BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Gebef. Kerk. SPORT. Gemengd Nieuws. Generaal Otis heeft intusscheo over het ge vecht van Zondag nader geseind dat de opstan delingen om Manilla 20.000 inan sterk waren, en dat zij vermoedelijk een verlies van 4000 man aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen leden. De Amerikanen verloren ongeveer 250 man aan dooden en gewonden. De waterleiding en het pompstation werd door hen vermees- leid. Nu heet het rustig te zyn. Een ander bericht, te Washington uit Ma nilla ontvangen, geeft nog een hooger cijfer aan voor de veiliezen der Philippino's. Het spreekt van 2000 dooden, 3500 gewonden en 5000 ge vangenen. Uit de troonrede waarmede gisteren het Britsehe Parlement werd geopend, willen wij eeri en ander aaustippen. Gezegd wordt dat de betiekkingen met alle mogendheden vriendschappelijk zijn, De Koningin wenscht generaal Kitchener, den officieren en den EngePchen en Egyptischen troepen, geluk met de inneming van Omdurman en dankt hen uit naam van het EiigeLche volk. De Engelsche en Egyptische officieren zijn thans bezig met het herstellen van rust en orde in de veroverde provinciën. Gewag wordt gimaakt van de regeling op Kreta. Op de uitnoodiging tot de ontwapenings conferentie is door de Koningin met groot ge noegen toestemmend geantwoord. Leedwezen wordt uitgesproken over den moord op keizerin Elizabeth. De Koningin heeft niet kunnen medewerken tot dp aanneming van alle voorstellen ter con ferentie tegen het anarchisme gedaan. Toch schijnen wijzigingen in des Engelsche wetten, met het oog op anarchistische samenzweringen, noodig; zij zullen aan het Parlement worden voorgelegd. Bij liet debat over het adres van antwoord in het floogerhuis sprak lord Salisbury ver volgens over Soudan en China. Hij herhaalde dat Soudan bezet was volgens tweevoudig recht: de Egyptischesouveremiteit en het recht van veroveiirig. Tegen liet laatste recht, meeade hij, was niets in te brengen maar Engeland is niet voornemens afbreuk te doen aau de aansprakeu van zijn bondgenoot, de Khedive. Wat de ei kenning der positie van een andere mogendheid betreft, de geschiedenis geeft geen voorbeeld van herstelling van door de gebeutle- r.issen verloren gegaue rechten, zonder mede werking van hem die rechten beweert te hebben. Over China: sCluna's toekomst berust niet in onze handen. De staatkunde der Regeering is te maken dat de bestaande verdragen worden nageleefd en met de belangen der Britsehe ondei- danen behoorlijk rekening wordt gehouden." Salisbury vei klaarde voorts dat de voortdu rende uitbreiding fier bewapening niet aanmoe digend is voor de idealen droom des Czaren. Ilij voor zich zou tevreden zijn wanneer de conferentie leidt tot uitbreiding van het arbitrage beginsel. Intussclien moet Engeland zich even als andere natiën blijven wapenen. Want a! is het oorlogsgevaar niet zoo groot als gedurende de vacantia, de oorzaken die tot moeilijkheden zouden kunnen leiden, zijn er nog. Het adres weid aangenomen. Gemengde Itlcdedccltngen. In den Duitschen Rijksdag bracht de voorzitter, graaf von Ballestrem, gisteren hulde aan du nagedachtenis van Caprivi als die van een man van trouwe plichtsbetrachting, een ridder zon der vrees blaam. Zelfs de socianl democra ten stemden in met den bijval die deze woor den uitlokten. De sReichsanzeiger" brengt eveneens buide aan den overledene. Door den dood van den erfprins van Saksen- Coburg-Gotha wordt de derde 20on van koning in Victoria, de hertog van Coanaught, vermoe delijk troonsopvolger van het groothertogdom. Negen arbeiders, die te Löbtau andere ar beiders wilden dwingen het werk te staken, waarbij een veehtpaity ontstond die tengevolge had dat verschillende arbeiders mishandeld en de aannemer zeer ernstig mishandeld werd, zijn samen tot 53 jaar tuchthuis, acht jaar gevan genis en 70 jaar eerverlies veroordeeld. Het proces werd met gesloten deuren gevoerd. De sociaal-democraten openen een inschrijving voor de betrekkingen der veroordeelden en willen deze zaak gebruiken als agitatie-middel. De liberale bladen vinden de straf ook wel wat streng en betreuren dat de zaak niet open baar is behandeld. Overleden is de graaf de Chambrun, bekend philantroop en staathuishoudkundige. Hg is de stichter van het Musée Social. De overledene stond bovendien bekend als Wagnerkenner. In de nPaix" zjjn heel wat artikelen, zoowel over sociaal-oeconomie als over Wagner, van hem verschenen, waarover hij trouwens ook eenige werken schreef. De Spaansche minister van marine heeft in den ministerraad de noodzakelijkheid betoogd van versterking der marine, omdat hoe beter marine een land bezit, hoe geringer liet gevaar is voor een zeeoorlog. Emilio Casteiar bestrijdt in de nLiberal" krach tig het program der conservatieven, van Sil - vela en generaal Poluviejahij noemt het reac- tionnair en geschikt om een omwenteling uit te lokken. In Polavieja ziet hij een Spaanschen Boulanger. Men maakt zich te Madrid ongerust over de opdracht, die aan den redacteur der »Econo- miste Europeen", Edmond Théry, is gegeven Deze, die lid is der Europeesehe commissie voor de statistiek, is door de Fransche regee ring belast met een grondig onderzoek van Spanje's financieelen toestand. Sommigen zien hierin een eersten stap in de richting eener Euiopeesche contröle op de Spaansche financiën. Heden zal de Regentes het besluit onder loekerien waai bij de grondwettige rechten her steld en de Staat van beleg in geheel Spanje opgeheven wordt. De Romeinsche liberale en clericale bladen bespreken de deelneming des Pauspn aan de ontwapeningsconferentie, waarvoor nu inderdaad Den Haag als pleats van samenkomst schijnt aangewezen. De liberale pers bestrijdt het recht van den Paus om aan de conferentie deel te nemen. Men denkt echter niet dat koning Humbert zich er tegen zal verzetten, maar wel dat hij zal verlangen dat de Pauselijke gedelegeerde er officieus en zonder stemrecht zal tegenwoordig zijn. Te Middelburg (Z. A. R.) is volgens een te Kaapstad uit Pretoria ontvangen telegiam een geval van builenpest voorgekomen bij een on langs uit Bombay gekomen Indiër. Bestrijding van het Nieuw-Mnltlinsianlsmc. Zooals men weet, is in eene rergadeiing den 21 Januari te Amsterdam gehouden door 26 mannen en vrouwen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging en maatschap pelijke positie, met wier optreden bovendien ruim een 50-tal anderen instemming hadden betuigd, besloten tot het oprichten eener Ver- eeniging, die zich ten doel stelt de verdere uitbreiding van het Nieuw-Mallhusianisme in Nederland zooveel mogelijk tegen te gann. De voorbereidende commissie, bestaande uit de heeren dr. H. Pinkhof en d.. D, Snoeck Henkemans, heeft thans een rondschrijven ge richt tot allen, die, hetzij op godsdienstige of zedelijke, hetzij op economische of medische gronden met hen in het Nieu w-Maithusianisme een gevaar zien voor ons volk, hen met aan drang uitnoodigende tot deze vereeniging toe te treden. Het bedrag der contributie aan het lidmaatschap verbonden, wordt door de leden zelf bepaald met een minimum van 25 cent per jaar. Hun, die wensclien toe te treden, wordt verzocht zich met opgsve van naam, beroep en woonplaats en bedrag der contributie aan te melden bij een der bovengenoemde heeien. De Minister van Buitenl. Zaken zal 16 dezer een diplomatiek diner geven. De gewone audiëntie van den Minister van Kol. zal op Vrijdag '10 Febr. 1899 niet plaats hebben. De burgemeeester van Rotterdam, de heer F. B. 's Jacob, geeft den 13 dezer in de foyers van den grooten schouwburg aldaar eene schit terende soiiée en worden de zalen van een elec- trische verlichting voorzien. *OVERSCHIE, 8 Februari. Aangezien het repa- reeren, wat aan het kerkgebouw der Ned. Ilerv. Ge meente noodig zou zijn, ten einde in de behoefte aan plaats te voorzien, pl. m. f70.000 zou kosten, is onlangs door notabelen on kerkvoogden dier ge meente besloten, een geheel nieuwe kerk te doen bouwen. Daar echter do finanticele toestand der kerk niet van dien aard is, dat dit werk zonder de hulp der leden tot stand gebracht kan worden, hebben kerkvoogden en notabelen zich om vrijwillige bij dragen tot de leden dor Ned. Herv. Gemeente gowend. Volkshuis. Onze oud-stadgenoot, de heer W. J. van tVagtendonk, schonk gisteren een, jammer ge noeg, matig auditorium een skykje in woord en beeld" m de vroegere ambachtsgilden. O! liever, hij gaf meer dan het beloofde, ook de geschiedenis der gilden in het algemeen, hun invloed op opkomst en vooruitgang der steden, op het zedelijk-godsdienstig, sociaal-oeconomisch en politiek leven, der middeleeuwen vooral, werd niet onbesproken gelaten. Meer in het bijzonder hield de spr. zich echter bezig met de arbeidsgilden, en dat wel aan de hand eener keurige collectie platen. Door ge gevens, ontleend aan oude rekeningen, hand vesten en keuren, werden de platen toegelicht, zoodat een heldere blik gegeven werd op het ndagelijksch leven van den kleinen man." Na een korte bespreking van de gilden bij de Grieken, de Romeinen, ia de Romeinsche wingewesten en bij de Germanen, werd door den spreker behandeld het gildenwezen in ons land, en wel in hoofdzaak de arbeidsgilden. Met tal van voorbeelden lichtte spreker toe, hoe de gilden steeds partij trokken voor de niet-be- zittenden tegen de bezittenden en zelf ook dien strijd aanbonden. Betoogd werd, hoe de gilden in de eerste plaats beoogden wering van con currentie, waardoor zij den vooruitgang tegen hielden, menigen flinken arbeider, om financieele redenen, beletten zich als meester te vestigen, het platteland onderdrukten. Hun oeconomische werking, het fixeeren van loon en arbeidstijd, de waarborgen die zy gaven aan de verbruikers ten opzichte van qualiteit, gewicht en prijs der waren, in één woord de goede en de slechte zijde der gilden, werden door spr. helder ont wikkeld, waarbij voorbeelden uit Schiedam niet vergeten werd en een vergelijking van tegen woordige met vroegere toestanden niet achter wege bleef. Een warm applaus was de dank der aan wezigen voor de boeiende lezing. JJe vereeniging sLes Aviculteurs' Beiges" afdeeiing van de Fédération Nationale des Sociétés i ''Aviculture de BeIgique(eere-voorzitler Z. K. H prins Albeit) hield dezer dagen hare negende groote tentoonstelling van pluimge dierte te Brussel in het Pare du Ciriquanteuaire aldaar. Onder de twaalf Hollaudsche liefhebbers, die daar met hunne dieren mededongen, behoort ook onze stadgenoot, de heer S. C. van Waal wijk van Doorn Jr., die met de daar hem ingezonden toom zwarte Minorca-kippen den len prijs alsmede den aanmoedigingspremie verwierf. Op eene eenige weken geleden te Luik ge houden groote tentoonstelling verwierf genoemde heer voor dezelfde soort kippen een diplome d' honneur (eere-diploma). De werkman de Wolf, wonende aan de Groenelaan alhier, had hedenmorgen het onge luk om te Hillegersberg, waar hij werkzaam is, van een stelling te vallen, waarbij hij hel rechterbeen ernstig kneusde. Per vigilant is hij, op advies van een dokter, en begeleid door een zijner collega's, naar zijne woning gebracht. Aan de politie-wachtenMarkt en Hoofd straat alhier, zijn thans verbandtrommels ge plaatst om bij eventueele ongelukken een voor- loopig verband te kunnen leggen. In den stal van den veehouder C. Houtman aan de Hoofdstraat is onder liet vee mond- eii klauwzeer geconstateeid. B U R G E R L IJ K E STAND. Gehuwd 8 Febr. D. Eldeikamp, 20 jaar, en J. Kolff, 21 jaar. G. Lans, 33 jaar, en M. van der Knaap, 22 jaar. C. Philippit, 37 jaar, enA. C. van Vliet, 33 jaar. Geboren 4 Febr. Christiaan, zoon van C. Baliijns en S. Tetteiaar, Zijlstraat. 6 Febr. Johannes Jacobus Maria, zoon van W. H. P. den Brinker en C. M. Swinkels, Gcrrit- Verboonstraat. 7 Febr. Agatha, dochter van A. van Winger den en J, de Lange, Nieuwsticht Z.Z. 8 Febr. Wilhelmus Johannes, zoon van H. Feelders en N. de Haan, Grofbaan. Maria Magdalena, dochter van C. Gijsen en M. Krom menhoek, Nieuwstraat. Overleden: 8 Febr. Elisabeth Jacoba Swinkels, oud 66 jaar, wed, van M, P. Koks, Nieuwe Naven. 'Gisterenavond trad alhier in het lokaal van deu Volksbond in de Emrnaslraat voor de leden op de heer L. M. Muns met een viertal voor drachten of monologen welke door hem zeer goed werden vertolkt. Hij mocht dan ook na afloop een daveterid applaus van hel publiek en een hartelijk woord van dank van den waar nemende» vooizitter iu ontvangst nemen. De zaal was stampvol. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Febr. Adrianus Johannes, zoon van J. van Zwieten en M. van den Boogert, Eendrachtstraat. Krijntje, dochter van J. den Breems en E. v. d. Borden, Westnieuwland. Aart, zoon van J. Ommering en A. Koudstaal, Liesv. laan. Adrianus, zoon van W. P. Versteeve en M. Hofman, Westnieuwland. Overleden 6 Febr. Adrianus Kurvers, oud 75 jaar, wedn. van K. M. Abele, Hoogstraat. Er ia weer een nieuw tijdschrift gekomen voor jonge dames„Lente", onder redactie van Fine van Berken on Egbertha C. van der Mandele. Wij hebben de eerste aflevering eens doorgebla derd; ze ziet er werkelijk serieus uit. Dr. Prei schreef een causerietje „Voor verstand en hart"dr. Cornelia de Longen vertelt wat over hygiëne; Truida Kok geeft het begin van een novelletje, terwjjl de beide redactrices de zorg voor de andere rubrieken op zich hebben genomen. Waarvoor dit tijdschrift nu; er zijn veel jonge dames en niet veel periodieken voor haar. Uitgever is de heer H, J. W. Becht te Amsterdam. Volgens de „Academy" heeft John Morley als honorarium voor de levensbeschrijving van Gladstone gekregen: honderd-twintig-duizend gulden. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van Woensdag 8 Februari 1899. Wegens zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toegang ver boden is: J. F. B. en S. B., heiden te Overschie, ieder tot f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap O. V. te Overschie, tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis C. J. O., Th. d. G., P. J. v. d. S. en C. G allen te Schiedam, ieder tot fó boete subs. 3 dawn hechtenis. u Wegens overtreding van het Provinciaal Reglement: B. J. B. te Schiedam, tot 2 maal f 1 boete subs 2 maal 1 dag hechtenis. Wegens politie-overtreding J. Th. d. B„ W. P. d. V. en J. Th. B., allen te Schiedam, ieder tot f 2 boete subs. I dag hechtenis W. P. te Schiedam, tot 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de voorzitter der R.-K kiesyerceniging werd vrijgesproken van ongeoorlóaf- den invloed bij de herstemming voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten in de maand Juni van het vorige jaar, vernietigd, en veroordeelde den beklaagde tot gevangenisstraf voor den tijd vaa 14 dagen. Nbd. Herv. Keek. Beroepen: Te Hulst L. M. de Boer te Neede Bedankt: Voor Hoofdplaat, door J. Gouver neur, cand. te Rotterdam. - Voor Helder, door A J. Adriani, te Warmenhuizen. Bedankt: Voor Bunschoten, door T. A. Bakker te 's-Gravendeel. Geref. Kbrkes. Beroepen: Te Aalten, A. J. M. Mulder te VHertogenbosch. Bedankt: Voor Doornspijk, door G. H. van Kasteel te Oppenbuizen. Het praeparatoir-examen werd met goed gevolg af gelegd door de eandidaten J, D. Heersink, te Kampen, en H. Reiners, te Stecnwijkerwold, beiden van dé Theol. School te Kampen; deze zijn alzoo beroepbaar gesteld bij do Geref. Kerken. Hooseb OjfDEBWIJS. Leiden. Geslaagd voor het caudidaats-examen in do rechten de heer J. G. Huyzer. Utrecht-. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde do heer H. G. Hamaker, gob. te Leiden, op proef schrift „Over nabeelden". Geslaagd voor het doet. ex, staatsw. de heer J. C. van Randwijk, De promotie tot doctor in de ge neeskunde van den heer H. G. Hamaker geschiedde met lof. Lager Onderwijs. Door het bestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen zijn aan de leden de volgende vragen verzonden omtrent schoolvergaderingen A. Acht gij, naast afzonderlijke besprekingen met de leden van het personeel der school het houden van schoolvergaderingen gewenscht? B. Indien niet, op welke gronden steunt uwe meening? C. Indien wel: a. welke zaken zoudt gij daar behandeld willen zien? b. hoe stelt gij u de inrichting der schoolverga deringen voor wat betreft: 1. de leiding; 2. de rechten van elk der leden van het personeel 3. de keuze der onderwerpen; 4. de wijze van beslissing; 5. do kracht der genomen beslissingen; 6. het aantal vergaderingen. D. Worden aan uwe school school vergaderingen gehouden E. Indien niet, wat is daarvan do reden F. Indien wel: a. worden de bijeenkomsten trouw en met opgewekt heid bezocht? b. is de inrichting dier verg. overeenkomstig het door u onder C b 16 medegedeelde? G. Zoo gij schoolvergaderingen hebt gehouden en er mee geëindigd zijt, wat was daarvan de oorzaak H. Bijzondere opmerkingen. Volgens art. 41 van het Huishoudelijk Reglement van den „Bond van Ncderlandsche Onderwijzers" zijn nu reeds verkozen verklaard tot leden van het hoofdbestuur dier vereeniging: de heeren M. van den Brand, te Arnhem, voor district UIM. C. J. H. Cramerus, te Breda, voor district VG. Severijn, Ph. van der Vos en Th. M. Ketelaar, allen te Am sterdam, voor district VI (Amsterdam a, b en A). Genoemde leden waren allen aftredend. Voor de districten I, II, IV en VI (Amsterdam c) moet gestemd worden, daar er voor ieder district meer dan één candidaat was opgegeven. Dat moet vóór 1 Maart a. s. geschied zijn. Het bestuur der ha!April a. s. in het Paleis voor Volksvlijt te houden internationale honden tentoonstelling richtte tot Hare Majesteit de Koningin het verzoek of het Haar zon behagen, de tentoon stelling met een bezoek te vereeren. Hare Majesteit heeft geantwoord dat Zij de tentoonstelling gaarne zal bezoeken, mits deze" samenvalle met Haar aan staand verblijf in de hoofdstad. Naar de „N. S." uit goede bron verneemt, heeft de Kynologische Vereeniging Nederland Maastricht als plaats voor de tentoonstelling, in dit jaar te houden, losgelaten. Rotterdam komt thans ernstig ter sprake. Een inbrekersgilde. 'Men meldt ons uit Rotterdam De inbraak aan de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam bij de firma H. H. v. T., hande laren in verfwaren, blijkt door een geheel com plot te zijn geschied, dat over uitstekende in- brekerswerktuigen beschikte, die zooals bekend tusschen een dubbele vloer in perceel no. 40 in de Waerschutstraat ten huize van D. v. d. Kamp zijn gevonden deze bevindt zich evenals zekere Vonk en dieus zoon in arrest. K. was de vroegere firmant der lirma H. H. v. T. By de inbraak werden alleen de boekea en contant geld ontvreemd. Gisternamiddag werd door den rechter-com- missaris de instructie geopend en werd na afloop van het verhoor een der gedagvaarde getuigen zekere H. Weiter, rijwielhandelaar aan den Molenwaterweg No. 11, gevangengenomen en naar de strafgevangenis overgebracht, ver dacht van medeplichtigheid. Diefstal te 's-Gravenhage. De commissaris van politie der 2e afdeeiing Te

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2