Rechtzaken. aanvallen op de generaals ten sterkste af. De rechter moet de ware feiten vaststellen. Men denkt dat de Senaat heden het vredes verdrag zal aannemen. De «Polit. Corr." verneemt uit Athene dat Engeland op Kreta zooveel mogelijk de Moham medanen helpt om de Grieksch-making van het eiland te beletten. Zaterdag zjjn te Tien-tsin verscheiden Duit- schers beleedigd en aangerand, zoodat zij de vlucht moesten nemen. Dat kost China zeker weer een haven, of minstens een concessie. BESNËNLAm Wijziging der Vermogensbelasting. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op de Vermogensbelasting. Het voldoet aan den aandrang op sterkere maatregelen tegen het doen van onware aan giften. Volgens den minister vai> financiën eischt de toestand voorziening omdat het aantal aan giften, dat bij overlijden van den belasting schuldige of zijne echtgenoote, minder vermo gen aanwijst dan blijkens de aangiften voor het recht van successie van dezelfde boedels aan vermogensbelastingplichtig vermogen aan wezig is, tusschen de 20 en 30 percent kan worden gesteld» De personen, bij wier nalatenschappen zulk een verschil wordt aangetroffen vindt men in alle rangen der maatschappijde gezeten burger lieden zoowel als de zeer gefortuneerde», iedere stand, iedere kring, levert zijn contingent. Het bedrag, dat door te lage aangifte aan de schatkist wordt onthouden, beloopt een niet onaanzienlijke som per jaar. Meermalen is het denkbeeld geopperd tegen onwaar gebleken aangiften straf te bedreigen. De minister heeft deze zaak herhaaldelijk overwogen, daar het denkbeeld om straf te be dreigen tegen gebleken onware aangiften, hem op zich zelf sterk toelacht. Maar wanneer hij zich de vraag stelde, in welke gevallen zal de bepaling toepassing vinden, wanneer zal de admi nistratie bij machte zijn voor den strafrechter aan te toonen, dat een opzettelijk onware aan gifte is gedaan, bleef het antwoord steeds in hooge mate onbevredigend. Een middel om aan dit bezwaar te ontkomen meent de minister gevonden te hebben in het geen bij dit ontwerp wordt voorgesteld. Hij grondt de ontworpen regeling op de onder stelling, dat wanneer na iemands overlijden zijn vermogen grooter blijkt dan het bedrag der laatste aangifte, dit verschil niet alleen op den dag en in het jaar. waarop die aangifte betrek king had, maar ook in vroegere jaren heeft bestaan. Zij geeft aan de administratie bevoegd heid om aan te nemen, bijaldien het bovenbe doelde verschil zich openbaart, en voor zoover het niet zijne verklaring vindt in de schatting van hier te lande gelegen onroerende zaken, of in de bijzondere regels die gelden voor de schatting van deze en andere zaken ten behoeve van de vermogensbelasting, dat over de laatste vjjf jaren de aangiften voor datzelfde bedrag te laag zijn geweest. Er ontstaat dan een recht tot bijvordering. Intusschen behelzen de voorgestelde artikelen verschillende waarborgen tegen overijlde of on- biilyke toepassing van dit recht. En is de ambts halve nanslng tot stand gekomen, zoo heeft men ten slotte nog bevoegdheid om daartegen in ver zet te komen bij den Raad van beroep, wien het alleen dan niet vrijstaat den aanslag te verlagen, wauneer de appellant in gebreke is gebleven bij den Rand de overtuiging te vestigen dat de aanslag te hoog wa^. Daar de bepalingen van dit ontwerp terstond algemeen bekend zullen worden en deze bekend heid niet verminderen zal, wanneer het ontwerp lot wet wordt verheven, kan van nu aan iedere eerlijke belastingschuldige de noodige maatre gelen nemen otn zijn erfgenamen gelegenheid te geven tot verschaffing van zoodanige ophel deringen, als eventueel eene navordering zullen voorkomen. De minister meent te mogen ver zekeren, dat indien het ontwerp het «Staats blad" bereiken mag, geene navorderingen zullen voorkomen, die niet ten volle gerechtvaardigd zijn. De navordering zal niet alleen gericht worden tot erfgenamen, zij zal ook de onjuiste aangevers zelve kunnen treffeD. Nu eene wijziging der wet in overweging wordt genomen zijn tevens in sommige artikelen nog die veranderingen gebracht, welke de prak tijk als nuttig heeft leeren kennen en eenige onbillijkheden weggenomen, die bij de uitvoering der wet aan het licht zijn gekomen. Re visie voorstel-Harte. Naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer, betreffende het voorstel van den heer Harte van Tecklenburg c. s. tot wijziging van het Wetboek van Strafvordering, hebben de voorstellers verklaard, dat zy het noodig hadden geacht de procedure bij het gerechtshof uit drukkelijk te regelen, daar deze uit den aard der zaak dezelfde rnoet zijn als die voor het hooger beroep. Ten einde evenwel aan den wensch van de Commissie van Rapporteurs tegemoet te komen, hebben z\j 't voorgestelde art. 379c aangevuld door, behoudens eenige van zelf sprekende wij zigingen, bedoelde procedure uitdrukkelijk van toepassing te verklaren. De heer Rink heeft een 6-tal amendementen voorgesteld o.a. hiertoe strekkendedat de Hooge Raad niet in raadkamer, doch ter open bare terechtzitting, den procureur-generaal en den gemachtigde over het verzoekschrift zal hooren, of wel, in plaats van den gemachtigde, den gekozen of toegevoegden raadsmandat, voldoet de aanvrage niet aan de vereischten, de Hooge Raad haar niet-ootvankelijk zal verkla ren dat op het geding voor het gerechtshot, behoudens de uit den aard van het geding voortvloeiende wijzigingen en uitzonderingen, toepasselijk zijn de bepalingen van den 5en titel van het wetboek dat alle beslissingen van den Hoogen Raad binnen 14 dagen na de uit spraak vanwege den procureur-generaal bij den Hoogen Raad aan den veroordeelde beteekend worden en dat de proc.-gen. zijn requisitoir in plaats van binnen 8 dagen, binnen '14 dagen na de indiening aan den veroordeelde doet be- teekenen. Onze handel met België. In het jaar 1898 werden uit ons land naar België gezonden 2249 paarden en 1238 veulens, terwijl 1805 paarden en 238 veulens uit België naar Nederland verzonden werden. Gedurende het jaar 1898 bedroeg onze uitvoer van rundvee naar België de volgende hoeveel heden in vergelijking met die der jaren 1897 en 1896 1898 Stieren7116 Ossen14885 Kleine ossen 292 Kalveren 14174 Koeien7350 Vaarzen14905 1897 8748 13356 85 12434 3227 11151 1896 7575 16009 876 16451 26005 37657 Totaal58722 49001 104663 Zoodat er in 1896 bijna 50,000 runderen officieel meer ingevoerd zijn dan in 1898. Wij moeten ecliter opmerken, dat onder de 58,722 runderen in Brigië in 1898 ingevoerd niet begrepen zijn de honderden en duizenden die binnengesmokkeld zijn. Het aantal schapen, uit ons land naar België gevoerd, bedroeg in 1898 81857 tegen 60843 in 1897 en 66090 in 1896. Aan gevogelte en wild werden in het vorige jaar uit Nederland naar België verzonden 247,128 stuk=, terwijl België ons slechts 60,911 stuks bezorgde. Daarenboven ontving België van ons millioenen eieren, die door Belgische kooplieden in de grensplaatsen opgekocht, naar Antwerpen en Brussel werden verzonden. Schippersbeweging te Rotterdam. Sedert een week ongeveer is er te Rotterdam weder een schippersbewegiog, waarvan wij nog geen melding maakten, omdat zij voor Schiedam in 't bijzonder en voorts in 't alge meen van niet te veel belang is. Want men zou verkeerd doen aan die lange ochtend-, middag- en avondvergaderingen eenig bijzonder gewicht te hechten. Die bijeenkom sten woiden door de besturen alleen uitge schreven met het loffelijk doel om de man netjes buiten de kroegen te houden en ver moedelijk ook wel om hen niet uit hel oog te verliezen. Wat nu de zaak zelve betreft, er zijn eigen lijk twee bewegingen die zorgvuldig van elkan der gescheiden moeten worden. Men heeft te doen met binnenschippers en met Rijnschippers en de belangen van deze beide categoriën staan voor het oogenbiik eik op zich zelf. Slechts dan zouden beide bonden in dezen strgd iets met elkander uil te rich ten kiijgen, bijaldien een Rijnschipper zich mocht laten vinden voor een binuenlandsche reis. Daar beide besturen echter voeling met elkander houden, behoort dit onder elkanders duiveoschieten tot de zeldzaamheden. De zaak der binnenschippers is het belang rijkst en betreft het volgende Men zal zich herinneren dat enkele maanden terug de geconstitueerde binnenschippersbond conditiën vaststelde, volgens welke de schepen zijner ledeu voortaan alleen zouden kunnen bevracht worden. Bij deze conditiën legden de bevrachters zich neer en zij bekrachtigden met hun handteeke- ning de belofte, alleen ruimte op te nemen volgens deze voorwaarden. Nu hebben evenwel in eens een aantal van die bevrachters ook een vereeniging gevormd, die besloten heeft op andere voorwaarden te gaan bevrachten, volgens de zoogenaamde Rotter- damsche beursconditiën voor de bevrachting. Daar kwamen de schippers natuurlijk niet in.i Categorisch verklaarden zij zich aan de geza menlijk vastgestelde bevrachtersconditiën te houden en zij eischten van de bevrachters dat deze hun eenmaal gegeven woord zouden houden en alleen naar die conditiën bevrachten, maar bovendien dat zjj thans op zegel die verklaring zouden afgeven en zich te gelijkertijd verbinden een boete van f100 te betalen, wanneer zij wederom op het breken van hun woord mochten worden betrapt. Daartegenover verbond de Schippersbond zich tot betaling van dezelfde som, zoo hem bewe zen kon worden dat hij direct, dus zonder de bevrachters om vervrachtte. Mondeling werd men het hierover vrgwel eens, doch toen het op teekenen aankwam, pas ten de bevrachters weer. Zy kwamen ook lang zamerhand weer op de mondelinge afspraak terug. o. a. wenschten zij de boete van f 400 voor de overtreding tot op f 25 te verminderen. De bond stelde thans een ultimatum. Op een zeker tijdstip"! moeiten bevrachters genoegen nemen met hun eïsch, anders achtte hij dien vervallen. Daaraan werd door bevrachters niet voldaan, wel later, doch toen wilden de schip pers njet meer. Bij hun eischen hebben zij thans nog gevoegd het besliste voorschrift dat voort aan bevracht zal worden buiten de kroegen van bevrachters en dat deze laatsten alleen^ schepen van bondsleden mogen opnemen. Uit dit laatste ziet men dat men door al dat dralen de zaak niet beter heelt gemaakt. Had den bevrachters dadelijk toegestemd, dan was de zaak uit de wereld geweest, nu komt men echter reeds met den eisch dat alleen met de leden van den schippersbond mag worden ge handeld, wat natuurlijk propaganda voor den bond bedoelt, doch waaraan zeker niet kan wor den toegegeven. Dit zou vermoedelijk ook in de praktijk, onmogelijk zijn. Wat de Rijnschippers betreft, het geschil is daar niet van zulk een omvang, althans voorloopig. Daar geldt het voorloopig maar één firma, de heeren Otten Sc Zoon, die naar heet, in strijd met de Rijnvaartconditiën hebben ge handeld. Naar het gehoorde op de vergadering afgaande, schijnt het in dit geval niet zoozeer te gelden een ontduiking, dan wel het gebruik maken ven een den schippers niet welgevallige leemte in de cunditiën. Nu zal het echter zulk een vaart niet loopen, daar de meeste andere firma's reeds te kennen hebben gegeven dat zij er niet ann denken, verandering te brengen in de eenmaal vastge stelde Rynyaartconditiën, zoodat de firma Otten alleen overblijft, die echter reeds vroeger het zelfde heeft verklaard, zoodat vermoedelijk al in de reeds genoemde leemte naar het genoegen van beide partyen zal zijn voorzien, in dit geval de strijd wel spoedig tot het verledene zal be lmoren. De kleine soiree-dansante r.en Hove, werd gisterenavond voornamelijk bezocht door de leden der hofhouding en velen uit de uiigaande kringen der Residentie. Hare Majesteiten en prinses Elisabeth brach ten van halt negen lot een half uur na midder nacht in de salons door. De Koninklijke Mili taire kapel voerde de dansmuziek uit. De gewone audiënties van de Ministers van waterstaat, justitie en marine zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 25 dezer 'bij de betaalmeesters in kas was en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 his van haar oetrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 2,501,570.27 v. 2,486,444.231/2 Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. t/z. A, Seret, 26 dezer te Hellevoetsluis aangekomen. Blijkens een telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië van 27 Febr. 1899, wordt de gouver- nementskoflieoogst op .lava voor dit jaar thans geraamd op 198,000 pikols. Volgens «De Sociaal-Democraat" zal te Veen- dam tegen mr. Smidt als candidaat der partij gesteld wordenJ. H. Schaper. Dit bericht is gebleken waar te zijugister avond is hij door de Volkskiesvereeniging" met algemeene stemmen gesteld. *KETHEL EN SP AL AND, 28 Februari. Door het tegen elkander rijden van twee wagens sloeg het paard, gespannen voor ecu dier wagens, en toebe- hoorende aan de wed. R. alhier, op hol. Door den schok was het lemoen uit een der haken gesprongen en ec-n der strengen gebroken. De voerman die het beest stevig aan de leidsels had bleef op den bok zitten en liet het paard de wagen als het ware aan den bek medetrekken. Bij de Steenen Brug gekomen sloeg het hollende dier den hoek om en de werf bij de L. opdaar geraakte de wagen tegen een paal zoodat ook de tweede Btreng brak en de voerman tegen den muur slingerde. De man bekwam gelukkig weinig letsel de schade aan tuig en wagon is groot, het paard, dat op de werf gegrepen werd, bleef ongedeerd. STAPSNIEIJWS. De afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft op Zaterdag 4 Maart a.s. in de kleine zaal van sMusis Sacrum" eene buitengewone vergadering uit geschreven, waarop de beer F. L. Ossendorp, onderwijzer te Amsterdam het reeds vroeger aangekondigde onderwerp«Ce hoofdeu van scholen voor de klasse" zal inleiden. Behalve alle hoofden en onderwijzers van openbare en bijzondere scholen in deze gemeente zijn ook «uitgenoodigdde Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs hier ter stede, het Dage- lijksch bestuur der gemeente, de leden van den gemeenteraad en de arrondissements-school- opziener. Belangstellenden hebben bovendien vrijen toegang. Nader vernemen wij, dat het 13e openbaar j'aarfeest der Chr. Jongel .-Vereeniging «De Heere zal 't voorzien" op Donderdag 9 dezer in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest zal wor den gevierd. Als spreker zal optreden ds. D. Ozinga van Pernis, terwij! als juryleden voor den wedstrijd in voordragen zuilen fungeeren de heeren "ds. C. F. Westerraann, A. J. Dekker en fds. P. C. A. Halffman, allen alhier. Deze wedstrijd is, zooals wij reeds mededeelden, voor leden en afgevaardigden van andere vereeni- De krans «Helpt elkander" heeft in de maan den December en Januari aan 51 gezinnen 246 stuks kleederen uitgereikt. Gisteravond werd door een onbekenden jongen een leerling der 2e openb. kostel. school, J. Duk uit baldadigheid io de Noordmolengracht ge duwd. Hij werd spoedig op zijn hulpgeroep door een paar bewoners dier buurt gered, waarna de negenjarige knaap zich heel snel naar zijn woning in de Ylaardingeistraat begaf. Heienmorgen te 6'/s uur had de 19-jarige A. Veringmeijer, werkzaam in de branderij van den heer J. J. Zoetmulder aan het Slootje, het ongeluk om bij het afkomen van een trapleer in een bak met kokend water te stappen. De linkervoet werd daarbij deerlijk gebrand. Hem werd dadelijk doeken met lijnolie om de wonden gewikkeld waarna hij naar zrjn woning in de Grofbaan is gegaan. Geneeskundige hulp zal worden ingeroepen. Terwijl gisteravond omstreeks 5Va uur een hooiwagen langs de Broersvest reed, liep een der achterwielen van den wagen. Hoewel deze een oogenbiik kantelde bleef de last toch no^ op den wagen en herstelde deze zijn evenwicht, zoodat met behulp van een kelderwind zonder ongelukken het wiel weer werd aangebracht. In de eerste helft der maand Februari 1899 werden door bet Postkantoor alhier ver zonden de volgende stukken aan onbekenden: P. Hoogenboom, Hedenmorgen aan de vischmarkt de schokker IJ m u i d e n No. 28 met schol en tarbot; de prijzen waren voor schol van f0.40 tot f 1.90 per koop, tarbot één koop f2.30. BU R G E RL IJ K E STAND. Geboren 25 Febr. Johanna, dochter van S. Rosman en A. Konijnenburg, Broersveld. 26 Febr, Cornelia, dochter van A. Timmer mans en E. de Vries, Dam. Izaak, zoon D. Elderkamp en J. Koiff, Broersveld. Overledent 26 Febr. Johanna Hendrica Christina Kruse, oud 27 jaar, echtgen. van H. J. Wiepking, Stationsstraat. YLAAHDIKGEN. 'Dinsdag 7 Maart a.s. zal door de gymnastiek- en schermvereeniging «Leonidas" bij haar 15- jarig bestaan een uitvoering worden gegeven in de zaal «Harmonie" alhier. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild24 Februari 4899. Notaris A. Knottenbelt. 1. Een Woonhuis, aan de zuidzijde van de Breedehavenstraat, wijk E no. 6, groot 36 vierk. ellen, f3050. 2. Een Winkelhuis, aan de Zuidzijde van de Pepersteeg, wijk D no. 151, groot 35 vierk. ellen, f 850. 3. Een Huis, gelegen in de Pepersteeg, wijk D r.os. 146 en 147, groot 34 vierk. ellen, f975, 4. Een Winkelhuis, aan de Oostzijde van de Landstraat, wijk P no. 12, groot 38 vierk. ellen, flOOO. 5. Eeu Pakhuis en daarachter gelegen Woon huis, aan de we«tzyde van de Vleersteeg op den hoek van het Oude Weeshuis, wijk 0 no. 4 en L no. 32, groot 37 vierk. ellen, f825. BURGERLIJKE STAND. Geboren 27 Febr. Maria, dochter van C. v. d. Boogert en C. Waleboer, Landstraat.Willem Adria- nus, zoon van W. A. v. d. Baars en M. v. d. Snoek, Westh.plaats. Overleden s 27 Febr. Jacoba van Wieringen, oud 74 jaar, wed. van A. Moree, Kortedijk. Flesschentrekleerij. Voor de Rotterdamscho rechtbank had zichhedsa 1 te verantwoorden L, Kavelaar, 30 jaar, handels- reiziger te Schiedam die beschuldigd werd in Febr. 1898 D. Lugtenburg te Oud-Beijerland bewogen te hebben tot de afgifte van 500 pak zeeppoeder te zenden aan het aures van Coenraads Co. te Rot terdam, wal restante, welke goederen gezonden waren, nadat K. onder valscbe voorgeven® aan D. Lagten- berg, voor wien hij vroeger als commissionair werk zaam was, verklaard had dat bedoelde firma Caen- raads Co. gevestigd volgens hem Vogelenzang i No. 34 te Rotterdam goed was voor f 10000. Bekl. zeide de orde van zekeren C. ontvangen ta*> hebben en niet geweten te hebben dat aan voor- noemd adres de firma niet gevestigd was, Get. Lugtenberg had bekl. te Rotterdam onunoet, en was men naar een informatiebureau gegaan, kt.f was op de Botersloot quasi een huis hinnengoloopen, zeggende dat daar een informatiebureau was. Get. was te Rotterdam niet hekend. Wissels aan de firma C. gezonden kwamen au -, onbekend en onbetaald terng. De eerste kist welke afgezonden was werd jb beslag genomen in een woning in de Gembergaag., Bekl, was op het kantoor der stoombootdienst op Beyerland gekomen om oen kist met zeep, geadres*

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2