52"" jaargang. Zondag 19~en Maandag '20 Febiuari 1899. N°. 9864. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. KOELANTS. UIT DE PERS. SPRAAKGEBREKEN. BINNENLAND. COURANT. Abosnemeotspehb toot Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU; BOTEBSTRAAT 70, Telepltoon TSo. 123. ADTEBTkimKPWjaran 16 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.5% Iedere gewone regel meer- o.IO Bij abonnement wordt korting verleend. Kiesvereeniging ïSchiedam". Het »Sociaal Weekblad" antwoordt uitvoerig op ons sVooiloopig Protest". Het blad schrirjft onder het hoofdje »De mazen te eng het vol gende De „Schiedamsche Courant" is niet bijster ingenomen met het besluit van, de kiesvereeni- ging Schiedam, waarvan wij in -ons vorig num mer melding maakten, noch met hetgeen wij in het nummer van 4 Februari schreven ten gun ste van het bestuursvoorstel, dat tot het be wuste besluit leidde. Het Schiedamsdie blad: schrijft daarover: (hierna volgt een groot deel van ons artikel) Wij zouden bijna aan het schrikken zijn ge raakt over onze luchthartigheid1, maar de „Schiedamsche Courant" heeft niet goed gele zen of wel zij staat met de logica op gespannen voet Laat ons beginnen met te verklaren dat wij van het standpunt, dat door mr. Treub in zijne „fusie-artikelen" van October 1S96 werd ver dedigd, geen duimbreed! afwijken. Wij zijn overtuigd, d!at het tot eene fusie fcusschen radicalen en vrijzinnig-democraten ko men moet en iets vroeger of iets later komen zal, en ook dat indien van zekere zijde aan gewakkerde persoonlijke animositeiten. do zaak niet hadden bedorven dit reeds lang zou zijn geschied. Maar nooit hebben wij aangedrongen op eene fusie zonder duidelijke belijning van liet standpunt waarop de samensmeltende frac ties zich zouden, plaatsen en van die richting waarin zij zouden stuwen. Juist omdat wij het onder de parapluie van vage algemeenheden bijeen blijven hokken van politiek niet eens-willenden schuwen, hebben wij telkens op duidelijke splitsing van de allc-en nog in naam bestaande liberale partij aange drongen en hebben wij die splitsing als voor waarde gesteld voor eene fusie tusschen de rar dicalen en linkerhelft der uiteengevallen libe rale partij. Om diezelfdereden juichen wij het geen te Schiedam is geschied toe. Edoch, wij zouden luchthartig hebben verge ten. te overwegen of bij het Schiedamsche zui veringsproces cle mazen der zeef niet te eng waren genomen. De „Schiedamsche Courant" zegt dit wel, maar vergeet aan te wijzen waar door het thans voor de kiesvereeniging Schie dam geldende program voor vrijzinnig-democra ten te eng zou zijn. W ij zeiden van het door „Sprekan is zilver, zwijgen is goud," zegt een overbekende spreuk, waaruit wel niemand de gevolgtrekking zal maken, dat spreken niet van groot belang as. Eni al moge zwijgen in sommige gevallen beter dan spreken- zijn, wanneer man het eerste doen moet, omdiait men het laatste niet kan of niet goed kan, d!an zou men geneigd zijn, heb spreken bij goud en het zwijgen bij zilver te vergelijken. Heb niet goed kunnen spreken kan bestaan En het onvermogen, de opeenvolgende gedachten ordelijk te rangschikken, ze tot een goed geheel van bij elkander passende en aaneensluitondle volzinnen te vereenigen, doch het kan ook be trekking hebben op het werktuigelijke, het juist uitspreken van klinkers en medeklinkers, zoo wel afzonderlijk als in verbinding tot woorden en van deze tob zinnen. Hat laatste, het ver keerd voortbrengen of verwaarloozen der spraak klanken, is veel grootar gebrek, dan heb eerste, want niet ieder behoeft redenaar te zijn of te worden, maar wel moet ieder in heb dhigeüjksah leven zijn baal goed, dat as vlooiend em zonder tegen de regels van de uitspraak al te zeer te zondigen, kunnen spreken. En nu is heb eon feit, dat er èn bij kinderen èn bij volwassenen nog vele gebreken in de spraak bestaan, welke voorkómen of verholpen kunnen, worden. Ce menscüi kiert spreken door het gehoor. Dit mag -eenvoudig schijnen, toch zijn vele men- schen zich hiervan niet bewust. Dit blijkt uit de onwetendheid, die velen omtrent liet gebrek van doofstommen bezitten. Een doofstomme spreekt daarom niet, omdat doofheid hem ver hindert, de klanken op te vangen en vervolgens na te bootsen. Dit wil1 «iet zeggen, dat alle stommen ook noodzakelijk dooven zijn; stom heid komt toch ook uit andere oorzaken voort maar wel, dat een doofgeborene of vroegtijdig doofgewordene noodzakelijk langs den natuur- ons medegedeelde program niet slechts g> lijk de „Schiedamsche Courant" ten onrechte mededeelt dat het geen revolutionair-socia listisch karakter heeft, maar voegden daaraan toe, dat dit karakter „zeer duidelijk waarneem baar hervormingsgezind" is. De „Schiedamsdie Courant", die dit met met ons eens is, mocht wel aangeven, in welk opzicht het program een socialistisdi karakter draagt. De „Schiedamsche Courant" is trouwens door haar vrees voor het socialistische spook aan het dwalen geraakt. Zij doet het voorkomen alsof heb naar onze meening onverschillig wezen zou of eene kiesvereeniging zich al dan niet op socia listisch standpunt stelt. Zulk eene zonderlinge opvatting nu huldigen wij stellig niet. Wat wij zeiden en herzeggen is: lo. dat het bewuste program geen socialistisch karakter heeft, en 2o. dat ook als het dit wel had, het goed en nuttig zou zijn, dat de meerderheid die de be ginselen, welke in het program zijn neergelegd, toegedaan is, die beginselen duidelijk uitsprak. Men behoeft zelf geen socialist te wezen, om de wenschelijkheid' te erkennen dat eene poli tieke vereeniging met eene socialistische meer derheid haar richting1 in een socialistsch pro gram aangeve. Maar nog eenshet onderhavige program is niet een socialistisch maar een ra dicaal program, dat verbeteringen nastreeft op den bodem onzer bestaande maatschappelijke ordening. Van een streven naar omzetting van die maatschappelijke ordening m eene maat schappij zonder particulier eigendom zegt het nieuwe program van da kiesvereeniging „Schie dam" geen woord. Daarom zijn wij het niet met de „Schiedam sdie Courant" eens, dat „verklaar" sociaal-de mocraten (nu in die kiesvereeniging) kunnen Hijven zitten". Zooals wij reeds zeiden, weten wij niet of er onder de meerderheid van de kies vereeniging „Schiedam" „verklaarde" sociaal- democraten zijn. Wij woten niet uit welke per sonen die meerderheid' is samengesteld en zijn daarover verheugd, omdat wij zoodoende geen gevaar loopen onwillekeurig persoonlijke sym- pathiën of antipathien in de kwestie te mengen. Slechts van enkele personen, die naar wij rnee- nen geen sodaal-democraten zijn, weten wij dat aij deel van de bewuste meei derheid uitmaken. Welnu, voor sodaal-democraten zoo goed als voor oud-liberalen en voor ieder ander geldt, dat zij geon lid belmoren te blijven van politie ke voreenigingen, die hunne beginselen niet hul digen. Verklaarde sociaal-democraten die lid blijven van eene politieke vereeniging met een niet-so- cialistisch program, geven daarmede te kennen, dat zij er voor terugschrikken ruiterlijk kleur lijken weg niet tob het spreken komt en alzoo tot de categorie van doofstommen behoort. De natuurlijke weg, volgens welken de mensch spreken leert, vangt aan op den schoot der moe der. Het jonge lcindl bootst da klanken na, die hot van. do moedfer hoort. Zij geelt het da eer ste taal. Men spreekt daarom terecht van onze taal als van onze „moedertaal". Alzoo de moe der en vervolgens de huisgenootea en diaarna een grooter kring van personen ontwikkelen in normale omstandigheden de spraak. In den aanvang is het spreken van, een kind stamelen. Het zegt voor stoel tod, voor melk mè, mè enz. Ext nu is het allen moeders aan te bevelen, dit stamelend spreken der kin deren, dat niet zelden aardig gevonden wordt, vooral niet na te bootsen en ook niet ba dulden, dat de overige huisgenooten dit doen, doch inte gendeel altijd weer den kinderen goed voor te sproken, opdat dit stamelen langzamerhand in. goed spreken overga. Het stamelend vóór- of naspreken kan aanleiding geven tob spraakge breken, die dan noodzakelijk afgeleerd moeten worden, om zich later in heb leven behoorlijk te kunnen bewegen. Stamelen is alzoo tegen den leeftijd, dat heb kind naar school moet, en zelfs reeds vóór dien tijd een spraakgebrek, dat editor bij zorgvul dige behandeling betrekkelijk gemakkelijk afge leerd kan worden, ton minste, wanneer de oor zaak ervan niet bestaat in verkeerde vorming van d!e -spraakorganen. In- het 'laatste geval dis het slecht spreken zelden geheel te genezen, wd te vei-beteren. Men verwarre stamelen niet met stotteren. De stotteraar kan alle vocalen, en consonanten duidelijk en goed uitspreken, kan zingen, kan fluisteren zonder fouten in d'e uitspraak, doch is door onvoldoende of verkeerd toegepaste ademhaling niet in staat de woorden eruit te- brengen. De stamelaar daarentegen spreekt de woordien noch bij liet gewone overluid' spreken, noch bij het fluisteren, noch bij heb zingen goed. Zoo zal dus een stotteraar zeggenl-l-l-loo- te bekennenen vrees voor kleurbekeimen is lafheid bij sociaal-democraten niet minder dan bij andere partijgangers. Ter voorkoming van misverstand alleen nog ditMen is nog geen „verklaard" en zelfs geen onverklaard sociaal-democraat doordat men de philosopische beschouwing huldigt dat eene maatschappij waarin liet „één voor allen en allen voor één" werd gehuldigd, moreel liooger zou staan dan een maatschappij waarin au de eerste plaats het „ieder voor ziclv" geldt. Andere zou zelfs Pierson onder de so-ciaal-democraten inccten worden gerangschikt1 De Kiezerslijst. Ondei liet hoofdje sNaar recht!" lezen wij in de sSiandaaid": Een anti-revolutionair gemeenteraadslid vindt het beboeten van liet- loon-kiesrecht met circa f 2, d. i. over de vierjarige periode met f 8, voor liet recht om éénmaal één stem voor de Tweede Kamer uit te brengen, niet il-hberaal. Het kan met anders, zoo is zijn. beweren. Wie zich aangaf constateerde officieel, dat hij een inkomen van f 300 bezit. Staat nu in de regeling der inkomstenbelasting, dat iemand van f 300 meebetaalt, dan moet liet Gemeente bestuur liem aanslaan. Dat is geen willekeur, maar recht. Alsof we daarop niet gedacht hadden' Juiat mot het oog hierop schreven we, dat men in een dorp ook vooraf zeer goed wist, dat zulke arbeiders zulk een loon ontvingen. Zes gulden in de week voor een heel gezin. Waar lijk niet te hoog. Hieruit was duidelijk, dat wij liet afdalen met do inkomstenbelasting tot op een inkomen van even zestien stuiver» per dag, voor eon heel gezin, afkeurden. Juist daarin schuilt dus liet kwaad. Dat had men dan. ook zelf gevoeld, door tot dusver deze soort lieden, hoewel men zeer goed wist wat ze hadden, niet aan te slaan. Maai- daaruit volgt dan ook, dat men alsnu, de fout van zijne regeling inziende, aanstonds die onhoudbare regeling had' moeten herzien, door de minimum-klasse tot op minstons ƒ365 to verlioogen. Waar geen gulden per dag voor een heel ge zin is, kun oi' niets af. En indien er nu anti-revolutionaire gemeen tel a-den zijn, die, door slechte liberale voorbeel den verleid, ten deze afdoolden, dan hopen we van haite, dat zij de eersten aan het bod zullen zijn, om een zoo door en dcor vicieusen toe stand te beteren. De „Sdiied. Cour." vergist zich dan ook to taal, zoo ze waant, dat wij belasting ontduiken wilden. Daarom voegen we ter nadere toelichting hieraan nog toe, dab revisie van de regeling der inkoinsien-belastiugg of van den hoofdolijken omslag, geëischt wordt door de omstandigheid, dat bij die regeling de kost van den daglooner in den regel anders en lager berekend was, dan de tabel der kieswet aangeeft en uitwijst. In het dorp door ons bedoeld, stelt de tabel, bij de Idesweit gevoegd, den kost op ƒ162.50 per jaar. Bij de regeling van den hoofdelijken omslag daarentegen was deze berekend op/2.10 per week, d i. op 109.20. Vandaar het verschil. Nu gaat het toch niet aan, dat eenzelfde Ge meentebestuur in hetzelfde dorp do kost de ééne maal op 109.20 en de andere maal op 162.50 berekent. En dat te minder, waar dit van invloed is op heb kiesrecht. pen, of hij zal de l niet kunnen beginnen, hoe wel hij dïe zeer goed weet te vormen, terwijl een stamelaar voor „loopen" zal zeggen „oopen" en dus een medeklinker verwaarloost. Vele en velerlei zijn de oorzaken van spraak gebreken, waartoe met alleen heb stotteren en stamelen, maar ook de verkeerde vorming van klinkers en medeklinkers, het lispelen en het spreken door den neus beliooren. Het is noodig, zoo vroeg mogelijk, d. i. vóór de schooljaren, wanneer normaal sprekende kinderen reeds alle vocalen en consonanten, ook met elkander ver bonden, vormen, die oorzaken op to -sporen en de gevolgen ervan te bestrijden. Want spraak gebreken zijn in het algemeen op gevorderden leeftijd moeilijker af te loeren, dan in de kinder jaren, en ook, de oorzaken zijn soms van dien aard, dat behandeling door een arts, speciaal een arts voor keel-, neus- on oorziekten, van het moeste belang is. Wanneer men bijv. nagaat, van hoe groot gewicht een. goede ademhaling, zoowel die door den mond, als door den neus, voor het spreken is en men weet, hoe o. a. de laatste kan belemmerd worden door abnormali teiten, als zwelling van het neusslijmvlies, onre gelmatigheden in liet neustussehenschot, alsook door neuspoliepen en adenoïde vegetaties in de neuskeelholte, dan zal men met meer zorg de ontwikkeling der spraak bij de kinderen nagaan. Verkeerde vorming van vocalen en consonan ten, kan in de meeste gevallen zeer goed verhol pen worden. Hieraan denke men ook op de lagere school; wat ouders verzuimen, kan door den onderwijzer worden hersteld. Het is jammer, dat de leesmethoden meestal niet zóó samenge steld zijn, dat ze genoegzaam met zuivere uit spraak rekening houden. Wel wordt soms wat al te veel op het gehoor gesteund en te weinig op juiste vorming van klinkers en medeklinkers gelet. Het komt toch nog al eens voor, dat kin deren en ock volwassenen de k, de -1 of de r niet weten uit te spreken en ook het lispelen, waar bij de s, de sch en de z meestal niet tot haar recht komen, wordt vaak gehoord. Dikwijls ver- Sclioolhygiënne. De commissie van praeadvies in zake school- hygiene, benoemd door het Nederlandse-li con gres voor openbare gezondheidsregeiing, hoeft aan het hoofdbestuur van den bond van Neder- landsche onderwijzers een stol vragen toegezon den met verzoek, die in de afdeelingen te laten bespreken. Deze vragen luiden aldus le. Acht gij, voor den. onderwijzer der lagere school noodig kennis der hygiëne, voor zooverre deze ten bate der leerlingen moet komen? 2e. Zoo ja, welke ervaringen en overwegingen hebben u tot die overtuiging geleid 3e. Meent gij dat die kennis in het belang der ichoolopvoeding moet worden onderwezen in de inrichtingen tot opleiding van. ouderwijzere? 4e. Acht gij het noodig of wenschelijk, dat de onderwijzers daarin worden geëxamineerd? 5e. Acht gij het in liet belang der school, dat op die kermis wordte gelet bij de keuze van een hoofd dor school? 6e. Welke middelen worden thans in de la gere school reeds algemeen aangewend tegen scheefgroeien, gebreken van het oog, aandoenin gen van neus, keel en ooi', de verspreiding van hoofdzeer, de verspreiding van trachoom (be smettelijke oogziekte), de verspreiding van diph- torie, pokken, roodvonk, te groote inspanning in eenzelfde richting? Welke middelen in het belang van kinderen, die een spraakgebrek hebben, die zwak zijn van lichaam of geest? eischen deze consonanten wel bijaonderen zorg, doch vooral bij kinderen ziet men veelal spoedig de gewenschte resultaten. Zoo ook kan liet spre ken door den neus, dat eveneens uit verschil lende ooi-zaken, van welke een gespleten gehe melte wel een van de jamineriijkste is, kan voortkomen, dikwijls verholpen worden. Het stotteren is wel het moeilijkst af te loe ren, vooral, wanneer dit tot eene gewoonte ge worden is. In het werk vau Albert Gutzmann „das Stottern und seine gründliclie Beaeiti- guug", wordt de tijd voor het afleeren van dit zoo hinderlijke gebrek, bij eene geregelde dage- lijksche oefening van 3 a 4 uren, wel op 4 a 6 maanden geschat. In dit omvangrijk boek wordt erop gewezen, hoeveel moeite en welk een vaste wil er noodig is, het stotteren, als ingewortelde gewoonte van jaren te bestrijden en hoeveel ge makkelijker liet op den leeftijd vóór het 7de jaar in het huisgezin kan 'bestreden worden en hoe, zoo noodig, later school en huis kunnen samenwerken, dit euvel tegen te gaan. Lang zaam en rustig spreken, d'enken alvorens te spre ken, ademhaling en adomverbruik bij het spre ken regelen, de nadruk op d!e vocalen doen val len, het eene woord op het andere doen over gaan, zijn enkele regels, die voor begin-stotte- raars in acht genomen moeten worden. Om alle middelen aan te wijzen, die overigens van groot gewicht zijn, om zuiver spreken m het algemeen te bevorderen en ook stotteren te bestrijden, zou een weik als dat van Gutzman noodig zijn. Het zij genoeg, erop gewezen te hebben, van hoeveel belang het is, aan duidelijk en juist voortbrengen der spraakklanken de aandacht te schenken en dat tijdige hulp soms langs rnedi- schen, vaak tevens of uitsluitend langs paeda- gogischen en methodisehen weg veel onaange naamheden kan voorkómen, die een slechte uit spraak op lateren leeftijd voor den gebrekkig sprekende hebben kan. Schiedam, Féb. '99. O. v. M.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5