisten zijn, kannen wij niet beoordeelen. Wèl kunnen wij be- eordeelen, dat hetgeen door hen voorgesteld wordt geen revolutionair-socialistisch maar een zeer dui delijk waarneembaar hervormingsgezind karakter draagt Wij, die toch wel niet onder de socialisten zullen worden gerangschikt, zouden, indien wij over dit voorstel hadden mee te spreken, waar schijnlijk eenige kleine bezwaren van practischen aard te berde brengen, maar geen enkele princi- pieele bedenking daartegen opwerpen. Intusschen, wat er ook moga zijn van de socia listische gezindheid der meerderheid van liet be stuur der kiesvereeniging «Schiedam", indien tiet dissemieerend bestuurslid in zijne bewering dien aangaande gehjk heeft, dan had hij het indienen van het voorstel juist moeten toejuichen, al kon bij met den inhoud daarvan niet meegaan, Immers, indien zijne bewering juist is, zal de be handeling van het voorstel eene ongezochte ge legenheid bieden om de ware gezindheid van de meerderheid van bestuur te doen kennen. Bhjkt die meerderheid werkelijk socialistisch te wezen en de meerderheid der leden met haar mee te gaan, dan zal die kleurbekenning een voordeel wezen. De niet-socialUtische minderheid zal daaruit dan zien, dat zij in de kiesvoieeniging «Schiedam" niet ianger thuis boort. Zij kan dan naast deze ver eenigmg eene andere oprichten, waardoor een toe stand zal worden geboren die veel gezonder is, dan de tegenwoordige. Schakeering van meeningen is een voorrecht in een debating-club of een ver eeniging tot gezellig vei keer tneene kiesveieeniging, die, als zij zich van haie roeping bewust is--, poli tieke leiding moet willen geven, is zulk eene scha- keering een nadeel. Wie leiding wil geven, moet weten in welke richting hij leiden wil eene ver eeniging die alle richtingen, van conservatief tul socialistisch, in zich herbergt, leidt, wanneer zij in DOOR IDA B.OYj-ED. 33) „Ja," zei mevrouw Kalkowski voldaan, „ik moét altijd! weer zeggenDobert's smaalk is eenvoudig uitnemend." „Vergun mij dat ik mij aansluit bij den dank van mijn meisje," zei Guy. Dobert drukte beun vriendschappelijk de hand, „De dames zijn zoo welwillend die be scheiden en zeer natuurlijke attentie van een oud vriend tot een onderwerp van gesprek te maken," sprak hij, terwijl vaderlijke vriendelijk heid doortrilde in zijn aangename stem. „Komt maar bimnien!" riep Philip nu. Guy wierp de deur open eni last de gasten voor hem binnengaan. Zij waren, in verrukking, vooral mevrouw Kal kowski en mijnheer Dobert. „Dat moest de „oude" eens zien," merkte Do bert tegenover mevrouw1 Kalkowski op. „Dan kon hij eens leuren wat mise-em-scan© is." Martina was te nieuwsgierig naar en bij voor- haat reeds veel te verheugd over haar geschen ken, dan dat zij voor de stralende schoonheid van hfafc feestelijk! versierde vertrek oog had. Juichend viel wij, terwijl zij met Guy voor de tafel met geschenken stond, haar aanstaande telkens weer om den hals. Daar lag rose zijde voor een. japon, een gou den armband, een dozijn paar handschoenen, beweging komt, niet in eena bepaalde richting, maar draait in een kringetje rond. Wij zijn van oordeel, dat het bestuur der kies veieeniging «Schiedam" door zijn voorstel geen blijk heeft gegeven van socialistische maar zooals het zelf zegt van vrijzinnig-democrati sche gezindheiddoch socialistisch of met, zijn vooistel strekt om te scheiden wat niet bij elkaar behoort en daarbij kan de politieke atmospheer niet anders dan winnen aan zuiverheid. Algemeen overzicht. De overwiuning die de vrienden der revisie behaald hebben, blijkt nog belangrijker te zijn dan eerst werd gedacht. Men weet dat iu de Kamercommissie twee leden vóór het regeerings- voorstel slemden, maar ook deze twee, de hee- ren Crupi en Beithet, deden dit niet opgiond van de door Mazeau, Dareste en Voisin inge stelde enquête en ontnamen dus aan hun stem het voor de strafkamer hatelijk karakter. De Kamer zal nu over het lot van het minis terie te beslissen hebben. De vrienden san het Kabinet zijn in groote vreeze en willen een laatste poging wagen om Dupuy c.s. te redden. Daartoe zouden zij aan de Kamer voorstellen haar meening uit te spreken over het onttrekken der zaak aan de berechting der strafkamer, maar tevens de regeering een motie van ver trouwen te geven. Anderen meenen dat dit niet noodig f] zijn, en dat de Kamer, ondanks de beslisa-"g der commissie, zich .met het voorstel der if.jeering zal vereenigen. Indien de losse gegevens die van hier en van daar kunnen worden bijeengeraapt over de enquête van Mazeau, der waarheid getrouw zijn, dan sclijjnl het vi ij wel onmogelijk dat de Kamer in den uitslag van dat ondei zoek aanleiding zal vinden de strafkamer van het Hof, of liever de Fransciie rechtspiaak in haar geheel, voor het oog der geheele wereld een kaakslag te geven. Wanneer men b.v. in de »Soir" leest, dat generaal Roget boos was omdat de raadsheer Dumas er aanmerking op maakte dat hij Pic quart een ialsai is noemdedat generaal Chano.ne, de oud-minister van oorlog, na zijn verhoor uitriep: «Maar dat zijn allemaal Dreyfusards": dat kapitein Cuiguet het zeer ongepast vond van de leden der strafkamer, dat zij zelven de waarde der geheime documenten onderzochten; dan ziet men in gedachte de ster van het tweede ministeiie-Dupuy reeds achter den poii- tieken horizon verdwijnen. Nog waarschijnlijker wordt dit wanneer men verneemt wat het lid der Kamercommissie Roch over het dossier-Mazeau mededeelt. Gisteren in de couloirs der Kamer deswege ondervraagd, vertelde Roch dat er een brief is vau Quesnay de Braurepaire aan Bard, o! een heel vriendelijk briefje, waarin hij hem vraagt of het waar is dat Bard voornemens is ztch een mooie 'leeren ceintuur met antiek zilveren, gesp, verscheiden sierlijke tabdote, confituren en ook een. weik in prachtband, waarop met gouden letters stond: „De Gothiek en da Re naissance". Dit werk vormde om zoo te zeggen liet middelpunt waaromheen de andere geschen ken gegroepeerd waren. Guy had wel gedacht dat Martina zeer in haar schik zou zijn. Maar haar jubelende blijd schap scheen bijna grenzeloos, en zij stortte zoo warmen dank over liem uit, dat zijn hart klopte en zijn oogen schitterden. Wat was zij toch een meisje vol oorspronkelijk en waian-bloedig leven- En hij was haar erkentelijk voor haar dank baarheid. De anderen heten vol tact het verloofde paar eenige oogeoiblikken met rust. Maar eindelijk moest mevrouw Kalkowski toch. ook bedanken voor d'e mooie bontranden die Guy haar had gegeven. Zij had reeds lang gewenscht zulk bont te hebben om een avondtoilet te garnoeren. Een kwartiertje werd nog zoek gemaakt met nemen en geven, bedanken en vroolijke uitroe pen. Philip had zich jegens allen zeer vrijgevig getoond met v/andsdiotols, schetsen en beschil derde promkglazen. Ofschoon mijnheer Dobert zijn voornaamste geschenken reeds tem huize der Kalkowsld's had overhandigd, 'had hij' toch nog voor do dames allerliefste cadeautjes bewaard. Yoor Philip had Guy een prachtig kemelsharen, kleed' weggestopt, en dat werd nu te voorschijn gehaald en uitgespreid. Maar nauwelijks was dit alles voorbij, of er daalde een stemming over het geselschap neer, aan te sluiten bij de campagne tegen de leden der strafkamer. Wat nu al heel vreemd is, deze brief komt niet voor bij de stukken van het eerste onderzoek. Eerst nadat Bard, om nadere inlich tingen gevraagd, naar dien brief had verwezen, kwam hij Zondagmorgen voor den dag. De commissie moest er eerst om vragen. Roch zegt voorts dat de laatste beschuldi gingen van De Beaurepaire (het mededeelen van een geheim stuk aan het Drievoudig Verbond) niet in de enquête begrepen zijnde regeering moet overigens verklaard hebben, daaraan geen gewicht te hechten. Volgens Roch vindt men in liet dossier aan- mei kingen van Cavaignac op het rapport van Bard, die volgens dezen evenwel slaan op het pleidooi van mr, Mornhardt. Generaal Roget beklaagt zich niet met Picquart geconfronteerd te zijn, wat volgens den voorzitter Loew door de geheele strafkamer onnoodig werd geacht; Cuignet klaagt over tendentieuze vragen eD hel los heenloopen over voor Dreyfus ongunstige passages in het dossierLoew's antwoord daarop kwam de meerderheid der commissie overtui gend voor. Ten slotte zegt Roch dat uit htt dossier der enquête-Mazeau blijkt dal Monard, de griffier van het Hof, een belangrijke rol heeft gespeeld in de laatste gebeurtenissen. Met groote verbazing neemt men ook kennis van den brief van Mazeau, Dareste en Voisin, waarin zij hun conclusie hebben neergelegd. De voornaamste passage luidt: »W(j verdenken noch de goede trouw, noch de eerbied waai dig- heid der laadsheeren van de strafkamer, maar wij vieezen dat zij, in de war gebracht door de beleedigiogen en beschimpingen, meege sleept duor tegenstrijdige stroomingen, door vooroordeelen die hen huns ondanks beheer- schen, na de instructie niet meer de kalmte en den vrjjen geest beiitien die onontbeeihjk zijn om het ambt van rechter uit te oefenen." Quesnay de Beaurepaire verlangt in de Echo de Paris" dat het geheele dossier der enquête aan de Kamer woide medegedeeld. Intusschen is de slralkamer met haar arbeid gei eed gekomen. De instiuctie is afgeloopen, zegt men, en heden zou deze gesloten wot den. Daai na wordt het dossier gezonden aan den procureur-generaal om requisitoir te neinen vervolgens wordt het teruggezonden naar de stialkmner die een rappoiteur aanwijst, waar voor Mauau wordt genoemd. Volgens sommigen zul de instruct!# echter eerst morgen of overmorgen gesloten worden, omdat de strafkamer nog op hel proces-verbaal wacht van eenige verhooren in de provincie. Daai toe behooi t zeker ook liet vei hooi- van den Zwitserschei! schrijver Hegier, die nu in de Temps" het vei haal omtrent den met »Bluet" ondei teekenden brief aan Reinach bevestigt, volhoudt dal deze zich den 22sten Augustus te Evian bevoud, wat fijj met bewijzen wil staven, en er bij voegt dat Reinach vandaar naar Bern die wel wat op dreigende verveling geleek. Het werd op eens zóó stal dab men het ruischen der kaarsvlammen in den kerstboom, ikon hooien. Alleen d!a verloofden stonden, dicht tegen elkaar aan en bekeken telkens weer Martina's geschen ken en gingen geheel in elkander op. Kalkowski liep op en neer, met de handen in de brodezakken, en begon te fluiten. Dobert, do door zijn elegante manieren be roemde salon-acteur, kende geen gedwongen heid. Met een beleefde buiging vroeg hij „De Gothiek en de Renaissance" te mogen doorkij ken. Hij was van mooning, da.t het een be wijs van tact was, belangstelling te toonen in Guy's kunst. Martiua, die het werk nauwelijks een vluchtigen blik had' gegund, gaf het hem met genoegen. „Ik kom er van avond toch. niet aan toe," zeide zij. Dobert droeg het werk naar het tafeltje vóór de OttomansPhilip was aan een sciienktafei tje bezig de glazen te vullen met bowl. „Een prachtige verzameling," ziei Dobert tot mevrouw Kalkowski. „Wil je meekijken?" Zij ging bij hem zitten. „Martin meet zijn partijtje makemi, anders wordt hij nijdig," fluisterde zij, terwijl zij zich over het Palazzo Pitti heen boog, diat Dobert voor haar had opgeslagen. „Het lijkt mij onmogelijk," antwoordde Do bert op dienselfden toon. „Je schoonzoon zou heb miasdhien niet netjes vinden, en daar zcu hij geen ongelijk in hebban." En hij ging hard op voort: „Prachtig die gevel Siena die dom van Sie-na." is gegaan en vervolgens te Bazel ontmoetingen heeft gehad met peisonen uit Miihlliausen en Berlijn, En de man eindigt met deze insinuatie »Wat was iiet onderwerp van zjjn gesprek met groofe Duitsche financiers liet snlou van H. B. (Henri Brisson?)? Was er uiet spiake van een leening van tien millioen die te New-York gesloten moest worden en ook gesloten is Reinach houdt hiertegenover ziju bewerin gen vol, die ook hij zegt door getuigen te kun nen laten bevestigen. Intusschen kan de strafkamer zich gaan bezig houden met de zaak-Picquait, die door de ge beurtenissen der laatste weken eenigszios uit het oog is verloren. Volgens het «Journal" zal generaal Roget thans zyn zin krijgen en met den kolonel geconfronteerd worden. De straf kamer wil echter eerst uitspraak doen in zake de regeling van rechtsgebied nadat over de revisie beslist is. Picquart zit intusschen nog al tijd gevangen. Het pleit is thans beslist. De Amerikaansche Senaat heeft de Amerikaansche souvereiniteit over de Phihppijnen geproclameerd, zij liet ook dat men niet van pian is de eilandengroep bij de Yereenigde Staten in te lijven of duurzaam de regeering over den archipel in handen te houden. De Philipijino's die den strijd voor hun onaf hankelijk niet opgeven, worden dus nu van Ame- ukaansclie zijde beschouwd ale rebeiieo, en aan generaal Ons zijn dan ook instructies in dien geest gezonden. De genei aal moet aan de iusurgeuten mede deelen dat het vredesverdrag door den Senaat is bekrachtigd, en dat de operaties zullen voort gezet worden om het verzet tegen het Ameri kaansche gezag te ondei drukken. Bovendien brengt de Boston die tello-Ilo de voor Manilla bestemde Baltimore gaat vervangen, aan generaal Miller het bevel over, zich met of zonder toestemming der bevolking van llo-Ilo meester te maken. Van zijn kant heelt Aguinaldo een piocla- malie uitgevaardigd, waarin hij aan de Ameri kanen den oorlog verklaart en den staal van beieg afkondigt. Dat de Philippijnen niet geneigd zijn het Amerikaancch gezag te erkennen, wordt ook bevestigd door Agoucillo, die wel ontkent uit de Vereenigde Stuten gevlucht te zijn, maar toch Canadeescli grondgebied schijnt voor te tiekken boven de staten der Unie. De afgezant van Aguinaldo vei klaart dal de Plnlippino's den stryd tot het uiterste zullen volhouden. Zij willen zelfstandigheid, en hij ge looft niet dat do Amerikanen 10 millioen eens gezinde mannen aan kunnen. De heer Agoncillo schijnt wel wat erg opti mistisch. In bewapening en dat is zeker de belangi jjkste factor in den negentiende-eeuvv- sclien oorlog laten de Amenkanen zelfs de Europeesche staten verre achter zich. Hij blajcteide verder. Het witte licht en de stralende warmte ver spreidden zich van dein kerstboom door het ge heele vertrek. Met don arm om Martina's midden, geslagen, zeid'e Guy zacht: „Zeg, liefste is het niet of er wijding en glans van den boom uitstraalt 1 En als ik er aan denk, dab heft volgend jaar zoohi boom voor ons alleen, in ons e.gen nestje brandt, dh-ri beeft mijn hart van. vreugde." „Ja," zei Martina, „zoo'n kerstboom is erg aardig. Ik begrijp zelf niet, dólt wij liet vroeger mat Kerstmis zonder een boom hebban lcnnnein doon Maar zeg me eens, Guy, waar heb je die rose japon, gekocht Ik 'kan ze toch wel rui len Ik denk dat de kleur te teer is voor mijn teint." „Natuurlijk. Zie je, ik moet ook nog learen wait je goed staat." Philip hield zijn moeder heb theeblad voor, waarop de zes volgeschonken glazen stonden. „Papa moet zijn partijtje hebbenanders loopt hij nog weg," fluisterde zij haar zoon toe. „Van avond en mot wien? Ik speel im mers zoo slecht stelt," zei Philip radeloos. Hij ging met het theeblad naar de beid© verloofden toe. Toen Martina .zich bediende, viel haar blik op baar vader die, altijd nog met de handen, in de broekzakken en zijn gekte de jas geheel open, zoodiat zijn glimmend-wib vest zichtbaar werd, bij d'en kerstboom stond en zacht fluitend naar de in wit schitterend© takken keek. Wordt vervolgd i t 1 AM - jlji JM *1 !1! 1 J'f hi i J j<r t f if 1 it i 1 1 f t 1 11 t h f II ii .if 'f 1 I Rsl

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1