52"e jaargang. Donderdag 16 Februari 1899. N°. 9861. Strijdige Werelden. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen» UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. WEER ECHT LIBERAAL. BUITENLAND. BINNENLAND. Toekoe Oemar. Bij de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam is heden het volgende telegram ontvangen: „Er loopt een gerucht dat Toekoe Oemar gesneuveld of zwaar gewond is.'? Ajsoxsemestspbïjs voor Schiedam, per kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTËRSTRAAT ÏO. Telephoon ICo. 123- URA1T. AjoTEMBjrrmrwjsvan 1—6 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Pe jStandaard" vertelt hoe in een dorp in Groningen de lagere bevolking izich al de moeite, die van Houten's kieswet voorschrijft, getroostte" om als loonkiezer op de lijst te komen. In 1897 was de werkmansstand daar dan ook tamelijk sterk op die lijst vertegen woordigd. »Doch wat" aldus vervolgt het blad van dr. Kuyper »wat deed nu de libe rale gemeenteraad 1" ïMet bekwamen spoed bracht hij de aldus op de kiezerslijst geplaatsten, van die lijst op bet belasting-kohier voor den hoofdelijken om slag over, met een geschat inkomen van f 300." Let wel:,dit gruwelijke feit werd bedreven door eenen liberalen gemeenteraaddr. Kuyper wijst hier nog eens extra op, als hij even later laat volgen: ïlets wat dan nog harder wordt, zoo ge weet dat de liberale heeren u dit aandoen omdat ge u als kiezer opgaaft." Wij bekennen, dat we het standpunt van dezen anti-revolulionnairen staatsman in deze niet begrypen. Want niet wordt afgekeurd, dat lieden die maar f300 verdienen al in eene directe belasting kunnen worden betrokken, maar wel dat waar zoodanige belasting van gemeentewege nu een maal bestaat, er ook de hand aan wordt ge houden: eer een revolutionnair dan een anti- revolutionnair standpunt. Wij gaan dit echter voorbij als ook het dolzinnige verwijt aan liberaal adres gericht, overmits dit geheel buiten de orde is. Het overtreden van verordeningen en wetten is evenmin aan anti-revolutionnairen als aan liberalen gemeen, al wordt dit hier ook ge- leeraard. Maar de zaak zelve raakt ons. En dan willen wij hier verklaard hebben, dat geen electorale overwegingen moge» dringen fot het verlaten van den gerechten weg en dat wie rechtens in de belasting valt, daar ook rechtens in behoort aangeslagen. En nu weten wij wel, dat voor menschen met een ruim geweten de rijks- en gemeentelijke schatkist een quantité négligeaile is, maar niet hadden wij vermoed, dat een anti-revolution- nair staatsman die stelling zou verdedigen. Den Keizer wat des Keizers is! Hetzg men dan libeiaal of anti-revolutionnair of katholiek is. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 15 Februari '99. Of men wil of niet, telkens weer, dag na dag, trekt Frankrijk ouze blikken tot zich. 't Valt niet te ontkennen ze is zoo langzamer hand heel vervelend geworden, dieznak-Dreyfu«; maar in haar ontwikkeling uit zich het vei loop der crisis die Frankrgk doormaakt, en daarom moet men zich telkens weer afvragenHoe gaat 't in Frankrgk? Wat zijn de nieuwste berichten Doort IDA BOY-ED. 39) Hij was niet goed in staat, zijn gedachten, bij ellcaor te houden. Eon onbestemd, ongelukkig gevoel drukte hem, en met moeite begon lnj zich met pijnlijke nauwgezetheid al de dagen voor den geest te roepen die hij met Martina had doorgebracht. En rijn herinnering vond bij eiken, dag de een of andere uitlating van Mariana, dlie zijn ge voed, zijn smaak, zijn begrip van zedelijkbp.d. van maatschappelijke betamelijkheid onaange- araam of ten minste vreemd liad aangedaan. Hij moest enkennen, en hij erkende het ook, dait in haar veel, ja alles heel, heel anders was idan hij rich vroeger had. voorgesteld van liet meisje dat hij eens tot vrouw zou Mezen. Hij had rich voor de vrouw zijner keuze een andere opvoeding, een andere familie, «en an dere natuur voorgesteld. Zonder zichzelf te ontzien bakende hij na Martina was van een grover maaiksieli En tege lijk ook van een zeer krachtig. In haar was niets weaMends, onzekers, gissends; neen, zij was volkomen zelker van en volkomen tevreden met zich zelve en vermoedde geenszins dait er Dat de crisis die het Fransche volk door maakt, zeer ernstig is, blijkt uit de nauwkeurige beschouwing der jongste gebeurtenissen. Laat ons zien hoe het met de zaak-Dreyfus is gesteld. De strafkamer heeft haar onderzoek gesloten, en de zaak verkeert nu in eeo staat van wijzen. De resultaten van het onderzoek zijn door Loew aan deo procureur-generaal Mannu verzonden die, na onderzoek van het dossier, requisitoir zal nemen. Concludeert Manau ten gunste der herziening van het vonnis, dan keert de zaak terug naar het Hof en wei, indien het regee- ringsontwerp ook door den Senaat wordt goed gekeurd, voor de vereenigde kamers. De eerste- voorziiter Mazeau wijst dan een rapporteur aan. Theoretisch gesproken, maakt het geen ver schil of de strafkamer dan wel hetgeheele Hot ten slotte de zaak berecht. Maar de bladen der revisionisten zijn wantrouwend, misschien wel het meest omdat de bladen van den generalea staf zich zoo kalm houden. »Men behoeft zich geen illusie meer te maken ten aanzien van de intrigue waartoe Dupuy zich heeft geleend", zegt de sïud. Beige", en het blad spreekt in die woorden de meening tan velen uit, dat de zaak aan de stiafkamer moest ontnomen worden, omdat de revisie van het proces van 1891 voor een groot aantal generaals en hooggeplaatste officieren verplette rend zou zijn. Want het door de strafkamer gevoerde onderzoek wij laten de aanhangers der revisie aan het woord zou een reusachtig schan daal hebben verwekt, dat volgens sommige politieke personen tot iederen prijs moest ver meden worden. Daarom moest het onderzoek belemmerd, ten einde dit te bereiken moesten de rechters die het onderzoek leidden, in een slecht daglicht gesteld worden. Daarom heeft de regeeririg ook om meester te blijven van de compromitteerende stukken, zelf de zorg voor het drukken van het dossier der enquête op zich genomen. Een ander bewijs,van wantrouwen leveitde ïSiécle". Het blad verzekert dat de miuister van oorlog De Freycinet in een der laatste vergaderingen van den ministerraad heeft mede gedeeld dat een aantal generaais afgesptofeen hadden collectief ontslag te nemen, indien de zaak-Dreyfus niet onttrokken werd aan de sti af- kamer. Dit dreigement zou een der voornaamste redenen zjjn geweest van de indiening van het bekende ontwerp. Het is moeilijk te beoordeelen of dit wan trouwen gewettigd is. Dat de regeering in zake het drukken van liet dossier van het aanvullend onderzoek niet te goeder trouw zou zijn, wordt oulkend dooi de joPetit Bleu", die uit Parys verneemt dat deze quaestie in gemeen overleg is geregeld door den minister van justitie, den eerste-voorzilter van en de procureur-generaal bij het Hof vanCassatie. Dat de laatste zijn ontslag zou nemen, indien de Senaat het regeerings-ontwerp goedkeurt, wordt door de »Liberté'- categorisch tegenge sproken. Manau zou zelfs reeds bezig zijn aan zijn requisitoir. een fijner, edeler soort vrouwelijkheid, kon be staan. Guy drukte zijn voorhoofd dieper in liet kussen. Hij ademde zwaar. In reusachtige letters rees de vraag voor hem op: Kan ik mat dit meisje op waar geluk hopen Diep in zijn binnenste waarschuwdfo een stem: Nooit, nooit! Maar tegelijk flitste de gedachte door zijn breinDam zou ik haar moeten, prijs geven Zijn hart begon lievig te (kloppen.in zijn hoofd was een dreunend gedruisch. De ontzag lijke opgewondenheid beroofde hem bijna van zijn bezinning. Maar.toen kwamen met angstwekkende snel heid allerlei medelijdende gedachten, bij hem op. 'tWas heel gek; Martina scheen hem een beklaagde toe, due hij te hard bejegende. Kon zij het lielpen dat rij bij dlaze ouders was opgegroeid 1 Een ruwe moeder kam de ziel harer dochter niet plooien, zoodat rij een fijn, tecr-besmaard instrument wordt. Hoe kon Mar tina weten, dat ar een hooge opvatting bestond vam allerlei vraagstukken des levens, terwijl zij altijd alleen de eene, ledij'k getinte opvatting had Ieereas kennen? Hoe kon Martina een af keer liebbem van frivole, dubbelzinnige gesprek ken, wanneer rij die sinds jaren ate iets gewoons en iets geoorloofds had gehoord? Zeker, men behoefde een vrouw met Marei- Zeer gewettigd schqnt intusschen het wan trouwen dat het vreemde optreden van den Bond voor het Fran«ehe Vaderland heelt gewekt. De Bond heeft de leziog van Jules Lemaitre over de zaak Dreyfus laten drukken en die toe gezonden aan alle officieien. met het verzoek een daai-bij gevoegde betuiging van adhaesie geteckend leiug te zenden. Dit alles zou niet de vermelding waard zijn, indien er niet bijgevoegd werd de verzekering dat de namen der officieren niet zuüen gepu bliceerd worden, om er niet het karakter eener betooging aan te geven. De Bond verklaart er prijs op te stellen alleen te weten dat de offi cieren het streven van den Bond toejuichen. Die geheimzinnigheid doet denken aan een samenzwering, wordt niet ten onrechte opge- meikt, en Reinach vraagt its de «Siècle" of liet niet een gevaar is voor de Republiek, wan neer dergelijke manoeuvres worden toegelaten. Nieuwe feiten en gebeurtenissen doen zich gelukkig weinig meer voor. Men heeft het valsclie schiijsen, bevattende aantijgingen tegen den raadsheer Dumas, waarvan Quesnay de Beaurepaire heeft gebruik gemaakt, eo dat wel licht zekeren invloed zal doen gelden op de houding van sommige senatoren, niet zoo gioot echter dat liet ontwerp der regeering zal wor den afgewezpn. Een nieuwe gebeurtenis woidt ook uit Belley gemeld. Er zou een moordaanslag zijn gepleegd, met de bedoeling papieren te stellen, op Hegier, den man die onlangs beweerde een door Reinach verscheurden en voor dezen compromiiteerenden brief te hebben gevondpn. Te Belley zelf geloo- ven sommigen dat Hegier zich zelf een ver wonding heeft toegebracht o:n aldus te kunnen niotiveeren waarom de bewuste brief niet iti zijn bezit is. De correspondent der sDaily Telegraph" te Cayenne heeft een onderhoud gehad met den president van het Hof, na diens terugkomst van liet Duivelseiland. De president wilde alleen loslaten dat Drey fus geweigerd heeft te antwoorden op de vragen van Imt Hof van Cassatie; hij had zich beklaagd dat zijn antwoorden op de eer.-te vragenlijst onjuist waren oveigebracht. Bijzonderheden wiide de lechter niet mededeelenhjj ver klaarde echter dat de heldere en nauwkeurige antwoorden van Dreyfus licht hadden verspreid in de zaak. Dreyfus is volmaakt gezond. De bladen te Cayenne zeggen dat tot zjjn terugkeer naar het vadeilnnd besloten is, maar dat dit geheim wordt gehouden. (Gemengde SledcdecUngen, In liet Pruisische Huis van Afgevaardigden stond gisteren de verkiezing van het bun au op de agenda. De i echterzgde stolde voor Von Kröcher bij acclamatie tot voorzitter te herkiezen. Langer- hans van de vrijzinnige volkspartij ei-chte echter stemming. Von Kiöcher werd met 251 van de 295 stemmen herkozenVon Kollet' kreeg 27 stemmen, Von Riepeuliausen 1acht blanco. na's verstand en met liaor instinct voor schoon heid en elegantie slechts op esn anderen. bodem over te planten, en een andere verzorging zou ook andere vruchten voortbrengen. Met. pijnlijken angst zocht Guy naar allerlei bewijzen voor haar vatbaarheid voor ontwikke ling. hoe spoedig was Martina's smaak bijv. niet verbeterd, toen hot de inrichting 'hunner woning gold; met hoeveel liefderijke inscliik- kelijkheid had rij rich dadelijk aan zijn zijde geschaard, toen een engagement van zijn schoon moeder aan een H amburgscliea schouwburg hem den schrik om hot hart deed slaan. En rij had hem lief! Zij bemiiute hom met een vurige liefde. Had zij niet aan heon do vooifeur gegeven onder da velen die haar het uof hadden ge maakt? Hij daioht aan de drie of vier mannen van wier ernstige bedoelingen zoowel Martina zelve als ook haar moeder hem tóUcens weer had den verteld. Martina, had zooveel betere par tijen kunnen doen dan hij was, wiens gehe-ele toekomst op zijn talent berustte. En Kefcfe is de beate leermeesteres en de be.de leerlinge tevens. Wanneer hij meer ronduit en onomwonden dan tot nu toe Martina, er opmerkzaam op maakte, wanneer haar woorden of haar opvat tingen hem minder neb toeschenen? Dat was ongetwijfeld zijn plicht, niet het minst jegens haar zelve. Hij nam zich voor, dat voortaan te doen. De ondervoorzitters Von Heereman en Krause werden bij acclamatie herkozen. Volgens de ïOstdeutsclie Rundschau" is aan een aantal politieagenten te Weenen het toe zicht opgedragen op de vreemde dagbladen, vooral de Duitsche, in de cafés, ten einde de autoriteiten op de hoogte kunnen houden van tendentieuze artikelen. De uitslag der onderhandelingen met de oppo sitie in Hongarije, zal vermoedelijk zijn dat deze den strijd veiliest. Zij wil niet toesteimnmen in een verscherping van hot reglement der Kamer aan welken eisch de regeeiing vasthoudt. Zoo als de zaak nu staat, is het waarschijnlijk dat Banfly aan het bewind blijft. Rochefort en Max Régis zijn gisteren naar Frankrijk teruggekeerd. In de Spaansclie Cortez zal de Phiiippijnsche quaestie in den vorm eener motie ter tafel worden gebracht. Onmiddellijk na aanneming dier motie, zat de Regentes het vredesverdrag onderteekenen. Daarna komt in de Coitez de verantwoor delijkheid der regeering voor den oorlog in be handeling. De regeering rekent op een meer derheid. De aan de Grieksche grenzen staande Tnrk- sche tioepen worden naar Midden-Macedonië gedirigeerd, met bestemming om daar te blij ven, zoolang er vrees bestaat voor onlusten. Naar de »Morning Post" uit Rome verneemt, zijn de betrekkingen tusschen Engeland en Abes-ynië weder zeer gespannen. Dag en nacht wordt er gewerkt aan de vestingwerken van Port-Arthur. De Russen leggen om de haven een keten van forten aan. Volgens de laatste berichten van de Philip- pijnen trekt Aguinaldo zijn strijdkrachten samen. Hij" heeft nu 30.000 man onder zjjn bevelen en kan er nog 12.ÖC0 bgvoegen. Geneiaal Otis hoopt dat Aguinaldo zijn leger zoo sterk mogelijk maakt om aldus met één slag hel verzet te kunnen breken. Algemeen Nederlzmlsch Werklieden-Verbond. Het Algemeen NedeHaruhch Weikliedeti- Verbond houdt zgne algemeene vergadering op den 2en en 3en April (Panschdagen') in het gebouw tan den Amsterdamschen Werkmans bond, Singel 530 te A-nsterdarn, In deze ver gadering zuilen vijftien voorstellen worden be handeld, terwijl voorts eene vei kiezing moet Maar daar kwam weer een waarschuwende ge dachte aan zijn hart Moppen met dte vraag „Is Maitina. nog wel jong genoeg om zich- zelve te veranderen?" Alleen op een. jongen boom kaai men met suc ces enten. Alleen kleine boomen met dunne wortels kan men verplanten. Bestaat men het waagstuk, een reeds tot kracht gekomen boom te verplanten, dan geeft men aan rijn wijd uitgespreide wortels dia aard klomp mee waaruit rij hun voedsel zogen. Het bonzen van zijn liart, dat onder al die vergoeiij kende gedachten tot bedauw, was ge komen, begon met nieuwe kracht. Guy bracht zijn gebalde vuist naar rijn mond en drukte dio tegen rijn lippen. „Laat af van haar!" waarschuwde zijn ver stond. „Laat af van haar!" Al wat Charlotte hem had gezegd, kwam hem, woord voor woord, weer in die gedachte- En die herinnering maakte eon. nieuw gevoel in hem wakker. Charlotte en Baumedster waren er zeker niet de menschen naar om con ten doode gewonde, een ontnuchterde met domme genoeg doening tee te roepenD'ait hebben, we dadelijk wel gedacht1 Het moest immers wel zoo gaan Cod'dank, dat je weer vrij bent. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1