I i BINNENLAND. wordt algemeen geloofd. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. - .1 hebken genomen. Bovendien zou de gezond heidstoestand van den Czaar het vereischen De «Petite Répubüque" publiceert brieven van Iisterhazy uit Londen aan zijn advocaat, alleen hieioui merkwaardig omdat hij na den dood van president Faure geheel ontmoedigd is en de zegepraal der revisie voorziet. Een besluit van wijlen president Faure, waarbij een aantal zeeofficieren gepensionneerd zijn, is door den Raad van State vernietigd. Onder die officieten behoort ook Julieu Viaud (Pierre Loti). Mevrouw Faure brengt door bemidde''ng van Havas den dank der familie aan allen die deel neming betuigden met het overlijden van den President. Naar Caprivi wordt te Charlottenburg, zijn geboorteplaat*, een in aanbouw zijnde brug over de Spree gedoopt. Koioman Szell heeft Zateidagte Weenen een audiëntie van twee uur gehad bij den Keizer- Koning. Deze uitte zijn levendige voldoening over de totstandkoming van het compromis met de oppositie en de samenstelling van het Kabinet. Heden vvotden de nieuwe ministers beëedigd Batifly heeft het grootkruis van den Stefanus- orde gekregen. Een Oostenrqksch journalist is wegens zijn scherpecritiek op Fransche toestanden uit Frank rijk gebannen, en de Fiansche schrijver Loiseau is uit Dalmatiê verwijderd, omdat hij een boek heeft geschieven, waarin Oostenrgk er zeer slecht afkomt. Internationale vrijheid van verkeer in 't laatste jaar der negentiende eeuw! Overleden: Welti, van 1866 tot 1891 lid van den Zwitserschen bondsraad en in dien tijd zes maal bondspresident. Hij werd 74 jaar. De commissie voor de geloofsbtieven uit den Spaanschen Senaat heeft zich bezig gehouden met admit aal Cervera. Zij meent dat de tegen den admiraal ingestelde vervolging voor den hoogen krijgsraad niet gelijk staat met een strafvervolging. De admiraal zelf denkt er niet aan voor zijn zetel in den Senaat te bedanken. Hij blijft den ondergang der vloot wijten aan verkeerde be velen der regeering. Volgens geruchten heeft de Khahf 16,0G0 man om zich vereenigd en rukt op Omdurmnn aan. Menelik van Abessynië heeft, naar uit Dschi" bouti wordt gemeld, ras Mangaslta gevangen genomen, waatschijniijk terw'y! deze naar Adts Abeba op weg was om zich met ziju vorst te verzoenen. De poiitie-agent Jones, beschuldigd van eeni- gen tqd geleden te Johannesburg den Engelsch- man Edgar doodgeschoten te hebben, is vrijge sproken. Te Djeddah (Arabië) is het uitbreken der pest officieel bekend gemaakt. Vergezeld van den Amerikaanschen generaal Ludlow, heeft Maximo Gomez met 2000 Cu banen zqn intocht binnen Havanna gehouden. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Gomez gaat naar Washington om president Mc Kinley te vragen of de Vereenigde Staten de betaling der Cubaansche schuld willen garandeeren, voor het geval Spanje zijn be talingen staakt. Toekoe Oemar. Officieel telegram. Gouverneur van Heutsz kwam giste ren to Kota Radja terug. Oemar's ben den vluchtten. In Tenom werd nergens weerstand geboden. Meeste hoofden en een deel der bevolking kwamen zich aanmelden bij den Imaix. Colonne van den majoor Schmidt blijft om het bin nenland van Tenom op te nemen. Bij de colonne van overste van der Dussen werd luitenant F. H. Ockerse onbedui dend gewond. Sneuvelen Toekoe Oemar Het »N, v. d. D." verspreidde heden te Am sterdam het volgend bulletin: Toekoe Oemar is 19 dezer te Moego door zijn volgelingen begraven. Gouverneur van Atjeh herstelde den Iman van Tenom in zijn verwoeste landstreek. Kolonel Van der Dussen keerde den 24sten dezer te Boeboen terug en vertiok den 26sten naar Malaboe, waar de hoofdmacht gevestigd is. Tjoet Nja, de weduwe van Toekoe Oemar, bevindt zich te Langga. De correspondent van het »Hbl." seint: De benden van Oemar zijn door de troepen ter Westkust uiteengedreven. Tegenstand werd niet ondervonden. Van alle hoofden werd bericht ontvangen omtrent den dood van Oemar. Luitenant Ockerse is licht gewond. Het officiersboekje vermeldt twee officieren van den naam Ockerse bij het Ned. Ind. leger, nl. den 2e-Iuitenant der infanterie F. H. Ockerse en den officier van gezondenheid 2e klas G. A. Ockerse. De eerste is van de promotie van 23 Juli '94 en geboren i'. 1874, de tweede van de promotie van 3 Jan. '94 en geboren in '62. Ver moedelijk zal wel eerstgenoemde bedoeld z'yn (die in het boekje No. 1 voorde promotie staat en dus nu wel eerste-luitenant zal zijn.) Kunstavond te 's-Gravenhage. De uitstekend geslaagde kunstavond Zater dagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage ten bate van de Nederlandsche Sanatoria werd bijgewoond door HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder en Prinses Elisabeth, in een daarvoor bijzonder ingerichte koninklijke loge in het achtergedeelte der groote zaal, ten einde den Vorstinnen beter gelegenheid te geven de tableaux te zien. De Vorstinnen met talrijk gevolg reden aan voor den hoofdingang en werden in de vesti bule ontvangen door generaal Kool en burge meester Van Harinxma Thoe Slooten, leden van het eere-comité, en begaven zich recht streeks door een met planten versierden door gang naar de loge waar bloemruikers gereed lagen van orchideeën met Oranjelinten voor de Koninginnen en m<*t de kleuren van Wal- deck-Pyrmonl voor de prinses. Bij haar komst werden de Vorstinnen door het publiek op de gewone wijze begroet onder de tonen van het Wilhelmus". De Vorstinnen bleven de geheele uitvoering bijwonen. Deze bestond uit orkestnummers van de Kon. Militaire Kapel die voor 'teerstonder den directeur N. A. Bouwman in 't openbaar zich als strijkoikest deed hooren en veel ge noegen schonk. Een koor van onderofficieren zong onder Ogier «Hollands Glorie" van Hol, dat werd toegpjuicht. Mej. Anna Kappel, dia binnenkort ook te Schiedam zal zingen, zong drie liederen waarvan een gecomponeerd door Bouwman, die daarvoor een krans ontving, ter wijl der zangeres een bloemkorf en bouquetten werden aangeloden. Zjj had veel succes, vooral met Hols Vrijheid". Verder werden door onderofficieren colonnp-, geweer- en staafoefeoingen uitgevoeid met be wonderenswaardige juistheid. De schoone stan den lokten daverend applaus uit. Eindelijk werden tableaux vertoond, het eerste een redding in de schuimende golven, liet tweede prins Willem I zijn kostbaarheden offerend, naar het schilderij van Jacquand, dat voortreffelijk weid weergegeven, en het slot- tableau, dat een hulde aan de Koningin-Moeder bevatte. Het was een symbolisch tafereel van Neer- lands grootheid in de 16e en 17e eeuw en gaf tal van groote mannen te zien, terwijl by de herhaling een achterdoek was weggetrokken en het volks-sanaioriuin op Oranje Nassau-oord te - aanschouwen werden gegeven. Aan toe juichingen geen gebrek en de Vorstinnen ver lieten zeer voldaan het gebouw. Te Utrecht is in den ouderdom van bijna 83 jaren overleden de heer mr. A. C. van Heusde, oud raad-adviseur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. De heer J. J. Pachlig, rijksbetaalmeester te Amsterdam is plotseling overleden. Te Hees bij Nijmegen is op 92 jarige-leeftijd overleden de heer G. D. van der Mej, in leven gep.-majoor der inf., ridder der Miiitare Wil lemsorde en drager van het Metalen Kruis. De* overledene werd geboren te Rotterdam op den 27sten September 1806. Zaterdag jl. is te Nieuwediep oveileden ka pitein ter zee L. Backer Overbeek; hij was juist dezer dagen met ingang van 1 Maart a. s. gepensionneerd. Sedert 1896 was hij belast met de betrekking van hoofd aan het vak uitrusting bij 's Rijks weif te Willemsoord, uit welke functie bij 1 Februari j.l. eervol werd ontheven In 1864 was hq als luitenant ter zee 2e kl. tegen- wooidig bij het gevecht voor Simoneseki. We gens zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in den Atjeh-ooilog verwierf hij het eereteeken met de kroon. Behalve met de Atjeh-medaille was hij ook met het Lombok-kvuis begiftigd. ♦OVFFSCHIE, 27 Februari. Gisterenmiddag om 2 uur ontstond een hevige brand in den watermolen van P. Neeleman, eren bniten de kom der gemeente aan de Rotterdamsebe Sebie gelegen. Vonken uit den schoorsteen schijnen het licht ontvlambare riet aan gestoken te hebben, althans in een oogenblik was de kap één vuurzee. Het was een droevig tafereel, de aloude molen, die reeds ruim 50 jaar door denzelfdeu molenaar bediend werd, een prooi der vlammen te zien worden, De vrouw van den molenaar die ziek te bed lag werd in een roeibootje naar de overzijde van de Schie gebracht, gewikkeld in een wollen deken. Pijnlijk was aan te zien de droefenis van den ouden molenaar, die huilde als een kind, toen men ook hem naar de overzijde bracht. Onderwijl verloor hij het bewustzijn. Gelukkig konden nog een paar koeien gered wor den, maar van den inboedel, die niet geassureerd was, slechts weinig. Een groote menscbenmassa, zoowel van hier als uit Botterdam was op de been, om het grootsche schouwspel gade te slaan. Alleen het onderste stuk van den molen is blijven staan. Van Rotterdam en Schiedam reden op het zien van de rookkolommen spuiten naar de gemeentegrens. ♦OVERSCHLE, 27 Februari. Aan vrijwillige bij dragen, ten behoeve der vergrooting van de Neder- duitsch Hervormde Kerk is ontvangen een bedrag van ruim f 12.000. *OVERSCHIE, 27 Februari. Het eenjarig bestaan van het fanfarekorps „Door hulp tot stand gebracht," directeur de Heer A. Jordaans, zal op Vrijdag 17 Maart herdacht worden door bet geven van een openbare uitvoering. leten zeer voldaan net gebouw. f «staatscourant no. 4b bevat de statuten van De avond waarvoor de heer R. H. Driessen de reederij en visscherij «De Hoop", alhier. De ieh 7.ppr vpp! mnoiip apapvan -70! r,ni-'\ vennootschap is aangegaan voor 10 jaren. Doel zich zeer veel moeite heeft gegeven, zal ook' uit een financieel oogpunt gunstige resultaten geven. Onder de vele aanwezigen behoorde de minister van oorlog. Vergunning, Het hoofdbestuur der vereeniging «Vergun ning" te Amsterdam, waarvan afdeelingen ge vestigd zijn Ie Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Helder, Leiden en Rotterdam, heeft zich met het volgende adres tot de Tweede Kanoer gewend, waarin zij na een reeks toelichtingen ten slotte «verzoeken hen niet langer als een soort misdadigers te beschouwen, die, waar andere neringdoenden slechts één bedrijfsbe lasting betalen, daarbij hebben op te brengen een tweede bedrijfsbelasting het vergunnings recht, en daarenboven nog een derde: een op hun brdrijt gegrondveste verhooging der perso- neele belasting; maar hen eindelijk gelijk t stellen met andere neringdoenden,, nu een wij ziging der wet op het personeel voorgesteld wordt." de uitoefening der zeevisscherij, daaronder be grepen het huren, koopen, bouwen of doen bouwen, uitrusten en in de vaart brengen van schepen, bestemd tot de vangst van haring en andere soorten van zeevisch, de gevangen visch te verkoopen, de benoodigde pakhuizen of ma gazijnen ten dienste der vennootschap te koopen, te doen bouwen of te huren, en al datgene te doen wat tot de reedery van visschersvaartuigen in een dadelijk en onmiddellijk verband staat, alsmede eventueel de handel in visch. Kapitaal f36,000, in aandeelen vau f1000, waarvan f 27,000 geplaatst en vol gestort. Commissarissen zijn de heeren A. C. A. Nolet en B. H. P. Timmerhaus. n Nat. Arbeiders-Secretariaat. Gisteren nam te Utrecht de jaarvergadering van het «Nat. Arbeiders-Secretariaat" een aan vang, onder presidium van den heer J. N, van Zomeren. De heeren J. N. van Zomeren, le voorzitter, H. M. Kamphuijzen, 2e voorzizter, G. van Erkel, le secretaris, J. Hengst, 2e secretaris, J. Baak, le penningmeester en M. J. G. Avontuur, 2e penningmeester die aan de beurt van aftreding waren, worden herkozen, terwyl tot archivaris werd gekozen de heer P. Verdorst. De Minister van Marine zal morgenmiddag het beheer over zijn departement hervatten. De gewone audiënties van den ministers van justitie, van oorlog en waterstaat, handel en nij verheid worden deze week niet gehouden. Tot secretaris der gemeente Winterswijk is benoemd, de heer D. W. G. de Leeuw, te Dinx- perloo. In de vergadering van de Prov. vereem'ging van gemeente-ambtenaren in Zuid-Holland, is als afgevaardigde bq het hoofdbestuur gekozen de heer E. de Groot, gemeente-secretaris van Noordwijk. De heer J. Schuitmaker, commies ter ge meente-secretarie te Vlaardingen leidde de vraag in: «Kan buiten het geval bedoeld bjj art. 111 gemeentewet, verandering worden gebracht in den aard en het bedrag van den eens gestelden borgtocht van den ontvanger?" De volgende algemeene vergadering in Mei zal te Dordrecht worden gehouden. De afd. Schiedam van het «Alg. Ned. Werk- iedeoverbond" hield gisteravond in het Volkshuis baar maandelqksehe vergadering. Na goedkeu ring der rekening was aan de orde de bespreking van de agenda voor de jaai vergadering met Paschen te Amsterdam te houden. De hoofdschotel daarvan is de bespreking over pensioen voor oudeen invalide werklieden. De vergadering besloot na langdurige discussie niet mede te gaan met de zienswijze van het hoofdbestuur, dat nl. meer den weg op wil van pensionneering in den geest als door de staats commissie is aangegeven, terwijl de afd. Schie dam zich heeft aangesloten bij de landelijke beweging voor staatspensioenden afgevaardig den werd dan ook opgedragen daarvoor propa ganda te maken en krachtig te protesteeren tegen een voorstel van de afd. Arnhem, die de afdeelingen wil binden aan de besluiten van het hoofdbestuur omtrent den te volgen weg om te geraken tot pensioen. Het hoofdbestuur wijst in haar praeadvies wel op art. 11 der statuten, doch in diezelfde statuten zijn ook art. opgenomen waardoor de afdeelingen volkomen vrq zijn gelaten. Daar de afd. Rotterdam zich ook bij de lan delijke beweging heeft aangesloten en er zeker meer zullen volgen behoort het niet tot de onmogelijkheden dat het geheele verbond zich hq deze beweging zal aansluiten. Tot afgevaardigden werden gekozen de hh. G. W. Snel en A. van Leeuwen en tot plaats vervanger de heer Meqer. i b In de gewone maandelqksehe vergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond, die slechts matig bezocht was, werd, behalve de gewone werkzaamheden, mededee- ling gedaan van de periodieke aftreding van vier der hoofdbestuurders, de heeren G. J, Willeman, W. J. Töns, A. A. Marrevee en J. M. Voorhuizen, welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. Door den heer Marrevee werd nog een s woord gesproken om de leden op te w. tot het getrouwer bijwonen der vergadert De zaogvereeniging «St. Caecilia" «f viertal nummers ten beste die door "b «raderden luide werden geapplaudisseerd. f De Vereeniging «St. Anbertus" onderaf hng van den Ned. R.-K. Volksbond alhier een schrijven gezonden aan de bestor®5 verschillende vereenigingen hier ter slede, wes' zij alle bestuursleden oproept, ten einde 2 algemeen overleg tot geschikte middelen i komen, die aan de bakkers van onze'stad» behoorlijke viering van het Paaschfee'stenz* dere erkende Christelyke feesten verzeker Zij rekent op aller steun om tot dit doeh geraken. Door de politie is gisteren alhier aacgeW den de 67-jarige vrouw M. S. L., die in ha «Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond t® het ondergaan van 3 dagen hechtenis of i* taling van f3 boete. Zij is naar het huis van bewaring bracht. ozerje Geveilde en verkochte onroerende goederen. Yerkocht25 Februari. Notaris: W. J. A. Roldanus. Drie uitgebroken brander'yen met twee pal huizen, kantoor enz., aan de Korte Haven m 21 en de Westmolenstraat nr. 18, 29 en 22 ter grootte van 1245 centiaren. Geveild in 3 perceelen, als I. Een uilgebroken dubbele en enkele brat derïj aan de Westmolen«traat, uil komende as de Korte Haven, gi o ,t 720 centiaren, in veife f5800. II. Een uitgebroken anderhalve branderij voorzien van grondvaten, met twee pakhuizc enz. aan de Korte Haven, nr. 21, groot 49j centiaien, in veiling f2000, III. Een kantoor enzaan de Westnaolej straat nr. 22, groot 33 centiaren, in veilk f800. Niet vei kocht. Nolansmr. II. M. C. I'oortman. Een woonhuis en erve aan de Zijlstraat ar, 66, groot 20 vierfc. ellen, in veiling f420, va- kocht voor 1430. Een woonhuis, verdeeld in twee beneden woningen en een bovenwoning, erve en open plaatsen, aan de Nooidmolenstraat nr. 23, groot 111 vierk. ellen", in veiling f 600, verkocht voor f650. Een woonhuis, verdeeld in twee beneden-es twee bovenwoningen, erve en open grond,aa de Baan, nrs. 54, 56 en 58, groot 60 vierk. f in veiling f830, veikocht voor f1080. Twee wouingen en erven, in de Polderstraat nrs. 18* en 18s, te zamen groot 55 vierk. ellen, in veiling 1 f200, 2 f210, gecombineerd ver kocht voor f430. BURGERLIJKE STAND. Geboren 24 Febr. Maria Adriana, dochter van A,va Vliet en A. M. de Koek, Broersreld. Alidi dochter van W. G. Lankamp en IJ. i. Lsfl Singel. Johanna Gerarda, dochter vanJ.É Combrink en W. Vermeulen, Broersveld. 25 Febr. Wouter Johannes Marie, zoon vu C. L. G. Voogt en M. F. Menke, Spinkuiipd Emma Julia, dochter van G. Vermeulen M. S Weid Ier, Heerenstraat. Gernrdus J» cobus, zoon van J. Leliveld en G. A. A.vande Burg, Overschiesche straat. Overleden i 25 Febr. Catliarina van der Laan, oud 4jaar Hoofdstraat. 26 Febr. Hendrik van Meurs, oud 77 jw. Hoogstraat. Nicolaas Bijlo, oud 74 jaar, Kt' Sinqelstraat. - Theodora Maria Post, oud 8 jaarf echtgen. van G. Schippers, Lange AA terweg. Wq vernemen, dat de van wege een Dames comité alhier te houden verloting van voor werpen van kunst en smaak ten voordeelera het R. C. Liefdegesticht en de Parochial scholen alhier zal gehouden worden op Diusdi) den 4n April a.s. De Gemengde Zangvereeniging «Euterpa" directeur de heer M. Groeneveld, geeft roorgts avond, zooals wij vroeger reeds meldde eea uitvoering. De aandacht wordt gevestigd op een man ui meer dan middelb. leeftijd, van uiterlijk schippr en zich noemende Boorsma. Deze verves? zich bij verscheidene ingezetenen, vertelde,® zijn vaartuig met steenen beladen in de njflf beid van de haven dezer gemeente in de Ms gezonken was, en trachtte daardoor medelij® op te wekken teneinde eenige geldelijke ondü steuning te erlangen. Er is evenwel niets beken van bet zinken van een vaartuig bij de*h»« en is dan ook aan een persoon vaD genoemds naam geen vergunning verleend voor het ias melen van gelden. BURGERLIJKE STAND. Geboren s ïej 25 Febr. Sientje Cornelia, dochter van' Vermeer en G. Minnen, Achterstraat. -A nus, zoon van A. v. Toorn en A. Neels, Wf huitplein. [tV v

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2