BINNENLAND. Ge 111 engd Nicuws. YL AARDINGEN. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Veeteelt. SPORT. verdedigt in de Revue de Paris" een federa- listischen staatsgreep en de opzegging van het verbond met Duitsehland. Merkwaardig is dat Kiamtrz een der poli tieke steunpilaren van het ministerie-Thun is en door graaf Thun steeds geraadpleegd wordt. De ïKöln. Ztg." mei kt dan ook reeds op dat graaf Thun geen twee heeien kan dienen. Een te Leipzig gedrukte brochure tegen den Driebond is te Weenen in beslaggenomen. Het Russische rondschrijven van Augustus j.l. over de ontwapening zegt o. m., adat het Z. M. de Keizer behaagd heeft mij (Murawieft) te bevelen alle regeeringen, wier vertegenwoor digers bij het keizerlijk hof geaccrediteerd zijn een conferentie voor te stellen" enz. In den voorafgaanden zin wordt van salie staten" ge sproken. Hieruit maakt de Romeinsclie coi respondent der sKöln. Ztg." op dat, schoon het rond schrijven ook aan den Paus is gezonden, de Heilige Stoel die geen staat is en ook niet te St. Petersburg vertegenwomügd wordt, niet tot de conferentie zal worden uitgenoodigd. De Italiaansche anarchisten die een aanslag wilden doen op keizer Wilhelm bij diens bezoek aan Egypte, zullen in Italië terechtstaan. Volgens geruchten heeft de Sultan van Oman (Zuidoost-Arabië) beloofd aan Ft ankrijk een kolenstation te verpachten op de kust van Mas- cate. Rusland zou te Mascate een consulaat vestigen een Russische kruiser moet daarheen op weg zijn. Dat Engeland met leede oogen de vestiging van Frankrijk aldaar zou zien, is zeker. Het blijkt dat Aguinaldo niet alleen een onder houd, maar ook een wapenstilstand heeft ge vraagd. Generaal Otis heeft hem niet geant woord. Te Manilla is het nu ru«tig. De Phiiippino's verzamelen zich echter tusschen Caiocan en Ma- labon. De Amerikaansche troepen zijn ongedul dig over de hun opgelegde werkeloosheid. Admiraal Dewey seint dat hij de opstande lingen die liet de Amerikanen lastig maken, gesommeerd heeft San Roque te ontruimen, waaraan voldaan is, nadat het dorp 111 braod was gestoken. De Amerikaansche troepen heb ben daarna het dorp bezet. Naar te New-York verluidt heeft Otis aan generaal Muller bevel gegeven, op straffe van bombardement, de ontruiming van Ilo-Ilo te eischen vóór hedenmorgen. Hofrouw. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van de Ko ningin, op Vrijdag 10 Febr. den lichten rouw za! aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van de Vorstin van Bul garije, en voor den tijd van acnt dagen wegens het overlijden van den Erfprins Alfred van Sak sen Cobtirg en Gotha. Het Casino-bal. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage van gisterenavond De vele en prachtige groote en nevensalons van het nHötel den Ouden Doelen", welke bij de jaarlyksche Casino-bals steeds zoo smaakvol zijn ingericht, waren hedenavond bijzonder luister rijk gedrapeerd en vaak in ware bloementuintjes herschapen, nu de dansparty der aristocratie zou vereerd worden met de tegenwoordigheid van Hare Majesteiten de Koninginnen en Hare Vorstelijke logëe, princes Elisabeth van Waldeck. Vooral de entree, van den hoofdingang van het hotel af tot aan den langs een breede trap te bereiken ingang der salons, leverde een onge kend schoonen en liefelyken aanblik op, daar de vorstelijke bezoeksters tusschen een breede allée van klimgroen, omzoomd door palmen, schreden. Tusseheu dat stemmige groen maakte een smaakvolle rangschikking van gele en iichtroode bloemen, welke zich ook slingerden om de hooge voetstukken die veeiarmige lustres met ontsto ken waskaarsen droegen, een verrassend efïect. Boven den ingang van de eerste der doorloo- pende salons was een groote draperie van rood velours, met gouden franje afgezet, aangebracht, omgevende de door Bart van Hove gebeeld houwde buste van Hare Majesteit. De zetels voor de Koninklijke familie waren aangebracht ter linkerzijde van de balzaal. Dit tweede Casino-bal was druk bezocht. Ten kwart voor 10 ure kwamen Hare Majes teiten en de prinses, ontvangen en naar de zalen geleid door commissarissen van het Casino. Aan den ingang der salons namen de Koning- De dames droegen zeer kostbare avond toiletten, terwijl de heeren en frac verschenen ook de leden van het corps diplomatique ver schenen ditmaal niet in ambtsgewaad. Na den cotillon had een souper plaats. Tentoonstelling te Parijs, De bijzondere commissie tot het bijeenbrengen voor Nederland der inzendingen behoorende tot de groep nVisscherij" ter wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, heeft in eene circulaire aan alle belanghebbenden en belangstellenden het plan uiteengezet dat zij voor eene inzending had opgemaakt. Zij deelt daarbij mede dat zij, hoe wel de Tweede Kamer hare goedkeuring heeft onthouden aan het voorstel om f 8000 voor dit doel op de Siaaisbegrooting te brengen, toch, na ern«tig beraad, gemeend heeft haar mandaat niet te moeten nederleggen, daar zij de moge lijkheid niet uitgesloten acht tot het alsnog bijeenbrengen van eene inzending, die, zij het op veel bescheidener schaal dan ooispronkelijk bedoeld was, onze visscherij-nijveiheid op prac- tische wijze zal vertegenwoordigen. Zij doet daarom een beroep op den steun van belang hebbenden en belangstellenden door inzendingen of geldelijke bijdragen. De sub-commissie voor noemd bestaat uit de heerenmr. C. J. Sickesz, voorzitter, "s-GravenhageA. Hoogenraad, Sche- vem"ngen Hubr. Kikkert, VlaardingenT. A. O. de Ridder, Katwijk, en dr. P. P. C. Hoek, (secre taris), Helder. Aan het kantoor der Javasehe Bank te Am sterdam is het bericht ontvangen, dat de on langs benoemde directeur der Bank, de heer Van den Berg, die onlangs wijlen den heer Groene- veld als zoodanig opvolgde, te Nice is over leden. De nieuwbenoemde directeur, reeds geruimen tijd lijdende, was tot herstel van gezondheid uit Indië naar Europa gekomen. *OVERSCHIE, 10 Februari. Gifteravond gaf de zangverceniging „Excelsior" in het lokaal van den heer J. Braat haar 15de uitvoering, die uitnemend geslaagd is. De koornummers werden helder en zuiver gezongen, terwijl 2 duo's voor sopraan en alt en in het bijzonder 2 solo's voor tenor den bijval van het publiek mochten verwerven. Deze laatste„Van een koningsvrouwe" en „Ia die Ferne" werden door den heer M. van der Sluys te Sehiedam zoo meesterlijk vertolkt, dat beide nummers gebisseerd werden. Een woord van lof komt ook toe aan den heer J. ran Eek te Rotterdam, die de pianobegeleiding op zich had genomen. Het blijspel: „Ontmaskerd" in4bedrijven, dat het tweede gedeelte van het programma vulde, verschafte het publiek zeer veel genot. Een gezellig bal, onder leiding van den heer C. G. Mulder te Rotterdam, hield de danslustigo paren tot in den vroegen morgen bijeen. ling der vacatures in het bestuur. Gekozen werden de heeren Aaldijk, Bras en Bijkerk, zoodat het bestuur thans is samengesteld als volgt: A. Aaldijk pres., A. Ozephius, secr., B. Bijkerk, penn., J. Bras en H. Lems, comm., A. Jordaans, directeur. Hedenmiddag te ruim 2 uur zou de 15-jarige Leendert de Korte, wonende aan de West- Frankenlandsche laan en werkzaam in de gist- pakkerij der firma G J. Bertels, een handgist- wagen over de rails van de trambaan halen, toen juist ook de machine om te wisselen, zich in beweging stelde. Het gevolg was dat de machine tegen den wageu reed en deze drukte tegen de eerste van de rypalen, waar door deze afknapte. De jongen tuimelde door den stoot van de boomen tegen zijn schouder achterover op de straat doch bekwam geen letsel. Ook machine en wagen werden niet beschadigd. Door de politie alhier werd gisterenmiddag aangehouden de 18-jarige A. S., die bezig was met het ontvreemden van hout toebehooiende aan de firma H. J. Plant en Co. en gestapeld nabij het Oosterhavenhoofd. Tegen hem is pioces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 9 Febr. J, K. de Jong, 30 jaar, en Tj. Meijer, 24 jaar. W. Rodenberg, 21 jaar, en A. van der Vlies, 20 jaar. Cieborcn 9 Febr. Hendrika Johanna, dochter van W. Noordam en J. Ket, Boterstraat. Be Valk". Het oude raderschip der Koningin d e Valt zal den Isten Maart te Willemsoord verkocht worden. Een heel gewone advertentie kondist den verkoop aan. 8 Zware brand te Leeuwarden. In deu afgeloopen nacht is de stroo-karton- fabriek, met 6 stoombuizen, samen vertegen- woordigende 550 paardenkracht en 10 ketels, bijna geheel afgebrand. De brand, te ruim negen uur in den avond ontstaan, kreeg terstond zak een omvang, dat aan blusschen niet te denken viel. De brandweer, er op bedacht de omliV gende gebouwen te sparen", is hierin geslaa4 Ter zijde van da fabriek in de open luclit onge stelde aanzienlijke stroomassa's zijn gespaard Het was een ware vuurzee. Bijna den geheelen nacht moesten de spuiten doorwerken. Bij het afzenden van dit bericht waren nog eêni» spuiten werkzaam. 6 Uren ver was de brand zichtbaar. De laatste trein van Groningen kon gisteravond slechts mei moeite het nabijgelegen station bereiken en moest daartoe met groote vaart langs de vuur massa en door den regen van vonken stoomen. Er z(jn geen persoonlijke ongelukken voor gevallen. Alles is op beurspolis verzekerd. Een 270 tal werklieden, grootendeels gehuwd, zij-, zonder arbeid. Oorzaak nog onbekend. Tot bestuurslid van den Christ.-Hist, Kiezers- bond, is wegens het bedanken van den heer Keyne, benoemd de heer Joh. Droppert. De tooneelvereeniging >Vaiia" zal Maandag avond in de zaal Harmonie haar tweede winter- uitvoering geven en daaibij opvoeren: »Een klap op zijn neus", kluchtspel in 3 bedrijven naar het Hoogduitsch van Juliano. Het stuk belooft een zeer vroolijken avond. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een tabaksdoos inhoudende eenig geld, een nikkelen remontoir-horloge met ketting, en een nieuwe aardappelenzak. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie-bureau. Volkflinls. Men meldt ons, dat Vrijdag den 17n Februari voor kinderen weder eeu voorstelling met de tooverlautaarn zal plaats hebben. liet eerst zullen de platen uit het van ouds bekende. Duitsche kinderboek »DerStruwwelpeter", waar van dit jaar opnieuw een Nederlaudsche uitgave by den heer H. A. M. Roelants is verschenen,- vertoond worden. Daarna zullen dejoogemen- schen nog een kijkje in den vreemde mogen werpen, door het zien van kasteelen, poorten, kleedeidrachten enz., terwyl ten slotte nog eenige beweegbare platen ten aansohouwe zullen gegeven worden. De meisjes en knapen van 614 jaar zullen in de pauze op het een en ander onthaald worden, waarvan van hen ieder als een tegemoetkoming in de kosten 2% cent entiée gevraagd wordt. De vorige maal waren er ongeveer een honderdtal kleintjes in het Volkshuis" bijeen gekomen, we durven nu al vooistellen, dat de zaal Vrijdagavond a.s. te 6 uren te klein za! bevouden worden. Zondag a.s,, des avonds te 7 uur, zal voor de leden van het «Volkshuis" met hunne dames weder eene muziek en voordrachtavond gege ven worden. Zang, cello en voordrachten zullen elkaar afwisselen en in het byzouder op de zang wordt de attentie gevestigd; een leerlinge toch van een onzer grootste Nederlandsche zange ressen zal zich doen hooien. By Kon. Besluit is onze stadgenoot, de heer C. W. Laeijendecker, commies der telegrafie 2e klasse, bevorderd tot commies der le klasse. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 8 Februari. Notarissen Mr. P. A. Tukker te Delft en A. Knottenbelt. Een pakhuis met open grond au erf, gelegen aan den zuidzijde van de Bleekstraat, wijk G No. 152, groot 217 vieik. ellen. Geveild voor f4100,afgemynd op f4600.—. BURGERLIJKE STAND. Geboren 8 Febr, Maarlj», dochter van W. Borsboom en K. II. Huy.ser, Biest), laan. Dirk, zoon van D. Stam en M. Wapenaar, Oed. Biersloot. 10 Febr. Maartje, dochter van K. van der Meyden en J. van den Bout, J. v. Bijkstraat. Overleden: 9 Febr. Pieler, van Gijn, oud 4 maanden, Kuiperstraat. A.s. Zondag 12 Februari zal ds. A. J. Bosman in zijne gemeente 't Woud naby Delft worden ievestigd door ds. C. de Wilde van hier. Gisterenavond had dc uitvoering plaats van innen de prinses minzaam bairuikers, uit wittende Christelyke Geheelonthouderszangvereeniging seringen gevormd, in ontvangst van dames van commissarissen. Koningin Wilhelmina droeg een hemelsblauwe balrobe, belegd met een doorschijnende stof van crême-kleui. H. M. de Koningin-Moeder was in wit zijden kleed en de prinses was in 't licht geel gekleed. Bij het betreden van de salie d'honneur kienk Hare Majesteiten het Wilhelmus in oude toon zetting tegen. Spoedig daarop ving het bal aan, en danste Hare Majesteit de eere-quadrille met den president van commissarissen L. E. Baron Taets van Amerongeo, kamerheer van wijlen Z. M, den Koning en hofmaarschalk van wylen Prins Hendrik. Ten elf ure keerden H. H. M. M. naar het Paleis terug. De prinses had het voornemen nog een gedeelte van het bal te bly ven bij wonen. alhier. De bijeenkomst werd geopend door den directeur, den heer W. Scheurkogel, waarna het zeer varieerend programma zeer goed werd ten gehoore gebracht. De muzieknummers werden afgewisseld in de eerste afdeeling door een rede, gehouden door een lid der Rotterdamsche afdeeling, terwyl in de tweede afdeeling door den heer A. T. 't Hoen een novelle werd voorgedragen. De bijeenkomst werd door ds. Van den Broek gesloten, die er op wees dat by deze zang uitvoering de kunst feitelijk een tweede plaats innam, aangezien het eigenlyke doel is de be vordering der geheelonthouding. De zaal was bij deze samenkomst flink bezet. De muziekvereeniging het fanfare-gezelschap aExelsior" vergaderde gisteravond ter vervul- H. M. de Koningin heeft ter beschikking van be- stuurderen der Mij. „Arti et Amicitiae" gesteld eene gouden medaille, ten einde deze uit te reiken aan den jeugdigen kunstenaar, die zich, door blijken van groot talent, deze onderscheiding zal hebben waardig ge maakt. Binnenkort zal van Frits Lapidoth's laatst versche nen roman „Vrij" een tweede, goedkoope druk ver schijnen bij do uitgevers Valkhoff van den Dries te Amersfoort. Mevrouw Cosima Wagner, ligt zeer bedenkelijk ziek aan longontsteking. Men vreest voor haar leven. Haar kinderen zijn in allery t naar Weenen vertrokken. Te Selzaete zijn van wege het Belgische gou vernement onderhandelingen, aangeknoopt over den aankoop van terreinen tot het oplichten van oen slachthuis. Hot schijnt da Belgische re- gearing dus ernst te zijn voorbaan het uit Ne derland aangevoerde slachtvee niet meer naar dó abbattoirs der groote steden te zenden, maar onmiddellijk aan aa grens te slachten. De Amsterdamsche Wielrijdersvereeniging „Amstels Zaalrijders Sociëteit", is voornemens op .Zaterdag 18 Maart des avonds ten 8 ure een wedstrijd in het Zaalrijden te doen houden in de rijwielschool van de Naaml. Vennootschap Maatschappij „Vélox", Hobbe- mastr&at achter het Rijksmuseum te Amsterdam. Als eerste prijs zal worden uitgeloofd een sierlijk bewerkte zilveren beker; voorts znlien worden uitge loofd een verguld zilveren en drie zilveren medailles, terwijl alle deelnemende clubs een bronzen herinne- ringsmedaille ontvangen. De wedstrijd is zoowel open voor heeren- als voor damesclubs, en er zal gelet worden op mooie en ingewikkelde figuren, aantal rijders en uniform. Er wordt gereden volgens Regle ment van den A. N. W. B. Do inschrijvingen voor dezen wedstrijd sluiten op 20 Februari a. s. Automobielen. Zooals reeds voor eenige dagen door ons ge meld werd, bestond by eenige Delftsehe mid denstanders het plan een maatschappij op te richten tot exploitatie van automobielen. Thans heeft dat plan een vasten vorm verkre gen eu zijn een 25-tal heeren oprichters eener maatschappij lot exploitatie van automobielen door ons geheele land. Het kapitaal bedraagt f 50,000, dat reeds bijna volteekend is. De noodde stappen tot het verkrijgen der koninklijke goed keuring op de statuten zijn reeds gedaan en ook al contracten gesloten met eene firma bier te lande tot levering der noodige wagens. Vooi loopig zal alleen geëxploiteerd worden de lijn DelftRotterdam en Delft—Den Haag vice-versa. Het tarief zal zeer Jaag zyn terwijl 14 per sonen een rit kunnen medemaken, die van Delft naar Rotterdam p|. m. 3 kwartier zal duren. De naam der maatschappij zal zijn t Holland se! ie Automobielen-Maatschappij", terwijl zij zich voorstelt den dienst half Mei te openen. Dieven gezocht. Nevens de bekendmaking dat eene belooning van f 500 zal worden uitgereikt aan hen, die inlichtingen kunnen geven omtrent de daders van den diefstal aan de Bierkade te 's-Graven- hage, heeft de politie thans ook in facsimilé den volgenden blief openbaar gemaakt: sRoterdam 28 Januwari, Vrient Jan. Van avont kom ik in de Haag om die ouwe te neme met jou ik zal buile op de uitkyk slaan en jij doet de slag dan zal die jouw niet meer pesie met de huur maar jy zeg dat die koezier wel es terug komp als die uaar de kerk is nou wat heb jij daar 88 dat is omers maar een jongen geev die een t'ulslag wij smeere hem dadelek naar roterdam. nouw salu Jan van Kees." De dubbele moordenaar. Men meldt ons uil Medemblik Muller, die indertijd te Rotterdam zijn vrouw en kind vermoordde, heeft eergisteren het krank zinnigengesticht alhier verlaten, teneinde naar Duitsehland vervoerd te worden, ter verdere verpleging. Tijdig gered. Eeu 25-jarige Amserdamselic vrouw wierp zich gisteravond' aan hot Staatsspoorstaticm te 's-Gravenhage voor een in gang zijnde locomo tief. Een spoorbeambte kon haar nog tijdig van db rails trekken. Aan een boom, zoo vol geladen. Gistermorgen werd een werkman, B. ge naamd, werkzaam aan de Rijks Munt, gearres teerd. De man dacht zeker evenals Jantje in het bekende vers van v. Alphen, uit een zak zoo vol geladen, mist men een paar rijksdaal dertjes niet; hij had zich n.I. een hoeveelheid pas gemunt geld toegeëigend. »(U. D.)" Een oud paartje. Het huwelyk van een 80-jarige mevrouw, een weduwe, met haar 66-jarige bruidegom lokte gisteren eeu talryk belangstellend publiek naar het stadhuis te 's-Gravenhage. Toen dfi jonggehuwden wegreden, ging er een hartelijk hoeia'tje op. Een droevig ongeluk. Door het inzakken van het gewelf van een privaatput in de bewaarschool der Zusters van Liefde te Roermond, geraakten gisterennamiddag 3 kinderen in den put. Men mocht er in slagen het zoontje van den heer Lühoman te redden, doch het zoontje van den heer Van Aubel vond een droevig einde, terwy! het zoontje van den heer Smeets in byna hopeloozen toestand ver keert.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2