BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. SPORT. Gemengd N i e uw s. Staten-Generaai. Laatste Nieuws. Telegrammen. vinden, zijn de Raad en de vertegenwoordiging voornemen? zich tot de groote mogendheden te wenden. Geen partijwet. »Het Centrum" dat niet wil geaciit worden tot de volgelingen der tegenwoordige regeering te behocnen, of een overgroote sympathie te koesteren voor het militarisme, teekent protest aan tegen de wijze waarop in de katholieke bladeo de wet op den persoonl. dienstpl. wordt gecritiseerd. Hel blad verklaart ruiterlijk dat de regeering by haar wetsontwerp bepalingen heeft aangebracht, waardoor de katholieke rechten en belangen ten volle worden geëibiedigd. De ontheffingen, in deze wet toegestaan, komen vooral ons ten goede. »De loyauteit vordert dit op prijs te stellen. »En daarom het zij in alle openhartigheid gezegd heeft het ons wel een weinig gehin derd, dat juist van katholieke zydezij't ook niet door de katholieken pogingen werden aangewend en aangeprezen, om de bedoeling der wet te ontgaan. Daarom het zij met nadruk verzekerd achten wy het te eenenmale ongepast, het thans ingediende ontwerp te betitelen als eene zuivere party wet, welke vooral tegen ons katholieken gaat ingevoerd worden." sWaoneer de katholieke party haar steun, haar kracht, haar heil moest zoeken in ver nuftige plannetjes als he. hier bedoelde, zou haar positie weinig benijdenswaard zyn en hare houding niet zeer fier." H. M. de Koningin zal den kunstavond, ten bate van de Nederlandsche sanatoria op a.s. Zaterdag 24 dezer, bijwonen. ♦KETHEL EN SP AL AND, 20 Febr. Gisteravond vierde de Chr. Jemgelingsvereeniging haar 80e jaar feest in het kerkgebouw alhier. Deze vergadering werd door den president, den beer L. den lloedt ge opend, waarna als feestredenaar optrad ds. Wester- mann uit Schiedam. Na afloop van diens rede begaf de vereeniging zich in gezelschap van de gonoodigden naar haar eigen lokaalhier nam ds. K. E. v. Griethuizen het woord, waarbij hij zijn beste wenschen voor de ver eeniging deed uitkomen. Wet voordrachton, samens praken enz. werd dezo avond verder genoeglijk doorgebracht. Met een woord van dank aun allen die medegewerkt hadden otn alles te doen slagen, sloot do voorzitter do vergadering. ♦KETHEL EN SPALAND, 23 Februari. Uit zeer goede bron kunnon wij mededeelcn dat M. S., vroeger dienstbode bij den burgemeester, thans verblijf hou dende in een* verboteringsgesticht to Apeldoorn, be kend heeft den in Augustus plaats geliad hebbenden diefstal gepleegd en den brand gesticht te hebben. Op baar aanwijzing zijn in don grond achter het kippenhok, behoorende bij de burgeuieesterswoning, do zilveren voorwerpen gevonden. Eenige gouden voorwerpen zouden in de Kerklaan geworpen zijn. Gisterenavond was de burgemeester met de veld wachter bezig in dit water te zoeken, doch er is niots gevonden. De rest der voorwerpen moeten liggen bij de Steenenbrug in den vaart, en eenige andere in een gracht to Schiedam. Hedenmiddag te 12 uw ongeveer had de brandersknecht H. As, wonende in de St. Jans- steeg, liet ongeluk om, terwijl hij aan het werk was in de brnndery der firma Erven Zoetmul der in de Westfrankenlandsche laan, uit te glijden en in een bak met kokend water te vallen. Gedeeltelijk gebrand aan armen en beenen is hy naar huis gebracht, waar geneeskundige hulp werds ingeroepen. Een wagen, beladen met zakken cokes en bestuurd door den voerman Kraat, reed gisteren langs de Broersvest nabij den Oostmolen, doch geraakte daarbij met de twee wielen aan een der zijden in een gedeelte zand, waar vroeger boomen stonden en dat nog niet is bestraat; het gevolg was dat de wagen niet vooruit te brengen was. Geiuimeti tijd weiden pogingen aangewend om de wielen weer op vasteren grond te krijgen, waarbij de wagen kantelde en eenige zakken cokes naar omlaag stortten, die een paar deuren van de daar staande woningen beschadigden. Eindelijk slaagde men er in de wielen vrij te krijgen. De kolen werden toen weer opgeladen en de weg vervolgd. Onlangs namen wij een ingezonden stuk op omtrent eene bloemententoonstelling; in eene mededeeling hierachter vindt men van wege de commissie voor die tentoonstelling nadere aan wijzingen hoe men bij deelname zich heeft te gedragen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partgen schol, tarbot en griet; de prijzen waren voor schol van f0.30 tot fd-15, tarbot fl.82Vs, griet f0.87tys, alles per koop. Openbare Verhuring van Woensdag 22 Febr. 1899. Notarismr. II. M. C. Poortman. I. Een perceel weiland, groot 2 bunders, 48 vierk, roeden en 50 vierk. ellen, in den Nieuwlandschen Polder te Schiedam, a/d. Ouden dijk. IT. Een perceel weiland, groot 1 bunder, 83 vierk. roeden en 50 vierk. ellen, gelegen als voren. III, Een perceel weiland, groot 1 bunder, 8 vierk. roeden en 90 vierk. ellen, gelegen in voormelden polder, uitkomende a/d. Noordvest- singel en strekkende tot aan perceel II, IV. Een perceel weiland, groot 2 bunders, 50 vierk. ellen, gelegen en uitkomende als voren, strekkende tot aan perceel I. Gecomb. verhuurd voor 7 jaar ad f 889. per jaar. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 23 Febr. J. K. de Jong, 30 jaar, en Tj. Meijer, 24 jaar. Geboren 22 Febr. Marius, zoon van J. H. Eggelmeijer en M. Zuidgeest, JBoogstraat. Overleden t 21 Febr. Johan Koorengevel, oud 8 weken, Singel. 22 Febr. Arondina Teuliog, oud 7 weken, Spoorstraat. Theodotus Lourens, oud 85 jaar, Broersvest, Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen nuttige handwerken slaagde onze stad- genoote, mej. M. E. Boon. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 Febr. Magdalena, dochter van M. v. d. Steen en G. Vavier, Liesv. laan. Overleden 22 Febr. Hendrikus Joseplius Geerings, oud 17 jaren, Broekweg. Klazina Westerdijk, oud 77 jaren, wed. van C. Dorp, Fmmastraat. Zaterdag a.s. zal er eene voetbalmatch plaats Leb ben, tusschen de Sehiedamscha club „Victoria" en de Vlaardingache club „Union". Een Ilongaarsehe moordenaar. Men sme'dt ons uit Rotterdam Op telegrafische aanwijzing werd den 27en Januari j.l. aan het Maasstation te Rotterdam gearresteerd de Hongaar Jnnold Kopecky, die te Miava zijn zoon vermoord en daarna in een bakkersoven verbrand had. Voor de rechtbank dieude heden zijn uit levering. Zijn vreemdsoortige kleeding en ge- meene koperkleurige tronie boezemden algemeen afgrijzen in en deden denken aan een Sin- derhannes Rinaldo of Ali Baba. Gekleed in groote pelsmantel en bonte muts en hooge jachtlaarzen was hij op weg nanrNoord-Amerika en in het bezit van een passagebiljet. Door een tolk werden hem in de Slavische taal vragen gedaan. Hij verklaarde de bedoelde persoon te zijn, geboortig uil Slowak. Hij ont kende de moord. De rechtbank zal binnen 14 dagen over de uitlevering advies geven. ZaakTan Hall. De nEcho" weet de volgende bijzonderheden aangaande de zankVan Hall mede te deelen »Zijn wij wel ingelicht, dan moet de instruc tie in deze zaak zoo goed vorderen, dat zij met een paar weken wellicht reeds zal kunnen worden gesloten. De nasporingen naar telegrammen, door en aan gedetineerden verzonden, hebben goede resultaten opgeleverd. De justitie is in het be zit van een groot aantal depêches, op de zaak betrekking hebbende. Voor oningewijden waren deze telegrammen steeds zóo gesteld, dat de juiste strekking ervan niet te begrijpen was. Zoo werden verschillende soorten effecten daarin aangeduid als »sigaren" of als spendules". De overkomst van iemand, die met waardelooze effecten werd bedrogen, werd geseind alsïde schuit is aangekomen," enz. Aanvankelijk leverden deze gefingeerde aan duidingen der justitie groote moeilijkheden op. Natuurlijk begreep zij wel, dat met de sigaren zoomin sigaren als met de pendules pendules of met de schuit een schuit werd bedoeld. Maar wat er wel mee werd bedoeld, wist zij niet en de gedetineerde heer Van Hall maakte haar niet veel wijzer. Integendeel. De medebeldaagde, de heer Haas. verstrekte de justitie echter den sleutel om in dit eigen aardig taaltje den weg te vinden, zoodat het thans voor de justitie geen geheimen meer bevat." JDe ontrouwe bediende. De gearresteerde bediende der sAssaciatie- Cassa" heeft bij een nader verhoor geen nadere verklaring kunnen of willen afleggen, waar het ontbrekende geld, dat ongeveer een bedrag van f18,000 moet vertegenwoordigen, gebleven is. Hy antwoord op de vragen, die hier omtrent gedaan worden, dat hy 't niet weetéén nacht heeft hij onder den blooten hemel geslapen hij is ook dronken geweest, volgens den dief kan 't hem dus wel weef ontslolen zynHeel veel geloof hecht de politie niet aan dit praatje en zij tracht zooveel mogelijk wys te worden uit de vertelsels, die Jaarsveld opdischt. Uit die verhalen zou volgens, dat de ontrou we bediend in Kleef, Leiden, Brussel en nog andere plaatsen zich zou hebben opgehouden doch de politie heeft reeds zekerheid, dat hy van Zaterdag tot het uur zijner arrestatie op Dinsdagmiddag, by een vrouw in de 4ste Jan Steeostraat verblijf hield. Donderdag verdween de looper, zoodat de beide dagen, tusschen zyn verdwijnen en zijn komst bij de bewuste vrouw moeielijk een lang reisprogramma kunnen om vatten Bovendien heeft de politie met zeker heid Jaarvelds spooi kn.iücn nagaan op een uitstaijje naar Haarlem, Men heeft den koetsier gehoord, die den dief per rijtuig tot aan de Hertenkamp te Haarlem bracht en daar een fooi van f 25 ontving. Een rechercheur per fiets volgde het spoor tot buiten Haarlem, doch raak te het daar kwijt. De persoon, die de politie op het spoor bracht van J.'s verblijf in de Jan Steenstraat en zich N. N. teekende, is reeds ontdekt, 't is een juf frouw niet degene bij wie de voortvluchtige zich ophield een bewoonster van buurt YY. Zij beweert, dat zy niet geweten heeft van de premie van f 1000, die op het hoofd van den dief gesteld was. Verschillende verhalen circuleeren nog, waar uit de onschuld blijkt van J.'s eebfgenoote, met wie hij nog geen twee jaren gehuwd was. Geld, dat hy haar heeft willen doen toekomen, heeft zy beslist geweigerd. Onze Amsterdamsche correspondent schreef ons gisterenavond Jaarsveld, de ontrouwe bediende van de Associatie-Cassa, is heden heel wat van zij a roes, waarin hij sedert Donderdag verkeerd heeft, bekomen. De eenzame cel heeft hem tot nadenken gebracht en bij het eerste verhoor op heden heeft hij reeds eene volledige schuld bekentenis afgelegd. Hij vertelde daarby dat hij in perceel 43 "Warmoesstraat bij juffrouw F. eene belang!ijke som gelds vei borgen had om daarvan later, wanneer hij zijn welverdiende stiaf had onder gaan, verre van hier in zijn onderhoud te voorzien. In tegenwoordigheid van den commis saris en een paar rechercheurs is hij heden middag per rijtuig naar bedoeld huis overge bracht, waar de vier aauwezige dames niet weinig over zyn komst ontstelden Op zyn verzoek gingen de commissaris en zijn rechercheurs mede naar een bovenkamertje, waar J. achter het behangsel een bedrag van f 10.000 en vervolgens uit een teria-coita potje op eene kast nog f 6000 aan bankbiljetten te voorschijn haalde, en dit den commissaris over handigde. Wanneer mee nu weet dat bij zijn arrestatie ruim f 5000 op hem bevonden werden, de i 800 voor zijn vrouw bestemd door haar werden geweigerd, dan blijkt, dat de man zoo ongeveer in 6 dagen tyds een paar duizend gulden zoek gemaakt heeft. Andrée. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Petersburg heeft van den gouverneur van Jenisejsk het volgende telegram ontvangen, dat de gouverneur den 20en uit Krasnojarsk ont vangen had: De mededeelingen van het blad Jenisej, betreffende Audiée's expeditie zijn, blij kens het onderzoek door den inspecteur der mijnen ter plaatse ingesteld niet bevestigd. Indien dit bericht gegrond is op latere inlichtingen dan wij gisteren vermeldden, blijft er naar allen schijn van het verhaal der Toen- goenzen niets over. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Februari. (Per telegraaf.) Tegen Dinsdag a. s. 14 uur aan de orde ge steld de overeenkomst met de Indische Paket- vaartmaalschappijwijziging van art. 109 van het Indisch regeeringsreglement, en hel wets ontwerp tot opheffing van belemmeringen in openbare vaarwaters. Dinsdag zal de voorzitter voorstellen na afloop dezer wetsontwerpen, het revisie-voorstel van den heer Harte c. s. te behandelen. Vergadering daarop verdaagd tot a. s. Dinsdag 44 uur. Kouwdienst-Felix Faure. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Ter nagedachtenis van den president der Fransche Republiek, den heer Faure, werd heden voormiddag in de kerk van den H. Antonius en Lodewijk, aan de Prinsessegracht alhier, een hoogst plechtigen lijkdienst gehouden. De Nederlandsche autoriteiten en het corps diplomatique, allen in groot gaia-cosluum, en die plaats namen in het priesterkoor, werden ontvangen door de leden van het Fransche ge zantschap, waaavan de ceremonie uitging. De gezant van Rusland was afwezig en werd vervangen door den gezantschapsraad, den heer De Berends en de Duitsche gezant, die onge steld is, door den legatieraad Von Flotow, aan wien de militaire attaché was toegevoegd. Het priesterkoor was in rouw-kapel her schapen. Tegen de loge der Fransche legatie waren cartouches aangebracht op een zwarten grond in zilveren letters, omkranst door zilve ren lauwertakken, tot opschrift dragende het monogram R. F. (Republique Franpaise) of het naamcijfer van den overleden president. Een tropee van Franschs vlaggen kroonde dezen rouwiooi. De prachtige sèvresvaas, die de ballustrade van het koor bezet, en indertijd teu geschenke werd gegeven door de Republiek ter gelegenheid van het oOjarig bestaan der Kerk, was geheel in crêpe gehuld. Een katafalk omgeven door vlammende kaar sen, stelde symbolisch de lijkbaar voor, Op deze verhevenheid geplaatst in het schip van het Godshuis, rustte een prachtige rouwkrans, den ontslapene vereerd door het gezantschap De vertegenwoordigers van HH. MM. dg Koninginnen, die in de voorste ry in het priesl terkoor plaats namen, werden onder de treur tonen van het preludium binnengeleid. Behalve de vreemde missiën waren bij de plechtigheid nog tegenwoordig een deputatie van de Nederl. regeering, bestaande uit de ministers van buitenlandsche zaken, van binoen- landsche zaken en koloniën. Voorts o.a. de Commissaris der Koningin, de goeverneur der residentie, de commissaris-gene raal der Parijsche tentoonstelling, Baron Mi- chiels van Verduijnen, Frankrijks consul-gene raal te Amsterdam, de heer Jacquot, te Rot terdam, de heer De Lague, met de kanseliers der resp, consulaten. Buiten het koor werden in de kerk opge merkt vele autoriteiten, zoowel leden der Fransche kolonie van hier eu elders o.a. d9 predikanten bij de Waalsche gemeente, de president Ier Fransche Kamer van koophandel te Amsterdameen deputatie van de Alliance Franpaise alhier, de secretaris der Centrale Commissie voor de Parijsche tentoonstelling, mr. Zillesen, en onderscheidene gedecoreerden met het Legioen "van Eer. De plechtige H. Mis en Requiem werd ge celebreerd door den ioternuntius bij ons Hof mgr. Tamassi, bijgestaan door de pater-kape- laans der parochie. Het zangkoor der Kerk begeleidde den dienst met de uitvoering van het beroemde Requiem van Verhulst. De heilige dienst werd besloten met een rondgang van de hooge geestelijkheid om den katafalk, waarbij aan Felix Faure het Requiescat in Pace werd toegiroepen. De Fransche gezant, de heer Bihourd, ver zoekt den vertegenwoordigers van HH, MM. den dank van zyn gouvernement aan de Ko ninginnen over te brengen. Ter gelegenheid van de begrafenis van Pre sident Faure waren lieden op de gebouwen van verschillende vreemde gezantschappen te 's-Gra venhage, ook op de Duitsche ambassade, de vlaggen dier natiën half stok geheschen. Boor Op Maandag 27 dezer zal tpn Hove eene kleine soiree-dansante plaats hebben. Men verzekert, dat het rapport der genees kundigen, belast met een nader onderzoek naar den geestestoestand van den gep. kapitein Vemer, een conclusie zou bevatten in de rich ting van ontoerekenbaarheid van den beklaagde. PARIJS, 23 Februari {part.). De begrafenis van den President der Republiek had heden voormiddag plaats. Het weder is verrukkelijkeen ontzagge lijken menschenmassa is op de beenin de ochtenduren staat het om het Elysée als het ware volgepakt. Op de voorgeschreven wijze verlaat de lijk stoet het paleis en bereikt zonder dat er eenige manifestatie plaats heeft .de »Notre Dame". O vei al groet de menigte eerbiedig, niet aiieen den rouw.wagen maar ook den nieuwen presi dent Loubet. Meu neemt dit op het oogenblik aan «ij een gunstig teeken, al zijn er ook enkelen, die beducht zijn voor incidenten bij der ugteer van het kerkhof. Loubet is vergezeld door Frank-Chauven, Charles Dupuy, Deschanel en Lebret. Op de Avenue Marigny en in de Champs Elysées weerklinken eenige kreten ïLove het leger J" Ook bij het voorbijgaan van het gebouw van het Hof van Cassatie ontstaat eenig gerucht. Loew en Bard zyn niet in den stoet tegen- woord ig. PARIJS, 23 Februari (part. tweede depêche), Nadat de rouwpleehtigheid in de ïNotre Dame" heeft plaats gehad, begeeft de stoet zich naar Père Lachaise, het kerkhof, waar de bijzetting van het lijk zal plaats hebben. Den ganschen langen weg wordt zonder eenig incident afgelegd; de menigte is eerbiedig maar zonder groote warmte. Op Père Lachaise schrydt de stoet langs de oprijzende allée omhoog, die naar de kapel voert. Het is een indrukwekkend grootsch gezicht. Overal schitteren de uniformen en vonkelen de ordeteekenen. De buitenlandsche gezanten en de byzondere afgevaardigden, zyn allen aanwezig. De leden van den Senaat en van de Kamer, die zich op het Elysée reeds bij den stoet hadden aangesloten, volgen en corps. Bij den grafkelder wordt allereerst het woord gevoerd door den vice-president van den Senaat Chauveau. 4' In een indrukwekkende rede prees deze\} de goedheid en onpartijdigheid van het over- 'j, leden Staatshoofd en huldigde hem als den be-' werker van het verbond tusschen Frankrijk en Ruslandmet warmte herdacht hy de reis naar Petersburg, waar zoo hechte banden van vriendschap waren geknoopt. De voorzitter der Kamer voerde hierna het - woordhy herdacht den heer Faure eveneens als den grondlegger der ^alliance". De minister-president Dupuy stelde in het Nederla Out. N, W Cert. dito Honoarij OU Goudl. Italië. inschr. 1S( Paus. Ln.' Oosten ai OblPap, Mi Jan./.l fORTUOA 'O'ol. met I 'dito met t Rusland CertHamt O'bL'ÜOGc, do.'89 &Co.G d.'67/f ingou Spanje. RstSch.pe Hpes. 12 Binn. Am dïso Perpe r- Turkije bijzonder in het licht hoe de heer Faure, een kind J 0 des volks van de laagste tot de hoogste waar-j" digheid was opgeklommen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2