BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAllDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. middellijk een voorstel zal indienen tot betaling van deze schuld De mii.Fter van financiën antwoordde dat bij de onmiddellijke behandeling der interpel latie goedkeurde, maar volstrekt niets zou /.eg gen over zijn plannen, omdat hij van deze nog geen mededeeling heelt gedaan aan zijn collega's De minister voegde hierbij dat onder de door hem in te dienen voorstellen er een is betref lende de onmiddellijke betaling der achteislallige soldij van de troepen op Cuba. Canalejas geloofde dat de minister maar geen voorstellen ontworpen bad, omdat hij toch niet geloofde aan het bewind te kunnen blijven. Daarmede sprak de inteipellant de meening van velen uit; men denkt dat liet Kabinet zal moeten heengaan. fiemengile ülcdcdcellngen. Het Brilsehe Lagerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Het trekt te Londen de aandacht dat in den laatsten tijd aan de beurs sterk gespeculeerd wordt door leden van den boogen adel, voor het meerendeel jongere zoons, b.v. de jongere broeders van den hertog van Marlborough, van lord Chesterfield enz. In de Belgische Kamer is de regeering giste ren geïnterpelleerd over de spoorwegramp bij Forest. Er werd een heftige aanval van ge maakt tegen den premier Vandenpeereboom, tevens minister van het spoorwegwezen; men verweet hem dat hij de administratieve enquête in de doofpot wilde stoppendat onder zijn bewind het aantal spoorwegongelukken, althans het anntnl slachtofïeis zeer was toegenomen dat het peisoneel te langen 'diensttijd had. Zelfs Woeste attaqueerde den minister, maar ging niet met de motie van Journez mede, waarin overlegging van het resultaat der administratieve enquête in de Kamer en totale vrijheid der ambtenaren om bun verklaringen af te leggen, werd geëischt. De Kamer nam echter een eenvoudige orde van den dag aan. Max Régis schrijft over zjjn veroordeeling aan de «Express Algérien", dat de rechters niet echt gesproken, maar gehoorzaamd hebben. Joseph Rcinach's vader is op 85-jarigen leef tijd overleden. De oude Reinach was bankier in ruste. Kolomnn von Szell beeft op zich genomen een compromis met de Hongaarsche oppositie tot stand te brengen. Eerst daarna wordt de ontslagaanvrage van het ministerie-Banffy aan genomen en Szell officieel belast met de vorming van een nieuw ministenie, waarin uit het oude zeker Fejervaty, graaf Szechenyi en Erwin Cseh, de minister voor Kroatië zullen overgaan de overige ministers zullen vormoedelijk uit de regeeringspartij worden genomen, waardoor ook de groep der Tisza's niet tegen het nieuwe kabinet den strijd zal aanbinden. De legeerings- partij die zeer terneergeslagen is, zal zich onge twijfeld bij Szell aansluiten. Men vei wacht dat het compromis tot stand zal komende Apponyi-pnrüj en de katholieke volks| artij zuil- n zeker den strijdbyl begraven en de fractie-Kossuth is uitgeput. Binnen een week hoopt men dat de Rijksdag weer zijn werk volkomen kan hervatten. Daar de Servische gezant te Celtinje van de Montenegrijnsche regeering geen genoegdoening heef. jskregen voor het artikel in een officieus blad, waai in do Obrenowitsch verraders aan de Servische zaak werden genoemd, heeft hij bevel gekregen Celtinje te verlaten. Tetwijl bet Grieksche ministerie, ondanks <1pd ongunstigen uitslag der verkiezingen, niet wil aftreden, wil Theotokis, de leider der Tricoupisten, niet welen van een coalitie-mini sterie. Er moet volgens hem een ministerie van Tricoupisten komen. Uit vrees voor de Engelschen heeft de sultan van Oman de concessie vau een kolenstation bij Museale aan Frankrijk weer ingetrokken. Van de botsing tussclien Russen en Chi- neezen te Ta-Lten-Wan wordt door de laatsten de schuld geweten aan de Russen, die eigen machtig een grondbelasting gingen heffen, waar door de in het over Port-Arthur gesloten verdrag uitdrukkelijk gewaarborgde souvereiniteit van China is geschonden. Het Duitsche oorlogsschip Cormoran is uit de Chineesche wateren naar de Samoa- eilanden vertrokken. De Engelsch-Amerikaansche commissie over de Canadeesche quaestie is na een werkzaam heid van acht maanden, zonder eenig resultaat te hebben bereikt, voor oubepaalden tijd uit eengegaan. In Venezuela heeft Ramo Guerra, president van den staat Guarieo, de vaan des opstands ontplooid tegen president Andrade. Verkiezing van de Tweede Kamer, De minister van binnenl. zaken, overwegende, dat mr. E. A. Smidt ingevolge ar^. 96 der grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren, en dat der halve ter vervulling van de opengevallen plaats een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Veendam, heeft goedgevonden te bepalen, dat de verkie zing in het kiesdistrict Veendam zal plaats hebben op Donderdag 9 Maart e.k., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Donderdag 16 Maart e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 23 Maart da.v. Vrijwilligers voor do militie. Met betrekking tot het wetsontwerp, houden de intrekking van de bepaling in de Mllitiewet, dat de militie ook uit vrijwilligers wordt samen gesteld, heeft de Regeering nog aan de Tweede Kamer doen toekomen eene opgaaf betrekkelijk het uantal vrijwilligers voor de militie, door de militieraden in Noord Biabant voor de lichting 1899 toegelaten. Blijkens de opgaaf bedroeg fin na te melden gemeenten het contingent en het aantal toege laten vrijwilligers: Almkerk 7 en 9; Berkei 2 en 1; Haaren 3 en 6; Ilelvoirt 3 en 5; Iledik- liuizen, Ilerpt en Oudheusden 6 en 6; Raven- stein, Deursen, Dieden en Huiseling 5 en 8; Breda 54 en 1Gilze 8 en 9Bergeijk en Luykgestel 9 en 6; Erp C en 9; ileeze 2 en 1Waalre en Aalst 3 en 4; totaal bij een contingent van 108, een getal van vrijwilligers van 65. Se Duitsclie deputatie. Do Duitsche huzarenofficieren brachten gis teren, vergezeld van H. M. ordonnanceofficier, den le-luitenaut Loudon, een bezoek aan Am sterdam. Zij waren genoodigd op de soirde dansante, die gisterenavond ten Hove gegeven werd en keeren hedenochtend naar hun garnizoen terug. Behalve eenige dames en heeren van de koninklijke hofhouding namen gisteren aan het diner ten Hove, ter eere van het 15e Hanover- aansche tegiment, ook deel de zaakgelastigde van Duitschlar.d bij ons Hof. de heer Von Flotow, de attaché bij do Duitsche legatie, deeeiste- luiteuant Von Uekro, de Minister van Oorlog en de Gouverneur der residentie. De deputatie van officieren van het 15e Han- noveraansche huzaien-regiment «Koningin Wil- helmina der Nidetliinde" is hedenochtend per S. S. van 8.35 van 's-Gravenbage naar Duitsch- land teruggekeerd. De minister van Binnenlandsclie Zaken ver leent deze week geen audiëntie. Te Maastiiciit is in den ouderdom van J1 jaren overleden mr. Edni. van Wentershoven, oud-lid van de Tweede Kamer, do Provinciale Staten en den gemeenteraad van Maastricht. Door den Nederi. Vegetariërsbond is een prijsvraag uitgeschreven voor een geschrift waarin beginselen en streven van den bond kort en duidelijk worden uiteengezet. Nndeie inlichtingen geeft de secretaiis van den Bond, de heer F. Falkers te Hoorn. Burgerlijke Stand vau Overschle. Getrouwd; 16 Febr. J. van Baarlo, jm., 26 j. en J. Noordam, id., 23 j. Geboren: 10 Febr. Leendert, z. v. W, C. Ouwen- dijk en P. Klijn. 13 Febr. Dirkje, d. v. J. r. d. Weijden en A. J. Buzik. 11 Febr. Pieter, z. v. L. J. Veen- man en A. Stam. 12 Febr. Adriana, d. v. H. de Wilt en J. Hensens. Bij Kon. besluit is de heer A. C. Van der Hoop, leerling-consul, benoemd tot vice-consul te Antwerpen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April 1899, benoemd tot leeraar aan de Bijks hoogero burger school to Assen, dr. J. Boeseken, thans tijdelijk leeraar aan die schooi. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1899, aan den adjunct-commies bij het Dept. van Oorlog J. B. Van der Kolk, op zijn verzoek, op grond van lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit zijn gemelde betrekking verleend, behoudens zijn aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit is benoemd tot boekhouder van het kadaster P. van Stokrom, thans teekenaar van het kadaster. In haar vergadering van 20 Febr. 1.1. zijn door de Algeweene Rekenkamer bij dat eollego benoemd tot le klerk J. H. van den Berg, thans 2e klerk, en tot 2e klerk jhr. A. E. Humalda van Eysinga, te's Gra- venhage. De heer A. Miehei, vice-consul der Nederlanden te Chesmé, is met 1 Maart a.s. op verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Gisterenavond trad in i>Patrimonium" als spreker op de heer H. Pieron, met liet onder werp «De achteruitgang der geslachten". Uitgaande van de stelling dat reeds Adam zich in zonde had afgescheiden van den Schepper, verdedigde spr. de leer dat de zonde in de ge slachten der menschen zich heeft geopenbaard in den loop van het bestaan der menschen en dat de zonde zich op verschillende wijzen uitte. De gevolgen dier zonden bleven niet uit en het* raenschelijk geslacht gaat meer en meer achteruit. Verschillende paedagogische weuken werden door spr, gegeven om die zonden te bestrijden, die zich reeds openbaren bij kinderen van af het 6e jaar. Ook het Nieuw Malthusianisme werd door spr. bestreden als een leer diet den achteruitgang van het menschelijk geslacht bevordert. Met veel aandacht werd deze rede door de hoorders gevolgd en beloond met een luid applaus. Hedenmorgen te 8 uur ongeveer gleed het paard gespannen voor een spoelingkist op de Hoogstraat nabij de Koemarkt uit. Eerst na eenig vruchteloos pogen slaagde de koetsier, geholpen door omstanders, er in, het dier weder op de been te krijgen. Ongelukken nocii schade sleepte een en ander na zich. Gisteravond zou de'58-jarige Maria van der Scl alk, wonende Kreupelstrajt 7, een boodschap do n, maar zag daarbij een vuilnisbak niet op het trottoir staan, waardoor zij viel en met zu k een slag dat zij een zeer belangrijke wond hek vam aan den linkerarm, terwijl ook de oogkas ernstig gekwetst werd. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend heden was de toestand weder vrij goed. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 15 manden visch, schol, leng, kabel jauw en schelvischde prijzen waren voor schol van 10.40 tot f 0.92Vs, leng van f0.80 tot f3.021&, kabeljauw f'1.22'/: tot fl.67'/2, schelvisch van f 0.20 lot f 0.90. Hedenmorgen waren aangevoerd 5 manden sciiol en tong en 2 manden voornde prijzen waren voor schol f 0.40 tot f0 85, tong f 1.52'/2 tot t2.42'/2, voorn f 0.12J4 tot f0.30. alles per koop. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende het Deensche stoomschip Tydsk land, hetwelk binnenkort alhier direct zal laden voor de havens Bremen, Kopenhagen en Libau. De cargadoorsfirma A. Prins en Go. alhier belast zich met aanneming van goederen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 22 Febr. W. Rodenburg, 21 jaar, en A. van der Vlies, 20 jaar. Geboren 21 Febr. Hendiicus llubertus Jacobus zoon van H. Dulfer eri T. van Gogli, Lange Kerk straat. Hermanus Bernardus Johai ne-, zoon van G. Nieuvvaard en W. J. M. Steenland, Kethehtraat, Overleden 29 Febr. Maria Gijbers, oud 68 jaar, weduwe van A. Baf on, Kotterd. dijk. Door een aantal" ingezetenen is nan den ge meenteraad een adres gericht om bij de ver pachting van den tol aan den Scliiedamschen dijk den tolgaarder de verplichting op te leggen van een rijwiel niet meer dun l'/z cent (nu 5 cent) te mogen vorderen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, «aangezien onlangs het rechtmatige van de heffing van tolgeld van velocipèdes be slist is bij uitspraak van den kantonrechter te Utrecht en het (volgens B. en W.) niet raad zaam is aan een bij Kon. Besl. vastgesteld tarief eene uillegging te geven, tegenovergesteld van de rechterlijke, die nog wel in het bijzonder voor liet onderwerpeiijke geval door de belang hebbenden werd uitgelokt." B. en W. stellen voor Jb. Kornaat, gemeen tebeambte, in plaats van f364, een salaris te geven van f 550, ten einde hem steeds voor den gemeentedienst beschikbaar te hebben, wat thans niet het geval is, en wat noodig blijkt met het oog op het bevolkingsregister, kiezers lijst enz. 'Voor plaatsing op de ltiezei lijst voor 1899 1900 hebben '14 personen aangifte gedaan, waarvan 4 als loonkiezer, 4 als huurkiezer, 2 als examenkiezer en 4 als hebbende in eene andere gemeente belasting betaald. B. en W. brengen ter kennis, dat eene dooi den dneeteur der direct" belastingen, invoer rechten en accijnzen te Rotterdam opgemaakte aanvullingslijst, vermeldende eene inrichting, als bedoeld bij art. 4 ld. der Wet van den 16 April 1896 (Staatsblad nr. 72) voor welke inrichting, behoudens toepassing van art. 4 3 der gemelde Wet, geene personeele belasting naar den eersten, tweeden en derden grondslag wegens het gebruik van perceelen of perceels gedeelten zal worden geheven. op de Secre tarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. B. en W. doen te weten dat ter secretarie der gemeente ter visie is gelegd het verzoek van lo. H. J. Schenk, om vergunning tot uit breiding zijner banketbakkerij, door het bijbou wen van eenen ijzeren oven 2o. J. Griffijn, oin vergunning tot uitbrei ding zijner smederij, door het plaatsen van een gasmotor dat Znterdag den 4 Maart 1899, ten raad- huize, des namiddags ten één nre, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichtingen bezwaren in te brengen. De burgemeester brengt ter openbare kennis, dat het kohier nr. 8 voor de personeele belasting, dienst 1898, op 13 Febr. 1.1. door den directeur der directe belastingen executoir verklaard, aan den ontvanger ter invordering is ter hand ge steld, en dat een ieder verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Op Dinsdag den 28 Februari a.s. zal des namiddags van 12 tot 1 ure, in de Weeskamer op het Raadhuis alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting. Zij die van deze gelegenheid wenschen ge bruik te maken, behooren daarvan den werkdag te voren ler Secretarie (Bureau Militie en Scbutlerrj, ingang Waalstraat) kennis te geven. Opgaven der brieven verzonden uit Vlaar- dingen over «le 2e helft der maand Jan. 1899 geadresseerd geweest aan oobekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de af zenders ot de geadresseerden aan het Post kantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd' worden. Verzonden geweest aan Fluit, Amster dam C. Aerloo, DordrechtF. den Heijer, Scheveningen. BriefkaartenG. v. d. Berg, FeijenoordA. van Putten. 1 Aan het bureau van politie alhier ziju als gevonden gedeponeerd Een bril (pince-nez), een sportriem, een krui- wagen en twee nieuwe V« vaatjes. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld poiitie-bureau. BURGERLiJKESTAND, Gehuwd 22 Febr. Arend Stuurman en Adriaantje Lijntje Io 't Velt. Geboren 21 Febr. Margaivtha, dochter J. v. d. Schaft en M. G. v. d. Hoeven, Am. Hoogvl.slraat. 22 Febr. Halbe, zoon van II. Wiersma en C. Vis, Callenlurgstraat. Overleden 21 Febr. Pieter v. d. Hidden, oud 65 jaren wedn. van C. v. d. Berg, Oosterstraat. Nedcrlandsche Opera. Men seint ons nit Amsterdam Voor de rechtbank alhier werden heden behandeld de aanvragen tot faillietverklaring van den heer Van der Linden, directeur der Nedcrlandsche Opera, inge diend door den heer Florissen en mevrouw Madi'er. Do aanvragen werden toegelicht en verdedigd door mr. Biederlack, en bestreden door mr. Calish op juri dische en feitelijke gronden De rechtbank vereenigdc zich met de bestrijding en wees do verzoeken om faillietverklaring van de hand. Het bericht, dat Mengelberg naar New-York zon gaan is beslist onwaar. De M. t. B. v. T. zal ook dit jaar weder een exa men voor pianostemmers doen houden en wel in Maart. Het bericht omtrent de verbouwing van de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam dient aldus aangevuld, dat de kerk veranderd en verkleind wordt tot oen Evan gelisatielokaal do winkels in de Kalverstraat en aan Rokin blijven en worden vergroot. Te Potsdam is overleden de Duitscho romanschrij ver dr. Karl Lange, die onder het pseudoniem Phi- lipp Galen in 1844 zijn eerste en ook boste werk „Der Irre van St. James" schreef. Lange was in 1810 geboren, studeerde in de medicijnen en werd militair geneesheer, wat bij tot 1878 is gebioven. Zijn romans vullen 36 deelen, Enkele daarvan, zooals „Frits Stiling" en „Walter Lund", spelen in den, oorlog in Sleeswijk-Holstein, dien dr, Lange meemaak te; van do overige zijn de bekendste „Der Insel- könig", „Der Löwe von Luzern". Der Alte vom Berge" „Frei vom Joch", enz. Vonnissen van het Kantongerecht to Schiedam. Zitting van Woensdag 22 Februari 1899. Wegens overtreding der boterwet A. N., te Schiedam, tot f10 boete subs. 6 dagen hechtenis. Wegens straatschenderijv M. I., te Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap C. T., te Schiedam, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (le herhaling) A. IC v. K., te Schiedam, tot drie dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (4e herhaling) J. L. v. G,, te Schiedam, tot 10 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 4 maanden. Wegens overtreding van het Provinciaal Reglement: F. K. te Schiedam tot f 1 boete snbs. 1 dag hechtenis. Wegens politie-overtreding C. K., W. Th. v. d. T, D. K., P. H.V..A.C.D., tot fl boete, J. 0. J. en G. v. B., tot f2 boete, ieder subs. 1 dag hechtenis, ailen te Schiedam. Het Hof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in zake den ontvanger der directe belastingen tegen de Nedcrlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, en bevestigde het vonnis a quo, o.a. overwegende, dat uit het feit, dat de werkgeefster aan een werkman weekgeld verschuldigd is, niet volgt, dat zij moot be schouwd worden als houder van penningen in den zin van art. 7 der wet van 1845, „Stbl." uo. 22. Deze zaak was belangrijk hierom, omdat zij de vraag betrof of de fiscus het recht heeft beslag te leggen op verdiend loon wegens belastingschuld bij den patroon. De vraag of eene bijeenkomst van hot Leger des Heils als eeno godsdienstige bijeenkomst^ is te be schouwen, is door het Openbaar Ministerie bij don Hoogen Raad, bij monde van den advocaat-generaal mr. Gregory, in bevestigden zin beantwoord, in strijd met de meening van de rechtbank te Heerenveen en het hof te Leeuwarden, die baar als eene gewone openbare vergadering aanmerkten in de zaak van een paar personen, vervolgd wegens verstoring van zoodanige bijeenkomst. Den 20sten zal de Hooge Raad uitspraak doen. «De Nautilus" Gisterenochtend wierp Hr. Ms. opleidingschip Nautilus, uit West-Indië op de thuisreis Hg

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2